zorgvuldige voorbereiding en jaren- langen inepannenden arbeid. Dooh bq dien gelukweasoh veegen wij gaarne de betuiging onzer waar deering voor hetgeen deor u en doer de onder uwe bevelen gestelde inge nieurs is tot stand gebracht. Groote bezwaren, niet uitsluitend van teohnisoben aard, werden gedu rende de uitvoering van dit werk, tot dusverre het grootste dat van die soort, althans in ons werelddeel, is gebouwd, dikwerf ondervonden. Steeds evenwel zijn die overwonnen Nimmer is voor eenige moeilijkheid, hoe omvangrijk ook, teruggedeinsd. Dit is kunnen geschieden omdat èn door u èn door uwe ingenieurs al die uitnemenden eigenschappen zyn ten toon gespreid, welke steeds het erkende eigendom zijn geweest van den Nederlandsohen Rijks waterstaat,. Ais vertegenwoordigers der pro vincie Noord-Holland brengen wij den ingenieurs die onder uwe beve len werkten, onzen dank en onze hulde. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, Schorer, Voorzitter. A. A. Land, Griffier. Andermaal zal de quaestie omtrent de plaatsing van een definitief station aan de meeuing van den gemeenteraad te HiSlegom worden onderworpen de raad van roezicht op de spoorweg diensten heeft dit nl. aan het Dag. bestuur in overweging gegeven, wijl uit verschillende adressen blijkt, dat men verneemt dat de halte Loosterweg (Hiliegoia) zon vervallen, indien Hil- legcmmerbeek station wordt; dat is geenszins het geval en het is alleen maar de vraag de beste plaats aan te wijzen voor een nieuw station, ter vervanging van Veenenburg. De assistent stationsohef van der Wulp is verplaatst van Lisee naar HalfwegJ. van Dookum van Halfweg naar Lisse. BINNENLAND. Haagsche Brieven. Ds onderscheiding den Commissa ris der Koningin in Noordhollacd, Jhr Sohorer, te beurt gevallen in zyn benoeming tot vioe president van den Raad van State, is er eene van de allergrootste beteekenis, omdat de heer Schorer thans geroepen is tot het hoogste staatsambt dat ia onze staatshuishouding te vervallen ia. Deze benoeming heelt evenwel zij kwam zeer ouverwaoht hierom beteekenis, omdat, uit den aard, de heer Schorer niet de eenige hoogge plaatste landsdienaar was, die daar voor in aanmerking ko* komen. Het isgeen geheim, dat de beide leiders van het tegenwoordige Kabinet, de Minis ters Itoëil en van Houten, beiden zeer geneigd waren dis belangrijk ambt te vervuilen. Als derde zeer serieuse caadidaat werd de Minister van Staat Maokay genoemd, die in zonderheid in hofkringen zijn bewon deraars telt, doeh de Regentes heeft zeker, op voordracht van den Minister raad, haar zser serieuse redenen ge- bad om mr. Schorer met het hoogste staatsambt te bekleeden. Ook de benoeming van den heer Th. P. baron Maokay, tot lid der Re kenkamer, was te verwachten, nadat de Kamer hem als no. 1 op de voor dracht had geplaatst. De oppositie, tegen deze benoeming gevoerd, heeft dus weinig uitgewerkt. Trouwens, het was Diet te voorzien, dat Koningin Emma van de haar aangeboden voor dracht zou afwijken; dit geschiedt hoogst zeldzaam an als het al eens iB geschied, dan zullen redenen van staatsbelang daarbij op den voor grond hebben gestaa". De parlementaire besognes zijn deze week eens een beetje afgewisseld door het bijeenzijn van het landbouw-par- lement, dat landbouwcomitó wordt geheeten. Ik kan niet zeggen, dat ik hoog loop met de beraadslagingen en de conclusies van het comité, vooral die inzake een landbouwministerie, omdat ik vind, dat deze conclusie die niet vaag moest betten, juist nogal vaag is en kracht ontbeerMerk waardig sn voor Haarlem en omstre ken belangrijk, acht ik de verklaring van den heer Krelage, die doelende op de totstandkoming van centrali satie van Staatszorg voor den land bouw, de wenschelijkheid inhetlïcht sitlde, dat naast het landbouv/comilé - een afzonderlijk Tuinbouwcomilé tot stand zou krmen. Tleiond voor het landbcuwcoroilé I vras die verklaring niet, maar het schijnt, (en dit bleek cok uit een uitlating van dr. Cattie uit Arnhem) dat, hoe verwant land- en tuinbouw ook mogen zyn, de belangen van tuin- en landbouw niet steeds ge zamenlijk worden behartigd, al than niet op de voor beide beste manier. Over het algemeen ben ik van ge- vooieD, dat een afzonderlijk Ministerie van landbouw zal gaan behoeren tot die desiderata waaronder ook de Scbeveningsohe haven behoort. Het doodvonnis, door den Min. van Oor log over het groote havanplan uitge sproken, schynt in een geheime zitting van onzen Raad een onder werp van discussie te hebben uitge maakt. Men heeft nu aan de Regee ring de vraag gesteld hoe groot, of liever hoe klein de haven zou mogen worden om zonder fort te worden aangelegd. Arme ScheveningersIk vrees, dat er uit 's ministers overwe gingen een Nenrenberger haventje zou te voorschijn komen, een dingi zoo miniem, dat allo schoone ver wachtingen er den bodem door zou den ingeslagen worden. E9n ijverig voorvechter voor de; haven is de eeuwige rust ingegaan, in den persoon van den heer C. Rut ter, oud-handelaar, vroeger voorzitter der Kamer van Koophandel en een der oprichters (lange jaren ook: voor zitter) van de Vereouiging voor Han del, Nijverheid en Gemeentebelangen. Ec was een tijd waarin de heer Rat ten, vooral bij verkiezingen, zekeren invloed uitoefende. Waaraan dit eigenlijk te wijten was de mortuis nihil nisi bene is mij nooit duidelyk geweest, want de overledene was geen man van groot intellect. Dooh een feit is, dat by en de zijnen ;)kum swies" (gelyk hy het Lalyosohe ouin sais) plaoht uit te spreken) geruimen tijd grooten invloed op de Haagsohe zaken heb ben uitgeoefend. Invloed ook ten goede, want in het gemeentelijk be heer zyü tengevolge van dien invloed wel verbeteringen ten algemeenen nutte ingevoerd. Nu ik van den oud-voorzitter der Kamer van Koophandel spreek, mag ik wel een enkel woord zeggen van de eenige reolame die door een der tegen woordige leden van dat college, bier brouwer van beroep, i3 uitgedacht. Een dezer dagen 'a avonds thuisko mende, vond ik in een notverpakte kartonnen kokeroen balt flesobje bier en dit flesobje wedér gewikkeld in een circulaire met het verzoek om het bier te proeven en vervolgens van den prijs te willen kennis ne- meh. Hoewel wij er aan gewend zyn ons in dezen tgd van reclame niet zoo spoedig meer te verbazen, moet ik tooh zeggen, dat dese reclame goedgevonden is en den scherpzinnig gen vinder eer aandoet. Ook de vorm der reolame waB keurig ea dat is de hoofdzaak. Ais de militaire autoriteit ni6ts te rsolameeren heeft, dan komt de heer Bouwman uit Bergen op Zoom aan het hoofd der militaire kapel ts staan. Dit bezwaar van den vööörm, dat hij overgeplaatst moet worden, zal wel overwonnen worden. Er is gemeld, dat Mann het baantje niet kreeg omdat hij den offioiersrang vorderde (de kapelmeester is adj udant-onderoffieier) maar ik verneem, dat niet hij, dooh Hutechenruyter uit Utrecht dien eiacb (een gemotiveerde) had gesteld en dat men er niet aan daoht daarop in te gaan. Mann was vroeger militair (als kapelmeester te Lsideo) en het sohijnt dat uit zuiver mililair, met uit artistiek oogpunt, Bouwman meer aanspraken koe do6n gelden. Het examen moet voor musici van hun kraoht vrij ge makkelijk zijn geweest. G. Jr. Uit de Staatscourant. Kon. besluiten. Goedgekeurd dat aan J. A. v«,n Buma, burgemeester der gemeenten Polsbroek, Wiileskop en Hoenkoop. op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend als secretaris dier gemesnten. Aan R. Hessels Boer, op zijn ver ziek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvevvanger in het kan ton Beetslerzwaag, enaanW.E. Duysa, op zijn verzoek, als kantonrechter- piaatsvervanger in het kanton Om- ineD. i De kapt. ter zee P. Heynïng, met 5 Jan. a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantsersehip Kor- tenaeren dat bevel alsdan opgedra gen aan den kapt. ter zes M. F. Tyde- man. Min. beschikkingen Door den minister van koloniën zijn de heeren C. Hollestelle, P. W. Lensink en J. A. Overdorp gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandseh-Indië, em te worden benoemd tot opzichter derde klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Een benoeming. De Nederlandsohe gezant te Parijs mr. A. L. E. ridder de Stuers heeft Zaterdag aan President Faure een eigenhandig schrijven van H. M. de Koningin-Regentes aangeboden, met het grootkruis van de orde van den nederlandsohen Leeuw. Tentoonstelling te Parijs. Een 10-tal industrieelen heeft zich tot de Tweede Kamer g6wend met een adres, waarin zy, voornemens zijnde deel te nemen aan het expo- seeren op de aanstaande wereldten toonstelling te Parijs in 1900, verkla ren, tot hun leedwezen te hebben ontwaard, dat op het IXe Hoofdstuk der Staatsbegrootiog voor 1897 door de Regeering eleohts een post wordt uitgetrokken, strekkende tot benoe ming van een regeeringsoommis^aris en ter bestryding der door dezen te maken kosten „dat derhalve alle verdere zorgen voor de vertegenwoordiging van Ne- derland's nijverheid, handel,landbouw en kunst zouden worden overgelaten aan eene commissie van particu- lieren „dat zij dit ten zeerste zouden be treuren „dat zij tooh beslist van oordeel zijn, dat de belangen vau Nederland sohe ny verheid, handel, landbouw en kjnst op deze wyza niet zullen zyn gebaat „dat overbodig mag worden geacht er op te wijzen hoe zeer de tentoon stelling te Parijs in 1900 is eene zoo danige, waarby de vergelykiug tset andere, die in de laatste jaren elders gehouden zijn, geheel mank gaat en dut het voor ons Valeriana van het hoogste belang is te voorkomen dat bij d6zen wereldstrijd ons volk nood- j wendig bij alle andere natiën ach- tersta „dat nu hiervoor een eerste ver- eischte is de organisatie der Neder landsohe afdeelïng op te dragen aan j 6ene door de Rsgeering te benoemen commissie, waarin o. m. eenige deri voornaamste Kamers van Koopbaa- del, alsook de groote vereenigmgen tot bevordering vau nijverheid, la bouw en kunst, zijn vertegenwoordigd, en waarin ook zitting hebben eenige voorname industrieelen „dat alleen bij eene zoodanige commissie op het algemeen© ver trouwen der belanghebbenden met zekerheid te rekenen valt „dat, naar vanzelf spreekt, zulk eene oommissie uit 'sRyks sohatkist zou moet6a ontvangen een bijdrage, voldoende om zich van hare taak te kunnen kwijten „dat eene partiouliere commiBsie, daargelaten de vraag, of haar leden groo'.e persoonlijke offers zich kunnen of willen getroosten uit den aard dei- zaak, wegens de beperktheid san hare middelen, het tentoongestelde, door groepeering en versiering niet zoo tot zijn reoht kan doen komen als het belang dor exposanten en de eer van het land gebiedt „redenen waarom zij zieh wenden tot Uwe Vergadering, met het eer biedig, maar dringend verzoek, om het daarneento willen leiden, dat voor j de Parijsche Wereldtentoonstelling van 1900 eene voldoende bijdrage worde toegestaan, alsook door de Regeering zelve eene commissie, als j hierboven aangegeven, worde be- noemd om de Nederlandsohe afdeeling 1 te Parijs te organiseer en. Het adres ia getsekeud door de; heeren Joh. Enschedé Zon6n tei Haarlem; Jnrnaan Kok, directeur: der Haagache Plateelbakkerij Rozen- j burg, te 'a GravenbageA. Labou- jchère, lirma JooBt Thooft Lsbou-j ©hè e, te Delft: J. C. van Marken, direoteur der Nederlandsohe Gist-en Spiritusfabriek, enz. te DelftSanders Co., Koninklijke Zeepfabriek te LeidenP. G. van Schermbeek, di- reoieur der Koninklijke Nederlandsohe Tapijtfabriek te BeventerJ. E. Scholten, firma W. A. Scholten, te Groningen; G. Stevens, Kralingsche Tapytfabriek, ie KraiingenW. Stork, Koninklijke Wsefgoedereufabriek voorheen C. F. Stork A Ce., t© Hen gelooWijaand Fockinck te Am sterdam. Tilanus-medaille. Korten lijd na het overlijden van den bekenden Chirurg prof. C. B. Tila- nus, werd te zyner nagsdaohtenis door vrienden, leerlingen en vereer ders gesticht een medaille, welke om de vyf jaar zou worden uitgereikt aan hem, die zich op het gebied der heelkunde verdienstelijke gemaakt bad. Later word door de oommissie van beheer de bepaling gemaakt, dat ook aan anderen dan heelkundigen voor belangrqke medische werken de medaille kon worden toegekend. Het was Zondag voor de eerste maal, dat in een buitengewone ver gadering van het Amsterdamsoh Ge nootschap ter bevordering der Natuur- Genees- en Heelkunde in de Aula onzer Universiteit de gouden medaille werd geschonken aan dr. H. Zwaar demaker, voor zijn verhandeling over „Die Phvsiologie des Geruchs," des tijds in De Gids versohenen als „Een theorie van den reuk". Dit ge schrift heeft zoowel in het buitenland als hier te lande opgang gemaakt en is da vrucht van nauwgezette onder zoekingen op een gebied dat nog voor een groot deel braak ligt. Prof. Pel, algemeen voorzitter van het Genootschap, opende de bijeen komst met een levensschets van den hoogleeraar C. B. Tilanus, die juist vóór honderd jaar te Harderwijk werd geboren. Spr. bracht hulde aan diens uitstekende verdiensten als ge leerde en als mensch en ging daarop over tot de geschiedenis van de stich ting der Tilanus medaille, welke door samenloop van omstandigheden tot duaver nog aan geen enkel geieerde is uitgereikt. Het was spr. een ge noegen, dr Zwaardemaker welkom te heeten en geluk te wenschen met de onderscheiding, weike hem ten deal viel. Spr. gaf het woord aan prof. Guye, die d© taak had aanvaard het rapport van de commissie van praeadvies over het geschrift van dr. Zwaardemaker uit te brengen. Nadat dit was geschiedreikte prof. Pe! meteen waardeerend woord de medaille aan den laurestus uit. De groote gouden medaille draagt aan de voorzyde de beeltenis van den ouden hoogleeraar Tilanus. Dr. Zwaardemaker dankte met en kele woorden voor de onderaoheiding hom te beurt gevallen. Hierop werd door den voorzitter het woord gericht tot prof. J. W. R Tilanus, soon van prof C. B. Tilanus, tot de talrijke aanwezige dames en in het bqzondar tot de dames Zwaarde- mak«r, de eohtgenocte en moeder van den laureatus. Prof. J. W. R. Tilanus wensohls nog de oprichters der medaille geluk met het feit dat voor de eerste reaal aan hun bedoeling was gevolg gege ven. Hiermede was de plechtigheid aigeloopen. Een viaBcherssgchuit zoek. Naar inen verneemt zouden hsden duor den Katwykeehen reader den heer Meerburg schuiten naar zee wor den gezonden om een onderzoek in te stellen naar 8an zijner visschers- vaartuigen, de Katwijk 6, schipper D. van der Plae, die vermoedelijk verloren is. Ongeveer vier weken ge leden is deze schuit van de Eogelsehe kust naar huis gevaren, maar sedert heeft men te Katwijk er niets van vernomen. Er heerscht daar groote ongerustheid, te mesr asngozien ge rapporteerd is, dat men benoorden den Waterweg een geik (balkhout) boven water heeft gezien. Vrijdagmiddag heeft er weder een ongeluk plaats gehad in de Patroon- fabriek te Delft. Bij het drogen van zundertjes is een daarvan ontbrand, waardoor een sergeant-majoor vuur werker. een sergeant en een werkman aan het aangezicht en de handen gewond raakten. De toestand ie niet ernstig. Een eeïiot. Te Vianen werd Vrijdagavond een schot gelost, door de ruiten van de woning van een dar gemeenteveld wachters die op dat oogenblik niet thuia was. Deze woont boven de z.g. Binnenpoort. De huls werd daar dichtbij gev.on den, waaruit 08 gevolgtrekking werd genomen, Dit geschiedde omdat hij gemaakt, dat het schot uit een revol- j niet in slaat was da boete te betalen ver is gelost. i 891,000 fr. waartoe bq wegens I zijn handelingen in verband met die zaak veroordeeld was. Sport en Wedstrijden. Wielrijders by de schutterij Gehoor gevende aan de oproeping van d«n kapitein by de d.d. schut terij te Rotterdam, den heer J. T. Wilkens, hebben zich een 50-tal per sonen, deels reeds in dienst bij de schutterij, deels jongelieden van 20- jarigen leeftijd, aangemeld om bij dat corps te worden ingelijfd. Weldra zal met de voorbereidende oefeningen begonnen worden. Voetbal. De uitslag van den Zondag gehouden wedstrijd in de 21e competitie tus- sohen da Haarl.Voetb. Gl. „Haarlem" en „Volharding" van Amsterdam was, dat „Haariem" overwon met 5 tegen 2 goals. De „Haarl. F. Ciub" dia le Rotter dam tegen „Victoria', moest kampen, verscheen niet, zoodat voor „Victoria" de overwinning is genoteerd met 5 tegen 0 goals. Gemengd Nieuws, Het wedden in België. In den Belgischen Senaat is een belangwekkende discussie gehouden •v8i' het wedden bij verschillende wedstrijden. Het wetsontwerp zal nu worden aangeboden aan de Kamer en hoewel het daar missohien nog menige wijziging sal ondergaan, is het voor velen waarschijnlijk van belang, de bepalingen te kennen, zoo- als zy door da Belgischs Eerste Ka mer zijn aangenomsn. De eerste twee artikelen o. a. be palen Artikel 1. Zullen gestraft worden met een gevangenssatrat van 8 dagen tot, 6 aaaandeu en een boste van 100 francs tot 5000 francs, of tot een dezer straffen A. Zij, die op eenige plaats of on der enigen vorm, welke ook, het wedden hebben geëxploiteerd op den uitslag van wedrennen van paarden, rijtuigen, rijwielen, wandelwedstrij- den, nautische wedstrijden, dui7en- wedstryden, schietwedstrijden of an dere spelen, hetzij door zich aan te bevelen als tusschsnpersoïien tuasohen de wedders, hetzij door in het open baar „prognostics" te verkoopen be treffende de kansen der verschillende concurrenten, of' der voor de wed strijden ingeschreven dieren. B. Zij die zullen gewed hebben of die hebben aangeboden, direct of door tueschenkomst van een derde een weddenschap met anderen aan te gaan, zelfs nog, wanneer zij gewed hebben tegen degenen, dio bij hen bekend zijn en bekwaam zijn een oordeel te vellen over de kansen van winst. C. Zij, die direct hebben medege werkt aan uitvoering van een der delicten, voorzien sub latera's A en B, of die voor de uitvoering van het delict, dat zonder hun hulp niet zou kunnen zijn geschied, hun bijstand hebben verleend; en reet name: !o. Zij, dien den pleger van het delict, blijkens zijn operatfën, tot tnsechenpersoon hebben gediend 2o. Zij, die het „dépot" hebben ontvangen, voor de weddenschappen bestemd 3o. Zj, di« een lokaal of eenige andere plaats hebben afgestaan voor het houden van weddenschappen. Met beslag worden'belegd Alle fondsen of stukken, gestort voor de weddenschappen, benevens alle fondsen en stukken, bestemd voor de weddenschappen welke in het bezit zijn van den deliquent op het oogenhük, dat het misdrijf wordt geconstateerd. Artikel 2. Mat een gevangenisstraf van S dagen tot één maand en een boete van 26 francs tot 1000 francs, of tot één dier straffen, zuilen gestraft worden al degenen, die door raad gevingen, door annonces of affiches of door eenig ander middel van pu blicatie de agentschappen ofdeindi-j viduen, zich bezig houdende met bet exploiteeren van weddenschappen, hebben lseren kennen. De Franscbe oud-minister Bsïhaut, uit de Panama-geschiedenis bekend, \s Vrijdag in zyn woniegin hechtenis „Gij h-idt mü geschreven, dat u een ongeval was over komen," ging Blanche voort, „ik maakte mij natuurlijk ongerust over u, dus kwam ik naar Londen en ging naar Hollesstreet" „Waarom ter wereld zijt ge daar heen gegaan viel hy haar toornig in de rede, „Omdat ik u daar dacht te vinden. Hoe kon ik weten dat gij naar Marshdalo waart vertrokken gij hebt het my niet geschreven. Toen ik in HollesBtreet hoorde dat gij weg waart, ben ik regelrecht naar Gloucester Place gegaan. Papa was juist teruggekomen van Jersey, en „Gij had rustig in Duitschland moeten blijven, tot ik u kwam hal.-n," seide Lord Level wrevelig, en Blanche zag, dat hij zenuwachtig en onrustig werd. „Waar meet ge nu blijven, waar gaat ge nu heen?" „Ik moet, voor alles, eens ernstig met u spreken," zeide Blanche. „Ik ben opzettelijk hier heen gekomen omdat ik u verscheiden dingenïte zeggen heb. Ten eerste, wil ik niet langer als een kind door u behandeld wor den ,.S;il Blanche, ik kan niet naar zulke dwaze redenee- rir.gen luisteren; gij spreekt nu zelf ais een kind." „Dat doe ik niet, ik wil u zeagen „Het was de grootste kinderachtigheid Ier wereld om hier te komen, gij moet met den eeratvolgenden trein naar Londen terug keeren." „Maar waarheen moet ik in Londen gaan riep BUnohe hettig uit. „Ik heb er geen thuis „Majoor C.vilen zai u zsker wel eenige dagen gastvrij heid willen verleenen, ik hoop spoedig zoo ver hersteld te zijn, dat ik ook naar Londen kan komen en daar voor een huis zorgen. Waar zijn Sanders en Timms?" „In Londen in een hotel. Waarom kan ik hier niet blijven „Omdat ik het niet verkies. Het is hier geen geschikt verblijf voor u, geen genoegzame bediening, zuIk: een cud huis, en „Wat goed genoeg i3 voor u, is het ook voor mij. Ik wil niet als een stout kind worden weggestuurd, en dat het buis oud i3 vind ik juist prettig. Ik zal nu op mijn gemak alles eens gaan nfiannfifien, al di6 ouderwet- che kamera en donkere gangen „Ik verbied u om ie:S na te snuffelen, ik verbied u cm hier te blijven," schreeuwde Lord L°.vel, die door hare stijfhoofdigheid hoe langer hoe driftiger werd. „Ver staat gy mij goed, Blanche Gy moet naar Londen terosgaan, en dat eoo spoedig mogelijk." „Eg ik zeg u, dat ik hier blijf," zeide Blanche, in tranen uitbarstend, „'l Is ai erg genoeg, dat ge ruij zoo laDg in Duitschland hebt achtergelaten, maar ik ben nu eenmaal hier en ik moet ernstig met u praten over aller lei allerlei dingen. Ik zal wachten tot gij sterker zijt, nu zou het u misschien kwaad doen." He' scheen hem werkelijk reeds kwaad gedaan te heb ben. T ien de dokter dienzelfden ochtend zijn gewone bezoek had gebracht, had hij rust en stilte aanbevolen, maar de komst van Blanche had die rust verstoord. Lord Level had zich boos gemaakt en begon wartaal te pra ten Blanche, die nog weinig zieken bad bijgewoond, veraohrikte hevig en riep juffrouw Edwards, die spoedig binnentrad. BJanohe herkende haar nauwelyk, want uit eerbied voor hare jonge meesteres had de huishoudster zioh met hare ouderwetsohe zondagskleederen getooid, een korte, wijde roode rok met een gebloemd bovenkleed, Jules Verne vrijgesproken. Jules Verne heef onlangs terecht gestaan wegens laster. De bekende „uitvinder" Turpin, die eenige jarea geleden zooveel beweging hseft ge maakt wegens het meieniet, had den romanschrijver en diens uitgever Het- sel aangeklaagd, op grond dat zij hem beleedigd en gelasteid hadden in Verne's boek „Face au drapeau. In dat werk komt cok een uitvinder voor, in wien Turpin zich zelf meende te herkennen en welk portret hij ölleslehalve vleiend achtte. De Pa- rij scha rechtbank heeft deze week beide beklaagden vrijgesproken. In het vonnis wordt gezegd dat Jules Verne in zijn werken blijkbaar nooit op bepaalao personen beeft gedoeld en enkel op de verbeelding wil wer ken, dat bij Turpin niet kent en nooit met hem in betrekking heeft gestaau; dat de persoon in wien T. zijn ge lijkenis ziet, van het begin af als eea half krankzinnige wordt voorgesteld, wat hij nooit is geweestdat Vorne, door iemand te schetsen, die veel op T. gelijkt, slechts gebruik heeft ge maakt van zijn recht, te eer wegens de groote openbaarheid welke T's da den door zijn eigen toedoen 9n het hem gevoerde strafproces hebben verkregen. Ten slotte zegt het vonnis nog, dat Verne zijn hoofdpersoon laat sterven ter wille van het vader land, zoodat hij blijkbaar niet aan T. h96ft gedacht, en dat deze, in zijn bewering, dat op hem gedoeld va-, juist „er trotsch op moest zijn dat de sohryver hem tot zulk een zelfopoffe ring in staat heelt geacht." Eene ontploffing in een gas. fabriek. In de gasfabriek in de Spener- strasee te Berlijn heeft Zaterdag eea gasontploffing plaats gehad, waarby verscheidene personen het ieven heb ben veiioren o. a. de directeur. De oorzaak van het onheil is on bekend. Uit Hamburg. Uit Hamburg wordt gemeld dat op de kaden aan de stadssjjde van de Elbe alle plaatsen bezet waren, velen die weer aan het werk wilden gaan-, konden niet meer aangenomen wor den. Vrydag waren 108 kranen aan don gang, en overal was druk ver tier. De bond v?.n werkgevers van Hamburg en Altona heeft Vrydag een vergadering gehoudener werd geconstateerd dat de toestand aan merkelijk verbeterd was, en dat de bond voldoende middelen bezat om zooveel werklieden te laten komen als noodig is, indien de werkstaking voortduurt. In een bijeenkomst van winkeliers is besloten, een deputatie naar den Senaat te zanden om dezen Sa ver zoeken, in net geschil tnssohenbeide te komen Nader wordt gemeld De overlast welke den arbeiders aangedaan wordt door de weiksta- kers neemt een ernstiger karakter aan. Vrijdag vielen de werkstakers een 30-tal uit Maagdenburg komende arbeiders aan toen zij Daar de haven zouden gebracht worden, en sleurden hen van de wagens. De politieagen ten trokken de sabel en verstrooiden de rustverstoorders. Verscheidene personen werden gewond; de bel hamels zijn in hechtenis genomen. Het vergaan van do Salter. Dat het stoomschip Salter, van de Nord-deutschen L'.oy i, op de Spaan- Bohe kust vergaan ia, kan nu niet meer betwqfeld wordenen het is ook zeer wa&rechyalyk dat alle op varenden by die ramp omgekomen zijn. De Salter, bemand met 66 koppen, en met 210 (of 215) landverhuizers aan boord, geen kajuitspassagiers, (maar naar men zegt ook met voor 3 raihoen goederen, voor Rio bestemd) was den 28en November uit Bremer haven, waar zij een groot deel van haar lading ingenomen had, saarLa Piata vertrokken. Ds 7en December was het schip uit Coruoa vertrokken om daarna Villa Garoia (Spaansohe schoenen met groote gespen en hoogs hakken, sneeuw witte kousen roet geborduurde klinken, eene eclit kanten muts en gouden oorbellen. „Ojufvrouw Edwards," riep Blanche uit, „wafc zou Lord Lsvel schelen, bij praat zoo raar 1" „Oen hemel, rcylady, nu ijlt hij weer, en wij dachten nes al, dat hij zoo veel beter was Esn oogennlik later trad de dokier binnen, eenjenge man van zes of zevenentwintig jaar, klein en. onbedui dend van uiterlijk, maar zeer beslist in zijn spreken. „Wat is hier _gebe*rd?:' vroeg hq aan jufvrouw Ed wards, terwijl bij zich over den zieke heenboog. „Wie is bij Lord Level geweest Juffrouw Edwards vertelde, dat Lady Level onverwachts uit Londen was gekomen en dat zij misschien wat druk met den patient gepraat had. „Ik heb Myiady wel ge waarschuwd," voegde juffrouw Edwards er bij, „maar Myiady is nog zoo jong, en wist misschien niet dat Lord Level zoo zwak was." ,,'t Zal hare schuld zijn, als wij hier een geval van hersenkoorts krijgen," zeide de dokter toornig,en Blanche, die in d« aangrenzende kamer was. hoorde die woor den. Zij trad binnen, en juffrouw Eiwarda stelde den dokter aan haar voor als dokter Ferraty. „Neem mij niet kwalijk myiady dat ik ronduit spreek maar het spyt mij dat gij gekomen zijt," zeide de dokter, terwijl hy zich met Blanche een eind van het ledikant verwijderde, „rust is voor den patient hoogst noodza- kelqk, zooals juffrouw Edwards u uildrukkelyk schqnt gezegd te hebben, en nu vind ik d©D zieke niet alleen erg opgewonden, maar zelfs y lende." „Het spijt mij zeer," stamelde Blanche. „Ik sprak mot Lord Level over familiezaken en toen werd hij zoo. zoo boos, en „Wees dan zoo verstandig, Myiady, om familiezaken en alle andere ernstige onderwerpen te vermijden, zoo lang Lord Level ongesteld is. Hij ma-r zioh over niets, wat het ook zij boosmaken of opwinden." „Zou hij spoedig hersteld zyn en zou hij nog lang zoo verward in zijn hoofi blijven?" vroeg Blanche angstig. „Daar kan ik u rooeielijk een bepaald antwoord op geve o," zede de dokter, s Als de koorts zich morgen niet verheft, dan kan bij binnen eene week geheel boter zyn. in elk geval kom ik eeaB kijken.' Dien geheeien d&.: bleef Lord Level onrustig en ij len de; juffrouw Edwards waakte 'e nachts bij hem, en den volgenden deg verklaarde de dokter, datde patient niets beter was. Blanche dacht er nu in geheel niet meer aan om Marshdale te veriater.; zij liet Sanders en Titomp, die nog steeds in een hotel te Londen waren, bij zich komen en een gedeelte van hare fclsederen medebrengen en nam voor goed haar intrek in de ka mer, die aan de ziekekamer grensde, maar die ook met eene deur in de gang uitkwam. Juffrouw Edwards zorg de, dat de bedienden behoorlijk gehuisvest w«irdeu. {Wordt verooigd).

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2