ïïmmm oud-leerlinge der inland che school aldaar en ons zeer genegen, had te ▼ergeefs getracht hem den doortocht te beletten. Ter bescherming van dezen Radja, ook tegen weerwraak van de zijde des vijands, beloofde de resident eene kruisb: ot te Naiklior te stationneeren. Te Baraté en te Pariti vernam de resident, dat in de laatste dagen geeD vijandelijkheden meer waren ge pleegd, dooh dat veel slecht volk was gezien. De aanwezigheid der gewa pende politie soheen de kwaadwilligen eenig ontzag in te boezemen. Niettemin bleef de politieke toe stand hoogst ongunstig en moest het dringend noodig worden geaoht om, ook in het belaDg onzer be dreigde onderdanen, te trachten daarin door kraohtige maatregelen TerbeteriDg te brengen. Tot dat einde verleende de regee ring reeds onder dagteekening van 25 Juni jl. machtiging om Hr. Ms. Borneo, tijdelijk naar Timor te diri geeren en in aansluiting daarmede is de resident van Timor en onder- hoorigheden thans gemaohtigd, om het in dat gewest besoheiden korps gewapende politiedienaren met een honderdtal te versterken. Voorts zuilen aan de gonvernements on derdanen in het bedreigde gebied ter zelfverdediging voorlaadgeweren verstrekt word n. Ten slotte zij nog aangeteekend, dat van de zjjde van het bestuur van Portugeesch Timor daanwerkelijke medewerking werd ondervonden. Door den gouverneur oier kolonie werd nl. een oorlogssobip naar Oei- koessie gezonden met dringende orders aan den bestuurder van Am- benoe om een eiude te maken aan alle vijandelijkheden tegen de bewo ners van Amfoeang. Gemengd Nienws, Leger des Heiig. De groote Internationale Leger des Heils tentoonstelling in de Agrioul- tural-Hall, Islington (Londen) is Zater dag 1 Augustus geopend. Zooals wij reeds vroeger mededeel den, is het hoofddoel, om den be zoekers te laten zien, wat het Leger is en doet over de geheele wereld. Elk land, waar de Legerviag wappert, is daarom op een of andere wijze vertegenwoordigd op de Tentoonstel ling, terwijl de versohillende afdee- lingen van ons werk en vooral het Maatschappelijk Werk in al zijn ver takkingen wordt voorgesteld. Zoo zullen daar bv. Toevluohten, Werkplaatsen en andere deelen der Stadkolonie zijn, waar men ziet, hoe onze dakloozen gehuisvest zijnde beddeu, die zy in de shelters krijgen; het voedsel, dat zy gebruikenhot werk dat zy verriohten. Een aantal mannen uit een der werkplaatsen zal op het Tentoonstellingsterrein blijven, zoodat men hen aan 't werk kan zien, timmeren, papier sorteeren of ander werk ^doen. Modellen van afdeelingen eener'landkolonie zullen er zijn een "werkkamer uit een Reddinghuis; Barm hartigheids-offloieren en verpleegsters aan het werk, enz. enz. Er zal b.v. een geheel Zuid-Afri- kaansoh dorp of Zoeloekraal zijn. Verscheiden inboorlingen uit Afrika zijn daarvoor overgekomen. Ook Engelsoh-Indië wordt vertegen woordigt door een Indisch dorp. Terwijl de eigenlijke Tentoonstelling in de groote zaal gehouden wordt, hebben in versohillende andere zalen van het gebouw allerlei bijeenkomsten plaats: o.a. eiken dag een Heiligings bijeenkomst, geleid door mevrouw Bramwell Booth, terwy! de Generaal in niet minder dan 26 bijeenkomsten in verband met de Tentoonstelling zal spreken gedurende deze tien dagen. Nederland en België zenden verte genwoordigers van de oestervissoberij, verder Van Houtens Cacao, een Hol landsoh kanaaleen windmolen Deltach aardewerk, antieke Holland- sohe klokken, vlaggen en gekleurde photo's uit verschillende Provinoiën. Vogelvlugheid Reeds dikwijls is over dit onder werp gesproken en geschrevenen velen dachten, dal men de juists snel heid, waarmee de vogels zich in het luohtruim bewe?en, moeilijk kon vaststellen en de getallen, die men noemde, overdreven waren. Zoo heette het, dat de huiazwaluw de verbazende snelheid had van 89 meter in de secondevolgens proef nemingen met vier duiven, die den afstand van Parijs naar Budapest (ongeveer 1300 K.M.) in vier dagen aflegde, moet de snelheid, waarmee de duif vliegt, op 51 meter in de se conds gerekend worden. En werkelijk worden deze getallen door de proeven van den heer Verschuren, den In- speoteur van de stadsreiniging te Antwerpen, in twijfel getrokken. Deze beer gaf iemand, die met ver schillende manden voi duiven naar Compiègne, in Frankrijk, reisde, een zwaluw mede, die te Antwerpen baar nest had. Den 17en Mei 's morgeus om half acht, weri de zwaluw te za men met de duiven te Compiègne vrijgelaten. Do zwaluw vloog onmid dellijk pijl-.nel in noordelijke richtiug, terwyl de duiven dit eerst na eonige kringen in de luoht te hebben be- sohreven, deden. De zwaluw kwam reeds te S uur 23 minuten in baar nestje te Antwerpen terug. De eerste duiven daarentegen kwa mefc pas om llVs uur op de plaats van bestemming aan. De zwaluw had dus de 336 K.M. tussohen Compiègne en Antwerpen in éen uur en 8 minu ien afgelegd, waaruit een snelheid volgt van 207 K.M. per uur of 58 meter per seoonde (ongeveer 3 maal de Bnelheid vaa een sneltrein.) De duiven bereikten slechts een snelheid van 15 meter per seoonde. Men kan zioh dus voorstellen in welk een kort tijdsverloop de zwaluwen haar trek maken. Met bovengenoemde snelheid zou slechts een halve dag noodig zijn om van België naar Noord- Afrika te trekken. Rodenbach gelooft, dat de duiven veel sneller vliegen en zelfs 32 meter in de seconde af leggen kunnen. Duiven vliegen nooit reoht vooruit, maar volgen steeds de luohtstroomingen, zoodat zij zich al tijd min of meer zigzagsgewyze in de luoht bewegen. Pool expeditie. De Daily Chronicle heeft van haren oorrespondent op Spitsbergen nader nienws gekregen omtrent de Conway- expeditie. Het bericht is eergisteren uit Tromeö verzonden; wanneer uit Advent Baai blijkt niet. Twee leden van het gezelschap zijn in een boot de Noord Fjord in gegaan. Zy kampeerdan aan Kaap Wijk en onderzochten de Westbaai, die zij zeer veranderd vonden. Het groote eiland is nu bedekt door den westelyken gletscher, die zioh ook naar het Noorden uitspreidt. De baai is nu half zoo groot als zij ge weest is. Een var de twee onderzoekers heeft nog een tocht gemaakt naar Dickson's Baai, de Doodstrap, als de Noorsohe jagers haar noemen. Alle leden der expeditie waren weer van Advent Baai terug, en voi- gens een Reutor-telegram keeren zy den Ion dezer naar Noorwegen terug. De oorrespondent der D. 6. meldt nog, dat JeaÖreson naar Noorwegen teruggekeerd was. Wij hebben gis teren het een en ander van dezen reiziger meegedeeld. Een grens i iciöent. De Temps bevat het volgende tele gram uit Barcelonette, in de nabyheid van welke plaats, gelijk wy eenige dagen geleden meldden, eenFransch soldaat met verlof even over de grens door Italiaansohe karabiniers werd gearresteerd „Onze landgenoot, die verleden Vrijdag willekeurig werd gevangen genomen, is nog niet losgelaten. Men verbaast er zioh over, dat de regeering niet dadelijk een invrijheidstelling heeft verkregen, welke toch noodza kelijk is. De wijze waarop de Fran schen die de Italiaansohe grens over schrijden, behandeld worden, is vol strekt ondragelijk en men kan er zeker van zyn dat, als de Kamers weer bijeenkomen, over deze zaak- een vraag tot den minister van buiten- landsohe zaken zal worden gericht." Diplomatie. Op een zomeravond van het jaar 1835 vertrok uit Leipzig een wagen, waariD twee heeren 2aten, de rechter v. Beust en diens zoon, substituut- grifier bjj de rechtbank te Dresden. In laatstgenoemde stad moest de heer v. Beust sr. den volgenden voormid dag wegens ambtsbezigheden zijn. Daarom hadden zij het juristenbal te Leipzig vroeger verlaten dan zy onder andere omstandigheden zouden hebben gedaan. .En nu verlangt u, vader, dat wy den gansohen nacht zullen doorrijden Dat kan u missohien volhouden, mijne moe gedanste voeten verlangen naar rust", pruttelde de heer v. Beust jr. „Wat blijft ons dan anders over „Wel, wij overnachten te Döbeln in .De Groene boom", laten ons heel vroeg wekken en rijden dan verder. Dan komt u nog vroeg genoeg." „Mijnentwegebromde da vader. „Maar dit zeg ik je, met zulk eene slaperigheid zul je geen oarrière maken. En het is wel tyd dat je griffier wordt." „Dat zal wel komen, vader", troost te de zoon. Te Döbeln lag het logement „De Groene boom" niet, zooals men ver wachten moest, in diepe rust. Integen deel, het was verlicht en men be merkte binnen een haastig heen en weer loopen. De anders zoo voorko mende waard verwaardigde de late reizigers slechts met eene korte bui ging en gaf te kennen, dat er geene kamer meer vry was. „Hier zie ik toch twee prachtig gestoffeerde kamers." zeide de heer v. Beust jr. op de open staande ver trekken wijzend, waarin geen gast te zien was. „Die zijn bestemd voor zijn excel lence deu minister v. Lindenau, die elk ogenblik kan komen," antwoordde de waard mei tea gewichtig air, „maar mijne heeren, ik vraag discretie, zijne excellentie reist incognito en wordt alleen door een ambtenaar van zijn departement cn een bediende verge zeld." „Könt gij den minister „Ik heb tot nu toe niet de eer—" „Hoe kunt gij dan weten, of niet tnee vreemdelingen, wien gij'bout de deur wyet, te erwaehten zijn vroeg de heer v. Beust jr. en maakte zijn overjas lo=, waaronder een dorijn co- tilionorden prijaten. De waard werd bleek van schrik. „Pardon, excellentie pardon wil uwe excellentie niet nader treden," stotterde hij, voortdurend buigend. De heer v. Beust sr. wilde de ver gissing van den waard heretellen, maar een biik van zijnen zoon be woog hem, met dezen de kamers te betreden. Een rijke maaitijd werd opgedragen, en terwijl zij alen, had de zoon moeite de bedenkingen van zijn valer te verstrooien. Midden in hun gesprek hoorden zij eensklaps stemmen op de gang. De zoon luis terde. „En ik zeg u, dat gij er berouw van zult hebben, zyne excellentie te heb ben afgewezen, niettegenstaande de kamers besteld waren," donderde een vreemde stem. „Maar als ik u zeg, dat zijn excel lentie er reeds is," antwoordde de waard. „Het moeten bedriegers zijn," her nam de ander. „Nu weet ik werkelijk niet, wien ik gelooven moet" riep de angstige waard. Maar misschien is u tevreden, als ik een mijner private kamers met twee bedden afsta." „Maar dan zoo spoedig mogelyk." De stemmen op de gang stierven weg. „Na gauw er uit", zeide de heer v. Beust sr. „Wij moeten de kamer voor den minister ontruimen." „Dat wil ik ook, maar niet direct." „Waarom niet?" „Moeten wij onze nachtrust er by insohieten Eerst willen wy rustig wachten, tot de beide bedden in de partiouliere kamers van den waard klaar zyn." „Nu, wij kunnen on3 op oub ont slag voorbereiden. De heer v. Linde- nau zal ons deze poets niet vergeven". De heer v. Beust jr. antwoordde niets. Na een poosje eohter ging hy naar beneden De minister, in reis gewaad, ging in de gelagkamer op en neer. De jonge man stelde zich aan hem voor en zeide„Exoellentie, myn vader en ik hebben van het ongerief, dat u getroffen heeft, ge hoord en wy veroorloven ons, u onze kamers aan te bieden, die wij zoo even eerst betrokken hebben." „Zeer vriendelijk, maar hoe kan ik dat aannemen." „O, pardon excellentie, inaar myn vader en ik zouden niet in de aange name vertrekken boven kunnen sla pen, terwijl onze superieur eeu ellen dig nachtverblijf voor lief moet ne men." „Nu, dau necm ik uw aanbod dankbaar aan. Maar eerst zou ik wel nauwkeurig uwen naam willen weten." De jonge man noemde dien, en de minister noteerde hem. Weinke weken later werd de heer v. Benst jr. bevorderd en in den di- plomatieken aisnst opgenomeD, waar in hij ten slotte ministerpresident van Ooelenryk-Hongarije werd. Een jonge Amerikaan6che, van Cin cinnati, kwam Maandag te Parijs aan en nam haar intrek in een hotel, haar kofier liet zij in het bagagebureau van den spoorweg achter. Zy giDg daarop naar een der groote maga zijnen om inkoopen te doen eu merkte onderweg op, dat zy voortdurend ge volgd werd door een net gekleed jongmensch. Toen zij in het magazijn wilde betalen, bemerkte zij dat haar beurs met 500 fr. en het bagagereyu verdwenen was. Onmiddellijk keerde zy naar het station terug, maar het was reeds te laat. Haar koffer was gehaald door een heer, die volgens de beschrijving dezelfde was als de persoon, die haar gevolgd had. Zij gaf het gebeurde by de politie aan en keerde naar haar hotel terug, waar zij tot haar verras sing den koffer vond. De dief had den inhoudj waaronder juweelen ter waarde van 10,000 fr., gestolen en het volgende briefje ingesloten „Waarde Miss. Neem dezen raad aan van een oprecht bewonderaar. Neem u voortaan in acht voor al te galante heeren die dames volgen en pak nu uw koffer maar weer." Een Amerikaanscli artikeltje Het Amerikaansche blad, de Arizena Kicker schreef onlangs „In de gansche wereld is het be kend, hoe voortreffelijk de versiaud- houding van ons blad tot zijn abon- né's is en dat wij ons liever de man gelen zouden laten uitsnijden, dan er ook maar één enkelen prijs te geven. Wilde ons echter ieusand met geweld een naam van minder waarde afhan dig maken, dan zou hij slechts Bill Whiters kunnen luiden, want dit laag denkende individu heeft zich je^en^ ons op de gemeenste, schunnigste en kwaadaardigste wijze gedragen. Bill Whiters is een slang, die eerst bijt en dan ratelt en dus^van fatsoen lijke ratelslangen der vaderlandsche savanna's lang niet gemakkelijk te onderscheiden is. Veertien dagen geleden zendt ons deze grillige hopvogel een vraag voor de rubriek „correspondentie", die er eenvoudig genoeg uitzag. Zij luidde „Mijne heerenIk krijg daar een neef uit Australië over, die hier een beetje in de war is met de jaargetij den. Hij heeft mij ook al in de war georacht. Weest zoo goed en zeg mij eenvoudig, of de zon in den winter dan wel in den zomer dichter bij ons staat." Wij antwoordden vol mede lijden voor dezen schandelijken hui chelaar, reeds twee dagen later prompt: „Natuurlijk in den zomer!" Hadden wij maar geweien, dat de zeven maal geraffineerde schoelje zich met onzen sjofelen concurrent Jones van de „Daily Swindler" in verbinding ge steld ea een afschuwelijk verraad met hem uitgebroeid had, dan zouden wij waarschijnlijk geantwoord hebben „Zend ons maar eens dien Australi- schen knaap zeil hier, en wij zullen het er met vereende krachten op aan leggen, dat deze quae-die hem zeer snel onverschillig wordt.' Maar nu heft de vervloekte ver- kiezingeknoeier, paardendief en ad- vertentie-marktbederver Jones (van de „Daily Swindler") den volgenden morgen een triomfgebrul aan over de wijze, .waarop wij er in zijn geloopen, omdat volgens professor X Y en de conversatie-lexicon de zon in den win ter wel is waar schuin, maar tc-ch dichterbij staat. Waarschijnlijk heelt Jones reeds indertijd de staten waarin bepalingen voor matigheid zijn voor geschreven, moeten vermijden, omdat hij daar van den cognac, dien hij op had, altijd precies als de zon schuin op zijn beenen stond. In een zoo hoogeiijk beschaafde gemeente, als1 onse nijvere en gezegende stad, moes ten =ohep3eien van de soort van- den zich zwart-gelogen-hebbenden hypo theek zwendelaar Bill Whiters of zijn compeer, den zonnebroer Jones, geen dag langer geduld worden. Van de hierop, naar wij hopen, onvermij delijke schieterij zullen wy morgen in een bulletin melding maken. De dans der Geisha's. In het werk van dr. Etnil Selen- kas, Sonnige Weiten, komt de vol gende beeohrijving voor van den dans der Japansche Geisha's. Een half dozijn allerliefste poppen ik bedoel jonge meisjes van 12 tot 15 jaar, benevens eenige van 17 tot 20jarjgen leeftijd-- zijn dicht in onze nabyheid neergehurkt, beschouwen met kinderlijk verbazen en met- een bescheiden gegicbel onze onhandige vingers, die slechts met moeite de stukjes eteu tuaschen de einden der eetstaafjes weten vast te houden en geraken in een vrooiiike stemming, waartoe het gebruik der Sa ka, een wijn die uit rijst wordt bereid, eu heet of warm gedronken wordt, niet weinig bijdraagt. Naar hartelust radbraken wij Ja pansch en met behulp van een tolk vernemen wij allerlei vreemde dingen van onze bekoorlyke „Musmes." De roeesten dragen namen van bloemen volgens de in Japan bestaande ge woonte allen hebben vier, vijf, ja' zeven jaar onderwijs gehad van haar leeraar in muziek en zang en bewij zen door haar optreden,£dat dit on derwijs zich ook heelt uitgestrekt tot het aaDleeren van nette manieren. Dö jongsten dansen of epelen op trommen en pauken de ouderen zijn reeds overgegaan tot gezang en het bespelen der satniee (gnitaar). Elke „Musme" is voorzien vau een taeohje met poeder, roode sebminek en mor chue, benevens eenige kleine papieren zakdoeken en een miniatuur-neces saire, welke spiegeltjes, kammetje-, poederkwasten *en penseelen bevat onontbeerlijke voorwerpen, omdat het gel ;at steeds wit gepoederd, de lip pen steeds donkerrood en het haar steeds glad moet zijn. De Geisha's of dansmeisjes kleeden zich steeds in helkleurige gewaden. "Vooral de gordel, die op den rug eindigt in een lange strik, is dikwijls van kostbaar weefsel. Met sieraden behangen zij zich nietzij dragen hoogstens een ring aan den vinger en een naald in het baar. Het pik zwarte haar, vet door het gebruik van olie en zalf, naaken zij op met kunstig gevormde vlinders en bloe men, gouden en zilveren draden, die bij elke beweging een schitterend kleureffect maken. Dat zouden wij spoedig ontdekken. Plotseling werden nl. de deuren van een tusschenmuur weggeschoven en zes Biexlyke, slanke meisjesgestal ten, in prachtig bonte kleeding ge huld en met waaiers iu de handen, verschenen met afgemeten pas, bogen zioh gracieus op de maat der muziek, voerden een dans uit met allerlei ge baren, bewogen de waaie s tusschen haar vingerö en draaiden armen en handen met onaanvolgbaro gratie. Na een pauze, die aangevuld werd met praten, eten en drinken, voerde een bakviscbje een levendigen solo dans nit. Zij stelde een wandeling voor: eerst de voorbereidingen voor het toilet op straat, het uitgaan, groe ten aan bekenden, koketteeren met behulp harer lang afhangende mou wen, vlucht voor den regen enz. Zslis de Kleinste beweging geschiedde met onbeschrijfelijke lieftalligheid en of schoon de pantomime werd voorge steld op een klein plekje, gaf de kleine kunstenares blijk van een verrassende veelzijdige ontwikkeling en van groo te bekwaamheid in het toonen der bekoorlijkheden van haar liohaam. En nadat zij, daartoe door ons ge roepen, Z8dig naast ons ging zitten en met een bekoorlijk stemmetje met ons begon te praten, toen geloofde ik werkelijk een klein betooverd nimfje voor mij te zien. Zwarte melancho lische oogen, een fijn adelaarsneu^, een mondje als een kleine kers, hand jes en voetjes als een pop -en buig zaam alB caoatchouk en daarbij een optreden vol onschuld. Op de gansche wereld is er niets mooier en sierlijker, dan zulke jong Geisha's en men, begrijpt de voor liefde der Japanners voor de theehui zen en de volharding, waarmede zij dit spel aanschouwen. Vervolg Stadsnieuws. Door burg. en W, is na gehouden besteding het onderhoud der stook- gereedschappen van eenige gemeente gebouwen van 1 Augustus 1896 tot 30 Juni 1901, gegund aan den heer Jacob Graaff als. Het gouden jubileum van Mgr. C- J. M. Bottemanne. Zooals bekend is. zal den loden dezer pleobtig worden herdacht den dag, waarop voor 50 jaren het gees telijk hoofd van het bisiom Haarlem, mgr. C. J. M. Bottemanne, zyne pries terwijding ontving. Op allerlei wijze en in ve schillende plaatsen worden voorbereidingen getroffen om den geestelijken herder bij die gelegen heid te huldigen, van welke huldi ging de sohoonste en meest trotsche uiting zal zijn de monumentale ka thedraal, die wordt opgericht aan de Leid8chevaart. Naar wy vernemen is de Kathe drale kerk in de Janss'.raat reeds in feestdos gestoken by gelegenheid van het gouden priesterfeest van mgr. Bottemanne. Ter gelegenheid van dit jubileum laten wy hier nog eena volgeu eene korte schets van de.loopbaan des bissohops, welke schets als bysohrift heett gediend by het portret van mgr. Bottemanne, verschenen in onze reeks van „Bekende Stadgenooten." Mgr. Casper Joseph Martians Botte manne, geboren te Alkmaar den 14den Augustus lS23,werd den lOden Angus tus 1S46 tot priester gewyd en begon zyn loopbaan in dezelfde maand als kapelaan te Soeterwoude. Reeds na 6 jaar, in September 1852, werd de joDge geestelijke pastoor te Den Burg op Texel en reeds toen werden zyne kennis en bekwaamheid zoo gewaardeerd, dat na een jaar hem de benoeming gewerd tot Professor in de Moraal Theologie op het Groot Seminarie te Warmond. Deze betrekking bekleedde Mgr. Bottemanne tot het jaar 1861, toen Z. D. H. een nieuwen werkkring vond als Deken en pastoor van Soeterwoude tot November 1876. Op dat tijdstip werd Z. D. H. pastoor van St. Catha- rina te Amsterdam. Nog een goed jaar daarna viel pastoor Bottemanne de eer te beurt van benoemd te worden tot president van het Groot Seminarie, waar hy teveDS de lessen gaf in het Kerkelijk Recht. In 1878 verkreeg Z. D H. de waardigheid van kanunoik- theologaal en den lOden Augustus 1883, derhalve juist op zyn zestigsten verjaardag werd deze geleerde en humane priester benoemd tot de hooge waardigheid van Bisschop van Haar lem, welke tot op dezen dag door Z. D. H. wordt bekleed. De wyding tot deze waardigheid geschiedde den 30sten September d. a. v. in de kapel van het Seminarie te Warmond. Zes jaar later, in 1889, volgde 's Bissohops benoeming tot Huisprelaat en assistent bissohop bij den Pauselijken tro .-n en tot romeinsch graaf. Ia Mei van het zelfde jaar gaf ook ons Vorstenhuis eene erkenning van de verdiensten van Mgr. Bottemanne dour de toekenning aan Z. D. H. van het ridderkruis van den Nederland- sohen Leeuw. De religieus literaire arbeid van den Bisschop is dan ook zeer belangrijk. Vooral het gebied van kerkhistorie trok hem bizonder aan. Onder zijne talrijke artikelen in „de Katholiek" zijn het meest bekend: Over Beren- garius van Tours. Kritische be oordeeling van de kerkgeschiedenis van Moll. Polemiek met dr. Wy- brandts naar aanleiding van diens werk over De Abdij Bioemhof te Witlewierum. Nog geheel onbekende bizonder- heden deelde de Bisschop mede over de legeeriDg van paus Adriaan VI en schreef tijdens het Vaticaansch Concilie een zeer grondige studie over de vervaisohing der brieven van Paus Honorius. Dit werk verscheen in „de Katholiek" van April 1870 en werd afzonderlijk uitgegeven in het latijn. Mgr. Bottemanne wordt bij hen die hem kennen, geroemd als een man van groote welwillendheid en van zeer humane beginselen. Als geestelijk hoofd van een bisdom neemt Z. D. H. een belangrijke plaats in onze gemeente in. Geen wonder dan ook, dat men den geleerden en be minden Bisschop bij het her denken van zijn 50 jarig priestersohap hulde wil brengen door Z. D. H. aan te bieden een kathedraal tot uitoefe ning van dien godsdienst, waarvan hy een steunpilaar en een sieraad is. Handenarbeid. Heden, Zatermorgen te 10 uur, werd alhier in het Brongebouw onder pre sidium van den heer A. v. Waart, van Sohiedam wegens afwezigheid van den voorzitter, de 15e algemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging tot bevordering van 'i on derwijs en handenarbeid in Nederland. De Voorzitter, de vergadering ope nende, heet allen welkom en drukt den wensoh uit, dat deze vergadering moge strekken tot meerderen bloei van het onderwijs in den handeaar- beid. Daarna brengt de secretaris het jaarverslag uit, waarin met ingeno menheid gewag wordt gemaakt van de oprichting van een maandblad, dat zich in den steun van velen o. a. van H. M. de Koningin-Regentes mag verheugen. Het aantal gewone leden 'ler vereeniging bedraagt thans 230 en eene beweging ten gunste van het onderwijs in han denarbeid openbaart zioh meer en meer. Met een warmen wensch om overal voor de zaak propaganda te maken eindigde de secretaris het verslag. Uit het uitgebracht verslag over de finanoiën blijkt dat de ontvangsten bedroegen f585 en de uitgaven f 514 10, zoodat de kas sluit mot een batig saldo van f70,90. Dank wordt den secretaris en den penningmeester voor het inbrengen van dit verslag gebraoht. Tot bestuursleden wegens de pe riodieke aftreding van de heeren: H. van Beerikhuize en Joh. Eijsvogel die niet terstond herkiesbaar zijn en 't bedanken vrn den heer P. T. v. d. Meulen worden benoemd deheereD: V. d. Meiden met 32 stemmen, de Vries met 27 stemmen en v. 't Hof met 17 stemmen. Vooraf werd er eene kleine bespre king gehouden over het al dan niet stellen van candidaten, waarvan het resultaat was, dat besioten werd wel candidaten te noemen, maar niet te bespreken. Als candidaten werden nu door de vergadering opgegeven de heeren v. d. Meulen, A. Groeneveld, Leen heer, Bakker, v. 't Hof, de Vries. Been, Te Lintum, Lindeman en Hazeihorst. De commissie benoemd tot hetDa- zien dor rekening bevindt haaracooord en dank wordt den penningmeester voor zijne richtig beheer gebracht. Vastgesteld wordt de begroc over 1896 tot een bedrag van f 103 aan ontvangsten en 1700 aan uitga „De heer Lindeman breng nu slag uit als lid van de co mm voor 't ontwerpen van een leerp van de door deze commissie dit gehouden vergadering, waarvoor 1 onder luid applaus door den vooi ter dank wordt gebracht. Do heer W. Swart vervolgens woord verkrijgende over het vooi van het Bestuur om deze commi onder dankzegging voor hare mo te i ntbindeu, zegt dat zijne pers< lyke opinie is, dat eene z >odai commissie van enkele heeren niet leerplan kan maken, waaraan ieder iets heeft en dat het Bestuur z met deze meening kan vereenige; Uit de verder over dit punt geh; dene bespreking Kijkt, dat er lieij waren, die de meening waren toe daan, dat een leerplan niet verb dend kan zijn en dat het niet all door iedere school slaafs gevolgd worden, dooh noohthans het hebt ven een leerplan als iets waarq men kan vasthouden en als leiddra zeer gewensoht en nuttig achten. Na nog eene bespreking dient heerKleersnijder deze motie in: de gadering besluit do commissie het ontwerpen van een leerplan' bestendigen en haar op te drag een volledig leerplan samen te steil waarin vooral uitkomt, dathetond wijs in de handenarbeid een integri rend deel van het l .ger onderv moet zijn." Daarna overgaande tot stemmi wordt het voorstel van het Bestu tot ontbinding der oommisie, met t6gen 14 stemmen aangenomer; Het voorstel vaa den heor Kle snijderwaarin eene geheel nieu gedachte ligt opgesloten, zal bij rondvraag in becandeling komen. Het nu volgende voorstel van Bestuur om aan alle leden gratis! tijdschrift voor onderwys in handel arbeid te d ien toekomen en daartl de contributie van fl.50 op f 2.501 brengen, vindt nog al eenige bestrj ding en wordt na eenige langdurig bespreking met 22 tegen 21 stemme aangenomen. Daarna ging men tot 2 uur uiteei ln de des middags voortgezet! vergadering deed de heer Den Bol lander eenige mededeelingen aai gaande het tijdschrift der vereeniginj waaruit blykt dat men met het uil geven er van niet alleen ten doel ha1 een orgaan te hebben, waarin med^ deelingen aangaande de vereenigini zouden worden opgenomen, maar ooi wat handenarbeid is te doen leze» door allen, die belangstellen in onder wijstoestanden, daar handenarbeid nie een afzonderlijk vak is, maar een de( van het onderwys zelve. Eenige ieeraren van het M. C hebben reeds medewerking aan hej tijdschrift geeohonken, maar mei hoopt er nog meerdere te krijgeij „Beslotenj wordt de tegenwoordig! Redactie, bestaande nit de heeren Dei Hollander Van Mamel en Stam, nol een jaar te doeD aanblijven en hei bestuur in overwegiLg te geven in zakj ae«e eene andere regeling tot stam te brengen, daar thans art. 16 van hsj reglement voorschrijft, dat deRedac tie van het tijdschrift elk jaar wordl benoemd een en ander om tegemoej te komen aan den wensen van veli leder, dat de redactie in dezellde han den biijve. Medegedeeld wordt, dat de uitslag van het op 7 en 8 Augustus hier ge houden examen is, dat van de 34 can diöaten, die voor dipl. a examen al- legden 20 slaagden en van de 9 dit aan examen b deelnamen 2. Over deze mededeelingen heelt dl heer Leenheer nog iets te zeggen ei3 wel dit, dat de wijze waarop thanï examen is afgenomen de akemeen( verontwaardiging heeft opgewekt. De vergadering duurt voort. T ELEGRAMMEN- LONDEN, 8 Aug. (Reuter). Aan de Times wordt uit Athene geseind, dat sen afdeeling van twee en twin» tig Griekscha insurgenten Dinsdag door een Turksch bataljon zyn ver slagen. Van de Grieken werden ei achf.ien gedood en vier gevangen genomen. De verliezen der Tarkeq waren groot.J Burgerlijke Stand. Bevallen: 15 Aug. A. L. A. v Rhijn—Le'iez z. 7. J. Menke—Vring d. M. LuijtHouwertjes d. E. v. Kc ningshovenMeulenbroek a. J. v. d WaterenTijdgaat d. 3. M. E. Stellers Brakenhof d H. Swart—Timmer d. Overleden: 7 Aug. Ph. F. A M. Pielage 6 m. d. Zylstr. 8 W Hartman 15 d. d. L. Heerenvest. 'L.*;:iRiCM 1 kK'. Getrouwd: 5 Aug. J. O. v. Olst en A. W. Jansen, Ressen. 6. H. Bj Stephan en B. J. A. de Lorraine; Holling, Delden. B. Jasink en L. MJ Goetmakers, Amat. Bevallen6 Aug. M. C. Capelle Van Reenen d., Amst. A C. Kaars Sypesteyn—Crok zKrommenie. H. AnkersmitRrncker z., Arnhem. 7. M. J. Werder—De Lamaar z., Amst. A. G. van Santen—Vieweg z. .Amst. D. Parser—Abrahamson d., Amst. Nyhoff—Seyn dden Haag. G Slui terMao Neill 2 z.'s, Sitobondo. Overleden 4 Aug. K. Weeshofi Cz. 73 j., Sohermerhoru. 5. W. A. Smit 60 j.. Amst. J. H. de Ruiter 34 j., Amst. D. Siliakus jd. 75 j Amst. op ZONDAG 9 Aug. 1898. jSaadvocrt, Voorin. 10 nu, Schalier tot Pcarjua.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2