Tweeds Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, FEUILLETON. 14® Jaargang. Maandag 7 Jani 1897, Mo. 4273 HAABLEM'S DAGBLAD A^03ST2iTEI]VCE135TTSFH/IJ"S: -AJD"V"ELEETEnSTTIS3ST Voor Haarlem per 3 maandenf 1.2-0* Vau 1_*> fc»elS 50 Cte-> ^dere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Toor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat, gemeente), pet 3 maanden1.3» flames 20 Cent per regel. Franco door het gehcelo Kijk, per S maand»Abonnementen Advertentie.! Worden aangenomen door onze Agenten Afeonderlyke nummers„0.06 .f en door alle Boekhandelaren ea Courantiera. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, por 3 maanden0.30 Hit blad verscliïjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. n «de omstreken en franco per post - - 0.371/2 Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem, Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Eirang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Mont mar ire. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HAR Azn. te Amsterdam. BUITEN h^t An-' ivli--"ment Ti: a Fm is de prijs der \dvmeutiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer j 0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemen daal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Heide VeUeri), .T. OOSTERHOF; IJmuiden, T.JADENBeverwijk, EL JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit summer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Wegens het Pinksterfeest verschijnt het eerstvolgend nummer van dit Blad a. s. Dinsdagsavond. RGE3¥£EOSTR!JO. Daar wegens de groote drukte op lenze werkplaats in de laatste weken het personeel dikwijls lang in het touw is geweest, heeft ondergetee- tcende besloten dit jaar bij den Roei- wedstrijd, op den 2den Pinksterdag, geene bulletins uit te geven, ten einde allen instaat te stellen volledig ran de feestdsgen te genieten. Directeur- Uitgever. GtfflcSeeSe Berichten* SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de Alphabetische Naamlijsten van al de personen, die zich voor den dienst der Schutterij hebben doen inschrijven, ter visie zul- Itn liggen ten raadhuize dezer ge- ■eente, van Zaterdag den 5en tot Din lag den 15en Juni aanstaande, fin dos morgens 10 tot (les namid- ïaga 4 uur, ten einde een ieder in SUat zoude zijn om, in geval hem e 'uige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op die lijsten nog zouden aangeteekeud of daarvan weggelaten moeten worden, daarvan aan de Commissie tot de loting ken nis te gevenalsmede dat de loting zal plaats hebben op „den Doelen binnen deze Gemeente, op Vrijdag den I8eu Juni 1897, des morgens ten 9'/i uur. Wordende do belanghebbenden aan gemaand, om, welke reden tot vrij stelling of uitsluiting zij ook ver mcenen tc hebben, op den hiervoren gemelden tijd en plaats in persoon bij de loting tegenwoordig te zijn, of in geval zjj door ziekte of ander belet sel hierin verhinderd worden, een ander voor hen te doen verschijnen, die met hunne belangen en omstan digheden genoegzaam Dekend is. Haarlem, 4 Juni 1897. Burgemeester en Weihouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. STADSNIEUWS. eerste on tweede Pagina. Haarlem, 5 Juni 1897. Museum van Kunstnijverheid. In het Museum van Kunstnijver heid alhier zal de beide Pinkster dagen de prachtige verzameling kant werken nog tentoongesteld blijven, terwijl de keramieke en de Perzische verzamelingen die dagen eveneens te bezichtigen zullen zyn. Orgelconcert Saint-Saëns. Tct bijwoning van bet orgelconcert door den vermaarden franschen toon dichter Camille Saint- Saëns, Vrijdag middag in de St. Bavo gegeven, was een talrijk publiek v uirrnder na tuurlijk velen onzer bekende musici opgekomen. Het ligt voor de hand dat de verwachtingen hoog gespannen waren gegeven de europeesche beroemdheid van Saint-Saëns' naam en de geestdriftige berichten omtrent zijn optreden in dé hoofdstad. Of die verwachtingen volkomen zijn bevre digd? Zeker niet bij hen die meenen, dat een orgel precies zooveel op een orgel lijkt als b.v. een piano op een piano en die geen rekening hielden met het enorme verschil dat er be staat tusscben een fransch concert orgel met zijn karaktervolle intonatie der verschillende registers, zijn rijk dom aan technische hulpmiddelen, zijn jalouzickasten, zijn zwevende stemmen enz. en een oud zij het dan nog zoo beroemd kerkorgelt dat zich veel minder leent tot, uitgezochte klankschakeeringen en bovendien van den bespeler meer en zwaarder werk eischt. Zij echter die (leze voor den franschen organist zeker ongewone bezwaren niet voorbijzagen, moeten wel vol bewondering geraakt zijn voor den man, (lie met vaste hand aan het hem vreemde instrument zijn machtigste en wat nog meer zegt zijn lieflijkste, meest tot het gemoed sprekende klanken wist te ontlokken. Wat mij betreft steeg die bewondering het bootst bij de voordracht van Liszt's Grande fantaisie. et fugue sur le choral du Prophete, waarmeê de heer Saint-Saëns zijn conceit besloot. Aan de verbazend hooge eischen die dit omvangrijk toonwerk stelt, werd met ontzagafdwingend meesterschap voldaan. De snelste passages, ook waar die in de pedaalpartij voorkwamen, waren gemakkelijk te volgen een resultaat, dat bij de eigenaardige acoustiek der St. Bavo niet te ver krijgen is dan door zeer correct, niet te gebonden spel en oordeelkundige registratie. Het eerste deel van liet programma bestond geheel uit composities van den concertgever. Enkele dier werken die n.m. waarbij de impressie te veel afhankelijk is van den aard en de juiste tegenstelling der geluiden kwamen "niet tot hun volle recht, al deden ze de bedoeling van den componist ook duidelijk genoeg uit komen. Andere daarentegen schonken oogenblikken van verheffing en on vermengd genot. Hieronder reken ik vooral de Prélude et fugue in Es-dur en de in denzelfden toonaard geschre ven Fantasie. Ook de met uitsluitend grondstemmen voorgedragen Prélude et f ugue in E-dur was een welsprekend getuigenis van Saint-Saëns' kunst en kennisin friscliheid en oorspronke lijkheid van vinding scheen mij echter dit werk bij de twee eerstgenoemde achter te staan. Maar over de meerdere of mindere waarde der voorgedragen composities zal ik hier niet inbeschou wing treden men weet trouwens reeds lang dat het werk van dezen rijk en veelzijdig begaafden Fransch- man volkomen waard is gehoord te worden. De uitvoering stelde Saint- Saëns' eminente eigenschappen als organist herhaaldelijk in het helderste licht en die liet voorrecht hadden er bij tegenwoordig te zijn. zullen wel gelooven dat hij niet ten onrechte voor een der grootste organisten van onzen tijd geldt. PHIL If LOOTS. Aan de Meisjesschool ..Van der TV ilk" alhier is benoemd tot Leerares in de Franschc taal en Letterkunde Mej. E. de Graaff alhier en tot Leeraar in het Slöjd-Onderwijs de heer D. Beenleeraar aan 's Rijks kweekschool voor Onderwijzers. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem, heeft op 1 Juni 1897, des avonds te halfacht uur, op liet Raadhuis vergaderd. Tegenwoordig waren alle leden. In een aan Burgemeester en Wet houders gericht schrijven, van den K. van K. is voorgesteld, dat ook in de heffing van haven- en kaaigeld buiten abonnement oene wijziging worde gebracht. Bij de voorgestelde verordening worat namelijk de tegenwoordige hé- paling overgenomen volgens welke het haven- en het kaaigeld ieder l1/: cent per M3. bedragen. Ons komt het wenschelyk voor het havengeld te behouden op l'/a cent, doch te bepalen dat liet kaaigeld de helft bedraagt van het havengeld. Wij zouden dit in het belang ach ten zoowel van de scheepvaart als van 't algemeen. Bekend is, dat de schipper op een kleinigheid ziet. Wordt nu het kaai geld zoo laag gesteld, dan achten wij het vrij zeker, dat voortaan meer schippers dan tot nu toe van de kaaien zullen gebruik maken om te laden of te lossen; dat zij bier hunne in- koopen zullen doen en daardoor een meerder voordeel voor winkeliers en neringdoenden zal worden verkregen, hetgeen thans verloren gaat, nu zij niet aan wal komen, maar de gemeente slechts doorvaren. Tegenover deze vermindering van het kaaigeld zou eene hoogere op brengst van rechten kunnen" worden verkregen, indien het navolgend voor stel mede werd aangenomen. Volgens art. 1, letter c, zal het ha ven- en kaaigeld ook worden geheven van niet overdekte vaartuigen van meer dan 25 M3. inhoud. Het komt ons voor, dat er geen bezwaar kan bestaan dat cijfer te stellen op 15 MU in plaats van 25 M Vaartuigen van een derge- lykcn inhoud achten wij groot of belangrijk genoeg om aan de hef- fing te worden onderworpen. Tegen over de andere schippers achten wij dit tevens billyk, en wij venneenen, dat er een groot aantal vaartuigen zijn die alsdan in de termen der hef fing zullen vallen, die anders zouden zijn vrijgesteld. 'De meerdere opbrengst, veekregen uit de heffing voor niet overdekte vaartuigen, gevoegd by die van de abonnementsgelden (volgens de nieuw aangegeven regeling) zal dan een vol doend aequivalent kunnen zijn voor hetgeen aan kaaigelden bij aanneming van ons voorstel minder 'dan vroeger zal ontvangen worden. Ten aanzien van de verdere bepa lingen der heffings-verordemno- ver- oorlooven wij ons nog het volgende op te merken. Terwijl in art. 4, alin. 2, bepaald wordt, dat als maatstaf voor de be lasting in het algemeen zal geldende netto "inhoud, wordt voor zeestoom- booten bij uitzondering de bruto in houd daarvoor aangenomen. Het komt ons voor, dat vooralsnog aan eene-af- zonderlijke bepaling voor de zeestoom- booten geene behoefte bestaat, en wij moeten zeker bezwaar maken, thans reeds te beslissen dat deze naar den bruto inhoud zullen belast worden. Wij stellen daarom voor, niet afzon- do'iijk van zeestoombooteu gewag te maken. De gcheele alinea kan dan vervallen, aangezien voor de overige vaartuigen slechts één inhoud be kend is. Hierna volgen verschillende kleine opmerkingen van minder beteekenis. Naar aanleiding van de instelling van eenige nieuwe veemarkten enz. in de gemeente Helder, berichtte de Kamer aan B. en W. dat onder die markten wordt vermeld eene najaars koemarkt, te houden op den laatsten Woensdag in October. Deze is dezelfde dag waarop de Haarlemsehe naj aars-veemarkt tot hiertoe gehouden werd. Eene, dergelijke dagbepaling komt ons niet zonder bedenking voor. Wel koesteren wij niet de vrees dat daardoor de aanvoer van vee op onzë markt (meestal uit de omliggende gemeenten) minder dan vroeger zal zijnmaar wij meenen toch, dat dit van nadeeligen invloed op het getal bezoekers van onze markt zal "zijn. Mocht die markt voor het oogen- blik nog niet van zoo groot aan belang zijn, toch bestaat de mogelijk heid dat zfi in het vervolg weer be langrijk zal worden, en ook daarom zouden wy het niet wenschelyk ach ten, dat voor het houden der Helder- sche markt dezelfde dag als voor de Haaarlemsche werd bepaald. Indien wij juist zyn ingelicht, zou de Hel- derschc markt zonder bezwaar een paar dagen later, en wel des Vrijdags, kunnen gehouden worden. Door een der leden werd bij ver nieuwing ter sprake gebracht de zaak van het alhier oprichten van een kan toor van inklaring. Sedert den laat sten tijd was daarvan weder niets ver nomen. De Voorzitter nam op zich. hiernaar eeiiig onderzoek in te stellen terwyl hij tevens werd gemachtigd, hierover des noodig namens de Kamer weder te schrijven. Eindelijk was bij de Kamer ont vangen eene circulaire van de Centra'e Commissie tot inrichting van de Af- deelingen van Nederland en zijne Ko loniën en tot behartiging van 'de be langen der inzenders in die Afdeelingen op "de in 1900 te Parijs te houden wereldtentoonstelling, met toezending van eene circulaire aan inzenders met de daarbij bchoorende bijlagen, en met de uitnoodiging om ook te" mogen re kenen op den bijzonderen steun en medewerking dezer Kamer. Word besloten belanghebbenden in de gelegenheid te stellen van deze stukken inzage tc nemen bij den Secretaris. Het gebeurde te Meerenberg. Het Hbld. vermeldt het volgende Wij kunnen tot ons groot genoegen - wij erkennen het—mededeel en dat bot bericht door ons aan de N. R. CL ontleend omtrent juffrouw VanSteen onjuist was. Zij berust niet in liet vonnis, waarbij zij door de rechtbank te Haarlem werd veroordeeld tot één maand hechtenis- straf. Deze zaak verdient dunkt ons nader onderzoek. Dit kan geschieden nu de- jonge verpleegster in appèl komt. Mr. J. A. Levy zal voor haar pleiten. Het bericht in sommige bladen als zou Mej. van Steen van het vonnis der Haarlemsehe Rechtbank toch in hooger beroep zyn gekomen, is onjuist. Wij handhaven dan ook onze medc- decling in de courant van 4 dezer, dat Mej. van Steen in het vonnis heeft berust. De zaak draagt zich aldus toe. De procureur-generaal heeft by den of ficier van "justitie alhier de stukken opgevraagd en daarna den officier gelast, van het vonnis der Rechtbank in appèl tc gaan. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal Dinsdagavond in de „Kroon' eene openbare sameukomst worden gehouden bij gelegenheid van de jaarvergadering der Ned. Ver. tegen de Prostitutie. Het woord zal ge voerd worden door ds Pierson en verschillende andere sprekers. Aangezien de voortvluchtige luite nant der artillerie Jhr. van Nahuys ook heden niet was verschenen op de laatste indaging van den krijgsraad te Haarlem, heeft deze hem heden op requisitoir van den auditeur-militair vervallen verklaard van zijne militai re charge en gebannen buiten het grondgebied van den Stat. Het vonnis is ter approbatie opge zonden aau het Hoog Militair Ge rechtshof en wordt na verkrijging daarvan in het openbaar uitgesproken. Kiesdistricten voor den Gemeenteraad. Uit de in den Gemeenteraad gehouden loting tot welk van de drie kiesdistricten dezer gemeente de tegenwoordige Raads leden zullen behooren, is gebleken, dat zijn aangewezen tot leden van het 1e kiesdistrict de heeren Tijd van aftreding. Dr 11. D. Kruaernan1897 JJ. Stieltjes A van der Sleur Jr TV. Stolp J. Winkler1899 H. van den Bergo 6'. Iloog M O. de Kan ter1901 Ed. de Lanoy J. Sabclis Tot leden van het 2e kiesdistrict de heei en Tijd van aftreding. Mr. T. de Haan Ilugenholtz 1897 Mr. H. Enschedé J Klein G J vu Dieren Bijvoet. 1 *>99 Jl F. van Thiel J. Krol Kz Mr. A. C. Walter1901 G L. van hennep J dc Breuk Jr Th. G. Schürtnann Tot leden van het 3e kiesdistrict de heeren Tijd van aftreding Dr. J. Nieuioenhuyzen Krusctnan. 1897 Jhr. Mr. F. W. van Styrum C. G. Loorneyer Mr.J de Clercq van Weel- 1899 Mr. A A. van der Mersch ■I. A Lodewijks Dr. II. D. Ijeenk Willink. J. J. F. Bey nes1901 Mr. N G Cnoop Koopmans Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. J. Leupen Wij laten liter opgave volgen va drie kiesdistricten Het volledigheidshalve eene :i de straten waaruit de zullen bestaan: kiesdistrict (liet middengedeelte der gemeente) zal bovattea de hierna te noemen straten A.-L -Dyserinckstiaat, Atnsterdarasche Vaart. Amsterdaiustraat, Anegang, Anto- n.est raat, Bakkumsteeg, Bakkumstraat, Barnesteeg, Bar re voetestraat, Baiteljoris straat, Beeksteeg, Begijnesteeg, Begijnhof, Berkenrodesteeg, Boeresteeg, Botermarkt, Burgwal, Damsteeg, Damstraat, Donkere Begijnhof, Drossestraat, Dubbele Buurt, Frankestraat, Gasthuisstraat, Gedempte Ou le Gracht, Gedempte Voldersgracht, Goudsmidspleintje, Gravinnesteeg, Groene- buiirt, Groote Houtstraat, zijnde het ge deelte tusschen de Groote Markt en do Ged. Oude Gracht en het Verwulft; Groote Markt, llagestraat, Heerenlaan, lluerensin- gel, Helmbrekers teeg, Hondesteeg, Hoog straat, Jacobstraat, Jacobijnestraat, Jans straat., Kalversteeg, Keizerstraat, Kerkhof- straat, Kleine Houtstraat, tusschen den Anegang en de Ged. Oude GrachtKlok huisplein, Koningstraat, Koolsteeg, Korte Begijnestraat, Korte Boogaardstrunt, Korte Ileeronvest, Korte Jansstraat,Korte Spaarne, Korte Voorstraat,Korte Vlamingstraat,Korte Zijlstraat, Lange Begijnestraat, Lange Boo- gaai dstraat, Lange Heorenvest, Lange Voor straat, Lange Vlamingstraat', Leliestraat, Lepelstraat, Lombardsteeg, Luitensteeg, Molensteeg, Nauwe Appelaarsteeg, Nienwe- landje. Nieuwe Spaarnwouderstraat, Nobel- straat, Osfienhoofdsteeg, Oude Groenmarkt, Paa Haarsteeg, 't Pand, Peuzelaarsteog, Prinsenhof, Haaks, Raamsteeg, Rivieiwisch- De lamïlie Vaugermoiit. HOOFDSTUK XX Het ledige huis. 84) Hoewel fiog- geheel onder den indruk vau de emoties van de zitting, zoo wilde Francis Vaugermont zich toch dien zelfden dag op de Beurs vertoonen om de woede en afkeuring van zyn lasteraars te trotseeren. Zeker zou hij er vele van zyn oude vrienden ont moeten waaronder Desmarches, Nephtali, Saint-Offenge, Blossy en eenige bankiers. Juist toen dc keukenmeid, die nu het geheele dienst personeel vertegenwoordigde, een blad met koffie en fijne Japansclie kopjes binnenbracht, trad Courtois, bur gemeester van Sceaux, die uit nieuwsgierigheid en mis schien ook wel uit genegenheid hen kwam bezoeken, de kamer in. Maar hoewel hij beleefd en zeer innemend was, toch liet hy door een ongewone familiariteit, en onhandige gezegden wel doorschemeren, dat (1e verhouding tusschen nu en vroeger wel eenigszins veranderd was. Ily betwistte dc uitspraak der jury volstrekt niet maar hij vond dit een geschikte gelegenheid om zicli eenige vrijpostigheden te veroorloven. Deze verandering werd zeer goed door Vaugermont begrepen en hy zou dit in lfet vervolg nog dikwijls moeten bemerken, daar hij op dit punt zeer "fijngevoe lig was geworden. Gezamenlijk begaven zij zich naar de Beurs, waar de komst van den vrijgesprokene een groote gebeurtenis quasi een schandaal werd genoemd. Nauwelijks waren zy het hek doorgestapt, of zij ontmoeten graaf Saint-Offenge, die, Vaugermont met zijn wandelstok groetend, zyn verwondering niet kon onderdrukken, dat hij zoo spoedig na zyn invrijheids- stelling zich op de Beurs durfde vertoonen. „Gij zyt een man van ijzer en staal", zeide bij, „gy durft en doet alles, zonder dat het u erg zwaar valt. De heer Garrigal (de Vaucluse) schilderde uw karakter met forsche trekken.„Trots alles" is zeker wel uw leus." De ander verwaardigde zich niet op zoo'n banaliteit te antwoorden en liep "door. Moussa Nephtali groette zijn vroogoren compagnon met veel drukte, was opgetogen over zijn goed uiterlijk en hem bij den arm terzijde nempuil, stélde hy hem voor een van die ondernemingen te beginnen, die niet recht pluis zijn en welke de financiers meestal aan agenten, die ruim van geweten zijn, opdragen. Vaugermont hield zijn verontwaardiging in, weigerde lachend en verwijderde zich. Zich omkccrende stond hij vlak tegenover baron Des marches, die hem stijf groette. „Ah!" zeide Vaugermont zeer uit de hoogte, „zyt gij weer van uw reis naar Engeland teruggekeerd, mijn heer Gij zult zeker wel met mevrouw uw moeder me de komen om dien brief aan mijn dochter nader tc ver klaren „Morgen waarschijnlijk mijnheer." viel de baron hem in de rede, woedend dat hij hem voorkomen had- Juist ging generaal do Blossy arm in arm met Pierre Léman hen voorbij. „Gaat het goed?" vroeg de eerste lakoniok en met de houding van iemand die zeer gehaast, is. „Ik zie met genoegen, dat het uitstapje u niet zoo heel veel kwaad lieeft gedaan. Reeds nu weer in ons midden? Gij zult een reisje moeten makenUitstekend om van uw zwakte tc herstellen cn weder een helder hoofd te krygen. Na drie maanden zal niemand or meer aan denken." „Uw advocaat heeft ons tot tranen toe bewogen," lispelde de romanschryver, een sentimenteele, noncha lante houding aannemend. „Hij hoeft veel talent. Weet. gij den datum van zyn -ontvangst aan de Académie? Paul Tilo zal hem toespreken, niet waar? Een kaap, gevoelig manMooie dag voor de letterkunde Vaugermont klemde de lippen stijf opeen, woedend over deze toespelingen en vijandelijkheid, die zich meer en meer zou verspreiden en eindelyk in openly ke be- leedigingen tegen hem zou losbarsten. Niemand kwam naar hem toe, geen een hand strekte zich naar hem uit. Zou dan alles voor goed uit zijn, en moest hy deze onverstandige menscheu ontvluchten HOOFDSTUK XXI Lichtende sterren aan een donkeren hemel." Een helder vuurtje branddo in den grooten haard in het atelier van de familie Arrias, dat een roseschijnsol op de gordijnen en vensters wierp, die stijf bevroren waren. Door een enkel ontdooid plekje kon men den tuin overzien, die egaal wit door een sneeuwlawine als 'tware bedolven scheen. De takken van den olm waren met loovertjes bedekt, die .als diamanten schitterden, cn van de prachtige boomen, die zoo mooi in den zomer hadden gebloeid, was niets dan een netwerk van dorre takken overgebleven, overdekt met een bevroren wit poeder, waarlangs een on<'clykc franje van ijzel afhing. Het daglicht scheen helder naar binnende geheele familie was in het atelier verzameld, om Vaugermont, die dien middag weer in de maatschappy terugkeerde, gezellig tc ontvangen. Papa Népomuck was bezig een buste tc boetsoeron niet die van de mooie Lueué met haar koperkleurig haar of van zijn kleine Elsa, liefelijk als de maagde lijke heldin van Wagner, maar die van het meer of min verwelkte gelaat van mama Rowcna, wier beeld, stra lende van goedheid onder zijn scheppende hand als 't ware begon te loven. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1