men, dat men een medaille zal laten slaan, op de eene zyde waarvan het beeld der Heilige Maagd en op de andere zyde de insoriptie: Aangebo den door haar kleine vriendinnetjes, de leerlingen van het klooster der „Daroes de la Compassion", Ootober 1896". De Rüssisohe ambassade zal dit gesohenk aan de keizerin opzenden, benevens een gedioht, door een der kleine leerlingen vervaardigd. Onttohuldig veroordeeld. De jury te Amiens heeft het vonnis waarby de weduwe Druaux in 1888 wegens vergiftiging van naar eobi- genoot en van een anderen man werd veroordeeld tot levenslange dwang arbeid. herzien en vernietigd en uit gemaakt, dat de dood der twee man nen het gevolg was van vergiftiging door het werken eu slapen in da na byheid van kalkovens. De weduwe Druaux beeft dus onschuldig 5 jaar en 10 maanden in de gevangenis doorgebracht. Haar verdediger heeft al dien tyd haar onschuld volgehou den het is mr. Goujori, die r.u de voldoening smaakt haar in vrijheid gesteld te zien. Kraohtens de wet van 8 Juni 1895, vaststellende aanspraak op schadevergoeding voor onschuldig veroordeelden, eischte hij thans voor zyn oliënt: aanplakking van hetvry- sprekend vonnis in vier steden, open baarmaking daarvan in vyf dagoladen eu 100,000 fr. Het hof wees den eisoh toe, behalve het bedrag der schade loosstelling, die tot 40,000 frs. werd verminderd. Sluwe afzetterij. Men heeft wel eens beweerd, dat Frankrijk het land van de afzetterij en Italië dat van den moord is. Het 3B opmerkelijk, wat men te Parijs al niet uitdenkt om iemand op een sluwe manier geld af te persen. De nieuwste praktijk op dit gebied is de volgende Veronderstellen wij dat de 100,000 getrokken is. Vergenoegd begeeft de eigenaar van het lot zich naar het kan toor, wear hem het geld zal uitbe taald worden. Men onderzoekt zijn lot en de bewijzen, dat hij de recht matige eigenaar is en na afloop daarvan zegt men„Allei kiopt, maar loch kunnen wij u het lot niet uitbetalen, omdat daartegen protest is aangeteekend." „Protest vraagt de bezitter uiterst verbaasd, „door wien?" Men noemt hem den naam van een geheel onbekend persoon,; die heeft aangegeven, dat hij het lot verloren heeft of dat hot hem isont-' stolen, of wat dan ook. Op de ver- toogen van den teleurges telden houder, antwoordt de beambte kalm „Waarde heer, wij gelooven u zonder eenig voorbehoud, maar wij kunnen uniet betalen dien ton klacht in tegen den man, die beslag legt op uw lot. Het zal u weinig moeite kosten te bewijzen, dat zijn protest geheel on gegrond is. Het beslag wordt opge heven, uw tegenpartij tot schadever goeding veroordeeld en u krijgt uw geld." De bezitter van het lot-Lesluit dezen raad on Lte volgen. Hij begeeft zich naar een advocaat, vertelt hem het geval en krijgt ten antwoord„Gq stelt een eiscb in tot opheffing van het beslag. Als klager hebt gij de kosten te betalen. De behandeling der zaak duurt zeker een paar maanden en dan moet nog alles vlot gaan. Dan verneemt gij de uitspraak, die voor u wel gunstig zal zijn. Maar wanneer uwe veroordeelde tegenpartij niet kan betalen, komen alle proces kosten voor uwe rekening". Onze man keert mismoedig huis waarts. Maar in zijn woning wacht hem de „oplossing" van de verwik kelingen. Er komt iemand bij hem, die hem zonder omhaal vertelt, dat hij de man is, die het beslag heeft: gelegd. „Wordt nu niet boos", zoo vervolgt hij, „maar hoort me kalm aan. Laten we eene rekenen, wanneer1 gij my vervolgt, dan duurt de zaak! eenige maanden, laten we zeggen ze?; dusreDteverlie3 van 100,000 francs h 8 percent maakt 1500 francsnu proceskoste beloopen op aijn minst 1000 francs, dat is te zamen 2500 lrancs. Ik zelf bezit nietBwees dus verstandig en geef me 1000 francs, dan zal ik het beslag opheffen". De bezitter van de 100 000 heeft nu te kiezen tusschen een verlie3 van 25C0 frs. of een van 1000 frs. Het huwelijk vau den prins van Napels. Het huwelijk van den prins van Na pels roet prinses Helena van Montene gro is Zaterdag metgroote plechtigheid te Rome voltrokken. Nadat het burger lijk huwelyk in het Quirinaal gesloten was, begaf de stoet zioh naar de kerk van Santa Ma?ia degli Angeli voor de godedienetige plechtigheid, welke werd bijgewoond door d9n koning, de koningin, de Italiaansche en Mon- tenegrynscbe prinsen, de koningin weduwe Maria Pia van Portugal, den hertog van Oporto, prins Napoleon, Crispi enz. De koning heeft een besluit aetee kend, waarby amnestie wordt verleend voor vergrijpen tsgen het gemeene recht en vergrypen van politieken, militairen en financieeler. aard. Koning Umberto heeft naar aan leiding der feestelyke gebeurtenis, twee en dertig nieuwe senatoren be noemd. Er zijn er nu 300, maar er zyn er wel eens 400 geweesthet aantal is onbeperkt. De Senaat heeft evenwel herhaaldelyk te kennen ge geven, dat hy niet op groote verster king belast is. Nn hadden meer dan 150 Kamerleden naar een Senaats zetel gesolliciteerd, ma<?r di Rudini heeft den koning geraden er geen een te benoemen en deze heeft toen de nieuwe senatoren gekozen onder de oud-Kamerleden, geleerden of amb ten aren. Prinses Helena logeert nu met haar bloedverwanten i i het paleis van het ministerie van buitenlandBohe zaken, naast het Quirinaal. Na het huwelyk zal het jonge paar vooiloopig in het Quirinaal de ertrekken bewonen, waar de keizer van Duitsohland eeni ge jaren geleden gelogeerd heeft. De hertog van Genua heeft zyn aanstaande nicht een armband ten geBohenke gegeven, die 140.000 lire waard moet zijn. Een prachtige kan ten sluier wordt voor de bruid te Bursno bewerkt; de koningin heelt er het patroon voor geweekend. Ook vele Italiaansche steden geven door gesobenken van haar belangstelling blijk zeer vele doen het met adres sen af, die dan in min of meer kost bare kistjes gesloten, aangeboden worden. De quaestie van de apanage aan en kroonprins bij zijo huwelyk te sohenken, is nog niet geheel op gelost. Het kabinet dringt er tereoht op aan, dat Koning Umberto de rech ten, aan zyn huis door de Grondwet gewaarborgd, 2al doen gelden; deze zou van zijn kant liever de som op rijn oiviele lijst bekostigen. Men zai er nu denkelijk dit op vinden dat het Par lement de kroonprins de jaarlykeohs toelage verleent en koning Umberto, die zioh reeds zoo herhaaldelyk gel delijke offers ten behoeve van het land getroost heeft, dezelfde som op zyn oiviele lyst doet schrappen. Verkiezingsstrijd. In Hongarije zit men volop in den verkiezingsstrijd, die met groote hef tigheid werdt gevoerd. By de botsingen welk8 tussohen de verschillende par tijen hebben plaats gehad, moeten een aanzienlyk aantal personen zyn ge dood. Troepen hebben do orde moeten bewaren. Opstand op de Philippijnea. Volgens een bericht uit Manilla hebben 10C0 opstandelingen het dorp Liam aangevallen. Zy werden evenwel teruggeslagen-met een verlies van 40 dooden. Uit Mozambique wordt gemeld, dat de gouverneur Albuquerque gewond is tijdens een hevig gevecht ruef de inboorlingen van Mauioa-land; dat 22 uren duurde. De Portugee?ohe troepen waren gedwongen zich terug te trekken wegens gebrek aan water. Zij hadden 2 dooden en 35 gewon den. Sport en Wedstrijden So aatsenrijden. De wedstryd om het kampioen schap van Europa in het hardrijden zal in Nederland gehouden worden. Waar is nog niet bepaald, doch in aanmerking komen Amsterdam, 'sGra venhage en Heerenveen. Dit jaar zullen wederom proelwed strijden van wege den Nederlanschen Schaatsenrqderebond plaats vinden, waarvan het doel op de vorige alge- meene vergadering van den Bond omschreven werd als volgtBeoogd wordt om jongelui van 16—18 jaar en van 18—21 jaar tegen elkander te laten hardrijden, teneinde uit de jeug dige schaatsenrijders diegenen te leeren kennen, die, gesteund door den Bond, zioh aan eene oordeel kundige training kunnen onderwer pen, om daarna voor Nederland aan buitenlaDdsohe wedstrijden deel te nemen. (IV. S.) Wedstrijden der Amst. AthJ. Club. Hebt gij wel eens eene wandeling van de Nassaukade langs deDuobele buurt over Sloten, Osdorp, Halfweg en over Sloterdijk terug gemaakt Het is meer dan een middagwande lingetje, want de afstand bedraagt 25 K. Md. i. ongeveer 4 5 unr wan delen. Het is haast niet te gelooven, maar de deelnemers aan den go-as- you-please-race voor de Amsterdam- sehe Athletieche Club hebben Zon dag dien afstand bijna allen binnen de 2 uur afgelegd, de eerste zeifs in 1 uur 38 min. 30 sec. Als de prijs winner zoo doorgaat, wordt bij spoedig een automobile, want in dien tijd 25 KM. te loopen, bet wil wat zeggen 't is ongeveer 15,5 KM. per uur. Wat zegt ge, loopen Dat is kar dloopen, drie maal zoo snel alB een gewoon mecschenkind. Dat go-as-you-pleaee kan men er in het vervolg gerust aflaten, want de heeie wedstrijd was één wedloop Van 't begin tot het einde hebben wij 't met onze eigen oogen gezien. Niet één oogenblik rusten, riet één oogen blik met den wandelpas, en dat met een halven ftorm en glioberige wegen. Ea toen de heeren weder thuis waren gekomen? Doodmoe, af getobd, hijgen als eon paard, znlt se denken. Niets van dat alles. Zij waschten en verkleedden zich, vrocl^k pratende en keuvelende over den tocht, die naar men zeide „verbazend" was meegevallen, en echerteeüde over de heeren met hooge hoeden, fijne jassen en glacé handschoenen, die op de Nassaukade bij het te»gkomen zoo met het lot van de deelnemers begaan waren, dat aij de pace voor hen maakten, 't Was een mooi gezicht Dat is nu een go as-you p'ease-race! Een mensoh wordt spoedig een auto mobile. De volgende heeren hebben aan den wedstryd deelgenomen George Büff, Rotterdam F. G. C. Fliegel, UtrechtJan de Boer, H. A. J. Groene- veld, Jan Sohut, W. H. Würpei Jr. J. F. Wisman, Jr., Chr v. d. Elsak- ker Jr., A. D. Aartse Tuyn, H. Schroe- der, W. de Jong, A. Hagenaar en Telganger, allen te Amsterdam. Van deze was Sohroeder de eenige, die niet goed kon meekomen, terwyldeJong het na Halfweg opgaf, en in een hittenwagen kroop, die de voorsten onmogelqk kon bybly ven. Telganger, De Boer en Büff waren altyd in deze volgorde in de voorhoede tot by Os dorp, toen de Boer éen werd en Tel ganger wat afzakte. Het laatste eind kwam Büff langzamerhand opzetten; hij wist zioh langzamerhand de tweede toen ds eerste plaats te verz-keren. Hy is de man, die de 25 KM. afgelegd heeft in 1 uur 38 min. 3Ü sec. De volledige uitslag is als volgt Büfl in 1 uur 38 mie. 30 seo. (1); De Boer in 1 uur 39 min. 14 sec. (2); Telganger in 1 uur 40 min. 12'/» seo, (3); Würpei in 1 uur 40 min. 45 seo. (4) Sohut in 1 uur 43 min. 35 seo. (5); Wisruan in 1 unr45 min. 35 Beo. (6)Elsakker in 1 uur 55 min. 45 sec. (7)Hagenaar in 1 uur 56 min. 15 seo. (8); Groeneveld in 1 uur 59 min. 50 seo. (9). De eerste zes ont vingen medailles, de drie andere ge tuigsohriften. Deze wedstryd was in de morgen uren gehouden. Des middsgs hadden er wedstryden op het terrein van de „A. A. C." plaats, waarvan het ver loop als volgt is No. 2. Touwtrekken. Ie prys L. van Opstal, 2e prys John Bull, oe prys H. G. W. Klein, allen van Am sterdam. No. 3. 80 Yards hardloopen. Ie prys George Keily in 9 1/5 sec., 2e prijs Tommy II in 9 2/5 sec., 3e prijs Tom in 94/5 see., alien van Amster dam. No. 4. Doelsohoppen voor leden der A. A. C le prijs H. G. W. Klem met 4 1/2 punten 2a prys J. A. Ger ntse.i met 4 punten. Het hoogste tan- tal punten dat te behalen was be droeg 6. No. 5. Driebeeuige wedloop voor leden der A. A. C. afstand 80 yards, le prys H. G. W. Klein en Niuchib in 12 4/5 sec.2e prys H. Bernfcard Hzn. en Aug. Sohröder in 131/5 seo. No. 6 Ver-trappen met den voet bal voor leden der A. A. C. le prijs Niachib met 45 meter2o prijs P. M. V. van de Rivière met 36,70 mete?. Ten slotte werd door den heer P. M. V. van de Rivière de 80 yards geloopen in 9 seo., waarmede hy den door den heer Kellenbaob op de 80 yards gemaaktea tyd verbeterde met 1/5 seoonde. hbld. K ol o n i n. Atjeh. BATAVIA 20 Sept. 1896. Aan eene correspondentie aan het Soer. Hbld, uit Kotaradja zijn de vol gende fragmenten ontleend Dienzelfden na-avond, 31 Aug., gaf de kolonel eene schitterende fuif in de Sociëteit ter eere van onze Kouingin de party was zeer geani meerd, er waB op royale wyze voor keurige en uitstekende dranken ge zorgd. De opkomst was zoo talrijk, dat er geene speeltafels genoeg waren voor de dobbelaars ea de zaal te klein voor de dansende paren. Ti-gen 2 uur nana de kolonel plaats aan de kletstafel buiten en werd daar nog menig kringetje gedronken onder aangename kout en menige aardig heid gedebiteerd. Sedert ZHEG. uit de sombere omgeving van den „Lom- b .'kheld" is bevrijd, kan hij zich meer geven, zooals bij is en toont hij een levenslustig man te zyn, die eene zeer vroolijke stemming te voorsohijn weet te brengen. Ds door bem gegeven par ij kan zonder tegenspraak als uit muntend geslaagd worden besohouwd: het was echter zeer te betreuren, dat mevromw Stemfoort door eene lichte ongesteldheid verhinderd was getuige te zijn van het succes van den avond 1 In den voormiddag ten 10 ure was audiëntie in het Gjuvernements- Hö'.el, waar gelegenheid gegeven werd aan landsdienaren, notabelen en par ticulieren hunne hulde en gehechtheid te betuigen aan de Koningin. De overste Van Heutsz heeft bij die gelegenheid namens de officieren gesproken, en dit op zeer kernachtige wijze gedaan. In hoofdzaak vertelde ZHEG., dat hij zich niet mocht uit laten over de militaire operatieB, maar wel kon en wilde hij zeggen, dat indien wij op deze krachtige wijze voortgingen om den Atjeher onzen sterken arm te doen gevoelen, hij de verzekering kon g3ver, dat dit land na hoogstens twee jaar geheel aan ons gezag zou onderworpen zijn. Ook kwam ter sprake dat men ver nomen had, dat de overste Van Heutsz bij den generalen staf zou geplaatst worden en zocht men hierin weer eene steek van Vetter; deze verfoeit Van Heutsz. Eene inly ving by den generalen staf wordt als het ultra van militaire onderscheiding aangemerkt, zoodat van Heutsz er moeielyk voor bedanken kanmaar werkelijk lijdt hij daardoor een fiuan- tieel nadeel van plm. fl50'smaands en raakt bovendien een mooi zelf standig commando kwijt. Het wordt hier goedde schrijftafel op Atjeh en de vechtsoldaat aohter de schrijf tafel 1 Maar de Atjehoorlog duurt dan wat langer. Aangaande den tocht naar Selimoen bevat een correspondentie der Dili Ct. nog het volgende Oen 9ien had eene excursie plaais naar Ljpong Bajue, een schuilplaats van P^nglima Polim. De colonne, die 5 coropdguiën en 1 peieton cava leristen sterk was, had met even moeilijk terrein te kampen ais den vorigen dag. L"pong Bajoe werd in de asch geiegd evenals Agoen, waaruit de onzen licht beschoten werden. Bij den terugmarech kreeg men vuur van de N. O. gelegen heuvel toppen. De lu.tenant Ten Selriam weid door een kogel, die reeue een aanslag gemaakt had, voor het reoh- t roor getroffen. Door ëene omtrek kende beweging van een compagnie staakte de vijand zijn vuur en ging op de vlucht, ésn doode een Pedirees) in ome handen achterlatende. Zonder verdere cue! dens waardig heden bereikten de troepen om half 4 Selimoen. Den volgenden dng begon de terug- marsch uaar Kota Radja. Om half zeven werd het bivak verlaten ea namen de troepen hun weg langs Ladon, Masdjiu Tanah Habé, over de Kroeng Kir door Gleieng naar Msejid Ajar Alam. By Gleieng drong de vijand op en trachtte om onzen rechtervleugel heen te trekken. Dat werd echter voorkomen, door dat overste- Van Heutzs toen gelastte de Atiehrivier, die op onzen linker vleugel was, over te steken. By Djerir lagen 2 c mpagnieën van het 9? bat. te Samahani in opname stelling. Opnieuw drong de vijand tegen de aohterhoede op, toen de colonne by het passeeien der Kroeng Djerir groot oponthoud ondervoed. Door het vuur uit de repeteergeweren van 't 3e werden de Aijebers echter op zoo'n respectabelen afstand gehouden, dat hun vuur ^een uitwerking had. Dien dag ging de infanterie niet verder terug dsa tot Riki en Inara- poeri, wsar gedurende den nacht g bivakkesrd werd. De cavalerie ech ter reed door en was des avonds reeds in Kota Radja terug. 's Morgens den llden sette de in fanterie den terugtooht voort en be rtikte zonder tegenspoeden lang- Tjot Basetoe!, Lepong Ara en Anakga- lotng onze benting Lambaroe, van waar de trein de troepen biDnen Kota Radja bracht. Onze gezamenlijke verliezen gedu- ren den heelen tocht bedroegen 2 officieren en 9 minderen gewond. Een dezer fuseliiers overleed in Selimoen aan zijne bekomen wonde. Vervolg Nieuwstijdingen, De Boerenbond in Limburg In Limburg is een strijd ontbrand tussohen den Boerenbond en de Maatschappij van Landbouw. Dezer dagen hebben de Gedepu teerde Stiten van Limburg alle bur gemeesters der provincie een schrij ven gezonden, met het verzoek om de „gereorganiseerde" Maatschappij van Landbouw te steunen. Met éen of meer daartoe aaDgewe zen ingezetenen worden de burge meesters uitgenoodigd tot het bqwo- nen eener vergadering, die in eik der hoofdplaatsen van de 10 afdee- lingen zai gehouden worden, onder voorzitterschap van een der leden van het tegenwoordig hoofdbestuur. In die vergadering zal de afdeeling worden opgericht- De Limb. Koerier noemt dat aohry- ven even roekeloos a s misbruik ma bend van ofjïcieelen invloedhet blad herinnert er aan, dat de Boerenbond overal den steun heeft der geeste lykheid; dat de afdeelingen overal door de parochiale geestelijkheid zyn opgericht, of door haar medewerking zyn tot stand gekomen. Vervolg Stadsnieuws. Het genre van specialiteiten-voor stellingen valt hier ter stede nogal in den smaak. Ia het vorige seizoen zijn iij eenige malen des Zondags avond3 in den Schouwburg gegeven eu trokken dan nogal tamelijk veel publiek. De directie vau den schouw burg schijnt den stadgenooten die Zondageavonds slechts kunnen uit gaan ook dit seizoen het genoegen van het bijwonen dezer voorstellingen niet to zullen onthouden tenminste Zondagavond trad reeds eene epeci- aliteitengexelec'ap op voor eene goed bezetie zaal. Volgens de aankondiging werd de voorstelling gezenmerkt duor het op treden van „de grootste specialiteiten der wereld." Het iB best mogelijk, dat de artisten van Zondagavond op deze quaiificatie kannm aanspraak maken, maar... dan oestaan er toon ook nog de „aller grootste specialiteiten" en de „aller- allergroolste." Ia ieder geval had de opvoering succes. De stemming en houding van het publiek toonde dit duidelyk aan. Uit de herinnering aan in het Ne der landEcb en in vreemde talen rin gende dairies en heeren, kracht- en vlugheid specialiteiten,en grappenver- koopers del en wy op die van de kunst verrichtingen door twee gebroeders hun naam is ons helaas ontaohoten vertoond aan drie rekstokken. Door hunne vlugheid verdienen zij eene bizondere vermelding. De bewoners van de LeidscneBtraat hadden hedenmorgen de vlag uitge stoken, ter eere van de 60-jarige bruiloft van het echtpaar v. d. Bunt. Het echtpaar ontving van vrienden en bekender, een druk bezoek en op sommige oogerbiikken was de woning bijna te klein om ze allen te be vatten. Naar wij vernemeu zal aan de Vleeuchhal, dieeigenlijk met Augustus II. reeds klaar moest ïijn, nug eenige maanden moeten worden gewerkt, al vorens het werk opgeleverd kan worden. Men deelde oue mede, dat het wei Mei kon worden. Over Muziek. Gisteren, Zondag, is de iaatste <ra- liGée door het Gemoentelyk Muziek korps gegeven in den Hout. Slechts éeu oonoert, dat van 18 Ootober, is dit seizoen overgeslagen. Merkwaar uig mag bet heeten, dat er in weer wil van den kouden wir.d nog een aandachtig en vrij talryk publiek awnwezig was. Het korps heeft trouwens den ge- heelen zomer door over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. Al de concerten werden aangeboord door een dankbaar publiek, dat in den la&tsten tyd zitten kon op de door den beer Beynes geschonken stoelen, een oadeau, dat van groot nut is gebleken te zijn. De belang stelling van het publiek io hetkorp? bereikte haar toppunt jp den beken den avond, toon de beer Krienszeif, ter gelegenheid van zyn jubilée, een solo-klarinet deed fcooren. Nu is het met de matinées gedaan 'dat wil zeggen: met die in den Hout. De matmées zeiven worden maar overgebracht naar eldeis. Gelyk me nige plant in den zomer bloeit en groeit in de buitenlucht, om in bet gure jaargetijde te worden getrans porteerd in de warme kas, zoo worden de Zondagmiddagconoertec van het gemeentelijk Muziekkorps uit den Hout overgebracht naar de groote zaal der sociëteit Vereeniginit. Met de i:.teekening voor deze ma- tineés gaat het n ar weDsch. Geon wonder: wie zou niet gisrne zijn Zondagmiddaguitspacning het luisie ren naar deze concerten ook in den winter willen blijven genieien 1 De kesten behoeven zeker voorniemand een bezwaar te wezen. Bij den uitgever vau dit blad zai verschijnen een „Gids voor 25 Con certen vau het Gsuieentelyk Muziek korps in de Sociëteit Yereenigmg" die behalve de C mcertprograuima's en de teksten vao liederen, voor i o- ver die mochten worden voorgedra gen, berichten en anecdoten op mu zikaal gebied zal bevatten. Zaak—Bultman. De Huoge Raad te 'sGravenhage neden uitspraak doende in de zaak van den heet Herman F. Bultman jr. te Haarlemmermeer, (beleedigiug van den luit. ten Kate) heeft het vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam vernietigd wegens een gebrek in den vorm en de zaak verwezen naar het Hof te 's Gravenhage, teneinde op nieuw te worden behandeld. Train Haarlem—Zandvoort. Bekend is het, dat de heeren Lubcké (de concessionaris der sloom- tram naar Beverwijk) en B.mheur, concessie aan onzen gemeenteraad hebben gevraagd voor een stoomtram naar Zandvoort, aanvangende aan het Kennernerplein en die verder loopt, door het Kenaupark, langs Kinder- huisvest, Zijlvest, Whhelminastraat naar Wileonsplein. Daaf wil men een wachtkamer bouwen. De tram gaat vervolgens over de beBtaande brug naar de Leidsohevaart en langs den breeden berm van die vaart naar cle Zandvoorderlaan. Deze wordt geheel gevolgd, doch de traoi blijft achter de booraeu. Eert voordeel van dezen weg is wel, dat zij de gemeente over een groot deel barer lengte doorkruist. Het gebruik van stoom achten de aanvragers der concessie alleen ge schikt om goede resultaten te geveu. Van paarden kan natuurlqk geen sprake zijn. Van electiioiteit (be weren de aanvragers) evenmin en zij zeggen in hunne Memorie van Toelichting daarvan het volgende: Een bestaande tramweg door eleo- triciteit gedreven vau een lengte van 6 kilometers kostte voor aanleg 1,250.000 fr. Aannemende eene oon- oessie van 30 jaren duur, is bet noo- dig, om da: kapitaal te kunnen be- loonen met 5 prooent, een jaarlijksch voordeel van 81,260 fr. De prabtyk heeft geieerd dat bij eene exploitatie een wagen per dagg 1,000 kilom. moet afleggen, zomer en wintereen wagen kost per kilometer met onderhoud en alles inbegrepen, 38 oentiemes. alzoo t er jaar 1,000 maal 365 maal 3S of 138,700 fr. Hierbij gevoegd de 81.260 fr. van hierboven genoemde interest van kapitaal, vordert te zamen eene ontvaDg-t van 217,950 fr. per jaar of 602 fr. per dag, zomer en ivtnter. Door middel van een tarief van 4 centimes per reiziger kilometer zon het du6 noodig zijn voor eene Iqn van 6 kilometer, dagelyks 2500 reizigers te vervoeren, zomer en winter. Bovensta nae berekening toont aan dat eleotrioiteit alleen gebezigd kaD worden op lynen, waar het verkeer het gehee'e jaar door zeer druk i§. en ook om die reden zeer vele diensten per dag maakt byv. iedere*5a7 minuten. Overtuigd moet men zyn zonder verdere verklaring, dat het aantal reizigersop de lijn Haarlem-Zandvoort die ongeveer 9 kilometer lengte zal hebben zelfs bet getal voor eene 6 kilometer langen weg niet zal ople veren, nooh 'e winters, zelfs ra den zomer niet." Om deze reden meenen adressan ten, dat hun plan de voorkeur ver dient. Examen in de Vrij'e- en Orieoofs- uiDKen der pynanastiek te Haarlem 26 October 1896. Opgeroepen en ge ëxamineerd 6 heeren. Geslasgd De heeren: H. de Boer, te Haarlem. G. Braaksuia C. Drayer J. Franoken to Leiden. „Weldadigheid naar Vermagea Afdeeling: „Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 26 Oot. hebben zich de volgende personen aangemeld 49 voor werkvrouw, 14 voor grond werker, 27 voor loopkneoht, 53 voor los werkman, 7 voor schilder, 2 voor timmerman, 4 voor huisknecht, 1 voor bankwerker, 1 voor vlechtwerk, 1 voor kantoorbed., 6 voor oppasser, 8 voor breiwerk, 2 voor mangeiwerk. 2 voor b.aker, 2 voor strykater, 10 voor naaister, 5 voor wasohvrouw, 1 voor witter, 2 voor metselaar, 1 voor opperman, 1 voor letterzetter, 1 voor voorsiager, 1 voor costuumnar.ister, 1 voor kleederuiaker, 2 voor kook ster, 2 voor koetsier. 2 voor sohoen- maker, 1 voor machinist, 3 voor brood bakker, 3 voor smid, en 1 voor pak huisknecht. By de aanmelding moet een ge tuigschrift van goed gedrag overge legd worden. Van 1 Nov. tot 26 Oot. zyn de volgende personen geplaatst: 12 voor loopkneoht, 41 voor werk vrouw, 3 voor snelpersdraaier, 40 voor los werkman, 1 voor witter, 1 voor breiwerk, 1 voor smid, 1 voor kruideniersbediende, 1 voor kleerma ker, 1 voor vlechtwerk, 5 voor wasoh vrouw. 1 voor noodhulp, 1 voor strijk ster. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebru k wenechen te maken, wordt beleefd verzocht hun ne aan v ragen schriftelij k lot het Bestuur te richten, bus Doelen oi Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur vorkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, kamer No. 2. Naar wij vernomen is de Benne- broekf-r politie wegens de ongeregeld- nr-den. die Zondag den 18en daar plaats hadden, tïjdelyk met 2 man ver sterkt, ter voorkoming van verdere ongeregeldheden. Gisteren (Zondac) wft* er do majoor van de Rqks el i- ucht Kioei met den brigadier Wierems. Er viel echter niets voor. Te Hillegom mag de spreker van de aldaar bestiunde afdeeling vau den Nederlandechen Protea'antenbond ni meer den kansel in de Ned. Herv. kerk betreden. Stemmen gingen daarom op jtot ontbinding der afdeeling, met groote meerderheid is thans besloten tot I behoud der afdeeling, terwijl getracht 7.;<l worden een plaats van samenkomst te verkrijgen. Te Vogelenzang' verbrandde door onbekende oorzaak een sohuurtje in gebruik by de koopvrouw J. Tulkens en aan hare woning grenzende; dit gebouwtje ging met den geheelen iuhoud, waarby zioh een vat petroleum bevond geheel verloren, terwyl eenigo kippen eu een hond in de vlammen omkwamen. Wy vernemen, dat ook dit verze kerd wae. In de te Beverwijk gehouden ver gadering van bel&rigstellenJen in het behoud van de Velserbrug (over het Noordzeekanaal) werd nu velerlei discussie de voorloopige commissie bij acclamatie diligent verklaard om grondig te onderzoeken of de plan nen tot opheffing werkelijk bestaan. Kfederlandsch Mettray. Wy ontvingen het jaarverslag over 1896 van de Landbouwkolonie Neder- landsch Mettray. Hoewel de instel ling ook dit jaar met vrucht heeft gearbeid spreekt het verslag van een achtetuitgang van het aantal kwee- kelingen, welke vermindoring reeds in 1894 is begonnen en waarvan het bestuur geen bepaald aanleidende oorzaak weetalleen wyst het met betrekking op dit feit er op, dat thans niet meer gelijk vroeger Ned. Met tray de eenige instelling is, die zioh hei lot van verwaarloosde knapen aantrekt. Werd in een vorig jaarver slageen oyfer van 140 kweekeüngen op 31 December vermeld bet thans loo- pende jaar werd met 128 ingegaan. In 1894 waren gemiddeld 142 jongens aanwezig tegen 133 in 1895. De mu tatie was vrij aanzienlijk2Siongens werden opgenomen, terwyi 40 van de sterkte werden afgevoerd, de meesiea omdat zij op den ouderdom gekoc en wareD, dat zij de maatschappij moes ten intreden. Ia de velschillende werkplaatsen als de smeiiery, den timmerwinkel lenz, werkten 80 jongens; terwijl de 48 overigen uitsluitend de school bezochten. Tot leden der hooidcommiseie wer den benoemd ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het over lijden van de heeren H. Luden, Mr. R. W. J. Ketjen en Mr. W. K. baron van Dedem, de heeren F. B. s' Jacob, burgemeester van Rotterdam Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, comm. der koningin in de prov. Gelderland en Mr. S. A Vening Meinesz en in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Jhr. Mr. J. .'E. A. van Panhuys, de heer Mr. W. J. baron van Dedem, lid der Ged. Staten van Overqsel. Met dankbaarheid wordt in het verslag vermeld de ontvangst van twee giften, elk groot f300 vanN.N. door den heer J. H. Z. Kooh en tan

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3