Zaak Buddenborg. DER DE BLAD beiioorendk bij HAARLEM'S DAGBLAD van Manuring 28 September 1890. Stadsnieuws. Haarlem, 26 Sept. 1896. Museum van Kunstnijverheid. Do verzameling schoeisel uit ver schillende hinden en tijdperken, die thans op het Museum van Kunst nijverheid tentoongesteld is. werd weder aangevuld door eene interes sante collectie divers schoenwerk, toe- behoorendc aan den heer G. L. Kuindors te Baarn. Weldra zal op het Museum van het oorspronkelijk door Massée ge graveerde plaatwerk La grande Ga lerie Versailles, geschilderd door Char les Le Brun, dat door de bizondere welwillendheid van Directeuren van Teylerastichting beschikbaar gesteld is, eene bizondere tentoonstelling ge houden worden. Zondag is de toegang vrij. „Spuit 10". In de gisteren (Vrijdag) avond ge houden vergadering van „Spuit 10", werd tot president der voreeniging benoemd de lieer Joh. F. v. d. Vaart. Den heer G. Spaan, die wegens drukke bezigheden het presidium neer moest leggen, word namens al de vrijwilligers dank betuigd voor de vele moeite, die hij zich stoeds voor de voreeniging getroost heeft en voor de vele verbeteringen, die onder hem tot stand zijn gekomen, waardoor de vrijwilligers bom met leodwezen zien vertrekken. Den heer Spaan werd door een der vrijwilligers een gouden insigne van Spuit 10 aangeboden. Heden, Zaterdagmorgen, ving de zitting aan met het voorlezen van een aantal stukken, waarbij quitan- tiën, brieven en een notititieboekje van Serné, waarin o. a. Buddenborg "eigenhandig de taxatie van zijne kantoormeubelen heeft geschreven. Het verhoor der beklaagden werd voortgezet. Daarna erlangt de offi cier van justitie Jhr. Mr. A. J. Ret- haan Macaré het woord tot het ne men van zijn. It E Q UISIT O I R. Spr. begon met tc zeggen, dat hij zieh in staat bevindt, licht over de zaak te verspreiden. Het dossier is reusachtig. Er is een verboor in van niet minder dan 58 bladzijden folio, 't Is een kluwen van waarheid en logen, dat ontrafeld moet worden. Het geding maakt don indruk van een ingewikkelde legkaart, die alleen in elkaar gepast kan worden, wan neer mon de hoofdlijnen had gevon den. Spreker zal beginnen met het juridisch gedeelte, daarna met het feitelijke on de appreciatie. Aan Buddenborg is een misdrijf ten laste gelegd, dat omschreven bij art. 841 W. van S. bedrieglijke bank breuk is. Daarvoor moet vaststaan, dat de beid. is koopman, in staat van faillissement, dat bij hoeft ge pleegd verschillende handelingen baten niet verantwoord, goederen aan den boedel onttrokken, onder de waarde verkocht en niet voldaan aan zijne verplichtingen. Alle vier ge vallen zijn in de dagvaarding begre- pon. Nog moet worden bewezen, dat dit geschiedt is ter bedrieglijke ver- I korting van de rechten der sehuld- eisehers. I Aan do Groot en Serné wordt I medeplichtigheid ten laste gelegd en i dat zij aan den boedel van Budden borg verschillende goederen hebben j onttrokken. In Augustus 1893 waren Budden- I borgs omstandigheden zoó benauwd, dat hij zijn gouden horloge moest verpanden om te voldoen aan de eerste levensbehoeften. Van twee goedmoedige Haarlemmers leende hij f500.om proceskosten tot vol houden van processen te kunnen be talen. Don 9en September verklaar de hij geen geld te hebben om een wissel van circa f240.van van Waveren te betalen. Toen hij in Londen werd aangehouden, had hij zijn zakken vol met exploten en pro testen als het levend beeld van een bankroetier. Bij behoorlijk geregistroerde acte is de verkoop aan de Groot geschied. I zoo m don vorm zclis. d it de curator i d ieacte waarschij nlij k niet ongedaan zal kunnen krijgen, dan door een nieuw proces. 1 Iet nachtelij k vervoer staat vast, alleen heeft Buddenborg trach ten te ontkennen, dat het heimelijk is gesehiodi "Uit hot getuigenverhoor blijkt dat evenwol voldoende, evenals uit Bud- denborgs verhoor op vraagpunten en dat voor den reehter-commissaris. Buddenborg zelf hcetl in Serné's boekje genoteerd, dat de schippers, die do bollen haalden, in de Vosse- vaart moesten blijven liggen. Dat Was het consigne. Beweerd is, dat het vervoer bij nacht is geschied, omdat dit voorde bollen beter was, maar waarom dan de leegt? zakken ook des nachts ver voerd Vroeger, toen de getuigen nog scherper waren, hebben zo verklaard, dat alles zoo geheimzinnig ging, dat er gezegd werd dat men stil moest zijn, dat er jenever werd geschonken (lots. Men nam voor dat vervoer een dronken schipper, die oon zwets- kop was en wiens verhalen men niet licht zou gelooveu. Voor hoeveel geld er aan jenever geschonken is, staat duidelijk in het boekje van Serné vermeld. Vaststaat dat het hollandsche koop mansboek met andere goederen naar Buddenborg te Londen is opgezon den, evenzoo dat hij van den Berg, Wolfl', Granncman en de Groot op een oogenblik dat hij wist dat zijn fail lissement niet te voorkomen was, heeft betaald wat zij van hem te vor- J deron hadden in bollen of koemest. I Dat hij in zijn boeken van al deze transacties geen melding heeft ge- maakt, noch de haten verantwoord, j staat evenzeer vast. Blijkbaar was Buddonborgs vertrek naar Londen heimelijk. I lij logeerde toon bij Serné j die aan de tram woont, m ar por tram dorst hij niet naar Haarlem gaan, omdat hij wist dat hij eiken dag gegijzeld kon worden. Daarom liet hij zijn koffer vooruit naar bet Posthuis brengen, en ging van daar i met een rijtuig naar Haarlem. Ook dat hij zijn boek aan de Groot heeft overgedragen is zeker. Hij zelf heeft op hot boek zijn naam doorge haald on dien van do Groot er voor in de plaats gesteld. Thans wat betreft do Groot. Deze wist precies hoe de financieele toe-1 stand van Buddenborg was on ont- stak in woede, toen hij bespeurde, I geld nnodig. Toen hielpen Schutcn dat de bollen bij schcopsladingen Fischer hem aan f13000. Toen dat werden weggevoerd. Toen liet hij op was, moest er weer geld zijn. zich door Buddenborg schadeloos Daarop is hij in aanraking gekomen stellen. met mevrouw Van Pappolendaravan In het boek van Serné staan onderhaar wist lnj f35000 te krijgen en liet hoofd „verschot voor Buddenborg" al de kosten van het vervoer der bollen. I Tij heeft een groot deel van die bollen voor eigen rekening te Haarlem verkocht cn deze alzoo aan den boedel onttrokken. Vast staat, dat Serné bij het verzenden van Bud- I denborgs boeken naar Londen wist, dat liet do boeken waren van een ge failleerd koopman. Al de feiten in de dagvaarding ten lasto gelegd, zijn bewezen. Spreker komt tot de appreciatie. Is hier gehandeld met de hedoelinj tot bewijs van meerdere zekerheid verloofde hij zich met haar dochter. Maar bij zei niet, dat or nog een zekere Henri van den Berg te Vree land woonde. Reeds in 1893 betaalde bij geen rente meer, ja vroeg nog meer geld. Toon dit geweigerd werd, verbrak hij liet engagement en daarop stelde mevrouw Van Pappelendam clen heer Van Waveren als zaakgelastigde aan. Achter dezen van Waveren verschuilt men zich nu als de grooto boeman, van wion alles tc dc rechten der Schuldeischors bedrieg-i duchten was. Bekl. beroept zich in lijk te verkorten? De Groot is huis- civiel proces op de spitsvondigheid, vader, die altijd werkt in 't belang dat hij mevrouw van Pappelendam van zijn gezin, maar ook een man wel de zaak had verkocht, doch niet die niet vies ishij is vec?l te ver de boeken. Hij heeft mevrouw Van gegaan. Pappelendam niet alleen benadeeld Serné was vroeger een klein bar- voor f35000 doch bovendien veel bier en aanspreker in Heemstode, die leeds aan haar en hare dochter be- vooruit gegaan is en toen oen bollen-1 rokkond. handel is gaan drijven. Zijn vrouw In het begin van September kwam was een Engelsche; zij woonde in bekl. op het denkbeeld zijn bollen Engeland en kreeg zendingen van te gelde te maken. Mij begon met haar man, die goed werden verkocht.78 hectoliter bollen te zenden naar Buddenborg is de zoon van een 1 Zwaag bij Hoorn, omdat hij in HiJ- inan, die aan zijn 4 zoons oen aan zienlijk kapitaal hoeft nagelaten. Deze bekl. had op school goed ge leerd, kende Engetech en wist zich good voor te doen. Hij werd daar om de reiziger en deed belangrijke zaken voor.de firma, waarin hij met zijne broeders was. Toch ging dat legom niet durfde verknopen. Den lOen Sopt. wist hij, dat de firma van Waveren elk oogenblik met een ge- protesteerden wissel zijn faillissement kon vragen. Ook Cliarbon dreigde met faillissement. Van allo kanten dreigden de crediteuren. Op den 14en heeft Botje Serné op den duur niet, daar hij een duur I Buddenborg, die tot haar in intieme reiziger was en altijd maar geld i relatie stond, bij haar broer vroeg en nooit afdroeg. Dus zett'en gebracht. Daar was Buddenborg nog zijne broers hem de zaak uiten begon nooit geweest; hij, meneer Budden- hij een eigen zaak. Die zaak mar cheerde niet best, want Buddenborj hield te veel van de vrouwen on was vaak uit. Hij associeerde zich toen met zekeren Thomas, die spoedig de borg, stond zoover boven dat bar biertje. Maar later logeerde Budden borg zelfs bij hem samen gingen ze naar Vreeland en daar waren ze zoo intiem, dat Buddenborg de maten zaak verliet en, zéide dat de zaak van van de meubelen, noteerde in het Buddenborg daarom zoo verslofte boekje van Serné. 1 Iet waren twee omdat hij dikwijls maar een greep medeplichtigen geworden. in dc wissels deed en aan zijn boek houder noch zeide welke wissels hij meenam, noch wat hij ervan geïn casseerd had. Spr. gaf een overzicht van al de proeessen, die Buddenborg voortdu rend voerde. Maar Buddenborg had steeds meer Spreker bracht een woord van hulde aan den curator Mr. Von Roeken, die deze moeilijke en langdurige zaak met grooten tact heeft behandeld en wiens optreden boven zijn lof is ver heven. Uit een brief aan do Groot van Buddenborg blijkt wel, dat de ver-

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 10