9 ing Van het Noorden naar het zuiden t, nel een kogel of met een kanon3* d :0gel. Neemt men bijvoorbeeld een 3, cbietschijl van 50 cM. breedte, gebeld g naar den 45e breedtegraad) ten Noor- e ien van den sohutter op een afstand n ran 1852 M., d.i. juist het zestigste deel ran een graad, in de richting van d jen meridiaan. De sohutter legt aan, >1 rekt af, dooh raakt de schyf niet en e loe nauwkeuriger hij zal hebben ingelegd, hoe zekerder hg zijn doel ial missen. Het is aan de aarde te ujjten. q Gedurende de drie seconden, dat f je aarde draait zal de schutter, die s met de aarde meedraait omstreeks !40 M. in de riohting van het oosten rijn verplaatst geworden. Doch ge durende dienzelfden tyd, zal de schyf in dezelfde richting slechts 239,42 M. ijju verplaatst geworden. Dus, ter vyl de kogel door de lucht vliegt, tal de schutter 240 M. van plaats tjjn veranderd en de schijf 239,42 M., dat versohilt 0 58 M. Die 0,58 M. is du wel zulk een groot versohil niet, maar bij een schietsohyf moet men daardoor zyn doel missen. Met het kanon, dat somtijds 8 a 10 KM. ver- sohiet, moet de onvermijdelijke afwij king meer zijn, tot 4 5 M. IV Men heeft hierover niet gedaoht in den tijd van Galilei en ook niet in dien van Newton. Men dacht, dat wanneer de scbyf niet meer ten noor den maar ten zuiden van den schut ter wa9 geplaatst hetzelfde verschijn sel zich zou voordoen onder dezelfde voorwaarden en in dezelfde mate, met dit verschil, dat het byna ge heel het tegenovergestelde zou zyn. Dat beteekent, dat de afwijking in plaats van naar het ooateri, naar het westen zou geschieden. Inderdaad in dit geval zou de schutter, die meer de as dan de pool nadert, zich min der snel verplaatsen. De oonolusie, die uit dit artikel, dat vermakelijk is begonnen en ern stig geëindigd, is af te leiden, is deze dat de aarde veel te snel draait. Wy daohten er reeds aan, dat zij hier gezegd. Het is inderdaad won derlijk, hoe de tijd de goede tijd vooral voorbij gaat en hoe de booze Pbébus spoedig de reis om den horizont heeft gedaan en van de klokMaar wie toch zou ver moed hebben, dat deze geweldige snelheid, dat deze aantrekkingskracht van de planeet, nadeelig ongetwijfeld aan stille vreugde, ooit een nadeeli- gen invloed kan uitoefenen op de middelen van vervoer en op de rioht- kunst? Men moet maar Yankee zijn om zulke ontdekkingen te doen. EMILE GAUTIER. INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Waarde Reer Fidelio Uw Zaterdagavondpraatje in het nummer van 8 Juni jl. heeft aan ruijne huisgenooten stof gegeven tot plagerijen. Wees gerust waarde {heer! Ze waren van de beste soort nl. die plagerijen. In het geval met het Engel- sche meisje in de Gr. Houtstraat ben ik betrokken geweest. U zegt„Eenige jongelui schoten het hevig ontstelde meisje te hulp." Zie, dat woord jongelui in verband met mijn leeftijd, vonden myue huie- genooten sterk overdreven. En ik zelf ben niet zoo ijdel te meeneD, dat een man, die de vier kruisjes, op eenige dagen na al tellen kan, nog aanspraak maakt te behooren tot de jongelui. NeeD, waarde heer u zijt verkeerd ingelicht en ter wille van de waarheid ben ik zoo vrij mij zelf aan u voor te stellen als naar waarheid te zijn de persoon, die het meisje naar huis geleidde. Ik vind 't geval te onbeteekenend dit in uw blad bekend te maken, toch zou ik 't niet onaangenaam vin den indien u met een enkel woord de fout wiit herstellen. Bij voorbaat mijnen dank. Hoogachtend, UEd. dienstw. Dienaar J WAAGE, Brouwersstraat No. 9. Haarlem8 Juni '96. Vervolg Stadsnieuws. Chant de la Cloche. De tweede avond van het muziek feest was in alle opzichten een groot eucces. Een succes op de allereerste plaats voor den componist, den heer Vincent d'Indy, dien men het voorrecht had hij de uitvoering tegenwoordig te zien. De oprechte geestdrift van uitvoer ders en publiek riep den bescheiden dichter-componist herhaaldelijk op de estrade, waar hij met gejuich en fan- lares begroet, met kransen en bloe men geëerd, met handdrukken en toespraken gehuldigd werd.Hij oogstte in een woord alle eer, die een muzikaal meesterwerk zijn auteur pleegt aan te brengen, wanneer aan dat werk een waardige vertolking te beurt valt. Dat „le Chant de la Cloche" inder daad een stuk muzikaal-dramatische kunst ie, zal ieder eenigszins inge wijde moeten erkennen, die het werk in zyn rijken inhoud, zijn schoonen vorm en zijn meesterlijke thematische en orchestrale bewerking met aan dacht gevolgd heeft en wat de uitvoering betreft zal de componist zich zelden in een zoo voortreffelijke 'wedergave van zyn poëtisch muzikale gedachten hebben te verheugen ge had als hier het geval was. Op de tweede plaats dus een suc ces voor den directeur, den heer W. Robert, die met groot talent en on verdroten energie zijne scharen tot een schitterende overwinning wist te voeren. Want een overwinning mag het heeten jwaar een orkeBt zij het dan de amsterdamsohe keurbende met zooveel disticetie, met zoo'n klaar heid en warmte ons een zeer ingewik kelde partituur in levende muziek om zet waar een koor zich door een reeks van zeldzame moeielykheden niet laat belemmeren in zyn belang rijke taak; en ondanks inspanning en vermoeienis ten einde toe in de on derstelde handeling blijft meeleven. Een succes ook, en niet het gering ste, voor de solisten. Vooreerst dient hier genoemd de beer Edmond De- quesne, die de omvangrijke hoofd partij vervulde en dit deed op een wijze, die den oomponist wel tot vol komen tevredenheid en de overige toehoorders tot bewondering en geestdrift moest stemmen. Vooral in het tweede Tableau „L'Amour" met het verrukkelijk duo aan 't einde en in het vijfde „L'Inoendie" dat heel wat vergt aan mannelijke, zelfbe wuste kracht, toonde de heer De- quesne zioh een dramatisohe zanger van groote beteekenis. Niet minder voldeed mej. Eleonore Blano in de partij van Lénore en als het zooeven genoemde tweede Tableau een diepen indruk op de toe hoorders maakte, dan komt een groot deel van de eer daarvan toe aan het heldere goed ontwikkelde orgaan en de muzikaliteit van deze begaafde zangeree. Een derde party van meer dan gewone beteekenis is die, welke den heer Johs. M. Orelio was opgedragen; niet minder dan vijt verschillende karakters had deze veelzijdig ont wikkelde kunstenaar in tonen en klanken uit te beelden. Beurtelings als „Doyen des maitree," „Heraut," „Johan," „Dietrioh Leersohwulst" en „un Prêtre" optredende wist hij voor elk dezer peisonen de typisohe voordrachtswijze te vinden. Merk waardig was in dit opzicht vooral zijn „Dietrioh Leersohwulst," waar eigenwaan en vinnige nyd metoomi- sche realiteit tot uitdtukking kwamen. „La Mère" en „L'Esprit duRêve" werden door mej Joh. Seijn met groote verdiensten gezongen. Ook de andere kleinere partyen waren aan goede handen toevertrouwd, zoodat een geheel verkregen werd, dat weinig of niets te wenschen overliet en waaraan elk der uitvoe renden en inzonderheid de heer Robert, wiens betrekkelijk kalme maar tegelyk inspireerende leiding warme hulde verdient, met groote voldoening mag terugdenken. Zondagmiddag te 1 uur riep het Kunatenaareconcert de feestvierende muziekliefhebbers an dermaal voor esnige uren ter concert zaal. Die „kunstenaarsconoerten" behoo ren nu juist niet tot mijne charmes, omdat men daar altijd veel meer in drukken opdoet dan zich behoorlyk laten verwerken,zoodat men na afloop zonder bepaalden indruk naar huis gaat. Ook bij het conoert in quaestie waohtte ons een programma om van te beven. Niet minder dan twaalf num mers, te zamen omvattende een der tigtal grootere en kleinere muziek stukken, zouden een stormloop op onze muzikale ziel gaan ondernemen dertig malen en meer zou de zaal daveren van het applaus dat vooral bij kunstenaarsconcerten zyn hoogtij viert; geen wonder dan, als deze of gene zwak gezenuwde met heime- lyken angst de komende dingen te gemoet zag. IutusBohen, Beethoven's Negende had gelukkig niets te lijden van de nadoelen die zich straks zouden doen gelden: als opening van het programma kon zij on belemmerd haar maohtige werking uitoefenen. En zy bleef hierin niet aohter, want de uitvoering was een zeer gelukkige. Het orkest werkte onder Robert's leiding weer met nauw keurigheid en warme toewijding en sieohts een enkele maal in het Ada gio viel een geringe onattentie waar te nemen. Ook de solisten, met Mes sohaert aan [het hoofd (sopraan was: mevr. Wilhelmj, alt: mej. Liining, tenor, de heer Rogmans) waren uitne mend gedisponeerd en het koormet een klein voorbehoud betreffende de hooge noten der sopranen die eenigs zins mat klonken werkte zeer tot weis agen van het aangrijpend geheel mede. Aan het einde werd de heer Robert met scbier ontembare geest drift toegejuicht. Een bizondere vol doening zal het hem geweest zijn ook van het orkest een blijk van waardeering en sympathie t9 mogen ontvangen in den vorm van een lauwerkrans die hem bij monde van den heer Hutschenruijter werd aan geboden. Na de Symphonie volgde de door mej. E. Blanc, met meesterschap en gloed gezongen aria uit Beethoven's Fidelio„Malheur sur toi" en dat het hieraan sluitende viool-concert van Mendelssohn op mij tenminste zeer .weinig indruk maakte, wijt ik allerminst aen het spel van mejuflr. Gabrielle Wietrowetz, die zich inte gendeel als een violiste van den eer sten rang deed kennen. Zij gaf bij haar onnavolgbaar gracieus epel schitterende big ken van geacheveerde techniek en veel temperament. Later speelde zij de Romance in G dur van Beethoven, die mij alB voordracht minder, en „Zwei UngariecheTanze" van Brahma—Joachim die mij in dit opzicht zeer gelnkkig voorkwamen. Zij heeft ongetwijfeld bij allen een hoogst gunstige herinnering achter gelaten. Verder droeg de heer Dequesne eenige liederen en mej. Lüaing de Rhapsodie van Brahma met mannen koor en lOrkest voor, welke voor drachten (door de aanwezigen zeer werden gewaardeerd. Het tweede deel 't programma ont leende voornamelijk zijn beteekenis aan de voordraohten der heeren Orelio en Messohaert. De eerste gaf: Wo- tan's Abschied von Brünnhilde und Feuerzaub-.r aus dem Musikdrama „Die Wallrüre'\ de laatste Mono oq von Rans Sachs uit de opera „Die Meistersinger von Nümbergbeide van Wagner. Dat deze beide stukken voor zoo ver dit in de concertzaal mogelijk is tot hun recht kwamen, behoeft waar deze zangers met dit orkest samen werkten, niet uitdrukkelijk te worden gezegd. Voor 't overige bestond ook dit deel uit liederen, te zineen door mevr. Wilhelmy, den heer Rogmans en mej. Blanc, welke „kunstenaars het publiek niet moede werd met warmte toe te juichen. Het geheel werd waardig besloten met het "Halleluja" koor uit de Messias En zoo behoort het Drie- daagsch Muziekfeest weer tot de ge schiedenis en kan in de annalen van de Maatsch. t. b. d. Toonkunst als „schitterend geslaagd" worden opge- teekend. De eer hiervan komt in de eerste plaats toe aan het taient en dan ijver van den heer Robert, die dan ook in deze dagen'menig woord van hartelijkheid, waardeering en hulde had aan te hooren om van kransen en bloemen en andere stof felijke biyken van sympathie niet eens te spreken en die op het Muziekfeest van 1896 nog langen tijd met rechtmatigen trcts'en opwekkende zelfvoldoening zal terugblikken. PHILIP LOOTS. Tengevolge vaD mijn onduidelijk schrift waarsobynlijk, heeft de zetter mij in mijn vorig verslag van eerbied doen spreken waar ik niet anders dan eenheid op het hoog had en een eenigszins doorwerkt maar overigens simpel muziekafufc heeft hij tot een mu:iek/ees< gepromoveerd. De be laDgsteilende lezer zal, naar ik hoop, deze en dergelijke vergissingen die wellicht ook in dit laatste stuk voorkomen weten te verbeteren en te verontschuldigen. L. Wat andare bladen over het Muziekfeest van Toonkunst te Haarlem zeggen. Over de Messias-uitvoering zegt het Handelsblad o. a. Het talrijke koor, gevormd door dilettanten uit Haarlem, Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht, enz. kweet zioh onder leiding van den heer W. Robert, doorgaans goed van zijn taak. Hier en daar klonk het wat „roezig", de dames, vooral de alten ontwikkelden niet altijd voldoenden klank, maar over het geheel genomen werd er met groote lusten zekerheid gezongen. Een bijzonder woord van hulde aan de tenoren, zij waren heel wat beter dan men op muziekfeesten gewoon is. Daniël de Lange in het Nieuws van den Dag is vol lof over de solisten, dooh behoudt zioh, met het oog op de localiteit, het eindoordeel over het koor voor tot na d'Indy's „Chant de !a Cloche." De Telegraaf brengt over de Messias-uitvoeriDg hulde aau het koor, dat zyn glanspunt had in het Hallelujakoor. Dit blad noemt het koor No. 24 „der Heerde gleioh" ietwat verward. Van de solisten worden Mej. Luning en de beer Rogmans het meest geprezen. Eenstemmig zyn de ver slagen in hun lof over de leiding van den heer Robert. Over het concert van Zaterdag avond (le Chant de la Cloohe, zegt het Handelsblad (Mr. G. Keller Jr.) o. m. De uitvoering, onder leiding van den heer Robert, wien bij zijn optre den ook al fanfares te beurt vielen, viel zeer te pryzen. Het koor was zeer goed, evenzoo het orkest. Ook de solisten (de dames ie Blano, Joh. Seyn en G. Sohagen, en de heeren Edm. Dequesne en Orelio) waren ten zeerste te pryzen, en te recht brach ten de talrijke toehoorders, die geen plaats in „De Vereeniging" onbezet hadden gelaten, bun herhaaldelijk op levendige wijze hulde. De N. Rott. Courant zegt van de Messias-uitvoering, althans wat de koren betreft, niet veel goeds. De ver slaggever meent, dat er geen goed geheel kan ontstaan wanneer men werkt met geleende zangers en dat in elk geval het koor nog te zwak was tegenover groot orkest en orgel. Beter is hij te spreken over de koren in le Chant de la Clochewaar van hij zegt: „Na het bovenstaande behoeven wij nauwelijks te zeggen, dat aan de koren, niet in mindere mate dan gis teravond in de Bavokerk, thans in de concertzaal der sociëteit „Ver eeniging" een taak van beteekenis was opgedragen. Doch het is ons een genoegen er op te kunnen doen vol gen, dat zy zich van die taak gekwe ten hebben op een wjjze die allen lof verdient. Een groot deel van dien lof komt aan de vaste leiding van den heer Robert toe. die met toch enkele zwakke oogenblikken, La Fête en het praohtig koor der droomgeesten dat niet tot zijn recht is gekomen heeft weten te redden. Het grooter suooes der koren op dezen avond is voor een deel aan ds voor hun geluid gunstiger ruimte te-danken, voor een ander zeker aan de opgewektheid waarmede het was duidelijk merk baar het zeer interessant werk van d'Indy i3 ingestudeerd." In de Telegraaf schrijft H.(enri) V(iotta) „Vincent d'Indy verklaarde, tóonder ingenomen te zijn met de uitvoering van zijn werk, en zij die Zaterdag avond in Haarlems concertzaal tegen woordig waren, kunnen getuigen, dat die verklaring geen ijdele beleetd- heidsvorm van den in de Spaarne- stad als gast vertoevenden Parijze- naar was. De uitvoering toch was in vele opzichten voortreffelijk en ver dient, vooral wat het koralo gedeelte betreft, reeds daarom geprezen ta wor den, omdat in de meeste onzer ge mengde zangvereenigingen wel veel Duitsch, maar weinig Fransch ge zongen wordt, dus de leden dier ver eenigingen maar zelden in de gele genheid zijn, zich vertrouwd te maken met de wijze van voordracht, die voor de Fransche muziek vereiecht wordt." Over het Kunstenaarsconcert heb ben wij alleen in het Handelsblad iets gelezen. De verslaggever prijst de uitvoering van de 91e Sympbonie en de voordrachten van Mile Blanc, Mej. Wietrowetz, de heeren Orelio en Rog mans, maar noemt het programma te lang. Mnziek op Zondag. Is er in Haarlem wel ooit op éen dag zooveel muziek gemaakt als gis teren, Zondag 7 Juni? Daar was allereerst het kunstenaars- concert in de Sociëteit „Vereeniging", de matinee in 't BroDgebouw van Van Erp en matinéa in de stada-tent in den Hout van het Stedelijk Mn ziekkorps. De heer Kriens stond met een onverstoorbaar gezicht zijn korps te dirigeeren. alsof hij zelf niet merkte, dat hij geen enkelen contra bas had en een paar eerste klarinetten en andere goede krachten miste, te zamen acht man, die medewerkten aan de symphonie op het kunete- naarsconcert. Alzoo des middags drie concerten, althans wanneer we het kunstenaars- concert voor éen rekenenhet kon wel voor twee tellen daar het duurde van éen nur tot half zes. Een van de artisten zei dan ook, toen hij hoorde dat de slangen wagen voorbij gekomen was: „ik wou wel dat het publiek dat hoordt-dan gingen de menschen weg en wij ook." 's Avonds waren er weer drie con certen, Kriens in de Buitensociteit van Érp in het Brongebouw en de Leidsche Schutterij in de Vereeniging. 's Avonds te half tien 6tond een straatzanger met een pak liedjes on der zijn arm, op den hoek van de Anegang en Kleine Houtstraat op jammerlijke wij9 te zingen„Wan neer ik ween, dat snijdt mij door de ziel." Maar r.a al de muziek van dien dag had deze zanger geen publiek. En bij al die zes ooncerten is het vol geweest. Het diner in het Brongebouw, Zon dagavond te zeven uur, werd door 51 personen byaewoond. De voorzitter van de afd. Haarlem, als president van de tafel fuDgeerende, dronk achter eenvolgens op H.H.M.M. de Koningin- Regentes, als buitengewoon eerelid der Maatschappij en op de Koningin (van welke toost een telegram werd verzonden), op de Maatschappij van Toonkunst zelve en daarna, in de fransche taal, op den vioomte Vincent d' Indy bd de fransche solisten. De heer Mr. Th. de Haan Hugenboltz herdaoht de duitsche en hollandsohe solisten Mr.van Ogtrop.voorz.van het Hoofdbe stuur, het bestuur der afd. Haarlem; de heer Tadema dronk op den heer Robert; de heer Dan. de Lange gedacht den heer Robert, het orkest en het koor te zamen en dr. Prins de commissa rissen van orde. De heer d'Indy dankte in een warme spteoh den heer Robert en het bestuur der aid. voor de uitvoe ring van zyn werk en voor de hem te beurt gevallen warme ontvangst. Na afloop van het diner ging het Bestuur der afd met solisten en an deren naar het concert in de Buiten societeit en kwam te elf uur een kijkje nemen in de sociëteit Vereeni ging. Hier dankte de heer mr. W. Jager GerlingB het bestuur zeer har telijk voor zyne medewerking tot het welslagen van het feest en voor de gastvrijheid dezen avond aan de leden van het koor bewezen; welke toespraak door den voorzitter der Sociëteit, Dr. H. A. J. Valkema Blouw, werd beantwoord. Nog tot laat in den nacht bleven velen daar bijeen. Vincent d'Indy. De componist vioomte Vincent d'Indy heeft op dit muziekfeest een groote rol gespeeld. Men vond hem zeer sympathiek en die meening was wederkeerig. d'Indy was zóo verrukt over het koor, dat hij zei: „ik heb hier veel genoten, maar éen ding doet mij verdriet: dat ik nameiyk hetgeheele koor nieffkan meenemen naar Parys." Men heeft daar die groote koren van liefhebbers niet, maar vormt kleine koren, zestig, hoogstens zeventig per sonen. uit beroepszanger8 van de opera. Vele dames van het koor tracht ten een handteekening van den com ponist in haar album machtig te worden. d'Indy liet zich niet bidden en gaf Zondagavond met echt fransche levendigheid in den tuin van de Vereeniging aan een harer, vóór zy er op verdacht was. een paar ferme zoenen," om die over te brengen aan 'tgeheele koorl De klok van bloemen, die hem vereerd is, zal de heer d'Indy dade lijk laten photografeeren, om daaraan een blijvend souvenir te behouden. Zondag speelde hg in de Spaarne- kerk op het orgel, dooh liohtte bij ongeluk een toon uit, waardoor het geheele bovenklavier onbruikbaar was. Niettemin gaf de heer Philip Loots hem toen nog even het hoofd thema van zyn Chant de la Cloohe te hooren, waarmee d'Indy zeer in genomen was. Heden, Maandag, zijn bijna :1 de soliBten vertrokken. Aan Vincent d'Indy, den componist van „Le ohant de la cloohe" werd Zaterdagavond van alle kanten lof toegezwaaid en hulde gebraoht. Het begon reeds na het tweede gedeelte „L'Amour" toen hem een lauwerkrans werd overhandigd door den voorzitter der Haarlemsohe af- deeling van Toonkunst, den heer mr. W. Jager Gerlings, die hem daarbij met woorden van hoogaob- ting en waardeering toesprak. De dames en heeren van het koor braohten hem na het vijlde tableau hulde, door hem by monde van mej. M. Wijt een keurig gesohenk aan te bieden, eveneens met eenige harte lijke woorden, zijnde een klok van bloemen, van witte bloemen met roode rozen en een lelie als klepel. Onder groot gejuich aanvaardde de componist dit zoo gepast haldeblijk- Zondag op het kunstenaarsconcert werden aan den heer Robert tweo fraaie kransen aangeboden, na de 9e Symphonie een door de leden van het Conoertgebouw van Amster dam en een na de Rbapsodie van Brahms een door de dames en hee ren van het koor. De leerlingen van de Ambaohts- school, ruim 120 in getal, hebben Zaterdagavond een feestje gehad, hun aangeboden door den president van de sohool, den heer P. Kleiweg Dyse- rinck, ter gelegenheid van zijn 25jarig huwelijksfeest en den ondertrouw van zyn dochter. Het feest had plaats in de schil derswerkplaats, terwyl een van de andere lokalen voor buffet was inge richt. De jeugdige gasten amuseerden zich zeer met de vertooningen van den gooobelaar Bamberg en diens zoon, specialiteit in handsohaduwbeelden en enkelen hunner gaven ook zeiven eenige komisobe voordraohten ten beste. De gulle gastheer zorgde, dat het hun ook aan aangename versna peringen niet ontbrak. 't Was om en bij middernacht, toen het jonge volkje, wel in zyn sohik over den gezelligen avond, naar huis trok. By kon. besluit is benoemd tot 2de lnit. der d. d. Schutterij alhier de heer J. A. Leupen. Gelyk eeue advertentie in dit blad reeds heeft aangekondigd wordt tot Vrijdag 15 Juni a. s. in het verkoop lokaal des heeren Rocbossen, Jans straat 85 eene verkoops-expositie van sohilderyen gehouden, waarvan de beziohtiging wel demoeitewaard is Stukken van oude en nieuwe mees ters zijn] hier byeen, waarbij van de oude o. a. een portret van V. d. Helst en een portret van Maria de Mediois van Rubens. Landsohappen inzonderheid zyn ruim vertegenwoordigd, zooals een in Holland van Van Seben en een in Zwitserland van Calame. We kunnen iedereen aanraden de expositie te gaan beziohtigen. Zondagnamiddag ten 3% uur ie weder brand ontstaan aan het terrein va a de „Pöoenix". Aan den Phoenix- weg is het rasterwerk door baldadig heid van jongens in brand gestoken en ter lengte van 2 Meters verbrand. Gelukkig werd de brand spoedig ont dekt en gebluscht. De daders zijn bekend Een paar uren later heelt een be gin van brand plaats gehad ten huize van dan manutaoturier Duin, aaa de Janestraat No. 31, vermoedelijk ont staan door onvoorzichtigheid bij het rooken van een sigaar op een boven- achterkamer, waarin winkelartikelen aanwezig waren. De brand werd ont dekt en door de bewoners en buren gebluecht. Naar wij vernemen is de uitBlag van den Zondag voortgezetten kegel- we Js .rijd van de kegelclub „de Kroon" (afdeeling seniores) als volgt houten. „Inter-Nos," Amsterdam, 201 „Acht om den Koning," Amerf. 196 „M. O. M.,:' Haarlem 188 „De Negen Houtjes," Amst. 137 „Vooruit," Utrecht 155 „Ewaldi," Amsterdam 212 (tevens negenprijs met 9 negenB). „De Ploeg," Amsterdam 167 „Ond. Anst. Keg.-CL," Amst. 189 „D:-or Oefening Sterk," Amst. 201 „Dö Volharding," Haarlem 186 „De Gr. Vauxball," Haarlem 260 „Zou er kans zijn," Amst. 207 „Bloemoord," Heemstede 218 „Sport staalt spieren" Amst. 115 ,,'t Spaarne," Haarlem 190 De heer P. Neliseen, hoogste serie 63 houten. Consolatieprijs (voorloopig) de heer de Haan van „Zou er kans zijn," Amsterdam met 63 houten. De dagmedaille in de afd. biljart werd behaald door den heer J. C. Dijkman, te Rotterdam, met 148 coramboles en de dagmedaille in de afdeeling kegelen door den heerZan dere, van Ameterdam, met 74 punten. In den korps-biljart wedstrijd be haalden corambole*. „De Kroon," van Haarlem 109 „Voorwaarts," Haarlem 159 „Eerst smeren," Haarlem 104 „Concordia," Heemstede 151 „Amateurs" Amsterdam 267 „Net niet" Haarlem 165 De overige 6 in dezsn wees :ij<i medespelende clubs bebaald n min der dam 100 eorambolts. Voor den personeelen wedstrydin de afdeeling biljart is nog aacgebo- den eene zilveren medaille ais 4e prys door den president van de so ciëteit „de Kroon"; een zilv. med. a s 5e pr. door den president der kolfolub „Haarlem"; een 6e prys, een zilr. med. door bet bestuur vaa de kegelolub „de Kroon", welke med. a leen kunnen bebaald |worien door de deelnemers van den genoemdsa personeelen wedstrijd, wonende ia Haarlem en omliggende gemeen ten, (vallende binnen den kring: Halfweg, Haarlemmermeer, Hille- gom. Vogelenzang, Zandvoort, Bever wijk, Spaarndam); terwijl de 6e prijs slechts door die spelers ksn bebaaid worden die de 10 acquitstooten allen, iremaakt hebben en tusscheu 25 en 39 coramboles op eene seriekaart. Bij een gelijk aantal punten beslist de 10e seri8, zoo noodig de 9e enz. Bennebroek. Uitslag gehouden veiling jL Za terdagavond 7 uur, in „de Nieuwe geleerde man" alhier, ten overstaan van Notaris G. C. Merens te Haar lem, van eene broodbakkerij met winkel, alsmede het recht van opstal tot uit. April 1905 op den grond, gelegen op den Riogdyk van dea Hearlemncermeerpolder nabij den Bennebroekerbrug, sectie D, no. 2860 groot 4 are 80 oentiaren. Opgehouden voor f1400. Het eonoours van Harmonie- ea Fanfarecorpsen te Beverwyk waarvoor zich een 14 tal vereenigiDgen hebben aangemeld, zal gehouden worden op 5 en 6 Juli a. s. Te Spieringhorn onder de gemeente Sloten is de arbeider J. Smit de vo rige week door een zonnesteek ge troffen en na enkele dagen in een toestand van krankzinnigheid te heb ben verkeerd, aan de gevolgen over leden. Zandvoort. Konden wij een paar weken ge leden schrijven, dat de verschijnselen, welke de komst van den zomer plegen vooraf te gaan, zich reeds.voor deden» beden Zondag 7 Juni kon men zioh hier in bet midden van Augustua wanen. Van den vroegen morgen tot dea laten avond zag men een grGot aan tal wieiers af en aan ryden. Op bet strand heersoh'e de eohte zomerdrukle. Met het baden was bet vry druk, (by de badmriohtmg Nep- tunus ;alleen werden 106 baden ge nomen), de verhuurdeis van ponny'i en ezels hadden niet te klagen, de strandstoelen waren goed bezet en de pleizierbootje8 zag men, na ze zoolang gemist te hebben, met hunne blanke zeilen weer wiegen op het zacht golvend zeevlak, dat door de groote helderheid van het water, als v»n kristal geleek. De talryke vreemdelingen per spoor, per rijtuig, per wiel of te voet hier heen gekomen om van bet beetljjke weder te genieten gaven eene vroo- lyke levendigheid aan bet strand. Het is zeker, dat er nog vele bad gasten moeten komen, om de reeds gehuurde woningen te betrekken, maar toch zijn er nu reeds veel meer dan er zich hier vorige jaren onx dezen tyd bevonden. TELEGRAMMEN Do opstand in Matabeloland- LONDEN, 8 Juni. (Reuter). Aan de Times wordt uit Boeloewayo ge seind dat Zaterdag de Engeleoho troe pen met de M; ximkanor nen een aanval deden op een groote impie der Ma-abelen, op weinig mylcn afstand van Boeloewayo de vijand die ver slagen en volkomen uiteengedreven, werd, verloor 150 doodenaan de Ezgelsche zijde werden drie man ge dood. MARK TNiEUWS- Haarlem, 8 Juni 1896. Aardappel- en Botermarkt. nmi. Tciiocti lamtekoozt.ir. Boter 174 Kg. 159 Kg. 1 0.90 f 1,10 Biggen 65 st. 65 st. f2.50 f6. Schramm. 89 st. 89 st. 17,— f 10, Aardapp. 94 Hl. 63 Hl. fl.l0f7. Graan- en Zaadmarkt Roode tarwe f 0.a 1 0,Witte tarwe i 0,a 10.Rogge f3,60 a tO Haver f0.afO,Gerst f3,a 0,Groene erwten i 0,a 0,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 0.a f 0,Duivenboonen f 0,a 0.00, Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a.0, Bruine boonen f 0.— a f 0.Ka nariezaad f 0.Grauwe erwten f.0, per kilogr. Leiden. 5 Juni. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt22 Stieren 161 a f196, 92 vette Ossen en Koeien 1118 a f254 off0,50 a 0,64 per Kg., 80 Vare id. f87 a f 198, 16 Graskalveren f20 a f50,126 vette id, f23 a f65 of f0,50 a f 0,65 per Kg., 164 nuchtere ld. f5.50 a f18,—762 vette Schapen f16, a f30,of f0,80 a 10,35 per Kgn 90 weide dito f12, a f 26,5894 Lam meren f6 a f 15, 204 magere Var kens f 14 a f30, 286 Biggen f3,60 a f 13.0 Veulens f af0Paar den f a f 168 Kalf- en Melk koeien f103 1251. -'tcoffivaBrtDcrlcfiten. Het stoomsohip Bromovan Java naar Rotterdam, pass. óJuoiSagrez. Het stoomsohip Lawoe, vertrok 6 Juni van Rotterdam naar Java.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3