Os Mnttero Franschen krijgsdienst weggejaagde en tot levenslange verbanning veroor deelde kapitein Dreyfus, doet dezer .dagen weer veel van zich Bpreken. Hot gerucht 1 e~, zooa;s bet reeds meer geloopen heeft, dat hij met hulp zijner familie ontsnapt was. Dat dit niet gemakkelyk zou zijn, wordt be lwezen door hei verhaal dat de Figa ro uit aeer goede bron meedeelt over de wijze waarop Dreyfus wordt be waakt. Het eilandje, waarop de on gelukkige leaft, 1'lie du Diable, is «en rots, niet meer. Vijf maanden yau het jaar regent het er; de ove rige maanden brandt de zon er vree- gelijk. Vroeger werd het eiland ge bruikt voor meiaatschen maar de hutten, die deze bewoonden, keeit men verbrand en er twee huisjes van hout en stroo ge'.et, het een ^oor Dreyfus, het andere voor den hoofd bewaker en zes onderbewakers, die voortdurend de wacht hebben enden ongelukkige geen oogenblik uit het oog mogen verliezen. De bewaker, die 's nachts dienst had en. voortdurend, staande, met een revolver in de hand Dreyfus in het oog hield en geen woord met hom mocht spreken, ver toonde eenigen tijd geleden teekeaen van waanzin, waarcm men dan ook nu den nachtdienst aan ieder der zes om beurten heeft gegeven. Op de rots is Dreyfus geheel vrij, hij mag er deen wat hij wil. Bijna altijd bewaart de gevangene een diep zwijgen; bij schijnt gelaten. Maar hij houdt niet op in de vele brieven, die hij schrijft en die door den gouver neur van Fransch Guyana worden gelezen en geparaspeerd, te zeggen dat hij onschuldig is en dat zijn on schuld eens aan den dag zal komen. Dreyfus mag geen couranten ont vangen, wel boeken en tijdschriften. Hij leest veel en wandelt veel. Zijn familie zendt hem levensmiddelen en kleeren in overvloed. Maar zyn ge zondheid i3 sterk aangetast,- bij loopt langzaam en gebogen, zijn gelaats kleur is geel, zijn wangen hol, zijn baard, dien hij lsat staan, grijs. Het zou zeer moeilijk voor Dreyfus zijn te ontsnappen. Inde eerste plaats gouden natuurlijk de zeven bewakers omgekocht moeten worden. En dan nog is het eiland moeilijk te berei ken. De twee houten huisjes op de rots moeten 30,0G0 francs gekost heb- hebbsn, vooral wegens de groote moei lijkheden verbonden aan het lossen. Verder is er telegrapbisch, teiepho- nisch en door middel van optische teekenen verbinding met Cayenne. Dreyfus kost Frankrijk heel wat geld. De zeven bewakers ontvangen samen 23,000 francs traktement, waarbij komt 13,000 francs voor hun onderhoud en hot vervoer van levens middelen 9nz. Eindelijk vertelegra- )he8rt de minister, dis telkens be lichten krygt over pogingen tot ont- mapping en dan inlichtingen vraagt aan den gouverneur van Guyana, aarlijks misschien 12.000 francs. In iet. geheel dus luesehen d6 45,000 en 50,000 francs. Een moeilijke taal. Een moeilijke taal schijnen de leden van een stam der Dungewabs pp Nieuw-Guizrea te spreken en jvooral een breedsprakige taal. Vol gens een reiziger in het land daar, sir William Gregory vertalen zij het Woord tien door een woord van 26 letters en 10 lettergrepen. Het heet bij hen Ombuiondaambulondamabo - \land. Wat. zal dan honderudmizend wei niet zyn Da dood van den khalief Moham med Abdullah wordt niet bevestigd, inboorlingen die Dinsdag uit Omdur- ban aankwamen te Soeakim vertel den dat de khalieï zich blijkbaar pngerust maakt over de expeditie tegen hemvan zijn dood repten zij feebter niet. I Om geld te maken had de khalief ben groote hoeveelheid gom naar pqeakim gezonden. Msar de Engel- bche gouverneur begreep c en toeleg Bn belette dat de kooplieden, die voor plohamed Abdullah de gom hadden perkocht, naar hem terugkeerden. Electriciteit-leverantie. In eenige steden van Amerika tvordt thans eleoïrieiteit verkocht op irelijke wijze als melk op flessohen. Ie Philadelphia rijden 18 wagentjes door de stad, waarmee eiken oohtend de klanten hun hoeveelheid beweeg- kraoht geleverd krijgen. De wagens ?ijn gevuld met gevulde batterijen, Waarvan de kleine op oigarettenkist- |es en de groote op spuitwaterfles- lohen gelijken. De gevulde potjes of Matjes worden dan geruild voor leege Bn zoo kan ieder zooveel eleotriciteit ipdoen als hij voor zyn dagelijksohe lehoeften noodig heeft. Ze worden lan ook voor allerlei doeleinden ge (ruikt, zoo voor verliohting als voor e keuken, voor naaimachines, voor ietsen. Vooral degenen di6 wat veraf ?ODon, waar geen aansluiting is bij e eleotrische geleidingen, maken een ui ra gebruik van deze levering van lecirioiteit bij de maat. Een voetreis om de wereld. De heer Kendall, die ruim twee aar geleden van New-York uit om en weddensohap, zonder een cent p zak, een voetreis om d© wereld egon, is den 3en dezer te Shanklin p. Wight aaugekomen. Onmiddellijk na het aangaan vac e weddenschap ging hij aaar een wemaohool te New-York, trok zijn leeren uit, die terstond werden rer- lietigd, en trachtte wat te verdienen iet beginnelingen te helpen. Bjj 't luiten van do eohool bezat hij ruim eu dollar. Voor 50 ets. Nederlandsoh stak kg zich ia da kleeren, of liever in een van couranten samengesteld pak. Ter nauwernood op straat kreeg hij 20 dollars van een tandmeester voor 't recht om een advorlentie op zijn rug to plakken. Een apotheker huurde zijne borst voor f250, ten bate van een advertentie van onfeilbare pillen. Zijue beenen verkondigden spoedig daarop den lof van een huwelijks makelaar en zyne armen boden plaatsbiljetten te koop voor pleizier- treinen. Hij kreeg het zoo hoe langer hoe warmer en 1s avonds kon hg zioh kleederen aanschaffen als de beste. In de eerste plaats wilde hy schoenen koopen, de schoenmaker bood hem tien paar ten gesoheuke, benevens f500, voor een verklaring dat men alleen met zijn ouverslytelijk sohoeisel den aardbol kon omwande len. Zoo ging het by den kleermaker, den hoedenmaker enz. Ten slotte ging hij voor "t raam van een modemagazijn staan tegen eene bezoldiging van f 12 in het uur. Kortom, de heer Rendall, te 10 uur 's ochtends moedernaakt en g9en duit ryk, wist 's avonds geen raad met zyne jassen, hoeden enz., had f2300 aan geld, en was voor drie weken aangesteld voor f120 daags en toen hij te voet New York verliet, kon hy zijne bagage met den trein vooruit zenden on had by f 10.000 aan wis sels op allerlei banken dor wereld by zioh. Hij wandelde naar San Franoisoo, kwam den 4den Juli 1894 op Hawaii aan, voer van daar naar Samoa, wan delde Nieuw Zeeland en ilustralië door, werd in China op bijzondere audiëntie ontvangen bij Li-HuDg Chang, die hem oen vrijgeleide gaf, maar moest nu een 600 kilometer terugkeeren wegens moeilijkheden in verband met den oorlog tegen Japan. Alsnu toog hij naar dit Rijk, waar men hem officier maakte, zoodat hg onverlet de troepen volgen kon. Hg woonde twaalf geveohten bij en werd vijfmaal gekwetst. De verdere reis ging over Siam, Birma, Calcutta en Quaifah (Baloetjistan). Daar gaf sis W. Hudson hem een geleide msê van honderd ruiters tot aan de Per zische grens. In Perzië werd hg bij den Schaoh ontvangen, die hem aan zijn tafel noodigde en 600 soldaten meegaf tot de grens van Armenië. Hier kwam hij juist toen de slach tingen begonnen, welke nog steeds van zioh doen spreken. Te Mocul werd hij vier maanden gevangen gehouden, hij weet nog niet waarom, en evenmin waarom hij eindelijk weder losgelaten werd. Over Constantinopel, Bulgarije, Rjumanië, Hongarga, Oostenrijk, Duitsohland, België bereikte hg Engeland, dat hij evsnals Ierland in zijn geheele leDgte doorwandelde. Te Southampton wach tende op het vertrek eener boot, las hij in een blad, dat sir W. Hudson met verlof te Shanklin was en nu ging hij hem nog eens bedanken voor eene vriendelijkheid, waaraan hij on getwijfeld zijn levensbehoud te dan ken heeft. Woensdag vertrok hij naar New-York. Tweemaal heeft men hem daar voor dood gehouden en eens, nadat hy in Armenië aangevallen. gewond en naakt uitgeschud was, ging zijn fa- miiie zelfs in den rouw. Natuurlijk zal de hs6r Rendall een verbaal van zijne avonturen uitgeven. 'Hij is 26 jaar oud. De Frankfurter Zeilung bevat het volgende bericht uit Konstantinopel Groot opzien wekt een gebeurtenis, Zondag voorgevallen in het Grieksohe patriarohaat. Een troep Armeniërs wilde tot den Grieksohert godsdienst overgaan. De patriarch beduidde hun echter, dat de formaliteiten nist zoo gemakkelijk te vervullen waren, waarop de Arme niërs voorioopig als cfferande een groote kist m6t waskaarsen achter lieten. Toen de kist later geopend werd, vond men bovenaan twee lagen waskaarsen, maar daaronder dyna miet. De patriarch heeft de kiat on middellijk deen bezorgen big de politie. Pers Overzicht. Landbouw belatigen Naar aanleiding van de benoeming van den heer prof mr. J. Baron d'Aulnis de Bourouill als vertegen woordiger van onze Regeering op het te Budapest te houden interna tionaal landbouw congres, zegt de heer Bultman in het Ned. Landb. Weekbldat hij zonder in eenig op zicht tekort te doen aan de juridisohe bekwaamheid van Prof. d'Aulnis en onder waardeering van den persoon, deze keuste meent te moeten betreuren. Object en doel van het congres toch wordt als volgt aangegeven „lettende op den hac helijken toestand waarin de landbouw in alle landen der wereld is geraakt, door de daling der graanprijzen, heeft het Congres tot uitsluitende taak om de oorzaken van dezen toestand te onderzoeken en middelen op te sporen tot herstel. De besprekingen hebben in drio sec ties plaats, omvattende de volgende vraagpunten le sectie. Over de pro ductie 2e sectie Handel en trans port 3e sectie. Inkomende rechten en voorwaarden voor orediet. De beantwoording van deze punten nn aoht de heer B niet tot den ge wonen werkkring van een professor te behooren, terwijjl het hem onbe kend is dat de benoemde Hoogge leerde Heer ooit iets heeft gepresteerd dat aanleiding tot deze benoeming zou geven. „De handeling onzer Regeering laat de heer B. {hierop volgen maak! een aoherp contrast met de uitnoodiging van de Hoogaarsche Regeering uitgegaan. Dezotoch vroeg den neer Bauduin, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, een groot, landbuuwer. dieda- geiijks in aanrakiDg is met de man nen van het vak. „De professor, afgevaardigde van de Regeering, neemt de eerste plaats in de vertegenwoordiger van den landbouw wordt no. 2 op een land bouw Congres. „Op nieuw blijkt, hoe luohtkartig aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid met de daaraan toevertrouwde landbouwbelangen wordt omgesprongen. Uit de klauw kent men den leeuw, uit het kleine kan de behandeling van het groote worden afgeleid. ,,'t Is treurigAllerwegejopenbaart zich bij den landbou?/ een geest van sterk aauwinneude ontevredenheid omtrent de behartiging van de land bouwbelangen, nu de stryd om het bestaan hoe langer hoe zwaarder drukt. De een roept om een minis terie van Landbouw, de auder acht eeu aldeeling voor Landbouw noodig; boerenbonden worden opgericht, de politiek mengt zioh ind en landbouw en aanstonds zal de landbouw een vruchtbaar veld worden voor eerzuoh- tigen die gebruik makende van de steeds groeiende ontevredenheid zioh zeiven willen verheffen, zeker niet in het algemeen belang. „ThaDS is nog veel te herstellen. De leiding van den landbouwenden stand is nog in handen van bezadigde mannen, die gelijk reoht voor hun bedrijf eisohen, dooh'daarbij een open oog hebben voor de rechten hunner medeburgers. „Landbouw, Handel ©n Nijverheid zgn de drie spraDten op éen stam, krachtig wanneer zij elkaar bijstaan in het versterken van dien stam, welke de deelen daarna zal voeden, lij dende, kwijnende en kwarrende wan neer de een boven den ander uitste ken wil. „De publieke opinie is anders dan vroeger. „Toen de landbouwer zich gemak kelijk bewoog, was hy kalm en te vreden met zijn beseheiden djel; de maatschappij nam weinig notitie vaa hem, die zich op zijn erf vergenoegde met de resultaten van zgn arbeid. Aan boekhouden deed hg niet en zonder te vragen of te onderzoeken of hij zyn gereohte deel en niet meer dan dat in de gemeenschap braoht, betaalde hij wat hem werd opgelegd. „Thans wordt dat betalen eene hem vernietigende opoffering en streeft hij naar ontheffing. „Da burgerij bespeurt duidelijk de verminderde koöpkraoht van den landman, zoowel winkeliers, hande laren, geldschieters, landeigenaren, enz. „Algemeen krijgt men de over tuiging, dat de toestand ernstig ia, er moet lwat gedaan worden, de tyd van handelen ia daar en verwerpt uitstel. „Voor handelend optreden is noodig dat de Regeering het terrein kent die kennis moet verkregen worden door het vragen van inliohting aan vakmannen en deze zyn steeds bereid om te geven, wat in hun vermogen is. „Aan den verantwoordelijken Mi nister blgffc de beoordeeling en uit voering, hij doet wat zijn plioht en zijne betrekking hem oplegt, ja zelfs wanneer hij in strijd komt met ideeë© van een hoofdambtenaar, die onge lukkiglijk aan zijn Departement met landbouwaangelegenheden is belast." De nieuwe Area- Het Centrum van Woensdagavond bevat een 2e, tevens slotartikel onder dezen titel, waarin het blad in aan sluiting met zijn le artikel betoogt, dat al wilj ds linkerzijde niet gelijk de rechterzijde uiteen, toch ook bij haar groote veranderingen zijn te constateeren. De wrijving turschen de meer behoudende en de meer .ge avanceerde elementen werd steeds grootsr wat ten duidelijkste volgens het blad, bleek bij de behan deling d8r belastingwet en vooral bij het votum over de kieswet. De progressisten stemden toen in gesloten gelederen tegen het regeeringsontwerp en hadden een aantal katholieke en antirevolutionaire afgevaardigden den minister niet gesteund, dan zou naar d8 meening van het Centr. de heer Van Houten nog dieper val dan zyn voorganger hebben gemaakt. Dit feit heeft, acht het blad, zijne beteekenie. Men kan er de gevoJg'rekking uit maken, dat de groep Borgesiue vast besloten schijnt niet langer met de: oud-liberalen, type-Roëll, hand aan hand te gaan. En als dan straks, wat het blad vermoedt, de leden dezer groep samen werking met de parlementaire socia listen zullen zoeken, die wellicht wanneer zij eenige kamerzetels hebben veroverd, een meer radicale kleur aannemen, dan zal, betoogt het blad. de portie der liberale partij noodwen dig verzwakt worden en haar alleen heerschappij zelfs in gevaar komen. En onder dit opzioht is het zeer goed te begrijpen, zegt het Cen trum ofschoon niet te verdedigen, dat de heer Van Houten, in de Eerste Kamernog eens met bekwamen spoed en groote virtuositeit het oude anti-clerioale wijsje heeft gezongen. Uit de woorden van den minister, die ook in ons blad werden medege deeld, big kt, meent het Centrum ten duidelijkste, dat de liberalen van het genre Van Houten met zekere be zorgdheid de toekomst tegemoet gaan, dat zq de kiesreoht-uitbreiding slechts tegen wil en dank, onder de pressie der openbare meeuing en dan nog zooveel mogelijk besnoeid hebben aanvaard en dat zij van de grootste be- teekenis aohten de oude samenwer king van dootrinairen en geavan- ceerden to doen in stand blijven. Het blad blyf. echter de meening koesteren dat na de invoering der kieswet de geavanceerden hun eigen weg zullen gaan en veeleer dan met hunne voormalige vriendeD, de doo trinairen, samenwerking zullen zoe ken met de parlementaire socialisten, ja zelfs met de democratische anti- revolutioanairen-. Doch daarom moet men, volgens het Centrumniet ineenen, er te kun nen komen door alleen op de even- tueele verdeeldheid van anderen te specuieeren. Men, d. i. de katholieke partij, moet ten allen tijde zich-zelf zijn, zichzelf d or beginsel, zich-zell door een machtig streven in overeen stemming met de eischen van den waren vooruitgang en de christelijke aspiratiën des volks. Elke eerlijke steun moet aanvaard worden en beijverd naar den vollen zin des woords eene volkspartij te zijn d. w. z. waarlijk hart toonen voor de massa, ook voor den kleinen bur ger en den kleinen man, nietsohroo- men in zijne kringen te verkeeren, allen staDdentrots, welke dwaas en ydel en bovendien strijdig is met de waarachtige besohaving, afleggen en alduB trachten te komen tot wat de Franschen noemen „een entente cor diale," een geest van verbroedering en liefde tusschen de onderscheidene klassen. Vervoig Nieuwstijdingen. Wetsontwerpen. Aan de Tweede Kamer derStaten- Generaal is een wetsontwerp inge diend tot wijziging der bepalicgeu omtrent de Raden van beroep voor de vermogensbelasting en voor de belasting op bedrijfs- en ander® in komsten. Dit ontwerp strekt om te voorzien voor het geval de voorzitter van den Raad van beroep door ziekte of an dere reden verhinderd is, zijne functie uit te oefenen of dat er voor een af getreden of overleden voorzitter nog geen opvolger is benoemd; ook om te voorzien in hbt geval dat de voor zitter zelf in beroep mocht zijn ge komen. Tevens strekt het ontwerp om tegemoet te komen in het geval, dat een lid plotseling verhinderd wordt in funotie te treden en te voor zien, in het geval dat er geen meer derheid is bij do bepaling van het cijfer van éen aanslag. Nog is ingediend een ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V (Binnen). Zaken) der Staatsbegrooting voor 1896 Dit ontwerp dient in de eerste plaats om tegemoet te komen aan de sinds een aantal jaren geuite klaoh- ten over het gemis aan ruimte in de bibliotheek der Rijke-Universiteit te Leiden, waar zoowel d6 lees- als de werkkamer voor het toenemend aan tal bezoekeis le bekrompen ia. Thans biedt zich een uitmuntende gelegenheid aan om in het gebrek san plaats nu en in de toekomst te voorzien door voor een billijken prijs een huis aan te koopen, dat gemak kelijk met de bibliotheek in verbin ding is te brengen. In de tweede plaats strekt het ont werp om te voorz;eu in de kosten voor de inriohting van het terrein, behoorende tot de afdeeling Tuin- bouwscho A der Rijkelandbouwschool te Wageningen en eindelijk om te Apeldoorn, op een zeer geschikt punt aan de Yyverlaan aldaar, aan te koopen - een huis met een daarbij behoorend zeer ruim terrein ten dienste van de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen. Het huis leent zich byzonder goed voor inrichting ais kweekschool en heeft een uitge- slrek terrein- voor bijbouw. Schadeloosstelling gevraagd. By den Gemeenteraad te 's Graven- hage is het volgende verzoekschrift ingekomen „Zeer nederig wend ik my tot u, daar het mijn nu geheel onmogelijk is gemaakt om in mijn onderhoud te voorzien, aangezien ik geen stand plaats heb gekregen in het Voorhout, op de geboortedag onzer Geëerbie digde Koningin, daar het mijn zeer vreemd voor komt daar ik reeds zoo vele jaren eeD plaats heb gekregen en daar er nog op myn of op mijn affaire iets valt aan te merken, daar ik tooh inwoner ben van den Haag er meest vreemde hebben plaats gehad, „Zoo Edele Achtbaren Heeren is mijn beleefd verzoek daar ik alreeds aan den Edele Aohtbaien Heeren Burgemeester en Wethouders heb ge schreven om eenig Restututie van Gelden aangezien ik tweeënfyftig vierkanten Meter Grond in huur kad gelegen naby de bedkapel Gevers dijnooid Plein te sohevemngen, daar het nu gebleken is dat die plaats ge heel ongeschikt was voor mijn affaire aangezien ik Aoht Meter achter de Biertent van den Heer de Jong heb moeten Bouwen en dan nog recht tegenover de {ingang een aanplak bord wat iaater gedeeltelijk is weg genomen, Edele Aohtbareu Heeren daar ik Drie Hondert Gulden, heb bataald voor den Grond van huur van 15 Mei tot 15 Ootober en ik alreeds van de 29© Julie er van op gebroken heb, Zoo is myn nederig verzoek eenig ReBtutiti© van u Edele Aohtbaren Heeren te mogen ontvan gen Hoopende van n Edle een Goed gunstig antwoord te mogen ontvan gen, daar ik wel, weet dat n Edle Aohtbaren Heer. een vader van negen kinderen niet teu gronden wil zien sraan. zoo verzoek ik u nogmaals beleefd myn daar in te willen hel pen, in afwaohting heb ik de Eer te zyn Lion. van. Wynbergen Volders gracht No. 71." Ingezonden Mededeelingen. 15 Cent per regel. BATAAFSCHE Levens verzekering- Bank. Gevestigd, te Amsterdam. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Juni 1896. Maatschappelijk kapitaal. Esn Mil- lioen Gulden. Directeuren ISIDORE DE HEER en Mr. A. J. van THIEL. Wis kundig Adviseur: Dr. P. C. KAZ; Geneeskundig Advioeur: Dr. C. F. J. BLOOKER Jr. Kantoor: Weteringschans 82. van „HAARLEMS DAGBLAD", Kleine Houtstraat 14, is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Alle soorten van DRUKWERK, ook in kleuren, worden vlug en zeer goedkoop geleverd en goed uitge voerd. Het personeel bestaat uit 25 man. De inrichting heeft vier persen waarvan twee zeer groote, voorts een uitgezochte collectie lettere, vignetten, randen etc. PERTOREER-INRICHTING. STEREOTYPIE. Prijsopgaven, modellen en papiermonsters worden steeds on middellijk verstrekt. Vervolg Stadsnieuws. Cc operatieve S toom w&ssclierij. De plannen tot oprichting van een coöperatieve Stoomwesseherij alhier zijn opgegeven. Op de circulaire, die door de ontwerpers vrij ruim in de stacl verspreid ie, zijn slechts vijf adhaesie-betuigingen ingekomeD, het geen natuurlijkerwijs op verre na niet voldoende was, om uitvoering aan het plan te geven. Het Nederlandsch Tooneel. Do Koninklijke Vereeniging opent a. e. Zondag het winterseizoen in onzen Schouwburg met „Circusmen- snhen'', blijspel in 3 bedrijven van Franz van Scbënthan. Wij 2ijn er van overtuigd dat hiermede een goede keuze is gedaan. De toestanden in dit blijspel zijn zeer belangwekkend, terwijl het een bijzonder genot moet zijn de.heeren Bouwmeester,- Schulze en Tourniaire in hunne eigenaardige rollen te zien optreden. Het stuk had in Amsterdam een groot succes. Hier ter stede is thans de 25ste ooöperatieve bouwvereem'ging opge rioht met den titel „Koningin Emma." Van wege het ministerie van Water staat, Handel en Nyverheid werd heden aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het maken van voltooiïngswerken by de in aanbouw zijnde schutsluis te IJmuiden, deel uitmakende van de uitbreiding der sluis en havenwerken aldaar. Raming f4825. Van de 8 ingekomen insohrijvings- biljetten was dat van G. H. Philips te IJmuiden het laagst voor f4200. Uit een advertentie in ons vorig nummer heeft men bemerkt, dat het amsterdamsoh quartet den 18en hier ter Btede een uitvoering komt geven in de Groote Kerk. Is het eigenlyk wel noodig, hierop met deze nog eens de aandacht te vestigen Het viertal is van onze vocaal-muzikale artieten in Nederland de room van de room. Mevrouw Noordewier-Readingiue, Mej. C&to Loman, de heeren Rogmans en Mes- schaert zijn vier kunstenaars, van wier samenwerking iets zeer moois gevergd en verwacht kan worden. Zeker zal het hun hier gaan als elders in ons land, waar een groot publiek en een groot succes hun op treden hebben beloond. Arrondissemeats-Reciitbaiii Zitting van heden 10 Sept. 1896. Tegen Alida Albertina Zegers, oud 14 jaar van IJmuideD, werd beden door den subs. off. van justitie Mr. Joh. P. van Outeren, gevangenisstraf van 14 dagen geëiseht, wegenB het wegnemen uit een winkel aldaar van een zakje met suiker en drie ge wichten. Hendrik Stoelman alhier was ge dagvaard wegens het wegnemen van een vat dat mineraalolie inhield en dat aan den heer W. Bub, onder nemer van stoombootdiensten alhier, was gezonden om te vervoeren. Het vat was gemerkt C. D. Z, Eisoh 6 weken gevangenisstraf. Zekere Geertruida Maria van der Hart werd op een avond voortdurend nageloopen door mi'idernachtzende- lingen. Daarover boos geworden nam zij baar parapluie en sloeg daarmee naar een hunner. Ds middernacht- zendeiing beweert, dat zij hem gë* raakt heeft, het meisje evenwel, dat zij hem wei raken wou, maar zijn metgezel Taekema getrr.ffen heeft. De ambtenaar vaa het O. M., na gevraagd te hebben, waarom get. deze zaak had aangegeven, waarop deze ten antwoord gaf, dat hij veilig over den weg wou loopea deed opmer ken. dat hij het zeer begrijpelijk vond, waneer iemand die voortdurend ach tervolgd, om niet te zeggen vervolgd wordt, ontstemd raakt. Sp^. achtte ook de mishandeling van weinig belang en requireerde daarom slechts f 3. boete of 3 dagen hechtenie. De Boekdrukkersleerling J. C. Ol denburg, oud 14 jaar, stond terecht omdat hij f 42,50 gestolen heeft, die hij voor zijn patroon, den boekdruk ker Tjaden te IJmuiden, tegen haak- papier moest gaan wisselen. Ioplaats daarvan ging bij naar de kermis te Beverwijk, maakte dn.tr pret, zette zijn tocht voort. naarAU- maar, waar hij onder den blooten hemel overnachtte en werd ten slotte gearresteerd, toen hij nog 39 centen overhad. Uit vrees voc.r ontvluchting werd hij dan ook in vcorloopige bewar*ng genomen. Het ventje bekende. Ei.-ch 2 maanden gevangenisstraf. Mr. C. Joh. Prins, ambtshalve als verdediger optredende, wees op het geringe .'ooa van den jongen, zijn leeftijd en de wenschelijkheid otn hem voor de eerste maal geen langdurige gevangeniEBtr&f op te leggen. Voor diefstal van bloemen was W. J. Oolders, 43 jaar oud, werkman, gedagvaard. In don nacht van 29 op 30 Augustus stal hg asters en bego nia's van het buiten Zuiderhout, vaa den heer L. A. C. Viotor ea tussohea 22 en 23 Juni byaoicthonbollen uit den tuin van den kweeker A. H. Haaks ie Bloemendaal. Beklaagde erkende de feiten. Ais bandelaar in losse bloemen had hij den geheelen zomer bloemen ge- kooht, maar had ten slotte geen geld meer en moest tooh voor zijn gezin brood verdienen. Intusschen heeft hy reeds meer keDuis gemaakt met de justitie, daar hy in 1895 door deze rechtbank wegens diefstal tot 3 maanden is veroordeeld Drt hy te Heemstede gesnapt is. mag worden toegeschreven aan de waakzMamheid van den rijksveld wachter Wiersma, die daarvoor twee oaohten op de loer heeft gelegen. De ambtenaar van het O. M. deeit mede, d il beklaagde herhaaldelijk verdacht is geweest van diefstal van bloemen. Hij maakt misbruik van sterken drank en kan daarom maar zelden Work krijgen. Tien maanden gevaageniesiraf is de eiech. Mr. Prins riep de clementie der rechtbank ir. Voor diefstal van aardappelen ston den J. A. van der Meij, werkman alhier en Jan Brouwer, werkman te Nijkerk, terecht. Wegens diefstal en etrooperij werd t8gon de beklaagden gevangenisstraf van 3 maanden geëiseht. Mr.^Prins trad op voor deze beiden, die voor de eerste maal terechtstaan, en vroeg voor Brouwer een lichtere straf, om dat deze een gezin heeft te onder houden. Verder hadden zich nog te verant woorden L. C. Geerling 12 jaar en J. G. Clausing 11 jaar oud, beiden alhier woonaobtig. die een ware manie hebben om zich van duiven meester te maken. Maar ook hier bleek het, dat het kruikje zoolang te water gaat tot det het breekt. Eerst hadden ze in Februari een duif van den heer Houbolt weten maohtig te worden en men spoorde de daders niet op later maakten zy zioh van 6 duiven meester van Mevrouw Muller en nog ging het goech Ze hadden dus, meenden ze niets te vreezen. Op een zekeren dag in de maand Juni zouden ze by mevr. v. d. Vliet te Overveen eens gaan zien of daar niet iets v,-n hun gading wa3. Beede waren zij het hek over gestapt om eenige fazanten ie kapen, toen de veldwachter van der Veld hen betrapte. De ambt. van het O. M, eieoate voor beiden eene gevangenisstraf van 14 dagen. L, van Dnykeren, de man. die drie rijksdaalders van een visscher had ontvre9md, werd heden door de rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Da eisch was 6 maan den. E. D. van Lyndenhorst, de diet, die op één dag 2 Horloges had gekaapt, werd veroordeeld tot ésn jaar ge vangenisstraf gelijk ook de eisch wae. J. B. Snijder, die in den nacht van 7 op 8 Aug. een handkar ten nadeele van den koopman J, L. Busé had ontvreemd, kreeg daarvoor 5 maan den gevangenisstraf. De ei3ch was 10 maanden gevan genisstraf. J, Hof van Krommenie, die een veldwachter beleedigd en een hand- kaj ontvreemd had werd tot 9 maan den gevangenisstraf veroordeeld, ge lijk ook de eisch wa?. Woensdagmorgen - is op den hoek van de Botermarkt en het Verwulft een meisje, woonachtig in deSophia- straat, Haver geheeten, door een wiel rijder, die nog ongeoefend was, aan gereden, waardoor het een liohtö kwetsuur opliep. Bij den heer Kam- meyer werd het binnengebracht, daar het tengevolge van den val last had van brakingen. Dit ongeval had echter voor het meisje geen verdere nadeelige gevolgen. Weder ia door de politie in beslag genomen een valache gulden, voe rende de beeltenis van Koningin Wilhemina en het jaartal 1882.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3