De Zijcle is verbrand! 5 ii. 30 csnt per regel. eggen de Dames, wanneer de betreffende kleedingstukken zeer dik- 'ijls na. slechts 23 maal dragen scheuren enz. in de plooien krij- of «als watten» uit elkander gaan. Dat is echter geen toevallig verbranden» der ruw-zijdemaar zij wordt opzettelijk, om de zijde ikkc'r en goedkoopcr te' doen schijnen, met Tin en Phosphoruszuren verladen, die de vezel van de ruwe zijdedraad doorbijten men noemt ien zoodanig kleuren «ChargeerenHoe rncer de zijde gechar terd wordt, door zooveel te meer Tin-bfcden moet zij getrokken wor- ien, om dit. vergilt goed kunnen opzuigen. De geverfde Zijde het idelste spinsel! heelt aldus de kiem des doods reeds in zich voor op den weefstoel komt!! De daaruit vervaardigde zoogenaamde iijdestoïfen moeten na kort gebruik als zwam scheuren, al naarmate le Zijde rneer of minder gechargeerd geworden is. De dure Robe incl. maakloon!) is totaafwaardeloos. Stalen van mijn echte Zijden lend ik ommegaand. Dp stoffen worden franco en vrij van invoer- •echten in huis toegezonden. Zijde-Fabrieken G. HENNE BERG, (k. u k. Hoflever.), Zurich. Sport en Wedstrijden, Roeiwedstrijd op den Amstel. De uitslag van de Zaterdag gehou den wedstrijdeu der Koninklijke is ~s volgt: I. Vierriems, baan -'ïOOO M. Twee-. jaarsprijSvder Koninklijke, een zilve ren kan; moet op twee achtereenvol gende wedstrijden gewonnen worden. Deelnemers: Njord, van Leiden en Triton van Utrecht (de oude vieren). Uitslag: 1. Njord in 12.26%, 2.' Triton in 12.318/s. H. Tweeriems, juniores, baan 2000 M. Deelnemers, de winnaars van de voor wedstrijdenTriton en de Hoop, van Amsterdam. Uitslag: 1. Triton in 11.36-/5,2.de 'Hoop. III. Vierriems, baan 3000 M. Deel nemers (die niet voor 1 en VI inge schreven mogen zijn): Neptunus,van Amsterdam (Laga van Delft is weg gebleven). Uitslag1. Neptunus, alleen over de baangaande, in 15.22 TV. Tweeriems, baan 2000 M. Deel nemers (oude twee)Njord en de Hoop (Laga is weggebleven). Uitslag1. Njord in 13.4%, 2. de Hoop. V. Achtriemsjuniores, baan 2000 M. DeelnemersKerens, de Amstel en de Hoop, alle van Amsterdam. Uitslag: l. Nercus in 3.47"-, 2 de Amstel in 8.54, 3. de Hoop. VI. Vierriems, 2000 M. Wisselprijs, een bronzen beeldmoet tweemaal achtereen of driemaal in het geheel gewonnen worden in 1S9G gewonnen door Triton. DeelnemersTriton en Njord (dezelfde ploegen als in no. 1 Nereus blijft weg). Uitslag1. Triton in 9.13:,/5.2 Njord in 9.34. Triton is aldoor voor geweest. VII. Skif,- baan 2000 M. Wissel- prijs, de Fortuna-beker, moet drie maal achtereen of in het geheel vijf maal gewonnen wordenin 1892 be haald" door Ooms van Neptunus, in 1893 en. 1894 door Schilling van de Hoop, in 3895 door Bogcrs van Nercus, in 1890 door Blussó van de Hoop. Deelnemers J. J. Blussé van do Hoop en H A. de Bij Jr. van Nautilus, Rotterdam. Uitslag1. Blnssé in 11.'-/.-.. 2 de Bij in 12. VIH. Tweeriems, baan 2Ó00 M. Deelnemers (dieniet voor no. IV in geschreven mogen zijn)Nereus (Njord is niet opgekomen). Uitslag: l. Nereus, die alleen over de baan gaat, in 11.58*/-,. IX. Skif, baan 2000M. Deelnemers (die niet voor No. VII ingeschreven mogen zijn)de Hoop. Uitslag 1. de Hoop, die alleen over de baan gaat, in 11.27 A X. Achtriems, baan 2000 M. Am- stelprijs, een zilveren beker, uitgeloofd door de Amstelmoet driemaal ach tereen of vijfmaal in liet geheel ge wonnen wordenin 1894 en 1895 behaald door Nereus, in 1896 door Triton. DeelnemersTriton en Laga. Uitslag 1. Laga in 7.15, 2 Tnton. XI. Vierriems, juhiores, baan 3000 M. Deelnemers, de winners van de voorwedstrijden Triton, de Hoop en de Amstel.' Uitslag1. de Amstel in 13.26'-/.-,, 2. de Hoop in 13.44, 3. Triton. XH. Skif, juniores, baan 2000 M. Deelnemers, de winners van dc voor- wedstrijden W. Schouten P.Hzn. van Hollandia, Oudshoorn, en G. J. Boe len van de Hoop. Uitslag1. Schouten in 10.312/3 2. Boelen in 11.6. Dc heer Boelen beklaagt zich echter, dat de heer Schouten tweemaal in zijn vaarwater is geweest en hem gehinderd heeft. De heer Schouteu geeft van zijn kant den heer Boelen dc schuld. Na een lialf uur beraadslagens kent de jury den prijs toe aan den heer Boelen. Wielerwedstrijden te Amsterdam. Te Amsterdam werden Zondag weer wielerwedstrijden gehouden, die door een vrij talrijk publiek werden bij gewoond. Het programma begon met Wedstrijd met voorgift voor be- roepsrijurrs. in serieën over 2000 M. Prijzen: f40, f25, f 15. De eerste van elke serie wordt geplaatst in de finale. Eerste serie. DeelnemersImpens, Brussel, van meet; Slesker, Amster dam, 30; Mulder Amsterdam, 60; v. d. Berg, Amsterdam, 80Bon, Zaan dam, 120: Kalb, Amsterdam, 50 M. Winner Slesker, in 2 min. 50 Va s. Tweede serie. Ivingma, Amsterdam, van meet: van Appel, Utrecht, 30; De St. Hubert, Brussel, 30; Ilisgen, Amsterdam, 60Baron, Amsterdam, 80; Wijnekes, Baarn, 120 Meter. Winner: Kingma. in 2 min. 53% sec. Derde serie. Jenkins, Cardiff. 20; De Blauw. Amsterdam, 80; v. d. Wijn- kaardt. Utrecht, 60; Sajet, Amster- lam, 100; Heimél, Amsierdam, 80 meter. WinnerJenkins, in 3 min. sec. Finale, le Jenkins, in 3 min. 20 sec.; 2e Kingma, in 3 min. 21 sec.; 3e Slesker, in 3 min. 22 sec. Hierna match Impens-Kingma over 1000 M. Beslissing zoo noodig- over 2000 M. Winner: Impens, Brussel. Vervolgens wedstrijd voor amateurs, in twee serieën van 2000 meter, en de laatste 5000 meter van meet. Prijzengouden, zilveren en bron zen medaille, benevens een zilveren leidingsmedaille. Deelnemers eerste serieD. J. Gul den, Amsterdam, II. France, Zeist, Oberthür, Amsterdam, Brouwers, id. en Ter Punt, id. Eerste Brouwers, in 3 min. 8'/. sec.; tweede France, in 3 min. 82/5 sec. Deelnemers tweede serie: J. J. Greve Amsterdam, Rcnard, Brussel, en H. Bernard, Amsterdam. Eerste Grevc, in 3 min. 29'/- sec.; tweede Renard, in 3 min. 29sec. Beslissing: le Brouwers, 2eGreve, 3e Renard. Hierna „Course de Primes" voor beroepsrijders, 5000 meter (15 ron den). De eerste van elke ronde: f2.50. Voor de laatste rondele f 30.—. 2e f20,—, 3e f10— Deelnemers waren, Baron, die vier maal, Impens, die tweemaal, Beisen- herz, die eveneens tweemaal en ver der Hisgen, Slesker. Wiemann, De Blauw en' Van Appel, die ieder in eene ronde als eerste aankomen. Bij de laatste ronde echter neemt Impem weder de leiding en passeert als 1ste den eindstreep, 2de Beisenherz, 3de Hisgen. Tijden 7 m. 34 4/5, 7.38 en 7.38.1/5. Tot slot wedstrijd voor beroepsrij ders. Afstand 25 kilometers met gang- making. Prijzen f 100, f50 enf25. Deelnemers De St. Hubert, Brus sel, Witteveen en Vrouwes beiden te Amsterdam. Vrouwes neemt direkt de leiding en heeft al spoedig een halve baan op De St. Hubert en Witteveen yoor, wier pace-making in het begin al zeer treurig is. De St. Hubert wordt in de 7e ronde reeds door Vrouwes en Witteveen gelapt, in de 22e ronde nogmaals dooi' Vrouwes in de 25e weder door Witteveen en in de 27e nogmaals door Vrouwes. In de 44e ronde wordt Witteveen door Vrou wes gelapt, die eerste aankomt in 33 min. 3 2/5 sec. Witteveen tweede in 33 min 36 3/5 sec. 10 K.M. werden gereden in 12 m. 54*/5 15 19 m. 1' 20 26 m. 2' 25 33 m. 32/3 De cricket wedstrijd te Heemstede tussehen Rood Wit en de Haagsclie C C. is gisteren niet doorgegaan we gens het" niet verschijnen der Hage naars. Schietwedstrijd „Nimrod". De jachtverceniging „Nimrod" hield Zondag schietwedstrijden op haar baan te O verveen, waarvan de uit slag was als volgt lste match 5 pigeons, 1ste prijs baron van V oors't tot Voorst, te Utrecht, 2de en 3de prijs gedeeld door de heeren J. J. Witsen alhier en jhr. Rochussen te 's-Gravenhage. 2de match .10 pigeons in series van 5. 1ste prijs: baron van Voorst tot Voorst te Utrecht met 10 treffers, 2de prijs de heer G. J. van der Vliet te Bloemendaal met 8 treffers, 3de prijs de heer J. J. Witsen alhier met ,7 treffers in de 10 schoten; 4de prijs jhr. Deutz van Lennep te Heemstede jinet 11 treffers in de 15 schoten. I 3de match 3 doubletten. lste prijs de heer J. J. Witsen, alhier, 2de pr. de heer G. J. van der Vliet te Bloe mendaal, 3de pr. baron van Worst tot-Voorst te Utrecht. De wedstrijd, om half elf aange vangen, eindigde te half vier ure. Wielerwedstrijden. Kampioenschap van Frankrijk. Dit kampioenschap werd Zondag op de Seine-baan te Parijs gereden en gewonnen door Bourillon. 2 was Nos- sam, 3 Piettc. J Morin werd niet in de finale ge plaatst. daar hij in de demi-finale door Piettc werd geslagen. De wielerwedstrijden te Luik gingen Zondag- tengevolge van het slechte weer niet door, zoodat ook de match Eden—Protin moest worden uitgesteld. GELENGD NIEUWS Het feest van koningin Victoria. De Prins en de Prinses van Wales andere loden der engelsche Konink lijke familie, peers, vreemde protes- tantsc-he vorsten, gezanten, onder wie de Nederlandsche gezant, woonden Zondag den bijzonderen dienst tot dankzegging bij in .St. Pauls Kathe draal te Londen. Een hoogmis werd opgedragen in de katholieke kerk Brompton Oratory. Hierbij waren tegenwoordig de kalfflieke vorstelijke personen en gezanten. Het Nederlandsche oorlogsschip Evertsen is Zondag te Portsmouth aangekomen. Een doodvonnis. Men herinnert thans wat koningin Victoria deed met. het eerste dood vonnis, dat haar ter ondertcekening werd voorgelegd. Het vonnis was ge veld over een soldaat, die voor de derde maal gedeserteerd was. „Is er niets ten gunste van den man te zeggen?" vroeg de jonge koningin haren raadsman, den „ijzeren" hertog van Wellington. ..Niets, Uwe Majesteit," luidde het antwoord, „de man is driemaal weggeloopcn." „Is er dan niet een enkele verzachtende omstandigheid aanwezig?" zoo hield Victoria aan. „Ik weet geen en kele," zeide dc hertog, „dc mau is misschien een braaf mensch, maar een lieel slecht soldaat." „Nu," riep Victoria verheugd uit, „als hij dan misschien een braaf mensch is, zal ik hem maar laten leven." En zij teekende het doodvonnis niet. Rhodes en Bamato. Dat Cecil Rhodes zelfs Barnato te slim af was - als bewijs daarvan wordt thans het volgende vermeld. Eenige jaren geloden had de De Beers Co. 220,000 karaat diamant in voorraad. Barnato deed een bod voor die enorme hoeveelheid in eens. Rho des dacht even na en antwoordde: „Gij kunt den geheelcn voorraad krij gen op een voorwaarde," „En dat is?" „Dat ik iets te zien krijg, wat nog geen sterveling heeft gezien." „Namelijk?" „Een emmer vol diamantenalles byeen." „Top," zei Barnato, die meende niet te duur betaald te hebben. Men haalde de diamanten, stortte ze in een emmer, spreidde ze daarna over een tafel uit en liet den hoop photographeeren. Maar het gevolg was, dat Rhodes zes weken lang de geheelc diaman- tenmarkt beheerschte want zoo lang duurde het alvorens de dooreen ge mengde diamanten weder in al de 160 soorten waren gesorteerd! Uitwisseling van gevangenen. Een telegram uit Athene zegt, dat de Kroonprins van Griekenland een aanvrage tot uitwisseling- van gevan genen "aan den Turkschen opperbe-1 velhebber gericht heeft, doch dat de Porte haar weigerde. UIT TRANSVAAL. De benoeming van Dr. Leyds. Uit. Pretoria schrijft men: Dr. Leyds is met 17 stemmen tot Staatssecretaris herkozen6 stemmen waren op andere candidaten uitge bracht. Zonder eenigeu oplief is dit gebeurd; de stemming was eigenlijk eenc verrassing voor het publiek. Na al de groote praatjes, is dit resultaat wel ontmoedigend voor den Jingo, die intusschen, inoet ik eerlijk beken nen, trouw aan zijn vaandel blijft, want, zoo zeide een hunner hoofdor ganen, men heeft dr. Leyds voor het meerendeel herkozen onder voorwaarde dat hij spoedig bedanken zou. Wij Hollanders verheugen ons in deze herkiezing om veel begrijpelijke rede nen. Over de verdiensten van dr. Leyds is reeds genoeg gezegd, eene niet-lierkiezing zou alleen het gevolg zijn geweest van het dryven eener partij, die de Hollanders met hunnen invloed wil nekken. In hetgeen plaats heeft gehad, zien wij dat die partij nog weinig invloed heeft op de per sonen, die heslissen over het lot van het land. Veeleer zou men kunnen beweren dat de vijf stemmen, gegeven aan Fischer, inden Oranje-Vrijstaat, afkomstig zijn van leden, die de over tuiging hebben, dat dr. Leyds jhr. Bcelaorts van Blokland zal opvolgen. Van de herkiezing van dr. Leyds, in de vergadering van 27 Mei, geeft de Volksstem het volgende verslag De secretaris leest art. 5 voor, meldende dat voorziening zal moeten worden gemaakt voor het staatssecre tariaat, daar den 29sten Mei de diensttijd van dr. W. J. Leyds ver streken is. Dan wórdt tot de stemming over gegaan. Zonder zich een oogenblik te bedenken en zonder met elkander te confereeren. worden de briefjes door de leden ingevuld en opgevou wen. De bode gaat met de gesloten bus rond om de briefjes in ontvangst te nemen. Dc voorzitter opent ze en reikt ze den heer Van Niekcrkover, die met heldere stem leest dr. Leyds, xA. Fischer, Oranje-Vrijstaat enz.' Het is doodstil in de zaal, slechts het lid voor Lijdenburg hoort men. Als de twee eerste briefjes, bevattende den naam van dr. Leyds, zyn afge lezen, volgt er een met A. Fischer Oranje Vrijstaat, een weinig onduide lijk geschreven, zoodat de heer A. Wolmarans tien heer VanNiekerk op streek moest helpen. Daarna nog een en dan klinken bijna regelmatig om beurt dr. Leyds' en 's heeren Fischer's naam. Tot vijf stemmen blijven beide candidaten ge lijk, dan klinkt liet: dr. Coster, en daarna onafgebroken de naam van den tegenwoordigen staatssecretaris. Als de uitslag bekend is, geen ap plaus. doch de leden worden overval len door een lichten zenuwaehtigen lioestaanval tengevolge van de inspan ning, en in de verdaging wordt de uitslag druk besproken. De verslaggevers ijlen inmiddels naar hun kantoren en het telegraaf kantoor om het nieuws wereldkundig te maken. Vervolg Stadsnieuws Het ijkkantoor te Leiden zal na 25 Juni a.s. eiken Vrijdag en Zater dag van 9 tot 1 uur geopend zijn. Voor liet artsexamen aan de Am- sterdamsche universiteit is Zaterdag geslaagd de heer H. W. Huyknian, vroeger hier woonachtig. Te Utrecht slaagde voor liet examen practisch apotheker, de heer L. J.de Klerk, geboren te Haarlem. Onder de uitrustingstukken vaneen gebrekkigen bedelaar, die in den omtrek in Haarlem wegens dronken schap werd opgepakt, bevond zich o. a. een blauwe knoop, zooals de geheel-onthouders plegen te dragen. Men deelt ons mede, dat de lieer Jonker Zaterdag bij de begrafenis van Kroon tegenwoordig was als secre taris van de Ver. ter behart. van de belangen van het personeel der Werf Conrad en dat de heer Holst ais onder-voorzitter der vcreenigingsprak. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. K. van Eeglien, Hilversum, 7 pers. Viila «Lichtten en II. J Kloosterhuis, Amsterdam 8 pers. Villa Laura<i. R. II Kbbïnk. 6 pers Baron Mackay, 's llage. Villa «Paula door liet koor met orgèlbeleiding. J schot wel samen met de vrij groote werd geleid door den predikant der! kans op een huwelijk, dat natuurlijk Anglicannsche gemeente, den heer j bijzondere uitgaven medebrengt Santpoort. Een ruim 50-jarige vrouw, die van Haarlem naar Amsterdam wilde gaan, stapte Zondagavond bij vergissing in den trein die te 9.45 uit Haarlem naar Uitgeest vertrekt. Onderweg hare vergissing bemer kende stapte zij te Santpoort uit den trein en wilde in den trein stappen, die van Uitgeest kwam en met den anderen trein te Santpoort kruist. Deze trein was inmiddels reeds in beweging, zoodat de vrouw viel en onder den trein geraakte. De linkerarm en het linkerbeen met de lieup werden haar geheel van 't lichaam afgereden. De ongelukkige was dan ook dadelijk dood. Het lichaam werd naar het lijken huis overgebracht. Maandagmiddag was dc officier van justitie jhr. rar. Rethaan Macaré, ter plaatse. De identiteit der overledene is nog niet astgestel d. Halfweg. Door de politie alhier is opgespoord en aangehouden een schildersgezel uit Zaandam, die inbraak had gepleegd in het huis van de heeren Gebr. van der Beek in deu Houtrakpolder en uit dc kantoorkamer een bedrag van f5.27 bad ontvreemd. Beverwijk. Wij lezen in de Standaarddat in dit district de beer W. Hovy, lid der prov. Staten van Noord-Holland, de candidateur van den lieer Borret voor de kiezers zal komen verdedigen. De eerste bezending groenten en fruit werd Zaterdagmorgen vanwege de af deeling Beverwijk van den Boe renbond naar Engeland verzonden. De democratische kies vcreeniging te Assendelft c. a. besloot bij de a.s. herstemming de candidatuur Tak van Poortvliet te steunen. Haarlemmermeer. Dc heer G. A. A. Knaap treed hedenavond (Maandag) alhier op met het onderwerp: „Waarom wil de Anti-revolutionaire partij den heer G. B. 't Hooft als kamerlid verkozen zien?" De liberale partij heeft zicb voor de herstemming nog niet definitief verklaard; ze zal zeer waarschijnlijk de candidatuur ,,'t Hooft" steunen. MARKTNIEUWS. Haarlem, 21 Juni 1897. Aardappel- en Botermarkt. Aanv. Verk. Prijs. Boter 147 HL. 123 HL. f0,90 1,— Biggen 93 KG. 93 KG, f 3.0010,— Schram. 71 st. 71 st. f 11,14,- Aard. 134 st. 163 st. f 2.50 7,- VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Jubileum van de Koningin van Engeland. Zondag werd te 'sGravenhagc in de kerk der Engelsche gemeente, aan de Van den Boschstraat, de gods dienstoefening en dankzegging ge houden, welke, in dankbare "herinne ringen laan liet GO-jarig regeerings- tijdperk van Hare Majesteit de Ko ningin van Groot Brittannië en Ier land, denzelfden dag in alle kerken en kapellen in Engeland wordt ge vierd. Deze plechtigheid bad plaats in tegenwoordigheid van den gezant van Hare Britscne Majesteit bij ons Hof, den heer Howardden secretaris van het Engelsche gezantschap, den he Blund; en den vicc-consul van het Rijk alhier, den heer Brine, zoomede ten overstaan van eene belangstel lende schare, onder welke werden op gemerkt dc Russische gezantsehaps- raad, de heer De Berendsde meeste leden der Engelsche kolonie alhier, benevens verschillende aanzienlijke familiën uit deze staff. De dienst, voor deze gelegenheid geopend met het zingen van het En gelsche volkslied God save the Queen Retford, en was gelijk aan de ge bruikei ij ke Zondagsgodsdienstoefe- ning met uitzondering van enkele wijzigingen, betrekking hebbende op| bet jubileum van koningin Victoria. Zoowel voor het hoofd van bet Vcr- cenigd Koninklijk, de Koninklijke familie als voor de eenheid van land en volk, werdeii buitengewone gebe den uitgesproken. Vóór het einde van dezen dank stond hield de voorganger der ge meente van den kansel eenc rede ter herdenking van barer majesteits ge lukkige regeering gedurende 60-iaren en ter kenschetsing van den band van liefde, gehechtheid en gehoor zaamheid welke tussehen de Gebied ster en hare onderdanen, zoowel in het Rijk als in zijne koloniën, steeds heeft bestaan, daarbij de hoop uit sprekende, dat de Regeering van Ko ningin Wilhelmina even gelukkig moge zijn voor het Nederlandsche Volk. Ne der 1. Zuid-Afrikaansche vereeniging. Aan het jaarverslag, uitgebracht in de Zaterdag'gehouden vergadering is het volgende ontleend Het verslag brengt allereerst hulde aan de nagedachtenis van het over leden bestuurslid mr. H. A. L. Ha melberg te Arnhem, die van de op richting der vereeniging in 18SI als bestuurslid in functie was geweest en altijd de meest sprekende bewijzen gaf van belangstelling in haar stre ven. Het aantal leden in Nederland eD andere landen buiten Zuid-Afrika, dat bij den aanvang van dit boekjaar 1S41 bedroeg, vermeerderde sinds dien tijd (1 Mei 1896) met 108, en verminderde, door overlijden en be danken, met 152, zoodat het thans (1 Mei 1897) 1797 bedraagt. In den Oranje-Vrijstaat, waarvoor de heer A. Francken te Bloemfontein een nauwkeurige ledenlijst en de ge ïnde contributie toezond, daalde het aantal ieden van 47 tot 44. Dc ledenlijst- voor de Zuidafrikaan- schè Republiek wijst niet minder dan 312, die voor de Kaapkolonie 68 le den aan. Die cijfers hebben echter maar een zeer betrekkelijke waarde. Het schijnt aan dc correspondenten nog niet gelukt te zijn de in die lijsten voorkomende fouten te verbe teren. De Haarlcmsclie afdccling is op 29 Mei 1896 opgericht met 35 leden. Het kapitaal dei- vereeniging werd dit jaar vermeerderd door twee schen kingen. beide toegekomen' door be middeling van het "bestuurslid mi'. A. Van Naamen van Eemnes; de eene van A. A.. bestaande uit vijf aan deden der Voorschotbank voor Zuid- Afrika elk nominaal van 1" 100de andere van X. N. bestaande uit 30 aandeden van de Volksstem Maat schappij to Pretoria, elk nominaal van f 300. Het totaal der ingekomen giften voor liet- Taalfonds bedroeg op 1 Mei 1897 f 60.514,88 terwijl de uitbetaling van enkele toegezegde sommen nog gewacht wordt. Sedert Sept. 1896 is opgericht de Voorschotbank met een aanvankelijk kapitaal van f 10,000, waarvan f 2000 door de commissarissen en directeu ren is genomen, f 4000 döör het Taal fonds en f4000 door onze vereeniging. De veelvuldige aanraking tussehen den werkkring van het Informatie bureau en dien van de directie der Voorschotbank en de omvang, dien de werkzaamheden van het bureau genomen hadden, leidde tot het voor stel om het toezicht op de werkzaam heid van het informatiebureau ïfiet langer op tc dragen aan het bureau der vereeniging, maar aan eene com missie. die zich zou belasten met de tamelijk omvangrijk geworden corres pondentie, over emigratie en .wat daarmede samenhangt met verschil lende bewoners van Zuid-Afrika ge voerd. Dit voorstel word in een bestuurs vergadering van 12 October 1896 aan genomen besloten werd dat de nieuwe commissie den naam zou voeren van „Commissie voor Emigratie", en zoo inogelyk bestaan zou uit éen lid na mens de Voorschotbank, één lid na mens het Taalfonds, éen lid namens onze Vcreeniging en den heer 1). B. van Urk, als Secretaris. Het grondkapitaal der Voorschot bank is na do rondzending eener cir culaire weldra tot omstreeks f 20,000 gestegen. Thans bedraagt het f 24,100, eene som, die echter niet geheel vol doende is gebleken voor de bestaande behoeften, zoodat de directie her, grond- kapitaal wil trachten uit te breiden tot eene som van f 35,000 a f 40,000. Ofschoon wij, zegt het bestuur! alle reden hebben tevreden te zyn over de werking der Voorschotbank, die do zijnen Nederlanders in staat stelde in Zuid-xAfrika een nuttigen werkkring te aanvaarden, liceft zij teil aanzien van éénc klasse van emigranten nog niet, aan onze verwachting'beantwoord. Er bestaat in Transvaal groote be hoefte aan eenvoudige en degelnke Hollandschc dienstmeisjes, en zulke meisjes zijn hier te lande in grooten getale aanwezig. In liet belang der taal verdient wellicht geen emigratie meer onzen steun dan deze, omdat, de verhuizen de dienstboden in den regel na ccnigen tyd een huwelijk sluiten en moeders worden van Hollandsch-sprekende huisgezinnen. Daarom betreuren wij het, dat zoo weinig dienstmeisjes van de voorschotten der Bank gebruik kunnen maken. In den regel kunnen zjj geen borgen vinden. Misschien hangt die schroom om borg te blijven voor de terugbetaling van" het voor- juist niet medewerkt tot hetopleggc» van spaarpenningen. Wat hiervan zij, de ondervinding heeft geleerd, dat bekwame werklieden, zelfs als zij een t gezin hier moeten achterlaten, in den regel veel gemakkelijker bor gen vinden dan jonge dienstmeisjes doen. liet is te hopen dat onze Com missie voor Emigratie er in slagen zal andere middelen te vinden om de in allerlei opzichten zoo hoogst wen- schelijke emigratie van vrouwelijke dienstboden in '1 vervolg op ruimer schaal te doen plaats vinden. Maar tot dusverre schijnt zulk een middel nog niet gevonden tc zijn. Wilt aangaat eene stoomvaart ver binding met Zuid-vVfrika, deelt liet verslag mede dat Nederland niet. ach ter zal blijven als er cenige kans is lie stoomvaart verbinding te vestigen zonder tc groote waarschijnlijkheid van een trcurisr fiasco. Zoowel te Rotterdam als te Am sterdam begrijpen degenen, die de zaak kunnen uitvoeren volkomen haar groot gewicht. Maar tevens kennen zij de groote bezwarendie een uict- deskundige in deze zaken zoo ge makkelijk over liet hoofd ziet. In Januari 1896 was ons van ver schillende zijden liet denkbeeld aan bevolen, dat Nederland zijne sympa thie met den strijd der Transvalere aan den dag zou kunnen leggen door uit Nederlandsche bijdragen een mo nument, op tc richten, bestemd tot blijvende herinnering aau het verijde len van Jameson's strooptocht in de eerste twee dagen van 1896. Wij heb ben dit denkbeeld, dat sommigen onzer zeer toelachte, ernstig overwogen en o. a. een raming laten maken van de niet, onaanzienlijke kosten. Ten slotte hebben wij begrepen ons te moeten bepalen tot, het, aanbieden van een bijdrage van 100 p. st. aan do com missie voor de oprichting van een nationaal monument, die zicb inmid dels te Pretoria gevormd had. Evenals het vorig jaar was het aan tal der boeken, die wij op de voor waarden, in de voorrede van onzen catalogus vermeld, naar Zuid-Afrika zonden, niet groot. Wij hadden slechte tc betalen voor drie bibliotheken, één in den Oranjc-Yrystaat te Philippo- lis, en twee in de Zuidafiikaansche Republiek, namelyk te Vlakfontein en te Vrijheid. Het gezamenlijk bedrag onzer onkosten was f 921.87 tegen f 966.37' in het vorig jaar. I)e minister van binnenlandsc.be zaken beeft in den loop van dit jaar voldaan aan zyne belofte om dc uni versitaire examens open te stellen voor personen in het bezit van liet diploma van afgelegd eindexamen aan het gym nasium te Pretoria. Daar liet gymna sium tc Pretoria thans een vierde klasse heeft en de cursus vyfjarig is, zal het bedoelde eind-examen voor liet eerst in 1898 kunnen afgelegd worden. Het groot aantal Afrikaners uit de Kaapkolonie, den Vrijstaat en Natal, dat examens aflegt bij de Cape-Uni- versity, blijft feitelijk nog steeds van onze universiteiten uitgesloten, omdat de eischen bij ons zooveel hooger zijn dan in Engeland, Schotland en Duitsch- and. Wij hebben in vroegere jaar verslagen zoo dikwijls tc kennen ge geven," hoezeer wij dien toestand be treuren. dat bet niet noodig is daarop terug te komen. J Rit verslag brengt verder dank aan iet hoofdbestuur van het Roode Kruis dat in Mei 1896 achttien kisten met instrumenten, verbanden, tenten, ra- derbaren, brancards naar Pretoria zond. POSTERIJEN Ljjst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand Mei 1897. Mej. G. v. d. Rijst Amst., Mcj. W. J. Kooij. 2 stuks. Mcj. Haarse, allen te Amsterdam. G. A. Peltenburg, Breda. Van Kiel. Gouda. Mevr. Brons- ma 's Gravenhage. B. Simons, Gro ningen. Ilirsch, S. Duijmmijer beiden te Haarlem. Mej. J. A. Binkes, Hil versum. Mei. L. van Dort, Rotterdam. Briefkaarten. Eskens, Jansen, beiden te Amstcrd., 1Rademaker, T. van Noordt, 2 stuks allen te Rotterdam. Buitenland. W. Nausester, Abazia. Mcj. O. Gerritsen, Antwerpen. AB. Giesken, Bloemfortcin. M. Teding v. Berkhout, Menton. Mej. Wilkes, Paris. J. Ma- chielse. Pretoria. C. A. Nieman, Pre toria. Mevr. Taunay. Tunis. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prins Hendrikf van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 19 Juni Gibraltar. liet stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., vertrok 18 Juni van Padaug. Het stoomschip Sjxuirndam, van dc Holland Amerika Lijn, vertrok 19 Juni van Newyork naar Rotterdam, met 3100 vn. margarine en 975 vaten lard. Het stoomschip Prins Willem II, van Amst. naar Paramaribo, pass. 18 Juni Dungcness. Burgerlijke Stand. Bevallen: 18 Juni. C. M, v. Leuven -Buys z. (1.1.) 19. O. M. Verdel— Brinkman z. J. E. Heiloo—Wisse d. L. Kamphuis—v. Schagen d. O. Met- zeiaar—v. d.' Veldt d. E. de Vries— N ai witter d, 20. II. J. M. y. Leeuwen Janus z. A. v. d. Molen—Lucas d. 21. M. de Heer—v. Egmond d. Overleden20 Juni. P. J. Prenen 64 j. K. Margarethastr. J. Roeland - Hoetjes 96 j. Oranjestraat. J. B. v. Zutphen 3 j. z. Z. B. Spaarne. H.S. Wallach- Kaarden 75 j. Begijnhof.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3