Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. AJD-VTEIE/TEXTTIXIIsr: Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Het pad van den misdadiger. 13e Jaargang Vrijdag 5 Juni No. 39C4 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd'Zondagsbladvoor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per past 0.37i/2 Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofda;; voor hp Buitenland: Compagnie Générale, de PübUcité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKE3; Spaarndam, C. HARTENDORP,; Zandvoort, J. ZWEMMER; VelsenL. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. STADSNIEUWS eereie en derde pagina. Haarlem4 Juni Bij het examen van de Vereen iging van handels- en kantoorbedienden „Vooruit" te Amstefdsm, gehouden op 22 en 23 April 11. is o. a. geslaagd de heer H. J. van Gelderen alhier. Voor het akte-examen 1. o. zijn Dinsdag te Amsterdam geslaagd de dames H. J. Lagte en J. Kwaker- naak, beiden alhier. Homoeopathie. "Woensdagavond trad in eene ver gadering van de afdeeling Haarlem en omstreken van de vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland op de heer dr. N. A. J. Voorhoeve praktiseerend geneesheer te Den Haag met eene rede over de Homoeopathisohe geneeswijze. In den breede «Jen aard en het wezen der Homoeopathie uiteenzet tende, deed hij uitkomen.dat volgens de meening der Homoeopathen, ge lijksoortig met rehjkeoortig most en inderdaad kan genezen worden, wat hij met voorbeelden en aanhalingen van geleerden aantoonde. Uit dit beginsel zoo was de verdere strekking van zijn betoog vloeit vierderlei voort: lo. dat de fcomoeopathische arts bij de behan deling van een patient zeer juist de diagnose moest vaststellen2o. dat hij zich een nauwkeurig beeld moet vormen van de werking van de art senijmiddelen ook op het gezonde liohaam8o. dat hij deze twee met elkander moet vergelijken, om dan bet geneesmiddel toe te dienen, dat het meest beantwoordt aan de ver schillende aanwezige verschijnselen der ziekte; 4o. dat hij kleiüe gilten moet toedienen, daar groote hoeveel heden de ziekte verergeren en kleine hoeveelheden opwekkend, prikkelend en krachtgevend werken. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij JHaarlemLeiden, Opbrengst m Mei 1895 en 1896 Reizigers in 1895 f7535,84 in 1896 f 8693.06l/s voord, verschil f 1157.22k Goederen in 1895 f954 62, in 1896 f904.041/», nadeelig verschil f50,58. Diversen in 1895 f 518.957», in 1896 fo88.42X, voordeelig verschil 169.47. Te zamen vervoer in 1895 f 9009.42, in 1896 f 10185,58x, voordeelig verschil f 1176 lik Vorige maanden in 1895 f32779.30, in 1896 1 33408.01, voordeelig verschil f628.71. Totale opbrengst in 1895 f41788.72, in 1896 143593.54'/„ voordeelig ver schil f1804.821/,. Per dag kilometer in 1895 19.884, in 1896 f 10.242. voordeelig verschil f0.358. De afdeeling Aalsmeer van de HollandRohe Maatschappij van Land bouw heeft zioh tot de Hooge regee ring gewend om eene Rijksbijdrage tot voortzetting van den winter land- bouw-oursus. Het vieohwater in en om den Haar lemmermeerpolder voor één jaar publiek verpacht bracht op f3400, tegen f2537 in 1895. Op vele plaatsten te Haarlemmer meer zyn de te veld staande aard appelen en boomen totaal afgevroren. De bevestiging van ds. Heeringa te Houtrijk en Polanen zal geschie den op Zondag 14 Juni voormiddags 10 uur, door ds. P. J. de Vos te Amsterdam. BINNENLAND, Parlementaire praatjes. De Kamer begint een beetje op te schieten, wel niet hard, maar 't gaat tooh. Woensdagochtend keerde men te rug tot art. 4 en de daarby behoorende quaestie of genees- heel- en verlos kundige hulp als onderstand is te beschouwen. De heeren Tydeman en Beelaerts van Blokland meenden van wèl en dat dit ook overeenkomstig de grond wettige opvatting van hst woord „onderstand" was. De heer Veegens constateerde, dat door den .draai" van Min. Roëll diens oppositie tegen de wet-Tak nu bleek te gelijken op een vernageld kanon. Eu de minister van Binnenlandeohe Zaken en de heer Farncombe Sanders wraakten het beroep op de grond wet. De min. zag er geen strijd met die wet in, dat in de kieswet een om schrijving van onderstand werd ge geven. Tooh zou aannemiog van 't amend.-Sanders er toe leidec, dat een lid der Reg. het voorstel ongrond wettig zou aohten. Daaromhet ar tikel of niemendal. Dat was nog het beste. Welnu, de Kamer betoonde zich Ministerieel. Zij verwierp bet amend. Tydeman (door de C. v. R onder steund) met 63 tegen 27 stemmen, nadat het amend, van den heer San ders was verworpen (mede door den heer Lobman verdedigd) met 50 te gen 40 o» nam het artikel onveranderd aan met 69 tegen 21 stemmen, j Bij artikel 5, dat het kiesreoht voor militairen beneden den rang van of- ficier sohorst, deed zich een andere vraag voor. De heer Staalman verde- digde een voor tel om als kiezers toe j te laten de vry willig dienende onder officieren, sergeant-majoors, opzieb- iters en dergelijken, meest gehuwd, I belastingbetalers en over een behoor lijk inkomen beschikkend. Volgens j den heer Seret, die hem bijviel, zou den dit een 150 a 200 mensohen zijn 'en er bestond dus geen vrees voor ongeljjkmatiee toepassing van het kiesreoht of overbrenging van de politiek in de kazerne, bezwaren die door den heer Guyot waren aange voerd daarin trouwens bijgestaan door den heer Van Vlijmen en den minister van Marine, die ook de politiek buiten boord of uit de ka zerne wilde honden. Maar ze wae er nu al ic, zeiden de heeren Seret en Staalman. Deze heeren waren, zooals gezegd, het eens, maar de heer Seret stelde toch nog een zelfstandig amendement voor, nl. om in het artikel te bepa len, dat het kiesrecht zou geschorst worden voor militairen beneieD den rang van sergeant en daarmede ge- lijkgestelden. Er waren verschillende leden die er in principe bezwaar tegen hadden, dat eenig militair, zelfs officier in actieven dienst kiezer was. Dat standpunt nam de Minister niet in, maar zijn handen waren gebon den door de Grondwet. Evenwel het amend. Seret achtte hij beter dan dat van den heer Staalman. De C. v. R. vond beide goed, maar ook dat van den beer Seret het beste. Evenwel het een sloot het andere niet uit. Beide amend, werden aangenomen. Van den heer Seret met 47 tegen 45, van den heer Staalman met48t9gen 45 stemmen en het art. goedgekeurd, evenals art. 6. (kiesrecht Prov. Staten). En nu was men genaderd tot den steen des aanstoots, art. 7, het gemeen telijk kiesrecht, met hei amendement- Borgeeius om dit niet te regelen, het pas bekend geworden beperkings- amend.-do Beaufort o. s., enz. Het eerste amendement werd toe gelicht door den heer Rink in een tamelijk lange, nti en dan door in terrupties verbroken rede. De heer Rink motiveerde het uitstel vau de regeling op gronddat er geen reden is voor gelijktijdige regeling, dat de historische lyn dit niet vordert, dat de deferentie vordert de EerBte Kamer afzonderlijk uitspraak te laten doen, dat een nieuwe Kamer toch opnieuw dit onderwerp zal behandelen om zoover te gaan als de Grondwet wil, dat deze regeling dienst deed als middel om het personeel op 1 Jan. te moeten invoeren. De heer De Beaufort verdedigde vervolgens zijn amend, (met de heeren Kolkman en Viruly voorgedragen). Hij achtte een regeling van het ge meentelijk kiesrecht noodig. Het amend- ontnam g6en enkel kiezer zijn recht, maar waakte tegen een te groote uitbreiding, waarvan spr. de nadeelen uiteenzette. Ook waakte het amend, tegen kiezersteelt. Met art. 7 sal de Kamer nog wel een dag bezig zijn. De beslissing daarover zal van grooten invloed zyn op het lot der wet. G. Jr. Atjeh. j De Tel. ontving Woensdag het vol gende telegram „Morgen vertrekken zes bataljons naar de XXVI Moekims." De Lustrumfeeiten te Utrecht De Lustrumfeesten te Utrecht, die dit jaar van 22—27 Juni worden ge houden, zullen bijzonder Bohitterend zijn. Behalve de gewone maskerade is dit jaar zeker het tournooi, dat op het Nederlandsoh Sportterrein aldaar zal plaats hebben, het groot ste aantrekkingspunt. Dit tournooi wordt des Woensdag en des Vrijdags gehouden. De Koninginnen zullen het eerste bijwonen. Bedragen de pryzen des Woensdag f7,50, f5 en f3, des Vrydags is de toegangsprijs bepaald op 11, f0,50 en 0.25. Dank zij de medewerking van de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer, worden door de ingezetenen allerwege versieringen aangebracht. Versohillende buurt en wykoomité's zijn opgerioht. Een der sohoonste versieringen zal zeker wel zijn de Ooslersche tuin. Deze wordt aangelegd op het Ondkerkhof (een breede straat in het midden der stad.) De bewoners van deze straat dragen gezamenlijk hiervan de kosten. Ook de gemeente blijft niet achter. Be halve de reeds vermelde tentoonstel ling, die in het Gemeente-Museum zal worden gehonden, is op de agen da voor de eerstvolgende Raadsver gadering een voordraoht geplaatst, om de kosten van openbare verma kelijkheden met f 1000 te verhoogbn, om de onkosten van een illuminatie enz. aan het stadhuis daaruit te be strijden. Het bureau van huisvesting heeft reeds vele aanvragen ontvangen. Op den dag der maskerade zullen er tai van extratreinen loopen. Onweer. Woensdagnamiddag omstreeks 5 uur ontstond, vermoelijk door het inslaan van den bliksem, brand in de schuur van den landbouwer De Dreu even buiten Goes. In enkele oogen- blikken was de geheele schuur met den inhoud, eenig hooi en graan, in vlammen opgegaan. Eenig vee kwam mede om. Het huis werd met behulp van de spoedig aangerukte brandweer behouden. Huis en schuur zijn geas sureerd. De eigenaar was voor zaken afwezig. E9n hevig onweder heeft des avonds boven Bee.-t gewoed. Da bliksem sloeg in het huis van mej. de J., dat spoedig in volle vlam Btond. Ook het aangrenzend hnis werd door het vuur aaDgatast. Het gemeentehuis liep gevaar. Alles werd gered en bij den burgemeester bezorgd. Het ge bouw bleef behouden. Tijdens een hevig onweder dat zich Woensdagnamiddag boven de ge meente Bokstel ontlastte werden twee woningen door den bliksem getroffen. Op beide plaateen kwam by door den schoorsteen binnen, doch terwijl hij in het eene huis door een openstaan de deur verdween, sloeg hij in het andere een gat in den zolder waardoor hij een uitweg vond. Brand werd niet veroorzaakt. Ook te Hilversum heeft het hevig geonweerd. Dinsdagoohtend te ruim 3 uren, juist toen er genoeg stoom in de ke tel van de sleepboot Zalt-Bommel II was en men op het punt stond te vertrekken, sprong het deksel van het slikgat, waardoor de stoom in de kajuit ontsnapte. De vrouw van den kapitein (A. de Vries, wonende te Nieuw-Waal, gemeente Cameren) lag te bed. De stroom stoom siste angs de bedstede, en hierdoor ver- sohrikt, sprong de vrouw uit de bed stede en werd door den stoomstraal getroffen. De man poogde binnen te dringen, maar werd door de hitte gedwongen terug te gaan. Van de hitte kan men zioh eene voorstelling maken, als men weet dat op pl. m. 3 M. afstand de verf geblakerd werd dat de ruiten van de kajuit sprongen. De overleden vrouw was 29 jaar oud en eerst sedert kort gehuwd. Weerbericht. Het navolgende weerbericht over de maand Mei wordt medegedeeld door bet Koninklijk Nederlandsoh Meteorologisoh Instituut Had in het einde van April het gebied van hooge drukkiDg zioh boven Groot Brittannië gevormd, byna gedurende de geheele maand Mei heeft het daar sleohts met geringe verandering stand gehouden. Alleen 20 en 21 Mei daalde debaromer be neden zyn DOrmalen stand, tenge volge van eene depressie die zioh boven Zuid Zweden bevond en in Nederland een kraohtigen NW. wind veroorzaakte. Op 20 Mei werd het minimum in barometerstand 752.5 mM. bereikt. Het is dus niet te ver wonderen, dat de gemiddelde baro meterstand in deze maand 7651 mM. het normaal gemiddelde 760.1 mM. verre overtreft. Tengevolge van boven vermelde verdeeling der luohtdruk- king heeft de wind byna voortdurend een N.-lijke riohting gehad. In de maand Mei valt gemiddeld 49.4 mM. neerslag, in de afgeloopen maand sleohls 6.7 mM. dat is een weinig meer dan de tot nu toe be kende kleinste hoeveelheid 6.4 mM. die in de Meimaand van 1857 gevallen is. Het aantal dagen met neerslag in Mei is normaal 16, deze maand maar 5, en sleohts op 3 viel meer dan 0.5 mM. torwyl bet aantal dezer dagen normaal 11 bedraagt. De ver damping was bovendien zeer groot, namelyk 150.2 mM. tegen normaal 123.8 mM. Gaan wig hieromtrent de vroegere opgaven na, dan vinden wij, dat 160.3 in 1857; 1-59.1 in 1859; 155.3 in 1868; 152 4 in 1886; 154.8 in 1892, en 152.2 mM. in 1893 ver dampt is De gemiddelde relatieve voohtigheid was 70 tegen nor maal 58 °i*. Het aantal bewolkte dagen was 3 normaal 2.6 en het aantal heldere 6, normaal 3.9, de gemiddelde bewolking 4.6 is dan ook geringer dan het nor male gemiddelde 5.2. Ten slotte wat betreft de temperatuurdeze was gemiddeld 13°,5 C., terwijl het normaal gemiddelde 14*,4 C., bedraagt De laagste temperatuur, 3*,5 C.; kwam voor op 6 Mei om 4 30 v. m.. en de hoogste 21#,3 C„ op 11 Mei om 12.45 v. ra. Te Utreoht werd tweemaal een krans om de maan gezien. De afge loopen maand was in vergelykiDg met andere Meimaanden buitenge woon arm aan onweerop het Insti tuut werden sleohts 51 berichten van onweder ontvangen, tegen 667 in 1893, 144 in 1894 en 461 in 1895. Pers Overzicht. Wie dus kiezer zal zijn. Onder dit opsobrift bevat de iV. Amst. het volgende praotisohe ar tikel Wy hebben vroeger al eens uiteen gezet, welke vereisobten de kieswet- Van Houten aan de „mannelyke ingezetenen des Rijks, tevens Neder landers" stelt, om hun kiesreoht te kunnen uitoefenen. Maar wy vreezen dat het meerendeel onzer lezers die reeks van bepalingen al lang weer vergeten is. Bovendien is allicht de menigte van amendementen de her innering er aan komen verstoren. Wel is van deze een enkele maar aan de slachting, die op bevel van den Minister plaats had, ontkomen, dooh zulk een enkele is er tooh. Wy willen met enkele trekken aangeven wie dus, naar Art 1 kiezer zal zijnindien de wet wordt aan genomen. Wat nog niet volkomen zeker is. Stemplioht, gemeenteraads verkiezing, overgangsbepalingen moe ten nog aan de orde komen en daarby moet nog blyken hoever de Minister wil meegaan in het vaarwater, dat eon deel der party van wier mede werking bij afnangt, voor zich heeft gekozen. Wy teekenen dus den kie zer volgens de wet vaaHouten, die als voorloopig resultaat uit de disoussiën voor den dag is getreden en wy doen het zonder er byzondere appre ciation by te voegen. Hij zal dan moeten zyn van het mannelijk geslacht, Nederlander en 25 jaar oud. Hij zal over het volle laatstver- loopen dienstjaar in eene der Rijks belastingen moeten zyn aangeslagen; wa' de grondbelasting betreft tot een j bedrag van ten minste é9n gulden, Jen wat by vol.ens dien aanslag in de versohillende belastingen ver- i schuldigd is voor of den lsten Febr. 'moeten hebben voldaan. Wie dus zyn aanslagbiljet in met „voldaan" heeft, zal kiezer eenige rijksbelasting peteekeDd thuis hee: I zyn. I En als hy geen directe rijksbelasting betaalt j Dan zal hy, indien hij kiezer wil worden, zioh een beetje moeten in- spannen, om te bedenken, of bij aan een der voorwaarden voldoet, die verder ia Art. 1 zyn vastgesteld. I Als hoofd des gezins of als alleen wonend persoon zal hy op den len Februari sedert 1 Aug. van 't vorige jaer moeteu bewoond hebben een zelfde huis, alleen is hem toegeetaan, dat by tussohen 1 Aug. en 31 .Tan. é.»n keer in dezelfde gemoonte is verhuisd. Dat huis noag ook een gedeelte van een hnis zyn maar van het huis of het gedeelts ervan zal de huurprijs moeten bedragen zekere som, die niet lager mag dalen dan voor elke gemeente of een harer on- FEUILLETON. door E. W. HORNUNQ HOOFDSTUK XI. Een barmhartige Samaritaan. 13) „Maar mynheer „Stil 1 Ik weet wat gij wildet zeggen gy zijt reeds onbescheiden geweest en wilt dat niet verder zijn. Zeer goed, mijnheer, ik geef u toe Jat gij gelijk hebt, maar gy zult er dan ook voor boeten door een glas wijn en een paar schoenen van mij aan te nemen." En met de grootste gemoedelijkheid dreef de grijsaard Ericksen voor zioh nit de woning binnen, door open staande vensterdeuren, waarlangs zij eene tuinkamer bereikten, waar een lamp en een vuur brandden. Een ketel met kokend water stond daarnaast te zingen. .Hebt gy honger?" vroeg hy, den jongeling vroolyk op den schouder tikkende. „Ik had proviand in mijn zak," stamelde de onge lukkige, meer en meer verlegen. „Daarmede kan ik het zeer goed stellen. Gy stapelt waarlyk gloeiende kolen..." Stil, mijnheer, stil 1 Gij doet mij maar leed, als gy Jaar nog op terugkomt. Gij hebt honger en ik zal u het een en ander luten brengen. Ma»r hier hebt gij alvast sherry en warm water, gij kunt in dien tusschen- tijd grog gereed maken voor uzelven, hier hebt gij ooi de couraut van heden. Maak het uzelf zoo gezellig mogelijken met schitterende oogen en haastige ge- bareD verwijderde de kleine man zich, Tom als een engel van Barmhartigheid toeschijnend. Tom bevond zich nauwelijks alleen, of hy nam de courant ter hand en vond daarin een halve kolom over den moord; belaas 1 ook zijn naam stond daarin ver meld. De Adcocks uit Fetter Lane hadden dien vry- willig opgegeven, en er zulk eene duidelijke beschrij ving van zyn persoon bijgevoegd, dat hij weinig last op zijn avondeten te wachten, maar liefst het openstaande venster uitgesprongen ware, om gekleed en al de rivier over te zwemmen. Maar hy wilde tot het einde toe voortlezen; de omstandigheden getuigden sterker dan ooit tegen hem. Onder de papie ren van den overledene had men zijne dreigbrieven ge vonden. Ook had de huurkoetsier zijn getuigenis afge legd, en zich overtuigd verklaard dat hij en geen ander de schuldige was. Tot zyn eenige troost bleef ten min ste éen naam verzwegenmen sprak geen oogenblik van de familie Harding, en de ongelukkige zat daar neer onder zulk eene heillooze begoocheling, dat zyn barmhartige Samaritaan terug wae, voordat hij het nieuwsblad ter zijde had gelegd. .Wel zool Geeft gig eerst nw geest den kost 1"klonk het lachend. .Dat is al heel grappig?" „Ik had de courant van heden nog niet gezien," sprak Ericksen op zwakken toon. .Zoo, zuo! Ii wet ook wel wat gij bezig waart te lezen," eprak de oude man, terwijl hij twee bierglazen met sherry en warm water vulde. .Ik raad dat heel goed." .Wat dan vroeg Tom met schorre stem. „I* heb goede oogen, heel goede ook. Gij waart bezig met het verhaal van den moord te Hampatead." Tom hield den adem in. „Z-jü lees ik dergelijke dingen nooit," hernam de andor, „maar ik deed dat wel toen ik jong was. Lieve Hemel, ja! Toén had ik geengroo* ter hartstocht dan bloed." En met zijn kinderlijken lach overhandigde hij Tom een der dampende glazen, nam er zelf een en drong er op aan dat zij samen zonden klinken. De jongeling liet een gedeelte van den inhoud op den vloer vallen, maar zijn vriendelijke gastheer lette daar volstrekt niet op. Hy noodigde hem op de hartelijkste wijze nit zich van een hoornen, met zilver omzette snuifdoos te bedieneD, iets wat Ericksen zoo beleefd mogelijk weigerde te doen. Hij beefde bij de gedaohte dat de grijsaard mis schien toch alle bijzonderheden omtrent den moord zou hebben vernomen, en om zich daarvan te over tuigen, waagde hy het op de zaak terug te komen. „Het schijnt een raadselachtig gevel te zijn, mynheer. Gelooft gij dat men er ooit in zal slagen hem te pak ken .Mijn beste jongen, ik heb het verslag niet gelezen." Tom haalde diep adem en ledigde zyn glas met een enkelen teug. Op hetzelfde oogenblik werd er aan de deur getikt en trad er een dienstmeisje binnen. „Is alles gereed, Mary?' „Ja, mijnheer." „Kom dan met mij mede, mijn waarde vriend," sprak de onde heer, met zijn vriendelijksten glimlach. „Gy moet nair boven, volg de dienstnode slechts; ik kom achteraan." Ericksen aarzelde een oogwenk, maar gaf toen zwy- gend toe. Hy was inderdaad even hongerig als dank baar, en volgde Mary de trappen op, terwijl do vroolyke grijsaard voortdurend opgeruimd voortbabbelde. .Gij zult zoo aanstonds de schoenen ontvangen. Wat nu, zoudt gij mij de hand willen drukken? Wel, mijn beste jongen, ik vrees dat ik u niet veel genoegen zal kunnen bezorgen. Nu, als gij er volstrek op aandringt 1 Maar daar hebt gij de deurwees zoo goed binnen te gaaD. Ha! ha! hal ha!" En voordat zijn schrille lach tot ledaren kwam, was Tom's zwerftocht voorbij en bevond hij zich in handen van twee politie-agenten, die hem reeds van de hand boeien hadden voorzien. Alle verzet was noodeloos. Maar toch bleef er nog eene laatste hoop in zyne borat voort- flikkeren. „Waarom neemt gij my in hechtenis?" riep hij uit. „Waarvan beschuldigt gij hem, mijnheer vroeg een der ageDten, sotto voceaan den eigenaar des huizee. „Begrijpt gy dat dan niet?" vroeg de Bpotzieke grijs aard zegevierend. „Wel, hij is de moordenaar van üamp- stead. Ik zag dat met een enkelen oogopslag!"

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1