GEMEENTERAAD. «an WaentdeA 23 Die. d& namiddags 1 «Kr. riitterde burgemeester, wexig bq den aanvang der zit< lie leden behalve de heersa Loemeijer, Van Weel, Roog, jjks, van den Ber*, Van der t, Kleia. De Lnnoy, Van Styru»; tome* nog ter vergadering de De Lznoy, Van der Mersob, yer, Roog, Van Weel, Klein, lyrum, Lodewyks. t 1. Mededeeliogen en ingeko tokken. is. gesteld in handen vin de Com* \oor de pensioenen eon adres van (sen, wed. van M. Creemers omon- J is gestold >n handen van B. en WW. 'es een adres van den heer T. San- Amsterdam, houdende verzoek om ian te leggen tram naar Zandvoort aansluiten aan den door hem ont- lokaalspoorweg tusschen Haarlem sterdam. ingekomen om in een volge Bring te worden behandeld een voor- 0 B. en WW., betreflende overname en gedeelte van het Oost-Indisch en van een daaraan grenzende grond jen afdruk van een door het hoofd- van de Algemeene vereeniging voor olleucultuur aan H. M. deKoningin- e, Regentes gericht adres, inzake de iver het Noordzee-kanaal te Velsen; visie voor de ledon. een vijftal bezwaarschriften tegen twerp van den ligger der wegen in nneente iene aanbeveling van de plaatselijke ssie van toezicht op het lager on houdende een dubbeltal ter voor van de vacature in haar midden n door het aan den heer J. D. Ro- llagedoorn verleend eervol ontslag; s ingekomen een proces-verbaal van Burmeester van het slachtvee enz., ide afkeuring van een paard, als likt voor de consumptie; behoudens goedkeuring van de Ver-, 1 Vergadering van Rijnland. B. en met Dijkgraaf en Hoogheemraden at Hoogheemraadschap zijn overeen- Bii het werk van de opruiming van eine Sluis te Spaarndam voor de in f2000 op te dragen aandenaan- van de vei miming der Groote Sluis C. de Groot, te Heukelom door B. en WW. in voldoening van 79, lett. U der gemeentewet, op 15 een bezoek is gebracht aan de Bank ening en op 16 dezer aanhetSlads- en Ziekenhuis, het Groote of St. ith's Gasthuis en de Stads-Apotheek, bezoeken geene aanleiding hebben in tot opmerkingen de gehouden bladveiling heeft opge- f372.30 kennisgeving aan te nemen afdruk van een door de Kamer *an Midel en Fabrieken alhier aan de 2e der Staten-Generaal gericht adres, wijziging van den overgang van wrdzee-Kanaal in den Rijksweg tus- Haarlem en Beverwijk, hetwelk ter van de leden heeft gelegen (zie not. r onder U, 2, lett. b, 4). itellen in handen van B. en W. ter ing een adres van G. v. d. Most van in andere bewoners van den Anegang, eude het rijden van de voertuigen e gemeente-reiniging door, en het Bn van die straat, dgekeurde besluiten besluit van Gedeputeerde Staten [oord-Holland, houdende goedkeuring i gemeente-rekening over het dien6t- 1895 (Zie not. 1 Sept. ,jl. onder no. schrijven van dezelfden ten geleide 6 door hen goedgekeurde begrooti'ng gemeente voor den dienst van 1897 ot. 28 Oct. jl. onder no. 12); schrijven van dezelfden ten geleide iet door hen voor zooveel noodig keurde besluit van 18 Nov. jl., no. t overname van voor straat bestem- onden in den Romolenpolder, langs oervaart schrijven van dezelfden ten geleide ;t door hen voorzooveel noodig goed- <3e besluit van 18 Nov. jl., no. 11, ername van eene projectstraat in het jde van de Amsterdamstraat schrijven van dezelfden ten geleide Bt door hen voorzooveel noodig goed- •i» besluit van 18 Nov. jl. no. 15, rkoop van boomen enz. in den Höut plantsoenen in deze gemeente; schrijven van dezelfden ten geleide t door hen goedgekeurde besluit van Er no. 10, tot wederverhuring van illende gemeente-eigendommen schrijven van dezelfden ten geleide iet door hen goedgekeurde besluit dezer no. 11, tot wederverhuring Haarlemsehe Tramway-maatscbap- gronden aan de Baljuwslaan en Rozenstraat. 2. Voortzetting; der behande- van een voorstel van B. ea W. e de overeenkomst met den heer W. Kriens betreflende het Ge- lelijk Muziekkorps, met rapport Ie rechtsgeleerde commissie, rapport van genoemde Com- strekt om in het ontwerp-eon- eenige wijzigingen aan te bren- waarvan deze de belangrijkste dat het den naam van Haar Moziekkorpe zal dragen e heer Kriens niet bevoegd is, voorafgaande schriftelqke ntnng van Burgemeester en ouders, zich tegenover derden irbinden tot het geven van uit- ogen op nationale ea algemeen de] Christelijke feestdagen lfeest uitgezonderd), alsmede 'oenedagavond tusschen 15 Mei 5 September; dat de overeen- 1 wordt aangegaan van jaar tot met dien verstande, dat, wan- rij door geene der beide Don erende partqen vóór 1 Juni van jaar is opgezegd zq beeohonwd voor het volgende bnrgerlqke te zqn verlengd en dat, wanneer volge van eene andere oor- dim door overlijden van den triens) door den heer Kriens datgene mocht worden gepraes- w a ar toe hg zich bq deze over heeft verbonden, de ge- te bevoegd is, zonder dat eene rtkeetelling zal worden rerewcht, overeenkomst op te zeggen, in welk gevel ai *'al eindigen met wci'gtD net hUmrae# seat. bet einde der maand, waarin de op zegging pesehiedt. Niemand vraagt hst woord in't algeswén. Art. De hear Hymans «telt voor de woorden gelijk gehalte te veranderen in ten minste gelijk gehalte, en vraagt of bet aantal muzikanten niet moet worden bepaald. De heer Waller ziet in de eerste ver andering geen bezwaar, maar de Comm. achtte het noemen van 'l aantal perionen of te bezwarend, of (als 't laag geeteld werd), beteekent het niets. De heer Hijmans antwoordt, dat het woord voltallig niets beteekent, als men niet weet de sterkte. De heer Waller antwoordt, dat de be doeling is het korps voltallig, zooals het op 't oogenblik van elk concert samenge steld is. Art. II. Da heer Hijmans wenscht de woorden in den regel te doen vervallen. De heer Waller acht dit gevaarlijk. Dan kunnen B. en W. geen twee concerten in éen week laten houden. De heer Hijmans antwoordt dat dit toch nooit voorkomt en stelt nu voor in den regel te schrappen en daarvoor te lezen ten minste, en dan bij voorkeur te schrappen en te lezen in den regel. Dit wordt ondersteund. De heer Waller acht het eerste amen dement onaannemelijk. Gewoonte was, dat de Woensdagconcerten liepen van 15 Mei tot 15 Sept. De woorden in den regel gaven B. en W. speling, om de concerten veor 15 Mei en na 15 Sept. niet te doen houden, maar ook als het weer mooi was, die wel te doen houden. De heer Hijmans is het niet eens met den heer Waller. Uit het art. leest men niet, dat de heer Kriens vroeger beginnen of later eindigen kan. De heer Stolp acht de redactie van den heer Hijmans niet wenschelijk, art. X geeft aan B. en W. de macht voor 15 Mei te beginnen. Het 7e amendement Hijmans wordt verworpen met twee 6temmen voor het 2e wordt door den voorsteller ingetrok ken. Art. II wordt goedgekeurd daarna zon der debat art. 3, 4, 5, 6. Art. III. De heer de Kanter wenscht, dat de verwarming van het lokaal zal komen voor rekening van den heer Kriens. Er is een eigen gasmeter en men kan het lokaal sluiten, om er eigen brandstof in te bergen. Zoo is het vroeger ook ge weest. Spr. wenscht in alinea 111 in te voegen de woorden »zoo mogelijk"'anders zou 't eens kunnen gebeuren, dat men geen gemeentelokaal beschikbaar had. Dit wordt ondersteund. De heer Waller over het eerste amen dement sprekende zegt, dat de Comm. alleen van verlichting spreekt, omdat het in de laatste jaren vaak gebeurd is, dat als 't lokaal eens door anderen werd ge bruikt, de brandstoffen van Commissaris- Ben werden gebruikt. Dit, meende de Comm. kon den lieer Kriens niet worden opgelegd, 't Lokaal is klein en door het gaslicht bijna voldoende verwarmd. Boven dien is in 't laatste jaar slechts f15 aan brandstof noodig geweest. De heer de Kanter antwoordt, dat hij dit gelooven moet, maar ten aanzien van de brandstof is hem het tegendeel ver klaard. Bovendien kan de bergplaats voor brandstof worden afgesloten en of het een groot of klein bedrag is, doet niets ter zake. Het amendement (over de brandstof) wordt in stemming gebracht en aangeno men met 16 stemmen voor. Omtrent het tweede amendement raadt de heer van Styrum af, de bijvoeging van de woorden »der gemeente* achter lokaal. 'tZou kunnen zijn, dat op die manier de Raadszaal het eenige beschikbare lokaal was en daarom voor de repetitie moest worden aangewezen. De heer de Kanter ziet dit bezwaar niet in. Het eerste gedeelte van het tweede amendement, invoering van zoo mogelijk, wordt goedgekeurd zonder stemming, het tweede gedeelte verworpen en het art. daarna goedgekeurd. Art. VIII. De heer Krol meent, dat wanneer ruw met de uniformen werd om gegaan, f500 niet voldoende zou zijn. Bij concerten buiten de stad zullen de muzi kanten altijd wel in uniform moeten verschijnen. Voor beide partijen zal dus het vragen en geven van toestemming voor het dragen der uniform niets dan last op- leverenj De heer van Styrum antwoordt, dat de heer Kriens niet telkens behoeft te vra gen, maar de machtiging kan vragen tot wederopzeggens. Worden, tengevolge daar- vaD, de uniformen te 6lecht, dan kan de machtiging worden ingetrokken. De heer Waller doet opmerken, dat de heer Kriens zelf noga! bezwaar tegen de alinea had. Hij twijfelde niet aan de mach tiging, maar moeilijkheden konden er toch van komen en waartoe blijft het artikel er in? Zien de uniformen er niet netjes uit, dan schaadt dat aan 't allooi van het korps. Spr. is het daarmee wel eens, maar acht toezicht toch nuttig en zou dus willen bepalen, dat aan 't eind van elk seizoen de heer Kriens opgeeft, hoeveel uitvoerin gen in uniform zijn gegeven en waar. De heer de Kanter is het daarmee niet geheel eens. Er kan verschil zijn van meening tusschen den heer Kriens en B. en W. of een concert al dan niet in uniform moet worden gegeven, 't Is een stedelijke uniform en daarom moet aan B. en W. worden overgelaten of op een zekere plaats «en concert zal worden gegeven in uniform of niet. Het amendement Waller wordt onder steund. De heer Waller doet den heer de Kanter opmerken, dat dit een overeenkomst is ter goeder trouw met een hekend per soon en dus niets dan een vorm. Men mag vertrouwen, dat de plaats waar het orkest optreedt, niet de uniform zal dis- crediteeren. De heer Bijvoet maakt den heer Waller attent, dat het contract wordt gesloten voor een jaar. Het moet met Juni ver nieuwd worden en een opgaaf a posterior zou dus zeer laat komen. Spr. waarschuwt tegen allerlei veranderingen, die de Raad in 't contract zou maken anders moet het allicht weer naar de rechtsgeleerde commissie. |lDe heer Van Styrum meent, dat hot voorstel van den heer Waller B. en W. niets zal baten. Geeft de heer Kriens geen aanleiding tot klachten, dan zullen B. en W. de toestemming tot wederopzeggens ver- leenen. De heer de Kanter do«t opmerken, dat De heer Snettjes vraagt, of bet art. sist aangevuld kon worden, z6o dat duidelijk blijkt welke de bedoeling is. Elk misicus zal «r gaarne goed willen uitzien en de heer Kriens zal, daar er een vaste som staat, pressie op zijn mannen uitoefenen. Daarom had spr. gaarne gezien, dat het art. geheel vervieL Heeft men eea jaar de proef genomen en bemerkt men, dat de uniformen er niet goed uitzien, dan kan meu de bepaling er altijd nog aan toevoegen. De heer van Styrum antwoordt, dat dan de heer Kriens nergens bevoegdheid vindt om buiten de stad in uniform te spelen. De slot-alinea der rechtsgeleerde Commis sie wordt nu afzonderlijk in stemming ge bracht en goedgekeurd met 3 stemmen tegen, daarna het geheele art. zonder stemming. Art. IX wordt goedgekeurd. Art. X. De heer Hijmans vraagt of er voor de Commissie een afzonderlijk regle ment wordt gemaakt of dat haar eenige taak is, B. en W. van advies te dienen. De heer Waller wenscht voor te stel len, voor deze Commissie een instructie vast te stellen. Art. X wordt goedgekeurd. Art. XI, De heer Krol vraagt inlichting over de alinea. Sluit dit alles in, dan is spr. er tegen. Er kunnen omstandig heden voorkomen, die niemand kan voor ziet» en dan het contract zoo maar op te zeggen acht spr. wat kras. Hij stelt dus voor tusschen te voegenforce majeure uit gesloten. Dit wordt ondersteund. De heer van Styrum antwoordt, dat al staal, het er niet in, overmacht altijd een excuus is. Bovendien staat er in, dat de Gemeenteraad dan beslist en van die posi tie zou de Raad zeker geen misbruik ma ken. De heer Krol antwoordt, dat dan deze overeenkomst wel zonder contract kon worden aangegaan. Nu eenmaal de punt jes op de i moeten worden gezet, hand haaft spr. zijn amendement. Op verzoek van den heer de Clercq van Weel verandert de heer Krol de woorden force majeure in overmacht. Het amen- demenr word! daarna Terworpen met 6 stemmen voor. Art. XI. wordt goedgekeurd en daarna het geheele contract. Aan de orde komt nu punt 2, adres van Burgerplicht betreffende het geven van mu ziek op de Markt. De lieer Schürmann verdedigt het ver zoek. In Arnhem, Utrecht, Leiden, Leeu warden, zelfs Kampen worden op de Markt uitvoeringen gegeven waarom kan dat hier niet? Er is hier nu veel muziek, maai- alles in den Hout. Het rijtuigver-, keer zal zoon bezwaar niet wezen, die rijtuigen 's avonds op de Markt zijn wel te tellen en met afsluiting voor de Smede- straat wordt dit bezwaar voorkomen. Wil de Raad bet verzoek goedkeuren, dan is spr. gemachtigd de benoodigde muziektent gratis aan te bieden. De heer Willink acht het argument omtrent het rijtuigverkeer ook niet g. wichtig. Is er geen ander, dan zou spr. wel voor het verzoek zijn. De heer Enschedé is er ook wel voor. Op groote badplaatsen heeft hij de muzi kanten wel op straat muziek zien uitvoe ren in een kring, met de lessenaars voor zich. De heer Stieltjes was vroeger vóór de uitvoeringen op de Markt, maar is nu daar van teruggekomen. Die uitvoeringen in't buitenland waren over dag, dus voor een veel kleiner publiek. Wanneer hier eens op de Groote Markt muziek was, werd het een groot kabaal. Men hoorde alleen fluiten en schreeuwen, maar geen muziek. Niemand heeft er wat aan, behalve een paar café's en enkele bewoners in de buurt. In Maas tricht en Utrecht bv. zijn de pleinen veel grooter, dan de Markt. Waar zou de tent moeten staan? Op de gewone plaats? Dat is ongeschikt voor de passage en ook tus schen het standbeeld en de lantaren gaat het niet. Voor een goed muziekkorps is het niet goed daar onder zoo'n kabaal muziek te maken en bovendien stremt het de pas sage. De heer van Weel wfenecht het request aan B. en W. te zenden ter afdoening. Misschien zou er eens een proef mee kun nen worden genomen. De heer Beijnes is vóór een proef In zijn jeugd was het ook zoo en dat was heel aardig. Spr. zou het aanbod van de tent willen aanhouden, anders zou de ge meente als de proef lukte, zelf een tent moeten betalen. De heer Waller antwoordt, dat Com missarissen van het Gem. Muziekkorps de zaak hebben afgeraden alleen uit een mu zikaal oogpunt. De rustige Hout is beter om er muziek te genieten, dan de woelige Markt. In de jeugd van den heer Beijnes was de stad kleiner en de tram bestond nog niet. Het aanbod van de muziektent is heel royaal, maar ze zal op de Markt een sta in den weg zijn. Wil men ze telkens laten afbreken en opbouwendan is :t voor de stad een duur cadeau. En wil men zich begeven in muziek in de stad, waarom dan ook niet op de Botermarkt, als men daar ook een tent aanbiedt? Dan versieren we overal de stad met muziek tenten. De heer Willink wacht steeds op andere belangrijke argumenten. Alleen heeft een vaste tent op de Markt oogenschijnlijk be zwaar. Spr. zou dan ook het adres niet willen afdoen, maar stellen in handen van B. en W. ter nadere overweging. Het gevaar dat meer muziektenten zullen wor den aangeboden, vreest spr. niet. De heer Schürmann meent, dat de tent zeer goed uit elkaar genomen kan worden en dus ook elders kan worden geplaatst. Het rijtuigverkeer is in den Hout veel grooter, daar draaien voortdurend rijtuigen om de tent heen en ruiters. Dezelfde menichen die nu in den Hout gaan, zullen ook op de Markt komen. De heer Sneltjes schijnt geen goed idee van de burgerij te hebben. De heer de Breuk vestigt de aan dacht op de kosten van opslaan, afbre ken en onderhouden van de tent, die niet zoo heel gering zullen zijn. De heer dc Kanter zag in het college van en W. niet zoo'n overwegend bezwaar in een proefneming. De heer van Weel stelt voor het verzoek van Burgerplicht te stellen in handen van B. en W. ter afdoening, De heer van Styrum komt op tegen de meening van den heer van Weel, dat de Raad niet bevoegd zou zijn hieromtrent te beslissen, op grond van artikel II der over eenkomst. Spr. ontraadt daarom principi- ook hij zeer zeker den heer Kriens volko- eel het voorstel, men vertrouwt, maar verschil van gevoeleh De heer van Weel betoogt, dat de Raad wil voorkomen. wel degelijk ingrijpt in de bevoegdheid van Het amendement Waller wordt ver.B. en W. als hij nu bepaalt, dat de uit- tetringia niet <sp die Harkt rulhn plaats hebbeu. Het voorstel van Weel wordt go«_ keord. Tegen de heeren de Kanter, Beijnes, Waller, van der Mersch, Roog, Loomeijer, van Styrum en Schürmann. Punt 3. Voorstel van B. en W. tol verlenging ren de cencessie set de Nederlandech» Bell-Telephooa-Maat schappij. Het voorstel strekt om B. en W. ■it te noodigen, op de grondslagen van door de kaats, gedane voorstel len met haar in nader overleg te tredsn ea het ontwerp «ener verlen ging der concessie verder voor te bereiden. De voorstellen van de Maats, komen op het volgende neer lo. verlenging van de concessie met 15 jaren: 2o. verlaging van den abonnements prijs voor lokaal verkeer tot ƒ40.— per jaar voor alle peroeelen binnen de gemeente; 3o. vestiging van minstens 5 pu blieke telephoonstations met bepaling van het tarief voor een gesprek in lokaal verhoer van uit deze stations op ƒ0,10; 4o. nachtdienst voor alle ge&bon- neerden 5o. behoud van 10 vrije gemeente- posten en vermindering van het tarief voor het eerstvolgende tiental van die posten tot de helft van het tarief voor particulieren Go. handhaving van de bestaande regeling voor de brandweerposten, met dien verstande, dat de thans betaald wordende vergoeding voor nachtdienst vervalt 7o. het beschikbaar stellen van eene dubbele geleiding voor alle geabon- neerden, die van hetinteroemmunaal verkeer gebruik maken 8o. vervanging van alle toestellen, die naar het oordeel van B. en W. vernieawing behoeven, door geheel nieuwe 9o. gebruik van bronsdraad voor alle nieuwe aansluitingen en vervan ging binnen een vast te stellen termijn van alle nog bestaande staaldraden eveneens door bronsdraden. Hierbij behoort een adres van de „VereenigiDg van Industrieelen en Kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken te Haarlem" waarin zq verklaart in beginsel te ondersteunen de aanvrage der Ned. Bell Telef. Mq. tot eonoessie verlenging binnen Haarlem met dea tijd van 15 jaar, mits de abonnementsprijs niet hooger worde gesteld dan f30 'sjaars, dat voor mlU aansluitingen binnen de gemeente binten nader te bepalen tqd dubbele geleidingen worden aangelegd en de publieke telefoon Btations gratis voor de geabonneerden zullen geo pend sqn. De heer ran Styrum «telt voor. het adres te stellen in handen van de Kamer van Koophandel om advies. De heer Willink is daarvoor, maar vraagt of de tijd niet te kort is. Hij had een dergelijk voorstel eerder verwacht en meent dat 'sRaads positie nu krachteloos is, omdat er geen tijd meer is, zelf een gemeentelijke installatie te maken. Zeker is het nu nog niet de tijd, dat de Raad, zijn meening hierover publiceert, vooral omdat blijkt dat de Bell Telepboon hiermee haar 1 natste woord nog niet heeft De Voorz, antwoordt, dat hij niet tegen renvoyeeren naar de k. v. k. is. B. en W. hebben gemeend, dat niet te moeten doen omdat het hier eenvoudige contractsver lenging geldten B. on W. vooraf 'sRaads opinie wilden weten, 't Is moeilijk te zeg gen, wat op tijd is en wat te laat. Spr. vindt hot voQrstel op tijd. De concessie eindigt 1 Februari 1898, het voorstel is 27 October ingekomen als de Raad be sloot de telephoon in eigen exploitatie nam, zou het niet onmogelijk zijn op tijd gereed te komen met den aanleg. Het voorstel van Styrum wordt nu onder steund. Op een vraag van den heer de Kanter antwoordt de heer van Styrumdat hij geheel in 't midden wil laten de quaestie concessieverlenging of eigen exploitatie in principe. "Veertien maanden tijds is lang genoeg. De heer Beijnes vraagt zoo spoedig mo gelijk een beslissing. Op 't oogenblik zijn er aan de telefoon groote bezwaren verbonden. Bij concessieverlenging zal ze veel beter worden en van die verbetering wil spr. spoedig genieten. Als voorwaarde van event, concessieverlenging zou spr. dan ook willen bepaald zien, dat de verbeteringen onver wijld worden aangebracht. De Voorz. brengt hulde aan de adviezen der K. v. K-, doch acht haar advies hier overbodig. Er is in den laatsten tijd zoo veel over de telephoon gesproken, dat ieder een wel z3l mcene dat eigen exploitatie voor een stad als deze op dit oogenblik niet gewenscht is. Spr. stelt voor hier vandaag in beginsel uit te maken, of men contractsverlenging of eigen exploitatie wenscht, dan kan men altijd het voorstel nog aan B. en W. renvoyeeren om advies van de K. v. K. De heer [Beijnes kan zich daarmee wel vereenigen en is niet voor eigen exploitatie, omdat weldra het Rijk de geheele telefonie in handen zal nemen, zooals het nu al de intercommunale heeft gedaan. Spr. acht een dubbele lijn bij concessieverlenging noodig, ook voor communaal gebruik, ter voorkoming van herhaald opbreken van straten. Daarnaast zou spr. zooveel moge lijk ondergrondsche geleidingen willen ma ken verder vrijen toegang voor de abonné's tot de publieke telefoonstations. De heer Willink meent, dat het niet goed is, nu als de vorige spreker in bij zonderheden af te dalen. Met iedere maand die we verliezen, wordt onze poritie tegen- ver de Maatschappij zwakker. De heer Hijmans zegt, dat de Raad geen voldoende gegevens heeft om de zaak principieel uit te maken. Het bezwaar van aen heer Willink zou zijn te onder vangen door te bepalen, dat met den tijd die met onderhandelen verloopt, de con cessie wordt verlengd. De heer Stolp betreurt ook, dat men reeds een paar maanden heeft verloren, maar ziet geen bezwaar in het ophouden van de zaak tot inwinning van het advies der K. v. K. De motievan Styrum wordt in stem ming gebracht en verworpen met 14 te gen 19 stemmen. lie h«ev WUliitk meent, dat juist de sterke kant van den Raad is, zich niet te verbinden, geen eigen beheer te voeren. Hij wil zich daaria dus nu niet binden. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. den Raad zooveel mogolijk zullen inlichten en rekening houden met de verschillende wen- schen. Het voorstel van B. en TT. wordt aan- enomeu. Punt 4. Adres van de „YereeDiffing tot verfraaiing van Haarlem en Om streken en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" om vergun ning tot het maken van een verhard pad voor wielrqders ter breedte van twee meters, langs de zuidsqde van de zuidelqke boomenrq der Span jaardslaan. Adressante verzoekt tevens bet benoodigde puin vanwege de gemeêDte ts ontvangen, waaraan zq toevoegt, dat natunrlqk alle overige kosten voor rekening der vereeniging komen. De meerderheid van de oommissie voor den Hout, in wier banden B. en W. dit adres om adviea hadden gesteld, heeft tegen het aanleggen van dat pad geene bedenkingen. B. en W. zioh hierbq aansluitende, advi- seeren op het adres goedgunstig te besohikken. De heer Winkler verzet zich met leed wezen tegen het voorstel. Spr. had ile aanvrage gaarne in tweeiin gescheiden ge zien, lo. of er een wielerpad zal komen en 2o. waar. De Hout is geen park, maar een natuurbosch. Dat historische karakter is nog altijd gerespecteerd. Horde wegen zijn er niet. Er past stilte. Moest de Raad nu nog toestemming geven voor een vaste baan voor de stoomtram, ze zou die niet geven. Voor een wielerpad is ook in den Hout geen plaats. Aller minst is de voorgestelde plek geschikt. Daar is het karakter van den Hout het sterkst vertegenwoordigd. Aan dien zui delijken zoom zullen kreupelhout, struik gewas, ja een jonge boom moeten vallen en het pad zal de schoonheid van den Hout niet verhoogen. Wie de Spanjaardslaan wil zien, moet maar van zijn wiel afstap pen. De Emmauslaan is een behoorlijke verbinding, voor wielrijders zeer geschikt. De heer Enschedé zegt, dat er zullen moeten worden weggenomen eenige zeer waardelooze boompje.», verder behoeft er niets te vervallen als gras. Als nu een ver eeniging, die studie maakt van Haarlems verfraaiing, vraagt om het pad, dan vraagt men of de bezwaren niet wat overdreven zijn. Spr. ziet er geen bezwaar in. Uitvoe rig refuteert spr. de bezwaren van den heer Winkler. De Voorz. laat de wenschelijkheid van het pad in 't midden, alleen is het niet wenschelijk de menschen onwillekeurig tot overtreders te maken, hetgeen nu vaak gebeurt. Het pad elders aanleggen zou te kostbaar zijn. Die courantartikelen zijn als anonieme brieven die men niet behoeft te beantwoorden: men moet voor zijn zaak durven uitkomen. Misschien moet die anonymiteit het weinige verstand dat men van du zaak heeft, bedekken. Het pad wordt 3 M. breed en van den water kant waaraan vele planten groeien, blijft men 10 M. verwijderd. Spr. vereert den Hout, maar deze is er voor de Haarlem mers en niet de Haarlemmers voor den Hout. Met de eischen van dezen tijd moet men rekening houden, als het nie mand benadeelt. De heer Stolp zal tegen het pad stem men, maar vraagt of het bestaande voet pad niet eenige uren daags zon kunnen worden opengesteld, op den tijd dat er weinig gewandeld wordt. De heer Krol meent, dat do heer Wink ler zoolang heeft gesproken, omdat xijne argumenten zoo zwak waren, welke spr. daarna achtereenvolgens weerlegt, ook ten aanzien van botanische bezwaren. Het voetpad eenige uren open te stellen, is voor de voetgangers weer minder aangenaam en beperking van de uren zou in de praktijk moeielijkheden opleveren. Uit bescheiden heid heeft men zic'i tot znlk een klein paadje bepaald. De heer Willink heeft met genoegen de rede van den heer Winkler gehoord. Is het nu eigenlijk wel zoo noodig? Wielrij ders kunnen langs twee wegen den llout omrijden en alleen de noodzakelijkheid moet ons hier doen zwichten, aangezien het pad leelijk zal staan. De heer Klein vindt niet goed, dat de wielrijders die toen in de straten veel last opleveren en tegen wie we zoo toegefelijk optreden, nu ook nog in den Hout zullen worden toegelaten. Laat ons daar toch bevrijd blijven van wielrijders. Willen ze den Hout gaan zien, dan stappen ze af aan de Spanjaardslaan en gaan er door met hun rijwiel aan de hand. De heer Winkler zegt nog, dat een hard pad zal worden gemaait, waarop schulpen xullen worden gebracht en we weten, dat die zoo noodlottig zijn voor de boomen, zooals ook aan de Dreef is ge bleken. De heer Waller is met zoo sterk tegen de wielrijders, maar wil daar het pad niet hebben aangelegd, omdat de berm daar moet behouden blijven. De heer Bijvoet is het hiermee eens. De Voorz. hoopt niet, dat de strijd zal loopen tusschen wielrijders en niet-wiel- rijders. Dat is geen speciale soort van menschen, maar u en ik en een ander, die wielrijdt, en die ook eischen en rechten hebben zoo goed als andere menschen, ook op den Hout. Uitbreiding van 't pad vreest spr. niet. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en verworpen met 17 tegen 11 stemmen. Voor waren de heerenLodewijks, Enschedé, Beijnes, de Kanter, Leupen, Hu- genholtz, Schürmann, van Thiel, Krol, van Styrum en Sabelis. Tegen de heerenDe Breuk, van der Steur, Bijvoet, de Lanoy, van Lennep, Winkler, van der Hersch, Kruseman, van Weel, Willink, Roog, Hijmans, Waller, Loomeijer, Koopmans, KL'ein en Sneltjes. Punt 5. Adres van van C. H. v.X^ooyi namens W. Hekking, om op den grond behoorende bij dat perceel aan het Kennemerplein no. 8 een barg- plaate te bouwen. B. en W adviseeren gunstig. Conform dat adviea wordt benloten. Punt 6. Adrea van J. A. Buurman, om vergnnning tot hat bonwen van •ene slachtplaats op den grond be hoorende bq het peroeel Mn de Bak kerstraat no. 17, kader aeotia B no. 7808. B. en W. adriaeeren gunstig. Dienovereenkomstig wordt besloten. Punt Yooratel van B. én vaststelling van het 2de snppU kohier der plaatselijke diroste bt tiog Toor bet dienstjaar 1896, tat bedrag van f1491,22. Hiertoe wordt besloten. Punt 8Voorstel van B. en Y met 'gunstig rapport van de oosum. van foano. om de Se suppletoiro be grooting voor 1896 raat te stellen tot een bedrag van f48.8S4.72 aan uit gaven en f44.179.10 aan ontvangsten, alzoo sluitende met een saldo van f294.38. De heer Snellju vraagt, welk on derscheid er is tuBBchen den straat weg langs den Wage weg en die* langs de Dreef en vestigt er de aan dacht op, dat de opbrengst van de eene suppletoirs begrooting wel en de andere niet wordt gebracht op het grootboek. Va antwoord op deze opmerking door dan heer de Kanter wordt het voorstel goedgekeurd. De heerSnelr tj©3 hield zich buiten stemming. Punt 9. Voorstel van B. en ff, om tot onderwijzer of onderwqserea le klasse te bevorderen met ingang van 1 Januari 1897 de navolgenden: G. Wester veld, werkzaam aan da le Opleidingsschool voor jongens tol het middelbaar en hooger onderwq^ B. van der Werff en A. Ring, bei den werkzaam aan de 2e OpleidingB- sohool voor jongens tot het middel baar en hooger onderwijs R. Keegstra en S. Heqmans Jr., beiden werkzaam aan de le Burger- sohool voor jongens en meisjes; H'j-, E. B. Betman, werkzaam aan de le Tassehenachool C. van der Werff en mej. A. Bol- dingb, beiden werkzaam aan dekos- telooze school lett. A; Th.Sorgdrager en mej.C.C. Kretech- mer, beiden werkzaam aan dekoate- loose school lelt B; Mej. J. van Eek, werkzaam aan de koetelooze sohool lett. C; W. H. Hoefman, werkzaam aan de koatelooze sohool lett. E ea D. de Vries Tx., werkzaam aan de kostelooze school lett. T. Op voorstel van den heer 8chir mann gaat de Raad over in eene zit ting met gesleten deuren. Na her opening wordt conform dit voors»el beBloten en allen benoemd, behalve de heer Hegmans. Punè 10. Voorstel van B. en W. om den heer George L. Smit op sijn verzoek te benoemen tot makelaar in mobilaire goederen. Hiertoe wordt besloten. Punt 11. Benoeming van eene com missie ait den Raad voor de be zwaarschriften enz. tegen het ontwerp veor den ligger op de wegen in deze gemeente. Benoemd worden de heerea van Styrum, Koopmans en Willink. Punt 12. Adrea van den heer EL van den Berg, om te worden herbe noemd als ctads-geneeeksndige. Herbenoemd wordt de heer H. van den Berg, nadat de Raad, zooale ge bruikelijk is bq dergelijke benoeming was gegaan in oomité-generaal. Punt 13. Benoeming van een lid van het college van onratoren vas het gymnasium alhier, ter voorziening in de vacature, die 1 Januari 1897 zal ontstaan door het aftreden van den heer mr. Th. de Haan Hugengoltz. De voordraeht bevat de namen der heerenmr. A. W. Thöne en dr. J. Nieuwenhuysen Kruseman. Benoemd wordt de heer mr. A. W. Thöne. Punt 14. Benoeming van 2 leden van de Cemmiasie van toezioht op het Middelbaar Onderwqs, ter voor ziening in de vaoaturen, B. W. Hen- zing en dr. M. C. A. Bijleveld. Eerste dubbeltal: de heeren J. A. G. van der Steur, bouwkundig inge nieur en dr.M. Greshoff, scheikundige. Tweede dubbeltalde heeren M. J. Hengereld arts en W. P. J. F. van Linden Tel arts. Benoemd worden de heeren: J. A. G. van der Stenr en M. J. Hengeveld. Punt 15. Voordracht van 4 leden van de oommissie van toezioht op het lager onderwqs, ter voorziening in de vaoaturen, F. M. baron van Ljjaden, D. André de la Porte, P. H. van der Ley en J. D. Rolandus Hagedoorn. Benoemd worden de heeren Dr. A. H. Garrer, H. L. Janssen van Raay, J. Muilemeister en Dr. A. K. van Royen. Punt 16. Benoeming van een Re gent van het St. Misabeth's of groote Gasthuis ter voorziening in de vacature, die 1 Januari a.e. in dit college zal ontstaan door het aftre den van den heer G. J. van Dieren Bqvoet. De voordracht bevat de na men der heerenG. J. van Dieren Bijvoet en mr. A. E. A. S. van Stralen. Herbenoemd wordt de heer G. J. van Dieren Bqvoet, die de benoeming aanneemt. Ptml 17. Benoeming van een regent van het Barbara Gasthuis. Herbenoemd wordt de heer Mr. Job. Ensohedé. Punt 18. Rapport tan den opzichter der gasverlichting ever de maand October. Wordt vnor kennisgeving aange- nouen. Niets meer aan de orde zqnde, wordt na de gebruikelijke rondvraag, de vergadering te uur gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 9