Kruisweg 51""". Era Zeep Gemengd IMieuws. Architect. Trehim Donflerdai el. Staats-Loten TURKIJE, Hout- en Mermsrschilderen. J. VAM DER* WIJDE, JAN RUSTIGE. Geld. koop aan dozen voor een groot deel een schijnkoop was. Maar waarom een schijnkoop? Waarom anders dan om te bedriegen Waarom anders, dan om den indruk te geven, dat alles aan de Groot behoorde. Ook de verkoop aan Serné is blijkbaar een schijnkoop geweest, ook met het doel om te bedriegen. Welke straf behoort hun te wor den opgelegd Gebleken is boe ik over Buddenborg denk. Hij heel't gespeeld met de belangen van ande ren; hij die in uitstekende omstan digheden verkeerde, talenten bezat, vertrouwen wist in te boezemen en allen die met hem te maken haddon, ongelukkig beeft gemaakt. Moet zoo'n man niet oen groote straf on dergaan Wat te denken van de moraliteit van een man die in Vree land een tuiniertje laat werken in zijn tuin, met do zekerheid dat hij het nooit zou kunnen betalen. Dat is in hoogo mate immoreel en die immoraliteit heel't zijn geheele leven bedorven, tot hij nu eindelijk ten val is gekomen. De Groot heeft ook verkeerd ge daan, maar niet zoo zwaar. Serné zou zeker niet er toe gekomon zijn, als zijn vrouw in het land was ge weest. Spr. eischt voor H. R. Buddenborg gevangenisstraf van 5 jaar, voor P. G. de Groot van 9 maanden en voor .T. B. Serné van 18 maanden; voor allen met aftrek van den reeds in voorloopigo hechtenis doorgebrachten tijd. Het requisitoir had juist twee uren geduurd. PLEIDOOI. Na de pauze kwam het eerst Mr. H. J. Biecïcrlack aan het woord, als verdediger van Buddenborg. O]) dat oogenblik was de beklaagde Serné niet aanwezig, doch verscheen later toch. Mr. Bieder]ack begon met een woord van dank voor do objectieve behan deling der zaak, waarvan nu ook Buddenborg overtuigd is geworden. Deze zaak lijkt minder op een leg kaart, dan wel op een doolhof en de draad om daaruit te komen heeft de ambtenaar van het O. M. volgens spr. niet gevonden. Men heeft zich blind gestaard op eén punt cu is daardoor niet meer onbevangen kun nen zijn. Buddenborgs toestand was zoo slecht niet, als die achteraf na ge rechtelijke behandeling blijkt to we zen. Een tijdelijk gebrek aan kas geld met pakhuizen vol waar komt dagelijks voor. Buddenborg wist niet dat zijn faillissement niet te ontko men was. Daarvoor heeft pleiter ze ven gronden: Hij had zijn boeken niet en kon zijne zaken niet over zien; hij kon dus uitstaande vorde ringen niet innen; Buddenborg wist, dat hij een prachtigen bollenkraam bezat, en hoopte dien te verknopen, niet te Hillcgom, want dat duldde van Waveren niet;, hij probeerde het te Zwaag en wou het toen te Lon den doen. Tijd winnen was alles, daarom betaalde hij zijn dringend ste crediteuren. Een vierde grond was, dat hij niet behoelde te rekenen op zoo ongun stige omstandighedonvoor den verkoop als waaronder later de curator heelt verkocht. Buddenborg kende de nonvaleurs onder de uitstaande pos ten niet; Buddenborg erkende ver schillende nu door den curator er kende vorderingen niet; de laatste grond is, dat Buddenborg een groot optimist is, die zich van alles wat hij onderneemt het schoonste voor stelt. Mr. Biederlack verzocht ten slotte vrijspraak; Mr. Simons voor de Groot en Serné vrij spraak. (Slot volgt). De FenianB- De behandeling van bet proces tezen Bell werd Vrijdag voor den po litierechter in Bowstreet te Londen voortgezet. Twee getuigen werden gehoord Goll uit Antwerpen, en de inspec teur van politie Van BeuBekom uit Rotterdam. Deze laatste verklaarde, dat hij onder het hoofdkussen van Kearney een envelop had gevonden met een dertigtal slaghoedjes voor bommen. De zaak is een week verdaagd. Zwarte pest. Te Bombay is de zwarte pest uit gebroken reeds zqn 300 gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Aan de hnparcial, te Madrid, wordt geseind, dat de Philippijnsche op standelingen acht dorpen in de nabij heid van Cavito bezet hebben. Zij zijn ruim van wapenen voorzien. De negers hebben een geestelijke van Santa Cruz g'-dood. Volgens een offlcieele dépêche uit Manilla hebben 800 opstandelingen de voorposten van Rechaede aange vallen, doch zyn teruggeslagen met een verlies van 60 man. Id een uitvoerig betoog wederlegt de Nsrdd. All. Ztg. op grond van offlcieele mededeelingen de bewerin gen omtrent het mishandelen van Javaansche werklieden, uit Duitsch Nieuw-Guinea naar SemaraDg terug gekeerd. ORCELBESPELLING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 29 Sept., des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BaohSchumann. 2. AdagioMerkel. 3. Sonate no. 2. Lemmens. a. Prélude. b. Cantabile. c. Allegro oon fuooo. 4. Choral (Meistersinger) Wagner. 5. Koor uit EliasMendelssohn VARIA. Onverwacht antwoord. Een oude beer, doof als een pot, was door een ongeluk met zyn rytuig in een sloot terecht gekomen. Natuur lijk dat ieder, die hem de eerstvol gende dagen sprak, dadelijk daarover begon. Een joDgmensoh, die een paar maanden geleden aan hem voorge steld was en nu den ouden heer in een salon ontmoette, zei (onbekend met 's mans doofheid) U herinnert a missohien wel, meneer, dat ik eenigen tijd geleden de eer had aan u gepresenteerd te worden. De oude, dia nieta verstaat, denkt dat die het ook al over de sleot- gesohiedeniB heeft en antwoordt met 'n laobje Ja, dat is toen een heele nare geschiedenis geweest. Maar enfin, ik ben er nu overheen. Tableau 1 Historisch ADVERTENT1ËN. met Hoofdprijzen van f83520, f6960, benevens een groot aantal prijzen van 1 2784, 1 556, f 348, enz. enz. De ondergeteekende bericht, dat bij den Boekbandelaar C. K. H. HEIDWEILLER, Franke- ëtraat 23, 13 Haarlem, verkrijg baar zijn: Geheels Aandeelen a f 1,30 op wette Aandeelen men op Donder dag e.i. de meer dan buitengewoon groote kans heeft de volle boven staande prijzen te trekkendie ter stond door mij norden uitbe taald. De offlcieele uitslag der trek king wordt terstond na de trekking franco en gratis toege- zonden. (Kaar bulten franco per keerende post, tegen toezending van post wissel of postzegels.) D. E COSMAN, Amsterdam. in Effecten "O akeningenKwitantiën, Circu- laires, Prijscouranten, Program ma's, Memorandums, Diploma's, Reglementen, ConvocatiebiljetteD, Etiquetten, Labels, enzenz., wor den tegen de meest concurree- rende prijzen geleverd ter Boek en Handelsdrukkerij van H. van ZANDVOORD, Schachelstraat 41, Haarlem. re.ipp'ache Koudwater Geneesinrichting te Haarlem, Kamperlaan a/d. KL Houtweg. HuizeRusthof. Geneesheer-Directeur Dr. OUDSCHANS, voorheen geruimen tijd werkzaam bij Pastoor Knkipp, te Woreshofen. Minder gegoeden half geld. Te beginnen 5 October a. s. Oaderriehl in het Bout- en Marmerschildereu. Huisschilder, N. Kruisstraat IK goedkooper dan 8VWL1GHT. Verkrijgbaar bij E, P. WESTERVELD Zoon. Gierstraat 62. Gie straat 62. Specialiteit in Scheren en Haarsnijden. Immer iemand thuis. Ook aan huis te ontbieden. Van f 100 tot f 3000 verkrijg baar, 1 of 2 borgen, l/u Afloss. p. mnd. Tijdelijke levensverzekering aangaand. Postzegel insluiten v. antw Franco br. adres Postbus 32, aan het Postkantoor, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 9