Kan paar jaren geleden, schrift een Franschman, had ik na iang zoeken en aarzelen besloten mijn yaoantie door te brengen te Gervy-«ur-Seine, een mooi, eenzaam dorpje in het de partement Seine-et-Oise. Ik ging op soek naar een logement en de lai van het dorp verweten mg naar den stalhouder Longepierre, bij wien ik wel een kamer zou kunnen krijgen. Het huis lag in het begin van het dorp en sag er aindelqk en prettig uit. De ramen van he'. groote vertrek, dat meneer Longepierre ver huurde, gaven uitzicht op de rivier die met hooge populieren was om zoomd en op een eilandje, zoo dicht begroeid, dat de boomen en struiken als uit het water schenen op te rijzen. Ik was het spoedig met meneer Longepierre eens geworden. Alvorens de overeenkomst gesloten werd, vroeg hij op onverschilligen toon of ik aan wieirijéen deed, en op mijn ontken nend antwoord, trok hij aan zijn kort geelachtig en steil baardje en seide „dat ïb jammer, mijnheer... De we gen *ijn bier prachtigJfinfla, ieder lijn smaak. Ik denk er precies over als u, ik heb bet land aan die leelfl ke yzeren dingen." Daarop ging hij in den kelder een flesch vermouth halen om met een stevig glas de overeen- kumst te bezegelen. De eerste maand van mijn verblijf kon ik niet anders dan hoogst tevre den zijn over mijn logies. Longepierre was een bescheiden manneke en het huis was rustig. Van tijd tot tijd,, maar niet dikwyls, hoorde xnen het klotsen van hoeven op do groote keien van het binnenplaatsje, het rammelen van wielen en het ge klingel van halsterbelletjes. Dan werd het witte mandenwagentje erf de oude verüooie coupé ingespannen voor een der klanten uit de buurt. Longepierre stond met de pijp in den mond naar de toebereidselen te kijken. De koet sier pakte zijn zweep, klauterde op den box, en piepend en knarsend reed het rijtuig weg. Het werd weer stil in huie en in den omtrek, en die stilte werd nauwelijks om het uur verbro ken door het geroep der schippers, die groote platboomde vaartuigen, ge lijk aan wrakken zonder mast, tegen stroom optrokkeD. Behalve voor zaken hield Longe pierre weinig omgang met de mec- echen uit het dorp;jop bijzonder goeden voet scheen bq echter te staan met een neef van hem, zekeren Jules, een wijnkooper of iets dergelijks uit den omtrek, wiens tilbury iederen Zater dagmiddag tegen vier uur voor de deur stilhield. Jules stapte uit. nam van onder de ritbank een grooten grijslinnen zak, oien hij over den schouder wierp, en trad binnen bij Longepierre, die hem van den drempel zijner woning met een glimlach op het gelaat bezig zag. De twee mannen bleven dan geruimen tyd bij elkaar zitten praten en dron ken een glas- Als ik dan toevallig beneden kwam, bood Longepierre mij een glas bier aaner werd geklonken en de neef reed weer weg, terwijl hij de zweep deed knallen boven sijn stevigen grijzen pony, die het aan stonds op een galop zette. .Dat is een machine om glazen en flesschen schoon te maken," bad Longepierre mij eens gezegd, toen ik in de keuken stond te kijken naar den zak van den neef. En ofschoon ik toen wei gedacht had, dat er veel meer machines kwamen om schoon te maken dan Longepierre glazen in huis had, die vuil gemaakt zoudeD worden, had ik er tooh niet over na gedacht, wat myn kostbaas met het overschot der zakken wel aan zou van gen. Maar op zekeren nacht dat de hitte mij het slapen heeiemaal onmogelijk maakte het was, ik herinner 't mij nog goed. den naoht voor een Zondag werd ik plotseling uit een sluime ring opgeschrikt uit rnjjn bed eu maak te de deur opendoch vlak tegen over mij draaide de deur der kamer «AMLEMER HALLETJES. Es"l Zatsrdija-ïG ndprastje. CCOXXVII. „Wil je wel gelooven," zei mij on langs iemand, „wil je wel gelooven, dat wij Nederlanders het voorjaar en den zouuer niet half zooveel zouden waardeeren als we nu doen, wanneer we niet een lacgdurigen herfst en een onaangenamen winter moesten door worstelen?" Ik gaf het hem dadelyk toe, maar ik dacht toch (en zoo zui len velen wel met mij denken) dat ik toch graag eens sen jaar zou willen betoven van louter voorjaar en niets dan zomer. W«nt de tegenstelling ma- ons die aangename jaargetijden des te meer doen waardeeren, toch geloof ik, dat ik heelwat meer schik in mijn leven zou hebben alë herfat en winter eens een jaar neelemaal achter wege bleven. Ia zei daar, dat iedereen het wel met me eens zou wezec, maar daar moet zeker een klasse van de burgerij van worden uitgezonderd eu niet de minste de doctorenstand namelijk. Wat zou, zoo vraag ik u, onze medi cus aan ons verdienen wanneer het altijd zomer waB? Waar zouden onze dertig haarlemsche doctoren blijven, wanneer het ruwe heriet- en winter weer met zijn plotselinge tempera tuurswisselingen er niet wa;? Ik spreek daar van de doctoren .en ik deuk daarbij aan hunne collega's te Ameterdam, die dezer dagen van zich hebben laten spreken, door de van Longepierre krakend op haar hengsels. Wat gebeurde er I Ik deed de myne haastig dioht, keek door e6n spleet eu zag meneer Longepierre met een kaars in de eene hand en met de andere moeite doende om een grooten zak, den zak van den neef, op zyn schouder te laden. Dien zak bad hy waarsobijniijk laten vallen en daardoor was ik opgeschrikt. Zonder zyn kamerdeur te sluiten ging hij op de teenen de trap af, die kraakte onder zqn gewioht. Beneden hoorde ik de grendels der voordeur voorziohtig openschuiven en ik vernam den stap van Longepierre die zioh op den eenzamen weg verwijderde in de rioh- ting van Parijs. Waar ging hy heen l Wat had hytin zqo zak Wat voor een veraobt bedrijf oefende Longepierre daar uit, met zijn goedig rond gezioht en met zyn geel, penseeiachtig baardje? In ieder geval iets dat het daglioht niet zien mocht, waarom ik besloot hem eens van nabij t© bespieden, uit nieuwsgierig heid en voor tijdverdrijf. Ds beele week bleet ik laat op, werd 's nachts wakker en luisterde, maar zonder iets te ontdekken. Maar in den nacht van een volgenden Za terdag hoorde ik hetzelfde gerommel van ijzer en glas, hetzelfde openen van deuren, 6n door een spleet aag ik weer Longepierre met een zak op den rug naar beneden gaan. Boven dien bemerkte {ik, dat hij groote lee- ren koetsierehandschoenen droeg, waarmee hij verbazend groote handen scheen te hebben. Tegen zes uur tcwam hij terug, een vroolijk deuntje fluitend, met den leegen zak om den aim geroid. Drié weken gingen aldus voorbij. De heele week was het 's nachts rustig, maar in den naoht van Zater dag ondernam mijn gastheer geregeld zijn zonderlingen tocht. Den vierden Zaterdag was mijn geduld ten einde; ik mo86t weten wat er te doen was, het kostte wat het wilde. Op het oogenblik dat mijnheer Longepierre 's nachts zijn deur opendeed, wierp ik plotseling ook de mijne openhij sprong achteruit en zag mij aan en zeide met bevende stem „O, is u het mijnheer Vernaut?" „Ja, ik. Gaat u uit, mynheer Lon gepierre Hij aarzelde. „Zooals u zietja, 't is zoo warm van naoht." „En je gaat je glazen en fleesoheo spoelen vroeg ik, oudeugend een blik werpend op den zak die over tijn schouder hing. Hij zweeg ea ik vervo-gde „Je hebt veel te mooie handscboe neu aan om glazen te wassohen." By wierp een smeekenden blik op my en nam mij bij den erin. .Luister eens mijnheer Vernaut, u denkt dat ik een dief ben of zoo iets; dat is niet waar, ik beu een eerlijk man.'1 Ea vertrouwelijk een oogje knippend. „Kyk," zei bij, „ik zal het u bewyzen. Wil u met me mee gaan? Ik wed om een liter wijn dat u er geeu spijt van zult hebben." Uit voorzichtigheid had ik my al heeiemaal aangekleed. Ik nam myn hoed en volgde Lon gepierre nsar buiten. Een half uur liepen wy door de duisternis zwijgend voort, langs den giooten weg, naar Parys. Tussohen- beide wierp hy den zak op den an dereu sohouder. Eindelijk bij een kromming van den weg die op dat punt door een boscoje leidde zetie bq den zak op den grond, grabbelde er met de ban den in eu haalde er een aantal kleine voorwerpen uit, die in het blauwe maanlicht blonken en glommen. „Nu kijk eens," sprak hy. Ik trad naderbij. Het waren gias- soherven stukken van gebroken Ües- schen, vermengd mei scherpe spijkers, die als zwarte wormen over zyu lieve handschoenen rolden' „Weetje nu waar dat voor dient?" vroeg Longepierre. .Dat is voor de wielrijders. Zy hebben mjj voor de helft geruïneerd, ik n eem wraak op hen. Vroeger had ik veel te ryden au niet meer. En iederec Zaterdag brengt JuLs mij van die dingen die ik over den weg ga uitstrooien, rechts verhuoging van bunne tarieven. In het begin van deze week wan delde, of liever sukkelde, ik voorzioh- tig glijdende en sohuifeiende door de B-rteljorisatraat, toen ik mya neef Wouter voor een sigarenwinkel zag staan. „Wel neef, wat heb ik je in lang niet gezien,"riep ik, „boe gaat het thuis, nicht en do kioderen gezond?" „Besi", bromde hij. „Soheelt er wat aan V" hernam ik, „je hebt toch niet weer het pootje, of te nauwe schoe nen „Zeur niet", zei neef, „ik erger me alleen uiaar aan dat malie ding," en hij wees me op een plaat van „de groene Amsterdammer" ach ter hei raam, waarvoor wjj stonden. „Wel", zeide ik, die ia wel aardig inissohien, maar wat is er voor erger- lyks aan „Fidelio schaam je", zei neef, „heb je dan geen kranten gelezen? Weetje niet dat de dokters in Amsterdam een tarief hebben ge- publioeerd, een nieuw tarief waarbij ze vooral duurder hebben gemaakt de avond-, naoht- eu Zondagvisites?" „Zoo," zei ik. „Ja, eu nu gaat dit blad dat anders wel eens aardig kan zjju, een grap verkoopen waaruit bujat dat de teekenaar ai even min als jij heeft geleren wat er eigenlijk in dat tarief staat!" riep Neef. „Wel, zei ik, vertel me dat dan eens," en treonde hem mee, want daar Wouter altijd zoo druk is en 6Cüreeuwt, begonnen al d enstnoeisjes en schooljongens naar ons te kyken en dat ie voor een beschei ten Haar- lemsch burger eeu pijnlijk ding. Hjj liet zioh gewillig meevoeren en ging voort„Zie je, ze willen o. a. en links, overal waar zy morgen voorby zullen komen. Wy zyn hier preoies op een mooi pnnt." En beide banden in den zak dom pelend, begon hy spijkers en glas over den weg te strooien. „Wacht, rakkers dat is voor jullie!" hoorde ik hem roepen by iedere beweging van zijn armen. Ik zag hem begaan en toen viel het mij in, dat er 's Zondagsmiddags nogal eens een wielrijder een rijtuig van Longepierre kwam huren om met zijn verongelukt rywiel naar 't naaste station gebracht te worden. Toen werd my alles duidelijk. De dag begon aan te breken en mijn ge'eider stelde voor„Als u wilt, zullen wij hier blij ven liggen tot het wild komtik heb de uitwerking van myn remedie nog nooit van na bij gezien." We gingen iu de struiken liggen en eenige uren later werden we op geschrikt door een knal als van een pistoolschot. 'tWas de eerste luoht- band, die stuk sprong door de list van Longepierre. Een kwartier later bom nog een. Myn buurman stikte bijna van het lachen en toen de ongelukkige fietoer met zijn rywiel aan de hand sit het gezioht verdwenen was, namen wq den terugweg aan. „Missobieu zal ik er van middag wel weer een paar naar huis mogen rijden," sprak mqn vriend en wreef zich genoegelijk de handen. BINNENLAND, Men verneemt dat aan onzen con sul-generaal voor Siam, den heer R. C. Keun van Hoogerwoerd, op zyn verzoek eervol ontslag is verleend. Sedert 1889 was hij te Bangkok vroeger te Teheran. Gezondheidsredenen noopten hem thans af te treden Hij bevindt zioh thans tijdelijk in Engeland. H. M. de Regentes heelt den heer Keun benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Dr. Kuyper naar Amerika. Naar aanleiding van esn berioht in ons Ochtendblad, dat dr. A. Kuy per uit Amerika de uitnoodiging ont vangen heeft, om te Princctown de „Stove-lectures" te komen houden, hebben wq den hser Kuyper eenige inlichtingen omtrent zyu plannen en de „Stove lectures" gevraagd. Dr. Kuyper heeft naar bij ons me dedeelde, deze uitnoodiging aangeno men. De hoogeschool te Princetown in Noord-Amerika (Virginia) bezit een fonds, waaruit jaarlijks de middelen geput worden een spreker te laten optreden. Vooral redenaars uit Euro pa 8obijnt men daar gaarne te hooren. Dr. Kuyper beeft te gereder deze uit noodiging aangenomen, omdat hij toch reeds het plan had opgevat een be zoek aan Amer ka te brengen. Evenals men van plan is 6eu Duitsche vertaling te geven van dr. Kuypers theologisohe encyclopaedic, is men reeds eenigen tyd bezig een Engeieche vertaling daarvan het licht te doen zien. De drie heeren, die bier aan werkten, hebben echter hun ar beid niet kunnen voltooien, daar zij achtereenvolgens tot het hoogleeraarB- nmbt werden geroepen. Twee deelen zijn tot nu reeds vertaald en eange- heele vertaalde Engelsche uitgave kan men binnen een jaar tegemoet zien. Ia verband hiermede was dr. Kuyper reeds besloten een bezoek aan Amerika te brengen. Over do te behandelen onderwerpen kou de hoogleeraar zich nog weinig uitlaten. Doch niet geheel onwaar schijnlijk is het dat deze betrekking zullen hebben op den invloed der Cal vinistische beweging in verband met de opkomst van Amerika. Campbell leidde den bloei van Amerika en En geland reeds voor een groot deel af uit Hollandsche invloeden. Dr. Kuyper deelde ons mede hoe hg juist dezer dagen een Amerikaansch geschrift in handen had gekregen, waarin de groote opkomBt van enkele Amerika&nsche steden werd toege schreven aan de oprichting der West- Indische Compagnie; het is bekend hoe de stichting hiervan hoofdzakelijk daar in Amsterdam een visite die na 6 uur 's avonds door een patient wordt gevraagd, dubbel betaald heb ben." „Dat is duur," kon ik niet nalaten te zeggen. „Wat duur I heei6maal niet duur maar nu laat die Amsterdammer het voorkomen alsof elk na dien tijd afgelegd bezoek dubbel berekend zou worden. Ze begrypeu das niet, dat het dien dokters niet te doen is om meer geld te verdienen, maar om 'e avonds wat meer met rust gelaten te worden." „Wel neef," merkte ik op, „ik wil je niet tegenspreken, maar hoe kom je er zco toe de medici te gaan ver dedigen Ik heb nooit gemerkt dat je zoo'n Aesculapophil was" (ik grin- nekte over mijn eigen .geestigheid). „Je dochter is toch niet geëngageerd met een candidaat-, semi-, of heel- arts." „Neen, maar ik heb een week ge logeerd bij dr. Morbognost en daar heb ik het leven van een dokter ge zien, die wat te <doen beeft en dan kan ik je zeggen dat ik veel liever soboolmeesler ben dan dokter. Nooit rust man, nooit rust, éen van de 7 avonden is hy niet uitgehaald gewor den toen wae 't dan ook een weer dat je zelfs dienivermaarden hond van het spreekwoord niet de deur uit zoudt gejaagd hebben. Ik ging meestal mee 's avonds en hoorde dan dikwijls wat er aan de band was en ik ver zeker je op mijn woord Fidelio, vol gens myn vriend Morbognost was het byua nooit noodig." „Maar dat kau het publiek niet be- het gevolg is geweest der Calvinisti sche beweging in de 17de eeuw. Dit verband is natuurlijk heel ver gezooht, maar dr. Kuyper noemde ons dit staaltje als, voorbeeld van den Calvi nistische» geest bij vele Amerikanen. Zooals bekend ia, werd dr. Kuyper door de hoogeschool te Princetown by de viering van haar anderhalf eeuwfeest tot doctor in de rechten benoemd. Wanneer de hoog'eeraar vertrekt, is nog onzeker, doch de datum staat in verband met de colleges. Dr. A. Kuyper zal in ieder geval echter eerst het volgend jaar vertrekken. Mild. Betooging tegen Spaüje. Naar aanleiding van de betooging van Woensdagavond voor het huis van den Spaansohen gezant te 's Gra- venhage, werd Donderdagavond in den omtrek van het legatiegebouw door de politie gesurveilleerd om her haling te voorkomen. Nader verneemt men, dat de mani festatie iB uitgegaan van een 20tal leden, behoorende tot een socialisti- schen kring, die op Jen bewusten avond in besloten vergadering bijeen zou zyn geweest. Ongeveer een kwartier lang hebben de zangers zich doen hooren. Behalve de „Marseillaise" zouden ook kreten geuit zijn als: Weg met Spanje, weg met de -Inquisitie 1 Politie was niet in ue buurt. Het was alsof de manifestanten wisten, dat de politieronde voorby was. Na de betooging trok de troep zingende door het Hartogetraatje. De gezant heeft Donderdag den minister van twsitenlandpohe zaken met h9t voorgevallene in kennis ge steld. Hierop moet de procureur-generaal zqn aangeschreven en in overleg met den hoofdcommissaris van politie wordt een onderzoek ingesteld. Geen hulp geboden. Woensdagavond is naby Terhorne een flink 16 jarig jongeling in een wak gereden en verdronken. Hij had een broeder een eindweegs op schaatsen uitgeleide gedaan en heelt stellig op den terugweg het wak niet gezien, dat waarschijnlijk evenals de an:'.ere open plekken door een dun laagje sneeuw was bedekt. Wat het geval nog treuriger maakt is, dat verschillende personen het hulpgeroep gehoord hebben, dat op ongeveer 200 pas van het ongeluk een tent stond, waar de angstkreten eveneens zijn gehoord, doch niemand is ter hulp gesneld. Op dez6n grond wordt dan ook tegen eenige personen een vervolging ingesteld op grond van ait 450 Strafwet. Het moet, geble ken zijn, dat de ongelukkige zeer goed ware te redden geweest. Donderdagmorgen is het lijk ge vonden. Te Slikkerveer heeft een 16 jarige jongeling, M. V., bij een twist een anderen jongeling, De G., met een scherp ijzer gestoken en eene wonde toegebracht. Het ijzer had V. tevoren soberp gemaakt voor dat doe). Proces-verbaal is opgemaakt. Met een vooroordeel gebroken. Uit Opsterland schrijft men: Op het veel besproken kerkhof te Fijritje, waar tot nu toe niemand was begraven, omdat het traditioneele bsluiden niet kan plaats hebben daar de ooorüge klokken ontbreken, had Donderdag de eerste begrafenis plaats en wel van een persoon op hoogen leeftijd, die als zijn uildrukkelijk ver langen had te kennen gegeven, daar begraven te worden. De achuiterpliobtige Vau der Veer te Middelburg is Vrijdagmorgen op nieuw gearresteerd tot het ondergaan van het hem opgelegde provoost- arrest. Letteren en Knust. In Eigen Haard van he'en: Ver volg van .JoDquilles door Fiore della oordeelen." antwoordde ik, „de dok ters brommen als je stuurt om niets, zo brommen als je te laat stuurt; hoe kan een leek dan preoies weten, wan neer hy ze halen moet „Juist," zei Neef, „maar meestal gaat het zooEen lid van het gezin wordt ziek, niet zoo heel erg. 't Zal wel beteren wordt er gezegd; 't wordt niet beter en 'a avonds wordt de dokter gealarmeerd. Waarom niet 's morgeus toen de patient al IVs dag ongesteld was Om die visite uit te winnen, Fidelio. Er wordt dus een hazard- spelletje opgezet, uitwinnen of dubbel betalen, dat is billijk, ofsoboon het den me eaten daarom niet juis te doen is, zooals ik zei. En met den Zondag is het al bet zelfde. Iedereen wil Zondagsrust, maar zelden denkt men er aan die ook aan de medici te gunnen. Als je 's Zondags een been breekt, zal je dokter niet verlangen dat je eerst Maandag hem verzoekt eens naar je te komen kij ken, maar als je sedert Vrijdag hoest, en's Zondags vindt, dat dat du lang genoeg geduurd heeft, dun vind ik dat je nu ook maar tot Maandag moet wachten. En ie het noodig dat je '8 Zondags bezocht wordt, zend dan geen boodschap door de meid als se uit de kerk komt, of door je dochter als ze na den middag gaat wandelen, maar doe dat 's morgens voordat je dokter uitgaat, want hij wil 's middags ook wel eens met zijn vrouw uitgaan, en in de week komt daar niets van in." „Nu", zei ik een beetje knorrig, „je praat alsof ik al die zonden op mqn geweten heb." NeveJapansohe zwaardveohters- kunst door 8. Kalft' met afbeeldin gen een uitstapje naar de Padang- sohe bovenlanden door Brinio, met afbeelding van den waterval bq SooDgei Poear; vervolg van Foss ele overblijfselen op Java, door dr. M. W. Pyvappel, enz. In de Wereldkroniek van heden Een vierde artikel van J. van Zwieten, over een bezoek aan Rustenburg Atjeh. Kroniek met portretten van majoor J. Beets en Initenant H. van Hsnnekeler, enz. Gemengd Nieuws, Afschuwelijk. Drie vrouwen, moeder en twee doohter8,zijn te Bordeaux in heohtenia genomen wegens een afschuwelijke ontdekking, welke in haar woning is gedaan. Op onmenschelyke wijze hebben zjj een kind van twintig maan den bijna dood gemarteld. Een lei dekker, die op het dak eenige werk zaamheden te verriohten had, be merkte door een spleet een kind, in een klein bok opgesloten. De man waarschuwde de politie, die onmid dellijk een onderzoek instelde. Het kind verkeerde in een walge lijken toestand zijn buikje was vree- eelqk opgezwollende wervelkolom was gebogen, de beentjes waren naar binnen gebogen, bet bleeke, magere gezichtje bewees, dat het aan alles gebrek had gehad, aan reiniging, voedsel en lucht. Het werd onmid dellijk naar het hospitaal overgebracht, doch men wanhoopt aan zyn be houd. De moeder en de dochters zijn in heohtenis genomen. Do opstand op do Filippijnen, Mag men de te Madrid ontvangen berichten geloof Bchenken, dan gaat het op de Filippijnen iets beter. Een particulier bericht uit Manilla behelst dat generaal Polavieja, die thans na het ontslag van maarschalk Blanco het opperbevel in handen heeft, eon groote activiteit ontwikkelt bij de laat ste voorbereidselen van een grooten aanval op Cavite. Hierbij zullen ook de oorlogssohepen dienst doen om de vlucht der rebellen te verhin deren. Sedert den aanvang van den str'"d hebben de Spanjaarden 180 dooden en 450 gewonden gehad en derebel len 7100 dooden. 170 rebellen zijn gevangen gemaakt. 400 verbannen 6n 2100 gearresteerd. De generaal Polavieja heeft thans een proclamatie uitgevaardigi, waarin hy belooft de opstandelingen die dadelijk de wapens neerleggen, ver giffenis te znllen sohenken. Hiervan schijnt de vrijwillige onderwerping van 2000 hunner in do provinciën Bulacan en Manila het gevolg ge weest te zijn. De vermoorde Benln- expedltie. Kapitein Boisragon en deregeerings- commissaris Locke, beide leden vau de expeditie naar Benin, zqn gered na zes dagen door een bosch gedwaald ta hebben. Beiden zijn licht gewond. Er bestaat geen hoop, dat de andere ledeu der expeditie gered zijn. Als zij te BraaB zijn aangekomen, het,;een niet uit het telegram blijkt, moeten zij den NLrer afgezakt zqn. of hebben zij de rivier gevolgd. Nu kan de regeecing, dia in het nemen van eene beslissing nopens de strafexpe ditie bemoeieüjkt werd doordat aan de geheele Nigerkust geen hoofd amb tenaar aanwezig was, tenminste raad plegen met kapitein Boi?ragon, de opper-beveihebber van de Nigerkust- troepen. Het plan voor de expeditie naar Benin is te Londen Donderdagavond vastgesteld. De expeditie zal bestaan uit vijfhonderd man. en zal onecheept worden op ongeveer twintig mijlen afstands van de stad Benin. De ope- ra'iëa zullen beginnen ia de tweede helft der maand Februari. De peet in Bombay. Er komen schrikbarende beriohten uit Bombay over het woedenjder pest. „Neen," vervolgde neef Wouter, „ik sprak in 't algemeen, en ik beschul dig niemand. De menschen doen dat alles ook niet uit boosheid of omdat ze lastig willen zqn maar omdat ze er niet over denken. Er zqn ook lieden die bij elke boodschap iaten zeggen „zoo gauw mogelijk." Het is daar mee als in den fabel van den jongen en den wolf. Morbognost zei eent: „Er zijn families die altijd haastboodschappen sturen en die ik toch bezoek als het mij past, er zijn er ook die het niet auders doen, dan wanneer er werke lijk haast noodig schijnt te zijn, en dan kom ik ook zoo gauw mogelijk, hoe slecht mij dat ook past. Maar Fidelio, dit is het alleen wat ik beweren wou: de lui die dat tarief hebben gemaakt, hebben gelijk dat ie op die manier traohten de men- echen tot nadenken Je brengen, door ze aan de beurs te komen, want het geld is een krachtig argument; en wat de plaat van Braakensiek betreft, d e een overdrijving wou wezen, die is een doodgewone leugen. Boajour, de groeten tbuis. Neef Wouter stapte heen en ik ging verder, over de nog steeds gladde straat en dacht er over na. Nu zal de lezer mi.-achien zeggen, „wat hebben wij in Haarlem temaken met de loonBverhooging van de dok ters in Amsterdam Kijk, waarde lezer, die medici zqn een eigenaardig slag van menschen. Ze hangen aan elkaar als klissen en ze houden er een soort van camaraderie op na, die ze collegialiteit noemen. Dat wordt de patient onder anderen] gewaar, wanneer hij van dokter véranderen, De belft der stadsbevolking is ge- vluoht, de kaden der havens en de werven zyn verlatende scholen en winkels zqn algemeen gesloten, om dat de kinderen en het winkelperso neel wegblqven; de plaatselijke bladen houden met moeite het publioeeren vol. Woensdag stierven er 225 men sehen aan de aiekte. Velen worden bliksemsnel aangetast, mensohen en dieren gelqkelyk. Dag en naoht bran den de vuren der Hindoe?ohe bevol king, die de lqken verbrandt. Een afsohuwelqk schouwspel bieden de lqken der aan de pest gestorvenen. Er zqn plaatsen waar het aantal ge vallen sedert de vorige week is ver driedubbeld. De gezondheidsraad te Konstanti- nopel heeft, tengevolge van tegen stand van Turksohe lzqde, geen be sluit kunnen nemen ten aanzien van maatregelen tegen het pestgevaar. Alleen zyn te Basra schepen met pestlijders afgewezen. Een Engelsoh schip dat met 1042 Indische pelgrims naar Mekka vertrokken was en aan boord waarvan onderweg twee per sonen aan de pest overleden waren, is te Kamaran aangekomen. Dr. James Cantlie heeft in de Epi demiological Sooiety eene lezing ge houden over de verspreiding van de pest. De Lancet geeft er verslag van en het volgende over de vatbaarheid van dieren voor de ziekte is er aan ontleend. Vooral ratten sohynen aan de pest bloot te staan. Gedurende de epide mie te Hongkong was er groote sterfte onder de ratten. Te Kanton verdwe nen de dieren gebeel uit enkele wijken waar de ziekte geheerscht had. In een paar weken werden er daar 22 000 dood gevonden. Merkwaardiger nog is het verschijn sel, dat »en maand voor de pest te Bombay uitbrak, ralten bjj duizenden stierven. Men zou dus zeggen dat de rat vóór den menaoh aangetast we'd. Als men daarom doode ratten iu of by een huis vindt is dat, meent dr. Cantlie eene waarschuwing, dat ook de mensohen in dat huis aangetast zullen worden. Maar niet alleen ratten, ook varkens, honden, slangen jakhalzen en duiven worden door een doodelyke ziekte aangetast in den lyd, dat ondermen- acheD de pest heerscht. Dr. Cantlie trekt de volgende slot sommen 1. dat ratten] de voor pest vatbaarste dieren zqn 2. dat ratten, die aan pest lijden of er aan gestor ven zyn, andere dieren, die ratten eten, zooals slangen en jakhalzen, kunnen besmetten; 3. dat ratten, ter wijl onder mensohea de pest heersobt, aan een dergelijke ziekte lyden4. dat ritten mensohen kunnen besmet ten, hoewel het niet bekend is hoe. Wat betreft de sterke mortaliteit ouder ratten, vóór de pe.^t onder men sohen uitbreekt, het is twijfelachtig of de ratten inderdaad vóór de men sohen aangetast worden dan wel bq ratten hetinonbatie tydperk korter ia. CeaiBssjriaal tas Polnie te Haatte», Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestda genvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. In de opgehaalde vuilnisstofïen en terug te bekomen bq den Hoofd opzichter der gemeente reiniging bu reau Harmenjaüswegeen zilveren theelepel. Een zilveren eierlepel. Een ring van gouddraad. Hen stok- dwijl en 2 nieuwe treklquen. Een goud oorbelletje in een doosje. Een duitsch leesboek. Een portemonnaie met f 8 12Vj. Een pet. Een paar kinder laarsjes. E8n brief. Een ijzeren ge wioht 1 KG. Een hond. Een gouden ring met diamant. Ben gouden ring met bruine steen. Een stalen kuip. Een schaats. Een zilveren broche. Twee stukjes band. Een zweep. Eenige sleutels. Stoomvaartbsricliten. Het stoomsohip Somdavan Am sterdam naar Batavia, vertrok 15 Jan. van Malta. Het stoomsohip Smeroe arr. 14 Jan. van Rotterdam te Batavia. wil. Dan mo9t er een plechtige mis sive geschreven worden, dat de oude dokter beleefd bedankt wordt (eeu tamelijk lastig briefje natuurlijk) en eerst als dat geschied is, laat de nieuwe medicus zich vinden om u voor ondergang te bewaren. Diezelfde collegialiteit kon wel eens oorzaak worden, dat wij dat dubbele tarief te Haarlem ook krijgen. Want in Amsterdam zegt men wel dat de „geneeskundige kring" het heeft bosloten, maar dat is maar een fami liare uitdrukking voor „de afdeeling Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde." Van diezelfde Maatschappij is hier te Haar lem ook een afdee ing en als het zaakje nu in Amsterdam goed mar cheert, krijgen we tien tegen een het ook hier, sooals we gewoonlqk besmet worden door wat er in Am sterdam gebeurt. Dubbel tarief na zes uur I 't Is alsof een ander burger, winkelier, koopman of fabrikant, te zes uur op- houdt met werken I Stelden de heeren den termyn nu nog op tien uur, dan was er iets vóór t8 zeggen. Maar nu, als ze na zes uur en op Zondag dub bel tarief berekenen, dan vrees ik, dat de mensohen maar liever hun toe vlucht zullen nemen tot domme huis middeltjes en als die hen half ver knoeid hebben, den dokter zullen laten komen. Wat voor gezicht zuilen onze medioi dan wel zetten 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 6