Tweede Editie. NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. S4e JaErgansr. Dondcrtiar 24 Juni $897. No 4287 j^onsosTHOvrEnsrTSFH/iJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandens 1.30 Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers6.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 j de omstreken 'en franco per post 0.371/:» -AJD V iiJ-R/JEZtSTTTtfrNT: -5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Bockhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kir-ino Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten rooi- het Buitenland: Compagnie Générale, de Publirité Elrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBluemendaaL Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zandvoart, J. ZWEMMER; Heide Velseri), J. OOSTERHOF: IJmuiden, TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIÉ, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. STAD5NIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 23 Juni 1897. De majoor PI. T. Chappuis van het 4e reg. inf. alhier, is benoemd tot ridder -3e ld. van den Rooden Adelaar van Pruisen. Het Christy-zadel. Het zadel is van het tegenwoordige rijwiel, om eens een stoute beeldspraak te gebruiken, de Achilleshiel, de zwakke plek. Hoort ge wielrijders en wielrijdsters over hun fiets klagen, dan geldt die klacht vaak de banden, maar" veel vaker het zadel. Naar 't schijnt moet ieder wielrijder een za del hebben, dat speciaal voor hem geschikt is; neemt hij op raad van een ander het zadel dat dezen zoo uitstekend bevalt, dan blijkt hem al licht, dat dit gansch niet in zijn smaak valt. Om kort te gaan't, is met een zadel als met een paar schoenen. Men moet die van zijn buurman niet aan trekken, want meestal passen ze niet. Er waren dan in de laatste jaren ook tientallen soorten van zadels in gebruik, toen onlangs plotseling een nieuw soort aan het daglicht kwam, dat aangeprezen werd door doctoren, door wielerbladen en (wat meer zegt) door wielrijders, als het zadel bij uitnemendheid, het zadel voor iedereen. Dat zadel, het Christy-zadel, was niet alleen sierlijk en solide, maar het was ook anatomisch juist, dat wil zeg gen het was ingericht overeenkom stig den houw van het menschelijk lichaam. De ontdekking van Amerika heeft indertijd niet zooveel opschudding ver wekt, als de uitvinding van dit zadel. Alle wielrijders en -rjjdsters, die op advies van vriend of vriendin een zadel gebruikten, dat hun niet beviel, zagen in dit zadel de gloring van een dageraad van onvermengde peddel vreugd en de navraag is dan ook in enkele weken zoo groot geworden, dat er haast geen Christy-zadel meer te krijgen was. De ervaring nu, die de meesten van dit zadel opdoen, is dat het de eerste twee of drie keer slecht bevalt. Dat is volstrekt geen wonder. Aan ieder nieuw zadel"moet men gewen nen. Doch er zijn er ook (wij kennen er persoonlijk twee,) die ook na den eersten proeftijd met dit zadel niet overweg kunnen, er stijf en pijnlijk van werden cn het na herhaalde nieuwe beproeving, weer hebben af geschaft. Dit bewijst nu niet, dat het Christy- zadel geen goed zadel kan wezen, maar het bewijst wel, dat het niet deugt voor iedereen. Wil men nu zeggen, dat de menschen die er niet mes overweg kunnen, anatomisch on juist zijn. omdat het zadel immers anatomisch juist is, ons is het wèb maar de wielrijder vraagt ton slotte naar een zadel waarop hij prettig en gemakkelijk zit, al is dat (desnoods) niet precies gemaakt overeenkomstig den houw van het menschelijk lichaam. En de slotsom waartoe wij wilden komen is deze: trek uw buurmans schoenen niet aan, want ze zouden u kunnen pijnigenkoop geen Christy- zadel omdat uw vriend of vriendin er tevreden over is. Tracht er eerst een te leenen en probeer dan of het u bevalt cn koop er geen, voordat ge er een goede ervaring van hebt op gedaan na cca keer of vier en liefst na een tochtje van een paar uur. De heer Joh. Doornekamp, die het rijwielmagazijn in de Groote Hout straat 10S exploiteert, heeft dezer dagen bij onze stadgenóoten een aar dig rcclamekaartje rondgezonden, waarin op de binnenpagina's de uren van vertrek der spoortreinen en trammen van en naar Haarlem voor komen. Het is een gemakkelijk kaartje, dat zijn dienst wel zal doen. Verder kunnen wij melden, wat ook reeds in advertentiën is aangekon digd, dat de heer Doornekamp thans ook de agentuur der Hinde-rijwielen, een zeer elegant rijwiel, heeft. Wij ves tigen cr ten laatste nog de aandacht op, dat de heer Doornekamp binnen eenigo weken in perceel Groote Hout straat 111 een wielrijschool zal openen. Ter zijner tijd komen wij daarop terug. Door de politie alhier zijn inbe- slag genomen een valsehe rijksdaalder voerende de beeltenis van koning W illem Hl en het jaartal 1864 en een valsehe gulden met de beeltenis van koningin Wilhelmina met onleesbaar jaartal. BI3INENLA223 Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat H. M. Vroom te 's-Gravenhage. Bij bet Departement van Koloniën belast met de waarneming der be trekking van hoofdcommies. deOost- indische ambtenaar met verlof J. Pee- len, laatstelijk assistent-resident van Martapoera, thans bij het departement gedetacheerd; bevorderd tot commies, de adjunct-commies J. J. Estor, en bevorderd tot bode, de assistentbodc W. B. Morren. Aan den commies by het departe ment van koloniën jhr. G. J. van Tets, verleend de titulaire rang van hoofdcommies. Mr. J. W. L. M. van Oordt, hoofd commies bij het departement van ko loniën, op zijn verzoek, wegens phv- sieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van den titulairen rang van referendaris. Atjeh. Bij het departement; van koloniën is ontvangen het volgend van 22 dezer gedagteekonde telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië be treffende een excursie op 14 dezer naar Gleieng: „Eerste dag vijf sterke bentings genomen. Gesneuveld een Amboineeseh sergeant, niet gevaarlijk gewond lui tenant J. Vethake, (matten kogel) en 12 militairen beneden dien "rang. Vijand liet 11 dooden liggen. Bivak Tjot-Gle betrokken. Tweede dag na slechting bentings terug naar Indrapoeri. Vier militairen beneden den rang van officier licht gewond. Het jubileum van koningin Victoria. De Britsche vlag wapperde Dins dag van de gebouwen van bet ge zantschap in het West-Einde het vice-consulaat, de Anglicaansche kerk van enkele huizen, bewoond door en kele in de residentie gevestigde En- gelschen o. a. van de werkplaats van den heer Wilson aan den Loosduin- schen weg en van het hotel den Ouden Doelen, dat gewoonlijk vele Engel- sche familiën huisvest, naast de Ne- derlandsche driekleur, alles ter cere van het jubileum van Hare Britsche Majesteit. Van 3—5 uur des middags kwamen de in de residentie cn elders geves tigde leden der Kolonie op receptie bij den Engelschcn gezant in het le- gatiehötel. De minister ontving de onderdanen van Koningin Victoria op de hoffelykc wijze, die zijne feesten steeds kenmerkt. Gedurende het bij een zijn in de ruime met feestgrocn versierde zalen van het hotel "werd aan de bezoekets een namiddagthee aangeboden. De leden van het corps diploma tique, van (1e hofhouding en burger lijke eu militaire autoriteiten hebben door het schrijven hunner namen in een hoek den gezant met het jubi leum gecomplimenteerd. Ter eere van den dag gaf de gezant des avonds een officieel diner in groot gala, waar aan de gezant aanzat met de volgen de gasten: de minister van buiten- landsche zaken, de vice-president y/d Raad van State, de Opperkamerheer der Koningin, de Commissaris dei- Kon. in Z.-11., de burgemeester dei- residentie, dc chof van het kabinet bij „huitenlaudsche zaken", de gezan ten van Rusland, Amerika, België, Oostenrijk-Hongarije, Spanje, Frank rijk, Turkije, Portugal, Italiëj Japan, de pauselijke internuntius, de zaakge lastigde van Duitschland, de secreta ris der Eugelschc legatie, de predi kant der Engelsehe kapel en de Brit sche consuls' te Amsterdam en Rot terdam. In den avond werd aan den poort, die toegang geeft tot het ge bouw der legatie, een schitterende illuminatie ontstoken, voorstellende het koninklijk wapen der Engelsehe vorstin. Waar? Men herinnert zich, dat het Hbld. reeds eenige namen gaf van hen, die in een nieuw ministerie zitting zouden hebben. In betrekking tot dit bericht werd aan dc anti-rev. Nederl. voor waar medegedeeld, dat dezer dagen een jongmensch voor zyne belangen aan liet departement van buitenland- sche zaken moetende zijn, van een hoofdambtenaar ten antwoord ont- „II hebt niets meer van mi nister Roëll te verwachten, maar gij zult u over eenige weken hebben te vervoegen tot den heer Miehiels van Yerduynen." RÖntgen-stralen. De Rönlgen-stralen zijn te 's-Gra- venhagc toegepast ten dienste der justitie. Vanwege het militair hospitaal zijn nl. op verzoek van den auditeur militair op een klassiaan uit Vlis- singen proeven genomen met de Röntgen-stralen om te onderzoeken of zijne opgace juist was, dat liy nl. niet zoude kunnen bukken, omdat er een stuk naald in zijn lichaam zoude zetelen en op grond daarvan voorge geven had geen dienst te kunnen verrichten. Bedoelde klassiaan was voor den krijgsraad gesteld. Het onderzoek had plaats ten huize van ccn stadgenoot, die daartoe wel willend zijne "doelmatige instrumenten afstond. Een stuk van een naald werd echter niet in het lichaam ontdekt. Trein vertraging. Dinsdagmorgen moest de mailtrein van Vlissingen naar Oberhausen te Breda stoppen wegens een defect aan de Westinghouserem. Nadat een en ander gerepareerd was, kon de trein met 15 minuten vertraging dc reis voortzetten. Na den storm. Men meldt uit Werkendam: Thans kan men zoo tamelijk een overzicht verkrijgen van de ver woestingen' door den hoogen vloed van Zaterdag 1.1. aangericht in de streek tnsschen Werkendam en Dord recht (tusschen de Noord en de Nieuwe j Merwode) en verder in den Biesboseh. Niet alleen, (lat massa's hooi zijn be dorven of weggedreven, maar ook de veestapel heeft veel geleden. Op tal van plaatsen zijn veel schapen ver dronken, en ook hebben verscheidene runderen er het leven bij ingeschoten. Thans is ieder bezig te redden, wat nog te redden valt. Daarbij doen zich echter moeilijkheden voor van hijzonderen aard, die onder al die ellende nog aanleiding geven tot grap pige tooneelen. Als men zich slechts verbeeldt, dat groote partijen hooi en gras op verschillende plaatsen zijn aangedreven en, soms van polders of waarden die uren verder liggen en als men dan nagaat, dat daarop door verschillende personen vaak aanspraak wordt gemaakt, dan begrijpt men eenigszius het gekibbel en het ge kijf, dat daarvan een gevolg is. De wijsheid van Salomo was hier vaak noodig, om ieder zyn eigendom terug te bezorgen. Gemakkelijker gaat het met de viervoeters, omdat die beter te herkon- nen zijn. Toch kost het ook daarmede veel moeite eer ze alle, voor zoover ze niet verdronken, weer in hun eigen weide zyn. Verbazend is het, welke afstanden sommige al zwemmende hebben afge legd. Zóó werden drie runderen van dc „Tonplaat" aan den rechteroever der Nieuwe Merwede op den „Bra bander" aan den linkeroever in eene griend teruggevonden. Op enkele polders, die niet volliepen, was dc veestapel na de overstrooming met verscheidene beesten vermeerderd, die deze oasen al zwemmende bereikt hadden. Kortom, het is een zoeken, een vragen, een informeeren zonder einde. De groote, enorme schade, die velen ten gronde zal richten echter blijft. Ook de eigenaars der polders zullen honderden guldens moeten uitgeven om gaten in kaden en waterkeenngen te dichten. Letteren en Kunst. Muziekcritici voor de rechtbank. Er was Maandag te Berlijn zóó groote belangstelling voor de 'behan deling van het proces der muziekcri tici W. Tappert cn W. Laekowitz tegen dr. Alfred Kempner (Kerr), dat bij het begin der zitting de orde met moeite in de kleine gerechtszaal werd gehandhaafd. Vele opgeroepen getui gen waren niet verschenen, de zanger Götze en zijn vrouw, Georg Liebling, Flörschheim, Taussig, frl. Schmidt, dé concertagent Julius .Sachs, die wegens beroepsbezigheden afwezig waren of om gezondheidsredenen Kissingen, Karlsbad enz. liadden opgezocht. Als eerste getuige werd de tenor zanger Sybcrg gehoord. Die wilde in October een concert te Berlijn geven, en vernam van den concertagent Sachs, dat hy vooraf dc stukken van zyn programma diende voor te zingen aan de critici Tappert eu Laekowitz dat wilde zeggenhij moest bij Tappert „zwei Standen nchmen" a 50 Mark, zoodat 't beste was voor Tappert 100 Mark, en voor Laekowitz 50 Mark te bestemmen. Sachs zou gezegd heb ben ..geld neemt niemand hunner, maar 'honorariumSybei-g had ge antwoord, dat hij dit wel wist. Ver der zou nog 50 Mark verdeeld zyn tnsschen twee heeren, wier namen ge tuige niet meer wistde een kreeg 30 Mark met een visitekaartje van den ander werd een door hem geschre ven boek voor 20 Mark gekocht. In dc kringen der reprodueeerende kun stenaars heerseht algemeen dcmcening, zei getuige, dat men, vóór men een concert geeft, enkele uren bij Tappert les neemt; evenzeer is het algemeen bekend, dat dit maar een manier is om Tappert geld in handen te spelen en op '/.ijii eritiek invloed uit te oefe nen. Syberg had in twee uren zijn programma aan Tappert voorgezongen en hem daarvoor 100 Mark betaald Tappert werd verhinderd over zijn concert te schrijven. Later wilde Sy berg een quartet-avond gevenhij verzocht Tappert dringend daar to verschijneu. Het concert viel zeer on gunstig uit, zoodat Tappert heenging voor Syberg zyn solo-nummer gezon gen luid. Daarop is Syberg Tappert gaan verzoeken, hem nog iets te mo gen voorzingen om te weien of hy (S.) vorderingen had gemaakt. In een eritiek van Tappert is daarna de mc- dedceliog verschenen, dat de zanger Syberg vorderingen gemaakt had. Op deze mededeelingen antwoordde vervolgens dc klager Tappert„ge tuige Is mij komen vertellen dat hy aan lager wal was, dat hij spoedig een „groot succes" moest behalen. De liederen, die hij mij voorzong, waren volstrekt onvoldoende ingestudeerd. Nu ik daarna nog de welwillendheid heb gehad den totaal onvoorbereidon zanger tc ontvangen om zekeren voor uitgang bij hem te constatceren, kan mcii mij toch niet beschuldigen van iets dat op omkoopbaarheid of mis bruik van mijn ambt gelykon zou." De behandeling der zaak is ver daagd en inmiddels zullen nieuwe ge tuigen worden opgeroepen. (N. E. CL) Sport en Wedstrijden, Keizer Wilhelm als Sportman. By den zeilwedstrijd van den Nord- deutscher Regattaverein bij Cuxhaven behaalde het'jacht Meteor, door kei zer Wilhelm zelf gestuurd, in zijn klasse den prijs, tegen Kornet. Edua behaalde den scnaatsprys. 's Avonds werd aan boord van (le stoomboot Columbia een diner gehouden, waar aan de keizer deelnam. RECHTSZAKEN. Vrij heidsberoo ving. De bekende zaak van de 2 hoeren D.. die wederrechtelijk aan het poli tiebureau Gymnasium te Amsterdam zouden zijn opgesloten in den nacht van 13 op 14 Januari, werd Dinsdag in hoogcr beroep voor het Hof te Amsterdam behandeld. Men zal zicli herinneren dat het vonnis door de rechtbank tegen don brigadier-commandant der nacht op 11 Mei U. uitgesproken luidde1 maand hechtenis. Het O. M. waargenomen door den adv.-gcn, mr. W. R. Op ton Noort, concludeerde tot vrijspraak ongeheel subsidiair tot liet opleggen van een geldboete, zoo het Hof van cone an dere mcening zou zijn. De raadsman van den appellant mr. Rud. B. Ben jamins sloot zich in een uitvoerig plei dooi aan bij het requisitoir, voor zoo verre het de algeheele vrijspraak be trof. UI. Den ouden knecht, die hem hij het binnenkomen met een uitroep van verwondering begroette, en zijn vreugde over het wederzien wou te kennen geven, wees hij barsch af en verlangde op bevelenden toon zijn heer tè spreken. Toen de oude man, aan 't bevel gehoorzaamde en zich naar liet privaatkantoor begaf, wachtte Benno niet totdat de knecht terugkwam, maar volgde hem op den voet. Het vertrek, dat reeds jaren als privaatkantoor der firma Treuenfeld en Göldner gediend had, zag er nog geheel hetzelfde uit als vroeger. Aan de muren hingen in gouden lysten de portretten der voorgangersin een hoek stond een eikenhouten kast, waarin de geheimo boeken bewaard werden. Op de gewone plaats zat voor een lessenaar een man op jaren, die in gebogen houding aan 't cijferen was. Göldner, die steeds een statige, levenslustige man ge weest was, scheen in den tijd, dat Benno op reis was wel tien jaren ouder te zijn geworden. Toen de knecht hem de aankomst van Benno meldde en deze reeds bij de deur verscheen, rees Göldner verschrokken en bleek als een doode op. als had hij een spook gezien. Zijne knieën wankelden, krachteloos zonk hij in zijn stoel neer en eenige minuten langheerschte een doodsch zwij gen tusschen den voogd en zyn pleegzoon. Wel rustten Benno's oogen niet zonder medelijden op het bleeke gelaatook had hy zich voorgenomen, bij al wat hy ook mocht vernemen, kalm en bedaard te blij ven maar een woord tot groet vermocht hij niet over de lippen te krijgen. Bleek, met saamgetrokken wenkbrauwen en met vast- gesloten lippen, stond hij voor den diep gebogen man. „Benno, gij hier!" stamelde Göldner eindelijk, „wij hadden u nog niet verwachtik dacht, dat gij van uwe komst kennis zoudt geven." „Waartoe dat?" antwoordde de jonge man kortaf. „Welk ander antwoord zou ik op het verpletterend te legram gegeven hebben, dan dat ik zelf kwam Kondt gy iets anders verwachten, dan dat ik met het eerste sclfip, dat zeilree lag, naar Europa overkwam om mij te overtuigen of het bericht waarheid bevatte, of dat het werk eens vijands was ,.Zij berust op waarheid," zuchtte Göldner. „Ik heb het eezien aan de gesloten bureauxik merk het aan de stilte, die in 't hcele huis heerseht," ant woordde Benno. „Nu vraag ik u échter, hoe is dat. ge komen? Hoe kon zoo iets gebeuren?" „Benno," smeekte Göldner, „nu niet, niet op dit uur; „gij zult, gij moet alles weten, maar niet dadelyk." „Dadelijk! nu, op 'toogenblikriep Benno en reeds zwol zijn ader aan het voorhoofd op; „meent gy dat ik eenen beet zou kunnen gebruiken, voor dat ik verno men heb, hoe het gekomen is, dat mijn naam bevlekt is, cn ik niet meer vrij over de.straat mag gaan „Gij, Benno, gy antwoordde Goldncr„(rij zyt on schuldig." „Heet ik dan niet Treuenfeld?" spotte de jonge man; „ben ik dan niet- de erfgenaam der firma, die nu nu op de lijst der gefailleerden staat. Komt ook niet alles op mij neer; ik wil het niet op mij zitten laten; maar vooreerst moet ik alles in de kleinste bijzonderhe den weten." „Dat zult gij ook, Bennogij moogt de boeken vrij inzien, gij zult bemerken, dat ik in uw voordeel ge werkt hebgij staat als een der hoofdschuldeischcrs te hoek." „Ik 1" riep Benno. „Zeker. Gy waart minderjarig. Uw vermogen werd door mij beheerd." „Ook dat nog 1" riep de jonge man in toorn ontsto ken, maar hij bedwong zich. „Daarover later," sprak hy bedaard, „voor het in zien der boeken zal ik later wel tyd vindennu echter wil ik van u vernemen, wat gij van het huis Treuen feld en Göldner gemaakt hebt." Hij nam aan den anderen kant van den lessenaar plaats, waar steeds een Treuenfeld gezeten had, maar die nu sinds don dood zijns vaders onbezet was geble ven, en die by hoopte in eere in te nemen. „Spreek 1" gebood hij kortaf. Nog talmde Göldner. „Benno, ik kan niet, heb mede" lijden", bad hij. De jonge man werd door medelijden getroffen, toen hij de smeekende, klagende stem van den man hoorde, dien hij nooit anders dan trotsch en zelfbewust gekend had: reeds wilde hij toegevend zyn, toen zijn blik op de portretten zynor voorvaderen viel, op het ern stige gelaat zyns vaders, wiens portret de lange rij sloot. „Ik sta hier in hun naam", sprak hy tot ach zei ven, „en ik moet doen wat zij zouden gedaan hebben, zon der zwakheid, zonder verseliooning." „Antwoord nu," herhaalde hy, maar zijne stem klonk zachter. .Ik wil niet streng zyn, maar ik moet weten wat voorgevallen is. Begrypt gy niet, dat ik gedurende dc reis door onrust als gefolterd ben Eindelijk wil ik van die onzekerheid verlost worden. Maak het kort, de bijzonderheden zal ik later vernemen." „Welnu, 't zij dan!" zuchtte Göldner; inziende dat hy een verhoor niet ontgaan zou, legde hij met zachte be vende stem eene volledige bekentenis af. Gedurende de lange reis, zelfs 's nachts, wanneer hij niet kon slapen, peinsde Benno over den toestand der zaken. Hy, op ae hoogte van het koopmansvak, kon maar niet begrypen, wat toch zulk ccn zwaren slag aan zyn huis had toegebracht. Hij was er zeker van, dat Göldner vorkeerde en groote specnlaties ge daan had, maar dat kon toch den val van 'thuis met veroorzaakt hebben. De oorzaak moest ergens anders te vinden zyn.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1