orij „HAARLEMS DAGBLAD De Foitf. Ztg. stelt Wohlan op éen lijn met Leiat en Petera, en merkt op, dat de daden van dit treurig trio van koloniale helden de koloniale politiek van Duitsohland jammerlijk in diskrediet zullen brengen. Bij Luchon moet een plaatsje lig gen, dat Moustsjon heet en dat be faamd is door allerlei verkiazingsru- moeren. Maar nu is er pas een ander atandje voorgevallen. Een inspeoteur van den waterstaat was naar werken aan den rijksweg komen kgken. Na afloop kwam big ten raadhuize enkele inliohtingen aan den burgemeester vragen. Deze antwoordde heel be leefd, maar veroorloofde zioh en kele kleine bedenkingen tegen het werk. Die zaak gaat u niets aan, u bent een onbesohofte vent, verklaar de onmiddellijk de ingenieur, die missohien wat last had van de warmte. Meneer.... Zwijg, meneer 1 ik maak proces verbaal tegen u op wegens beleedi- ging tijdens de uitoefening van mijn iunotie. En ik, antwoordde de maire, tegen u wegens gemis van eerbied tegen over een magistraatspersoon. De zaak kwam voor den kanton rechter, die er eerst smakelijk om laohte maar er niet in slaagde de heeren te kalmeeren. De kantonrech ter heeft nu om raad naar Toulouse geschreven. Cholera. Een vijand, geduchter dan de Der- wischen, bedreigt de Engelsche ex peditie naar Soedan de cholera. Zelfs tot de uiterste punten die de Engel- schen bezet hebben, Akasheh en Fer- keh, is de ziekte reeds doorgedron gen; te Wady Haifa is de heer Val ium, hoofdopzichter der werkplaatsen, er aan bezweken. Al het mogelijke wordt gedaan om de ziekte te beteugelen, maar een strenge quarantaine ia onmogelijk daar het leger voortdurend toevoer van proviand enz. uit het noorden krijgt. De officieren van gezondheid hebben voorschriften gegeven, water moet gedaan worden als iemand door cholera wordt aangetast, en deze voor- schrilten zijn in druk onder de solda ten verspreid. Ieder bataljon heeft een hospitaal ingericht, bestaande uit strooien hutten buiten de kampemen ten gelegen. De ziekte is thans door het geheele land verspreid en eisoht dagelijks hon derden slachtoffers. sohrijielijk toonsel van verwoestingdeze zaak gegeven i3, vermoedelijk 3toomda de exiratrein naar 3eigie, ze lagen'schots sn scheef door elkaar.heilzaam werken, maar. indien de J tot waar de staatssecretaris werd ver- Eene vulfeanisohe uitbarsting. Voor eenigen tijd is medegedeeld wat uit Bandong aan de „Java Bode" over de uitbarsting van de Tangkoe- ban Prahoe waB geschreven. Door een aan de N. Ct. verleende in zage van een particulieren brief is zij in staat het onderstaand verhaal van een ooggetuige openbaar maken. „We zaten 22 Mei des avonds aan tafel, toen de buisjongen met een versohrikt gezioht binnen kwam sluipen om ons attent te maken op ©en brommend geluid, nu eens zwak ker dan weer angstwekkend sterk: in onze verbeelding was 't alsof het geluid uit het drooghuis kwam, alsof het waterwiel en de versohillende machinerieën in woeBte vaart aan het werken waren wat evenwel onmo gelijk was daar de drijfriemen er ©enige dagen geleden afgehaald waren. 7t Was donker en de regen kletterde neer. Wg liepen naar het drooghuis waar we natuurlijk alles in orde vonden. Toen dachten we aan een aardstorting en een daardoor gevorm- den waterval, maar het geluid was onregeliaatig. Zonder iets te weten, van waar dat ge luid kwam, kwamen wij kletsnat terug de geheele bevolking was op de been ©n stond voor de deuren van het etablissement in de hoop van binnen gelaten te worden. Ei'ndelgk kwamen we op het denkbeeld, dat de Tang- Jkoeban Prahoe wellicht aan het spo ken was gegaaneenige inlanders meenden e6n aardeohudding gevoeld te hebben. Om elf uur 's avonds hoorden wij nog een zwak gebrom, toen stierf het geluid weg. Den volgenden ochtend, toen de wolken van den berg waren wegge dreven, bleek het dat onze laatste gissing de juiste was geweest, want uit den grooten krater steeg een dikke rookzuil omhoog, de hellingen van <ie Prahoe hadden alle een grauwe aschkleur aangenomen, 't Was een mooi gezicht. En Dinsdag daarop volvoerden wij ons plan om aan den krater een bezoek te brengen. 'tWas vervloekt koud 57° Fahren heit, wa-blief? Juist met het opgaan van de zon zagen wij de noordooste lijke helling, die het zwaarst van de aech te lijden had gehad en de ge heele helling schitterde ons paarsch- rood tegen. De weg naar denkleinen krater (den westelijken Kawa Oepae) is van Tjatier uit niet ver, maar die wh8 onbegaanbaar geworden door een moddervloed die van den berg was komen, afzakkenwij moesten dus den weg nemen, die door de Prean gerlui gebruikt wordt. Van uit Tjit- jamnng, ging het pardoes door naar de hoogte. Niet lang duurde het ol we reden door een bosch, dat wit zag van d e aschzoodat, met de heer- schende koelte, het leek alsof we een winterlandschap voor ons hadden eenig, eenig mooi, alleen de scherpe kraterlucht paste er niet bij. Zoo ging het een uur te paard, maar toen moesten we afstijgen omdat de weg te steil werd. Hier ©n daar een boom, die bezweken was onder de vracht van asch, doch boven om den top heen, waren alle boomen op zekere hoogte afgekapt; eenonbe bedekt door een laag zwartachtig vuils, kleverige asch. Tot over de enkele zakten we telkens in den aschmodder. Maar toch het was een zeldzaam ge not, onze tocht. Aan den eenen kant van den zig zag oploopenden weg het gezioht op die verwoesting, aangerioht door den tijdens de uitbarsting heersohende orkaan aan den anderen het gezioht in de Preanger. Diep beneden ons in de verte: Bandong met de huizenen gebouyen, voor zoover ze niet ach ter hetlgroen versoholen lagen, Bcherp afgeteekenddaarvan ten westen het nieuwe kampement van Tjimahi. Een grootsoh gezioht 1 En toen we einde lijk boven kwamen bleek het, dat zioh bij de reeds bestaande kraters, reuzenfomuizen, een nieuwe gevormd hadrook steeg er uit op, zware rookkolommen wierp hij naar boven; nu en dan gromde hij, als om ons te waarsohuwen op een afstand te blijven. We bleven daar een uur ongeveer, en na een vermoeienden tooht bergaf gedeeltelijk langs een anderen weg, zoodat onze paarden nu en dan een heel eind in den mod der zakten kwamen we om 3 uur 's middags thuis. De onderneming Ardjosarie heeft niet veel geleden, maar in de tuinen van Panaroebau is de asobregen veel zwaarder geweestdaar heeft men ongeveer tien bouw kina kunnen af- sohrijven. Nog steeds komen er praoh- tige rookpluimen .uit den krater op- sohieten uit mijn pendoppo zie ik ze boven den bergrug opwolken. Hoe de nieuwe krater heeten zal weet ik niet, op het oogenblik is het nog kra ter sans nom." Ramp in Japan OverstrooiniDgen hebben groote verwoestingen aangericht in de prefeo- turen Toyama en Shiga aan de west kust van Japan. In Toyama alleen zijn drie duizend huizen verwoest. Het verlies aan mensohenlevens nog met vastgesteld. Uit Cnba. Uit Spaansohe bron wordt gemeld, dat een gevecht heeft plaats gehad te Zapata Majagua iusschen een bende opstandelingen onder Lacret en Zaugnilly en een detaohement Spaansohe troepen van 620 man on der kolonel Druaila. Het gevecht duurde vijf uur en eindigde met de overwinning der Spanjaarden. Deze verloren 4 dooden en 50 gewonden, terwijl de opstandelingen 30 dooden hadden. wetgever niet kraohtig optreedt, staat het te bezien of daardoor alleen op den duur aan dezen kanker voor den eerlijken handel een einde kan ge maakt worden. Vervolg Nieuwstijdingen. Uit da Staatscourant, Min. 'beschikkingen. De minister van marine heeft het volgende be paald: lo. de officier van gezondheid der le klasse H. M. 3. Wertenbroek en die der 2de klasse J. G. Detmers, eerstgenoemde dienende aan boord van Hr. Ms. fregat Johan Willem Friso, laatstgenoemde aan boord van Hr. Ms. Dolfijn (rol wachtschip Wil lemsoord) worden respectievelijk met dezer en 1 Augustus op nonacti viteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid der l.-teklas- D. de Bois jr. en die der "2 ie see L. A. C. van Wely. Verder wordt met 28 dezer de officier van gezondheid der lsle klasse A. W. Pulfe gedetacheerd te Vlissingen; met 1 Augustus a. s. de officieren van gezondheid der late klasse O. En gelken en G. O. Snijders geplaatst respectievelijk aan boord Hr. Ms, monitor Cerberus en fregat VanSpeyk en die der tweede klasse P. L. van der Harst aan boord van Hr. Ms. logementschip Duffel) 2o de op non- BCtiviteitstelling van den officier van gezondheid le klasse F. Schreuderis ingetrokken- Met 11 dezer worden ge plaatst: aan boord van Hr. Me. pant- serschip Piet Rein de officier van ge- zondheid 1ste klaBse dr. Th. Koppe- schaar, met intrekking zijner plaat sing aan boord van Hr. Ms. pantser- schip Evertsende officieren van ge zondheid 2de klasse B. van Utteren en H. O. C. Bloemink, eerstgenoemde bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord en laatstgenoemdeinde rol van het wachtschip aldaar en gede tacheerd aan boord van Hr. Me. schoe ner Argus ter vervanging van den offic. van gezondheid der 2ie klasse F. M R. Schmitz, die alsdan wordt op nonactiviteit gesteld. Bevolking van Nederland. De bevolking van Nederland be droeg volgens opgave in de Staats courant van 5 en 6 Juli op 1 Jan. 1896: Prov. M. V. T. N. Brabant 267.363 266.144 533.477 Gelderland 273 910 267.027 540 937 Z.-Holland 512 731 549.097 1,061.828 N.-Holland 445.229 474.282 919 511 Te Triëst heeft in een werkplaats ten gevolge van het breken van een „zekerheidslamp" een geweldige ont ploffing plaats gevonden. Vijf arbei ders werden gekwetst en een is reeds aan zijn wooden overleden. De door de ontplofffing veroorzaakte brand heeft een schade van pl. m. f 80,000 aangericht. De koning van Spanje is in het paleis te Madrid van de trappen ge vallen en lieelt zich licht gewond aan het been. Douceurtjes Een voor de handelswereld, ook buiten Engeland, interessant rechts geding ia Dinsdag te Londen behan deld. De bekende firma Oetzmann Co., die een van die reusachtige winkels drijft, waar men alles kan knopen, van een pakje spelden tot een compleet ameublement, had tij dens de ziekte van een harer „in- koopers" pntfiekt, dat. deze. zich d.oor een harer leveranoiers eene extra- commissie bad laten betalen. De firma beweerde verder, dat zij zelve feitelijk die firma betaalde, daar zij ontdekte, dat de leveranoiers het be drag op den prijs legden en Oetzmann Co. daardoor hoogeren prijs betaal den dan hare concurrenten. Dit laatste is echter van bijkomend belangde hoofdzaak was, da» aan,een onderge schikte geheime commissies uitbetaald werden, waardoor hij uit den aard der zaak niet meer vrg was om de belangen van zijn principaal naar behooren te behartigen. De gedaagden ontkenden het geven van de extra-commissie, maar moesten',niettemin erkennen, dat zij af en toe o&dautjes aan den „in- kooper" hadden gegeven, die in de meeste geva-len daarin bestonden, dat de inmiddels overleden „inkoo- per". die nogal dikwgls kort bij kas was, van den Londenschen vertegen woordiger der gedaagde firma geld leende, dat hij nimmer terugbe taalde. Het valt niet te ontkennen, dat dusdanige misbruiken dagelijks voor komen in den handel en mensohen, die in den gewonen gang van zaken er niet aan zouden denken iemand een cent te kort te doen, er geen be zwaar in zien door fooien aan onder geschikten, zioh de clandisie van groote huizen te verzekeren. Daardoor wordt de handeling niet minder on zedelijk en moet in het belang der handelsmoraliteit worden toegejuicht, dat dergelijke practijken voor het pu bliek worden gebracht. De jury ver oordeelde natuurlijk den gedaagden leverancier tot schadevergoeding en de Lord Chief Justice voegde daar aan ia strenge bewoordingen een „rider" toe. Hij wees er o. a. op, dat waar de wet het geven en aannemen aan of door de publieke ambtenaren terecht strafrechterlijk vervolgbaar stelt, het meer dan tijd wordt, dat dergelijke praotijken in den handel ook onder het bereik van den strafrechter ge bracht worden. Voor de naaBte toe gezeld door de vertegenwoordigers van de Koningin, en door den resi dent-generaal Knobel. Werkstaking te Schiedam. De staking blijft bepaald tot een vgftiglal werklieden van de perska mer en breidt zioh dus niet uit. De vrouwenvergadering, Dinsdag gehou den, had geen ander resultaat, dan dat men traoht gelden voor de stakers te krjjgen. Vrouwen van werklieden staan op het schaftuur aan de fabriek om de mannen eten te brengen, waar door oontaot met stakers wordt ver meden. Van het stakingsoomité is versoha nen een manifest aan de burgerij van Sohiedam van den volgenden inhoud Medeburgers l Zooals reeds velen uwer bekend zal zijn, verkeeren de werklieden van de stearine-kaarsen-fabriek „Apollo" in staking. Iets nieuws, zult ge zeggen, inSohiedam. Ja, weliswaar iets nieuws, maar iets wat volkomen gerechtvaar digd is. De werklieden zgn niet anders dan gedwóngen door de slech te toestanden op de fabriek en door de handelingen van den onderdirec teur Ingelse, tot dien ernstigen stap overgegaan. De loonen der volwassenen beloo- pen van 6 tot 7y2 gulden voor de manDelgke werklieden, terwijl wil men een weekloon verdienen menook nog eenige naohten moet werken. Alle onderlinge besprekingen met de direotie dier fabriek hebben tot geen resultaat geleid, ondanks in het afge- loopen boekjaar een dividend van 35 pCt. aan de aandeelhouders is uitgekeerd. Trots deze kolossale winsten, weigert men om iets te doen ten einde de sohandelijk lage loonen der werklieden te verbeteren. De meeste grieven der werklieden zijn tegen een zeker stelsel, gedwon gen winkelnering genaamd. Door zoo'n stelsel verplicht men de werk lieden hun kleederen en levensbe hoeften in aangewezen winkels te koopen, dat zij dan van hun karig loon per wekelijksche afbetaling moe ten missen. De waren die dan gele verd worden zijn duur en sleoht. Bij de weging van een brood bleek dat op het gewicht twee ons te kort kwam. Een kleedingstuk dat gele verd was, bleek de helft te dnur te zijn en nog vele ergerlijke feiten kwa men aan hét daglicht, die den per soon van den onderdirecteur ka- rakteriseeren. Dat zulke toestanden de positie van den wefkman sleoht maken is onnoodig te zeggen. Maar ook de middenstand of win keiiers lijden onder zulke tóestanden, daar de werklieden niet vrij zijn om hun winkelwaren bij hen te koopen, bij hen, die ook op zware lasten zit ten en hun waren, die van beter qualiteit en goedkooper zijn niet mo gen koopen, laat staan de weinige koopkracht die zij bezitten door de uiterst lage looneD. MedeburgersDeze strijd is een rechtvaardige strijd, al klinkt het u wat hard in de ooren, het woord werk staking. Helpt hen in dien strijd, om tot gejonde toestanden te geraken. Verleent uw finantieele en moreele steun aan uw medeburgers. Mej. C-. Soherpenhuijsen. Haarlem.kruideniersbediende, 1 voor kieermx- Mej. A. P. van den Pauwert, Haar lemmermeer. Mej. A. M. Fortuin, Schoten. Voorstel tot overneming door de gemeente van de straat gelegen in !t verlengde van de Maerten van Heemskerkstraat, waartoe de Broeder- Overste van het gestioht van St. Johan nes de Deo medewerking heeft aan geboden. B. en W. stellen voor niet in te willigen het verzoek van den Broeder Overste, om, daar het een liefdadig heidsinstelling geldt, te mogen vol staan met een bgdrage van 50 pet. in de kosten. B. en W. geven in bedenk, die bijdrage op 75 peroent te bepalen. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat door de bereidverklaring van den broederoverste om mede te wer ken tot demping en rioleering van de sloot tuischen het gesticht en de huizen aan het westelijk einde van den Schotersingel, in vernand met het leggen van een hoofdriool in de Maerten van Heemskerkstraat, behou dens toestemming van het betrokken polderbestuur uitzicht bestaat, dat door de belanghebbenden tot die demping en rioltering, aansluitende up genoemd hoofdriool, waartegen bij hen geene bedenkingen bestaan, zal kunnen worden overgegaan, waardoor aan verschillende tot B. en W. ge richte klachten zal zgn tegemoet ge komen. ker, 1 voor vlechtwerk. 3 yoorwascii- vrouw, 1 voor noodhulp. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebru 'x wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doeiea of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks vaa 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, kamer No. 2. In den vroegen morgen van hedea is te Haarlemmermeer bg Halfweg1 eene woning van den landbouwer Jongeneel met den geheelen inboedel verbrandhet gebouw alleen was verzekerd. Te Aalsmeer is Maandag zekere vrouw B. wegens sohuld ait hare woning gezet met haar gering in- boedeltje verblijft dit mensoh tot heden op straat, daar armbestuur noch diaco nie zich haar lot aantrekken. Ingezonden Mededeelingen. 15 Cent per ret Zeeland 103.716 105.830 209 546 Utreoht 117.740 120.542 238.282 Friesland 168.858 170.053 338 911 Overnsel 160.210 154.595 314 805 Groningen 142.677 146 208 288.885 Drente 74.206 67.019 141.225 Limburg 137.916 134.128 272.044 HetRyk 2.404.556 2.454.895 4.8-59.451 De bevolking des rijks bedroeg op 1 Jan. 1895 2.373.406 M., 2.423.240 V., totaal 4.795 646 en is alzoo toe genomen in den loop van 1895 met 32150 M31.655 V.,'totaal met 63.805. Het aantal personen, dat zich ge durende 1895 in de gemeenten van bi W/ZS l&SÜK rij strijd» die' 146.177 V., totaal dus 298.851; terwijl vertrokken 154 986 M-, 148.184 V., totaal dus 303.170. In het geheel overtrof het aantal der vertrokkenen het aantal van hen, die zioh in het rijk vestigden, met 4319. Lilioenglsjang te Rotterdam. Bij de Diergaarde was, evenals in andere deelen der stad, erg veel af gezet, wat 't pub iek nogal streng scheen te vinden, en bij de hoofd poort was alles schoongeveegd. De stoet ree l de papegaaienlaan opmerkwaardig de overeenstem ming van de kleuren dier praatvogels met die van de kleeding der Chi- neezen. Lihoengtsjang was door deze dier tjes zoo bekoord, dat hij dadelijk verzooht er twee te mogen koopen. Toen werd hem een tweetal der mooiste exemplaren aangeboden, dat hij meenam in den trein. Voor de wilde dierengalerij stapte het gezelschap uitin de leeuwen tijgers vond de eerste leermeester van den troonopvolger al zeer veel ver maak. Hij stak zgn paraplnie met gouden knop door de tralies, en hitste ze op, met vreemde geluiden, en als de beesten dan met erg oneerbiedige snoeten, zwaar brullend, op hem afvlogen, schaterde bg van plezier. Hoogedoorn, een van de oppassers, wierp ze brokjes vleesch toe. Li liet hem vragen of hij nooit gebeten was en verder of hij een Hollander was. Dat kon hij zich niet begrijpen. Hoogedoorn vertelde, dat hij reeds 27 jaar dezen dienst vervulde. Li vond dat veel te lang. Nu reed de kanselier met zijn ge zelschap naar 't hoofdgebouw van de Diergaarde, waar in de verte veel leden juichten, 't Bordes maakte een grootschen indruk, overwuifd door een sierlijk baldaquin, belegd met zware tapijten, en met weelderige planten gesierd. De voorzitter van de Dier gaarde, de heer Van Dam, was reedB voorgesteld op de boot nu ge schiedde dit met den direoteur, den heer Van Bemmeien. Na kort antiohambreeren werd ge dejeuneerd, de lunch was door de gemeente aangeboden. Ruim half twee was dit afgeloopen en onmiddellijk werd de terugtocht naar 't station aanvaard. De kanselier bedankte den burge meester voor de ontvangst, drukte allen heeren met wie hij kennis had voor bet onderhoud van zich zelf, hun vrouw en kinderen, Wij hopen dat de burgerij en voornamelijk de neringdoenden ons zooveel mogelijk financieel zullen steunen. Nogmaals, steunt ons ia onzen rechtvaardigen strijd. Arrondissements-Rechtbank Zitting van Donderdag 9 Juli. Hedenmorgen had zich voor onze rechtbank te verantwoorden Leonar- dus Speelmans, dien ten laste werd gelegd op den avond van den llen Juni 1.1. den alhier wonenden koop man Joh. de Laat opzettelijk en moed willig gestompt, geslagen en getrapt to hebben, wat bekl. al dadelijk ont kende. Volgens de voorstelling die get. de Laat van het feit gaf, zou bekl. hem eerst een stomp gegeven hebben, wat hij met gelijke munt betaalde. Daarop kwam bekl. opnieuw naar hem toe en toen wierp hij, get., dezen op den grond. Tengevolge van een en ander was get. onder heelkundige behande ling van den heer Van Maas geweest, maar o' bij zijn ziekte tengevolge van een schop van Speelmans had opge- loopen, daar wist hij niets van. Speelmans van zijn kant beweerde, dat hg eerst een duw had gekregen en dat ze daarna beiden tegen den grond waren gevallen. Beiden, get. en bekl., verklaarden nooit iets met elkander gehad te heb ben, wat eohter niet geheel waar bleek te zijn, daar de ambt. van het O. M. dadelijk opmerkte, dat beiden quaestie over de huur van een woning had den. Get. was voornemens bekl. die in een woning van hem woonde, er uit te laten zetten. Get. J. Jansen legde de verklaring af, dat Speelmans het eerst was be gonnen, dooh van trappen, dat Speel mans get. de Laat zou hebben ge- daaD, had hij niets gezien en dat was volgens hem dan ook niet gebeurd. De Laat had Speelmans op den grond gegooid en was daarna boven op de knieën van Speelmans gevallen. Volgens den heer K. F. Van Maas, en als deskundige BATAAFSCHE Levensverzekering- Bank. Gevestigd ie Amsterdam. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Juni 1896. Maatschappelijk kapitaal. Een Mil- lioen Gulden. Directeuren ISIDORE DE HEER en Mr. A. J. van THIEL. Wis kundig AdviseurDr. F. C. KAZ Geneeskundig Adviseur: Dr. C, F. J BLOOKER Jr. Kantoor: We tering sch ins 82. Kleine Houtstraat 14, is de goedkoops e groote Drukkerij in Haarlem. Alle soorten van DRUKWERK, ook in kleuren, worden vlug en zeer goedkoop geleverd en goed uitge voerd. Het personeel bestaat uit 25 man. De inrichting heeft vier persen waarvan twee zeer groote, voorts een uitgezochte collectie letters, vignetten, randen etc. PEMEER-INRICam. STEREOTYPIE. Prijsopgaven, modellen en papiermonsters worden steeds on middellijk verstrekt. Men meldt uit Slikkerveer Onder begunstiging van prachtig weer is Woensdag op het landgoed Den Donck het zuiderzendingfeest gevierd. Reeds vroeg in den morgen kwamen van alle zijden en met alle mogelijke middelen van vervoer een aantal personen hier aan, wat hier eene ongewone levendigheid veroor zaakte. Het aantal bezoekers, per boot, rijtuig, rgwiel, enz. hierheen gekomen, kan op 9 a 10,000 worden geschat. Leger en Vloot Militaire School. Alsnog zijn in het hoogste studie jaar der Militaire School alhier over gegaan de cadet J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstad van de cavale rie hier te lande, de cadet T. van der Zee van de infanterie Ooetindisch leger en de volontairs G. Terwoat, H, J. A. Hagdorn, W. C. van der Velde, A. A. Hoogerwaard en J. H.Lamour. Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Raad. Voorstel van B. en W. om aan den heer J. W. van Alphen, len luit. adj., belast met de opleiding van de offi cieren en het kader der d.d. schutterij, een gratifioatie van f 200 toe te kennen. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van enkele wijzigingen in de statuten der Maats, tot expl. van Staal- waterbronnen. Voordracht voor lid der Comm. v. toezicht op het L. O. J. Merens. C. J. M. de Wilde; Voorstel van B. en W. tot aan schaffing van modellen bg het onder wijs in de werktuigkunde, tot een bedrag van f213 verdeeld «ver twee werd geboord, kon de pijn waarover get. de Laat bij hem was gekomen ook door het vallen op een hard voorwerp zijn ontstaan. De ambt. van het O. M., Mr. Joh, P. van Outeren, merkte in zijn requi sitoir op, dat z. i. bekl. van het trap pen en sohoppen moeBt worden vrij gesproken en eiBohte tegen bekl. wegens overtreding van art. 300 van het Wetb. van Strafc. eene gevange nisstraf voor den tijd van 14 dagen. Nog stonden dezen mórgen terecht n paar jeugdige bloemisten van Heemstede, de 15j<trige A. W. Wester- boven en de 14jarigeJ. J. L. Vermeer, die in plaats van eens anders tuin eens netjes in orde te maken, een paar bloemen gekaapt hadden en wel aan den avond van 31 Mei 11. eenige z. g. sneeuwbloemen uit de-"i tuin van de wed. C. M. BoeréeWildschut, welke 72jarige vrouw met haar zoon als getuigen werden gehoord. Nadat de president, Mr. S. J. A. van Walchren beide knapen eene ernstige vermaning had toegediend, hoorden zij elk tegen zich eene gevangenisstraf voor den tijd van 5 dagen eischen, wegens overtreding van art. 310 en 3li sub. 4 van het Wetb/ van Strafr. Uitspraak in deze beide zaken heden over 14 dagen. „ifteldaiüijhsiS naar Vermogea.' Afdeeling„Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 9 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 38 voor werkvrouw, 14 voor grond werker, 20 voor loopknecht. 51 voor los werkman, 5 voor schilder, 2 voor timmerman, 4 voor hui6kneoht, 1 voor kruideniersbediende, 1 voor bankwer ker, 1 voor vlechtwerk, 1 voor tantoorbed., 6 voor oppasser, 1 voor Bmid, 6 voor breiwerk, 2 voor man- geiwerk, 1 voor baker, 1 voor strijk ster, 7 voor naaister, 2 voor wasch- vrouw, 1 voor witter, 2 voor metse laar, 1 voor opperman, 1 voor let terzetter, 1 voor voorslager, 1 voor oostuumnaai6ter, 1 voorkleedormaker, 2 voor kookster. Bij de aanmelding moet een ge tuigschrift van goed gedrag overge legd worden. Van 1 Nov. tot 9 Juli zgn de volgende personen geplaatst 10 voor loopkneoht, 33 voor werk vrouw, 2 voor snelperadraaier, 40 komst zal de pubïioiteit, die aangemaakt de hand, en te 1 uur 52 aan sohool C. jaar. - r Voordraoht onderwijzeres 2e kl.l voor los werkman, 1 voor witter, 1 voor breiwerk, 1 voor smid, 1 voor1 Kn Provinciale Staten VAN NOORD HOLLAND. In de heden, Dinsdag, le half een voortgezette zomerzitting kwam o.a. in een adres van J. P. Noordijk en J. H. Moojen op Texel om subsidie voor een zeestoombootdienst vandaar naar de wal. Het werd gesteld in handen van Ged. Staten om advies. Over verschillende subsidieaanvra gen werden gunstige rapporten uitge bracht, die zich aansloten bij de ud- viezen van Ged. Staten. D3 commis- siëa adviseerden ook tot goedkeuring van dè bégroótingen voor 1897 en de rekeningen over 1895 van de Provincie van bet gesticht Meerenberg en bracht hulde aan de comm. van Toe zicht en den geneesheer-directeur van dat gesticht voor huh beheer. Wat het wetsontwerp tot splitsing van Amsterdam in kiesdistrioten aan gaat, deelde de groote meerderheid der oommissie volkomen do opinie van Ged. Staten, dat die geenszins gewensoht is en dat, indien ze tooh tot stand kwam. twee nieuwe leden zouden moeten worden gekozen in het district Haarlem. Evenals Ged. Staten adviseerde de Comm. tot vernietiging van" het be- b 1 uit van ingelanden van den Thamer- binnenpolder tot opheffing van het Zgdveld uit het polderverkeer. Aan den heer K. Cz. de Boer werd, op zgn verzoek, vergunning verleend Ged. Staten in den loop dezer zitting te interpelleeren over de subsidie tot herstelling van de brug over de Nauerna8che vaart. Dinsdag 10j( uur voortzetting. Wedstrijd „Zang en VriendEChap". Ten vorigen jare schreef de Kon. liedertalel „Zing en Vriendschap" een wedstrijd uit voor een compositie voor mannenkoor a capella. Van de 41 antwoorden, die toen inkwamen, werd geen de bekroning waardig ge keurd en de wedstrijd opnieuw uit geschreven. Thans zijn er 22 inzendingen, waar van 3 evenwel niet voldoen aan 't reglement, omdat ze niet zijn ingele verd in duplo. „Bij het feest op den Koninginne dag te Haarlem zullen de Kon. lieder tafel Zang en Vriendsohap, Cresöendo en Zanggenot eene gecombineerde uitvoering geven op de Groote Markt, met begeleiding van de kapel van Wedemeyer. Ten gehoore zullen worden ge bracht: de Volksliederen, Verhuld/s Vlaggenlied en Hollands Glorie vaa Bovenstaand berioht lazen wy ia

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3