Tweede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ut i FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. I4e Jaargang. Dinsia» 21 Juni 189?, No 4285 AAB01\rj5rJTJJ\d;j±;LTrrSTJLLIuS: Voor Haarlem por 3 maandenf 1.3® Voor de dorpen in don omtrek waar een Agent gevostigd is (kom der gemeente), per 3 maanden.,1.30 Franc» door het geheels Rijk, per 3 maand on1.65 Afzonderlijke nummersö.05 Geïllustreerd Zondagsblad, yoor Haarlem, per 3 maanden©.so de omstreken on franco per post0.3?3/« ALD"\!TEIELTErsrTIS!Tsr: Van 1 5 regels 50 C'ts.iedere regel meer 10 Gts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agsttoa en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Hofstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. 6. DA UBE cC- Co. JOHN F. JONES, Sure.. Parijs Slbis Faubourg Mont mar trt. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Al gemeen Advertentie-Bureau A. DL LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 revels fQ,75, elke regel meer j 0,15Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bluemendaal, Sandpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede. -T. LEUVEN, bij «le tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; 'andvoortJ. ZWEMMER; Heide eisenJ. OOSTERHOF; IJmuidenTJADENBeverwijk, H. JUNGERIÉ, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Of Jseieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne be schikking van 10 Juni' jl. aan S. Brussoe vergunning is verleend tot oprichting van eene koek- en banket bakkerij in het perceel aan de Lcid- schestraat uo. 17. Haarlem, 19 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter kennis van belangheb benden, dat de Commissie van onder zoek en beslissing omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting van den schutterlijken dienst, zitting zal hou den op den Doelen alhier, op Vrijdag den 9n Juli 1897, des morgens te 9 ure, en dit zoowel voor hen, die dit jaar voor de Schutterij zijn inge schreven en vermeenen redenen van vrijstelling te hebben, of verlangen zouden van het voorrecht van nom- merverwisseling gebruik te maken, als voor lién die reeds bij de Schut terij zijn ingelijfd en. na hunne inlij ving redenen tot vrijstelling of ont slag mochten hebben voor te dragen, of alsnog verlangen van nommer te verwisselen. Da belanghebbenden worden aange maand, zich op den bovenbepaalden tijd gezegde Comm. voor te vervoegen, terwijl op hen die dit mochten ver zuimen, zullen toepasselijk zijn de bepalingen, bij art. 16 van Z. M. be sluit van 28'Juni 1828 vastgesteld, en zij alzoo voor den dienst zullen worden aangewezen, wordende einde lijk aan degenen, die zich door de beslissing der commissie zullen be zwaard achten, opgemerkt, dat hun bij art. 16 der genoemde wet van 11 April 1827 de bevoegdheid is gegeven om daartegen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland schriftelijk en wel op ongezegeld papier en zonder eeni- ge kosten in liooger beroep te komen. Haarlem, 21 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Het is maar gelukkig, dat de wapen stilstand tusschen Turkije en Grieken land gesloten is voor onbepaalden tijd, want anders had hij stellig wel weer een of meer keer verlengd móeten worden, wat natuurlijk zeer voel moeite eu last met zich zou liebbea gesleept. Uit Athene wordt nu gemeld, dat uit het verslag van de commissie te Konstantinopcl in zake de oorlogs schatting is gebleken, dat Griekenland in de onmogelijkheid verkeert iets te betalen. De grieksclie rogoering heeft nu gevraagd aan de mogendheden het denkbeeld van eene schatting ter zijde te stellen, daar toch Turkije den oorlog uitlokte en MouravictT, de russische minister, verklaarde, dat geen dei- partijen eenig voordeel zou mogen trekken van zijne overwinningen. De bewering dat Turkije den oorlog heeft uitgelokt zal behalve dan misschien in Griekenland, daarbuiten wel zeer zelden worden gehoord. De hertog van Cambridge heeft van de gelegenheid dat hij te Lon den een Zuid-Afrika—feestmaaltijd voorzat, eene politieke rede gehouden over den toestand in Zuid-A frika en inzonderheid over de verhouding tus schen het Engelsche en Hollandsche element- De beide nationaliteiten, die zon der eendracht, veel minder krachtig zijn, 'zcideiuj, behooren de hartelijk ste vriendschap onder elkaar aan te kweeken. De heer Escombe, de eerste minis ter van Natal zeide, dat, wanneer de nood aan den man komt, niemand eerder dan de Hollanders gereed zou den zijn, het Britselic rijk te helpen en dat de beweging, die tot een vas ten bond moest leiden, slechts tijde- j lijk was opgehouden. Men interesseert zich in de Yer- eenigdc Staten en ook in Engeland zeer voor de inlijving van Hawai hij de Vereenigde Staten. Engeland bij monde van de Thnes voert er een sterke oppositie tegen. Volgens de New-Yorksche Tribune moet de president Mc. Kinlcy alleen voor de inlijving zijn om de jingo's in den Se naat gunstig te stemmen voor zijn tarièfontwerp en voor zich persoonlijk deze inlijving volstrekt niet wenschen. S T A 8 S 322 E U WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 21 Juni 1897. Provinciale Staten van Noord-HcUand. Ged. Staten stellen, naar aan leiding van daaromtrent ingekomen verzoeken, voor om do navolgende subsidiön te verloenen aan de Vereen, tot exploitatie eoner proefzuivelboerdery te Hoorn, hoog stens f 3350 per jaar, voor 5 jaar aan het Hoofdbestuur der Holl. Maats, van Landb. en het bestuur der Vereen, tot ontwikkeling van den landb. in Hollands Noorderkwartier f 1000 per jaar voor 5 jaar, voor de kosten van een zuivelconsulont aan de afd. Haarlem en Omstreken der Holl. Maats, van Landb. f300 per jaar, voor '3 jaar, voor haren cur sus in hoefbeslag; aan A. D. Zur Mühlcn te Amster dam f 4000 per jaar, voor 5 jaar, ten behoeve van den stoombootdienst Har- lingen—Terschelling—Vlieland- aan Gcbr. de Groot te Kampen f 1500 per jaar, voor 3 jaar, ten be hoeve van den poststoomboótdienst Kampen—Urk—Eukhuizcn. aan de afd. Amsterdam der Vereen, tot bevord. van Fabrieks- en Hand- worksny verheid in Nederland voor hare Tcekenschool f2000 per jaar, vóór 5 jaar; aan het Bestuur der Vereeniging Quellinus tc Amsterdam ten behoeve barer Kunstnijverheid-teekenschool f 2000 per jaar voor 5 jaar. Bij do Staten is verder een nieuw verzoek om subsidie ingekomen ten behoeve^ van het Af useum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem. Vroeger gaf de Provincie f 500 voor het Museum en f 2000 voor de School, per jaar, maar thans vraagt zij voor de school f 500 meer, met liet oog op de opening van een cursus voor prak tisch onderwijs in het goud- en zil- versmids-ambaebt, welk onderwijs, blijkens een belangrijk rapport van den Directeur der School, hier te lande zeer veel te wenschen over laat. Ged. Staten stellen dienovereenkom stig voor, voor 5 jaar te verleeneneen subsidie tot een bedrag, gelijkstaande aan dat hetwelk door dc Gemeente Haarlem te dier zake zal worden ver leend, mits de som van f 8000.— per jaar niet te bovengaande, waarvan alsdan f 2500.— is bestemd ten be hoeve der school en f 500.— ten be hoeve van het Museum. Ook geven Ged. Staten in over weging. aan het Koloniaal Museum alhier f 1000.— per jaar, voor 5 jaar toe te kennen, onder voorwaarde, dat door dc gemeente Haarlem een gelijk subsidie worde verleend. Voorstel van Ged. Staten, om op hot voetspoor der Regeering de subsidie van 1* 2500.— toegekend ten behoove van den aanfok van rundvee, voor de jaren 1897 en 1S98 niet meer aan de Vereen, tot ontwikk. van den landb. in Holl. Noorderkwartier toe te kennen, maar aan eene Provinciale commissie, die daarvoor door de Re- geering in 't leven zal worden ge roepen. Voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een provinciaal Re glement, waarhij hengsten meterfelijke gebreken behept, worden uitgesloten van de premicen, die in Noordholland worden uitgekeerd aan de houders van goede fokpaarden, waarvoor sedert 1889 de provincie f5000—en de Regeering f 3000—per jaar be schikbaar stelde. De Regeering stelt nu n.l. de toekenning van dit ver nieuwd subsidie van het tot stand komen van dit reglement afhankelijk; terwijl Ged. Staten vergeefs hebben doen opmerken dat met dergelijk reglement vroeger het doel niet is bereikt. Afwijzend stellen Ged. Staten voor te beschikken op een adres van Dijk graaf en Hoogheemraden van Water land, om een subsidie van f 170,000 tot droogmaking van het Kijnsclmeer; voorts op een adres om subsidie tot aanleg eener haven hij Oosterend op Texel, verder op adressen oni subsi die in den aanleg eener stoomtram V olendam—Kwadijk—Edam. Voorgesteld wordt voor 1898 te heffen zeven opcenten op ongebouwde, zeven op gebouwde eigendommen en vijf op de personeele belasting. Aangeboden wordt ter vaststelling eene le. suppl. bcgrooting voor Mee- reuberg, groot f 5000,—voor fundee ring van een zusterhuis hetwelk men daar wil bouwen. Dit zusterhuis waarvan de Comm. v. Toezicht een plan heeft opgemaakt, waarmee Ged. Staten zich in hoofdzaak wel kunnen vereenigen, zal ruimte aanbieden voor 125 zusters en o, a. bevatten eene recreatiezaal, eetzaal, ziekenkamers, bad- en slaapkamers. Het gebouw zal worden geplaatst op hot terrein der vroegere gasfabriek. De kosten van den bouw worden geraamd op f 16,889,28; die voor meubilair op f 11.500, die voor exploitatie op f 3000 'sjaars, maar deze laatste kosten hoopt men uit de gewone ontvangsten te kunnen vinden. Al deze voorstellen zullen ter sprake komen in de a.s. zomerverga dering in Juli. Het hoofdbestuur der algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur deelt iu het Weekblad dezer Vereeni ging mede, dat ook dit jaar het aan zegshuis der Veroemgiug gevestigd zal zyn in liet koffiehuis „de Handel", gelegen aan de Turfmarkt, hoek Ged. Oude Gracht No. 2, alhier. Stukken van den Raad. Voorstel van de Comm. van finan ciën tot goedkeuring der rekening van het St. Elisabeths-Gasthuis over'1896, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 67938,52'/a,waaronder een subsidie uit de gemeentekas groot f 35099.06'/2. Idem tot verhuring aan den heer A. F. II. Harms van een stukgrond voor zijn photograiisch atelier aan den Zylweg, groot 18 M2 a f0,10 per M2. Idem tot goedkeuring van den afkoop door den heer AL P. T. Pré- vinaire van een recognitie ad f 34.05 op pereeelen to Bevenvyk. B. en W. bepaalden den afkoopsom op f 9S7,45. Naar liet oordeel der Comm. van finan. moet deze afkoopsom f 1123,65 bedragen, berekend naar eene3pCts. inschrijving op het Grootboek. idem tot goedkeuring van de rekening over 1896 der voormalige gildegoederen, sluitende met een batig saldo van f 1306,97'/i. Idem tot voorloopige vaststelling van de rekening der schutterij over 1S96, sluitende met een bedrag van f 5126.48. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van een plan van verbouwing, ingediend door don heer W. F. Doé- glas, naiperis Julius Wulff Co., van lumno fabriek aan de Helmbre kers teeg, waarbij dc hoogte anderhalf maal de breedte' der straat te boven' gaat. Idem tot verdeeling van de drie kiesdistricten voor den Gemeenteraad in stemdistricten, in elk waarvan een stembureau. Voorgesteld wordt die tc vestigen in de zelfde lokalen, als die voor dc Kamerverkiezing, uitge zonderd den Doelen. Idem om voor stemlokalen voor de verkiezing van leden der Prov. Staten dezelfde zeven lokalen (dus ook den Doelen) aan te wijzen. Uit het verslag van de Comm. belast met het afnemen der eindexa mens aan de Burgeravondschool blijkt, dat een diploma voor alle vakken werd uitgereikt aanGerrit van Nor den en Johannes Hendrik van Zut- phen. Een diploma voor alle vakken, be halve Fransch aan Harm Korringa, Paulus Kruyer, Cornelis Philippus v. d. Lelie, Jacob Lust, Hendrik Visser. Een diploma voor de verplichte vakken met aanteekening Natuur kunde, aan Jarig Gerardus Brussee, Nicolaas Herman us Bosschieter. Een diploma voor de verplichte vakken, met aanteekening Wiskunde, aan Pïeter Zipp. Een diploma voor de verplichte vakken, met aanteekening Fransch, aan Pietcr Hendrik Gerard Daudey. Een diploma voor de verplichte vakken aan Pieter Jan Ketelaar, en Elize Simon Wink. Concert--Braijnsteen. Dinsdagavond zal do lieer E. F. Bruynsteen in de Doopsgezinde kerk een concert geven dat in meerdere opzichten de belangstelling van ons muzikaal publick waard is. Op liet onlangs door de heeren Adema te Amsterdam zoo hoogst verdienstelijk gerestaureerde orgel, door bekwame hand een even degelijk als rijk pro gramma tc hooren uitvoeren, zal reeds voor velen groote aantrekkelijkheid nebben. AIaar bovendien biedt dit concert gelegenheid tot kennismaking met de talenten van twee nederland- sche zangeressen, die ongetwijfeld door haar goed gekozen solo-nummers en duetten niet enkel afwisseling maar ook wezenlijke verhooging van muzi kaal genot zullen aanbrengen. Reden tc over dus ora bij deze uit voering het kerkgebouw flink bezet te verwachten. PH. L. Handel en Nijverheid in Haarlem (Yer volg). De gom- en caoutchoucfabriek van de Qebr. Merens. In dezen tak van industrie, dc ver vaardiging van caoutchouc-artikolon voor industrieel gebruik, was gedu rende het afgeloopen jaarmeer leven digheid waar te nemen dan in 1895 de grondstoffen stegen niet onbelang rijk in pr\js. Ongeveer 30 werklieden waren aan deze labriek verbonden. Bij vernieuwing werd gewezen op het 'bezwaar met betrekking tot de heffing van invoerrechten, voor zoo ver weefsels van linnen en katoen, kopergaas en andere grondstoffen voor hunne industrie bestemd, met 5 °/o invoerrecht zijn belast, terwijl vele caoutchouc-fabrikaten met deze stof fen bewerkt uitdrukkelijk van die heffing zyn vrijgesteld. Voorts geeft men den wonsch te kennen, dat de lichting der hulp brievenbussen meerdere keeron per dag moge plaats hebben dan tot hiertoe geschieddeeene tijdruimte van 3 a 4 uren tusschen iedere lich ting acht men voor eene spoedige be zorging van brieven te lang. De limwaadpakkerij enz. van Hen heer C. Eekhout. De toestand was gedurende het af geloopen jaar niet ongunstig. Lang zame vooruitgang was ook" thans te constateeren. De behoefte aan geschikt personeel deed zich nog steeds gevoelen en houdt groote 'uitbreiding der zaak tegen. De arbeidswet blijft voortdurend een groot bezwaar voor dit vak, wat betreft het overwerken, niettegen staande de daarmede belast zynde ambtenaren dikwijls bereid zyn ver gunning daartoe te verkenen binnen de perken der wet. De cliënteele ver langt gcene rekening te houden met dc arbeidswet en eischt levering op tyd. De Imperial Gasfabriek. Het gasverbruik is door de alge meene toepassing van het gasgloeilicht belangryk verminderd, althans voor ieder verbruiker berekend. Het totale gasverbruik is daaren tegen, door dc toeneming der bevol king en door de uitbreiding der open bare verlichting in de gemeente, iets toegenomen. De lage prijzen van enkele bijpro ducten en voornamelijk van liet zwa velzure ammoniak hebben een ongun- stigen invloed geoefend op de resultaten van het bedrijf. Door de directie wordt by ver nieuwing gewezen op de onvoldoend» diepte tusschen de landhoofden van de brug over dc Nieuwe Gracht bij de Zijlvest. Deze is een groote hin derpaal voor de scheepvaart tusschen de Leidscho Vaart en het Spaarne, vooral gedurende de wintermaanden, wanneer de andere verbindingswegen gesloten zijn. Incognito op reis. Twee haarlemschen ingezetenen die dezer dagen een reisje maken in Thii- ringen, is de vorige week aan het station Georgethal liet volgende over komen. Ben der heeren trad in gesprek met een ambtenaar aan liet station, terwijl do oudere reisgezel het perron op en neerwandelde, onbewust van hot feit, dat iemand op het perron hem geruimen tijd gadesloeg. Plotse ling trad deze onbekende op den jongeren reisgezel toe, groette beleefd en deed hem de vraag, of die andere heer niet prins Christiaan van Slees- wijk Holstem was. Eenigszins verbaasd gaf deze een ontkennend antwoord. 3) „Die geschiedenis zult gij den rechter verhalen en ik vertel ze ookschreeuwde Dorothea, die geen woord van de halfluid gefluisterde woorden van denjon- fen heer verloren had. „Houdt hem, bindt hem, hy is e moordenaar 1" „Onzinnige beschuldigingriep do jonge vróuw. „Ik heb den moordenaar gezien. Ik ontwaakte, toen mijn arme man met hem worstelde: ik zag, hoe hij den stoot gaf en uit het portier sprong. Benno Treuenfeld kwam eerst, nadat ik vergeefs tweemaal om hulp geroepenen aan de noodrem getrokken had. By zijn woesten aan blik werd ik bewusteloos." Dorothea lachte honend. „Goed gevonden," smaadde zy, „wie niet beter wist, zou zich om den tuin laten leiden.* „Ik zweer „Wat helpt u zweren? Wie weet, of „Vrouw laster niet," riep Benno Treuenfeld op bar- scben toon." „Moordenaar, gij drijft uwe onbeschaamdheid te ver!" spotte zy. „Bindt hem, laat hem niet ontvluchten." „Stil, vrouw," gebood de hoofdconducteur,,'t is niet aan oiis gevangen of in verhoor tc nemenwij hebben slechts te zorgen, dat de doode zoowel als de levende in de handen van 't gerecht geleverd worde." „Wat wil dat zeggen, mynheer," vroeg Benno Treu enfeld weer, stout weg. „Is de waanzin besmettelijk AViit gij misschien mij,"of wilt gij misschien zelfs deze dame doen gevangen nemen?" „Ik zeide reeds, dat 't niet myn ambt is, iemand te arresteeren," antwoordde do ambtenaar„maar wel ben ik verantwoordelijk, dat niets geschiede, wat de zaak zou verduisteren, 'dat niemand outkomc, wiens getuige nis van gewicht kan zijn. Gij zult het u dan laten "wel gevallen, uwe reis te onderbreken en bij het naaste station te verblijven, ik heb er reeds naar laten tele- grapheeren." „Dat men de misdadigers aanhoudo," mompelde Benno. „Niet ik bob deze uitdrukking gebezigd," antwoordde de hoofdeonducteur. „Overigens doe ik mijn plicht." Benno Treuenfeld keerde hem den rug toe èn vilde weer naar den coupé, waarin hij 't eerst had plaats genomen terugkecren, doch dc hoofdconducteur neduidde hem, dat hy, de jonge dame, de dokter cn oen conducteur ia den auderon coupé moesten plaats nemen. Alet een verachtelijk scbouderophalon onderwierp zich Benno 'zwijgend aan het bevel. De oude Dorothea was niet te bewegen den doode dien men met een laken bedekt had, te verlatenzij hurkte naast hem neer. Ook de hoofdeonducteur bleef, met een ondergeschikte, nadat hij het sein tot vertrek van den trein gegeven had, in den coupé waarin het schouwspel van 't gruwelijke nachttooneel had plaats gehad. Toen de trein na verloop van een half uur by het station stopte, stond daar de politie reeds gereed, den trein af te wachten. De wagen werd afgehaakt en bleef terwijl de trein verder stoomde, ouder opzicht der marccliausséces terug. Ook den doode liet men totdat de justitie ter plaatse was, liggen. De hoofdeonducteur en 'theele personeel dat by het vinden van 'tlyk aanwezig was werd afge lost om hier getuigenis te kunnen afleggen. Voor de jonge dame en Dorothea werd in 't stationsgebouw eon kamer in gereedheid gebracht, en Ook Benno Treu enfeld moest in een klein vertrek, dat bovendien streng bewaakt werd, don nacht doorbrengen. II. Bynaj sedert eene eeuw bestond onder d« Firma „Treuenfeld en Güldner" in de groote hoofdstad M. eene zaak in drogerijen en verven, die zich alom eonen schoo- nen naam verworven had. wie daar kocht mocht zeker zyn, dat 4iy voor de beste waar do matigste prijzen gaf. De eigenaars hadden dan ook steeds goede zaken gedaan zonder zich rykdom te verwerven, doch stonden by ieder inwoner in hoog aanzien. Zy mochten met de dames uit de hoogste kringen kennis aanknoopen, hunne dochters huwden steeds heeren uit dc rijkste en aan zienlijkste families der provincie. Driemaal was het voorgekomen, dat een Treuenfeld en Göldner ieder slechts écu zoon hadden gehad, die in hunne jeugd eveneens in de zaak waren en de plaatsen hun ner vaders bekleedden, wanneer dezen zich wegens ouderdom terugtrokken, om cenen rustigen ouden dag te genieten. De geboorte van Benno Treuenfeld gaf hoop, dat ook in t volgende geslacht de oude regel gevolgd werd. doch dit zou niet gebeurenin Göldner's huis bleet de zoozeer gewcnschte stamhouder uit. Ook door de verhoudingen in beide familiën scheen bevestigd te worden„dat op deze wereld niets van duur is." In 'thuis Treuenfeld hecrschte niet meer devroolyk- heid van 'vroeger. Er waren geen dochters, die in vriend schap met aanzienlijke familie's verkeerden: Benno'* moeder was ziekelijk sinds dc geboorte van den knaap en stierf toen deze zes jaar oud was* Zijn vader, die het verlies zijner gade diep betreurde, kon zoo gauw geen waardige keuzo doen, en voor hij er toe kwam, stortte de jonge krachtige man op zekéren dag met zijn paard en stierf aan do bekomen wonden. Bonno was negen jaren oud, toen men zjjn vader bloedend e« bewusteloos in huis bracht en weinige dagen later volg de hy als wees het lijk des vaders naar de laatste rust plaats. De lieele zaak werd nu tot den tijd, waarop de kloine Treuenfeld een man was geworden en in de zaak zot gaan, enkel en alleen waargenomen door den heer Göld-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1