Tweede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Het pad van den misdadiger. 13a Jaargang Vrijdag 29 Mei 1896 No. 3953 HAARLEMS DAGBLAD ^BOZSTJSTErMI^IISTTSFI^IJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor do dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.80 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertenüön worden aangenomen 'door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. Li DATJBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Baarlemwmeer, C. DOEKE3; Spaarndam, C. HARTENDORP Tiondvocrt, J. ZWEMMER; VelsenL, VENUS; IJmv/idenJ. J. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERLE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. Officiëele Beriehtaa. Burgemeester en "Wethouders van Hasrlem, doen te weten, dat bij hunre beschikking van 21 Mei jl. aan H. London vergunning is verleend tot oprichting van 8ene stoffen ververij en wasecherij door stoom gedreven in het perceel aan de Lange Poel laan 21. Haarlem26 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. de Secretaris A. J. VAN SLOOTEN. I 8. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem28 Mei Vereeniging t agen het mishan delen van Dieren. Iu een der bovenzalen van de Sociëteit Vereeniging vergaderde Dinsdagavond de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, onder voor zitterschap van den heer H. Remmers. In het jaarverslag, dat uitgebracht werd door den Secretaris, den beer A. Beernink, werd o. a. herinnerd aan de afwijzing van haar verzoek aan de Prov. staten van Noord Hol land aangaande de trekhonden. Niet temin schonk de vereeniging later hare adhaesie aan een soortgelijk verzoek van vier andere vereenigin- gen tengevobe waarvan Ged. Staten •werden uitgenoodigd te overwegen, of de mi limaie grootte van trekhon den in het reglement op de wegen zou kunnen worden aangegeven. Ged Staten zullen hierover ia de zomer vergadering rappoiteeren. Voorts werd in 't afgeloopen jaar de totetand koming voorbereid van een asphyxiaüe intiohting voor hon den en katten (thans, naar men weet, op de Phoenix gebouwd). Hierby wordt erkentelijk gewag gemaakt van de vooriiohling van het bestuur van het Toevluchtsoord voor noodlijdende dieren te 's H#ge. Voortgegaan werd met de uitrei king van diploma's aan de leden der kindor-afdeeJing Sedert hare oprich ting zyn reeds duizenden ingeschreven en het is veen bijzonderheid meer, de woonkamer van een werkmansge zin met dit diploma versierd te zien. De vereeniging gaf een vogelblaadje uit en een boekje van Dr. H- J. Cal- koen, dat een opwekking bevatte om de vogels door den kouden wmter- tijd heen te helpen. Ook in den Haag, Amsterdam en Rotterdam is door andere vereenigingen dit werkje ver sprei. In 't verslag wordt aan den samensteller, Dr. Calkoen, hulde ge bracht. De premie van f250, voor het opmaken wegens mishandeling van dieren, van proces verbaal gevolgd door veroordeeling werd elf maal aan politiedienaren toegekend. In 't bestuur kwam geen verande ring. Den voorzitter, den heer H. Remmers, die reeds Bedert een reeks van jaren met toewijding die functie vervult, werd het eerelidmaatsohap aangeboden. De belangstelling in de vereeniging verflauwt niet. Uit het rapport van den penning meester, den heerR. Eekhout, bleer dat de kas der vereeniging in gun- stigen toestand verkeert. Als Bestuursleden werden debeeren H. Remmers en Dr. H. J. Calkoen herkozen. In de vergadering kwam ter sprake de treurige toestand van vele paarden uit de omliggende gemeenten, die ge bruikt worden voor vrachtkarren en dergelijke. Besloten werd in een schrijven vanwege de vereeniging de aandacht van de burgemeester hier p te vestigen. „Weldadigheid staar Vernsgea". Afdeeling: „Werkverschaffing." Van 1 Nov. - tot 28 Mei hebben zich de volgende personen aangemeld 36 voor werkvrouw, 14 voor grond werker, 18 voor loopkneoht, 50 voor los werkman, 5 voor sohilder, 2 voor timmerman, 3 voor huisknecht, 1 voor kruideniersbediende, 1 voor bankwer ker, 1 voor vlechtwerk, 1 voor kantoorbed., 5 voor oppasser, 1 voor smid, 6 voor breiwerk, 1 voor man- gelwerk, 1 voor baker, 1 voor strijk ster, 4 voor naaister, 1 voor wasch- vrouw, 1 voor witter, 2 voor metse laar, 1 voor opperman, 1 voor let terzetter, 1 voor voorslager, 1 voor ooBtuumnaaiBter, 1 voor kleedermaker, 1 voor kookster Bij de aanmelding moet een ge tuigschrift van goed gedrag overge legd worden. "Van 1 Nov. tot 28 Mei zyn de volgende personen geplaatst: 9 voor loopkneoht, 32 voor werk vrouw, 2 voor snelpersdraaier, 40 voor los werkman, 1 voor witter, 1 voor breiwerk, 1 voor smid, 1 voor kruideniersbediende, 1 vo -r kleerma ker, 1 voor vlechtwerk, 1 voor wasch- vrouw. Particulieren en werkgevera die van bovenstaande aanbiedingen gebru k wen3chen te maken, wor-lt b leefd verzocht, hunne aanvragen echrifielijk tut het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, kamer No. 2. BINNENLAND Parlementaire praatjes. Eerst een dreigement van den Voor zitter met een avondzitting op Donderdag. I Toen weder een reeks van replie ken. I Op enkele daarvan wensoh ik te wqzen. Zoo op die van den heer Roessingb, die, debat met dezen Min. eigenlijk onmogelijk aohiende,betwist te, dat de grens van welstand, bij het personeel gesteld, ook gelden moest voor het kiesrecht. Dan de verklaring van den heer Pynappel, een nieuwe spreker in dit debat, dat hy tegeu art. 1 zou stemmen omdat dit juist den grens van welstand zocht in de tabellen van de personeele belasting. Zioh gedragende naar een wenk van den heer A. van Dedem, die bezwaar maakte tegen bet amend.-Bas- tert bracht deze het in zijn amend, genoemd cyfer van f3 (betaÜDg van grondbelasting reoht gevende op kies- reoht) op f2. Tot de nieuwe sprekers behoorde ook dr. Sohaepman, wiens houding als een der verslagenen van 1894 een passieve zou zijn. Betrekkelijk toch maar, omdat er amend, waren die zijn sympathie hadden. Toohzou hem ook daartegenover onthouding voegen. Maar zeer beslist verklaarde hy zioh tegen het stelsel - Kuyper c.s. dat z.i. praotisoh niet goed kon wer ken. Het waB hem dit met het oog op de toekomst onverschillig of de kiezer als huisvader of als belasting betaler zyn kiesreohl kreeg. Want hij hechtte minder aan het kenteeken dan wel aan den man en dezen schiep niet het kiesrecht dooh een hooger maoht. Zeer uitvoerig heeft dr.Kuyper nader het ook door den heer Sohaepman aan gevallen stelsel verdedigd. De grond toon van zijn verzet tegen het stelsel der Regeering bleek gelegen in de samenkoppeling van kiesrecht en be lasting al kon ook sprekers amen dement het fiscale niet geheel loslaten. Doch dit was dan ook juist het ge volg van de omstandigheid, dat het amend, in overeenstemming moest worden gebracht m-.t het stelsel der Rsgeering en uit het voorstel het fiscale dus niet geheel verwijderen kon. Hij handhaafde dus het amend, ook omdat wel niemand daaruit een wapen tegen de Regeering zou smeden. Z'U dit inderdaad juist blijken? Uit een repliek van den heer Bor- gesius bleek, dat bij en hg sprak ook namens vrienden geneigd was te stemmen voor een amende ment, dat gelegenheid gaf om princi pieel te getuigen van de zucht tot losmaking van belasting en kies recht. Ook deze handhaafde zyn amen dementen. Nog eenmaal trad de Minster van Houten in debat Opnieuw verdedigde hij de stelling, dat waar de huur waarde geen welstand meer aantoont blijkende uit belastingbetaling, er ook geen welstand aanwezig is met het oog op het kiesreoht. De Min. bleek voorts geen overwegend bezwaar te hebben tegen het toestaan van éen verhuizing (amend. Borgesius) mits in dezelfde gemeente. Tegen de ove rige amendementen handhaafde hij zyn bezwaren. De Comm. van Rapp. stelde nu in het amend,-Borgesius no. 2 de wijzi ging voor, dat één verhuizing zij toegestaan, mits in dezelfde gemeente. Doch zij bleef tegen het amend.- SmeeDge gekant, ook nadat deze zyn sohepen van 20 M». in 24 M3 had verande d. Denkelyk komt men Donderdag met art. 1 gereed en hebben Vrydag de reeks van stemmingen plaats. G. Jr. Mistifioatie. Volgens een berioht van Reuter in ons vorig nummer is het stoffelyk oversohot van den prins van Oranje, broeder van wylen koning Willem I niet gevonden en na meldt een ander berioht het volgende Dinsdag heeft Hr. Ms. Van Speyk Venetië verlaten met het stoffelyk oversohot aan boord van den broe der van koning Willem I, dat naar den grafkelder te Delft wordt over- gebraoht. De heer Sirtema van Grovestin, adjudant van H. M., reist mede op het oorlogssohip, waarin eenohapelle ardente is gereed gemaakt voor de kist. Zeer schitterend moet de op tocht geweest zijd, waarin deze van het station door het Gran Canal ge- braoht is naar de Van Speyk. De sloepen van de Van Speyk gingen vooraan, geëscorteerd door de sloepen vai de Italiaansche oorlogsschepen en een gedeelte van het garnizoen in sloepen. Honderden gondels werden gepagaaid langs de paleizen van het wondersohoone kanaal om den op- tooht te zien. De heer Westenberg, Nederlands gezant te Rome, was met mevrouw Westenberg te Venetië aanwezig en deed aldaar de honneurs aan al de autoriteiten. De état major van de Van Speyk werd op de hoffelijkste wjjze ontvangen door de hoogge- plaatsten en de aristocratie van het oude Venetië. De Kon Speyk lag juist aan het Doge paleis. Hat Nut van 't Algemeen. In het Concertgebouw te Amster dam werd Woensdag de 1101e alge- meene vtrgadering van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen geopend met een rede van mr. J. E. Veitman, door het hoofdbestuur uit zijn midden tot voorzitter beroemd.j Aan het jaarverslag is het vol gende ontleend Het getal leden steeg van 13973 tot 14074, met 30 algemeene leden, Wi arvan 14 te Londen. De toestand der financiën is niet zoo gunstig als in de voorgaande dienstjaren. De rekening 1894 95 sloot met een nadeelig saldo van f33,101/» Bij vergelijking met de begrooting bleek het saldo gunstiger te zijn, tengevolge van f2259 aan buitenge wone ontvangsten, en omdat op ver schillende posten minder werd uitge geven dan geraamd was. Do rapporten der couimissiën voor onderzoek naar „ziekenfondsen," „arm verzorging" en „wonirg-vraagstuk" zgn gereed en aan de Departementen toegezonden. Dat van de oommisssie van onderzoek naar de werking van het leerlingenwezen is nog niet ge reed. Voor een Nederlandech „volks liederenboek" zgn de tekst bewerkt en de melodifëu gedeeltelijk gecom poneerd, zoodat de uitgave het vol gende jaar zal kunnen plaats hebben. Het saldo van het schoolfonds be droeg ultimo December 1895 f 23,870. Aan de gemengde commissie voor onderwijsbelangen werd 11550 ver strekt. Van 156 aanvragen om voordrach ten te houden, kon aan 113 worden voldaan. Voor de oprichti ig of in standhoudingvan bewaarscholen werd geldelijke steun verleend aan: Alphen en Oudehoorn f 250. Makkum 11000. Tiiburg i200, Veendam f2000. Hal lam ontving 1200 voor de naaischool, Edam 1500, Neede 1100 en Schoon hoven f500 voor teekenscholen. Goor 175 en Helder f200 voor handenar- beidscholen, terwijl f790 aan onder scheidene departementen voor bi bliotheken werd uitgegeven. Volksvermaken werden met f240 en cursupsen tot opleiding van help sters in bawaarecholen met 1380 ge steund en Ti.yabeewerk met f 175. Voor bestrijding van werkeloosheid werd f400 uitgegeven. De cursussen in koken te Enschede en Schiedam werdeo voortgezet: die te Haarlem telde 20 leerlingen, en aan die te Alkmaar dezen winter ge geven namen 10 leerlingen deel. Die te Leiden expireerde. Boekwerken weiden verstrekt aan volksbibliotheken en voor jongelie- denbibliotheken De afgevaardigde Van Dieren geeft twee punten aan, die hij gaarne voor 1897 op de agenda gebracht zou zien. Deze zgn„Moeten wij het lijdelijk aanzien, dat in den strjjd tegen den alcohol, de „Maatschappij tot Nut van 't Algomeen" geheel neutraal, geheel werkloos biijft?" Eq ten tweede: „Moet de Maatsohappy niet iels doen ter bevordering van het stre ven der vereeniging „De Reisbe- lasting" De voorzitter deelt mee, dat eenige voorstellen van urgentis zgn ingeko men. Eerst een van Haarlem, lui dende De algen:eene vergadering besluit op de agenda te brengen een som van f5500 ten behoeve van den al manak der Maatschappij. Het tweede is van het hoofdbe stuur, om ter verdere behandeling van het vroeger genomen besluit, om door en vanwege het hoofdbestuur een onderzoek te doen instellen naar de werking van het leerlingwezen in verschillende landen van Europa, ook voor dit jaar een som van fSOO te stellen ter beschikking van het hoofd bestuur. Beide voorstellen werden gesteld in handen van de daartoe bestemde commissie, die er later in den loop der vergadering verslag over zal uit brengen. Aan de orde kwamen hierop aller eerst A. De voorsteilen van het hooldbestnur ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroegere beslui ten. Het eerst werd behandeld punt 17 van de agenda, om jaarlijks f5000 aan subsidiën beschikbaar te stellen voor zaken betreffende het onderwijs; f500 voor volksvermaken en volks voorlezingen en f1500 voor het aan- koopen van boeken. Door de dep. N. Acastel, Haarlem, Vorden en H*. eren veen waren op dit voorstel bezuinigings-amendementen ingediend, nl. om in plaats van 15000, te lezen 13000 (N. A. en IIaa ien)); in plaats van 1500, 1 250 (N A., Haarlem en Heerenveen) en om de 11500 geheel- te doen vervallen (Haarlem), N. A., Haarlem en Vor den, wilden bovendien het woord „jaarlijks" veranderen in „voor hst jaar 1896/97." De verschillende amendementen worden alle verworpen, zoodat de be stuursvoorstellen worden aangenomen. Aangenomen wordt het volgende voorstel van het hoofdbestuur 1. „Jaarlijks op de begrooting te brengen een bedrag van f2500, en dit ter beschikking te stellen van het hoofdbestuur, tot bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitgave van het jaarboekje der Maatschappij," en een voorstel van Leeuwarden lui dende De algemeene vergadering besluite, „gedurende vijf achtereenvolgende jaren, jaarlyks tor beschikking van bet hoofdbestuur te stellen do som van f1000, ten einde met dat bedrag, voor zoover benoodigd. en op de voor waarden door het hoofdbestuur te bepalen, geldelijken steun te verlee- nen aan die departementen, welke aan het hulppersoneel van bewaar scholen, door geregeld onderwijs van bevoegde personeo, de gelegenheid verschaffen, zioh te bekwamen voor zijne taak."1 Verder werden nog goedgekeurd de volgende jaarlybsohe subsidies: Voor de uitgave van kleine ge schriften voor het volk, f800. Voor het doen houden van voor drachten f2500 (het hoofdbestuur had voorgesteld f3000). Voor het bevorderen vaD het tot tot stand komen van plaatselijke volksbanken £500. (Alleen voor 1896- 1S97). Voor de bemoeiingen der departe menten tot het bestrijden van de werkloosheid en bare nadeelen f 500, voor 1896-97. (Voorgesteld f1000). Voor het aanmoedigen en geldelijk steunen der pogingen van meer ont wikkelden om de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling te bevorderen van de minder bevoorrechten door persoonlijke bemoeiingen met dezen, j in uren van gemeenschappelijk, sa menzijn, die van sohool- of arbeids tijd vrij vallen op de begrooting van 1396—97 uit te trekken een bedrag van f500. Voor het dienstjaar 1896 97 op de begrooting te brengen een bedrag van f 1Ö0, om dit te storten in het School fonds. (Het hoofdbestuur had voorgesteld 11000 uit te trekken). Voor de tooneelsohool van hetNe- derl. Tooneelverbond f500, f 1000 en f750, resp. voor 1896, '97 on '98. f2000 voor de oommissie te benoe men tot het uitbrengen van verslag over de volgende vragen: „Wat wordt in Nederland doQr overheid, stiobtingen, vereenigingen of bijzondere personen gedaan ten bate van kinderen, wier opvoeding door de daartoe geroepen, hetzij stoffelijk, hetzy zedelijk, wordt ver waarloosd „Behoort meer meer te worden gedaan Zoo ja wat. Heden voortzetting. FEUILLETON. door E. W. H O R N U N C. HOOFDSTUK V. 8) Eene bloedelooze overwinning. Tom las deze regelen tot tweemaal toe over, bekeek andermaal het horloge, woog het zorgvuldig in de hand, wierp wederom een blik op het papier, en zette toen zwijgend zjjne handteekening op de opengelaten plaats. „Goedl" hernam Blaydes, den brief bij zich stekende. „Ik veronderstel dat gij er thans niets meer op tegen zult hebben om mij dien nutteloozen wissel af te staan. Ik wil u thans wel bekennen dat ik hem niet bij louter toeval afgaf, maar ik werd in die dagen tot het uiterste gedreven, en ik betreur die daad van ganscher harte, dat zweer ik u." Nog altijd sprakelooe, reikte Ericksen hem den wis sel over; Blaydes rolde het papier ineen, streek een lu cifer af en verbrandde het tot er niets overbleef dan een beetje aBob. De gele vlam had zijn gledgesohoren gelaat nog bleeker tint gegeven dan te voren. Zoodra het laatste ein ije uitgebrand was, wreef bij zich zijne verschroeide vingers at eti keerde zich tot To n. „Is hoop dat gij mij nu zult toestaan mijn weg al leen te vervolgen. Z o tij dit pad verder inslaat, zal bet u naar Havers toe Hill voeren, den koristen weg van hier naar de City. Vaarwel, Ericksen 1 Ik ben een slecht vriend voor u geweest, dat weet ik maar t >ch heb ik altijd van u gehond n, en dat nooit zoozeer dan om uw driftbui van heden avond. Moge het leven u al zjjne --chatten in den scboot werpen. „1* behoef er u niet aan te herinneren mijhetpand- britfje toe te zenden, want. gij waart altijd even eerlijk ale goud. Ook ik ben dat en maal geweest, Ericksen Zelfs nu nog ben ik zoo kwaad niet als gy wel gelooft; ec, bij mijne ziel, het was alleen uwe verwenschte koppigheid, die mij mijn degen deed trekken. Geef mij de hand, j mgen, waarschijnlijk zullen wij elkander nooit wederzienmaar mocht dat vroeg ot laat gebeuren ik denk er over te trouwen d*n zult gij mij als een ander menpch terug vinden, God helpe mij daartoe Eene weigering was hier onmogelijn. Hunne handen ontmoetten elkander in de schemering, en toen Ericksen een laatsten blik op het geel en bloedeloos gelaat wierp, terwijl de gelukzoeker het hoofd had ontbloot, lag daar op, in weerwil van de sporen van een zondig leven, zulk een oprechte smart ver-preid, dat men er niet aan twijfelen kon of de diepgezonken man had voor eenmaal waarheid gesproken. HOOFDSTUK VL Een zonnige wereld Tom vervolgde zijn weg met verlicht gemoed en dui zelend brein. De plotselinge verandering welke er in zijn leven gekomen was, scheen te gelukkig om gesn droom te wezen. Vijf en dertig pond beteekent geen goudmijn, maar voor hem w s die som alles waard. Het was tenminste al wat hij bezat, want op den gan- schen aardbodem kwam hein verder veen penning toe. Zy vertegenwoordigde zijn ganache kapitaal, zoowel als zijn laatste hoop hier op aarde. En hij kon er niet langer aan twijfelen of dat alles behoorde hem wel toe, im-aers hij behoefde sleohts in zgn zak te tasten, om zich daarvan te overtuigen. En wat niet minder voor hem zeide Claire had hem nog altijd lief! De tranen kwamen hem in de oogen tranen van brandende schaamte en bitter zelf verwijt. Hg hal tenminste voor zijne handel wij se ge boet, en was daar dankbair voor. Zijne kastijding was zelfs nog niet over; maar wat hem ook nog te door worstelen viel, hij zou het niet alleen «Is een man we ten te dragen, maar zich ook verheugen over elke hem opgelegde pijn, en hij zou haar dit schrijven, en haar tevens zijne spoedige en zoo wonderbare ontmoeting met Blaydes mededeelen. Hij wilde haar ook zeggen dat de ongelukkige, alles wel beschouwd, zoo sleoht niet was als hij hem ge loofd had. Was dit echter wel het geval? Tom herin nerde zich dien degenstok, en voelde zich geslingerd tusseaen plicht en grootmoedigheid. Het was nietmeer dan billy k dat de Hardings geheel op de hoogte zouden zijn van het karakter van den man, die hunne woning bezocht; van een anderen kant, kon zelfs Biaydeseene edele houding aannemen, en dankbaar als hij thans gestemd was. stelde Tom zich hem liefst voor den geest, sooals by daar op het laatste oogenbiik voor hem geslaan had, met eene nevel van jvroegiog voor de oogen. terwijl het maanlicht neerstraalde op zgn bleek, van aandoening verwrongen gelaat. De maan was thans achter wolken verscholen. Tom had moeite een hand voor oogen te zien en het kron kelpad te volgen. Plotseling schrikte hij op door de verschijning van een aoderan voetganger, die onverwacht voor hem stond in de duisternis. „Weet gij mij ook te zeggen hoe laat het is, mijnheer?" vroeg eene ruwe, heesche ttem. „Neen, ik bezit geen horloge," stotterde Ericksen, even onaangenaam verrast door die vraag als door de ontmoeting, en hij klemde met de eene hand rijn remontoir vast, terwijl zgn andere vuist zich buide. „Ha! dat zie ik wel," hernam de ander, nu de maan juist weer door de wolken heenbrak. „Wij wenschen elkander dus geen kwaad toe en kunnen goede vrien den blijven." En hij liet Tom achter, nog rillend van den aanblik van een afeohuwelijk verminkt gelaat: de neus was ge heel weggeteerd door ziekte, tot op de hoogte der per- kamen tachtige, holle kakende oogeD staken daarbo ven uit, met een rusteloozen wolvenblik.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1