Rubriek voor Dames Bewerkt door eene Dame. LXII. Wanneer iemand een middel wist uit te vinden om iedereen een fraaie teint te bezorgen, dan zou hy zonder twijfel in een oogenblik millionair zyn geworden. Tot dusver heeft de natuur evenwel dat geheim nog niet losge laten en in de watertjes, zalfjes, smeerseltjes enzoovoorts, waarmee de coiffeurs en coiffeuses ons gelukkig trachten te maken, heb ik ronduit gezegd maar een zeer, zeer matig vertrouwen. Ze zyn ook niet al tyd volkomen onschadelijk voor de huid. Willen mijne lezeressen dus absoluut iets doen tot verbetering van haar teint, dan kan ik haar mededeelen, dat in een buitenlandscli tijdschrift een eenvoudig middel daartoe wordt aangeraden, dat bovendien volkomen onschadelijk is en smakelijk boven dien. Sommige vruchten, zegt dit artikel, hebben groote voedingskracht, terwijl anderen de eetlust prikkelen en bloed zuiverend zijn. Druiven en appelen behooren tot de eerste soort; vooral druiven zijn licht verteerbaar en zelfs voor zwakke magen geschikt. Rijpe perziken kunnen daarmee alleen ver geleken worden.. Tot verrijking van liet bloed zijn zeer dienstig aardbeziën, die veel ijzer bevatten. Sinaasappelen zijn niet min der aan te prijzen. Den ol twee rijpe sinaasappels, gegeten voor het ontbijt hebben een goeden invloed op de in gewanden, wier werkeloosheid juist een van de redenen is van een vaal en groezelige teint. Vruchten met hard vleeseh, zooals appelen en kersen, moeten flink ge kauwd worden en de schil altijd zorg vuldig verwijderd. Ik zeg niet, dat wie maar flink vrachten eet, zelf een complexie zal krijgen als een perzik, maar zulk een onschadelijk en smakelijk middel kan iedereen probeeren. Misschien helpt het bovendien. In deftige kringen in Rusland wordt een huwelijk gevierd in een met kaar sen verlicht vertrek. Van huwelijks reis is geen sprake in dit opzicht zijn dc barbaren van het noorden be schaafder dan wij, die het noodig vinden, dat jonggehuwden eenige da gen, weken of maanden van hetcene roezige hotel naar het andere trekken. Eerst is er op zulk een Russisch bruiloftsfeest diner, daarna bal en ten slotte souper. Bij dat souper verschijnt een nieuw satijnen muiltje, dat ver ondersteld wordt aan de bruid te be hooren cn waaruit de vrienden van den bruidegom wijn drinken tot het muiltje doorweekt is en den vloeistof niet meer houden kan. Worden er toosten gedronken, dan is het niet de bruidegom, maar de vader van de bruid, die den op haar uitgebrachtcn heildronk beantwoordt. Dit gebruik is een gevolg daarvan, dat een vader ook na haar huwelijk veel gezag behoudt over zijn dochter. Hij kan haar, wanneer hij ziek is, bevelen om thuis te komen en hem op te passen* Sterft zijn vrouw, dan kan hij zijn dochter dc eerste drie maanden van zijn wednwnaarschap thuis laten komen om zijn huishouden te besturen en doet dat ook zeer dik wijls. Sterft de echtgenoot van de dochter daarentegen, dan kan zij meestal met hare kinderen naar haars vaders huis terugkceren en is deze over de kinderen dc voogd cn dat niet alleen in naam, zooals bij ons meestal het geval is. W ie goed schoenen poetsen wil, heeft daarvoor drie borstels noodig een zeer harde, om slyk cn modder Weg te borstelen, een oin de schoen smeer er op te brengen en een om do glans er op te poetsen. Doet men dat niet. dan kiuinen de schoenen niet mooi glanzend zyn. Um sinaasappelen en citroenen goed te houden, doet men wel met ze in een net op een koele plaats te hangen., Ken mes dat gebruikt is voor de behandeling van uien, moet dade lijk daarna twee of drie maal in den grond worden gestoken, om dc onaan gename geur te doen verdwijnen. Om een spoilt goed te houden moet. die nu en dan worden gewas- schen in warm water, vermengd met een weinig aeidum tartaricum of soda, cn daarna in helder water uitgc- wasschon. Vlekken wan vernis op de ban den zijn dikwijls zeer moeilijk te. ver wijderen. Wrijf ze met een weinig gemothlveerden alcohol, veeg dat dan met een zachten lap af en wasch dc plek daarna flink met zeep en water. De ex-keizerin Eugenie is nu in haar vier "en zeventigste jaar, maar ziet ei- in weerwil van beur grijze haren, niet naar uit. Tal van verba len gaan er over bare goedhartigheid. Eiken dag ging de keizerin indertijd, toen de cholera te Amicus lievig woedde, naar de hospitalen, bezocht dc «ickèn, vroolijkte de vreesaclitigen wat op en wist door bare kalmte de paniek onder het volk te doen beda ren. Op zekeren dag'verloor zelfs een Van de verpleegsters hare zelfbeheer- schiug en vertelde vol ontzetting aan de keizerin, dat een der jongste ver pleegsters door de ziekte aangegrepen en binnen een uur overleden was. J)e keizerin drukte haar deelnemend de hand, doch gaf geenerlei teekenen van vrees en zei geruststellend..Dit is een bewijs, dat de epidemie haar einde nadert zuster. Wanneer liet verloop zoo kort is. dan nadert ver betering.' Het was waarkort daarop was de epidemie uitgewoed. Ik laat hier twee recepten volgen laneelivaftütjes* Kneed 2'/s ons mooi met 70 gram suiker. 1 ei, i ons boter, 70 gram ka neel en een weinig brandewijn tot balletjes on knap ze in een knypwa- feltjesyzer. Riz glacé. Kook oJh ons rjjst gaar met 12d.L. water, S1/- ons suiker en het sap ran 4 citroenen en de schil van 2 citroenen. Laat. alles in een vorm bekoelen. BINNEKL&NB. Vereeniging tot steun van ver waarloosden en gevallenen. In het Muntgebouw te Amsterdam vergaderde Vrijdagmiddag bovenge noemde vereeniging, onder voorzitter schap van den hoer ds. J. H. Boekes. Deze heette de leden welkom, daarbij zyn leedwezen er over uitsprekende, dat zoo weinig belangstellenden ter vergadering waren opgekomen. Do vereeniging heeft een belangr ijk jaar- doorleefd. In de vorige vergadering verklaarde zich een groot doel der' leden voor de verpleging in huisge zinnen, welk systeem ook in de eerste jaren van het bestaan der vereeniging werd voorgestaau. Het bestuur heeft eene commissie benoemd, die zich met deze zaak heeft beziggehouden. Deze commissie is tot het besluit gekomen, dat allereerst een algemeen reglement, der vereeniging dient te worden vast gesteld, hetgeen tot dusver ontbroken heeft. Voorts deelde de voorzitter mede dat de hoeren Reinders, secretaris. J. Hoekstra, penningmeester en luit.-kol. J. C. v. Schermbeek, vic-voorz.. ge meend hebben om verschillende rede nen te moeten aftreden. Spr. sprak hierover zyn leedwezen mit en huldigde de werkzaamheid der afgetredenen. De liceren Adam Roeivinek en oir. .7. G. van Rossum Hoogendyk hebben j zich bereid verklaard de funetiën van bestuurslid tijdelijk waar te nemen. Ten slotte bracht de voor/., aan de beide directrices, de dames Rovers en Romein dank. voor de toewijding en liefde waarmede zy de belangen der verpleging hebben behartigd. Uit het; jaarverslag-, uitgebracht "door den voorz. bleek dat er in de beide door gangshuizen der vereeniging te Apel doorn Veldzicht en Bosehzieht een goede geest hecrscht. Voor Veldzicht werden weinig aan vragen gedaan. 19 meisjes werden als dienstboden .geplaatst. Op Bosch- icht werden schier alle plaatsen be zet. Vele kinderen genoten hier voor liet eerst een gelukkige jeugd. Werden vroeger ook jongens in de inrichting opgenomen, thans geschiedt dit niet meer. Ked. Mettrag wordt nu hiervoor gebruikt. Aan het. slot van 'het verslag werd or met blijd schap op gewezen, dat. HMdc K o- ningin-Regèntes 15 October 1896 een bezoek heeft gebracht aan de inrich tingen en Haar ingenomenheid ermede heeft betuigd. Aan het linancieele rapport van den heer Hoekstra oiitleenen wij het volgende Ontvangen Werd in het geheel f 980(5, uitgaven f 8607, saldo in kas f 1199. Aangenomen werd ten slotte met algemeene stemmen het voorstel van den voorz. om de vaststelling van het algemeen reglement te verdagen. Het concept-reglement zal eerst ter ken nis worden gebracht van deleden der vereeniging met de toezegging dat, zoo noodig, biniien het jaar de ver gadering zal worden samengeroepen om dit reglement te bespreken en vast te stellen. Het periodiek aftredende bestuurs lid, mi'. Rombach uit Rotterdam, werd als zoodanig bij acclamatie herkozen. Tot bestuursleden werden voorts gekozen in de vacatures Hoekstra, Reinders en Van Schermbeek, de hoe ren: mr. G. van Rossum Jloogendyk. Adam Roeivinek en J. van Loepen Martinet. Mej. Goedkoop bracht ten .-lotte een woord van hulde aan de ijverige bemoeiingen van den voor zitter" Concessie-aanvrage. Door den heer L. A. H. R. Mack, wonend te Nieuwer-Ainstel, is aan den minister van waterstaat conces sie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoom- of electn- sche tram van Amsterdam Water graafsmeer. via Ahkoude, Baan- brugge. Loenersloot. Nieuwersluis, Breukelen, Maarse.n. Zuilen naar Utrecht, met een zijtak van Loener sloot. langs dc Yrcclanderlaan via .Vreeland. Kortenhoef, 's Gravcland en Hilversum. De geheimzinnige brand te Amsterdam. In band met don brand in de ütaaDii zyn nu ook Ten Boek- borsi, de bierhuishouder en diens huishoudster in arrest gebracht. Aan leiding tot deze airestatie is geweest, het vinden van de verschillende goe deren, welke Teil Boekhorst als hem ontstolen liad opgegeven. Deze goe deren had hij verstopt op een kamer in een perceel aan de Lijiibaansgracht, kort geleden door hem gehuurd. Zonder pensioen. Een onderofficier van liet garnizoen te Breda, ongeschikt bevonden voor den actieven dienst moet den dienst verlaten, doch kwam. volgens het advies van den militairen pensioen raad. niet in aanmerking voor pensioen, doch slechts voor eene luttele grati ficatie voor ééns. En dat met een gezin, bestaande uit man, vrouw, en acht kinderen. Ieder superieur van den. bedoelden onderofficier had medelijdon met het gezin en van verschillende zijden was beproefd, wijziging, verbetering te verkrijgen. Welke krachtige invloed werkzaam is geweest, blüve buiten beschouwing; genoeg zy bot te weten, dat de minister van oorlog, inziende dat het grootste, recht dik wijls het grootste onrecht is, heeft bepaald dat de persoon in quaestie zich weer voor twee jaar aan het leger mag verbinden en gedurende dien tyd in eene sedentaire betrek- tong geplaatst moet worden. Na afloop van dien tyd staat de wet bet ver- leéncn van pensioen toe. (Br. Cl.) K I n i n. PARAMARIBO, 9 Mei. He stoomschip Sumatra met Ja- vaansche emigranten aan boord kwam in den avond van 5 Mei voor het Fort Arasterdam ten anker. De reis welke om kaap De Goede Hoop liep, was zeer goed. Yan do 727 emigran ten welke aan boord waren, stierven er gedurende de reis 17, en ter recde van Paramaribo nog één vrouw, ter wijl 2 geboorten plaatshadden. Den 7en Mei d. a. v. werden ontscheept 4(50 mannen, 220 vrouwen en 31 kin deren beneden 10 jaar. Een twintig tal emigranten werden na hun ont scheping wegens ziekte naar het mi litair hospitaal gezonden. Dit meldt Dc Surinamer. De nieuwbenoemde procureur-gene raal en advocaat-fiseaal mr._J.YV. van Oosterzee is den 6en Mei in eene buitengewone zitting van het hof van justitie en het militair gerechtshof' als zoodanig geïnstalleerd. GEK3ENGD NIEUWS De beslommering van audièntiën. Ziet menigeen op tegen audiëntie bij een vorst, ook voor Vorsten zijn die audiëutiën verre van aangenaam met name van den keizer van Duitsch- land. In eene schets van de wyze, waarop deze zyn dag doorbrengt wordt daarover het volgende verhaald Voor de audiëntién melden zich o. a. hoofdofficieren aan, die bevor derd zyn geworden, de hoogere staats ambtenaren zooals presidenten en vieepresidentcn, die pas benoemd zijn, en verscheiden lieden, die de orde- tcekenen van overleden verwanten overbrengeu, particuliere gezanten van vreemde staten, vorsten en adel lijke hecren. Met ieder spreekt de Keizer, en ieder wydt hy gedurende eenige minuten onverdeelde aandacht. Vaak bewyst hij bij deze audiëntiën den heeren die hem aanbevolen zijn, bijzondere oplettendheden, die voor hem evenwel met vele bezwaren ver bonden zijn. Hij verwisselt namelijk in die paar uren wel zes of zeven maal van uniform, alleen om zijn be zoeker genoegen te doen. Brengt bijv. de zoon van een overleden artil lerie-generaal persoonlijk de orde- teekenen van zijn vader aan den keizer, dan zal hij niet nalaten voor de. audiëntie, die slechts enkele mi nuten duurt, dc artillerie-uniform aan te trokken, om den overledene daar door een bijzondere eer te bewijzen. Zoo draagt hij afwisselend de artil lerie-, de cavalerie-, generaals- of ad miraalsuniform, al naar gelang van den persoon of den stand van den voor hem verschijnende. Ontvangt hij gezanten of militaire attachés van vreemde staten, dan wordt vaak dc uniform van den betretfenden Staat aangetrokken; in ieder geval worden de ordeteekenen van dat land aan genomen, en al kent de kamerheer zijn dienst nog zoo nauwkeurig, toch zijn dit bezwaren, die zich zelfs de beleefdste particulier niet zou op leggen. De Costa Rica Packet. De Engelsche regeering heeft aan het parlement een blauwboek betref fende de Costa Rica Packet voorge legd. Daarin komt voor een brief Yan professor Martens aan den En- gelschen gezant te St. Petersburg, waarbij hij zijn dank uitspreekt voor lief te dezer zake in hem gestelde vertrouwen en de hoop, dat het scheidsgericht over dit geval een nieuw uitgangspunt voor het volken recht. moge zijn. Het blauwboek vermeldt tevens, dat de Nedcrland- sche gezant te Londen den éden Maart aan Lord Salisbury IJ,082 7 sh. 6 d. heeft ter hand gesteld, zijnde het totaal van de toegewezen schadevergoeding met de oploopende rente sedert J November 1891. Een kind doodgemarteld. Woensdag heeft de jury te Parijs uitspraak gedaan in dczaal; van Grégoire, zijne moeder en zijne bijzil, Albert Grégoire, die zijn eigen ldrni langzaam dood martelde, werd veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid. Op de vraag of hij iets aan zijne verdediging had toe te voegen, had hij geantwoord: „Ik betreur wat ik gedaan heb: ik vraag de maatschappij vergiffenis,'' Zijne moedei' en bijzit, beschuldigd van medeplichtigheid, werden ieder veroordeeld tot vijf ja- reu dwangarbeid. Een moeilijke installatie. Te Parijs is men op het idee ge komen ter gelegenheid van 1900 boven op de groote obelisk op de Place de la Concorde een sterke electrische lamp aan te brengen. Dat is oen verbazend moeilijk werk. Want natuurlijk uil men' de draden der electrische ge leiding niet buiten om den steen leggen, dat zou de obelisk bederven. Er moet dus in den ongeveer 32 meter hoogen steen van boven af een gat geboord worden. Daarvoor moet men natuurljjk eerst een groote stol ling om het mounment bouwen en dan zal een door elcctriciteit bewogen ma chine het 5 cM. breede gat boren. Heel lastig zal het zijn, wanneer de lamp eenmaal daarboven aange bracht is, haai- schoon te houden. Men heeft al gevraagd of de lampe nist niet met een kleinen ballon captif zou opstijgen. Maai- een liooge be weegbare stellage schijnt toch de voorkeur te verdienen. Het plau, als het doorgaat, zou eerst in 1899 uit gevoerd behoeven te worden. AYat zouden Sesostris en Cleopatra on andere Pharaoncn gek opkijken, wanneer zy op den top van hun obelisk plotseling een sehitterlicht zagen! Honden als verscheurende dieren. Te Saint-Ouen en St.-Denis zijn twee kinderen bijna letterlijk door honden verscheurd. Te Baint-Ouen speelde een knaapje van twee jaar op de binnenplaats niet ver van een hok, dat. tot woning diende van een grooten hond. Onverwacht, toen het kind hot hok voorbij stapte, sprong do hond op hel kind toe* verbrijzelde het met. zyn gebit het hoofd en ver scheurde het een arm en een gedeelte van don schouder. Eenige buren die van dit tooneel getuige waren, kwa men met allerhande wapentuig toe- loopen om den hond af te maken, die evenwel eerst nadat, er een twintig tal geweerschoten op gelost waren, bezweok. Te Saint-Denis viel iets dergelijks voordaar werd een jongetje van 3 jaar. dat onder toezicht van zijn moe der op straat speelde, door een groo ten hond aangevallen. De moeder verlamd van schrik, had geen ander Wapen dan een parasol en vergeefs trachtte zij haar kind aan de tanden van het. verscheurend dier te ont rukken. Eerst bij de komst van een boer, die hem met een zwaren stok te lijf ging, ging de hond op de vlucht. Het arme kind werd met vreeselyke wonden bedekt naai- het ziekenhuis gebracht. 9 Een wolkbreuk. De Zwitsersohe dorpen Boniswvl en Birrwyl zijn door een wolkbreuk geteisterd. Centenaarzware steenen, van de bergen afgerukt, versperren de straten, waar de modder op som mige plaatsen een meter hoog ligt elders weer heeft het jachtende wa ter kanalen in de wegen geperst, me ters diep. Een groote boomgaard is. 15 bij 20 meter in omtrek, door oen dikke, sliblaag bedekt. Het puin van de rotsblokken heeft zich opge hoogd tegen de boomstammen, som mige boomen geheel bedelvend, bij andere dc kruinen van dikke takken samendrukkend. Een klein beekje is in een wilden stroom veranderd, die over de oevers ging, en zich ecu bedding groef, rechthoekig op de andere, waar deze door steenblokken versperd was. Den in aanbouw zijnde villa werd tegen den grond geslagen, hoornen zijn afgesneden en meege voerd. Eu al de vruchtboomeu ston den weelderig in bloei en beloofden rijken oogst. De regenplassen vielen drie uren achtereen. In hevigen angst klommen de mensehen op de daken hunner woningenanderen brachten reeds hun vee een cindweegs de bergen op. .Als door een wonder heeft het on heil geen menscbenlevens gekost. Twee vrouwen werden op straat dooi den stroom overvallen en meegevoerd, maar zij konden nog worden gered. De Zuid Afr. Commissie. De Zuid-Afrikaansehe commissie te Londen begon hare zitting Vrij dag laat. De voorzitter. Jackson, zeide dat hij van dr. Harris een brief ont vangen en dien aan de commissie voor gelezen had, maar niet openbaar zou maken, aangezien hij de quaestïe als afgehandeld beschouwde. Harris heeft intusschen al rondgestrooid, dat li ij Labouchere's intrekken van de be schuldiging onvoldoende acht. Jackson verzocht daarop Sir R. Webster hetrechtskundig standpunt der commissie in de quaestie van I lawksley toe te lichten, nadat, deze ile plaats der getuigen had ingeno men. Webster zeide, dat, naar liet oordeel der commissie, Hawksley zijn eigenaardige bevoorrechting als pro cureur van zijn cliënt niét prijsgaf dooi- de bewuste telegrammen aan het ministerie van koloniën over te leggen. Ook meent dc commissie, dat het mi nisterie van koloniën onder zekere omstandigheden niet, gedwongen kan worden telegrammen over te leggen. Maar zy is beslist van oordeel, dat Hawksley als procureur geen aan spraak kon maken op het privilege, dat Rhodes zelf niet zou kunnen ui ten gelden. Daarop beva l de voorzitter Hawks ley de cijfertelegrammen alsnog over te leggeii. 1 lawksley bleef echter wei geren en zeide woei', dat hij zich ge bonden achtte dóór de instruction van Rhodes om de telegrammen niet over te leggen. De commissie zal Jlawkslov's houding en weigering aan het Lagerhuis rapporteeren. Daarna werd Beit gehoord. Deze ge tuige leverde twee gedrukte verkla ringen in. De eene. die niet werd voorgelezen, lichtte getuige's rol te Johannesburg, Kaapstad en elders tijdens liet komplot toe. In de tweede verklaring, die wel voorgelezen werd, protesteerde bij tegen de wyze, waarop Labouchere zijne beschuldigingen in getrokken had. Beit achtte die onvol doende immers handhaaft I -abouchc- re zijn brief in de Gaulois, en Beit vindt dien even lasterlijk en op hem, getuige, toepasselijk als dc rede in liet Lagerhuis en dc artikelen in „Trutll." Getuige sommeerde Labou chere deze zyn aantijgingen thans te bewijzen of in te trekken. Hiervan werd échter geen notitie genomen eii getuige werd ondervraagd door Jack son en sir AY. Hareourt. Beit noemde Duitsehlands en En- «elands belangen, inzonderheid han delsbelangen in Zuid-Afrkia ïdentisch Hy werd een Johannesburger revolu tionair, erndat hy liet. nuticlooze van eene constitutioneelc beweging inzag. In Juni 1895 had getuige te Kaap stad met Rhodes een belangrijke sa menkomst. Beiden kwamen toen over een, dat. het geweuscht was, Jameson met troepen op de Transvaalsche grens te plaatsen, teneinde de omwen teling die men te .Johannesburg op handen achtte, zedelijk of gewapen derhand te steunen. Getuige ontkende, dat die troepen daar waren om een revolutie uit te lokken. Beit's firma heeft, volgens getuige in liet najaar van 1895 slechts 2000 aandeelen in de Chartered Company verhandeld. Beit verklaarde, op een vraag van sir AY. Hareourt, dat hy het oneens was met Chamberlain, toen deze in Februari 1896 seinde, dat een natuur lijke omwenteling te Johannesburg onwaarschijnlijk was. Getuige had persoonlijk bijna 200.000 p. st. aan de omwenteling besteed, maar ontkende, dat hij finaneieele dryfveeren had ge had. „Een slechte geldbelegging riep sir AY. Hareourt, dat.'gaf ge tuige toe. Beit kwam ook nog met, de nieuwe theorie voor den dag, dat Jameson's tegenwoordigheid aan de Transvaal sche grens in het najaar van 1895 desnoods de omwenteling op den Rand had kunnen beletten. Beit was voor handhaving van den republikeinschen regëèringsvorm in Transvaal en van de Transvaalsche, en hij was over tuigd, dat Rhodes op heide punten vlag toegaf en niet op de Engelsche slag aandrong, ofschoon hij stellig eene latere inlijving bij de Kaapkolonie op liet oog had. Het. instellen van een voorloopig bewind, hetgeen men wilde in Transvaal beteekeiiac niet per sé wegjaging van Paul Kruger. De Blackwall Tunnel te Londen. Het wonderwerk, dat bovenstaan- den naam draagt, is volbrachthet is de grootste onderneming dezer eeuw, niet alleen omdat er geen werk aan vooraf gegaan is, van denzelfden omvang, maar ook omdat er ternau wernood in deze eeuw de tyd nog toe bestaat een dergelijk reuzenwerk te voltooien. De Blackwall Tunnel is het grootste werk van dien aard, dat ooit onder' water gemaakt is, en is geconstrueerd onder moeielijkheden, wat aangaat den toestand van den grond waar men doorheen moest boren, die men zelfs by werken van kleineren om vang niet te bestrijden heeft gehad. De tunnel is vervaardigd in onge veer 6 jaren en heeft een anderhalf millfoen pond sterling gekost. En toch heeft de tunnel volstrekt niet het aanzien zulk een grootsch werk t,e zijnde indruk, dien men ontvangt, als men door deze lange, met, witte tegeltjes ingelegde pijp loopt.-een eindelooze koker, helder verlicht met 'ontelbare electrische gloeilampjes is niet die welke men zou verwacht hebben van een zesjarig werk. dat achttien niillioen gulden kost. Doch een tunnel, al zou hij nog eens zoo veel kosten, en tweemaal zooveel tijd ter voltooiing noodig hebben, is niet de beste exponent van zyn eigen grootheid, m. a. w, het. aanzien van een tunnel kan een leek slechts een vaag denkbeeld geven, welk eon ar beid de bouw moet gekost hebben. De kosten van anderhalf milJioen pond sterling sluiten echter nog in zich den aankoop van grondbezit voor 340,000 pd. st.. voor het verleggen van riolen 40,000 voor het verbouwen van huizen 47,o00, en na aftrek van nog een paar kleinigheden komt men op de juiste kosten van den tunnel, die 87J,000 pd. st. waren. De laagste inschrijvers voor dit werk waren (1e heeren S. Pearsöft A Sons. 1 >e Blackwall tunnel oiuleirtle Theems verbindt Noord- en Zuid-Londeü met elkaareen verbetering, die dc dicht, bevolkte Zuidzijde der rivier zeel ten góede zal komen. In de onmid dellijke nabijheid van de scheepvaart, de dokken en al de groote fabrieken in de nabijheid der rivier gebouwd, is de zuidzijde, der Theems even enorm bevolkt als het. noordenal is dc omtrek dan ook zooveel kleiner, Lon don-Bridge was eerst de eenige com municatie die deze twee rouzenstedeu -Noord en Zuid niet elkander had den: daarna kwam do Tower-Bridge, nu de Blackwall Tunnel, omdat een brug op deze hoogte on practised was. en als nu blijkt, dat do beste manier om het water over te stoken is er onder door te gaan, dan zal men ongetwijfeld spoedig beginnen mot ecu tweeden tuimel. AYat hol enoi'She verkeer aangaat, zou er zelfs dan nog geen gelegenheid genoeg zijn om van Noord t.ot Zuid te komen. De correspondent te Londen der Tel. meldt nog het volgende van dezen merkwaardigen tunnel De Ëlackwalltunucl is 6200 voet lang. heeft een middellijn van 27 voet, en is inderdaad de grootste tunnel die bestaatDe rijweg is 16 voet wijd. genoeg voor rytuigen om elkaar te* passceren,en aan eiken kant be vindt zich een trottoir van 3 voet breedte. De tunnel is een gegoten ijzeren koker, vervaardigd door met bouten aan elkaar geschroefde zware ringenelk zoo n ring bestaat uit veertien segmenten, die elk een ton wegenzeventien duizend werden er in 't geheel gebruikt voor de con structie van den koker. Een half milJioen tonnen aarde moesten uitge graven worden one plaats too? deze» koker te maken Groot als deze cijfers zijn, -za! dt lezer zich toch nog maar een sieehfc denkbeeld kunnen vormen van den omvang van den arbeid, daar de hin derpalen dqór de natuur in den weg gelegd, tot een buitengewone voor zichtigheid noodzaakten. Niet alleen omdat men onder een rivier moest werken, want io werkelijkheid is slechte eon vft'de der lengte onder het water, maar omdat de grond onder de oevers, waardoor men moest boren, moerassig en zeer waterhoudend was, hetgeen soms meer moeielijkheden gaf, dan de grond onder de rivier zelf, terwijl op andere gedeelten het water slechts 5 voet van den tunnel ver wijderd is. De Theems is hier bij hoog water op enkele plaatsen bijna 40 voet diep De uitgraving geschiedde onder luchtdruk, een systeem dat niet, ge heel nieuw is, doch dat hij den Biack- wall-tunnel voor het ©erst met succes is aangewend. Het, is reeds meer dan twee jaren geleden, dat ik een bezoek bracht aan den nu voltooiden tunnel, toen een vrees-inboezemend donker gat, met bieren daar een cloctrisch lampje, waar voor my een onverklaarbare verwarring heersebteeen doolhof van pijpen - hydraulische, stoom en andere pijpen kabels, touwen, ket tingen, machines, spoorwagens; werk lieden, opzichters, ingenieurs, die el kander in den weg schenen te loepen spookachtige gedaanten in de verte allerlei soorten van uitheemsebe ge luiden, begeleid door het ontsnappen van stoom en lucht in één woord een onaangenaam pleiziertoehtje, dat men liefst zoo kort mogelijk maakt. ik ging dan ook niet ver genoeg om het uitgraven met luchtdruk in werking te zien, hetgeen me nu spijt, want ik zou mijn lezers ongetwijfeld van een inteiessante ondervinding hebben kunnen verhalen, terwijl ik im moet volstaan meteene oppervlakkige beschrijving van een zeer samenge steld instrument. Stel u voor een-grooten stalen cy linder, een voet lang, en met een mid dellijn van 271iL- voetdeze cy linder, met uitzondering van een snij tand van voren, ismiet hol. doch heeft van binnen 4 verdiepingen met 4 kleine kamertjes op elke verdieping die kamers zijn .door kleppen en deuren weer mei andere verbonden en sluiten ingewikkelde mechanismen in zich. Aan den buitenkant van de uiterste kamertjes bij den snijrand zijn kleppen of schuiven verbonden, In deze kamertjes staat een luchtdruk van 50 pond per vierkante Eng. duin dat is 35 pond moer dan <ie nor malen (lr.uk van onzen atmosfeer - en in ieder kamertje werken twee man. De geheele cylinder, laten wij zeg gen, bevindt zich in waterachtig zand onder de Theems, en het. werk be gint. De werklieden in de kamertje? openen de schuiven, en het water door den sterken luchtdruk van bin- nen kan niet binnendringen, terwijl door dc opening de aarde.uitgegraven wordt. Zoo gaat, dc aarilo. van dc eene kamer naar dc andere en wordt in kleine spoor wagentjes geladen die zich ook in den cylinder bevinden zoodra deze wagentjes vol zijn, wordt de lucht uit dc verste kamertjes „afgetopt" als het ware, cn de wagens worden door kabels weggetrokken; nieuwe wagens komen weer voor, de kamertjes e orden weer vol „getapt" met lucht, en. zoo gaai het, langzaam maar zeker, voort. Deze geheele cylinder nu wordt steeds langzaam vooruit geduwd dooi groote hydraulische persen. Op dit manier (leed men soms 10 voet pet dag. soms geen 10 duim. al naar mak den toestand van (le strata waardooi men te boren had. Natuurlijk is deze wijze van gravel niet geheel van gevaar ontbloot, maa ik zou het geduld mijnor lezers oj de proef stellen, hier eene volle be sch rij ving van te geven. Ik kan vol staan met het grootste gevaar aan it geven dat de. arbeiders loopen, n.l het werken onder zulk een zwara luchtdruk. Dat is tot nu toe lu groote gevaar gebleken tegen dit \vs teem. Zij die van uit dc genoemd kamer met dezen hoogen druk ziel zouden begeven is ecu gewone at mos feer, toonen onmiddellijk verseh ij i, van verlamming, en andere ziekten die men .,caisson"-zickt,e noemt, welke vele slachtoffersgei-ischt heeft Zonder hierover uit te wijum'. ei mij op een te technisch terrein he geven, wil ik hieraan alleen not toe voegen, dat men dit bij don BSack wall tunnel heeft voorkomen; mei richtte n.l. een luchtkamer in. witó dezelfde druk stond als in de klein werkkamertjes, on hier werden d arbeiders medisch behandeld, om tang zamerhand aan de gewone, atmusfee blootgesteld te worden, na hee.to ba den en andere voorbehoedmiddelen t hebben genomen. Het goede rcsultai is hiervan dan ook niet, uitgcble.vei want gedurende de zes jaar'dat me (lag eiï nacht aan den tunnel werki is niet Óen arbeider door dei „caissow'-ziekte omgekomen, cn vijf menschen die het, leven bij constructie der tunnel verloren wnr) ten boven den grond. De ingenieur van dit grootse] werk is de lieer A lexander R. Binni die er zich op kan beroemen der nat het mooiste jubilé-cadeautje gescho ken tc hebben. V ARLI A- Loffica. Z o o n t j e: Papa, wonen er heus menschen op de maan? Vader: Ja zeker, jongen. Zoon t j eAA'at zal het daar e gedrang wezen, als het halveiïtaani

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 10