brengt dan ïn 't zelfde tij fvak van ^5 alleoverige groepen hebben bij ge Iragen tot eene vermeerdering van f 3 mil lioen in het geheel. De invoerrechten hebben hierin het leeuwendeel 1 1,092,300 (ongeveer 36 pet.)de ge zamenlijke accijnzen volgen met t 647,200; dan komt de poBterij met het aanzienlij ke bedrag van f 396,570; de indireote belastingen (te zamen) gaven f 370,420, de directe belastingen 1357,400, de loodsgelden f119,240, de waarborg f 16,500 en de telegrafen f6440 meer. Met slechts geringe uit zonderingen is van de afzonderlijke middelen de opbrengst ditmaal groo- ter geweest dan ten vorigen jare, en de beteekenis hiervan wordt nog ver hoogd door de omstandigheid dat het middel hetwelk in zijne wis selvalligheid zoo vaak hot totaal cijfer beheerecht, nml. het suooes3ie- reoht, thans in de vermeerdering 8leohts een vrij matig aandeel heeft. Bij de raming voor a/lS is de totale opbrengst nog aohter; maar op zioh zelf reeds is dit een gewoon ver- sohqnsel, en, wat zeker nog niet dik wijls voorgekomen ishet verschil beloopt nog niet eens f 1 millioen (in juiste ojjfers is het f937,300), terwijl verleden jaar, (toen het eerste se mester tooh ook geen stof tot klagen had gegeven) het versohil ruim f21/* millioen was. Er is m. a. w. op 30 Juni van dit jaar tuBBohen werkelijke opbrengst en ramingsoijfer sleohts een versohil van 1,6 pot., tegen een van 4,2 pot. op denzelfden datum van 1895. Atjeh. De oorrespondent te Batavia van de N. R. Ct. seint onder dag- teekening van Woensdag Gisteren zijn twee bataljons naar Gloempang getrokken op hun terug weg zijn twee minderen gedood en negen gewónd. Vandaag zijn drie bataljons naar Kroeng Raba gegaan - het derde houdt Boekit Seboen en Kroeng Raba bezet. Het blad teekent hierbij aan Onverdroten marcheeren onze ba taljons naar Oost, Zuid en West door het gezuiverde terrein, in wijden kring gelegen om onze linie. Ons komt het voor dat het doel dier be- wegingen is, de kwaadwilligen daar voorloopig uit verwijderd te houden en de rustige kampongbevolking aan het op ongezette tijden verBOhijcen van troepen te gewennen, evenals dit vroeger geschiedde in de seotoren Linnen de linie. Wil men daarvan eon gunstig re sultaat vervrachten, dan zullen die troepenbewegingen nog tijden lang dienen te worden volgehouden en zal van onze soldaten nog veel grooter inspanning worden gevergd dan de reeds zoo zware dienst der seotor- patrouilles eisohte. Valsohe wissels op de Neder- landache Bank. Dezer dagen is een belangrijke ver duistering ontdekt ten nadeele van de Nederlandsehe Bank. Bij de inven tarisatie van de nalatenschap van den heer J. J. B. Heemskerk, 29 Juni jl. te Dordrecht overleden, bleek, dat een bedrag van f123,000 bij de Ne- derlandeche Bank was opgenomen tegen afgifte van wissels, voorzien van valsche handteekeningen. Een nauwlettend onderzoek is onmiddellijk ingesteld. Een onderwijzer ontslagen. Door B. en W. van Amsterdam is aan den Raad voorgesteld den derde klasse onderwijzer M. den Hartog met ingang van Woensdag te ontslaan. Aanleiding moeten B. en W. gevonden hebben in de volgende feiten Den 8sten Juli 11. werd teAmsterdam rangexamen gehouden. Van de daar toe opgeroepen 150 derde klasse onderwijzers waren een vijftiental opgekomen en het examen werd af genomen door eenige, door B. en W. aangewezen hoofden van scholen. Toen deze na afloop huiswaarts keer den, werden zij opgewaoht door eenige onderwijzers, die geprotesteerd had den tegen deze rangexamens. De sohoolhoofden stapten in de tram, enkele der onderwijzers volgden hen en een hunner, genoemde Den Har tog, ontzag zioh niet de hoofden, en met name een tweetal hunner, te beleedigen. De hoofden dienden des wege bij B. en W. een klacht in en deze hebben, na advies ingewonnen 'te hebben van den arrondissements-, j schoolopziener van district I, prof. J. j C. Matthes, ingevolge de bevoegdheid hun bq art 29c der wet op het Lager Onderwqs gegeven, den Raad voor gesteld den Hartog te ontslaan. Dit ontslag is volgens het genoemde ar tikel niet eervoldoch de wet eisoht goedkeuring van het besluit door Gedeputeerde Staten. Deze kunnen dan tevenB, indien zq daartoe termen aanwezig aohten, verklaren, dat de onderwijzer de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren- Te Hilversum heeft de politie Dins dagavond, op aanwijzing van een der buren, bij T. Kok, wonende in den „Sohspenkamp", op den zolder een zesjarig zoontje van dezen in verre- gaanden staat van verwaarloozing ge vonden. Het k-iaapje was daar door de ouders opgesloten, mishandeld en zonder het hoogst noodige voedsel en drinken gelaten. Da politie had groote moeite om de ouders te beschermen tegen de woede van eene overtalrijke menigte, welke hen niet alleen te lqf wilde maar ook de woning wilde vernielen en in brand steken. Het onderzoek werd Woensdag voortgezet. (2V. v. d. D Een honderdjarige. Uit Rhenen meldt men van 15 de zer Heden vierde de heer M. W. van de Waal alhier zijn honderdsten ver jaardag. De geheele gemeente deelt in de feestvreugde. Uit tal van hui zen wapperde de nationale driekleur en een fraaie eereboog was opge- rioht voor de woning van den jubi- laris, die tallooze blijken van belang stelling ontving. Honderden kwamen hem gelukwensohen. De heer Van de Waal heeft van zijne 6 kinderen nog 4 in leven. Verder heeft bij 25 kleinkinderen en 16 aohterkleinkinde ren. De krasse grijsaard is nog vol komen gezond en verheugt zich in 't volle genot van bijna al zqne zin tuigen. In de legerplaats bij Oldebroek was Dinsdagochtend de 5e batterq van het 2e regiment veld-artillerie aan het houden eener taotisohe oefe ning, toen bij het in galop in batterq komen een bijdehands paard van het middenspan voor een der kanonnen viel, waardoor de berijder, de mili cien W. Middel uit de gemeente Marum, er onder geraakte en een sohedelbreuk bekwam. Per zieken wagen is hij onmiddellqk door den officier van gezondheid naar de am- bulanoe getransporteerd, waar hq is overleden. Werkstakingen. De jongen8 van de glasblazerij te Schiedam schijnen pogingen te willen doen om de strike uit te breiden en dan een loonlijst op te maken. Voor zoover bekend, genoten de stakende jongens fö per week en verdienende mannen het loon, dat ook elders wordt betaald. Volgens de Schied. Ct. hebben ook de werklieden der stedelijke gasfa briek aldaar een eisch tot loonsver- hooging bij de directie ingediend. Brutale inbraak. Het dagdienstmeisje van mej. A. A. van S., belde Dinsdagochtend tegen 9 uren, zooals gewoonlijk, aan de wo ning barer messteres, op den Schie dam schen Singel te Rotterdam, doch kreeg geen gehoor. Zij belde nog eens en nog eens, met hetzelfde gevolg. Niet gewoon te moeten wachten en een raam open ziende staan, maakte zij zich zoo ongerust, dat zij een fami lielid ging waarschuwen, die daarop ae hulp der politie in de Witte de Withstraat inriep. Met- een ladder kreeg men toen toegang tot het door mej. S. bewoonde bovenhuis, doch hoe men ook zocht, van de bewoon ster was geen spoor te ontdekken, totdat, zij ten laatste jop den zolder op den vloer liggende werd gevonden, de handen op den rug gebonden en met een prop in den mond. De reeds bejaarde dame werd na tuurlijk terstond uit hare benarde poBitie verloBt en was den eerBten tijd niet in staat inlichtingen te ge ven zij was door schrik en angst meer dood dan levend. Bij horten en stooten vernam men later van haar, dat des avonds omstreeks 6 uren twee als heer gekleede personeD, zich uitgevende voor belastingambtenaren, zich ten harent vervoegden om de woning te zien. Zq werden binnengelaten en na de inrichting van het huis gezien te hebben en zich van een en ander op de hoogte gesteld te hebben, grepen zq plotseling de dame beet, wierpen baar op den grond, bonden haar en brachten haar op den zolder, in den toestand, waarin zij Dinsdagochtend gevonden werd. Den ganschen avond en nacht had zij smartelijke pijnen te lijden, nog vermeerderd door eene wond, die zij in het gelaat^ opliep, tengevolge van den val of de worste ling met de bandieten. Thans is haar toestand naar omstandigheden bevre digend. Toen mej. S. op den zolder en uit het gezicht van de misdadigers was, hebben zij op hun gemak de woning doorzocht, daarbij gebruik makende van de sleutels, die in een sleutel mandje op de tafel lagen. Het signalement dat de oude dame van haar aanranders aan de politie opgaf, heeft tengevolge gehad dat Dinsdagmiddag naar het bureau in de Witte de WithBtraat is gebracht zekere Van I., vroeger agent van po- 1 tie te Amsterdam, die {aldaar tot nader verhoor wordt gehouden. Er is een portefeuille met omstreeks f800 aan bankpapier gestolen. Er zijn echter geen andere voorwerpen van waarde verdwenen. De jgewezen agent van politie ech ter is op vrije voeten gelaten, omdat is gebleken dat hij geen schuld heeft aan de geweldpleging en den diefstal. De moord te Alblasserdam. Een oorrespondent van de N. R. Ct. heeft een bezoek gebraoht aan de ouders van de vermoorde Baartje Kloot in Alblasserdam, en bq die ge legenheid ook het geredde meisje Maregje gesproken. Uit dat onder houd met de ouders en met het niohtje is gebleken, dat de man de kinderen uitnoodigde met hem in de boot te gaan, dat zij den hoogen dijk afgin gen in de griend en er toen nergens een boot was le zien. „Dat kost me wel honderd gulden I" had de man volgens het verhaal door Maregje gedaan nog uitge roepen. En toen, terwql de kinderen nog stonden te kqken, gebeurde bet. Maregje, die het dichtst bq hem stond, had hij plotseling een hevigen stomp in den rug gegeven, zoodat zq te water was gevallen (in de ri vier). Zq had nog gezien dat Baartje ge vlucht was en dat de man haar was nageloopen. Zq had Baartje nog hooren roepen„Als je me geen kwaad doet, krijg je mijn spoor mandje!" Verder weet zq niets. Op een vraag van den oorrespon dent wat zq deed, toen ze in het water werd gestooten was het antwoord Er stond een boomje, zoo'n struik, en daar greep ik me aan vast. En heb je niet geprobeerd, er uit te klauteren Ja, maar ik kon niet. Kwamen er geen schepen voorbij? Ja, een boot met twee sleepers (gesleepte vaartuigen). Heb je toen niet geroepen? Neen. Waarom niet Geen antwoord. Zouden de menschen op die schepen je hebben kunnen zien, als ze je ge roep hadden gehoord? Ik weet het niet. Verder wordt het verhaal gedaan van het vinden van het lqkje en van den vermoedelqken moordenaar. Wat de identiteit van den man be treft, nu eens zei Maregje, dat hij de moordenaar was, dan weer zei ze, dat hq het niet waB, zoodat men daar niet heel veel verder mee kwam Dat de misdadiger niet gevluohtis wqten de ouders van het vermoorde meisje aan de omstandigheid, dat juist op dat oogenblik veel menschen op den djjjk liepen, o.a. ook de werklui die van Papendrecht kwamen er was in den polder een jongen met een orgeltje, waar de menschen bij bleven luisterenzq moesten hem zeker ge zien hebben, had hij willen vluchten. Men schrijft nader uit Dordreoht aan hetzelfde blad Aan het verslag van mijn onder houd met de familie der beide kinde ren moet nog als noodige aanvulling worden toegevoegd, dat de geredde Maregje geheel hersteld bleek te zijn. Zq was Dinsdag nog niet door de justitie gehoord. Grasmaaiers hebben te Alblasser dam het geruoht verspreid, dat op den dag van het ongeval, omstreeks 4 uur, een man van de Alblasaerdamsohe zqde de rivier de Noord is overge zwommen naar de Steenplaata onder Hendrik Ido Ambaoht. Bevat dit ge rucht waarheid, dan is het goed dat er de aandacht op gevestigd wordt. Uit een paardenspel, dezer dagen te Epe vertoevende, ontsnapte een beer. Bruintje maakte ongemerkt een kleine wandeling en stapte zonder zioh le laten aandienen een villa, door twee dames bewoond, binnen. In de gang werd de onwelkome bezoeker tegengehouden door de dienstbode die hem cordaat de deur wees. Spoedig was Bruin io zqn woning terug. Boheepvaart in Friesland. De correspondent te Akkrum van het Rdbld. achrqlt: De scheepvaart klaagt steen en been over den zeer lagen waterstandge wone tjalken kunnen niet meer met volle lading varen en de Btoombooten zelfs kleine, varen aan en over den grond. Dit is een gevolg van het zeer sterke afstroomen in het voorjaar, daar de zomer van 1S94 had geleerd, dat bq een sterken regenval het wa ter niet tqdig kan verwijderd worden. Nu 1896 zooveel minder vochtig is, wordt de hoeveelheid water, die men binnen de provinoie heeft gehouden, te gering, want er verdampt veel en de boeren laten van de kanalen in de polders loopen om hun landsloo- ten aevuld tè houden. E6n gevolg is, dat het water dagelqks aanzienlijk daalt. Daar komt nog bq, dat, wegens gebrek aan afstrooming en verver - Bobing, het beetje water, dat nog in de vaarten staat, sterk verontreinigd en langzamerhand een gevaar voor de gezondheid wordt. Om meer dan éen reden is dus een ernstige verbe tering dringend noodzakelijk. Verwachtingen omtrent den oogst over 1896 in Friesland. Tarwe staat nitmuntend. Rogge eveneens goed. Gsrst belooft een voldoende op brengst. Haver laat zich goed aanzien, doch is wat lioht en kort van stroo, ten gevolge van de droogte. Boekweit wordt er weinig verbouwd; wat er is, laat zioh goed aanzien. De boonen staan uitmuntend. De erwten bloeien praohtig en laten zich goed aanzien. Koolzaad is er weinig verbouwd. In eene reekB van jaren is de stand niet zoo best geweest als in dit voorjaar Vlas staat goed, vooral het vroeg gezaaide; het later heeft van de droogte geleden. Kanariezaad is er weinig verbouwd; wat er is staat behoorlijk goed. Chioorei. Hieromtrent valt hetzelfde op te merken als van het vlas gezegd is. Aardappelen staan praohtig te velde. Er is een massa uitgepoot. De vroege Boorten geven ten gevolge van de droogte weinig knollen. Beetwortelen zqn met de aard appelen het hoofdproduct geworden. Zq staan beet; hier en daar echter hebben zij te lqden vau de maden der mangelworteivlieg. De klaver leverde eene uitmuntende weide voor het vee; de bloei is praohtig. De graslanden leverden in den be ginne overvloedig voedsel voor het vee. Door de droogte hebben vooral de hooggelegen landön veel geleden. De opbrengst der hooilanden is niet hoog, doch de qualiteit is goed en ten deele is het hooi mooi gewonnen. Bosch. Slaat goedhet jonge eiken hout heeft echter iets door de vorst (a-a) Onweder, Uit Druten sohrijft men dd. 15 Juli Een geweldig onweer trok heden over onze gemeente. De bliksem trol den mast der gierpont en sloeg hem te pletterde voerman eener kar, die zich juist in de pont bevond, had de tegenwoordigheid van geest het wild geworden paard onmiddellijk met sterke hand bij den teugel te grijpen en voorkwam daardoor groota onge lukken. Bij een volgenden slag werd de nok van het veerhuis zelf getroffen, er onistond een begin van brand, die dadelijk gebluscht werd, terwql de bliksem voor de derde maai in eene woning sloeg, waarin eveneens brand ontstond, die eohler ook nog tqdig gebluscht werd. Te Deventer woedde Woensdag middag een hevig onweder. De blik sem sloeg in een hooiberg, staande in de Voorstad, waarnaast er nog 16 stonden, waarvan de meesten reedB zqn afgebrand. Opmerkelijk is het, dat ook voor eenigen tijd het onweer op dezelfde plaats in de hooibergen sloeg, die meerendeels in de asoh werden gelegd. Men meldt uitingen (Neder-Betuwe) dd. 15 Juli Hedennamiddag ontlastte zioh een hevige donderbui. In 't naburige Eek en Wiel sloeg de bliksem in een ka pitale boerenwoning,welke afbrandde. De regon viel bq atroomen neder. VolgeDa den regenmeter viel er 20 rnM., d.i. 20 liter per M\ of 2000 H.L. per H.A. Deze bui is van groote waarde voor den landb*. uwer en vee houder. Letteren en Kunst. Ia de Juli-aflevering van „Woord en Beeld" vindt men, als herinnering aan de uitvoering van Handel's Mes sias in de St. Bavo te Haarlem op 5 Juni j.l., Messchaerta niet ge lukkig geslaagd portret, met, naar foto's, de portretten van Rogmans, Marie Liining, Marie Wilhelmj en Willem Robert. De heer Philip Loots sluit de af levering met een eompositie Op het water, wGoiden van Do Rop. Veldheer toekende de randversiering van dit blad muziek. Sport en Wedstrijden Wielrijden. Jaap Eden heeft aan een der re dacteuren van Paris Vèlo verklaart, dat hij binnenkort naar Holland zou gaan, om daar te rqden, eu dat hij direct daarna weer naar Parijs terug keert. Jaap moet ontroostbaar zqn over z'n peoh bq den Grand Prix. Ponteochi beweert bij den wedstrijd om den Grand Prix door Jaoquelin te zqn gehinderd, die de geheele breedte van de baan voor zioh alleen zou hebben genomen Wat de eerste drie vau den grand Prix met dezen wedstrijd hebben ver diend: Morin, 6000 fr., een gouden medaille, een kunstvoorwerp, le grand prix, 150 fr., le prix de Vincennes. Jacquelin, 2000 fr., gouden medaille, 2e grand prix, 150 fr., le prix de Vincennes. Eden, 800 fr., gouden medaille, 3e grand prix, 500 fr., le vreemdelingenprijs, De wedstrijd om den prqs van den 14den Juli, die te Parijs in hetVélo- drome de la Seine werd gereden, noemt men daar den kleinen grand prix, omdat zoovelen der mededin gers naar den grand prix hierin uitkomen. Alleen is het jammer dat Eden en Morin in dezen wedstrijd niot startten. De eerste wordt geplaagd door een ongevaarlijke ongesteldheid, die hem het zitten op een zadel on mogelijk maaktde eerzuoht van den tweede is voorloopig verzadigd. De uitslag van de eerste afdeeling, gisteren i?, als voigt Scratch, 2000 m. le serie1. Hei man, 2 lengten voor, 2 Murphy, 3 Ruinart. 2e serie1. Jacquelin, een wiellengte vóór, niettegenstaande hij eenigen tijd was ingesloten, 2 Der- nauoourt, 3 Muringer. 3e serie, le Booquillon (100 s lengten voor), 2e Kiser, 3e serie, le Chinn (4 lengten voor), 2a Thibaudin, 3e Govin. 5e serie, le Ponteochi (1% lengte voor), 2e T. Reboul, 3e Fournier. 6e serie, 1 Bourillon, (2 lengten voor), 2 Whee ler, 3 Piette. 7e serie, 1 Gras (200 M. voor,) 2 Dary, 3 Durand. In den wedstrijd tussohen de tweede-aauge- komenen won Kieer de le, en Robert son de 2e seri6. Woensdag reden nu de winnaars in deze verschillende afdeelingen de semi-finale van den prijs van den 14en Jvli. 1 De uitslag van V oen3dag was: le halve finale, 1 Jaoquelin, 2 Pon teochi, 8 Booquillon. 2e halve finale: 1 Bourrillon, 2 Wheeler, 3 Beyman, 3e haive finale1 Chinn, 2 Kiser, 3 Robertson. Finale1 Jaoquelin, 2 Chinn, 3 Bourrillon. Jacquelin nam dadelqk de leiding, gevolgd door Chinn; reohta van Jacquelin Bourillon. Chinn ver ruilt van machine maar passeert tooh kort daarna de beide leiders; bij de laatste ronde komt Jacquelin eohter voor. Hq hindert hierbq Bourriilon in 't oog loopend. Hq wint nauwe lijks met een wiellengte van Chinn Bourrillon is een lengte achter Chinn. De laatst aankomende reoiameerde, en de jury liet Jacquelin 20 frank boete betalen, waaraan Bourrillon al zeer weinig had. N.R. Ct). Matoh Cordang-Luyten. De felkens uitgestelde strqd tus sohen M. CordaDg, amateur-wereld kampioen over den afstand van 100 KM. en Henri Luyten, tweede aan komende in den wedstrqd om het kampioensohap van de wereld voor beroepBrqdere, over dienzelfden at- Btand, zal plaats hebben op Zondag 19 Juli a. s. des namiddags te twee uur, op de Amsterdamsohe Wieler baan. Het is hot bestuur vau de sport vereeniging „het Willemspark' ge lukt beide rqders over te halen hier den strqd uit te veohton wie van beiden de sterkste is. De gaogmaking zal gesohieden door quintuplets, qua druplets, triplets en tandems. Nog nimmer ia de Amsterdamsohe baan bereden door een quintuplet (een tweewielig rqwiel metvqf zitplaatsen). Leger en Vloot, De cadetten der oavalerie van de K. M. A. uit het 4e studiejaar, gede tacheerd bij de militaire sohool alhier zullen op 17 Juli a.s., onder bevel van den le luit. A K. van Wqok, van den staf der oavalerie, 'naar Venio vertrekken, om aldaar bij het 2ereg. huzaren te worden gedetacheerd. 9EMEN&D NIEUWS De omgekeerde wereld. Het is een zeer ernstige, weten schappelijke theorie, welke geleid heelt tot een allerzotste proef. Lord Kelvin (Sir William Thomson) lieeft onlangs opgemerktdat, aangezien elk prooeB in de natuur het gevolg is van moleoulaire beweging, do gan- eohe loop van 's werelds zaken zou kunnen worden omgekeerd als men die beweging kon omkeeren. Dan zou men een waterval naar boven zien stroomen en rivieren zouden uit de zes tegen de bergen opklimmen, regenbuien zouden opstijgen uit den grond, geheel uitgebloeide bloemen zouden tot den knopvorm terugkee- ren ende menschen zouden als grijsaards geboren worden om als zuigelingen te sterven- Maar wij kunnen nu eenmaal onze moleculen niet rechtsomkeert doen maken. Eohter heeft men er iets op gevonden om toch een aanschouwe lijk beeld te geven van sommige pro cessen uit zulk een „omgekeerde wereld". En wel door middel van de kinetoscoop. Men heeft eenvou dig alle beelden in omgekeerde volg orde gereproduceerd en toen kreeg men resultaten, die de toeschouwers deden twqfelen aan hun verstand. Want men zag b. v. de volgende dingen gebeurenIemand nam een leeg glas van de tafel, bracht het aan zijn mond en zette het met wijn ge vuld weer neer. Een ander werd gezien, zittend op een stoelplotse ling vloog een eindje sigaar van den vloer in zqn mond, er kwam rook uit de kamer naar de sigaar, die steeds langer werd, totdat de rooker haar in zijn koker wegborg. Een derde zit te eten, maar op zoo'n manier dat hij stuk voor stuk uit zijn mond neemt, totdat hij een heele kip vóór zioh heeftenz. enz. Deze vermakelijke vertooning moet vooral pleizierig zijn voor menschen die wat te veel geld uitgeven en in den kinetoscoop met omgekeerde beelden de kunst kunnen leeren om, door veel uit te geven, een leege beurs te vullen. hier voor zich zelve en voor haar kleinen zoon een complete vestiug geschapen." „Vreesde zij wellicht, dat ongeroepenen haar lijk zou den stelen?" lachte Eugenie spottend. „Ik geloof niet, dat deze vrouw iets ter wereld vrees de. Er staat van haar veel moedigB opgeteekend in de chroniek van ons geslacht, zij bezat een koenen geest." „Maar wreed tevens." De geest van tegenspraak Bcheen Eugenie heden te bezielen. Wilde zij zich wreken wijl haar verschijnen daar straks aan den oever van het meer graaf Egon zoo onwelkom was geweest? Ja, onwelkom. Het oog der liefde ziet scherp. Zij begreep hem in het geheel niet meer. Welk een ontzettende haast had hij bij het diner in h6t prinselijke slot aan den dag gelegd. Hq kon maar niet spoedig wegkomen. O, zij had een juist oog en vermoedde verkeerde wegen en zie zij trof hem daarop aan. Zij was hem onge merkt gevolgd, bij Adèle tandpijn voorwendende. Ha, haHaar blik beschouwde bet bruine, onschoone gezichtje der jonge vrouw, dat zich met merkbaar onbehagen naar den oever toekeerde in de richting van de pachterswoning, evenals verwachtte zij daar een gelietde gestalte te zien, want haar kalm oog drukte verlangen uit. Neen, Goddank, op dit Zigeunergezicht kon hij niet verliefd worden, Egon Hallwey niet, hij beminde steeds het schoone, het volmaakte en dat bezat zij niet. „Ik ga niet mede in den toren 1" riep Eugenie plot seling in het stijgende zelfbewustzijn van hare verlei delijke schoonheid. Hoe dwaas was zij toch geweest met haar domme achterdocht, die zoo plotseling was opgedoken en haar met gierenklauwen vasthield 1 „Neen, ik ga niet mede naar binnen naar die heil- looze Jutta, zelfs haar tot stof vergaan lichaam zou nog onheil kunnen brengen, en ik sou daar liever niet door getroffen worden." „Wilt ge dan alleen hier achterblijven?" „Ik blijf hier in de boot zitten, totdat ge uw bezoek hebt afgelegd, Graaf Egon, neem u in acht in die gevaarlijke nabijheid!" Het zou moeielijk te zeggen zijn geweest, wat Eugenie von Bietinghoff met die „gevaarlijke nabijheid" eigen lijk bedoeldehet vergane lichaam der Jutta of de, in den eersten bloei der jeugd prijkende jonge vrouw, die zwijgend en zonder eenige hulp de boot verliet. Graaf Egon's gelaat bleef onbeweeglijk. Hij trok alleen de boot nog verder op den rotswand. Eugenie zong met hare schoone, weeks stem een gondelliedje. Graaf Egon en zqn vrouw schreden, dicht tegen den toren geleund, voorzichtig den hoek om, waar de met ijzer beslagen denr in hare verroeste scharnieren hing. „Of het ons gelukt, dit kunstwerk van een vesting te bestormen?" zeide hij met een zweem van scherts; zijn lippen echter bleven ernstig. „Het groote slot, dat meestal nog aan een veiligheids ketting dwars voor de deur hing, heeft graaf Nicolaus er af laten nemen, ik weet mij nog zeer goed te herinne ren, hoe mijn broeder Leo en iK het wereldwonder aangaapten, het ware ons anders niet mogelqk geweest om er binnen te komen. Men heeft het destijds moeten laten springeD, wijl mijn voorzaat Jobst, den sleutel in het meer heeft geworpen, ten einde Jutta de eeuwige rust te gunnen. Een merkwaardige vrouw, die gravin Jutta. Het is u toch bekend, dat graaf Jobst bij haar begrafenis in de kist van den kleinen zoon edelgesteen ten vond, die zij daarin verborgen had om ze met zich te laten verdwijnen?" Lindis beaamde dit zacht. In haar brein flikkerde een denkbeeld op, snel, plotseling, maar toch onom- stootelijk zeker. Met een in het oog loopenden ijver, ja, haastig zelfs, hielp zij den graaf bij zijn pogingen om de deur uit hare scharnieren te lichten. De klink was ingeroest, doch eindelijk, eindelijk, week zij voor de kracht van den gespierden arm, met een krassend, dof geluid bewoog zij zich van hare plaats. Door er het gewicht van zijn gansche lichaam tegen aan te zetten, gelukte het eeret den graaf om de deur achteruit te doen wijken, doch zij opende zich niet genoeg, maar liet Bleehts een kleinen kier vrij, die den bezoeker niet geheel zonder hinderpaal den weg paeseeren liet. Ook scheen er een bijzonder mechanismus in de onderschei den banden en schroeven der deur te liggen, dat zij echter niet verder onderzochten. Een eigenaardige muffe lucht kwam de binnen tredenden op den drempel te gemoet en een dozijn vleermuizen fladderden opgeschrikt om hunne hoofden. „Eenige treden voeren naar omlaag, wacht een oogen blik 1" waarschuwde Hallwey en ging daarop voort: „De rots is tot een bepaalde diepte uitgehold, zie hier, men kan nog de bewijzen van dit moeitevolle werk zienhij wees op de met bijl- en hamerslagen behouwen wanden van den kelder, waarheen een houten trap afvoerde. „Laat mij er maar eerst in afdalen, ik weet wel niet, of de verweerde treden nog draagkracht genoeg bezitten. Reeds bij den tweeden stap viel de trap ineen en de graaf sprong in het nog vrij diep gelegen gewelf. „Een oogenblikje geduld, ik zal wel spoedig een nieu we trap improviseeren." Jutta scheen echter goed overdacht den indringer den toegang moeilijk te willen maken. Ia den kleinen, donkeren voorkelder bevond zich geen enkel voorwerp, dat tot steunpunt kon dienen, dooh Hallwey wist zich wel te redden. Wees zoo goed en treed hier op dit smalle, vooruit stekende punt, de natuur heeft hier zelve een trap ge maakt en deze zal ons ook bq het naar boven gaan goede diensten bewqzen," Lindis deed, gelijk haar gevraagd was, en stak den voet naar voren, die doornat van het zeewater op den drempel vochtige sporen achterliet. „Zie zoo, wilt ge thans den kleinen sprong wagen Ik zal er wel voor zorgen, dat ge niet valt." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2