de heeren P. J. van Eldik Thieme te Haarlem, H. J. C. van Thienen te Zaandam en II. J. Vonk te Alkmaar. Na bespreking van enkele aange legenheden van huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. Voorts werd dr. P. Ankersmit her benoemd tot lid der oommissie van beheer van het herstellingsoord te Hilversum. Dinsdagmorgen had te Amsterdam met eenige pleohtigheid de eerste steenlegging plaats van het nieuw te bouwen li. K. Gasthuis aan de 's-Gra vezandestraat. Een groot aantal personen was bij de plechtigheid tegenwoordig. Behalve «fe bissohop van Haarlem, mgr. Bottemanne, die de plechtig heid leidde, waren tegenwoordig de deken van Amsterdam, mgr. Poppen, prof, de Groot en een groot aantal pastoors en rectoren van de ver- sohillende kerken in Amsterdam en verschillende liefdezusters. Nadat de Bissohop in vol ornaat, met zqn mijter en staf, verschillende gebeden had gezegd, werd de steen met wij water gewijd, en hierop de litanie van alle Heiligen gezongen, en een an'iphone en een psalm. Door pastoor Schweitzer van de kerk der H. Catharina, werd vervolgens de oorkonde gelezen die in den steen zou worden besloten deze was ge steld in het Latijn. Toen de oorkonde door alle daar in genoemden was geteekend en deze in een bus gesoldeerd en in den steen besloten was, werd deze bevestigd op de plaats daarvoor aangewezen. De bisschop gebruikte daarvoor de zilveren troffel gebruikt op den 3den October 1895. bij de eerste steenleg ging der kathedrale kerk in Haarlem. Vervolgens werd een ommegang ge houden en de fondamenten der kapel ingezegend, waarop met het zingen van het Veni Creator de geestelijke plechtigheid werd besloten. Mgr. Bottemanne hield daarop nog een korte redevoering. Leger dea Heils. Zooals men zich zal herinneren, zullen kolonel en mevrouw Oliphant Donderdag a. s. te Amsterdam de laatste bijeenkomsten in Nederland van het Leger des Heils leiden. Naar wij vernemen is het programma van dien dag als volgt samengesteld 10.10 Heiligingsconfereutie, waarin de beide kinderen van de kolonels op plechtige wijze aan God en het Le ger znllen worden opgedragen3 uur murikale exercities der kinderen, 7.30 vaarweidemonstratie, waarin ver tegenwoordigers van alle aideelingen van het Lsger des Heils in Neder land een vaarwel-adres aan de ver trekkende Kolonels zullen overhan digen. De werkstaking te Rotterdam. De af reeling Bjotwerkere „Kardi naal Manning" van den R. K. Volks bond te Rotterdam heeft in een Maan dag gehouden vergadering besloten zich bij de algemeene werkstaking neder te leggen en ^ven8 te trachten een gecombineerde vergadering te beleggen met de „Nederlandsche Vlag" en den „Algemeenen Bootwerkers- bond." Onder klokgelui en tromgeroffel werd Dinsdagochtend ten 5 uur de stad in rep en j-oer gebracht om de schutterij onder de wapenen te roepen. Het aantredeu aan de Bears lokte honderden nieuwsgierigen daarheen, die voorts met de uittrekkende schut ters de wandeling medemaakten. Ten half negen trokken de schutters in verschillende afdeelingen uit, ten einde hier en daar posten te bezet ten. De Holland, waar Dinsdagochtend weer gevochten werd, werd door een detachement mariniers bewaakt. Even zoo enkele andere booten op Feyen- oord. De toestand bleef Dinsdagochtend zeer kalm. Politie, schutterij en ma riniers hadden de handelskaden af gezet en werden slechts zij doorgela ten die daar noodig hadden. Dien- te-gevolge wa3 het langs de kaden leeg, doch achter ,de cordons verza melden zich talrijke 3takers en nieuw - gierigen. Op enkele weekbooten werd met halve ploegen gewerkt, daar nog vele goedgezinden huiverig wa ren het werk te hervatten, hoewel zij op alle bescherming Kunnen re kenen. In den loop van don morgen was het geheele regiment schutterij onder de wapenen en patrouilleerde com pagniesgewijze, terwijl zij in verschil lende openbare gebouwen waren inge kwartierd. Daar dit optreden der schutterij juist op marktdag viel en het aan treden in het Beursgebouw plaats had, bracht dit in den vroegen morgen vrijwat verwarring teweeg, vooral onder de boterhandelaren. Tegen 11 uur hebben een groot aantal werkstakers een wandeling door de stad gemaakt. Ook hei Maasstation werd door twee oompagniën schutterij streng bewaakt. Het Beursgebouw bood des middags een eigenaardigen aanblik. De eflectenhoek en het middenvak waren door schutters ingenomen en de geweren waren over de geheele beurs aan rotten gezet. Daartusschen moesten de kooplieden hunne zaken doen. Ook vele schutters, zeil handelaars, deden zaken. Uit Schiedam meldt men van Maan dag: Alles blijft hier zeer kalm Het ha venhoofd biedt dcor de veie werklie- den, die daar vertoeven, zoowel van hier als van Rotterdam, een eigen aardige drukte aan. In verschillende groepjeB staat men bijeen, elkaar aan moedigende niet toe te geven. In de tapperij van de wed. M. Jurgensaan de Hoofdstraat werd Maandagavond een vergadering van de bootwerkers gehouden, waarin als spreker optrad de bootwerker De Heer, voorzitter van den Nieuwen Ned. Bootwerkers- bond, die er up aandrong voet bij stak te houden, waaraan de Schie dammers beloofden te zullen voldoen. Ook naar Vi&ardingen en Maassluis lijn maatregelen te nemen, indien de booten daar widen lossen. In het café „De Verandering" op den Schiedamschen dijk werd Maan dagavond een openbare vergadering gehouden van graandragers en op houders. Als spreker trad op het bestuurslid van den N. N. B. B. De Bruijo, die de aanwezigen, ongeveer SO in getal, aanspoorde langs geleidelijken weg en op kalme wijze, üun eischen inge willigd te zien te krijgen. De Bruijn stelde voor, een bond van graandra gers en ophouders op le richten, welke aledaD een onder-afdeeling van den N. N. B. B. zou worden. Aldus werd met algemeen© stemmen beslo ten en een voorloopig bestuur geko zen, bestaande uit Hoogerhuizen, Adding en Kamerling. Tot het vast stellen der loonen zal eene nieuwe vergade: ing belegd worden. Men schrijft van Terschelling Nabij de kust van dit eiland levert de zee een eigenaardigen aanblik op, een woud van masten vanEngelscie kotters en stoomtrawlers, waartus- echen onze politieboot Dolfijn stoomt, om de vreem'e visscners op den be paalden afstand van de kust te hou den, en waarmede de boot veel werk heeft. Treurig is ondertusschen die aanblik voor onze kustvisschers, want na zulk een verblijf der Engelschen kunnen ze weken lang thuis blijven, omdat er dan bijna geen viscbje meer wordt gevangen. Maandag werd door de maréchaus- eéi te Lige Zwaluw aangehouden en naar Breda overgebracnt een man verdacht van den brand, die aldaar "ewoed heelt in den nacht van 22 op 23 Maart jl. te hebben gesticht, waar door eenige huizen afbrandden. Financieels ffiededeelingen. Volgens het „Weekblad voor In- oourante Fondsen" van Broekman en Honders zijn in de week, eindigende 12 dezer, verhandeld de volgende fondsen Oblig. Waard en Groet Gr. (3e Hypotheek) 80^pCt. Aand. Amst. West. Entrep. 77'/i C red iet -Vereeniging- 112l/s Bouw-Maatschappij „Nieuw-Buesum" 105% Utr. Hypotheekbank 170 Id. id., 2e uitgifte 160 Zuider Sioomtramw. Maatschappij 43 Mij. De Korenschoof 110 Oblig. Ned. Fabr. v. Werk tuigen en Spoorweg- materieel 102i/o Aand. Assur. Maats, tegen Brandscb. „deNeder- landen" van 1845 f380 Ned. Brand-Assur. Maatschappij 98 Letteren en Knnst. Aan dr. A. Kuiper is het doctoraat honoris causa in de rechten toegekend van Princetown University New-Yer- sey (Amerika), bij gelegenheid van haar 150 jarig bestaan. Sport en Wedstrijden Steinitz. De vermaarde schaker Steinitz, Maandagmiddag bij een der spe'er van de séance Zaterdagavond te 's Gravenhage gehouden, vertoevende, werd door deren gevraagd of hij zich nog het spel herinnerde op de séance met hem (en n >g27 anderen) gespeeld. Hij beweerde die partij nog uit het booid te kunnen spelen en beg m toen al de zetten achtereenvolgens op te geven. De speler had de partij ganoteerd en toen bleek, tot verbazing van alle aanwezigen, dat Steinitz, alhoewel niet wetende dat men hem juist die partij later zou doen naspelen, alle zetten correct nog in het hoofd1 had. Op verzoek herhaalde hij het later nog met eene andere partij. De vrienden en beoefenaars van het edel schaakspel te Leiden waren Maandag in de gelegenheid gesteld, door de zorgen van de aldaar geves tigde schaakclub „Palamedes" hunne krachten te meten met die van den wereldschaakkampioen W. Steinitz. 28 Personen hadden zich voor het concours aangemeld, die allen waren uitgekomen. Aangevangen in een der lokalen van de Stadszaai te 8 uren 'e avonds, werd de wedstrijd te 1£ uren na mid dernacht gesloten verklaard. Het Bcheidsreohterscomité, bestaan de uit de heeren C. H. Enschedé uit Haarlem, dr. A. van Rhijn uit Leiden en J. J. R. Maquette uit Utrecht, deed toen uitspraak, blijkens welke 24 partijen waren verloren en 4 re mise stonden. De spelers der laatstbedoelde par tijen waren de heeren Van Rbgn en Enschedé voornoemd benevens de heeren Eesaer en Splinter, beiden a'daar gevestigd. Als bewijs van attentie was den heer Steinitz. ten einde dezen bij het spelen het vermoeiende rondloopen te besparen, door de club aangeboden eene fr, ai rieten rolstoel, waardoor hem gelegenheid wordt geschonken in 't vervolg zgne partijen rondrij dende te maken. Die blijk van welwillendheid werd door den hter S. met gr. Kite ingeno menheid en onder hartelijke dankbe tuiging aanvaard. Een rij wiel -spiegel. Wielrqders zijn nooit zeker, dat er achter heD geen gevaar dreigt. Dik wijls hebben ze al eens verlangd naar een paar oogon in den rug, maar aan gezien de natuur den mensch slechts twee oogen van voren heeft geschon ken, moest men op andere middelen bedaoht zijn. In Amerika natuurlijk weer Amerika is men nu op het gelukkige denkbeeld gekomen een aardig spiegeltje aan het stuur vast te maken. De wielrijder behoeft er sleohts een enkelen blik in te slaan om zioh te overtuigen of er achter hem rgtuigen of andere gevaarlijke middelen van vervoer in aantooht zijn. Het spiegeltje is ovaalvormig, zeer eenvoudig en beantwoordt uit stekend aan zijn doel. De verloting der kondenten- toonstelling. Da uitslag der verloting van hon den en voorwerpen, betrekking heb bende op voeding en verzorging van honden, gehouden in het Paleis van Volksviyt te Amsterdam, ton over staan van notaris Molenpage op II Mei 1396 des namiddags ten 3 ure, is als volgt Prijs no. 1 no. 2038 Welsh-terrier; prijs no. 2 no. 369 Fox-terrier; prgs no. 3 no. 913 Whippet; prijs no. 4 no. 206 een hondenhok; prijs no. 5 no. 925 Barzoï; prgs no. G no. 603 een Dashond; prijs no. 7 no. 821 een Bull-terrier; prijs no. 8 no. 923 Siam- boomen; prijs no. 9 no. 2089 Honden portretten; prijs no. 10 no. 16 vier fl. Champagne; prigs no. 11 no. 447 Hondenhok (Puppey-kennel); prijs no. 12 no. 751 Kapstok; prijs no 13 no. 120 Zweep; prijs no. 14 no. 493 Zweep; prijs no. 15 no. 2087 Hals baud; prijs no. 16 no. 340 Ke'ting; prijs no. 17 no. 133 Halsband; prijs no. 18 no. 142 Ketting; prijs no. i9 no. 91 Halsband; prij3 no. 20 no. 40 Verzendingsmand. Rechtszaken. Beleediging. Ia hooger beroep heeft Dinsdag voor het Hof te Amsterdam terecht gestaan A. M. Reens, bierhuishouder te Amsterdam. Bekl. was door de 5e kamer der Amsterdamsohe recht bank veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 15 dagen, omdat hij op een tram staande, op eenige officie ren doelende de woorden„Dood vreters achterop" had gebezigd. Nadat door den raadsheer rappor teur, mr. Van Royen verslag is uit- gebraoht, vraagt de president mr. VaD Valkenburg „Is dat zoo, beklaagde? Erken je de woorden „doodvreters achterop" te hebben gebezigd?" Bekl.„Ik 'spreek met „w" en vind het onbeleefd dat u mij met „jij" aanspreekt. Dat komt niet te pas." Advooari-generaal mr. Jolles acht deze opmerking van beklaagde even onbeschoft als de door hem gebe zigde uitdrukking, waarvoor hij is veroordeeld. Z. E. A. eischt bevesti ging van het vonnis a quo. De beklaagde1 vindt het „boter aan de galg gesmeerd" iets te zijner ver dediging aan te voeren en meent daarom 't best te doen met heen te gaan. Uitspraak over 8 dagen. Voor de 4de kamer der rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag te- reoht Karei Antbonie Bos, colporteur. Hem wordt ten laste gelegd dat hij een „redevoering", op 10 December 1895 door Hermans uitgesproken voor de rechtbank (waar bij terechtstond wegens verspreiding van voor de Koninginnen beleedigende geschriften en platen), zou hebben publiek gemaakt en verspreid. D heer v. d. Sehriek, insp. van politie heeft den bekl. aangetroffen in de Kal verstraat, venteride geschrif ten met den titel„Redevoering door Hermans uitgesproken," enz. Get. nam de exemplaren in beslag en deed bekl. naar het bureau van politie leiden- De prijs waarvoor Bes zijn geschrift verkocht was 2 cent. Verschillende getuigen bevestigden deze lezing. Als getuigen a décharge wordt ook gehoord L. M. Hermans, redacteur van De roode Duivel. Hij is in hechtenis en wordt geës corteerd door een rijksveldwachter. Hij legt den eed af „onder protest". Hij verklaart dat 't verspreide ge schrift is de verdedigingsrede die hij, getuige, op 10 Dec. voor de rechtbank, die eene openbare terechtzitting hield, gehouden heelt. Die rede heeft hij aan bekl. verstrekt. Deze laatste heeft ze laten drukken. Enkele woorden of zinsneden zijn cursief gedrukt, 't Drukken geschiedde voor rekening van beklaagde. Bekl. zegt dat hij geenerlei bedoe ling had iemand te beleedigen. Mr. Regout achtte de verspreiding van de redevoering strafbaar op grond van art. 113 Strafrecht, hetwelk door spr. nader uitgelegd wordt in dien zin, dat de verspreider den beleedi- genden inhoud moet kennen zonder dat het voor de straibaarheid noodig is, dat de verspreider 't oogmerk heelt om te beleedigen. Eischtwee maan den gevangenisstraf. Bos droeg zslf zijn verdediging voor. Hij voerde ear, dat de rede voering door Hermans is uitgesproken ter ver dediging in een openbare zitting vaD de rechtbank. Hg begrijpt niet hoe de verspreiding van dat stuk strafbaar kan zijn. Maar ook Volksdagblad bad van Hermans' verdediging mel ding gemaakt en toch is het niet ver- voigd. De voorzitter van de rechtbank beeft Hermans, die dan volgens 'tO. M. op de zitting de Koninginnen moet beleedigd hebben, maar eenmaal onderbroken. Waarvoor hij nu ver volgd wordt, is hem een raadsel. De president zou zeker Hermans niet hebben laten doorspreken als hij de Koninginnen had beleedigd. Uitspraak over 8 dagen. De reohtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag F. von Furstenberg, wegens oplichting te Nijmegen, tot een gevangenisstraf van zes maanden. Het Gereohtshof te Amsterdam heeft Dinsdag in hooger beroep 1.1. Samson tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens beleediging van politie agenten in Hilversum. Gemengd Nieuws Prinses Karadja, die te Londen woont,, heeft een kasteel in den omtrek van Marohe, in Luxemburg. Onlangs werd haar eene hoeveelheid juweelen, voor een waarde van meer dan 100,000 francs ontstolen. Een Belgisoh meisje, dat de prinses in haren dienst had en dat van Schaerbeek herkomstig was, had baar kort daarna verlaten. In België gekomen, maakte de prinses den diefstal bekend aan den procu reur des konings van Marohe, het parket van Brussel werd verwittigd en bij eene huiszoeking in de woning van het meisje, werden vexsoheidene voorwerpen in beslag genomen, die aan de prinses toebehoorden. Een bizondera ballon. De ballon, waarmede Andree zijn gewaagde rei3 naar de Noordpool zal doen, i3 zooals men weet te Pa rijs gemaakt. De fabrikant, Henri Lashourbre, zal het publiek in de gelegenheid stellen, den ballon vóór het vertrek naar Zweden te zien. Zondag is president Faure reeds een kijkje gaan nemen. In den centraleD koepel van het paleis du Champ de Mars was het netwerk opgehangen, en de ballon zelf lag in een aangrenzend vertrek, opgeblazen met gewone lucht. Om het reusachtige van den ballon beter te doen uitkomen, was daarnaast een gewone balion van 350 kub meter tentoongesteld. De ballon, die 51,000 frs. kost, heeft een inhoud van 4500 kub. meter; met waterstofgas gevuld, heelt hg een stijgkracht van 5000 K.G- Het mate rieel van den ballon weegt'2600 KG., zoodat er 2400 K.G. overblijft voor de passagiers, de instrumenten, pro viand en ballast. Om den ballon te beechermen te gen sneeuw, waardoor bij te zwaar zou worden, is hij voorzien van een ,.obemise", een zijden kleed dat aan den top is vastgemaaktom de sneeuw te verwijderen hebben de luchtreizi gers niets anders te doen dan deze „chemise" te sohudden, waardoor do sneeuw er af valt. De mand weegt 80 K.G., is met een ondoordringbare stof bedekt en heeft twee venstertjes. De ballon is tot 14 Mei te zien en gaat 16 Mei naar Gothenburg, van waar hij naar Spitsbergen wordt ge voerd om van daar op te stijgen. Tengevolge van een verkiezings- twist hebben twee Fransche journa listen, de heeren Garibaldi van de Eclaireur en Darki van de Ton- nerre, geduelleerd op de sabel. Eerst genoemde werd in de borst gewond; hg verkeert in levensgevaar. Naar a&nleidiDg van het aanhangig proces tuBschen Paul Bourget en zijn uitgever Lemerre, vertelt de heer HenrygBauer in de Echo de Pains de volgende anecdote Een schrijfster van groot talent waarom zouden wij haar niet noemen madame Judith Gautier had bij Lemerre haar boek „Le Dragon im- périal" laten uitgeven. Toen niet lang daarna eenige liefhebbers voor het boek don winkel binnentraden, ver namen zij dat het niet meer te ver krijgen was. De schrijfster ging daarop naar den uitgever ea vroeg hem het ver schuldigde. Ik ben u niets versohuldigd, antwoordde onze vriend heel kalm; er zjjn wel geen exemplaren meer, maar de uitgave is niet uitverkocht. Ik had de boeken in het magazijn van een mijner winkels geborgen, waar de ratten ze hebben verslonden. De feestelijke herdenking in Duitschland. De keizerin van Duitschland heeft in aansluiting aan de herinnerings feesten van den jongsten oorlog het bevel gegeven tot het houden van een gedenkfeest van den vrijwiliigen ambulancedienst, die in den ooriog van 1870—71 op zulk een schitterende wijze den roem van het vaderland heeft verhoogd. Dat heeft in het ko ninklijk paleis plaats gehad. Uit alle gewesten van het rijk waren deputa ties van verschillende vereenigingen op het gebied van den vrijwiliigen1 ambulancedienst naar Berlijn geko men om aan de plechtigheid deel te nemen. Op den troon, onder den troonhemel, stond de beken le mar meren buste van keizerin Augusta en aan den voet lag een bloemkus- sen, dat het roode kruis voorstelde. De keizerin verscheen op het feest met een groot gevolg. Na een kort gezang van het koor nam de eerste voorzitter van het Centraal Comité der Dnit8che vereenigingen van het R >ode Kruis het woord. Deze trad in uitvoexige beschouwingen over de werkzaamheden van den vrijwiliigen ambulancedienst in den oorlog van 1870 —71. Voor de eerste maal werd een op betrouwbare gegevens berus tende echattiDg, gegeven van de gif ten uit het binnen- en buitenland ontvangen zij bedroegen te zanxen ongeveer 60 millioen mark, een be wijs, hoe diep het Duitsch volk voor zijn helden op het slagveld had ge voeld. Ook las de voorzitter, terwijl de keizerin en alle aanwezigen opston den, den brief voor van den grooten keizer Wilhelm, waarin deze aan kei zerin Augusta zijn hooge tevredenheid betuigde over den geneeskundigen dienst. Na de rede van den spreker werden door den concertzanger Von Zurmüblen en het koor nog eenige liederen van MendeLsohn gezonven waarna de keizerin den voorzitter vooi' zijne warms voordracht bedankte. Vervolg Nieuwstijdingen, De Koninginnen te Paulen- seebad. HH. MM, de Koninginnen zijn jl. Vrijdag naar Meiringen geweest en hebben een tocht gemaakt op het Brienser meer. De volgende dagen hebben de Vor stinnen uitstapjes gemaakt naar de omstreken van Faulenseebad, alles bg prachtig weer. Sport en Wedstrijden De secretaris van de Amsterdam- 8ch9 Sportclub deelt ons mede, dat aan de harddraverijen op 14 Mei, op de Cruquiusbaan, deel mogen nemen de 4 paarden van den „Stal Posthuis" zijnde Redpath, Ristjek, Sersant, en Phrynia. Vsrvolg Stadsnieuws. Zan*gonot. De liedertafel Haarlem's Zanggenot besloot Dinsdagavond haar seizoen met eene uitvoering inde concertzaal der sociëteit de Kroon, waarbg door deze vereenigicg een vgital koorwer ken werd ten gehoore gebraoht, terwijl de medewerking van mej. G. Sohagen, als sopraansoliste en een viertal heeren als kwartetzangers aan het programma de onontbeerlijke af wisseling gaf. Kan de lof betreffende den koorzang ditmaal niet geheel on verdeeld zijn, het vele goede dat de Liedertafel ook thans te hooren gaf mag aanspraak maken op eene waar deering die daaraan zeker niet zal onthouden worden door hen die de ei-chen kennen waaraan een a capella- mannenkoor dient te beantwoorden om ook zelfs maar genietbaar te zijn. Zonder nu te mogen verbloemen dat Dinsdagavond de grens van het ge nietbare een paar malen werd over schreden vooral in Abt's Vineta was dit het geval kan ik met vol doening gewag maken vooreerst van Neerlands Taal van Aug. Stille, dat inderdaad voortreffelijk werd gezon gen. De metaalrijke klank van het Koor kwam hier zeer gunstig uit en uit de geheele, lofwaard'g verzorgde voordracht bleek hoe dit werk zoowel in zijn poëzie als in zijn muzikalen vorm door de uitvoerenden gekend en gevoeld was. Ook De Roos van V. Gheluwe had veol verdienstelijks. De eerste phrase die later in anderen toon en met andere stemmen verdeeling herhaald wordt, had iets teerder en fijner kunnen worden voorgedragen, het brillante „roemen en nooit zingens moe" mei het pianissimo-slot kwam goed tot zijn recht en ook de, b.zonuer voor de basstemmen vrij bezwaarlijke, triolenpassages waren in Iden regel goed verstaanbaar. Het derde werk waarvan de uitvoering koor en directeur tot eer verstrekt is „Aan Zee" van Hol. Hier wordt veel gevraagd. Van den directeur muzikaal intellect om steeds de in tenties van den componist te door zien; van de zangersgroote zeker heid op het stuk van intonatie en rnytmiek. De heer Henri Pielage heeft talent en vat zijn taak als dirigent met ernst en zaakkennis op zoo dat hg Hols rntentie3 tot de zijne kon maken en zgn koor zij het dan misschien ten koste van menig repetitie-uurtje tot eene muzikaai en technisch bevredigende uitvoering wist te brengen. Nog verdient te worden aangestipt De Hoop van B2rn. H. J. Smit voor koor, solo-kwarteten pianobegeleiding. Hoewel de zuiver heid niet altijd boven bedenking was, had het, muzikaal genomen, veel prijzenswaardigs. De goedklinkende maar niet heel gemakkelijke piano partij werd door mej. B. Pielage ver dienstelijk gespeeld. Mej. Schagen zong in het eerste deel de aria Pur dicesti van Lotti, Mondnacht van Schumann en Sol- vygslied van Grieg. Dat deze leer linge van het Amsterdamsche ob servatorium een zeer aangenaam en reeds vrij ontwikkeld sopraangeluid bezit is den lezer van dit blad reeds bekend. Laat ik dus thans mogen volstaan met de vermelding dat het eerste door haar gezongen nummer mij tevens als het beste van den ge- heelen avond voorkwam, dat zij in het tweede deel aan mijne Zonne stralen nagenoeg alle reoht deed we dervaren en mot het smaakvol et niet zonder karakter voorgedraget Moortje van Schalkwijk van Beets Hol een succes oogstte dat haar we dwong dit lied gedeeltelijk te herha len. In den heer Pielage vond de zan geres een voor zijneriaak berekent en muzikaal begeleider. Het kwartet van heeren droog bi zijn eerste optreden voor: 'sHerder Zondagslied van Kreutzer en Hymn d la Nuit van De Rillé; later nog een Hymne an die Nacht, ditrnaa van Beethoven en Sluimerlied vat Bistiaans. De heeren beijverden ziel een goed geheel te vormen en aai hunne voordracht de noodige kleui te geven en werden voor dit verdien stelijk streven althans in zooverre be' loond, dat zij bij het aanwezige pu. bliek veel en blijkbaar welgemeendea bijval vonden. Hoewel deze uitvoering als geheel niet bepaald tot de „gelukkige" kan worden gerekend, leverde zij toch ge noeg goeds op om hen die ze tut stand brachten met eenige voldoening op hun werk te doen terugzien. PHILIP LOOTS. Onze zwemschool. Onze Haarlemeche bad- en zwem inrichting de lezer begrijpt toch wel, dat wij hier bedoelen de zwem school van den heer A. A. Sprenger aan de Houtvaart, die door genoem den heer alleen voor eigen rekening wordt geëxploiteerd heeft, dank zij het streven van den heer Sprenger, om zijne inrichting steeds aan alle e:schen te doen beantwoorden, die men aan een goede zwemschool mag stellen, weder een belangrijke verbe tering ondergaan. Zij mac thans Haarlem tot eere strekken. Het bas sin, waarvan de afmetingen 52 bij 20 M. ziin en dat eene gemiddelde diepte van 2 M. heelt, is thans geheel doo; eene waterdichte schoeiing afgesloten, terwijl achter deze schoeiing aan den kant van de Houtvaart nog een dam van circa 2 M. is gelegd, zoodat het water in geenerlei verbinding staat met dat uit de Houtvaart. Aan de zuidzijde der inrichting is volgens constructie van Oen heer Van Wetteren, door den heer Van Cuyk alhier eerie artesische put ge boord ter diepte van 32 M., waarop een pomp met 2 cylinders, waardoor altijd versch water in he* bassin kan wor'en gevoerd. Twee buizen zijn hier gemaakt, waarvan door de eene, ponder dat er gepompt wordt, toch water in het bassin stroomt en die dan ook des nachts geopend wordt. Het water door de pompen in hei baBsin aangebracht, vloeit door buizen aan de Noordzijde weg; terwijl het d tar ook door een pomp er uit ge pompt kan worden. Verder is de loopplaats rondom het bassin verbreed, en is de geheele in richting wat op-reschilderd, zoodat zij een net aanzien heeft. Dat de zwera-chool eerst dezer dagen (Z iter- dag) wordt geopend, vindt zijn oor zaak hieriD, dat de heer Sprenger den 5en Mei pas de vaD B. en W. van Heemstede en van Dijkgraven en Hoogheemraden van Rijnland ver- eischte vergunning beeft gekregen. In de le helft der maand Juli, zal er een groot waterfeest wordenj georganiseerd, bestaande in verschil lende wedstrijden in zwammen en duiken, waaraan ook jonge dames zullen deelnemen. Do heer Spronger heeft voor elke van de 4 afdeelingen van dezen wedstrijd 2 zilveren medail les uitgeloofd. Daar de heer Sprenger aan de ver betering zijner inrichting groote kosten heeft besteed, zou het hem een aan gename voldoening zijü, zoo zij druk bezocht werd. Wij wesken daartoe gaarne allen op. Volksgezondheid. Wij ontvingen gisteren te laat even wel om daarvan in het vorig Nummer nog melding te maken, het verslag over 1895 van de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid, waaraan wij het navolgende ont- leeqen: Het aantal klachten, dat bij de Ver eeniging werd ingebracht, was in 1895 geringer dan in het jaar te voren, hét- wrik waarschijnlijk aan het heugelgk feit moet worden toegeschreven, dat onze gemeente in 1895 van een bezoek der cholera werd verschoond. Ook nu wederom is het ons aan genaam te mogen getuigen, dat wan neer de ingekomen klachten ons aanleiding geven de tusschenkomst van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente in te roepen, dit in den rege'. bereid was aan een door ons Bestuur gedaan verzoek te voldoen." Zoo wordt gewezen op den toe stand in de Meesterlottelaan, wegens het ontbreken van een behoorlijken waterafvoer aldaar, waarop door de vereen'ging de aandacht was gevestigd en waar nu de zoo zeer gewenschte verbetering is verkregen, door in het oostelijke gedeelte der laan de be staande open gaten door een overdekt riool '.e vervangen en de bestrating te verleggen en, voor zooveel noodig, te vernieuwen. Verschillende klachten over nabu rige mestvaalten, riolen enz. werden door de vereeniging meerendeels tot een bevrsdigende oplo.-sing gebraoht. Daaronder lezen wij sub. 5. In HaarlemDagblad werd de aandaoht van ons Bestuur gevestigd op den ondragelijken stank, die zich uit eene poort in de Spaarnwouderstraat, waar in zich drie woningen bevinden, verspreidde. Een ernstig onderhoud met den zoon der eigenares had ten gevolge, dat door deze in het euvel werd voorzien en de bewoners der buurt weder frissohe lucht konden inademen Enkele klachten van weinig be

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2