kwaad eenigermate wordt getemperd,1 deze byeenkomsl. waarop majoor dat ook bier de natuur liefst herstelt wat kunstmatig is en wordt verknoeid, wat bekrompen ondermynd werd en wordt in de Nederlandsohe natie. Maar wij missen in Nederland onder de kraohten van den eersten rang te zeer de jonge kraohten, die dryven, met de wilskraoht van jongelieden die zioh eene positie moeten verove rendie opheffen naar gelaDg zij zelv-en in positie winnen, aanzettend in ruimeren kring. De Egyptische regeering heeft beslo ten een ingenieur naar Nederland jte zendeD, met het doel het in ons land ge bruikelijke stelsel om de besproeiing van lager gelegen landen te regelen, nauwkeurig in oogensohouw te nemen en dit stelsel op de aan deMiddelland- sobe zee grenzende delta-districten van Egypte in toepassing te brengen. Zooals bekend is, heelt men sinds geruimen tijd verschillende methodes gevolgd om lage delta's, welke door overtollig water voor den landbouw ongeschikt zijn, droog te maken. Deze vereisohten evenwel veel moeite [en arbeid van de zyde der landbouwers en de regeering is van meening, dat het Nederlandsche stelsel van be sproeiing groote voordeelen zal op leveren. De heer Webb, de tegen woordige inspecteur-generaal der be- sproeiingswerken in Opper-Egypte, is door het departementjvan publieke werken met het bedoelde onderzoek belast en zal in den loop an dezen zomer naar Nederland vertrekken. De nieuwe leiders van het Legers des Heils. Commandant Ciibborn de ma- Maidment, chefseoretaris van Neder land nog had medegedeeld, dat van de oude leiders een telegram van gelukwensoh was ontvangen, beëin digd. Commandant Clibborn is een man van middelbare lengte met zwarten baard en zwart haar en een innemend uiterlijk. Zondag 14 Juni zal de oommandant een byeenkomst te Den Haag, Dins dag 16 Juni te Rotterdam en Zondag 21 Juni te Utrecht, leiden. Nationaal congres tegen Alcoholgebruik. Naar wy vernemen werd Woensdag avond in Amsterdam in het gebouw van het Nut onder voorzitterschap van den heer v. d. Meulen eene ver gadering gehouden, waarop vertegen woordigd waren de Ned. ver. tot afsch. vrn sterken drank, Nat. Geh. Onth. ver., de Ned. Chr. Geh. Onth. bond, de Goede Tempeliers, de Ned. Vrouwen bond, de intern. Vrouwenbond, de Ned. onderw. propagandaclub, de Studenten Gebeel Onth. club, deont houders vereeniging van Dordrecht en die van Nieuwveen, ter bespreking van een voorstel aangenomen op de in de maand Mei gehouden algemeene 62e vergadering van de Ned. Ver. tot afsch. van sterken drank, om een nationaal congres tegen het gebruik van alcoholische dranken te beleggen. Resultaat der besprekingen was, dat besloten werd het congres tegen het einde der maand Ootober van dit f jaar te Utrecht te houden. Tot regeling der zaak werd een comité benoemd, bestaande uit dei heerenVan der Meulen, Prof. van Rees, Van Herwerda, Mevr. Van Her- Het meisje verwondde zioh ernstig aan de pols en werd, al gillende, □aar de wachtkamer gebracht, waar men haar wist te kalmeeren. Het Leger des Heils. Te Utreobt sobijnt men veel last te hebben van de oefeningen van het Leger des Heils. Althans in een in gezonden stuk in het U. D leest men het volgende: Een ware plaag voor de bewoners van Maliebaan, Madestraat en Wei straat zyn de avondorkestoefeningen van het Leger des Heils. Zooals tegen woordig daar „geoefend" wordt, maakt het het leven voor de buren ondrage lijk. Met valsohe tonen van trompetten enz., voortgebraoht in een bovenkamer waar de ramen uitgenomen zyn, wordt de rust tot zeer laat in den avond, soms lang na 10 uur verstoord. Naar het scbynt is de politie in dezen niet by machte de burgers dezer stad de noodige rust te verzekeren. Wensohe- lijk is het, dat burgers zioh aaneen- eluiten .om, door het onthouden van steun aan dit gezelsohap, te toonen dat men niet met zulke rustversto ringen instemt. Aan de goedheid der stad dankt het Leger een lokaal in een meer afgelegen gedeelte der ge meente, dooh hierheen deze muziek- oefeniugen overjte brengen sohynt den leiders der oefeningen te lastig te zyn. Op hen. of hun voorgangers, zyn ten minste tot nog toe alle direote ofin- direote verzoeken afgestuit. Welwil- het afgevallen Atjehsohe hoofd Toe koe Tjoet Toengkoeb, waarin deze nog niet lang geleden een nieuw huis had laten optrekken. Op advies van den waarnemenden controleur der XXVI moekims, den le luit. M. Neelmeyer, die door be richten had vernomen, dat Batoe niet heel streng bewaakt werd, besloot men een coup de main tegen die sterkte te ondernemen. Daartoe marcheerden dien avond, met de hierboven reeds vermelde dwangarbeiders zes brigades mare ohaussee onder commando van de le luitenants G. K. Dijkstra en H. M. Vis naar Boekit Karang, waar zij Neelmeyer aantroffen. Onder diens leiding werd de tooht begonnen. Be halve de mareobaussee gingen ook mede drie Europeesche fuseliers, die met luit. N. van Pakan te Kroengljoet waren gekomen, benevens een atjeh- sche gids Ongehinderd werd Batoe bereikt; niemand had de nadering van de onzen bemerkt en de bezetting van de benting hield zich of stil, of Bliep. Nu was het eo'oter zaak om er in te komen. Gemakkelyk was dit niet, want drie zware bamboedoerie heg gen, waarvan de doorgangen door stevige punten gesloten waren, ver sperden den onzen den weg. De bui tenste poorten waren weldra gefor- oeerd. Nu kwam het moeilykste, nl. de derde poort. Aan de buitenzyde bleek 't onmogelijk die te openen, lendheid, denken om anderen, die ook ZOnder te veel geweld te maken, en m naton irurcan nf rnctan onhnrt man ree hale Clibborn-Booth kon w.gens *er<ia, PTr°f- Gunning. V. d. Woude, vermoeidheid niet komendenieuwe ."r- van Lee, Ds. de Koe en Hol. bevelhebber van het Leger des Heils hiert9 lande, leidde Woensdagavond in Maison Stroucken de eerste bijeen komst, die hoewel goed bezocht, toch niet zoo druk bezocht was als de vaarwel-demonstratie van comman dant Oliphant. Toen de commandant met het rid derkruis van het legioen van eer op de borst binnentrad, klonken er luide „Amens" en nog eens „Amens" terwijl de jmuziek fanfares aanhief, wat hem, toen de drukte wat bedaard was al dadelijk deed opmerken, dat hem bier een echt Hollandsen wel kom was ten deel gevallen. Wij sullen elkander en God lief hebben, zeide hij voorts, want het Leger des Heils is eene uitdrukking van Gods liefde, welke Goddelijke liefde een iedereen noodig heelt. Iedereen moet God prijzen. Vergeet my en de geheele wereld, maar prijst God. De liefde vaD God is het licht der wereld en was God niet liefde, da a zou ik hi°r geen 5 minuten op aarde willen leven. Nadat men een lied had gezongen en de commandant in gebed was voorgegaan, deed maj. Schoch eenige mededeelingen aangaande des com mandants veel bewogen leven in Zwit seriand, waaruit bleek, dat hij om de zaak van het Leger des Heils drie maal in de gevangenis had gezeten, 5 maal verbannen was en dat men driemaal een aanslag op zijn leven had gepleegd. Nu zongen de kinderen, leden van den Liefdebond, die rechts van het Bekendmaking. Jozef Franciscus Eisers, 33 jaren, lengte middelmatig, tenger, haar en knevel blond, oud Oost-Indisch mili tair, brievenbesteller, wonende Daniel Stalpertstraat 86, 3-hoog, te Amster dam, is sedert 6 Juni jl. voortvluch tig met een bedrag van ruim f700, door hem van poetquitantiën geïnd en niet verantwoord. Van uit Haar lem zond hij aan een zwager te Am sterdam per Hollandeohe spoor een pakje, waarin een zilveren horloge met ketting, lombardbriefjes, benevens een schrijven aan zijn vrouw, waarin hij doelt op zelfmoord. De commissaris van politie in de le sectie, le aid. (Voorm. St. Pietere ha!) te Amsterdam verzoekt opsporing, aanhouding en inbeslagneming der op hem bevonden waarden en draad- bericht. Lustrumfeesten te Utrecht. Het is thans zoo goed als zeker, dat H.H. M.M. ;de Koninginnen het tournooispel op Woensdag 24 Jnni a. zullen komen bijwonen. Vooraf zal een rijtoer door de stad plaats hebben, terwyl zy een bezoek zullen brengen aan het Diakonessenhuis aan de Aohter-Twijnstraat. Op verschillende plaatsen en in tal van straten is men reeds begonnen met het daarstellen van versieringen. Zeer vele straten in h6t midden van de stad gelegen, hebben gemeenschap pelijke versieringen. Het aantal illumi- platform met hunne gekleurde sjerpennatiën z&\ gr00t zyn, de gasfabriek waren geplaatst, een „Welkomstlied j heeft tal van aanvragen ontvangen, van de jonge strijders." Qp eenige dagen van defeestweek In naam van zijne 6 kleine kinde-z&\ Maatschappij tot Exploitatie van laat .4a laman ren dankte de commandant de jonge stryders daarvoor recht hartelijk om daarna met eene kapiteine een Hol- landsch lied te zingeD. Daarna hield de commandant, die door zijn levendig spreken wel indruk weet te maken, eene toespraak, waarin hij uiteenzette, hoe het L. des Heils in Zwitserland eerst erg vervolgd werd, maar hoe naderhand door de kracht der liefde, die, zoo zeide hij, de hoog6te macht op aarde is, en altijd overwint, het Leger ingang vond. De onlangs overleden president van Zwitserland had eens, zeide hij aan het slot van zyne toespraak Staatsspoorwegen feesttreinen uit de versohillende hoofdplaatsen van ons land laten loopen. Op het. Nederlandsch Sportterrein, waar de tournooien zullen plaats hebben, is alles druk bezig tot het oprichten van de kampplaatsen. Zeer groote tribunes, waar honderden per sonen een plaats zullen vinden, zijn reeds byna gereed. De studenten zeiven zyn iederen dag bezig met oefenen. Een Een afBcheid. jonge deerne, die Dinsdag avond aan het Staatsspoorstation te moeten werken of rusten, schijnt men daar niet te kennen. Brand door onweer Dinsdagnamiddag ontlastte zich bo ven de gemeente Wijk bij Heusden een zwaar onweder. De bliksem sloeg in de landbonwerswoning van A. Mans aldaar. Het gebouw stond on middellijk in lichtelaaie en brandde geheel af. De inboedel werd grooten- deels gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Dinsdagmiddag is door het inslaan van den bliksem te Oosterhuizen de uitgestrekte boerderij van W. Oolman, bewoond door Eekhuie, over de grens onder Voorst, totaal afgebrand. De levende have is gered. De overige inboedel is geheel door het vnur ver teerd. De brandspuit, die juist daar aanwezig was, is mede verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd tegen brandschade, doch betrekkelijk laag. Te Heel is de bekende herberg „Het witte Paard," eigenaar Van As, door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. De stal en de schuur werden vernield, de woning telijk. De bliksem is te Haelen i: in de woning van den landbouwer M. T. Huis en aanhoorigheden zijn af gebrand. Te Deventer sloeg de bliksem in verschillende gebouwen, zonder eenige schade van beteekenis te veroorzaken; op korten afstand van de stad echter sloeg de bliksem in een torentje, het welk op een villa stondhet torentje en eenig glaswerk werd verbrijzeld, terwijl een in de vestibule liggende nond werd gedood. Te Lekemond sloeg Dinsdag de bliksem in het huis van den koop man De V. Er was een tamelijk groot gat in 't dak geslagen, doch er ont stond geen brand. Koloniën, Een nachtelijke overval. Uit Kota-Radja werd aan het Bat Nbl. geschreven Zy, die in den naavond van den 18sten April in de zijgalery van de Atjeh-club uitrustten van de vermoei nissen van den dag, bemerkten een groot aantal dwangarbeiders, die met braooard hangmatten zich naar Pan teh Perak voortspoedden. toch mooht men dit niet doen daar de mogelykheid, dat de bezetting sliep, niet was buitengesloten. Een sergeant, wiens naam mij tot mijn spijt niet bekend is, deed zyn wapens af en klom over de poort, 't Was een angstig oogenblik, niet alleen voor hem, maar ook voor zyn kameraden aan de andere zyde, toen hij zioh van den binnenkant liet af zakken, want was de vyand waak zaam, dan zou diens scherpe klewang den weerloozen klimmer voorzeker in stukken hebben gehouwen. Toen hy den vasten grond bereikt had, werden hem zyn karabijn en klewang onder de poort door toegeschoven en begon hij den afsluitboom heen en weer te wringen. Het kritieke van het oogenblik ver dubbelde zyn krachten en met een niet te vermijden gekraak bezweek de sluitboom. Onhoorbaar als katten kwamen de mareohaussee binnen en stelden zioh op onder een der beide in de benting staande huizen. Hoe voorziohtig men ook was op getreden, tooh hadden de bewoners van het hnis iets gehoord en een hunner kwam de trap af, waarschijn lijk om ook de slapers in de andere woning te wekken. Ver kwam by echter niet, want nauwelijks had hij een voet op den grond gezet, of de scherpe klewang van den sergeant Vogel doorboorde zijn lichaam en belette hem voor altyd het gaan. Zy, die nog in de huizen waren, werden gesommeerd beneden te komen en zioh over te geven, aan welk bevel door de be zetting van éen huis, bestaande uit vier man, werd voldaan. Nauwelijks waren zij gebonden en dus onsoha- delijk gemaakt, of uit het andere buis, dat, daar aan de sommatie niet was voldaan, in brand was gestoken, stoven aoht Aljebers met het blanke wapen in de vuist op de onzen in. De marechaussee waren hen echter weldra de bcas en alle aoht boetten hun stoutheid met het leveD. By dit gevecht bekwam een der Europeesche fuseliers van luitenant Neelmeyer een houw met een klewang over den lin kerduim, die dit liohaamsdeel geheel van de hand scheidde. Andere ge wonden hadden wy niet te be treuren. Een geweer, een repeteerkarabqn i veel blanke wapenen werden buitgemaakthet eerste huis en de drooge bamboe doeri werden in brand gestoken en jde terugtooht aangenomen. Eerst toen de onzen reeds hoog en droog te Boekit Karang zaten, begon de vyand uit de tegenoverliggende kampongs op de brandende benting te schieten, hetgeen dus alleen pa tronen kostte. De dokter van Lam- joeng, die te Boekit Karang was, De 29n ging verder voorbij met het bouwen van kampementen voor de verwacht wordende versterkingen en het nitrusten van Landjamoe als operatiebasis. De in het voorwerk van deze ben ting staande kegelbaan werd afge sloten en tot vivreamagazijn ingerioht terwyl tevens een veldhospitaal voor 60 lyders *»erd opgeslagen. Tot voortzetting van hetden28 29n behaalde succes, werd den 30en door het 9e bat. uitgeruktmet opdraoht de zioh in kampong Kroengkali be vindende eigendommen van Toekoe Tjoet Toengkoep te vernielen en te verbranden. Hierbij bekwamen we een gewonden mindere en werd een dos a-dos buitgemaakt en naar Kota- Radja meegevoerd. Letteren en Kunst. Concours van harmonie-en fanfare corpsen. Door den „Prov. Noord-Hollaud- schen Bond van Harmonie en Fan farecorpsen" zal op 5 en 6 Julia. s. op de terreinen van den heer G. F. D. Slaap, te Beverwijk, het negende ooncours worden gehouden, waaraan uitsluitend mag worden deelgenomen door corpsen uit dilettanten samen gesteld. De jury bestaat uit de heeren: J. H. Bekker, te Groningen, D. Cou- wenhoven, Arnhem, A. J. Gaillard, Kampen, G. Mann, Leiden en H. Völmar 's Gravenhage. Aan den wedstrijd zal worden deel genomen: door het „Winkel's Fan- fareoorps," te Winkel, .Stedelijk Mu ziekkorps" Purmerend, „Oostknollen- dammer Kapel," Knollendam, fanfare- corpe „Amicitia", Landsmeer, idem, „De Eendracht" te Hp in de aldee- ling voor fanfare, met „Une nuitd'Hi- ver" als verplicht stukdoor het fanfare „Stedelijk Muziekkorps", te Purmerend, „Fanfarecorps", Broek in Waterland, „Zaandyks Fanfarecorps", Zaandijk, in de afdeeling voor fanfare, met „Le3 Eburons" als verplicht stuk door „Harmonie kapel" te Bever wijk, en „Trou moet Blijcken," Am sterdam in de afdeeling voor harmo nie, met „Venise la belle" als verplicht stuk, door .Excelsior", te Wormer- veer. „De Adelaar", Weesp en „Cres cendo", Bussum in de afdeeling voor harmonie, met .La Soroière" als ver plicht stuk. Voor den aanvang van het ooncours zal door alle medewerkende vereeni- gingen de Bondsmarsoh worden uit geroerd. De Zondag zal met een groot bal in Maison Strouoken te Beverwijk worden geëindigd, terwijl de Maandag wordt ingezet met een groote reveille, door alle aanwezige tamboers uitgevoerd, welke besloten wordt door de gezamenlijke uitvoe ring van den Bondsmarsch. Daarna optocht door de verschillende oorpsen. Middags van 3—5 ure Matinée Musioale, door de bekroonde ver- eenigingen en 's avonds Soirée Amu sante in .Maison Strouoken". De prjjzen bestaan uit verguld zil veren en bronzen medailles en wor den na afloop van het concours op Zondagavond uitgereikt. Zoo mogelijk tijdens, of anders spoedig na de in Augustus te Am sterdam vanwege de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels te houden Tentoonstel ling van fraai drukwerk en proeven van boekversiering, zal by den uit gever A. W. Sythoö het licht zien als vervolg of pendant van het in 1892 verschenen werkHet boek in onze dagen, beschreven en afgebeeld door R. van der Meulen, een tweede deelOver de liefhebberij voor boeken. den Bondsraad getuigd, dat het Leger,'--Gravenhage met haar familie haar des Heils een edel doel heeft, en „datbeminde, een koloniaal militair, die j Daar men echter geen treinen zij die het vervolgen, dat om dezelfde i voor zyn overtooht naar de Oost de hoorde ryden, werd hierop weinig reden doen, waarom men eenmaal stad verliet, tot aan den trein verge acht geslagen. Toch zou e- dien j verbond den gewonde, die daarop Jezus Christus had vervolgd" en bij j zeide, was by het afscheidnemen zoo nacht iets gebeuren, dat wel de be- naar het hospitaal werd overgebracht, zyne afscheids-demonstratie in Zwit- bedroefd en zenuwachtig, dat zij bij langstelling waard was. Om drie uur waren onze wakkere en veilig oppervlak van genoegzame seriand zat de vrouw van dezen pre- het wegrijden van den trein het por- Ten zuiden van de door ons ver- soldaten weer in hun kazerne teruggrootte, is zeker weer iets „nie dage- sident naast hem op het platform. tierraam stuk sloeg, om haar geliefde laten benting Toengkoep, ligt of liever en konden nog eenige uren van wel-wesen." De feestdag is bepaald op Op de gebruikelijke wijze werd nog eens de hand te kunnen reiken, gezegd lag, de benting Batoe van verdiende rust genieten. 19 Juni. Sport en Wsdstrijden. Een Bal-ffiaritime. De roei- en zeilvereeniging „de Gouwzee" te Monnikendam heeft in hare vergadering van 8 Juni, beslo ten, wanneer de middelen daartoe, door vrijwillige bijdragen, genoegzaam toereikend zullen inkomen, een zeil wedstrijd te houden in de Gouwzee,! gepaard met een „Bal Marilime." Dansen midden op zee op een vast Rechtszaken. Het Hoog Militair Gereohtshof dei I ia de zitting van Woensdag uitspraj in de appèlzaak van den kapitei kwartiermeester by het le regime vesting-artillerie N. H. M. van die in eerste instantie door den krijg raad in het 3e militaire arrondiss ment, standplaats Arnhem, was sohu die verklaard aan ontrouw en failli in eene administratie en bewind v* penningen, en te dier zake. ond aanneming van verzaohtende standigheden, werd veroordeeld 1 ean militaire detentie van éen ingaande 3 Aug. 1895. Bij een zeer breed gemotiveerc sententie aohtte het Hof de aan bei ten laste gelegde valschheden in zi kasboek wettig en overtuigend b wezen 'en verklaarde hem daardo schuldig aan falsiteit in) eene adn nistratie en bewind van penninge waarin hy als militair (kapitein kwa tiermeester) gesteld was, met veroo deeling tot (een militaire gevangeni straf van een jaar ingaande 3 Au 1895, met ontzegging van h recht om by de gewapende maoht als militaire geëmployeerde te diem voor den tyd van drie jaren alsmec in de kosten van het hooger beroe D.) Smaad. Woensdag versoheen voor de a rondissements rechtbank te Amste dam L. M. Hermans, oud 34 jaa redacteur van het weekblad DeBooi Duivel, gedetineerd te Alkm&ar. oc dat hii in het nummer van 14 Oct ber 1895 van dat blad had opgea men een artikeltje, dat beleediget was voor zekeren aanspreker Haarlem. Daarin tooh werd beweerd, dat d aanspreker, genaamd Vr„ van iemac f 10 had geleend en beloofd had d te zullen terugbetalen, wann6e- zo hebben plaats gehad de begrafen van een persoon, die zwaar ziek ia en met welke begrafenis Vr. ve moedelyk belast zou worden; en d Vr. intussohen aan het ziekbed va bedoelden persoon zat te bidden. De aanspreker, als le getuige 05 tredende, verklaarde, dat bij dot de beleediging hem in De Roode Du vel aangedaan, in zyn zaak gesohaa W6rd. De burgerij werd tegen hem o| geruid. Hij had wel by het ziekbe van een zijner vrienden gebeden c verzoek der familie, ook had hij va een ander geld geleend, maar tu schen die feiten bestond geen vai band, en een belofte was noch ge vraagd, noch gegeven. Een der getuigen beweerde echte dat hij tegenwoordig was gewee toen Vr. bet geld te leen vroeg t de betaling in het vooruitzicht stele als hy met de bedoelde begrafen belast werd. Ook de persoon, by wien Vr. gi beden had, en die hersteld was, w« ter zitting als getuige opgeroepen. Bekl. vroeg hem, of Vr. niet ha laten doorsohemeren dat zijn gebe gevolg zou hebben, waarop get. b vestigend antwoordde. De off. van justitie eischte wegei smaadschrift een boete van f 25, su sidiair vyf dagen heohtenis. Hermans verdedigde zioh zelf 0 grond dat de handelwijze van V kwakzalverij was en de geneeskui dige praktijk belemmerde. Bekl. had dus gehandeld in h algemeen belang door zulk optrede te pubüceeren. Bekl. ontkende de beloeling va opzettelyke beleediging, welke ook niet uit het stuk bleek. Hij vroe vryspraak. De uitspraak werd b paald op Woensdag over 8 dagen. SSMENöD NIEUWS Jules Simon zal op staatskoste begraven worden. Toen het desbf treffende wetsvoorstel van de Kami een protest van de uiterste linkerzijc uitlokte, herinnerde Méline er dat het voortdurend Jules Simon streven is geweest, het lot der on erfden te verbetereneen groot bu ger als hy mocht aanspraak make op het laatste bewijs van dankbaa heid der natie. Het voorstel wer met 356 tegen 45 stemmen aangeno men. In den Senaat hield de voorzitt< Loubet een lange lofrede op JuU Simon. Nadat het krediet vanlOOC „Waartoe u zoo druk gemaakt, ontzie u zelve wat, beste tante en overweeg de gevolgen uwer woorden, want ik *ou allicht het geduld eens kunnen verliezen 1" „Ik heb niets te overwegen, met den woekeraar wil ik niets uit te staan hebben, ik neem voortaan geen bete broods meer van je aan, en ik verlang dat je nimmer meer dezen drempel zult betreden." „Maar gelooft ge dan, dat de engelen des hemels u den kost zullen geven, of kunt ge soms de steenen van dit huis opeten, dat ongetwijfeld uw onbetwist eigen dom is?" Het was een kort hoonlachen, dat deza woorden ver gezelde. „Ik zal voor myn onderhoud alles verkoopen, wat ik bezit, alleen dit huis nieten leel ik dan langer dan ik verwacht, welnu, dan zal ik bij eerlijke menschen om een stukje brood bedelen." „Hm!" onderbrak de heer. Peinzend boog hij 'thoofd op de borst. „En de kleine Relindis, wilt ge haar niet meer om u dulden?" „Het kind van den weekeraar neen De zeldzaam forsche vrouwenstem klonk half af wijzend. „Welnu, wanneer het dan niet anders kan, dan moet het maar. Maar nog iets ik heb denkelijk wel het recht om dit te vragen wie, wie zeide u, dat Werner Kemper door woeker-interest zijn fortuin verworven heeft „Wie het mij verraden heeft, achl" en de lach der oude vrouw deed het bloed verstijven. „Je kind, je eigen vleesoh en bloed moest aan de blinde verrader)hoe eerloos je geworden zijt, hoe zij, die in nood zitten, je offers worden. Schaam je, Wer ner Kemper, schaam je ter wille van den eerlijken naam, die steeds een sieraad onzer familie is geweest." Een zwak rood steeg naar de wangen van den man. „Heeft Relindis het gezegd en van waar weet zij dat?" vroeg hij haastig. „Van ginds!" de oude vrouw wees met uitgestrekten arm naar de leestafel in de breede vensternis. „Zij heeft het gelezende .openbare meening heelt je reeds ge richt, met bijtenden spot heeft zij een licht laten opgaan over je handelwijze en je gedwongen om het korps ad vocaten te verlaten. Al heeft Relindis door haar groote jeugd ook ternauwernood de geheele beteekenis van het artikel begrepen, zoo schrikte zij toch hevig, wijl ik in tranen losbarstte." „Genoeg wellicht dat ge nog tot betere gedachten komt." Met haastige schreSen was hij naar de deur gesneld, nog had hij de kruk niet aangeraakt, toen deze geopend werd en een klein meisje binnentrad. „Lieve tante!" Met een enkelen sprong was zy bij de Dlinde vrouw en omstrengelde liefkoozend haren halsLieve tante, wat was dat heerlijk om daar buiten in den wind te loopen. Mijn kleeren fladderden en kijk eens!" Met een gratieuze beweeglijkheid greep zy haar dikke ver over den rug hangende haarvlecht en drnkte haar in de waskleurige handen der oude vrouw. „Wat is dat door de war, niet waar? Nu, ze hebben me dan ook nagezeten. De straatjongens liepen me na en Beholden me afschuwelijk, precies eender als de couranten op u schelden, pa, ze noemen n een slecht mensch en nog veel meer. Doch ik ben den jongens ontsnapt, maar ga nu ook niet meer uit, want ze staan me op te wachten." „Die jongens hebben gelijk gehad. Je bent voor de heele wereld gebrandmerktmet een sohel gelach maakte de oude vrouw de kleine warme handen van de hare los en duwde het meisje achteruit. „Ga maar naar je vader," zeide zij barsch, toen Relindis haar opnieuw omstrengelen wilde. „Maar ik blijf bij u, tantetje," hield de kleine vol, verschrikt door die ongewone afwijzing. „Kom maar met me mede, het achterhuis is voor taan voor ons geslotenzie je dan de steenen gelaats trekken van je tante niet!" Met geweld trok Werner Kemper zijn snikkend dochtertje de kamer uit, de ou- derwetsche smalle trap af en over de begroeide bin nenplaats, die aan alle zijden door hooge muren om geven was, boven welke van den kant der stadsgracht Eeringen-struiken en gouden regens nieuwsgierig hunne toppen uitstaken. De fijne zonnestofjes op de trappen van het oude achterhuis dwarrelden hoog op onder de driftige, zware schreden van den man en de naslepende voetjes van de tegenstribbelende kleine, wier luid geween tot aan het voorhuis weerklonk, waar de verschrikte gezichten van twee dienstmaagden aan het venster verschenen en ont steld naar dit tooneel keken. „Daar is wat gaande geweest," zeide de een. „Wellicht dat de wildzang de beenen heeft gebroken." „Of de oude heeft haar beknordweet je wel, hoe voor twee jaar de jonge mevrouw Kemper plotseling in onmacht viel, en twee dagen later was zij dood 1" „Nu ja, maar ze was toch altijd ziekelijk. Wat maar verwondert is, dat die twee zieke menschen zul een gezond kind bezitten. Neer, dan is die van ee ander slag, zoo iets als de blinde aan de overzij, d oudtante." „Maar mevrouw Kemper's dood had toch een ploist linge oorzaak er liepen immers geruohten van woekei peroenten, herinner je je dat eiet meer?' „Zeker herinner ik me dat. Eensklaps heette het, da mijnheer Kemper twee grondeigenaars ongelukkig ha gemaakt door woeker interest, dat was omstreeks de tyd, dat de moeder vande kleine Relindis stierf, en late hoorde men er niet meer over spreken." „Nu hebben ze hem op de vtngers getikt. Lize va den direotenr zei me onlangs, dat bij geen advooat meer was. Dat er ginds wat voorgevallen ia met d blinde tante, zie, daar zou ik wel een eed op durve doen. Mynheer werd al voor eenige uren in het achter huis geroepen, en dat is niet voor niemendal gewees Lindis huilt. De oude mevrouw is nog al driftig geba kerd ik voor mij geloof zelfs, dat zij er de brui va geeft om zich te laten ringelooren, niettegenstaand zij van zijne genade afhangt." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2