gemeente-reiniging in Den Haag aan heï licht gekomen. Bfi verschillende personen, zoowel %ftkoopers als voerlieden, zintuigen in'beslag genomen. Door de politie zijn in deze zaak twee verdaohten aangehouden. Een hunner is in dienst der openbare reiniging. Dinsdagochtend omstreeks 6 uren kwamen te Delft per Hollandsobe spoor aan een 250tal Engelsohe bak kers met hunne dames, om een be zoek te brengen aan de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek. Zij werden aan het station ontvangen door de direotie, onder het spelen der Engel sohe- en Nederlandsche volksliederen, en trokken, voorafgegaan door het muziekkorps en de vaandels der ver schillende instellingen, in optooht naar de fabriek. Na het bezichtigen der fabriek had een rijtoer plaats naar Soheveuingen en te zes uur een diner in het gebouw der gemeensohap. Te 9 uur werd voor de meesten van het gezelschap de terugreis over den Hoek van Hollaod aanvaard. Een deel ging nBar Amsterdam. De zoon van den landbouwer B. te Rilland werd Maandagmiddag, terwijl hg met de paarden op het land werkzaam wa9, zoodanig door den bliksem getroffen, dat er gevaar voor zgn leven bestaat. Gedurende een hevig onweer ver gezeld van hagelbuien, dat Maandag boven Hulst en omstreken woedde, sloeg de bliksem in het open veld bij Hulst in een hoop hooi, waarte gen o veldarbeiders beschutting tegen den regen zoohten. Vier ervan wer den getroffen. De vijfde snelde naar Hulst om geneeskundige hulp. Hier deed de treurmare als een loopend vuur de r- nde en ca minder dan tijd snelden honderden naar de plaais des onheils. Geneeskundige hulp werd :t eerst verleend door dokter Callenfels te Hulst, die bij twee der getroffenen onmiddellijk den dood constateerde. Van de beide anderen was er een ernstig aan de beenen verbrand. Nearb03cb. De weerinrichting van den heer Van 't Linden hout viert heden haar jaarfeest. Aan giften en bijdragen door verschillende besturen, als mede uit de opbrengst van verkochte granen, koeien, er.z. van de boerderij, van meubelstukken en wat op den t immerwinkel is vervaardigd, is in het algeloopen jaar ingekomen f 101,933,92%. I)e zuivere winst van de drukkerij was i 13.841.75, zoodat in het geheel voor het onderhoud en do verzorging der weezen een kapitaal van f 115,775,67'; is beschikbaar ge weest. De kapitalen aan de Weesimichting vermaakt en met vruchtgebruik be last, blijven voor de toekomst be- waa.d. De gezondheidstoestand was goed. SJechts 13 kinderen zgn overleden. Hieronder wa? no? een weesjongen, die reeds de inrichting had verlaten en om reden, dat hij, ziek zijnde, nergens onder dak kon komen, op nieuw in de inrichting een plaats had gevonden. De arbeiders Teunis Reinders en Jan ReinderB, vader en zoon, te Zwinderen zijn in den nacht van 13 op 14 Jnni te Nieuw-Amsterdam zwaar mishandeld. Teunis Reinders kreeg 6 wonden op het hoofd, Jan Rein ders een diepe wonde tusschen de schouderbladen (de wonden zijn blijk baar met een mes toegebracht.) De dootoren, die het verband heb ben aangelegd, verklaren de wonden van beiden levensgevaarlijk. Drie vermoedelijke daders zijn in arrest. Het onderzoek duurt voort. De verwonden zijn naar hunne wo ning vervoerd. het onderhoud der gemeentegebou- wen, heeft in Augustus 1895 van bekl. Poll ontvangen 1767.50. Bekl. boekte ongeveer f1000 meer. Twaalf jaar geleden had bekl. Nuhout get.1 een blanco mandaat laten teekenen. Daarna worden gehoord verschil lende getuigen, die als kassiers van bekl. Pol ontvangen sommen, die hij öf als borg van anderen öf al3 be dragen voor de Maatschappij van Zekerheidstelling van de levensver zekeringmaatschappij New-York be taalde. Daarna volgen getuigen, die aan den eersten bekl. leverde. De echoen maker J. Lind verklaart o. a. dat bekl. Poll een zijner beste klanten was. Getuige leverde jaarlijks wel voor f100 nieuw werk. Van get. B. Bossers kocht bekl. een horloge van 1100, een pendule met coupes voor f53 enz. Enirele der leveranciers ver klaarden, dat bekl. altijd contant be taalde, meestal aan het kantoor. Nog wrrdt gehoord D. Koeman, doodgraver, die ter kantore des ont vangers stortte de bedragen voor be grafenisrechten. Die bedragen zijn slechts voor het kleinste deel door bekl. Pol geboekt, wat beklaagde erkent. Als getuige décharge wordt ge hoord P. van der Graaf, bode der Friescbe Leversverz. Mij., waarvan bekl. Poll agent wa?- Get. droeg de ontvangen contributies, ongeveer f 60 per week, op het kantoor aan bekl. af. Bekl. gelooft dat hij bij zijn arrestatie de maatschappij nog f800; schuldig was. De twee laatste getuigen zijn J, toch niet sou baten, en hij veel meer in privé uitgaf, daa hij anders had kunnen doen. Ook zijn traktement liet hij in de gemeentekas. Vermo gen had hij nooit gehad, als f2000 die hij een3 op een lot heeft gehad. Hij kan niet opgeven, waardoor het te kort zoo grootkan zijn geworden. Hij heeft niet anders gespeculeerd dan een paar maal tot een klein bedrag dat kan te zamen f2000 zijn. An deren kunnen niet aan de kas zijn geweest, hij bad dit moeten bemerken. De verhouding tusschen hem en den 2en beklaagde is deze, dat zij elkaar begrepen en comedie speelden, maar het nooit tot een uitdrukkelijke verklaring was gekomen. Hy begreep wel, dat dit een3 geschieden moest. Daarom, en ook hij vreesde, dat de 2e bekl. hem zou overhalen om nog meer gelden uit de gemeen tekas te verstrekken, waaraan hij geen weerstand zou kunnen bieden, meed hij hem zooveel mogelijk. Hierna wordt de 24e beklaagde, J. Nuhout van der Veen, verhoord. Hij erkende de meeste hem ten laste gelegde feiten. Hij ontkent dat de f1000 gegeven en aangenomen zou den zijn onder den schijn dat dit voor de gemeente was, doch erkent, nadat hem het proces-verbaal van verhoor voor den rechter-commissaris is voor gelezen, dat hij dit bedrag voor eigen doel heeft aangewend. Beklaagde antwoordt verder toe stemmend op de volgende hem door den president voorgelegde vragen: Samson ais schulter. De reohtbank te Amsterdam ver oordeelde Dinsdag L I. Samson we gens het dragen van aohuttersuni- form zonder daartoe gereohtigd te zijn, tot f 10 boete subsidiair vijf da gen heohtenis. Gemengd Nieuws Meer dan eens reeds zijn er stuk ken van den berg van Tilff, in de Beigisohe provincie Luik, naar bene den gekomen. Nu is er weer een verzakking, die een dreigend aan zien heeft. Op den spoorweg langs den berg zijn groole rotsblokken af komen gigdenéen spoor is al ver sperd en bij de andere zal het niet lang duren. De reizigers stappen op het bedreigde punt in een anderen trein over. De ingenieurs maken zioh zeer ongerust, eu durveu geen po gingen te doen om het verzakken tegen te gaan, daar het leven van de werklui gevaar zou loopen. Tit-bits. In een der laatst verschenen num mers van het bekende Engelsohe weekblad Til-bits komen eenige cijfers voor omtrent oplaag enaanial lezers van dat blad, waaraan weder eetige berekeningeu en beschouwingen worden vastgeknoopt,, die. wij wel de „Ge wist dat de ontvanger knoeide m0®^e ^aar^ vinden onzen lezers en hebt den ontvanger toen er door m^e 00 gehclpen. Ge hebt den ontvanger in n Den 22en October 1881 verscheen W. Sohutter, vertificateur der reken-de gelegenheid gesteld te knoeien j kamer te Amsterdam en mr. en zijn knoeiergen te bedekken Al Van Stralen, adj.-commies der prov.thans dit erkendet ge in de instruo- griifie te Haarlem, die als deskundi-tie. Blijft ge bij die verklaring'?" gen de boeken des ontvangers nazagen. „Blijft ge bij de erkentenis deme- Hunuitgebreid beëedigd rapport wordt deplichtige te zijn'? Een actief aan- gelezen Get. Schutter verklaart, dat het re gister der bezittingen van de gemeente sedert 1S75 niet was bijgehouden. Bekl. Poll had een dergelijk register onnoodig genoemd, wegens de weinige bezittingen der gemeente. Get. noemt zulk een register voor Alkmaar wel noodzakelijk. Het kasboek was over de jaren 1892 tot en met '95 zoo verward bij eehouden, dat elke controle onmoge- "ijk was. Posten over 1S94 komen voor in de boeken van 1893 en om gekeerd. De kasjournalen werden de laatste jaren niet afgeslotenhet laatst gebeurde dit in 1987. Ook het verzame.boek was geheel verkeer-) bijgehouden. Als get. er op wijst, dat in het dagboek van 1882 een eindcijfer op voor ieder opvallende wijze is vev- valscht, legt het O. M. er den nadruk op, dat daaronder voorkomt de hand- teekening Nuhout, die bet afsluit. Get. zegt dat toen bekl. Poll ont vanger wer in 1892 reeds een tekort moet hebben bestaan en bekl. reeds een wrakke boel overnam vanzijnover- leden voorganger. Als eindresultaat van dit getuigen verhoor erkent beklaagde Poll aan de kas te hebben onttrokken f53,029,757,. Na de pauze wordt ge oord get. Van Stralen. Deze deskundige legde ongeveer gelijksoortige verklaring af als de anderen. Het verschil tusschen hetgeen geboekt werd en had moeten geboekt worden liep tus-:chen de 40 en 60 duizend gulden. Nu volgt het verhoor der be- De eerste beklaagde, D. Poll, erkent hetgeen hem wordt gevraagd. Ten eerste dat hij tijdens de ziekte van zijn voorganger aan den 2a beklaagde o. a. 11000 heeft geleend. Bekl. was agent van een brand- verzekering-maat.-chappij en levens verzekering en had ook tot 1893 een kaashandelhij heeft tegen derden gezegd, „dat hij door anderen beroerd werd" toen de onverwachte kasopne- ming op 6 September 1S96 geschiedde. Hij meende, dat het altijd wel zoo voort kon gaan en bedoelde met die woorden, dat de tweede bekl. zeker verdacht werd. Buiten de 1 3500 heeft deel in de kasveriScatie te. hebben genomen Geweten te hebben dat er een tekort in de kas des ontvan gers was „Ge wist by de verificatie dat de boeken en kas niet in orde waren; ge hebt dit B. en W. niet gezegd; ge hebt dit opzettelijk geheim ge houden; ge hebt daardoor gemaakt dat Poll door kon gaan en hieldt alles geheim omdat dan zou uitko het eerste nummer van Tit-bits, ter wijl sedert dien tijd 765 wekelijksche afleveringen zijn verschenen. Van het eerste nummer werden ongeveer 40:000 exemplaren verkocht, tegen woordig bedraagt de wekelijksche oplaag 525,000 tot 600,000 exemplaren. 'Sedert zijn oprichting had het blad een gemiddelde wekelijksche oplaag van 350,000 exemplaren. Dit gemiddelde tot Da-is der bere keningen nemend, zijn er sedert 1881 in ronde cijfers 270,000,000 exempla ren van Tit-bits verschenen. Om dit aantal te tellen, zou men meer dan twee jaar noodig hebben. Elk nummer van Tit-bits is onge- men, dat ge gelden uit de kae leen- Feer dui.°? dik; doch de - üYomrt -iron ttqtï n nn kar/ftTtn boor det en dat uw positie onhoudbaar zou worden. Is datjuist?'' „Nadat uit de bezittingen uwer vrouw de f 10,000 was aangezuiverd, is het u onmogelijk gemaakt daar over verder te beschikken? "„Dus ge erkent, wat u ten laste wordt gelegd?" Hiermee was het verhoor der be klaagden afgeloopen. Door het Op. Min. werd de ongepaste houding van den 2en beklaagde bij dit verhoor aangenomen in streDge bewoordin gen gelaakt. Zaak-Bultman. Het gerechtshoi te Amsterdam, Dinsdag uitspraak doende in de zaak van den heer Bultman, bevestigde het vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij bekl. veroordeeld werd tot éen maand gevangenisstraf. In de scheidings-procedure tusschen den notaris Van Wermeskerken te Krommenie en zijn echtgenoote beeft Dinsdag de rechtbank te Haarlem, overeenkoipstig de conclusie van den offioier van justitie, in dien zin uit- praak gedaan, dat den eischer is toegestaan door getuigen het bewijs te leveren van de feiten( beleediging en mishandeling), welke hij in zgn introductief request heeft gesteld. Tevens werd door de reohtbank eene voorloopige regeling ten aanzien der kinderen vastgesteld- De datum van de bewijslevering door getuigen werd bepaald op 27 October a. s (O. B. O.) Dinsdag deed de reob bank te Arnhem uitspraak in de zaak van N. exemplaren van één oplaag op elkaar werden gelegd, dan zouden zij een kolom vormen van 2600 voet hoogte dat is ongeveer tweemaal zoo hcog als de Eiffeltoren te Parijs. Als aide exemplaren sedert 1881 verschenen op deze wijze op elkaar worden ge stapeld, dan zou de Kolom zich tot in de wolken verliezen, want zij zou eene hoogte bereiken van 1,408,000 voet. Elk nummer van Tit-bits is een voet lang wanneer men nu al de exemplaren van één oplaag naast elkander legde, dan zou daarmee een weg van 94 mijlen kunnen worden bedekt, al de verschenen exemplaren sedert 1881 aldus naast elkaar gelegd zouden een jonafgebroken lijn geven van 50,000 mijlen, gelijk aan twee maal den omtrek van de aarde. In dien men de zes vel papier, waaruit elk nummer van Tit-bits bestaat, naast elkaar legt, dan beslaan deze slechts ongeveer een lengte van ^drie yards. Als men echter op dezelfde wijze handelde met al de verschenen 270,000,000 exemplaren, dan zou men een strook papier krijgen van 460,000 mijlen lang, ongeveer gelijk aan den afstand heen en terug van de aarde tot de maan. Men heeft berekend, dat ieder num mer van een nieuweb'iad door S perso nen wordt gelezen doch stelt men dat aantal zekerheidsnalve op 6, dan heb ben sedert de oprichting van Tit bits 1,596,000,000 menschen dit blad ge lezen, d. w. z. zooveel als er menschen op de aarde zijn. Het was wel te denken, dat som mige engelsche bladen zich vroolijk zouden maken over Kruger's ant woord aan de burgemeesters-deputatie. Rechtszaken. Dö rechtszaak te Alkmaar Dinsdagochtend werd het getuigen verhoor in de zaak van de voorma lige secretaris en ontvanger van Alk maar hervat. Get. Visser, beambte bij de Nel. Eank, erkent ru de betaling der pro nessen. Get. C. Grootegoed, aannemer van Zerbst, te Éde, direoteur eener in-j „Hoe toevallig", zegt de Pall Mali •ic richting voor zenuwlijders aldaar, ironisch, „dat die dikke bijbel daar hij nooit aanden|2n bekl.geleenduit i die door den kantonrechter te Wage-'juist op tafel lag!" Nu, zoo toevalligj de gemeentekas, tenzij op voorschots-; ningen was veroordeeld tot flGO boete zal iemand die beter bekend is met mandaten, waarop ook de f13000; of 20 dagen hechtenis, omdat hg in de gewoonten van de Boeren en van waren afgegeven. j Sept. 1895 had verpleegd 3 personen, hun President, dat wel niet vinden. Hij erkent, dat de bekende posten die door den inspecteur van het ge- Maar er zijn ook Engelsche bladen voor zijn privé betaald, uit de ge-j neeskundig staatstoezicht in krank- die anders denken over de woorden meentekas zijn voldaan. Alle pri é- zinnigen toestand waren bevonden, van Kruger. uitgaven, ook de f20 die hij wekelijksIn hooger beroep werd de vorige „Dat iemand voor wat hij doet en aan zijn vrouw liet brengen voor de week tegen hemgeëischt f600 boete la;t, zegt de Daily Chronicle, een huiehouding, deed bij uit de gemeen-of 60 dagen hechtenis. De uitspraak anderen gids zou kiezen dan de stand tekas, zonder daarvan aanteekening Dinsdag luiddef300 boote of GO dagen, der effectenbeurs en do manieren te houden. Hij begreep wel, dat dit waarop die te influence6ren zou zijn, dat moet wei een onvergeefelyke ketterij toesohijnen aan staatslieden van Rhodes' slag. Toch verbeelden wij ons, dat er in Engeland nog eenige sympathie zal zgn voor dezen ouden Hollandschen boer, met zijn ouderwetsoh zioh vastklemmen aan zulke bggeloovige begrippen als Godv plicht en vaderland. In de wereld der oosmopolitisohe geldmannen moe ten zulke machtwoorden evenzeer uit de mode zijn als de hoepelrokken, en tooh, 'tis vreemd, maar erschynt heel wat mensohelyke kracht aohter te zitten. Zeker is het dat op echt oud-testamentisohe wijze de aanleg- gers van de als ohampagne opbrui sende beweging geslagen werden met de soherpte des zwaards." In een sneltrein van Milaan naar Rome ontstond Vrijdagavond (hoe blijkt niet) een begin van brand in een eerste klasse rgtuig, waarin de afgevaardigden Sacohetti enRassien prof. Creoo gezeten waren. Noodremmen kent de Adriatisohe Maatschappij niet, het naaste station was nog verre en er was alle kans dat de reizigers levend geroosterd zouden worden. De afgevaardigde Leali echter, in de aangrenzende coupé, ging de loopplanken langs naar de locomo tief en waarschuwde den machinist: de trein stond stil en de brand was spoedig geblusoht. Onweer. In Neder Silezië hebben zware on- weders gewoed, die groote sohade veroorzaakten. Vooral in het Iserge- bergte zgn hevige regens gevallen. Een wolkbreuk veranderde de anders zoo kalme Kemnitz bij Alt-Kemnitz in een snelstroomende rivier, die bet aangrenzende land overstroomde. Te Rabishau zijn woningen en stallen weggespoeld, velden en akkers ver nield. Ook te Spiller, Hennersdorf, LaDgwasser en omliggende plaatsen zgn dergelijke verwoestingen aange richt. Het spoorwegverkeer onder vond zeer veel belemmering. Treu rig zag het er te Liebenthal uit, waar het water in de onderste verdiepin gen der huizen drong en groote schade veroorzaakte. Tusschen Ra bishau en Alt-Remnitz stond de spoordijk geheel onder water, zoodat het verkeer gestremd moest worden. Een baanwaohter is verdronken. Op de landbouwtentoonstelling te Cannstatt, die de vorige week werd geopend, zag bet 6r treurig uit. De kieiaohtige grond was volkomen on begaanbaar. Maar aangezien de ko ning en de koningin waren versche nen en zelfs een rondgang over bet terrein hadden gemaakt, bestond er geen reden om iets aan het program te veranderen. En zoo reed dan ook een span artilleriepaarden met een kanon aohter zioh voor het paviljoen der vorstelijke personen. De berijder steeg af en salueerde, maar in plaats van den man stond er een kleiko- lom. Dat was te veel, zelfs voor de hovelingen, gewend aan de strenge regels der etiquette. Allen barstten, verhaalt de Voss. Zlgin een luid gelach uit en de vorstelijke personen bleven niet achter. Hitte. Een bataljon infanterie uit Bruns- wijk. heeft Donderdag een ra af ach gemaakt van 28 KM. en keerde teru bij een temperatuur van -40° C. (104° F.) Onderweg zijn dertig man gevallen, van welse enkelen nog ernstig ziek zijn. Een officier stierf een kwartier na zijn tehuiskomst aan een beroerte. Een lastig Kamerlid. Ondanks het warme weder heelt de Oostenrijk-che Kamer Zaterdag een zi'.ting gehouden, waar het zeer warm is toegegaan. Natuurlijk waren het al weder antisemieten, die door hun onbehoorlijk gedrag aanleiding gaven tot een incident. Er jwerd be raadslaagd over de urgentie van een voorstel tot het geven van verlof aan soldaten tijde's den oogsttijd. Tijdens I de redevoering van den antisemiet' Kaiser maakte dr. Lueger luide de opmerking, dat de vertegenwoordi gers der groote partijen niet spraken. De president diende hem eene beris ping toe, omdat hij sprak terwijl er een ander aan het woord was. Lue ger „Ik kan toch een opmerking maken, dat laat ik mij niet verbie den." De voorzitter antwoordde da', het niet geoorloofd was luide opmer kingen te maken. Lueger „Ik laat me niet verbieden denk daarom mynheer de voorzitter." De spreker werd tot de orde geroepen, waarop de anti semieten rumoer maakten en riepen§„we zgn hier niet in de ka zerne." Dr. Lueger „Mynheer de president, blijf u liever thuis, als ge zenuwaohtig zyt." Opnieuw werd Lueger tot de orde geroepen, waarop deze klaagde, dat de voorzitter niet de rechten der Kamer handhaafde en enkele afgevaardigden behandelde als kwajongens. De zitting werd toen opgeheven en verdaagd tot Zaterdag avond. Het perscongres te Boedapest. Het internationaal persoongres is Maandag in de eerezaal van het stad huis te Boedapest geopend. In de vesti bule en op de trappen stonden huza ren geschaard. Er waren vele jour nalisten tegenwoordig, die voor het meerendeel reeds Zaterdag waren aan gekomen en feesielyk werden ontvan gen door de gastheeren. Het Hongaarsche comité leidde de vergadering, die door den voorzitter daarvan, den heer Rakoesi, werd ge opend. De minister van eeredienst begroette de leden van |het oongres uit naam der regeering. De eerste burgemeester Rath verwelkomde de gasten namens het gemeentebestuur. De minister-president baron Banffy, de ministers Wlaesict, Daniok, dr. Dazangi, de staatssecretarissen Von Boeroes en Zzilinsky en de afgevaar digden dr. Wekerle, Jokai, Morvath, Berceviozy en Kossuth woonden de opening by. Nu zijn alweer twee dynamietbom- men ontploft in de stad Havana zelf. p De ontploffingen veroorzaken een r paniek onder de bevolking. Sohade P werd toegebraoht aan de Christina- E brug, en aan het Concha-station, maar f niemand werd gekwetst. P Volgens eon ander bericht was een f der aanslagen gemunt op de water-1 leiding. Natuurlijk verdenkt men de op standelingen ervan. In de staatsgevangenis te Michigan (V. Sis het aan de gevangenen ver oorloofd vogels te houden. Niet min der dan 600 gevleugelde zangers korten den gevangenen den tyd in hun kerker. Menig hardvochtig mis dadiger, bij wien men geen aanhan kelijkheid voor eenig levend wezen zou verwachten, heeft tooh voor het kleine diertje, dat de gevaugensohap met hem deelt, de teederste zorgen. Niet alleen in de cellen, maar ook in de werkzalen vroolyken deze zangers de gevangenen op. Overdag worden de vogels, bij mooi weer, buiten ge- haDg-n en 's avonds, als de gevan genen ve.n hun werk terugkomen, binnengehaald. Niet alleen beoogt het bestuur der gevangenis op deze wijze den gevaDgeneu het leven een weinig te veraangenamen, maar ook voor hun materieele toekomst te zorgen. De gevangenen mogen nl. de vogels dresseeren en daarna verkoopen. Het geid krijgen zy natuurlijk niet in handen, maar wordt hun eerst over handigd als zij de gevangenis ver laten. Vreeselijke tropeëen. De Turksohe troepen die naar Kreta gezonden zgn om den opstand 2e dempen, hebben uit Armenië de bewgzen hunner gruweldaden mede gebracht, Als curiositeiten verkoo pen zij menschenooren, met ringen er aan, dus van vrouwen. De oorres pondent van de Standard hoorde het te Canea van een der consuls, die in het Turksohe kamp een doos vol van die vreeselgke tropeëen had gezien. in Financieels Med9deelingen, Volgens het „Weekblad voor Incou rante Fondsen" van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 16 dezerverhandeld de volgende fondsen Aand Crediet Vereeniging (f500) tot113 pCt. Obl. Sloomtramw. Maatsoh. 's Bosch Helmond tot 70 Aand. Zekerheidsfonds v. d. onderlingeLevensverz. vau Eigen Hulp tot 99ü Opr.-Bew. Holl. Hypotheek bank totf175 Opr.-Bew. Singkep Tin- Maatsoh. totf 55 bloesem. Gravin Öiepbanie zag daarom van haren jong* sten menige fout door de vingers en vervulde zijn kleine, eigenzinnige grillen met de meeste bereidwilligheid. Door allen bemind en verweod, vloog hij zijn kinder jaren door, nu eer.s hier dan weder daar zijn overmoed j den vrijen tengel gevend Hij bezat een zorgeloos, op geruimd karakter en genoot met groote bedaardheid en met volle teugen al datgeen, wat zich aan hem aanbood. HOOFDSTUK IV. Op de badplaats. De zomer was voorbij en hier en daar vertoonde zich reeds een geel blad in de donkergroene looverkronen j der boomen. Dit belette echter niet, dat het kleine bal i M. nog met badgasten gevuld was, die thans langer1 bleven dan gewoonlijk wijl tengevolge.van ?t aangename weder 't naseizoeD schitterend verliep. De regeerende hertogin, een oude, ziekelijke dame.1 die echter toch gaarne spel en scherts in hare omgeving duldde, vertoefde Binds eenige wekeD met bare hofdames en eenige kamerheeren in M., dat door de aanwezig- j heid van Hare Hoogheid een vlucht nam zooals nog j nooit te voren. De kleine ondergeschikte badplaats was voor deze! nog nooit door den hoogen adel bezooht geworden, I daarentegen waren kooplui, industrieelen en staats-1 ambtenaren met bescheiden middelen steeds vertegen woordigd geweest, om van de geneeskrachtige bad-n gebruik te maken. De aanwezigheid van de hertogin en hare hofhouding bracht een aanzienlijke verande ring in het burgerlijk gezelschap; niet alleen nam de omgeving deel aan de dagelijkeche kurconcerten maar ook de hofadel vertoonde zich daar vaak. In de lommerrijke prieelen der wandellanen fladder den witte kleedjes en bonte sjerpen op; met bloemen beladen stroohoeden hingen aan de grijze boomstammen, die verwonderd opkeken over dezen kinderlijken tooi een zilverheldere lach en kinderlijke stemmen weer galmden van de bergen af, het dal in en wedijverden met de Jiarmonisehe geluiden der schelletjes aan de nekken der zwartgevlekte koeien, die in de malsche weiden graasden. Ietwat zijwaarts van al deze drukte was op een bosch- weide een vroolijk gezelschap om een op den grond uitgespreid tafellaken gelegerd, waarop een zeer een voudig ontbijt stond. Helder klonken de glazen en de jeugdige kelen zongen een jubelend lied in de heerlijke natuur van God. Hoe vreedzaam en eensgezind het gezelschap ook on der elkaar was in hun natuurlijke ongedwongenheid, zoo spon toch de afgunst hare draden van den een naar den ander, „Wat zullen die plebeyers barsten van kwaadheid dar wy hen volkomen ignoreeren 1" fluisterde mevrouw van Eichrodt baron Schlichting toe, een heer, die het grootste gedeelte van zijn veertig levensjaren in hof kringen had doorgebracht. „Natuurlijk, die burgers beschouwen het als een inbreuk op hun rechten, dat wij om zoo te zeggen be slag hebben gelegd op bet seizoen. Eu wat voor bont gezelschap is daar niet bijeen, b. v. de beruchte woe- keradvocaat uit P. met zijn spruit, foei, wat volk!" „Ik krijg een kippenvel van afschuwdoch mijn waarde heer, van dien Kemper gesproken moeten wij eigenlijk Hare Hoogheid daar niet eens attent op ma ken Het zou toch een misgreep zijn." „Denk daar niet aan, genadige vrouw. Geloof me, wees geen spelbreekster. we zijn hier veel te onge stoord. De landelijkheid is een heerlijk iets, hier kent men ceremonieel ncch etiquette, zelfs Hare Hoogheid gevoelt zich hier vrijer en ungedwongener. Die lastige hofdwang Wezenlijk genadige vrouw, laat dien armen woekeraar maar stilletjes aan zijn lot over, hij wordt door zijn eigen standgenoten gemeden. Waar zij hem zien ontwijken zij hem, aan de table d'hote is hij vol komen geïsoleerd, met al zijn miUioenen ie die man nog alles behalve te benijden. Dat kleme, zwaite meisje van hem i3 schuw als een vogel, het wordt door onze hoopvolle jeugd den ganschen dag door beschimpt en achtervolgd. Onze jongelui zitten het achterna als roovers." De dames grinnikten en de spreker draaide met de grootste voldoening zijn snorbaard. „Een benijdenswaardige erfdochter, die kleine Zigeu nerin met hare gouden stralenkrans om het wilde kopje, niet waar?" Wederom hoonlachten de dames. „Baron Schlichting, ge moet ons den man toch eens aanwijzen, doet ge dat?" „Hij zal er wel voor oppassen, genadige vrouw, om u op den vampier opmerkzaam te maken. Sapperloot,? j daar komt de bekoorlijke Bietinghoff!" Met een enkelen sprong stond de b:ron overeind en i snelde de jonge hofdame te gemoet, die om hare schoon-|j 1 heid algemeen bewonderd werd. ji In een engsluitend crème kleed, dat melkwit hare slanke gestalte omsloot, met lang golvende, prachtig! j blonde haren, kwam zij op haar parasol gesteund, lang-i zaam aangetrippeld. „Wat een affreus hobbelige weg," klaagde zij met? zachte, weeke stem. „Gij hebt bet uitstapje te ver uit- gestrekt, ik werd zoo laat door de hertogin ontsla- je gen." f: „En de freule heeft dezen weg zoo geheel alleen af- gelegd?" vroeg baron Schlichting met zulk een onge- I veinsde ontsteltenis in toon en blik, als ware het bosch j met monsters van allerlei soort bevolkt, i „Zeker heb ik dat; ik hoopte u op Georgshöhe te vinden, een wegwijzer gaf mij eindelijk de richting aan, J waariD ik u zou kunnen vinden, en nu moest ik maar klimmen en klauteren, om mij zelve een omweg te be sparen ach, ach, mijn arme voeten." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2