TWEEDE BLAD F-EHOOREN DE BW HAARLEM'S DAGBLAD VAN Donderdag 29 Oct 1896. BINNENLAND. Uit de Hotwereldl H. M. de Regente» heeft in de besluiten, waarbij baronesse van Har- denbroek, jonkvrouwe van de Poll en miss Saxton Winter op de meest eervolle wyze van hare tegenwoor dige betrekkingen worden ontheven, tevens aan genoemd© dames Harer Majesteifs dank betaigd voor de vele en goede diensten als zoodanig be wezen. De benoemingen, gisteren gemeld, gaan in met 2 November a. s., met welken datum ook baronesse Rëngers, hofdame van de Regentes, haren dienst bij de Koningin zal aanvangen. Gravin van Limburg Stirum zal met 1 December ais hofdame van de Ko ningin in dienst treden. Tweed© Kamer, Eindverslag is uitgebracht over het ontwerp van wet tot oprichting van Kamers van Arbeid. De comm. van rapp. acht de openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp om aan de gemeen ten Alkmaar, Edam, Hoorn en Pur- merend de bevoegdheid te geven tot voortzetting der heffing van de wik- en weegloonen tot het vorige maxi mum (10.60 p8r 100 kilogram) voor een termijn van drie jaren. Kieswet. Door den minister van financiën zyn voorschriften gegeven betreffende de opgaven volgens de kieswet, door de ontvangers der directe belastingen in te zenden en formulieren daarvoor vastgesteld. De ontvangers moeten hunne werk zaamheden zoodanig regelen, dat de opgaven op den bepaalden tyd aan de burgemeesters en aan Gedep. Staten kunnen worden ingezonden. De inspecteurs overtuigen zich, dat het werk tydig aangevangen en met bekwamen spoed voortgezet wordt en dat daaraan in alle opziohten de noodige zorg wordt besteed. Blykt dii niet te geschieden en helpen zyne aansporingen niet, dan moet daarvan onverwijld rechtstreeks worden kenDis gegeven aan den minister casu quo met de noodige voorstellen ter voor koming, dat de opgaven niet gereed zouden zyn. By de inzending der opgaven moeten deze ook voor zooveel de wanbeta lingen en de ontheffiingen betreft, tot den dag zijn bijgewerkt. Letteren en Kunst. Sigrid Arnoldson. Sigrid Arnoldson heeft Maandag een oontraot gesloten met de directie der nieuwe Keizerlijke Opera te St. Petersburg. De zangeres zal dezeD winter aldaar in 20 voorstellingen zingen en daarvoor, naar men verze kert, een honorarium ontvangen zoo als behalve aan Adelina Pattï, nog aan geen zangeres in Rusland werd betaald. Zy zal optreden als Mignon CarmenManonViolettaMargate the Ju iette, JElsa, Lucia, Rosina. Ncdda Dinorah, la Sonnambula, Gilda en Lalemè. Leger en Vloot. Naar man ons mededeelt, heeft het in ons blad opgenomen ingezonden stuk over het baren aan het Kon. Instituut voor de marine te Willems oord ten gevolge gehad, dat de baren afgezonderd zijn en het baren ver boden is. N. R. Ct. Rechtszaken. In hooger beroep. Door het Hof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep be handeld de zaak tegen Johan Jo zef Sohmitz, oud 38 jaar, van beroep werkman. Gelijk men zich herinnert, stond deze voor de 5e Kamer der rechtbank fereoht onder beschuldi ging dat hij op 4 Mei jl. in zijne woning aan den Amstel aldaar zyn vrouw Anna Helena Sohaaf met een stoel en andere harde voorwerpen zou hebben doodgeslagen. De ge- Deeshoeren-deakundigen vonden bij de lyksohouwing hoofdwonden en scheuren in de lever, die een ver bloeding en den dood tengevolge hebben. Uit het onderzoek der reoht bank bleek boe het echtpaar zioh aan misbruik van sterken drank sobuldig maakte. Het Openbaar Ministerie zag in het feit doodslag en eisoht acht jaren, terwijl, gelijk men weet, de rechtbank het misdryf duidde op mishandeling met doodelyken afloop an met last tot invrijheidstelling, den man twee jaren oplegde. Tegen die uitspraak kwam het O. M. in hooger beroep bij het Hof. Op de zitting van Dinsdag werden nog eens de deskundigen, de hoeren Waller en Jaoobi gehoord, die nog maals verslag deden van hunne be vinding. Ook de rechercheur Burger en twee andere getuigen, allen be reids door de lechtbank gehoord, herhaalden hun verklaringen voor het Hof. Het O. M., waargenomen door den adv.-gen. mr. Op ten Noort, vorderde tegen den beklaagde aeht jaren ge vangenisstraf, welke eiech door den verdediger mr. Lamberts Hurrel- brinok werd bestreden. Pers Overzicht Regeling der Gemeente financiën. Het Alg. Ebld. geeft in zijn artike len over het wetsontwerp tot nadere regeling der gemeente-financien e8rst eene beschouwing over de oor zaak waardoor de financieele nood der gemeenten is ontstaan en gaat daarna tot het ontwerp zelf over. Uit de beschouwingen, die het blad daarover ten beste geeft, blijkt, dat het vooral een practisch bezwaar heeft tegen de berekening van de huurwaarde der belastbare perceelen. Volgens het blad toch schijnt het een bezwaar, dat bij de invoering der nieuwe personeels belasting de ge meentebesturen niet alleen in het algemeen belang zullen hebben by eene lage schatting van de huurwaar den in hunne gemeente, doch vooral dat het voor de gemeentefinanciëD zoo'n groot verschil maakt of een perceel nog juist in de belasting, dan wel er buiten valt. In het eerste geval toch helpt de huurwaarde de som vergrooten, waaruit het aandeel der Gemeente in de bekende groep van uitgaven bepaald wordt. In het tweede geval daarentegen wordt vier vyfde van het maximum van onbe lastbaarheid in rekening gebracht voor de som, die het Rijk zal bij passen. De overgang zou, zoo zegt het blad, zeker geleidelijker wor den, wanneer er nog een neutraal terrein ware, dat noch het deel van het Rijk, noch dat der Gemeente ver zwaarde. Dit zou, meent het Hbld.t gemak kelijk te verkrijgen zyn door, ter be paling van hetgeen ten laste van de Gemeente blijft, niet in rekening te brengen de totale som van alle huur waarden, doch het gezamenlijk bedrag waarmede die huurwaarden het maxi mum van onbelastbaarheid overschrij den. Ia elk geval diende voor ieder perceel te worden afgetrokken de vaste so 33, die volgens de wet op het per soneel, ter bepaling van de belastbare huurwaarde in mindering wordt ge bracht. „Hierdoor zou het voordeel er- kregen worden, zegt het Ebld.. dat de totale aftrek door ons hieraanbe-1 volen, voor gemeenten met vele wo ningen slechts iets boven de grens der onbelastbaarheid, grooter werd dan voor gemeenten met kleinere doob relatief meer welvarende bevolking, welke laatste natuurlijk ook voor de gemeentelijke financiën een grootere belasting betalende oapaoiteit verte genwoordigt. „Het is natuurlijk niet mogelijk deze gedachte in oyfers te brengen, ten einde de gevolgen der aan te brengen wijziging te kunnen overzien, doch ons dunkt dat de juistheid der ge- daohte op theoretisohe en praotisohe gronden in het oog springt. De Re- geeriDg stelt eenvoudig de totale huurwaarde der belastbare en der onbelastbare woningen tegenover elkander. Wij zouden er de voorkeur aan geven tegenover elkander te plaatseneenerzijds de opgetelde huurwaarde, voor zoover die boven de grens der belastbaarheid reikt anderzyds de opgetelde som vau het geen al de niet belastbare perceelen met elkander beneden deze grens bijven. Evenals de Regeering het; positief bedrag voor elk der laatst genoemde peroeelen door een vast percentage wil uitdrukken, ware dit systeem 'ook ter aanduiding van het negatieve bedrag toe te passen. Men zou byv. kunnen aannemen, dat ieder onbelastbaar perceel */i van het maxi mum van onbelastbaarheid bened£n dese grens bleef. Geeft die methode praotisoh minder gewensohte finan- oieele uitkomsten, dan houde men zioh eenvoudig aan het cijfer der bevolking, zooals boven uiteengezet." Het kan ook de goedkeuring van het Hbld, niet wegdrageD, dat de toe stand van welvaart bij de invoering der wet uitsluitend maatstaf zal zyn voor betgeen per hoofd der bevol king door het Ryk wordt bygepast vooral met het oog op de uitgaven voor armwezen. Het kunnen immers, betoogt het Ebld. zeer voorbijgaande oorzaken zyn geweest men denke byv. aan den achteruitgang of de verplaatsing eener indusirie die de zorg voor het armwezen in enkele gemeenten gedurende de drie jaren 1894—1896 buitengewoon maakten.Oorzaken wier invloed missohien spoedig ophoudt te geldenwanneer straks nieu we middelen van bestaan voor de oude in de plaats treden, of de tijde lijk verarmde bevolking naar elders trekt, ten einde in het vroegere of in een ander bedrijf haar brood te ver dienen. Gaat het nu aan, vraagt het blad, op wellicht geheel voorbijgaande toe standen uitkeeringen te vestigen, die door de fixeering per hoofd zelfs niet alleen zullen gelden voor de tegenwoordige bevolking, doch ook voor baar accres Op welken grond steunt de redeneeving, dat in het algemeen de toestand van gemiddelde welvaart der bevolking van heden steeds een juist beeld zal zijn van de welvaart der toekomst En wordt het niet al te ver gezocht, uit de verar ming der bevolking van thans at te leiden, dat de vermeerdering der be volking misschien een gevolg van hernieuwden bloei ook weder de zelfde bovenmatige eïschen aan de armverzorging zal stellen Doch afgescheiden van de fixeering schijnt, volgens het blad de uitkee- ring wegens de eiechen der armen zorg afkeurenswaardig. In het alge meen kan, zoo xreent het, tegen hyt

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 5