Scheveningen. Als een gevolg van den jongsteu storm te «Scheveningen wordt nog ge meld dat dc duinen om, naby "en voorby de waterverversching van een halve tot 2'/. meter zijn afgenomen. De gemetselde afrit aldaar leed ge ducht, Zy is voor twee derden ge scheurd en verzakt, door het weg spoelen van het onderzend en tenge volge van ondermijning door het zeew ater. De bazaltglooiing zelf hield zich goed. Alleen is een gedeelte van de beschermende kleibedekking weg geslagen en ook is al het aan den duinvoet geplante riet weggespoeld. By den jongsten storm zyn 27 schuiten van Scheveningsche reeders zwaar beschadigd, enkele zijn onher stelbaar. Zondag waren op verschillende pun ten van liet strand visschers gepos teerd met haringtonnetjes als bussen, om giften te ontvangen, bestemd om in den nood van Scheveningen eenigs- zins te voorzien. Menigeen der talrijke bezoekers van het strand offerde een penningske. Studenten-onthouders. Dezer dagen heeft zich te Delft eene studenten-af deeling gevormd van den Nederlandschen Bond van geheel onthouders. Thans zijn alle Neder- landsche univcrsiteitsleden door stu- dentenafdeelingen in den Bond ver tegenwoordigd. V erkiezings-varia. Op het bureau van een wijkmees ter te Utrecht had daags voorde laatste verkiezing het volgende plaats. Kiezer: ..Mijnheer de wijkmees ter, ik wensen inlichtingen over de stemkaart, (lie u me thuis gestuurd hebt". „En dat is?" „Ja ziet u, ik zou graag weten, of ik nu op al de vijf stemmen móet, die op mijn kaart gedrukt staan." „"Wel neen. Ge"moogt slechts op éen enkelen candidaat stemmen. An ders wordt uw biljet ongeldig." „Maar op een En vroeger heb ik hier in Utrecht altyd op twee mannen voor de Tweede Kamer ge stemd. En nu maar op éen! Maar we hebben immers uitgebreid kies recht gekregen." De "wijkmeester geeft verklaring van de twee kiesdistricten, waarin Utrecht gesplitst is, en tracht den teleurgestelden politicus tevreden te stellen. „Maar mijnheer, als ik toch maar op één naam mag stommen, dan heb ik liever een andere kaart. Want onder deze vijf candidates is er eigen lijk geen een, die me heelemaal be valt, Geef me dan maar zoo'n kaart als mijn zwager ook heeft gekregen, waarop die generaal Bergausius staat. Want ziet u, ik ben zelf ook bij de artillerie geweest". (Hier maakt de kiezer een militair saluut). De wijkmeester verklaart, dat zulk een verandering absoluut onmoge lijk is. De ander, zijn stemkaart driftig neergooiende: „Dan kan je dat ding ook wel houden. Wat heb ik eraan De wijkmeester haalt zijn schou ders op en schrijft zwijgend voort. De kiezer verlaat het" lokaal, luide mopperendEn dat noemen ze nu uitgebreid kiesrecht Historisch. Bij het deel en van een erfenis te Oudenbosch ging het er tusschen de neefjes cn nichtjes, wier portie ech ter hoofd voor hoofd niet groot was, zoo druk cn rumoerig toe, dat men ten laatste elkander bij den kraag nam en de hulp der politie tussclien- beide moest komen. Door de directie der Stoomvaart maatschappij Zeeland wordt mede gedeeld, dat het bericht, dat teVlis- singen een officier van de mailboot Koningin-Regentes door de golven van de brug geslagen en aan de ge volgen daarvan overleden was, ge heel uit de lucht is gegrepen. Waar schijnlijk heeft hier eene verwarring plaats geluid met een sterfgeval op het stoomschip Duitschlandvan ge noemde maatschappij, welks eerste officier plotseling ten gevolge van een hartkwaal gedurende de reis naar Queenboro op jl. Vrijdag overleed. au een ongeval door eemge oorzaak van buitenaf is dus geen sprake. Stormweer. Het is wel merkwaardig zoo schrijft men aan de N. R. Ct. dat in Friesland, ten minste in het Noor den, van den storm van Zaterdag, die zoo vreeselijk in het Zuiden "heeft huisgehouden, niets is vernomen. Wel was het Zaterdag in den vroe gen ochtend een weinig buiig uit het Z.O., doch later in den morgen cn bijna den geheelen dag was het prachtig zomerweer met bijna helde re lucht en weinig wind, al vertoon den zich diep aan den westelijken horizont dreigende, zwarte wolken massa's. Eerst in den avond liep de wind door N.O. en N. naar N.W. en werd het guur met stofregen, ofschoon van harden wind geen sprake was. Wel stond de barometer den goheelendag zeer laag. Uit de mctereologische opgaven en dit verklaart het groote verschil over zulk een kleinen afstand is het centrum der depressie, die den storm veroorzaakte, gepasseerd tus schen het Noorden en het midden van het land. In dit opzicht is deze storm geheel een tegenhanger van den sneeuwstorm op 1 December, eenige jaren geleden, die bijna do fgeheele Wierumer vis- schersvloot vernielde en waarvan in het Zuiden des lands niets werd ge voeld. Een kip geopereerd. Een liefhebber van kippen te Ge- meid, had reeds eenige dagen gemerkt, dat een zijner mooiste exemplaren iets mankeerde en zich iets in den krop van het dier had vastgezet, al thans deze was en bleef gezwollen, zoodanig dat ten slotte alle voer ge weigerd werd en, oppervlakkig ge zond, het dier krachteloos in de ren bleef liggen, zoodat de dood werd verwacht. Met een scherp mes werd nu de krop opengesneden aan detegenover gestelde zijde van de luchtpijp en nu bleek, dat zich eeu prop gras in el kander gewikkeld had opgehoopt, wat verwijderd werd. De snede werd met een draad garen (zijde is beter) of liever de 2 sneden eerst de krop dichtgenaaid en daarna de huid. Ter verkwikking werd het dier eerst wat melk toegediend, daarna gekookte rijst en en later allerlei ge kookt zacht voedsel, dikvyls maar telkens weinig, ter voorkoming van het openbarsten der naden. Maandag morgen II dezer was het dier zoo •ezond als een viscli en 11 dezer is de operatie reeds geschied, dus mag worden verwacht, dat deze niet alleen goed gelukt is, maar dat het dier ook geheel herstellen zal. Letteren en Kunsi Photographie - tentoonstelling. Zondag is te Dordrecht geopend de afdeeling photographische kunst. De jury heeft de volgende bekro ningen toegekend Afdeeling amateurs. Zilveren medaille, aangeboden door den heer Hidde Nijland, burgemees ter van Oud-Dordt, E. F. van de Waereld, te Utrecht. Verguld zilveren medaille aange boden door het blad Lux, Joh. F. J. Huijsser te Bloemendaal, voor het beste genrebeeld. Zilveren medaille, aangeboden door het uitvoerend comité, jhr. H. Pauw van Wieldreeht, Zeist. Zilveren medaille, aangeboden door het Èhotografisch Weekblad te Apel doorn, Jacob Mensen te Rotterdam, voor het beste landschap. Zilveren medaille, aangeboden door het uitvoerend comité, K. Job Jr, te Amsterdam. Bronzen medaille aangeboden dooi den heer Hidde Nijland, W. K. baron van Pallandt te Roosendaal bij Arn hem. Bronzen medaille, aangeboden door het uitv. comité, mejonkvr. Louise W. van Rossum te Arnhem. Bronzen medaille, aangeboden door den heer Piet Bos, W. J. Voet Jr. te Haarlem. Yakphotografen. Bronzen medaille van het uitvoe rend comité, J. F. Blöte te Gro ningen. De zilveren medaille kon niet wor den toegekend wegens te weinig deel neming en qualiteit. Photographie-benoodigdheden. Zilveren medaille A. V. Ebel te Arnhem. Bronzen medaille B. Groote Co. te Amsterdam. Wetenschappelijke photographie. Bronzen medaille, luitenant J. Tho mas te Kampen, voor photographie met X-stralen. Sport en Wedstrijden, De Henley. De eerste vreemde ploeg voor de Henley-regatta is iu Engeland aan gekomen, ft Is dc Winnipeg-crew, die ten aansciiouwe van vele belangstel lenden haar eerste baantje roeide. The Sportsman vergelijkt den stijl dezer Amerikanen met dien der Ar gonauts in 1895. Hun slag is geen Amerikaansche, hoewel zij niet zoo ver naar achteren vallen als de En- gelschende slag is vry lang en goed volgehouden. In den loop dezer week worden meerdere huitenlandsche ploegen te Henley verwacht. Tom Linton en Stocks hebben Za terdag- voor de tweede maal een match gereden. Men zal zich herin neren hoe de eerste maal te Antwer pen Stocks met enkele centimeters won. De wedstrijd op de Crystal Palacehaan te Londen eindigde in een overwinning voor Linton, die 50,034 meter in het uur aflegde te gen Stock 49,94-3 meter. De derde wedstrijd zal nu moeten beslissen wie de sterkste is. RECHTSZAKEN. Gestolen meubilair. Yoor de rechtbank te Amsterdam werd Maandag voortgezet de behan deling van de zaak van Ruevekamp en Berkel, beklaagd uit een woning- in de 2c Jan Steenstraat een inboe del weggehaald te hebben zonder ver lof van den eigenaar en met het doel zich die meubelen toe te eigenen. Nog een zestiental getuigen werden gehoord w. o. de juffrouw, die juf frouw Stempel had afgeraden om de overdracht der meubelen te teeke nen en bij wie het kind den nacht van Zaterdag 10 op Zondag 11 April had doorgebracht, en een andere juf frouw, uit wier verklaringen weer' eens bleek, welke raadselachtige per sonen in een groote stad te vin den zijn. Ruevekamp had bij laatstbedoelde juffrouw in huis gewoond en daar kennis gemaakt met eenDnitsch meisje mede inwonende. De juffrouw was op een avond thuis gekomen. Toen had Ruevekamp gezegd, dat zij niet in huis mocht, maar de juffrouw had eenigen koetsiers een kwartje beloofd om R. uit het huis te zetten. R. was toen vrijwillig vertrokken en toen had de juffrouw bij het af gaan van de trap R. den hoed over de oogen geslagen. Maar later, toen dc juffrouw huishoudster bij een café houder was geworden, ontvang zij Ruevekamp als goede vrienden en kocht zij „voor drie pop" een mooie looper van hem. De juffrouw had ook zoo'n pret gehad bij voormelde ruzie, omdat R. naar vriend verweet dat hij een half jaar had gezeten wegens majesteitsschennis en deze R. voor de voeten gooide, dat R. drie jaren in de doos was geweest voor oplichting. Uit de verklaiingen der recher cheurs Reverting en Brouw bleek, hoe Berkel, toen hij op verzoek van juf frouw Stempel gevat was, gevraagd had of Ruevekamp „er ook al was", een vraag, die hem blijkbaar ontsnapt was, want hij kon er geen aanneme lijke reden voor opgeven, en tevens; bleek, dat Ruevekamp vóór zijn aan houding voortdurend beweerde niets van de zaak te weten, terwijl hij voor J den commissaris van politie eensklaps verklaarde den boedel overgenomen te hebben. Ruevekamp bleef bij zijn beweren den inboedel overgenomen te hebben.: De nota was hem" door Stempel over handigd. Berkel's hand geleek wel iets op het schrift van de nota, zoo als te zien was aan visitekaartjes door hem voor R. geschreven. Ber kel had in de onderhandelingen o vel den aankoop ook een groot aandeel genomen. Dc subst, officier van justitie, mr. Baart de la Faille, kwam ua de pauze aan het woord. Spr. achtte een zware straf noodig en requireerde tegen Reuvekamp wegens diefstal, bij herhaling gepleegd, een gevangenisstraf van vief jaren en zes iïiaandeu, en tegen Berkel, wegens medeplichtigheid een gevangenisstraf van drie jaren en zes maanden. Als verdediger van Ruevekamp trad op mr. Land. PI. meende, dat wat zijn cliënt gedaan heeft, niet kan ge- qualifieeerd worden als diefstal, want volgens zyne opgave had liij door het koopcontract eenig recht gekregen, j De vraag was nu Óf het koopcontract valsch was en of Ruevekamp dit wist. PI. hechtte niet zooveel waarde aan het oordeel der deskundigen. Hij ge loofde ook wol, dat Ruevekamp te goeder trouw was. Hij vond de ver klaringen van Stempel niet geheel onverdacht. De boel was door Stempel verkocht om de schuldeisehers en de vrouw te bedriegen. Het moest geheim blij ven en nu dacht Ruevekamp, dat Stempel comodie speelde en toen gin] hij meedoen. PI. geloofde dat niet bewezen is dat R. zich door middel van een met zijn kennis vervalscht stuk heeft meester gemaakt van die goederen. En achtte men bekl, schuldig, dan was het feitinog onjuist gequalificeerd als diefstal. Hier had art. 225 (valseli- hcid in geschrifte) toegepast moeten worden. Veroordeeling kon z. i. in geen geval volgen. De verdediger van Berkel, mr. Log gere Jr., was van oordeel dat zijn cliënt niets anders heeft gedaan dan getracht den 2en getuige te bewaren voor schade, daar hij wist dat de man de goederen vilde verkoopen. Dat Ber kel" het koopcontract zou hebben ver valscht gelooft pl. niet, maar al was dit zoo dan - is een valsch contract toch nog geen bewijs van een dief stal. Pl. meent, dat de diefstal niet vol doende bewezen is. Dan is er ook geen medeplichtigheid bewezen. Maar al was het eerste liet geval, dan is de medeplichtigheid nog niet daar. Pl. concludeerde tot vrijspraak. De subsi-qffieier weersprak dat art. 225 toepasselijk was. Er is toch vau het valsche stuk geen gebruik ge maakt om het goed te krijgen. Uitspraak Vrijdag 2 Juli a. s. Brandstichting. Voor dc rechtbank te Amsterdam werd Maandag heervat de zaak tegen Levinus Smit, den banketbakker, aan wien ten laste wordt gelegd dat hij in zijn woning aan de Wittenburger- graent brand heeft, gesticht. Mr. Baart de la Faille, subst. offi cier van justitie, ging de verklaringen der verschillende getuigen, in het bijzonder van mej. Bongers, na en wees vooral op de pogingen door bekl. in het werk gesteld om getuigen Bon gers en getuige Baling, zijn bediende, over te halen hem te helpen bij het vrlvoeren van zijn daad. Het O. M. wees, er verder op, dat het vorige jaar op denzelfden dag (van Zondag op Maandag, wanneer Batink buitens huis sliep) in de woning vzn bekl. brand was ontstaan; dat de koop mansgoederen te hoog waren verze kerden dat bekl. geldgebrek had. Het O. M. betoogde ten slotte dat door liet stichten van den brand door bekl., gevaar was ontstaan voor de goederen ee de levens van de bovenbewoners van belendende per- ceclen, en drukte er op dat er in be trekkelijk korten tijd 4 maal ten huize van bekl. brand was geweest Hei O. M. eischte daarom 5 jaar gevangenisstraf. Mr. Frank van Lennep zeide dat deze zaak vol mysteriën was, die zoo vele grieven waren tegen de instructie. Onder die mysteriën noemde pl. o. de quaestie Óf het petroleumtoestel in den brand kon geraken; de quaestie van de gevallen petroleumlamp; de vraag: „waarom zou bekl. brand heb ben willen stichten?"; de vraag: „waartoe heeft hij de ontvangen assu rantiepenningen besteed enten slotte de vraag: „hoe kwam de deur open toen de brandweer kwam Een an dere vraag was: „is er hier sprake an brandstichting?" Dit diende toch eerst uitgemaakt te worden, voor men van een brandstichter kan spreken. Pl. wees op de uiteenloopende ver klaringen van get. Bongers. Zoo had zij o. a. in de instructie öez gd het plegen van het feit gezien te hebben door een ruit met vitrages en ter terechtzitting door een deur. Eu nu had pl. dit, onderzocht en het was hem gebleken dat get. dit onmogelijk heeft kunnen zien. Nu was er wel een brandluchtje aan bekl., door de herhaalde branden, maar spr. wees er op dat van geen dezer branden de oorzaak vastgesteld is. „Hoe heeft de brand gewoed vroeg pl. Er wordt verondersteld dat hij ontstaan is door het omstooten van het petroleumstel, maar hoc rymt men daarmede, dat het tafelblad geblakerd is, en de poo- ten niet. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op Vry dag 2 Juli. GEEVIEN&O NIEUWS. De jubileumfeesten, in Engeland. De officieele feesten zijn Zaterdag avond begonnen met, een schitteren den fakkeloptocht t,e Windsor. Hier aan nam de geheele koninklijke garde met uitzondering van enkele compag nieën cn escadrons, die te Londen voor den paleisdienst waren achter gebleven, deel. Ongeveer 6000 man onder bevel van den hertog van Con- naught, den jongsten zoon van de koningin, schaarden zich tegen tien uur in de gelederen. Aan het hoofd stelden zich de horse-guards met de muziek, begeleid door ruiters met napbtalaiitaarns. Daarna volgden de royal-bucks-huzaren, de royal-artille- ry, de coldstream garde, genietroepen, Schotsche garde, grenadiers en High landers, alles met muziek. Ter gele genheid van het feest hebben "alle manschappen nieuwe uniformen ge kregen. waarvan de metalen versier selen prachtig schitterden in het licht der fakkels De optocht was niet lang, in enkele minuten trok de stoet voorbij, doch liet schouwspel was onvergelijkelijk schoon. Op het oogenblik dat men de gala-vertrekken van liet paleis voor bijtrok, vertoonde de koningin zich op het balcon, omgeven door de prinses en den prins van Wales, de hertogin en den hertog van York, den hertog van Öaksen-Coburg-Gotlia, prinses Christina van Sléeswijk-Holstein en andere leden der koninklijke familie. Niettegenstaande het heerlijke schouw spel en de serenade te barer eere is de Koningin niet afgeweken van haar gewoonte om zich "om tien uur ter ruste te begeven. De talrijke toeschouwers echter hieven tot laat in den avond hijeen. Uit Londen waren duizenden naar Windsor gekomen om bij de feesten tegenwoordig te zijn. De treinen ver voerden niet minder dan 18,000 per sonen in den tijd van 7 tot 9 uur. De estrades en tribunes ter zijde van den weg waren stampvol. De versie ring was wegens den regen gedeel telijk achterwege gebleven, zoodat de wegen er niet zoo feestelijk uitzagen als anders wel het geval zou geweest zijn. Doch in het flikkerend licht dei- flambouwen vormden ook de kale, wit houten tribunes, met honderden kijkers bezet, een schilderachtig tooneel. Den volgenden dag. Zondag, heeft de Koningin persoonlijk dc uitdeeling der hcrinneringsmedailles geleid. Deze medailles zijn vervaardigd door den graveur Allan Wyon, wiens familie reeds sedert George III de groot- zegels van den Staat en het koninklijk huis heeft vervaardigd. Zij zyn op gehangen aan een blauw moirée lint met tweekleurige» rand. Aan de eene zijde staat de beeltenis van koningin Victoria met het, omschrift: „Victoria, koningin, keizerin", aan de andere zijde een guirlande van heraldieke bloemen, rozen, klaver en distels, waarbinnen de woorden„Medaille, gegeven door de Koningin, ter her innering aan de voltooiing van het zestigste regeeringsjaar Harer Ma jesteit". De medaille is vervaardigd van goud voor de leden der koninklijke familie, van zilver voor de ministers en hooge staatsbeambten, van brons voor het personeel der hofhouding, de soldaten, onderofficieren en officie ren der koloniale troepen, die aan den optocht van heden deelnemen. De koningin Victoria vergezeld van keizerin Fnedrich en de prinsessen Beatrice en Christiaan van Sleeswyk- Holstein, is Maandag van Windsor Castle te Londen aangekomen en be gaf zich per ry tuig naar Buckingham Palace. Een ontzaglijke menigte langs den geheelen weg van Paddington station tot het paleis juichte Har Majesteit toe. De straten waren ver sierd met vlaggen, bloemen en schil den. Het was een schitterend schouw spel. Het weer was mooi. Nu alleen geluncht te hebben ont ving de Koningin in de drawing roon van het paleis de koninklijke en an dere jubneumsgasten. Daarna ver leende zij audiëntie aan de Indiscln vorsten en de vertegenwoordigers vai vreemde mogendheden. Flink beloond. De 4e officier van de Scot, Cliffon die overboord is gesprongen om. Bar- nato te redden, beleeft genoegen aan zyn ferme daad. De passagiers vau de Scot gaven hem 100 guineas vooi een gouden horloge, een tooneelkijkei en een teleskoop. Uit Johannesburg heeft hij ook, met een vleiend tele gram, een som golds gekregen, hoe veel, zagen wij niet vermeld,'maai dat zal wel geen klein peetje zyn En de coroner en zijn jury, te South ampton, die Parnate's dood te onder zoeken hadden, prezen hem in zoo krachtige bewoordingen, als derzei ver stadhuistaal ter beschikking had. Landverraad. Het hof te Nancy heeft een her bergier, die door soldaten en onder officieren in het bezit wist te komen van kaarten en plannen van mobili satie, om ze daarna aan Duitschlanc over te leveren en die de namen dei Fransch'cn, die in Elzas-Lotliaringei voor Frankrijk spionneeren, had trach ten uit te vorsclien, om ze ingelijk* aan Duitschland te verraden, wegen? spionnage tot drie jaar gevangenis] straf en 500 frs. boete veroordeeld Sattler—zoo heet de man—is oud soldaat; hij heeft den oorlog van 187( meegemaakt en is daarna Franse! gendarme geweest. Schadevergoeding aan Turkij e De correspondent der Frankfurter Zeitimg te Konstantinopel beweert uit zekere bron te kunnen mededee- len. dat Turkije onvoorwaardelijk de volgende schadevergoeding zal vra gen Uitgaven van liet ministerie van financiën voor het leger 34,000,000 frs.van het ministerie van oorlog 27,500,000 frs.; vermoedelijke uitga ven tot aan het sluiten van den vrede 30,000,000 frs.; spoorwegtransportkos ten enz. 14,000,000 frs.; uitgaven vooi de marine 3,000,000; noodzakelijke strategische veranderingen dpr spoor- weglijnen voor mogelijke latere mobi lisaties 20,000,000 frs.; het herstellen der Turksche marine voor den diensi in tijd van oorlog 10,000,000 frs.; uit gaven voor pensioenen enz. 35.000.000 frs. In het geheel eischt Turkije een schadevergoeding van 175 millioen francs. Een verstokte zelfmoordenaar. De kleine De K., zoon van een schipper te Willebroeck, is acht jaar oud en heeft reeds zeven twintig maal getracht zich van het leven te berooven. Om dc ge ringste berisping zyner ouders spr hurt hij over boorddeze kunst heeft bij uitgehaaldzes maal te Antwerpen, vyt maal in liet kanaal van Wille broeck, tusschen Antwerpen en Brus sel negen maal in het kanaal var Leuven, vier maal te Gent en drie maal te Brussel. Telkens werd de hardnekkige zelf moordenaar gered door zijn vader, zijne moeder of zijne zuster. Thans heeft men den knaap in een krank zinnigengesticht geplaatst. Aan den dood ontsnapt. Naar uit Rangoon aan de „Times" gemeld wordt, is luitenant Pottinger, die langen tijd met Lawrence cneen troep Goerkba's de bronnen van de rivier de Irawady heeft nagespoord, door zwarte Mairu's aangevallen. De reizigers ontsnapten ternauwernood levend naar China, maar verloren al hun bagage en ook na grootc ont beringen eenige mannen van hun ge leide. Een HoHandsche bouwmaat schappij te Weenen, De correspondent der N. R. Cf te Weenen schrijft het volgende: In Holland wordt veelal geklaagd over het gebrek aan ondernemings geest, in Weenen daarentegen wordt Holland's energie geprezen omdat ,,'t Zij dan, Erna", sprak hij, „een jaar is snel voorbij. Dan keer ik terug, neem de plaats in de zaak waar en dan zal ook de woning mijner ouders, die zoo lang ge sloten en onbewoond bleef, weder geopend worden. Op den dag waarop ik deelnemer der firma Treuenfeld en Göldner word, trek ik in mijn huis en gy zult mij daar niet lang alleen huizon laten." Eene innige omhelzing bevestigde nogmaals het verbond; dan keerden zy uit den tuin, waar hun onderhoud had plaats gehad, in het huis terug. Weinige uren later verliet Benno de stad. Een jaar verliep, voor Erna in stille droomen en ver wachtingen, voor Benno in zien en genieten, in loeren en ondervindenterwijl zij tot een statige maagd op groeide, werd hij een man. Vlytig werden blieven over den Oceaan heen en weer gezonden. Hij vond het hier zoo aangenaam, dat hij er zelfs aan dacht, zijn opont houd te verlengen, niettegenstaande hij door haar vurig verwacht werd. Benno had niet gedroomd, dat zijn terugkeer nog door iemand anders, namelijk door mevrouw Göldner zelf ook zoozeer gewenseht werd. Zooveel invloed zij ook op haar man had, zy kon er hem niet toe brengen de siad M. te verlaten, voordat Benno dc directie van 'thuis zou overnemen. „Ik moet op myn post blijven, totdat hij komt", zei hij, wanneer zij bij hem er op aandrong, om zich voor goed uit den handel terug te trekken; „maar 'tzal een bittere noot voor mij zijn, wanneer hij een duidelijk in zicht in den lieelen toestand onzer zaak verkrijgt," zuchtte hy. „Hij zal zich niet te beklagen hebben, dat gij zijn vermogen verdubbeld hebt," spotte zij. „Benno zal de wijze, waarop dit geschied is veraf schuwen." „Ts zij dan oneerlijk, onrechtvaardig?" vroeg mevrouw Göldner bits. „Neenmaar zoo heeft vroeger de oude firma niet gehandeld." „Nu, zoo laat hem bij zyn oude gewoonte der firma", verklaarde mevrouw Göldner„als hij komt zult gjj rijk genoeg zijn, om u en ons een aangenaam verblijf in ae residentie te verschaften." „Ons", herhaalde de heer Göldner met klem„meent gjj dat Erna naar de residentie verlangt?" „Wat wilt gy daarmee zeggen?" „Ik vrees, haar hartewensch is meer om hier onder oude gewoonten in het stamhuis te blijven." Mevrouw Göldner lachte hard op. „Zeg het toch maar duidelijk, gij gelooft, dat zij er aan denkt om Benno's wouw te worden." „Natuurlijk, zy leeft immers, om zoo te zéggen van zijn brieven." „Ik lees alle brieven, die zy schrijft evenals die, welke zij ontvangt," was 't antivoord, „zij zijn onschuldig: wa ren zy het niet, zoo zou ik er een einde aan maken." „Wat zou het meisje hier ook anders doen, dan brie ven aan Benno sehryven en van hem droomen Heeft zy hier andere bezigheden? Heeft zij ooit andere jonge heeren leeren kennen, waarmee zij Benno vergelijken kon Laat haar maar eens in de residentie zijn en om ringd van beschaafde en voorname heeren, heel gauw zal zij dan Benno vergeten." „Misschien ware zij gelukkiger wilde hij bemer ken, maar de vrouw onderbrak hem. „Neen!" riep zij, „ik ken mijn kind heter dan gij. Het leven, dat zij tegenwoordig leidt, behaagt haar even min als mij. Te lang hebben wij het verdragen, maak er een einde aan." „Als Benno komt," was zijn antwoord. Mevrouw Göldner verwachtte hem met ongeduld en was zeer ongerust, toen Benno langer weg bleef, dan voorheen bepaald was, en toch kwam bij vroeger dan hy zelfs wilde, en dan de anderen vermoedden hij kwam tengevolge eener ongelooflijke tijding die hem gewerd. „Het huis Treuenfeld en Göldner heeft zijne betalin gen gestaakt," was de korte inhoud van het telegram, (lat hy in de bevende hand liield, en aanstaarde; hij wist niet of hy dc woorden gelooven zou. Droomde hij Hij had reeds beleefd, dat tronen wankelden en stort ten, dat, machtige vorsten van hun kroon beroofd wer den, ook had hij mannen leeren kennen, die van hooge afkomst en vroeger in weelde en genot geleefd, nu als arme pakdragers aan een hoek der straat stonden om een stuiver te verdienen. Nooit echter had hij aan de ge goedheid en soliditeit van het huis Treuenteld en Göld ner getwqjfelddat de zaken gedurende zijn minder jarigheid zoo waren achteruit gegaan, dat scheen hem onmogelijk. Nog denzelfden avond van den dag, dat hem het te legram gewerd scheepte hij zich in, op een schip dat zeilree lag in de haven van New-Yorktwaalf dagen later landde hy te Hamburg. Hij nam zich geen tijd om zijn vrienden te bezoeken of bij klanten van zijn huis informaties te gaan nemen, neen. hij wilde nie mand zien; hy was nu onteerd, ja gebrandmerkt voor altijd. Onverwachts kwam hij te M. aan. Zonder zich tijd te gunnen om van klceren te verwisselen, spoedde hij zich naar het oude huis Treuenfeld en bleef daar als ver steend voor de deur staan. De bureaux, en magazijnen waren gesloten; bij meende, dat het groote uithangbord, waarop met gouden letters de namen Treuenfeld eu Göldner stonden, met rouwfloers omhuld was. Het wa ren zijn tranen, die hem alles als in een nevel hulden. Hij streek zich met een hand over het voorhoofd, als wilde hij dit teeken van zwakte wegvegen. gg Bleek als een doode, maar met een vasten stap trad hij binnen. HL Met liet voornemen, zooveel mogelyk kalm te blijven ging hij regelrecht naar dat gedeelte van 'fc gebouw alwaar Göldner zijne vertrekken had. Hij wilde den toe stand yann niemand anders vernemen, dan van Göld ner zelf, en niemand zien, niemand spreken voordat hij volkomen op de hoogte der zaak was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2