fweede Editie. foor onze Yensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. Set pad van den misdadiger. 13e Jaargang Dinsdag 9 Juni 1896 Mo. 3967 HAARLEM S DAGBLAD Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden1.65 Afeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37V2 A.lDV^E[R,TBrsrTIEnsr: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruilnte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad hl den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKESSpaarndam, C. HARTENDORP Zandpoort, J. ZWEMMER; Velsen, A. VENUSj: IJmuidenTJADEN; Beverwk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemden Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. In de étalage voor de vensterB van bet bureau van dit blad zgn de na volgende teekeningen gelegd De Kroningsplechtigheden in Rus land. 1. De czar en czarina het buiten gewoon Franach gezantschap in hst Kremlin ontvangende. 2. De Keizer de kroon op het hoofd van keizerin Alexandra Feodorowna plaatsende. 3. Zalving van den Czaar in de kathedraal van de Assomption van )t Kremlin. 4. De Czaar na de kroning de Cza- rin-weduwe omhelzende. 5. De Czaar na de inwijding het avondmaal gebruikend?. 6 Processie rondom de kathedra len van het Kremlin na;de inwijding. 7. Het geoed na de kroning. 8. Heiiiging van den nieuwen kei- zerlijken banier in het paleis te Moskou. 9. Het statie-banket in het Grano- ritaya-paleis. lü. De verlichting van het Kremlin. 11. De vreeaelijke ramp: de worste ling op de Kbodinsky-vlakte. Kolonel Rhodes en zijne medege vangenen verlaten het gerechtshof na hnnne ter dood veroordeeling. De moord op den Shah van Perzië: terugkeer na den aanslag door de straten van Teheran. Een tafereel in de drawing-reom van de koningin: eene debatante. Vertrek van een detachement van 200 man naar Indië per Gedé, op April 11. Atjeb. 1. Gezicht op Nesoeh. 2. Onze vroegere posten van Pakan Badak. Betonstorting van de sluis te IJmui den op 21 Juli 1891. Het slot Dillenburg in het midden der 18e eeuw en de Wilhelmstoren te Dillenburg, opgericht 1875. Lezend meisje (Uit Eigen Haard). Politieke Platen en portretten. Politiek Overzicht. De fransche regeering werd Zater dag in de kamerzitting geïnterpel leerd door den afgevaardigden Rivet over de toespraak, die de bisschop van Angers bij de eerste oommunie van den hertog de Montpensier heeft Cuden, en waarbij deze de ver- ingswetten betreurde, dus eene quaestie vpn binnenlandsohe politiek besprak* Na een lange beraadslaging, waar aan Méline, R'.bot en Coohin deel namen. werden twee moties ingediend, waarin de geestelijkheid tot eerbied voor de wet werd aangespoord. De eenvoudige orde van den dag, door regeering aanvaard, werd eohter met 306 tegen 152 stemmen aange- nom?n. Dienzelfden dag werd in den itali- aanschen Senaat de regeering geïn terpelleerd over de vrijmetselarij en wel door den afgevaardigde Rossi. Deze zeide, dat de vrqmetselarij als geheim genootsobap een verderfelg- ken invloed uitoefent op het open bare leven, ja zelfs de regeering en de rechtbanken op hare hand heeft. Tot staving dezer beweging dien den een groot aantal bewijzen. Vol gens den spreker heeft de vrijmet selarij schuld aan alle conflioten in het moderne Italië. In andere landen, als in Holland, Oostenrijk en Beieren is, zoo beweert de heer Rossi, de vrijmetselarij aan het staatstoezicht onderworpen. En zoo moet het ook in Italië geschie den. De heer Di Rudini verklaarde, dat ook hij overtuigd was, dat de vrij metselarij meer nut zou stichten, wan neer zij uit haar mysterieën te voor- sohijn kwam. Nu echter de vrijmet selarij een vereeniging vormt, welke, niet in het volle üoht treedt, nu achtte1 ook hij haar een gevaar voor den| goeden gang van zaken. Hjj ver klaarde, geen afzonderlijke wet tegen de vrijmetselarij te znllen indienen, maar wanneer zulks noodig was, zou hij met alle kracht tegen haar op-, treden, evenals tegen elke geheime vereeniging. Heden zou in de Kamer over deze woorden van den minister-president een interpellatie worden gehouden. De socialisten in Italië hebben hun leider in de Kamer behouden. De Felice is voor Rome herkozen met 56 stemmen meerderheid op Odescal chu, zijn tegen-candidaat. Uit Akashah wordt d.d. 7 dezer het volgende gemeld: De Egyptisohe troepen in Soedan marcheerden den geheelen nacht en vielen de Derwischen bij Firket in den morgen van Juni aan. De vijand werd geheel verstrooid en leed ge voelige verliezen. De verliezen der Egyptische troepen waren onbedui dend. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 8 Jnni In den tuin van het Brongebouw is een goede verbetering gebraoht, hierin bestaande, dat op de Lauhe aan de Dreefzijde, die aan alle kanten geheel open is, een soort van dak is gemaakt, bij de Laube passend en waardoor het mogelijk is, er tijdens de matinée's te zitten, wat tot dusver door de zon onmogelijk was. BINNENLAND H&agsche Brieven. 't Begint nu langzamerhand druk te worden in het Haagje. De zomer is in het land en de gasten der resi dentie en van baar badplaats begin nen reeds op te dagen. Men merkt dat vooral te Scbeveningen, san het strand, in de hotels, op hetKurhaus bij de concerten. Een levendigheid die 't beste doet voorzien voor hen| die een „seizoen" te maken hebben. Er wordt niet steeds aan gedacht voor hoeveel honderden personen een mooie zomer, vooral in den Haag, doch eigenlijk in elke stad die voor! een deel van 't vreemdelingenverkeer afhankelijk is, alles beteekent. Watj Scheveningen betreft, 't seizoen duurt1 van 1 Juni tot 31 September nomi-j naai, maar feitelijk heel wat korter. De hotels bijv., die ongeveer 15 Mei openen, krijgen eerst tegen half Juli de gasten die een groot deel van den zomer blijven, uiterlijk tot einde Aug. Voor en na dien tijd komen wel enkele passanten, doch dat heeft niet veel om het ljjf. Toch moeten alle aansohaffingen, de voorziening in per soneel eveneens, gericht zijn op een veel langer tijdvak dan 1!4 maand, doch te begrijpen is dat de kosten die een geheel jaar doorgaan (on derhoud, belasting, een deel van het personeel) in het tijdvak half Jali einde Augustus, wei kunnen goedge maakt worden, maar dat, in verband met de kosten die dan op het bedrijf drnkken, van winst nog geen sprake kan zijn. De winst moet dus feitelqk gemaakt worden van half Mei—half Juli en in de maand September. Zijn voor- en nazomer nu mooi, dan gaat dit over het algemeen wel. maar wanneer die niet mooi zijn, dan is er van winst geen sprake. Van de ho tels zjjn natuurlijk weer tientallen anderen afhankelijk, van dezen we der anderen en men kan gerust zeggen, dat een niet te verwaarloo- zen gedeelte van den Haag en Sohe- veningen's bevolking eigenlijk leven moet van hetgeen het badseizoen op levert. Hetgeen ik hierboven schreef geldt niet bepaald voor de grootste eta blissementen, bijv. niet voor het Oranje hotel, dat alleen reeds door het verhuren van 12 villa's tegen f1600 per huis en per seizoen een vaste bate heeft, die elk jaar terug komt. Ook niet voor het Kurhaus, dat niet alleen van het hotel afhan kelijk is, dooh welks concerten een massa geld opbrengen, om niet te spreken van de baden, het restau rant en alles wat door de maatsch. Zeebad Soheveningen behalve het ho tel nog wordt geëxploiteerd. (De winkelgalerij aan de achterzijde bijv., die geheel verhuurd is en niet voor een prikkie, dat verzeker ik u). Ons strand ziet er van 't jaar een beetje unheimisch uit. We moeten ons de opschuiving noordwaarts wel la ten gevallen maar men was nu eenmaal zoo gewend het strandleven, de baden en wat dies meer zij, jaar op jaa- op hetzelfde plekje terug te vinden. Wie er kwam om gezien te worden, wiBt precies waar hij (mees tal „zij") dit doel ten volle bereiken kon. Wie er kwam om te zien, zag al3 't ware in dien chaos van stoe len en zonnesohermen zjjn weg door 't mulle z-nd aangewezen, wist (mees tal de hij'B) precies waar de bezitsters van de aardigste kopjes haar gewone plaatsen hadden. Wie er kwam om te flirten was zich bewust meuschen met gelijksoortige neigingen te be stemder plaatse aan te treffen. Dat is nu alles een beetje anders. We voelen ons nog wat vreemd in die vreemde omgeving 't oude, liefgeworden plekje ingenomen door balken en hoopen rijjshout, een lo-, eomobile snuivende en een looomo-, tief dampende op de plaatsen waar; we zooveel pret hebben gehad. Maar 't zal wel wennen. Binnen 14 dagen is iedereen om zoo te zeggen „thuis" en dan begint het lieve le ventje. Niet altijd even „lief." Bij al 't bekorende en bekoorlijke van 't badplaatsleven, sohuiien ook daar adders onder het gras. Ik spreek na niet eens van de .gebroken harten" die 't onvermijdelijke gevolg zijn van een wekenlang samenzijn van zooveel »j°ng goedje". Ik spreek ook niet van onnoodige en ongewenschte uitgaven j door velen gemaakt met overschatting van wat de Ministers van Financiën gewoonlijk „draagkracht" noemen. Maar wel denk ik aan de moreele nadeelen, die 't verblijf op een bad plaats, 't zij die -Scheveningen of Mon- treux of Contrexéville heette, voor menig gezin na zioh sleepteen dag blad is niet de plaats om dit nader uit te werken, doch a bon entendeur demi mot soffit". En dan het spel. De wet schijnt nu eenmaal zulke wqde mazen te hebbendat jookey- billards, poule amério&ine en derge lijke hasard spelen er door heen glip pen. 'tVolk onderstelt, dat de wet ongelijkmatig wordt toegepast en dat een jockey-billard niet in't Kurhaus, dooh in een Haagsch Koffiehuis ge plaatst, een vervolging vaD den eige naar zou nitlokken. Ik stel mij geen partij maar 'tkorat mij voor dat er öf aan de wetgeving iets hapert of aan de toepassing. „Ko-m, kom, hoor ik mij toeroepen, wees nu niet zoo puriteinseh. JEen inzet van hoogstens f 1 dat is geen hazardspel." Met uw verlof elk spel duurt ODgeveer een minuut, hoogstens twee. Dat zijn er, laat ons zeggen, 30 in het uur. Reken nu maar uit wat acht spelers gewoonlijk zijn alle vakken van het biljard bezet op een avond verliezen kunnen. En dan prosit 1 Ik ga een beetje luisteren naar de Banda Rossa di San Severo. de Napel- eohe muzikanten, die op 't Kurhaus blazen met de kracht van kraters in den Vesuvius en door het publiek de „roode bende" worden bijgenaamd, deels om hun scharlaken uniformen, anderdeels om hun aan roovergeschie- denissen herinnerende gelaatstrekken. Uit een muzikaal oogpunt nihil. Maar voor iemand die een heele week kiesreoht-debatten genoten heeft een uitredding. G. Jr. Atjek, Uit Batavia is geseind onder dag- teekening van Zaterdag De laatst vermelde excursie is ge ëindigd. De IV en VI Moebims wer den doorzocht en bijna verlaten be vonden. Wij leden geen verliezen. Bg het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen het volgende van Zaterdag gedagteekende telegram betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeb - „Colonne in I.V Moekims verbleven, werd Vrijdag terug verwacht. Zond eene afdeeling in Belang Kala, die Vrijdag afgedaald is tot Lam Badak, waar eene colonne uit LamTihende landiDgsdivisie der marine aanwezig waren. Nergens volk uit de heuvels vielen enkele schoten. Lepong is ge tuchtigd." Vrijdagavond is een gedeelte van het metselwerk van het Oostelijk Viaduot te Amsterdam naar beneden gestort. Het spoorwegpersoneel was spoedig ter plaatse aanwezig. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De heer H. Scheringa, burgemeester der gemeente Bsemster en lid der Provinciale Staten van Noord-Hol land, heeft, naar r'e N. R. Ct. meldt, wegens voortdurende ongesteldheid zijn eervol ontslag aangevraagd. Te Wijk-bij Duurstede is Vrjjdag- naoht, bij eene poging tot inbraak, een moordaanslag gepleegd op den veldwaohter L. door middel van zeven messteken. De verdaohten, een Duit- soher en eene vrouw zijn voort vluchtig. Men schrijft uit Breda Wij hebben hier tegenwoordig eene eigenaardige werkstakingnl. onder de aannemers. De zaak is dezeOn langs had van gemeentewege eene aanbesteding plaats voor het bouwen van eene woning voor den directeur der openbare reiniging. Door tal van aannemers uit deze gemeente werd daarvoor ingesohreven, dooh allen waren boven de begrooting. De aanbesteding werd niet gegund en algemeen werd eene herbesteding verwacht. Dit gesohiedde eohter niet en het werk werd onderhands ge gund aan een aannemer, woonaohtig buiten de gemeente, die niet had in gesohreven, en wel eveneens voor een bedrag, hooger dan de begroo ting. Dientengevolge groote ontevre denheid onder de aannemers, die zioh dezer dagen hierin geuit heeft, dat bij eene aanbesteding, die van de ge meente uitging, Diet werd ingesohre ven. Het gevolg was dat ook dit werk aan den aannemer hierboven bedoeld als eenige inschrijver gegeven werd Van wege de vereeniging van pa troons is nu een rekest aan Ged. Staten gezonden, houdende uiteen zetting van het gebeurde en den na druk leggende op de onderhandsohe gunning. Men sohrgft uit Nieuw-Amsterdam aan de Emmer Courant, dat zioh aldaar bjj S. L. een geval van oho lera met doodelijken afloop heeft voorgedaan. Te GroniDgpn is een knssierFbe- diende met een bedrag van f2700 van zijn patroon verdwenen en te Brussel gearresteerd, nog in het bezit zijnde van 1200, zoodat in f2500 verteerd is. K ol 0 ui ën. De excursie naar Toengkoeb. Aan het Bat. Nbld, wordt over deze kleine expeditie gemeld Zes brigades marechaussee onder de le lui's. Vis en Dijketra trokken in den naoht van 28 cp 29 April uit om Toengkoeb, een benting toebe- hoorend aan Toekoe TjoetToengkoeb, die eenige dagen te voren de zijde van Toekoe Oemar gekozen had, te overvallen, en Tjoet dus voor zijn verraad te straffen. De le luit Neel- meijer, postcommandant van PakaDg Kroecg Tjoet. met 3 Europeanen, had zich bij de troepen aange sloten. Te kwart voor 12 uit Boekit Ka- rang vertrokken, had men te half een de benting bereikt zonder iets van den vijand te zien. Dez9 had zijn post goed versterkt: een driedubbele bamboedoerie pegger stond er om heen, voordat men aan de eigenlijke binnenruimte kwam, die door een hoogen aarden wal met steenen om ringd was. Het flinke troepje moest eerst drie poortjes forceeren en kwam toen aan de poort in den aarden wal. Toen deze niet vlug genoeg open ging. klom sergeant Vogel over de borst wering heen en opeDde haar van binnen. Bij deze werkzaamheden was men niet door den vijand verontrust ge worden en toeü allen binnen waren, zag men in een der woningen een twaalftal slapende Atjehers. Z j wer den door het gepraat wakker. De commandant aommeorde hen nu, beneden te komen en zioh over te gevenzij voldeden hieraan echter niet en begonnen de geweren te Ja den, waarop de marechaussee het huis in br-rod stak. Het werd den Atjehers nu wel wat te warmzij stormden naar beneden, vielen ecüter hier in handen van ons troepje, zoo dat na een kort gevecht 8 Atjehers gesneuveld waren en de 4 overigen zich overgaven. Aan onze zijde weid oen Europeesoh fuselier gewond: de duim van zijn linkerhand werd door een klewang- houw afgeslagen. Na alle woningen verbrand te heb ben, keerde het troepje met zijn ge vangenen en bnitgeolaakte wapens naar Boekit Kara g te*ug, en werd eerst daar door den inrni idel wakker geworden vijand beschoten. Overste Van Vliet en Toekoe Oemar. Een briefschrijver van het Bat. NieuiV8blad (die zeer tegen generaal Deykerhofi gekant schijnt te zijn) geeft de volgende voorstelling van de omstandigheden waaronder Oemars verraad plaats greep Ictusschen hebben wij het. voorna melijk aan overste Van Vliet te dan ken, dat we niet allen als honden afgemaakt en de Krat. -n en Oleh-leh niet afgeloopen zijn. In weerwil van alle mogelijke vertrouwbare en zeer ernstige waarsobuwingen in de laatste u aanden tegen Dj ban («lias Oemar) bi ei generaal D yserb -ff hem toch koppig zijn volle vertrouwen schen ken en had bgna eon handeling ver richt, op raad van dien ecnurwaar door de troepen uren ver van Kota- Radja ingesloten z >uden zijr. en onze hoofdvesting bijna geheel onver tedigd. door E. W. HOR NUNC. HOOFDSTUK XI. De groote vraag. 15) „Ik kwam daardoor tot de overtuiging dat gij hem lief hadt." „HemDien armen man I Geen oogenblik zelfs." „Wïen bemint gij dan, Claire? Daintree heeft rog toevertrouwd welk een onzinnig antwoord gij hem hebt gegeven, en thans wil ik weten wie het is." „Gij moet er nu niet op aandringenhet zal u spoe dig genoeg bekend zijn," mompelde zij. „Spreek er thans niet meer over." De heer Harding gevoelde zich geheel uit het veld geslagen. Hg stond hier tegenover een nieuw geheim, en hij besloot Claire niet langer lastig te vallen omtrent den man, dien hg haar nog altijd tot echtgenoot wilde geven, totdat bg den sleutel tot het raadsel gevonden had. Hij zag Daintree dien dag ook weinig meer, en liet zich na het tweede ontbgt naar de City brengen, zonder weer te keeren voor het middagmaal. Zoodra zij vernam dat hij afwezig bleef, kleedde Claire zich haastig aan, en verdroeg aan tafel bet bijzijn van hun gast, beechermd als zij zieh wist tegen elk vertrouwe lijk gesprek, door de voortdurende tegenwoordigheid van een bediende, achter elk der stoelen. Daintree was ech te* buiten machte het tragische onderwerp te laten rusten. „Ik ben overtuigd dat uw vader om inlichtingen is gaan vragen in Scotland-Yard," zeide hij. „Hebt gij de avondbladen al gezien?" „Neen." „Ik heb de „Globe". Zg behelst een vrij volledig „Weet men reeds wie het gedaan heeft „Nog niet." „Den naam ook niet?" „Neen." „En zijn uiterlijk Niets dat hem betreft „Neen, volstrekt niele, maar het is slechts eene zaak van tjjd." Claire zat daar neder, zonder een stuk op haar bord aan te roeren, terwijl hare strakke oogen zich langzaam met tranen vulden. „Arme jongen, arme jongen, arme jongenriep zij plotseling uit. „ïk kan het nog niet gelooven!' en met deze woorden snelde zij de kamer uit. Daintree zat daar als aan zijn stoel genageld, maar veranderde van kleur bij den blik hem door den hof meester toegeworpen. Het leed geen twijfel meer voor hem of tot zelfs de dienstboden wisten hoe de zaken stonden tusschen miss Harding en den vermoorden maD, en dat geen van hen allen het gebrek aan kieschheid zou hebben getoond, waarmede deze welopgevoede heer het jonge meisje uit het vertrek had verdreven. Zijn gelaat dat geheel opgeklaard was zoodra hij haar had weergezien, werd nu in zijne handen verborgen en hij kermde overluid. HOOFDSTUK XH Vurige kolen. Er was geen enkele boodschap van den heer des hui- zeB gekomen, zijn rijtuig keerde zelfs niet terug, maar tusschen negen en tien uren kwam het aanrollen, en eprong de heer Harding, nog voordat het stilhield, er uit, om zijn stoep op te snellen. In het voorhuis kwam hij langs Daintree, dien hij niet eens zag, en zonder zich den tijd te gunnen zijn hoed af te zetten stormde hij de trappen op. Claire wachtte hem op aan de deur harer slaapkamer. Hg greep haar bij de hand en trok haar mede naar binnen, waarna er een tooneel volgde, die zelfs hare bangste verwachtingen overtrof. Nicolaas Harding wist thans wie van den moord beschuldigd we-d, en tevens waar om zijne dochter zich zoozeer aan dit misdrijf gelegen had laten liggen. ThomaB Ericksen werd naar Londen overgebracht, en na een kort verhoor, dat tot niets anders leidde dan hem meer dan ooit de overtuiging te schenken, hoezeer alles zich tegen heui keerde, om hem aan ie klagen, in de gevangenis geworpen. Zijne cel wa3 vrij ruim, er stond nog een ander leger dan het zijne aan den muur geklonken, mair tot zgne vreugde werd hij aanstonds gewaar dat hij zich all en bevond. Het was zijn eenige troost zich op d-n stroozak te werpen en daar, met het hoofd in de handen ver borgen, te weenen alsof het hart hem breken iou. Zijn naam was voor eeuwig geschandvlekt, diezelfde naam, waarop zijn overleden vader zo<> trot-ch was ge weest. Claire's lietde was voor hem verleren, en hijzelf zou het leven eindigen op het schavot. O >k al riep hij, tot het eind toe, luide zgne onschuld uit, «aar was de dwaas, die hem nog zou gelooven Wa* het horloge van den doode niet bij hem gevonden, en lag niet daarin alleen reeds het bewijs zijner schuld? In zgne vertwijleling begon hij te bidden, gelijk hij nooit te voren gebeden had, en als bracht dit ten slotte zijne ziel tot ru3t, verzonk hij eindelijk in zulk eeu zwaren slaap, dat hij eerst ontwaakte, toen tegen den avond de deur zijner cel ontsloten werd, en men een tweeden gevangene binnenleidde. „Nu heb je ten minste gezelschap," lachte de cipier, Je bent volkomen aan elkaar gewaagd." Tom antwoordde niet; bg begreep dat hij voortaan alle recht verbeurd had nog op eene beleedigiDg te ant woorden maar hij wendde het hoofd af, ten einde zijn nieuwen lotgenoot niet te xieD. De aanblik van ieder levend wezen deed hem thans pijn. De deur knarsté wederom op hare hengsels, hij hoorde de grendels van bniten dichtschuiven, en daarop volgde

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1