zal moeten blykenhoeveel de aan- der bewoners letsel te doen. Alleen leg en exploitatie der telefoon duur-! een sterke zwavelluobt verraadde de der aan de gemeente zal te staan aanwezigheid der eleotnsche vonk. komen, dan den Raad was voorge-; spiegeld, toen hy zioh het besluit om Werkstaking, de telefoon in eigen beheer te nemen I liet ontlokken. Mookt inderdaad bly-| Men schreef Maandag uit Beetster- ken, dat de telefoon een schadepost j zwaag zal zya voor de ingezetenen, dan magHedenmiddag is de werkstaking in men het er voor houden, dat de Raadveendery^ te Beets uitgebroken, voor den vervolge voorzichtiger zal i P.P *}et appèl tegenover de herberg zyn en niet dan op grond van eene "U Koop Mast aan den Frikkeweg, nauwgezet opgem akte begrooting de w.aren ru'm 600 arbeiders tegenwoor- gemeente zal steken in ondernemin- dig- arbeiders eischen SO cents gen van industrieelen aard. voor bet werk in den bak en voor N. JR. Ct. het werk in den bok f 1. I Op het terrein waren aanwezig de Een fiofaulter te Amsterdam heeft zioh tot den Minister van Binnenland- ?e. marnohauseeeuitGorredgk, do aohe Zaken gewend me. eon k.aoh. - °n JÏ over de behandeling door hem Van den Sohuttersraad on ervonden, toen hy tegen een kapitein, die hem z. i. onverdiend voor ezel had uitgemaakt, een aanklaoht had ingediend. De sohuttersraad had namelijk aan genomen dat de eohutt?r den kapitein geprovoceerd had door onwil en had den sohutter veroordeeld tot f 3 boete en den kapitein vrijgesproken. gemeente-veldwaehier uit Beets, als mede de hoofdveldwachter der ge meente. Het uitbreken van de werkstaking wordt hoofdzakelijk toegesohreven aan het niet toegeven door drie der grootste verveners aan den eisoh der arbeiders, die volgens algemeen ge voelen billijk is te aohten. De houding der bevolking ia kalm. Morgen vroeg te 8 uur is er weder appèl te Beets. Da Haageche sohutter. De op een paard en op klompen by de oefeningen versohenen Haag- sohe schutter werd Dinsdagmiddag door een groote volksmenigte uit het - na(ter sooiajisteniokaal in de iKoningione-ijzeren yaartuigi m6tand atraatte e Gravenbage naar het lokaal 8(=enkole wa3 van den sohudersraad begelo.d, waar beslemdK T00r Staten«jjl, tegeiover Een droevig ongeluk. Omtrent het zinken van een schip op de Eems by Delfzyl, meldt men hy gedagvaard was. N. Sohans en voer langs de kust van Ha reed thans in zwarte burger- de Eema j Delfljjl -had men d Weeding met hoogen hoed op en een h( bi d Sddd Pros P eenODge",to gaan. welk? raad echter niet ge- De politie belette op de Groote hat snk:n Markt dat anderen dan de gedag-1 k fjif Ï2 vaarden het Inkaal hinnen tradpn 1 bonden worden gesloten, liep het, vaarden het lokaai^binnen traden. tQen de wind plot8elin(? opstak, vol At I water en zonk. De mast stak boven n« „.Zn, gT h„. het 5 a 6 voet diepe water uit. Voor M„!i„v„ld tn Hravprihn,^ wnrd bijvarende sohippers ontdekteD het Malieveld te s Gravenbage werd yan den k^iteia in het ,ouw. Dinsdag voor een groot gedeelte ver- ^.er^ stoord door eeoe steeds meer opdrin-1 M fwle vaarh?g t?bohien en daartoe ter ^efen^ng gekomen was en onder "f r i gen. (Jeen nor In ken in nncr ere bevel van een onderofifcier afzonder- lijk exeroeerde, toe te juichen en aan der lyken is nog ge vonden. Da ramp geschiedde tusschen Delf- te moedigen. Een persoon ging zelfs »•-,"* znn vnr nm zi.h ,n het m.rtd?n ven m de Punt van Reide, waar de den, om aan te nemen, dat het laatste meer waarschijnlijk is dan het eerste. „Want nu zelfs voor binnenland- sohe aangelegenheden, voor de her ziening van het Personeel en het Kiesrecht van Van Houten, slechts betrekkelijk weinigen zich in den vollen zin van het woord interessee ren, hoe kan dan worden verwacht dat de geestdrift groot zal zijn voor de qnaesties van het zoo ver verwy- d6rd Insulin de „Tooh willen wy alle hoop niet opgeven en in elk geval is het de piicht der politioi te traohten aan deze apathie een einde te maken en het volk te wyzen op de nauwe ban den tussohen Nederland en zijne overzeesche bezittingen en op de grootsche taak, welke onze Staat als voorname koloniale mogendheid te vervullen heeft." De Standaard hoopt zeer, naar het blad in een driestar Inlichtingen zegt, dat in de Eerste Kamer door de Re geering eenige nadere inlichting omtrent den toestand op Atjeh, en omtrent haar voornemen ten opziohto van deze precaire kolonie zullen gegeven worden. Wat dusver in de Staatscourant stond, meent het, was van geen beteekenis. „Hetgeen daaruit te leeren viel, wist men omstandiger uit de telegrammen van de groote bladen, die aller dank verdienen voor den yver en den speed, waarmee ze het publiek in lichten. „Van de Regeering wenscht men daarentegen te vernemen, niet alleen wat gesohied is, maar ook wat er geschieden zal. „Want al erkennen we dat het thans zittend kabinet, zich van zijne sterke positie bewust, niet schroomt de Staten-Generaal eenigszins hands- te bejegenentooh durven we vertrouwen, dat niet alleen de min. van koloniën, maar ook de regeering als zoodanig, hier, waar het een zoo ernstig vaderlandsoh belang geldt, zal erkennen, dat èn Staten-Generaal èn volk op rondbotstige en openhar tige verklaring een zedelijk recht hebben. kust naar 't Zuiden buigt. zoo ver om zioh in het midden van het Malieveld te begeven met een flesch bier en dezen drank den schut ter aan te bieden. De politie, in te gering aantal aanwezig, kon eenvou dig niet optreden tegenover de over- maoht, te meer daar de schntters, aan gewezen om het terrein af te zetten, haar niet voldoende de behulpzame hand bodeD. Ten slotte stond het bataljon tot op een tiental passen afstands van het gepeupel, dat ook nog een drei- §ende houding aannam tegen de of- oieren eener compagnie die een com mando uitvoerde welke in den loop pas moet geschieden en waar by en kelen onder den voet geraakten. De oefening moest veel vroeger dan gewoonlijk eindigen. Eenige weken geleden verdween de gezagvoerder van een in de haven te Mainz voor anker liggend Hol- landsch sohip. M. A. van Beijnen uit Rotterdam. Zondag werd zijn lijk uit de genoemde haven opgevisoht. Het sohijnt, dat hy des naohts bij het aan boord gaan in het water is gevallen. Uit Hoogeiand wordt van 12 April gemeld: Hedennacht had hier een zeer eigen aardig voorval plaats. Ongeveer te twee uur in den naoht hoorde men een zwaren knal, zoodat enkelen aan ontploffingen, anderen aan onweer daohten. Meer dan dien eenen slag hoorde men niet. En tooh bleek de bliksem ingeslagen te zijD. 'en wel in de bebuiziüg van den heer Wolters, kruidenier te Martenshoek, en van daar te zyn overgeslagen op het huis van den buurman, den heer Gajert, barbier, zonder daar evenwel veel onheil aan te richten. In eerstgenoemde woning werd zonderling huis gehouden. Overal is de bliksem geweest, in den kelder, op zolder, in de schoorsteenen, in alle kamers, en op wel 10 plaatsen de oude onverschilligheid in volle heeft hij zyne sporen aohtergel&ten. fleur terug. Hier is eene deur beschadigd, elders ..Zal dit thans anders worden, of eene plank weggeslagen, ginds hetzal de belangstelling ook nü weer behangsel vernield enz. De beide sleohts zóólang duren, alsergevooh- sohoorsteenen werden zuiver schoon- ten wordt gemaakt. En dit alles, zonder een „Er bestaat helaas, gegronde re- Pers Overzicht. Atjeh. In de pers van den dag worden bij het weinige politieke nieuws, allerlei besohouwingen gewyd naar aanleiding van de in den laatsten tyd uit Atjeh ontvangen ernstige tijdingen, waarvan uit oorzake van de beperkte ruimte dezer rubriek niet van alle melding kan gemaakt wor den. Wy doen dus bier en daar sleohts een greep. Zoo geeft o. a. het Centrum te kennen dat het van meening is, dat de gebeurtenissen op Atjeh tooh wellioht Dog een goede zijde kunnen hebben. „Wij bedoelen," zegt het in een asterisk, getiteld gemis aan belang stelling „dat als gevolg daarvan de publieke opinie in Nederland zich misschien wat meer met de Indische aangelegenheden zal gaan bezig houden. „De belangstelling voor de koloniale vraagstukken is, vooral gedurende de laatste tien jaren aanmerkelyk verflauwd, ja bijna tot nul geredu- oeetd. „Op de verkiezinge-programs der politieke partyen wordt nauwelijks meer van die vraagstukken gerept en wanneer men er over spreekt, dan geschiedt dit als terloops. „De sohoolstrijd eerst en daarna de legerwetde kiesrecht quaestie en de belastinghervorming hebben al onze aandacht in beslag genomen. „Ook zijn de koloniale speciali teiten gestorven, of op den aohter- grond getreden en door de Lombok- sohe évenementen werd het moeder land wél wakker geschud uit den dommel maar slechts voor een oogen- blik. Toen de Radja en zijn aanhang waren ten onder gebraoht. keerde Koloniën, In het Oogst- en Weerbericht der Deli Crt. over Februari 1896 le zen wij Door geheel Deli, met uitzondering van eenige hoog gelegen onderne mingen in Serdang en LaDgkat, waar gedurende de eerste helft van de maand tamelijk veel regen viel, was het weder zeer droog, hetgeen wel goed was voor het branden, maar het tjankollen hier en daar nogal be moeilijkte. Ook kwam door de aan houdende droogte en ontzettende warmte op de meeste ondernemingen de bibit langzamer op dan gewoon- lyk. Dientengevolge werd nog op lang niet alle estates met planten be gonnen. Uit Beneden-Langkat wordt ons bericht dat daar de bibit zeer mooi opkomt. De verscheping van den 1895er oogst werd met kracht voortgezet, zpodat de meeste maatschappijen reeds de helft verzonden hebben en som migen daarmee al in Maart of April geheel gereed komen. Door de droogte vorderde het veld werk in de lagere Delisohe gronden langzaam, daar de bodem te hard was. Op de meeste estates werden de velden eohter plantklaar gemaakt. De gezondheidstoestand van Euro- peesch en inlandsoh personeel was wel wat beter dan gedurende de vo rige maand, maar er kwamen toch nog veel gevallen van malaria, koorts, dyasenterie en beri-beri, en onder de koelies ook enkele sporadisohe geval len van cholera voor. Van ziekten onder het vee werd niets vernomen, en van bibitziekte gelukkig ook niet meer dan reeds sinds lange jaren het geval was. Het Soer. JEldbl. meldt In het aanstaand proces der val- sche bankbiljetten treden op als ver dedigers van Han Tjong Ling mr. I Van Gennep, van Han Siau Gwau, mr. Van Troostenburg de Bruyn, van Poei Tjin Tik mr. Lens, van Oei Tjang Tjian mr. Rahder, en van, Kwee Kbe Soe vermoedelyk mr. Birnie. Men schryft aan de Java Bode uit Bandjarnegara j Vrijdag den zesden Maart overleed na eene betrekkelyk kortstondige ongesteldheid onze regent Raden Adi- jpa'i Djojo Negoro in den ouderdom j van ongeveer 65 jaar. Zyn dood is 1 een groot verlies, in de eerste plaats voor zijn talrijk gezin en voor allen, die geheel of grootendeels van hem afhaukelyk waren, maar ook voor de ingezetenen, zoowel de Eurcpeesohe als de Javaansohe. Voor de eersten was hy een hartelijk vriend en gul gastheer, terwijl hy door zyne opge ruimdheid overai waar hij kwam een vroolyken toon deed heerschen voor de laatsten was hij een raadsman en helper. Eenige dagen na zijne terugkomst uit Batavia zioh in zijne afdeeling op dienstreis bevindende, geroeide hij zich ODgesteld, en hy keerde daarom onmiddellyk naar zijne woning terug. Hy verliet die niet dan om naar den heuvel gebraoht te worden, dien hy reeds jaren geleden tot zijne laatste rustplaats had uitgekozen. Algemeen was de deelneming, die heden bij de teraardebestelling van den populairen man betoond werd. De resident en vele regenten en andere inlnndache ambtenaren uit naburige afdeelingen waren overgekomen, om den overledene de laatste eer te be- wyzen. Groot was de stoet, die den lijkwagen naar den hbnvel ie Blam- bargan, ongeveer vier paal van de kota verwyderd, volgde. Op de begraafplaats aangekomen, nam de resident het woord- Hy bracht in naam van Z. E. den Gouverneur- Generaal, den vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin in deze gewesten, hulde aan den man, die meer dan veertig jaren lang het land als een eerlijk en trouw ambtenaar had gediend en gewerkt had tot de dood hem in den weg was getreden, om hem rust te schenken. De regent van Banjoemas bedankte uit naam der weduwe ia de eerste plaats den resident en verder allen die by de plechtigheid tegenwoordig waren, en hoopte, dat het Gouvernement de achtergelaten betrekkingen niet zou vergeten. De aanwezigheid van zoo vele Europeesche ambtenaren eu par ticulieren was hem evenwel een wa r- borg, dat die hoop niet ydel zou zijn. Na-dat de resident, wegens zijn op handen zijnd vertrek uit de residentie, een hartelijk afscheid van de aanwe zigen genomen had, verlieten allen de plaats, waar oprechte deelneming hen had gebracht. In het Loemaajangsche schijnt men meer last van den Smeroe te hebben dan de Malangers. Die zien den berg alleen geducht rooken, dooh aan den anderen kant heeft men af en toe te Inden van aschregen en ook van lava steenen die naar beneden komen. Dp Malangsohe koffieplanters blyven daarvoor gespaard, doch de rupsen- plaag, die thans hunne tuinen ver nielt, is dunkt mij nog erger. Ver- soheidene ondernemingen hebben er vreeselijk van te lyden, waardoor de oogstraming beduidend verminderen zal. De varkenssnuitrups is het, die deze verwoestingen aanricht; zij eet de jonge bladeren en vruchten totaal op, en tot nu toe heeft men nog geen mildel gevonden om ze met kraoht tegen te gaan. (Java-Bode J) Over de voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, van 16 tot en met 29 Februari, meldt de Javasche Ct. Groot-At je h. Gedurende eeni ge dagen van den verelagtijd werden onze versterkingen Anakgaloeng en Senelop een weinig meer beschoten dan in de laatste maanden het ge val is geweest: nadeelen aan onze zyde werden niet geleden. Den 23en en 24en werd den kwaadwilligen door het vuur van onze versterking te Senelop en van de aldaar in de nabyheid zijnde blokhuizen een ver lies van 2 dooden en 2 gewonden toegebracht. Poeloe Weh. Gedurende den ver8lagtijd werd eene lading Cardiff- kolen in de loodsen te Sabang op geslagen en ook de derde boei ge-j plaatst. Met den aanleg vaD de wa-| terleiding word gestadig voortgegaan. Onderhoorigheden. Noord kust. Den 17en vertrokken de waarnemende assistent-resident der Noord- en Oostkust en de eerstaan-1 wezende waterstaatsambtenaar van het gewest naar Diamantpunt om de meest geschikte plaats uit te zoeken voor de plaatsing van een kunstlioht aldaar. Oostkust. Het padisnyden heeft j bijna overal een aanvang genomen; j de oogst is zeer gering. De peper daarentegen belooft een goeden oogst. De weersgesteldheid kenmerkte zioh door groote hitte met zeer weinig regen. De gezondheidstoestand bleef st.itionnair. Het gemiddelde ziektecij- fer bedroeg 27 tegen 27 en dat van de berri-berri 13 tegen 14 gedurende den vorigen verelagtyd. Het sterfte cijfer was hooger. j Deze uitslag is vooral te wijten aan het laksche spel van den Am- sterdamsohen rechtervleugel en cen ter speler. Gisteren speelden de Engelscben te Heemstede tegen een elftal van de Universiteiten. De uitslag was eene overwinning voor de studenten met 3—2 goals. Over het algemeen waren de Engelsohen wat sterker en had den zij wel met wat „pech" te kampen. Heden (Woensdag) wordt wederom te Heemstede gespeeld en wel tegen de Haagsohe „V. V." Financieele Mededeelingen Volgens het „Weekblad voor In courante Fondsen" van Broekman en Houders zyn in de week, eindigende 14 dezer, verhandeld de volgende fondsen Oblig. Drentsche Kanaal- Maats. (blauw) 9, 10 pCt. Aand. Maats, tot expl. van onroer. goederen 32 Maats, tot ontg. en verv. der Peel gen. „Helenaveen"100^ Waterl.-Maatsob. te Rotterdam (pref.) 35 Gezam. Buskruitm. van N.-Holl., Utreoht en Zeeland tot 1885 98 Oblig. Gezam. Buskruitm. van N.-Holl., Utrecht en Zeeland 1885/91. 100 Vereen, tot het ver schaffen van won. aan minvermogen den te '8 Gravenbage 95 Aand. Bergbau Gesellsoh. „Holland" serie A 149 Opr.-Bew. Kon. Paketvaart Maatschappy f330. Bew. van Deelger. Boxtel- Wezel Spw.-Sorip. op. Ie Hypotheek 6 Aand. Bat. Zee- en Brand- Assurantie Maatsoh. 85 Maats, van Assur., Diso. en Beleen, der stad Rotterdam 220 Letteren en Knnst. Te Breslau is een stuk, „Zweierlei Blut" geheeten, van een onbekend schrijver, door de politie verboden. De reden is nogal opmerkelyk. De hoofdpersoon is een Pruisisch officier en die officier speelt geen mooie rol in het stuk; hy gaat na wanhopige pogingen om zioh te behoeden voor het verlies van zyn financieele en maatsohappelyke positie op zeer on eerlijke manier te gronde. Zulk een officier mag te Breslau niet op het tooneel gebracht worden, zegt de Censuur. Leger en Vloot. Troepen naar Xndië. De afdeeling aanvullingstroepen, die a. s. Zaterdag ten sterkte van 4 onderofficieren en 80 korporaals en minderen, onder bevel van den kapt. der inf. van het Indische leger F. W. H. Tuinenburg en het medege- leide van de 2e-luits. van dat wapen J. H. A. van den Vryboef, M. de Wilde en J. P. Donk van het Kol. werfdepOt naar Amsterdam en van daar per stoomschip Prinses Amalia naar Padang zal worden overgebraoht, zal te Amsterdam uitgeleide worden gedaan door het muziekkorps van het 7e regiment infanterie. Sport tn Wedstrijden Voetbal. Tour der English Wanderers. Maandag speelden de Engelsohen te Amsterdam tegen „R. A. P." Reeds spoedig na den aanvang scoorden de Engelsohen een goal, welk voorbeeld de Hollanders kort daarna volgden. Dank zij het goede spel van den Engelsohen rechter vleugel en center, gelukte het bu^ den stand op 3-1 te brengen. Na! dien tijd verslapte het spel der Hol-j landers zeer, niettegenstaande zy den wind in den rug hadden en maakten de bezoekers nog 4 goals, zoodat het einde een nederlaag voor „R. A. P." braoht van 71 goals. ÖSMEN6D NIEETWS Ontploffing aan boord van een schip. Omtrent de ramp aan boord van de JMatadi wordt uit Borna bet volgende geschreven aan het JRbld. van Ant werpen. „De Matadi was den zesden Maart in den namiddag voor het Britsche huis te Borna vastgelegd. Dit huis is sleohts op een kwartier afstand van mijn woning. „Ik werd eensklaps uit mijn slaap gewekt door een oorverdoovend ge- druisoh en een afgrijselijk gekraak' Ik meende dat myn huis tot gruis werd vernield en mijn laatste uur had ge slagen. Gedurende eenige seconden bleef ik, meer dood, dan levend, in myn bed rechtop zitten, zonder een woord te kunnen uiten. Ik hoorde mijn buurman, die opgestaan was flessohen enz. oprapen, die in zijn kamer waren geslingerd. Ik vroeg hem wat er gebeurde. Hy wiet het niet, maar zag naar buiten en riep uit: „Een boot in de lucht gevlogen 1" In de verte klonk de noodfluit van het schip, tien minuten lang, toen stierf zij weg het water had de vuren gedoofd. „Te kwart voor vyven waren wij op de plaats der ramp. 't Was afgry- selijk om te zien. Hier werden lyken weggedragen, daar zwaar gekwetsten gered. In een hoek tegen een ineen gestort huisje werd een matroos ge vonden, met verbryzelden schedel, nog brandende Naar men vertelt is het ongeluk te wijten aan een niet opgehelderde on voorzichtigheid van den man, die uit de kruitkamer kruit haalde voor het kanon. Deze zou het kruid in aanra king hebben gebraoht met vuur. Het voorgedeelte van het sohip is geheel verbrijzeldnog op 200 M. afstand vond men ijzeren platen, die tot 25 ton wegen. Er zyn in het geheel bij de ramp 25 of 30 blanken omgekomen. Plichtsbetrachting Te Londen deed zich onlangs het volgende geval voor: Toen de vrouw van een politieagent in de kamer het vuur had aangemaakt, zette zy haar kind van anderhalf jaar in een stoel by de kachel, waarop zij de kamer verliet. Eenige oogenblikken later hoorde zij luid schreeuwen en toen zy terugkwam, zag zij de kleertjes van het kind in brand staan. Dade lijk doofde ziy het vuur met hare handen uit, terwijl haar man in al- ler'jl naar dr. Slater Jones liep. Deze kwam echter niet. Ook aan een vol gende boodschap om te komeD, gaf hy gqen gehoor, waarop men hem ten derde male een boodsohap zond. Eindelijk, nadat men drie uren had gewacht, trad dr. Jonea de woning van den agent binnen. Toen de moe der hem echter zeide, daf hy vroeger had moeteD komen, of dat hy althans had moeten zeggen, waarom hij niet kwam, zette de dokter zijn hoed op en vertrok, zonder naar het zieae kind te hebben omgezien. Daarop werd een andere dokter gehaald, die het kind in het zieken huis deed opnemeD, waar het eenige dagen later aan de bekomen brand wonden overleed. Engeltjes-makerij. In korten tijd werden onlangs uit do Theems bij Reading zes kinder lijkjes opgehaald. Wegens moord op deze kinderen, en misschien op nog zeven, van wie de lijken niet gevon den zyn, staan eene vrouw en als medeplichtige haar schoonzoon te recht. De vrouw nam, zooals het heette, kinderen aan, en na eenigen tyd verdwenen zija. De sohouwing van een paar van de gevonden lijk jes wees verworgir.g als oorzaak van Ion het nooit over zich versrijgen om neen te zeggen tegen iemand. Ea hij leelde royaal en het heele huis v?fcs altijd vol gasten, en hij onderhield vele van zijne bloedverwanten, en hij hielp er velen, die zichzelf niet wilden helpen. En hij leende maar, totdat de slag viel. Mijn oude massa was geruïneerd. Het gevolg was, dat wij ook woren geruïneerd 1 Toen het kwam zocht hij zijn bed op en kwam er niet meer af. Zooira hij dood was kwamen van alle kanten de schuldeischers als roof vogels aanvliegen en legden de hand op het huis, op de kleurlingen, op alles- Alles werd verkocht. Niets bleef er over voor de oude mevrouw en hare twee dochters. En nu behooren die tot de arme bloedverwanten, zie je, die arme ndenschen, die leven van de aalmoezen van neven en nichten. Voor het zoover met hen had moe ten komen, had ik mijne vingers voor hen stuk willen werken, als de gelegenheid er maar voor mij geweest was, maar dat geluk heb ik niet gehadMassa de ka pitein was op de verkooping en kocht mij om op zija schip te bedienen. En de schuldeischers roofvogels noem ik hen kregen het geld." „Hoe lang was dat geleden?" vroeg Astrea, steeds met hetzelfde doel voor oogen. „Ja mijn kind, niet zooveel weken. Dit is mijn eerste reis met massa den kapitein. Een minuut nadat hij mij gekocht had zette hij mij in een wagentje, klom er zelf in en reed mij naar de stad." „Welke stal viel Astrea haar in de rede. „Nieuw-Orleans mijn kind, welke stad andera? Dat is immers de eenige stad in de wereld? En onze oude plantage lag er dicht bij. En de kapitein had ook maar een uur noodig om naar de stad te rijden en daarna naar de aanlegplaats, waar hij het rijtuig op stal zette, mij in een roeibootje liet plaats nemen en naar dit schip bracht, dat een heel eind verder op de rivier lag. En toen gingen wij onder zeil en hebben geen land meer gezien totdat wij dezen kreek bereikten. En het verdere weet je. En ik heb zoo wat een vermoeden, dat de kapitein niet heelemaal is zooals hij moest zijn. Maar ik bemoei er mij niet mee! Ik blijf bedaard en houd mij stil, want wat kan eene arme vrouw doen I En zie je, daar hij iedereen bedroog, moest ik tot zelfverde diging hem bedriegen. Dat is de reden dat hij het aan mij toevertrouwt u op te passen, want ik doe alsof ik van hem houd." „Zulk een bedrog schijnt mij wreed en verkeerd toe, maar ik hoop dat de zonde want het is een groote zonde wordt geboet door hen alleen, die er de oor zaak van zijn," zeide Astrea ernstig. „Zjo is het mijn kind, zoo is het. Ik heb altijd tot mijzeive gezegd, zet het op rekening van massa den kapitein. Hij is mijn meester en verantwoordelijk voor al mijne schalden, jal" Astrea peinsde een oogenblik en het resultaat van dit gepeins was het besluit om vriendschap te slui ten met deze arme negerin. Al3 inleiding vroeg zij „Venue, voor wie houdt je mij „Ja mijn kind, hoe kan ik dat weten* Ik denk dat je een jong meisje bent, dat de aandacht van den ka pitein heeft getrokken, die js van je meeater heeft ge kocht." „En wat denk je, dat hij met mij doen wil?" „Ja kind, waarom vraag je mij dat nu? Hoe kan ik je dit zeggen? Ik deuk, dat hij je in New-Orleans aan een rijk man zal willen verkoopeu." „Dus je denkt dat ik een slavin ben 1" zeide Astrea met stokkende stem, en een hoogrood tintte hare wangen bij dit woord. „Zeker mijn kind, maar je bent toch mooi, erg mooi, waarom ben je anders hier „Je vergist je toch Venus 1 Ik ben, wat mijne positie betreft, eene jonge dame. Den vorigen nacht oen ik door eene beude schelmen uit mijn slaapkamer ont voerd en hierheen gebracht." „Genadige goedheid, wat zegt u daarIs dat waar riep de negerin verontwaardigd uit. „De heele waarheid, God in den Hemel weet het," antwoordde Astrea plechtig. „Maar wat heb je dan ai dien tyd daartegen gedaan Waarom heb je niet moord geroepen ea iedereen in huis opgeschrikt?'' „Zij waren daarvoor te vlug. Een van hen sloop van achteren naar mij toe en drukte een spons vol chioro- lorm tegen mijn mond en neus, waardoor ik het be wustzijn verloor. Daarna moeten zij mij hierheen ver voerd hebben." „Wel hoo ik van mijn leven, nooit heb ik van zoo iets gehoord. Maar ik weet wat die cholera-vorm is Ik heb het eens gekregen, loen de tandmeester myn kiezen hier wegnam. En toen het voorbij was, waren de kiezen er uit zonder dat ik er iets van had geweteD. En al hadden ze mijn hoofd weggenomen, dan was het hetzelfde geweest." „Zoo ging het mij ook, toen ik onder den invloed van de chloroform kwam en mijn bewustzijn verloor,, bevond ik mij in mij a slaapkamer. Toen ze had uit gewerkt en ik weer tot mijzelf kwam, bevond ik mij in deze kajuit. En ik wist evenmin iets van mijne overbrenging dan gij van het kiezentrekken." „Ik geloof je mijn kind! Ik geloof ieder woord dat je zegt." „Dan wil je, hoop ik mijne vriendin zijn!" „Ja zeker mijn kind. Maar dan zal ik weer even geheimzinnig en vol bedrog moeten zijn als massa de kapitein zelf. Ik zal mij moeten houden alsof ik je haat en veracht, dan zal hij goed vinden dat ik je verder bedien." Astrea zuchtte diep. Zij had een volslagen afkeer van bedrog en vroeg: „Is er geen andere manier te bedenken [(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2