optreden der industrieelen die1 langs de boorden van „de Zilveren Sane" hun bedrijf uitoelenendeze tentoonstelling is de best geslaagde, die ik in d« laatste jaren gezien heb, omdat het Cimité heeft gegeven, wat het beloofd heelt en dat kan men op verre na niet van alle tentoonstellin gen zeggenik herinner mij een ten- toonstellingscomité, dat een expositie beloofde van Hotel- en Reiswezen en dat doodleuk 'n kermisterrein ging expl oi teer er>. In dit comité zit het flink karakter van den stoeren Zaan- lander, hij houdt den zinspreuk hoog: „'n man, 'n man;'n woord,'n woord." Hg heelt gezegd„Zaandam zal 'n tentoonstelling van Landbouw en Zaaneche nijverheid aanschouwen," en zuls een tentoonstelling is (er gekomen en een goe.ie ook. De Zaansche nijverheid i3 hier met al haar takken vertegenwoordigd de Zaansche oliekoeken (teneinde ver warring te voorkomen, deel ik mede, dat deze speciaal voor vee bestemd zijn) staan er naast de Zaansche lijn en raapolie, de Ziansche malerij is er in werking naast de Zaaneche hout zagerij en de aan de Zaan gepelde rijst kijkt er op zij a nakomeling, de Zaansche rqststijfsel. Zaandam, Koog,-Zaandijk, Wormer- vesr. Krommenie, Westzaan, alle zijn hier vereenigd en de eenige vreem delingen zijn een horlogemaker uit de hoofdstad en een petroleumfirma uit Amerika, die. als vreemde eenden in de Zaansche bijt, entre nous ge zegd, een gek figuur maken. Hier moest niets anders te zien zgn, dan wat de Zaan produceert, hier moet alles ontbreken wat buiten de grenzen van een der lieflijkste stre ken van ons land wordt vervaardigd, hier zijn deze vreemdelingen niet op hun plaats. Om welbekende redenen heeft ech ter het comité deze beiden toegelaten tot de tentoonstelling, „zijn" tentoon stelling, zijn eigen, Zaanlandscheten- toonstelling en men kan het deze vergissing niet euvel duiden, waar het overigens zoo veel, waarlijk goeds heeft tot stand gebracht, en toen dan ook dezen middag „ik zag van 't nieuw gebouw de Prince wimpels wagen", toen heb ik ootmoedig mijn hoedje afgenomen voor wat het ijverig co mité heeft gepraesteerd. B. A. B. Wordt vervolgd Werkstaking te Schiedam. Te Schiedam breidt de werkstaking zich uit. Dinsdagmorgen heeft een groot deel der arbeiders het werk neergelegd, zoodat van de 600 nog slechts 200 werken, men vreesde voor eene geheele staking na de vrou wenvergadering welke des avonds zou plaats hebben. Een vreemde arbeider die in de perskamer werkzaam was, moest des morgens door de directie onmiddellijk verwijderd worden, an- dara was dadelijk een algemeene werkstaking gevolgd. De niet stakende arbeiders van de stearine-kaarsenfabriek „Apollo" heb ben besloten, geen vreemde arbeiders op de fabriek toe te laten. Een man die te 7 uur was aangenomen, werd te 8 uur uit de fabriek verwijderd. Doch toen te 9}£ uur wederom 2 nieuwe werklieden werden aangeno men, legde het geheele fabrieksper- sonoel, met uitzondering van de vrou wen en meisjes, den arbeid neer. Ooder voorwaarde dat voor de Maan dag ontslagen werklieden geen nieu we werklieden zullen worden aange nomen, willen zij weer aan 'fc werk gaan. De secretaris van het Nat. Ned. Arbeids Secretariaat is te Schiedam aangekomen om den sland van zaken op te nemen. gen werd. Hiermede niet tevreden, werd het huia van een oom in de Nobelstraat op gelqke wijze vernield, en voorts nog bij een ander in de Voorstraat de ruiten ingeworpen. Ongelukkiglijk was de rijkspolitie niet in de gemeente aanwezig, en voor de beide veldwachters was het niet doenlgk overal de orde te hand haven. Eene droevige familie. Uit Hasselt meldt men aan de Tel. Zaterdag 11. ging vrouw E. reeds vroegtijdig met haar 14-jarig zoontje naar Zwolle om eenige matten te verkoopen en om tevens haar 20-ja- rigen zoon die aldaar een maand we gens diefstal van lood in de gevan genis had gezeten, af te halen. Bij terugkomst te Hasselt om 1 uur nm. was het drietal zoo dronken, dat ze van de stoomboot op den wal wer den gesleept. Op last van den burge meester werden zij op een kar gelegd en daarmede gereden naar de arres tantenhokken. Door het vele sleepen, dat met hen was geschied, waren moeder en oud ste zoon nagenoeg geheel ontdaan van hun kleeren; beiden gaven zoo weinig teeken van leven, dat de ge meente-geneesheer dr. Van der Hoe ven werd ontboden om te verklaren, of er gevaar bij den toestand was; dit bleek niet zoo te zijn. De 20 jarige jongen is verleden jaar van de „Kruisberg" thuis geko men; ook twee zijner zustere, die thans een losbandig leven leiden, zijn jaren in een Verbeterhuis geweest. Te Nijmegen werd dozer dagen een vaïken, dat aan vlekziekte gestorven was, heimelijk begraven. Nadat de politie daarvan kennis had gekregen, werd op advies van het veeartsenij- kundig toezicht het doode dier weer opgegraven om vervolgens naar de voorschriften der wet te worden ver nietigd. De arbeiders, die daarmede waren belast, hadden de onvoorzich tigheid het reeds in ontbinding ver- keerende dier met de bloote handen aan te vatten. Het gevolg daarvan ie, dat thans hunne handen, armen en het gelaat, hetwelk zij onwillekeurig met de besmette handen hadden aangeraakt, bedenkelijke zwellingen met blauwachtige tint vertoonen. Drie kinderen verbrand. Maandagmorgen te half zeven brak te Krawinkel Geleen (L.) ten huize Bovens en Bruis een brand uit, die zoodanig in hevigheid toenam, dat drie kinderen der familie Bovens, waarvan de ouders tijdelijk afwezig waren, den dood in de vlammen vonden, terwijl de oude vrouw Bruis niet dan met groote moeite kon wor den gered. Oorzaak van het onheil is onbe kend. Pers Overzicht. Majes eitaschennis. Wij lezen in de N. Amsterdammer het navolgende „Het Dagblad van Zuidholland heeft een gewichtige ontdekking ge daan het schijnt der Redactie van het conservatieve orgaan toe, „dat er in ons land een geest door de Recht banken (de R. is van het Dagblad rondwaart, die sterk schijnt te drin gen naar een weinig strenge bestraf fing van uitingen tegen Kroon en |Rijk." In ernst vraagt daarom de Re- dactie, of ons strafwetboek werkelijk niet toelaat dergelijke uitingen tegen te gaan, dan wel of „men" (d. w. z. de rechtbanken) veel door de vingers Uit Oud-Beijerland werd Maandag ziet, zoodra het Majesteitsschennis ,ne vrouw naar het krankzinnigen- geldt, omdat „men" vreest een zoogen. gestioht te Loosduinen vervoerd. Dit politiek vonnis te vellen, had ten gevolge, dat toen de man1 „Wij hebben, deze jeremiade le- Maandagavond in de gemeente terug-zende, onze oogen uitgeveegd en ons kwam, het volk te hoop liep en hem in ernst afgevraagd, of de nieuwe te lijf wilde. Voor mishandeling be hoofdredacteur van het Haagsche hof- vreesd, nam hij de vlucht in de; orgaan welks ^devies sedert zijn woning zijner moeder. Het volk be-jnieuwen koer? oorhit" is! een Bedriegt ons geheugen ons niet, verwijt zweemde. Zakelijk en zelfs dan hebben thans ongeveer alle be- uitvoerig, al was men niet tot het kende aanhangers der taktiek van delaatste artikel van het ontwerp tot re- heeren Domela Nieuwenhuis kerker- geling van het kiesrecht genaderd, straf ondergaan,en wachtten sommigen Zonder haaBt, zonder gejaagdheid, voor de tweede of verdere maal hunne'juist als midden in een beraadslaging straf ni g af. Maar bet is waar: de over een .technisch punt. En dan op eens deze woorden Haarlemsche rechibank heeft onlangs een socialist vrijgesproken, omdut bijzijns verdedigingsrede, voor de Aatsterdaiufohe rechtbank gehouden, op een openbare vergadering te Haar lem had herhaald. Inde iraeVan daar de toorn van het Residentie- orgaaD. „Het Dagblad zij gerust. Wel zqn de overwegingen, waarop de vrijspraak van de Haarlemsche rechtbank rusttte, ons nog niet bekend maar wij durven er wat onder te verweddon, dat het dictum berust op de afwezigheid van opzet bij den beklaagde. En inderdaad waar zou het heen moeten, indien het een beklaagde, die zich krachtens Grondwet en Strafwet voor de recht bank mag verdedigen en die onder het uitspreken van die rede niet door den president wordt geïnterrompeerd, niet zou vrijstaan die defensie nog maals coram populo voor te dragen? Dèn inderdaad zou eerst met reoht van majesteitsschennis sprake kunnen zijn, en wel tegenover wat in dit ver band de hoogste Majesteit is, nl. de grondwettelijke vrijheden van het Nederlandsche Volk!" Droogmaking der Zuiderzee. De Nationale Zuiderzeebond heeft een broohure verspreid, waarin het Nederlandsche volk wordt opgewekt, om bij de regeering in het belang van de droogmaking der zuiderzee te petitioneeren. De Arnh. Ct. heelt tegen de strek king van het vlugaohrift ernstige be denkingen. „Is de regeering overtuigd, dat zq een ontwerp van den gewensohten inhoud behoort in te dienen," meent de Arnh. Ct. „dan is in zekeren zin elk oogenblik voor die indiening ge- sohikt, maar op dit oogenblik, ook nadat de kieswet door de Eerste Kamer aangenomen is, strijden an dere organieke wettelijke regelingen, niet minder dringend dan het feies- reohtvraagstuk, om den voorrang op de agenda van het Parlement, en men vergete Diet, dat bij dit vele werk dat der Vertegenwoordiging in het vol gend zittingjaar wacht, de tijd kort is 1 In 1897 zal de nieuwe kieswet in uitvoering moeten komen, in 1897 hebben de verkiezingen van het nieuwe Parlement plaats, en al was de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee een zaak van nög zooveel dringend belang; tooh zou ze in het zittingjaar 1896—97 niet met de vereisohte zorg behandeld kun nen (worden, veel minder tot stand komen." Maar al was het oogenblik gunstig gekozen, dan nog acht het blad den ingeslagen weg, een soort van beroep op het volk, verkeerd omdat een on derwerp als het besprokene bij uit nemendheid ongeschikt is om door een üa'ionaal votum, of door een nationale beweging, hoe men het noemen wil, te worden beslist. Het is, geheel van teohcischen aard zgnde, niei vatbaar om door de gemeene stem der natie te worden uitge maakt. Mr. S. van Routen. In het Leeskabinet van Juli heeft dr. H. J. A. M. Schaepman een schets van den minister Van Houten geschre ven, welke hg begint met een pakkende teekening van het laatste mement der kieswètdebatten. De heer Gerritsen was de voorlaatste spreker, toen nam de heer Van Houten het woord, en dit schetst dr. Schaepman aldus: „Aan de ministertafel verrijst de brcede, stevige, welgedane gestalte van den minister van binnenlandsche zaken. Vijf weken lang heeft men hem aan die tafel kunnen zien. Geen trek van vermoeidheid op het blozende gelaat. Nog altgd een welbewuste Wat verder de geaohte afgevaar digde met de geheele wet zal doen, is voor zijne verantwoording, daar mede heb ik mij niet in te laten. Ik heb hier bij de behandeling van het ontwerp alleen gehandeld op zake lijke gronden en bij de behandeling heb ik nooh naar rechts, noch naar links gezien." Het hoofd wordt een weinig ach terover geworpende op de tafel rustende hand balt de spreker tot een vuist. Een historisch woord. Niet alleen omdat het het laatste woord was, dat in de Tweede Kamer over de kieswet vallen zou. Niet al leen omdat het vol van zelfbewust zijn, maar vrg van grootspraak, in breederen zin de werkelijkheid terug gaf. Want al waren in den over het algemeen uiterlijk kalmen loop der beraadslagingen ook van den minis terstafel felle, soherpe, bijna scham pere woorden gekomen, al waren ook bij het handelen „op zakelgke gron den" de personen niet gespaard, de man, (die daar stond op 16 Juni stond er niet anders dan op 12 Mei, dezelfde, vast en onverwrikt." Koloniën. BATAVIA, 4 Juni. - Atjeh. Over de gebeurteniseen van 4—6 Juni heeft de Java Bode de onder staande telegrammen uit Kotaradja ontvangen 4 Juni. De Tromp is gisteren naai de Noordkust gegaan om Lamnga te tuchtigen. Heden zijn het 3de, het 6e, het 9a en 2 compagniëen van het 14e batal jon weer naar Seboen, van waar de maréchauB-ees en 1 compagnie van het 3e balafjon doorgaan naar den pas van Blangkala bij Lampagar. Morgen rukken ook het 7de, het 12e en de rest van het 14de bataljon uit. 4. Juni. Heden wordt eene operatie tegen Lampagar begonnen. Hiertoe rukt onder bevel van kolonel Stem- foort eene colonne uit, bestaande uit marechaussees, cavalerie, 3 bataljons en 2 bergbatterijen ter bezetting van den zuidrand der kloof van Blangkala; door een deel dezer colonne wordt naar Empehbling gemarcheerd om dit te tuchtigen. Morgen rukt over Lamtih onder bevel van den overste Van Heutsz de colonne uit voor Lam pagar; tot ondersteuning van deze colonne gaat een deel van de eerste colonne door den bergpas van Blang kala noordwaarts, teneinde den vijand op te sluiten. Den 6en Juni werd geseind, dat dien dag het zevende, twaalfde en half veertiende naar Lamtih en Lam pagar uitrukten. Er waren den vori- gen dag drie gewonden, twee minde ren en een kettingganger. Een regeeringstelegram van 6 Juni luidde aldus: Eergisteren is Lamnga waar Nja Makam uit de zes moekims is terug gekeerd, door de marine getuchtigd. Gisteren excursie door kloof Beradin in vier Moekims speciaal naar Lam- poeoek, een kleine af deeling retour neerde kloof Glitaroem, hierbij twee gewonden te Lampoeoek zou verbin ding gekregen worden met de marine. Slechts enkele vijanden verblijven in de vier Moekims. Een correspondent der Loc. schrijft: Da brigade marechaussees, die laat stelijk - een Atjehsone benting ver meesterde en daarbij acht vijanden doodde en vier gevangen nam, stond onder commando van den sergeant brigadecommandant Vogel. Genoemde MED AN, 6 Juni. Oogst- en Weerbericht (Mei). Gedurende de eerste dagen van de maand had men voldoende regens, maar na den 10m trad een onge kende droogte in, met groote warmte en gepaard aan warme, verschroeiende winden des namiddags, waardoor veel schade aan de te veldstaande tabak werd toegebracht. De droogte bleef gedurende bet verdere gedeelte van Mei aanhouden. Op eenige ondernemingen was de stand van het gewas nog vrij goed, doch meerendeels heeft bet veel ge leden door droogte en wind. Op het einde van Mei was de toe stand dus niet gunstig en liet veel te wenschen over. Juni moet veel goed maken. Over het geheel genomen zal het planten op die ondernemingen, waar men nog op regen wacht, tegen medio Juni zijn afgeloopende overigen hebben allen afgeplant. De oogst van 1895 is, op pl. 7000 pakken na, geheel verscheept. Over het geheel verheugt het Eur. personeel zich in eene goede gezond heid. Onder de koelies kwamen nog al sterfgevallen voor, veroorzaakt door malaria en dysenterie; aan cholera stierven enkelen. Ook trad hier en daar koorts en influenza op. Van besmettelgke ziekten onder het vee hoorde men niets. Van ziekten in het gewas hoorde men deze maand niet veel, op eenige ondernemingen trof men doode plan ten aan; bibitziekte vertoonde zich sporadisch op die ondernemingen waar in het begin van de maand veel regen viel; met de droogte verdween de ziekte echter weder. Op vele ondernemingen was reeds met oogsten begonnen, de qualiteit wordt geroemd. Financieels Mededeelingen. Volgens het „Weekblad voor Incou rante Fondsen" van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 7 dezerverhandeld de volgende fondsen: Aand. Maats, tot droogm. van het zuid el. deel der Legmeerpl. 16 pCt. Oblig. Bouw-Maalsch. tot verkrijging van eigen woningen) (1878). lOD/s Aand. Maats, tot expl. v. h. Pools. Koffiehuis 102 Aand. Bouw Maats. Sehe- vening. (Oranjehotel) 82 Ned. Maats, tot expl. van Veestallen en Veetransport 85 Cultuur -Maatschap. „Ngredjo" 96 Stoomtram w. Maats. Bussatr.Huizen 50 Oblig. Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij 100| Aand. Ned. Fabriek van Werkt, en Spoorweg- materiëel A 80 Ned. Oliefabriek te Delft40 Opr. Bew. Singkep Tin-Mij. f 52l/s Winst-Aand. Ned. Fabr. v. Werkt, en Spoorweg- materieel 13Vi Winst-Aand. Ruse. Zuidw. Spoorw. Maatschap. 11% Bport en Wedstrijden. ,Do Henley-regatta. Dinsdag zgn de Henley-wedstrijden op de Theems begonnen. Het weder was mooi, maar de lucht was bedekt en er soheen kans op onweder. Een menigte van bootjes, zoo talrijk als nooit te voren, krioelde op de rivier. Aller belangstelling had zioh gecon centreerd op de eerste heat voor den „Grand Cha'.lengecup", waarin de ploeg van de Yale universiteit (Ver- eenigde Staten) zou uitkomen tegen de Leander-ploeg, de voornaamste van de Theems-olub. De wedstrijd was in den aanvang zeer spannend, daar de booten dioht bq elkaar bleven, doch geleidelijk kwam de Leander voor en won met Wedrennen te Clingendaai Voor bet eerst sinds lange jarea zullen er le Clingendaai wederom gé durende twee dagen, 16 en 18 dezer wedrennen zijn. en wel internationale Ertzgn ingeschreven voor den Noord zeeprijs 8 buitenlanders, 9 Nederiaa dersden Oost er beek-prijs 7 buiten landers, 9 Nederlanders ;]den Clirgen- daal-prijs 9 buitenlanders, 8 Neder- landers; den prijs van 'a-Gravenhage 13 Nederlandersden Wassenaar-prije 14 Nederlandersden Groenendaai- prijs 9 buitenlanders,6Nederlanders: den prijs van Haarzuijlen 8 buiten, landers, 10 Nederlanders den prijs van Zeebad Seheveningen 10 buiten landers, 8 Nederlanders, maakt te sa men 126 ingeschreven paarden vooi 2 dagen, de harddraverijen niet mes- gerekend. Leger en Vloot Naar wg vernemen is bij miniate rieele beschikking bepaald, dat voor de infanterie hier te lande dit jaar geen manoeuvres zullen worden uit geschreven en zij niet zal kampeeren, daar de hierdoor vrg komende tgd ten goede moet komen aan de behande ling- en oefeningen met het nieuwe geweer. Koninklijke Militaire Academie- Aan het overgangsexamen vsd het le naar het 2e studiejaar hebben voldaan de navolgende cadetten Artillerie hier te lande. N. J. Singels J. R. Diemont*, W. J. D. Havelaar, F. baron van Hogendorp, A. D. Putman Cramer*, F. W. Diemont J. H. van Reede, T. de Jong van Arkel, J. H. van Breda, F. H. Dolle man, A. de Kat*, H. B. van des Oudendijk Pieterse, L, de Ridder, W. van Maanen H. H. E. Deelken, J. H. G. Kappelhoff*. Genie hier te lande. A. Bloem, K. S. de Roodo, J. J. J. de Brugn*. Artillerie OoBt Indië.W. L.Kramers, W. L. Muurling, J. H. Struben H. Elzas H. H. Dingemans, C. M. van. Zijll de Jong C. D. Lagerwerf *,T. G. A. Perelaer, R. A. J. Savalle A.J, Loekemeijer, A. V. Snoek. Genie Oo6t-Indië J. Graaff, E. P. van Staden ten Brink, S. L. Langen- dijk Voorwaardelijk. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Dinsdag terecht J. Br., thans 81 jaren, kassier en commissionair in effecten te Bolsward, thans in hech tenis, ter zake: dat hij in het jaar 1894 te Bolsward in zijne hoedanig heid van beheerder van het predi kantenfonds der doopsgezinde ge meente aldaar ontvangen en onder zich hebbende een bedrag van f 15,000, hem uitbetaald ter aflossing van eene ten behoeve van het gemeld fonds loopende hypothecaire geldleening, zich dat bedrag, deel uitmakende van hel vorengemeld predikantenfonds, mitsdien een ander dan hem be- agde toebehoorende, opzettelijk wederreohtelgk heeft toegeëigend, althans, wetende dat zgn zoon Dirk die gelden uit de brandkast had nomen, ze opzettelijk wederreohtelgk in de zaak zijner firma heeft gebruikt. De eisoh van het O. M. was 6 maanden. Gemengd Nieuws, De begroetingen welke de Fransohej bladen schrijven naar aanleiding vanj het aanstaand bezoek van Li Hund Ohang, zijn opmerkelijk koel. Del Événement schrqft: „Drie mogendhe den hebben door haar tussohenkomst China gered. Rusland heeft zioh daarj voor in ruil groote voordeelen ver zekerd door aan China geld te leenen tegen 15 dat het zelf van Frankrijk] geleend heeft tegen 4 pCt. Duitsoh-j land zoekt thans bestellingen 6n po-j litieke beloften te krijgen. En 1 V Ula UO j UiD Uil - VV.^.V s. a a - te J gon nu da't huis met steenen te bom-j vreemdeling is in het Jerusalem der I glimlach om den forschen, door den bardeeren en toen er geen ruit meer rechtspraak van den laatsten tijd, vollen baard omgeven mond. De oogen onderofficier sloop tot aan de poort: heel was werden deuren en vensters I dan wel of hij in zijne verbeelding onder de flinke wenkbrauwen, frisoh der benting en vond de geheele be-j bij ingeslagen. I reeds zoover is vooruitgevlogen datj en levendig. Het haar zorgeloos overzetting in diepen slaap. Hij dooddekw De beide gemeente-veldwachtershij ai de zoogen. „revolutionnaire"den reeds kalen schedel gesohikt. Een den schildwacht, opende de poort vangemak met bijna twee lengten. De blijven wij Zouden wij dan altijd bg moesten alles in het work stellen om (lees schreeuw-) socialisten, die thanskloek man in ;de volle rijpheid van binnen, drong met de hem volgende Yale-ploeg heeft daardoor het rechtLjen neus genomen worden?" de bende buiten te houden, maar nog wegens vergrijpen (lees kwajon-zijn leven. brigade door en overrompelde zoo- verloren om verder mede te dingen middelerwijl was een andere hoop. gensBtieken) tegen het gezag ge van j Hg spreekt en het rumoerig gonzen doende den vijand. Naar ik verneem, in de wedstrgden. RiiwialGn en echtscheidingen volk naar de eigen wonino- van dengenisstraf ondergaan, in vrgheid te-bedaart. i is Vogel deswege voor een koninklijke- De afwezigheid van Nederlandschei■ttJJwiaK.u ou jtuiHuujiumsou, man getrokken, waar zoowel buiten ruggekeerd, eens het bestuur over de' Eerst eenige eenvoudige volzinnen, belconing in aanmerking gebracht, ploegen werd zeer betreurd. De Figaro heeft ontdekt, als binnen alles' kort en klein gesla toekomstmaatschappij zal voeren. Een antwoord op iets wat naar een statistieken omtrent dat dé het voorkomen Ook de geliefde oud-tante Elisabeth was eenmaal dezen weg gereden, doch met een jubelend hart en met van geluk stralende oogen, en naast haar graaf Nicolaus, die j haar op de handen had gedragen. Wat drukte heerschte er toen niet op de dorpsstraat, schoolkinderen en dor- pelingen stonden langs den weg geschaard, om de jonge De eerste gele bladeren ;vielen van de boomen, het slotvrouw te ontvangen, 'haar met gelukwenschingen en was in de tweede helft van September, toen Lindis aan huldigingen te overstelpen; tallooze bloemruikers vielen HOOFDSTUK XL Het portret der zwarte Jutta. Dietrich, kwam toegeschoten en wierp het ijzeren tralie- „Niet voor de dooden, eerder voor de levenden," ant- hek in het slot, als moest het voortaan het smaad volle woordde Lindis droevig. geheim bewaren, dat zooeven den drempel overgetrok- Het slot Hallwey lag imposant te midden van het ken was. donkere loover van het parkreusachtige eikenboo- Margaretha scheen niet in het minst verwonderd. Zij men, me1- kiezel bestrooide wegen liepen mijlen ver, wierp alleen een blik op de lange rijen vensters en een onvergelijkelijke stilte heerschte in het donkere park, zeide barsch^Mevrouw de% gravin zit om dezen tijd slechts op eenigen afstand vernam men het ruischen gewoonlijk aan het schaakspel, de ambtsraad uit het jvan een waterval, die liefelijk plassend het oor van den Marearetha's zijde haar intocht in het slot Hallwey in het rijtuig en triomfbogen overspanden den weg, die - vorstelijk lustslot is er dan ook, en zij laat zich dan i wandelaar aandeed. De^ vleugel van het kasteel, in ,'v rr 1.-i jufüW naov Hot- o!/>f- loi^rlo Voo r rcf 7«plr hfld dn nild-fsrit.f> riet. cfl.fl.mR fit.nrftn." welks niterflffi fnrflnhnfikflr. T.inrlitr lmmprs lncren ho. hield. De opheffing van het huishouden had eenigen tijd behoefd en graaf Egon was de laatste geweest, die door de verlaten vertrekken ging alvorens hij ze afsloot, om de sleutels aan andere huurders over te geven. Of deze gelukkiger zouden zijn dan hij Peinzend wan- naar het slot leidde. Vaak, zeer vaak had de oud-tante de opmerkzame kleine verteld van de luisterrijke ont vangst. die men haar bereid bad; de slothal had in het kaarslicht geschitterd en het park was een vlammenzee geweest. Beden lag er geen schaduw van vroolgkheid delde hij door de leege kamers. Toen hij eindelijk ge- j over het dorp en de akkers; een fijne landregen viel .-. J 1 Ja '--aa. aaa UaI vnfnlr. oa Jo noorrlün onnupn iriior. niet gaarne storen.' Geen schijnsel van een kaars in de donkere ontvang kamer ook niet op de trappen of in eenig ander vertrek, dat gastvrij binnen noodigde, veeleer scheen het als moest Lindis bij stikdonkeren nacht, door niemand ge- welke uiterste torenhoeken Lindis' kamers lagen, be hoorde tot een ander gedeelte van het kasteel, dat van lieverlede ook door Jutta en graaf Nicolaus van nieuwe bijgebouwen voorzien was. Eenige dagen reeds vertoefde Lindis op het slot. Het reed om heen te gaan, over den corridor schreed, lokte hem onwillekeurig de half geopende deur van Lindis' woonvertrek. Eenige stukken courantenpapier, die voor het inpakken hadden gediend, lagen door de kamer ver spreid en daarover heen dwaalde nu zijn ernstige blix. „De .kamer van mijn eebtgenoote 1" Een bittere iacn krulde zijne lippen. Welk een zalige gewaarwording zou onder andere omstandigheden dit bewustzijn bij hem hebben opgewekt! Eq thans! Hij wierp de onschuldige deur ruw in het slot en verliet ijlings de woning. Lir.dis had, droevig kijkend, het station bereikt, waar de equipage der Hallwey's met Frits op den bok, die te gelijk met de gravin-moeder was algereisd, haar op wachtte. Zwijgend en door zonderlinge gedachten bewo gen, had zij met Margaretha daarin plaats genomen en zich diep in een hoek gedrukt. op de kap van het rijtuig en de paarden snoven weer spannig in ;de teugels, even alsoi zij wisteo welk een onwelkome, ja, gehate gast zij naar het kasteel brachten. De avond daalde vroeger dan gewoonlijk over het nevelachtige landschap neer en eenige zwarte raven vlogen met matten vleugelslag en een akelig krassen rakelings langs de beslagen vensterruiten. Het rijtuig sloeg plotseling de schaduw der hooge eiken en olmen linke van den weg in, langs welken reeds een half uur lang het park van Hallwey liep en Lindis veegde nu de neerdrnppelende droppels weg eu keek naar buiten. Daar ginds lag het trotache slot Hallwey in een somber stilzwijgen; evenals treurde het met de bewoners het verloren geluk der familie. Geen sterveling zien, haar intocht doen. Gravin Stephanie nam niet de j droevig regenachtig weer, de nat koude heristwind wa- minste notitie van de komst der gehate schoondochter, ren oorzaak geweest, dat zij nog geen enkel uitstapje „Geen vreemde hand in de nabijheid!" dacht de jonge 'had gemaakt, maar eindelijk had de hemel zich opge- vrouw smartelijk bewogen. Maar bezat zij eigenlgk ook wel een vriend of vriendin op de geheele wereld? Wellicht zou zij gravin Elisabeth's sporen vinden. Een inwendige stem juichte in haar, zij zou haar aandenken redden, het van de smet bevrijden, die op haar beeld gevallen was. Ai haar gedachten leefden bij de doode oud-tante, geen enkele daarvan behoorde den echtge noot, wiens bakermat zij thans voor-de eerste maal betrad. Margaretha geleidde de jonge vrouw naar hare ver trekken, die Dietrich haar aanwees. „Het is de meeBt afgelegen vleugel, die ver in het park uitsteekt, maar ook de stilste ;^de ongelukkige stond er in de vestibule en bood haar den welkomst- I vrouw Jutta bewoonde hem indertijd. Zult ge bevreesd groet, slechts een man met grijzen baard, de oude zijn?" vroeg zij« klaard, en boven de bergtoppen van gene zijde van 't park schitterde de zon in den heerlijksten glans. In de lanen van het park was het allerprachtigst, wsl vielen hier en daar een menigte gele bladeren neer, over welke Lindis' voet licht heenschreed, doch de groene loovertooi was nog niet gedund en wierp even donkers schaduwen af als in het midden van den zomer. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2