JAK W. LIPPITS, Groote Houtstraat, hoek Ancgaiig. Haarlems Dagblad Engelscli Hoeden- en Pettenmagazijn. V. Groote Houtstraat 'K VIERDE BUD BEHOORENDE BIJ van Maandag 30 November. STADSNIEUWS. Men zendt ons het navolgende, iet verzoek tot plaatsing. Zondag 22 dezer werd alhier een penbare vergadering gehouden oor Behangers, Stoffeerders en eddenmakers, uitgeschreven door ïnige vakgenooten hier ter stede, i het lokaal Felix Favore. Als preker trad op de Heer Siebols, a als voorzitter fungeerde de heer an Rij singe, beide leden van het loofdbestuur van den Ned. behan- ers- en stoffeerdersbond, goedge- eurd bij koninklijk besluit. De heer Siebols zette 't onder werp uiteen: «Waarom vereenigd." )e bespiegeling welke spreker ten este gaf, door de arbeiders bij een uin te vergelijken, was treffend, ooals die massa zandkorrels, om even door helmgras, der woeden- e zee weerstand bieden, en elke orrel afzonderlijk meegesleurd vordt als bestond hij niet, zoo is iet ook met den arbeider. Alleen- taande vermag hij niets, hij gaat en onder zonder dat de massa zich r om bekommert, niet wetende wat er van hem geworden is. Maar èreenigd vermag hij veel, immers le patroons geven hem hierin een /oorbeeld, daar zij wel degelijk ver enigd zijn, vandaar juist dat zij ïaar willekeur met de arbeiders iandelen, maar vormen ook dezen ieuvels en duinen, dan zal het hun dijken, even als de zandkorrel, dat ij het kapitalisme kunnen weer- taan, en eveneens hun in de ooren al klinken: tot hiertoe en niet erder. Met een woord tot opwekking om ich in massaas te vereenigen en een ifd. te vormen der Ned. behangers in stoffeerdersbond, sluit spreker ;ijn rede. Daar er niemand was lie met den spreker in debat venschte te treden, stelde de voor zitter hun die het met 't gespro kene eens waren voor, zich als lid te doen inschrijven, waaraan door bijna alle aanwezigen voldaan werd, zoodat de afd. Haarlem als geves tigd kan beschouwd worden. Alvo rens in huishoudelijke zitting over te gaan ontspon zich eenige dis- kussie tusschen een klein patroon en den voorzitter. De eerste was met 't doel en strekking volkomen eens en vroeg hoe de bond dacht over klein patronaat of deze al dan niet kunnen aansluiten. De voorzitter schetste in korte trekken hoe het klein patronaat in het leven wordt geroepen, en meende dat ook zijn plaats was in de rijen der arbeiders, daar juist het klein patronaat het is, dat het eerst door het groote kapitaal getroffen wordt, maar betreurde tevens de verdeeldheid der kleine patroons om op te gaan in een alles doodende concurrentie, zij zijn het, die het in handen hebben om door geza menlijk optreden hieraan paal en perk te stellen en niet elkaar ze delijk zoowel als stoffelijk te gron de richten, daar de een al goed- kooper werkt dati de ander. Zij zijn het die in vele gevallen een zwaarderen strijd te voeren heb ben om te blijven bestaan, dan de gezel. De eerste meende voor 't oogen- blilc zich nog niet te moeten aan sluiten, maar wenschte met andere kleine patroons daarover te raad plegen; onder de belofte een eerst volgende vergadering te bezoeken, in de hoop ook meerdere met zich te brengen, verliet deze patroon de vergadering. Door een schilderspatroon werd ook nog een krachtig woord tot aansluiting gesproken. Hij weesop het juiste standpunt dat de bond in neemt, daar zij juist de politiek buiten haai* kring houdt. Dat be wezen de bonds geschriften, welke spreker ook gelezen had. Hierna ging men over in huis houdelijke zitting, tot 't verkiezen van een bestuur en punten vast te stellen voor 't Congres, dat met de Kerstdagen gehouden zal wor den. Na afloop dezer werkzaamheden' sloot de voorzitter deze eerste bij eenkomst, den wensch uitsprekende,] dat de afd. in bloei mag toenemen, dat ieder zich tot taak stelt als propagandist op te treden overal waar de gelegenheid 't zich voor doet, dan eerst kan men verwach ten dat er kracht van uit gaat waar men rekening mee te houden heeft. GEMENGD NIEUWS. Diefstal van Gas. Zekere H. A. K. is voor eenige jaren naar de Kerkstraat verhuisd. De vroegere bewoners van zijne nieuwe woning hadden gas gebruikt, de gasaanleg was er dus, maar de nieuwe bewoner wenschte geen contract met de Imperial aan te gaan. Een zijner knechts stelde K. op een zekeren dag voor een pijp aan de aanvoerbuis te verbinden, de doppen weg te nemen, kranen aan te brengen waar ze niet waren en clandestien zich van het dure gas te voorzien, zonder dat het door een meter ging. Alzoo was geschied en K. heeft op deze wijze twee jaar lang zich gratis van licht voorzien. En wellicht zou hij nog dit voordeel smaken, als hij niet een zijner knechts had moeten wegzenden, die in het complot betrokken was. Hij wilde den knecht niet terug nemen, zooals hij hedenmorgen ter terechtzitting mededeelde, omdat de zaak te ernstig was waarvoor hij weggezonden was, niettegen staande de knecht gedreigd had zijn patroon te zullen verraden. Beklaagde erkende volmondig. Toen de knecht weggezonden was, heeft de beklaagde zich dadelijk tot de directie van de Imperial gewend, met verzoek om een meter. De directie heeft geene vervolging ge- wenscht; alleen schadevergoeding. Daar twee getuigen niet aanwezig waren, werd de behandeling van deze zaak uitgesteld. Mr. V e r- b u r g t treedt als verdediger van beklaagde op. Coöperatie tegen Coöperatie. In het Weekblad voor den handel in kruideniers-, grutters-, koloniale waren enz. is onlangs een oproe ping geplaatst tot stichting van een vereeniging van winkeliers in die vakken, hoofdzakelijk tot het tegen gaan van «wanverhoudingen, welke vooral in den laatsten tijd door verkeerd toegepaste coöperatie, on eerlijke concurrentie enz. ons het bestaan zoo niet onmogelijk, dan toch zeer moeielijk maken." In Januari zal alhier ofte Utrecht een bijeenkomst plaats hebben tot stichting van een bond. Daardoor hoopt men betere waar tegen voor- deeliger conditiën te betrekken, maar tevens te trachten alle oneer lijke concurrentie te weren, lles- schentrekkerij te voorkomen en zich krachtig te verzetten tegen «Eigen Hulp" onder iederen vorm. IJs. Niet te betwijfelen is het, dat de winter zijn intocht in ons land heeft gedaan. Uit Monnikendam schrijft men dat zoover het oog reikt, de Gouwzee reeds dicht ligt. De post schuit van Marken kan de haven niet binnen komen en landt nu on der Kat woud e. Eenige Marker vis- schers, van de haringvangst op de Noordzee terugkeerende, moesten zich per ijsvlet een doortocht naar hun in volle zee gelegen botters banen. Cholera in Indië. Volgens een door de Haagsche Courant verspreid bulletin, heerscht er op Soerabaja een cholera-paniek. Alle zaken staan stil. Door de rechtbank te Arnhem is uitspraak gedaan in het proces van de gemeente Arnhem tegen de Luiksche Waterleidingmaatschappij die daar de drinkwaterleiding exploi teert. De rechtbank heeft verklaard, dat de Maatschappij ten onrechte de door haar te betalen bedrijfs belasting onder de exploitatiekosten heeft gebracht. De eisch der ge meente om uitkeering v. 5.567.07V2 als haar aandeel in de winst over 1894 is toegewezen. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Verheven mr. Pieter van den Brandeler, te 's Gravenhage, met al zijne wet tige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederland- schen adel, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Benoemd tot generaal-majoor, de kolonel R. P. V e r s p y c k, lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot officier van gezondheid le kl., de officier van gezondheid 2e kl. dr. A. van Dorsten, van het personeel. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 1 Dec. a. s. niet plaats hebben. VacatureDoor de arrondisse- mentsrechtbank te Middelburg is ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Terneuzen, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. K. W. Brevet, advocaat en procureur te Middelburg; jhr. mr. W. H. Hoeufft en mr. F. W. ter Spill, griffiers bij 1 de kantongerechten te Zieriksee en Woerden. Advertentiën: Heeren- en Jongens Bontmutsen, VILTEN EN ZIJDEN HOEDEN. 1ZINDER BARETTEN en IJSMUTSEN, Dames- en Hinderhoeden in ruime keuze voorhanden. PETTEN in alle modellen en kwaliteiten. .O 0 hoek Anegang. <3\

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 13