SCoiontën, Het nemen eener Atjehsctie benting. „De Ned." (antirev.) ontvangt over de excursie van halt' Mei, waarover nog geen uitvoerige berichten in de mailbladen voorkwamen, een schrijven, waaraan het volgende is ontleend De 15n Mei kreeg de overste vj Heutz bericht, dat in de Moekim Gleiëng, die ruim halfweg van Indra poeri en Selitnoen, een afstand van 30 KM., ligt, zich sterke vijandelijke benden ophielden, en dat deze ben den zich in een bijna onneembare stelling hadden verschanst, welke stel ling gelegen was op den linkeroever der Krocng-Kir, een zijtakje van de Atjek-rivier met moeilijke overgangen. Onmiddellijk na ontvangst der des betreffende berichten werd tot den aanval besloten. In den nacht van 15 op 16 Mei, te 12.30 uur ongeveer, marcheerde daartoe in alle stilte van Indrapoeri af een colonne onder den majoor dei' infanterie Otken, ter sterkte van 4 compagnieën (de le, 3e en 4e com pagnie^ van het 6e bataljon en de le compagnie van het 3e bataljon: snel- laders.) Deze had in opdracht te trachten de vijandelijke sterkten bij verrassing te nemen en, zoo dit niet mogelijk bleek, den dag af te wachten in de nabijheid der vijandelijke stellingen. Bij het aanbreken van don dag zou dan de overste v. Heutz zelf op het gevechtsveld verschijnen met nog 2 compagnieën infanterie en 1 sectie ar tillerie. Was de verrassing gelukt, des te beter, zoo neen, dan zou de stelling by dag worden aangevallen onder de persoonlijke leiding van den overste. De opmarsch der le colonne had zonder noemenswaardige voorvallen plaats. Éenige officieren, die reeds langen tijd op Atjeh waren, meenden meer tong-tong-signalen en wacht schoten te hooren dan gewoonlijk. Andere verschijnselen, dat de vijand waakzaam was, waren er niet. Zoo werd bij maanlicht de marsch voort gezet tot de vijandelijke bentings goed zichtbaar werden. Geen tecken van leven werd by den vijand bespeurd. Een 300 M. van de stelling verwij derd werd halt gemaakt en kreeg de „voorhoede-compagnie" (le comp. van het 6e bat., onder kapitein Jacobs) de opdracht vooruit te mareheeren, de toegangen tot de stelling te ver kennen en, mocht ze slechts zwak bezet zijn, onmiddellijk te stormen. Tot ongeveer 100 M. van de hoofd- benting werd opgerukt zonder dat cr een schot viel. 'Het was 4 uur in den morgen. De maan verlichtte hel der het voorgelegen" terrein en tee- kende met onduidelijke lijnon de om trekken af van eeii groote benting, die op een kleine hoogte opgericht was. Een loodrecht opgezette aarden wal, ruim 1 M. dik en bijna 2.50 hoog vertoonde zic-h aan het oogdaardoor was een paggcr gemaakt van bamboe doeri (doornige bamboe), ongeveer 7 M. breed, doorvlochten met gewapend ijzerdraad (ijzerdraad met scherpe punten.) Terwijl behoedzaam naar een toe gang gezocht werd, barstte plotseling op plm. 75 M. afstand van voren en plm. 150 M. aan beide zyden een helseli geweervuur los. Eén salvo gierde tot antwoord door het omrin gende struikgewas terug en „attaquee reu" klonk het uit den mond van kapitein Jacobs. Dat was ongetwijfeld een wanhoops daad, want zooveel had men wel ge zien dat 's vijands stelling met ge wone hulpmiddelen niet te nemen was. En toch was die wanhoops daad, die kreet van: „Stormaanval!", door de officieren aangeheven, het beste wat men doen kon. Immers bij het eerste vuur des vijands waren al zooveel mensehen gevallen, dat hun vervoer naar ach teren ontzettend offers gekost zou hebben. Ging men dus achterwaarts dan moesten de gewonden onder een allerhevigst vuur worden opgenomen en weggedragen. Beproefde men den storm, dan kwam er een oogenblik afleiding en men kon van achteren de gewonden komen halen. Een al leszins goed besluit dus. Intussclien verloor "deze reeds zwakke compagnie van 102 manschappen 19 dooden en 26 gewonden, onder de dooden ook de kapitein .Jacobs. Van deze com pagnie werd al bet kader, zegge alle onderofficieren en alle korporaals ge dood of gewond. Zoodat. alleen de le luit. Michielsen overbleef met 4S Eu- ropeesche soldaten. Van achteren kwam dra de ver wachte hulp. Eerst de compagnie Europeanen van den kapitein Van Heerdt, daarna de compagnie Scheuer I (snelladers 3e bat.) en ten slotte nog een peloton Amboneezen van de comp. Soetens. Slechts éen peloton Ambo neezen bleef dus in reserve, tevens tot dekking der ambulance. Tot aan de bamboedoeri-liaag drong men door. Deze stuitte den aanloop. Volgens de opdracht had de majoor O-, aangezien de verrassing niet ge lukt was, moeten terugtrekken en den dag 'afwachten. Toch werd dit niet gedaan on m. i. terecht. Eer stens "had men een zeer gevaarlijke vuur zone achter den rug, getuige de ruim 40 dooden en gewonden. Ging men terug dan moest men a. deze zone nogmaals doorloopen (om het straks, bij hernieuwden aan val, voor de derde maal te doen); b. thans tevens ruim 40 dooden en gewonden meevoeren, terwijl men maar 24 tandoes beschikbaar had; c. liep men door de verwarring en betrekkelijke duisternis gevaar ge wonden of wapens achter te laten. Ten tweede kan men ten voordeele van het blijven de volgende opmer kingen maken a. 'Men lag aan den voet van de bamboedoeri-liaag niet gevaarlijker dan 4 of 500 M. achterwaarts, aan gezien de Atjehers, vooral achter borstweringen, steeds te hoog scliieten. b. Men behoefde bij nacht geen gewonden te vervoeren. c. Men kon beproeven openingen in den pagger te maken om daarna den aanval "té hervatten. Men bleef dus in de eenmaal inge nomen positie. Nog tweemaal beproefde men bin nen te dringen, doch te vergeefs. De Atjehers, met beleid aangevoerd dooi den gedeserteerden Éuropeeschen fuselier Pauwels, hielden krachtig stand. De morgen begon reeds te dageii om 5l/s uren ongeveer. toen het den luit. der genie Renesse van Duiven- bode met zijn manschappen gelukt was een behoorlijke opening in de doomeuhaag tot stand te brengen. Toch was, zoolang de Atjehers goed stand hielden, een beklimming van de 2.6 M. hooge, loodrecht opge zette borstwering ondoenlijk. Maai de genoemde genie-officier schaft raad. Met een 5-tal zijner getrouwen dringt hij onder 's vyands vuur tot de borst wering door. Drie vallen neer. doch hij zelf en de beide anderen bereiken den voet der borstwering en daar zijn ze tamelijk goed beveiligd tegen het vijandelijk vuur, echter alleen om zichzelf een nieuw gevaar te scheppen. Ze zullen den vijand met dynamiet bestoken, doch hebben slechts ontstekingsmiddelen met 5 seconden brandtijd beschikbaar. Toch wordt het gewaagd en de eerste dy- namietpatronen vliegen over den wal en midden onder de Atjehers sprin gen ze. Dezen deinzen een oogenblik, éen oogenblik slechts, doch dat eene oogenblik is hun noodlottig. Enkele Amboneezen merken liet envlugger, leniger dan hun Euro- peesclie kameraden uiten zy een brul lenden kreet, een woest gehuil weer klinkt, en voor men weet wat er ge beurt, staan ze boven op de borst wering en springen binnen de benting. De Atjehers wijken of liever willen het doen, maar te laat. Van alle kan ten wordt er gestormd, de benting is ons. Juist verrees de zon boven" de kim en wierp haar eerste stralen op het bloedige tooneel, dat nog volgen zal. De benting is ons, maar de Eu ropeanen van de compagnie Jacobs (die het eerst stormde), ziedend van woede over den dood van hun gelief den chef, hebben nog niet met de bezetting afgerekend^ De overigen trekken "zich min of meer op den achtergrond terug, als beseften zij dat de compagnie Jacobs de meeste rechten heeft. De Atjehers vechten met wanhopi- gen heldenmoed. Geen kwartier wordt gewaagd. Bij den aanvang waren de krachten gelijk. Zwijgend wordt ge streden. Nu en dan een enkel schot, maar overigens alleen een doopen in bloed van bajonet en klewang. In het midden der Atjehers de verrader van zijn vaandel, de overlooper, nog hoo- nend Neêrland's vlag met de doods kleur reeds op de kaken. Een dringen der Europeanen om vooral hem den stoot te geven, die hem dooden zal. De rijen der kranige Atjehers worden al dunner en dunner. Slechts "oen vraagt genadeMen zal 't hem geven. Toen blykt hot, dat 'tgeen Atjelier is. ;t Is ook een de serteur, een inlander! Dan vooruit maar weer! Wat genade? Gij thans het eerst! Een krachtige bajonetsteek en een kolfslaghef lichaam valt ontzield ter aarde! Eindelyk wordt de laatste verdedi ger neergeveld. Een kort hoezee! maar geen overweldigend overwin- niugsgeroep. Het was als voelde men schaamte! „Dat zijn er 42 voor onzen kapitein, maar nog meer moeten we hebben r Deze woorden vormden de lijkrede bij bet graf der ongetwijfeld zeer dappere Atjehers. De 40 Atje hers werden door onze soldaten be graven; de beide deserteurs, wier lichamen ontzettend gehavend waren, op de bamboedoeri-liaag geworpen, waarop deze in brand werd gestoken. De overwinning kostte onsaan dooden 2 officieren en 24 minderen, aan gewonden 4 officieren en 57 min deren, totaal 6 officieren en SI min deren. Wegens gebrek aan transportmid delen kon men alleen de gesneuvelde officieren naar Kota Radja vervoe ren. De minderen zijn begraven op een verlaten sawah bij Indrapoeri. Dat is verkeerd, maar het kon niet anders. De 60 gewonden werden ver voerd op houten karren, zonder vee- ren over een hobbeligen weg. Enkele konden niet vervoerd worden met deze hulpmiddelen en bleven daar door ruim 48 uren van afdoende me dische hulp verstoken. Met een stoom tram bereddert men dat alles in 2 a 3 uur. Nadat de gewonden vervoerd wa ren. verliet overste v. H. (die 's mor gens om 6 uur op bet terrein geko men was) de verlaten stelling des avonds te 9 uren. De vijand kwam in dichte drommen opzetten. Heden, 19 Mei. is opnieuw uitgerukt. De vijand had dezelfde stelling bezet, doch trok bij de nadering der troe pen af GELENGD NIEUWS. De feesten te Londen. Hare Majesteit Victoria heeft zoo als gemeld is Maandag haar intocht gedaan in de hoofdstad van haar rijk. Een speciale trein bracht haar van Windsor naar Londen, uitgeleid door de jubelkreten van haar onderdanen, onderweg begroet met gejuich, ont vangen met alle eerbied "en geestdrift waarop zij recht heeft krachtens haar waardigheid, zestig jaar gehandhaafd en vergroot. Het grootste deel der leden van de koninkiyke familie waren der Kó ningin voorafgegaan. H. M. was alleen vergezeld van ue prinses van Wales en prinses Christiaan van Slees wijk Holstein. die haar gedurende alle officieele plechtigheden in deze week zullen gezelschap houden. In een rijtuig met vier paarden reed de Koningin van het kasteel buiten de stad om naar het station. Het eigenlijke feest voor Windsor begint eerst Woensdagmiddag wanneer" H. M. terugkeert uit Londen. De North Western spoorwegmaat schappij heeft een specialen trein ter beschikking gesteld. Deze is in de werkplaatsen der maatschappij opzet telijk voor de feestweek gemaakt, en bestaat uit zeven rijtuigen ter ge zamenlijke lengte van 100 meter. Het vierde rijtuig is bestemd voor de ko ningin zelf. Het bevat een kleine anti-ehambre met bordes, een salon, ruim genoeg om twintig personen te ontvangen, en twee slaapkamertjes. Alles is prachtig ingericht en gemeu beld en eleetrisch verlicht. Zes'maan den heeft men aan de rijtuigen ge werkt. De tocht naar de hoofdstad was een ware zegetocht. Onderweg waren alle stations versierd en opgekropt met mensehen, die Hare Majesteit hartelijke ovaties brachten. Aan de overwegen stonden overal groepen boeren met handen en hoeden te wui ven. Te Londen waren de huizen als volgegroeid met menschcn. Het sta tion was geheel vrijgehouden. In het ontvangstsalon waren bijeen deleden van het bestuur der parochie Pad- dington, die de eer gevraagd hadden Hare Majesteit het eerst welkom te heeten en geluk te wenschen. Het station was geheel versierd met bloemen en vlaggen. Toen de koningin in haar rijtuig met vier paarden had plaats genomen, met de beide prinsessen tegenover zich, wei den de bestuurdereu der parochie daarlangs geleid, terwijl de voorzitter, dc eerwaarde Walter Abbott, de ko ningin toesprak. Het adres van geluk- wcnscben werd door den secretaris, den heer Frauck Dethridge, in een etui aangeboden. De Koningin bedankte met eenige hartelijke woorden, en voort ging bet rijtuig door de volle versierde straten van Londen naar Buckingham Palace. De versiering was zoodanig, dat men zich in enkele straten eer zou wanen in een reeks van open salons achter elkander, dan in een straat. l)e geest drift der menigte was onbeschrijfelijk. Bij den ingang van Hyde Park kon men de mënschenmassa niet overzien, in Kensington-garden steeg een ge juich op als het geluid vau" een stor mende zee. Alles was getooid met de nationale kleuren en met licriimerings- penningen. ijf minuten voor half twee bereikte de Koningin het paleis, terwijl de muziek van de bereden garde het God save the Queen deed hooren. Des middags werden dc vertegen woordigers der vreemde mogendheden en de vreemde vorsten door Hare Majesteit in audiëntie ontvangen. Lord Salisbury stelde de vorsten en diplo maten voor. Des avonds had een gala diner plaats op Buckingham Palace. De tocht van de Koningin door de stad is Dinsdag prachtig geslaagd. Hij is ongeëvenaard in de geschiedenis van Engeland. De aanwezigheid van de koloniale en Indische troepen en de buitenlandsche vertegenwoordigers zette grooten luister bij* aan het feest, waar de tallooze menigte zeer van genoot. De menigte was bewonderens waardig goed geluimd en ordelijk. Er is geen enkel storend voorval gebeurd. Des ochtends om halfacht"was het in het Strand al overvol. Een enorme volksmenigte beweegt zich vroolijk op en neer. Dc winkels en tribunes feestelijk uitgedost, zijn reeds dicht- bezet. Zelfs de daken beginnen zich al te vullen. Het weer is" drukkend, het is zeer "warm. Het regent niet, maar het dreigt. De meeste mensehen dragen feeststrikken. Vele dames en kinderen hebben jubileumshoeden op, of dragen jubileumssouvenirs. Deii lieelen nacht is een geweldige men- schen-menigte in vroolijke stemming en zingend opgebleven. De zakken rollers hebben het drukzij hebben horloges, damesbijouterieën, porte- monnaies in massa buitgemaakt. Te elfder ure gaan de kijkplaatsen snel van de band. Rondom Pall Mall is er niets onder de vijftien guinjes te krijgen. Klokslag twaalf uur, bij opklarend weer met nu en dan zonneschijn, passeerde de vorstelijke equipage, waarin de keizerin met. de prinses van Wales en prinses Beatrice gezeten was twee Hooglanders, ïn hun schilderachtige kleedij, zaten achter op de grens der City. bij den fees telijk versierden Temple-Bar. Acht prachtig getuigde isabellen met pos tiljons trokken het vorstelijk rijtuig voort. Voor Child's bank hield de stoet eenige minuten stil. De poorter- meester, sheriffs en verdere City ambtenaren, waren daar reeds vroeg tijdig bijeengekomen. De Lord Mayor kwam in zijn fraai ambtsgewaad aan gereden. Hij steeg af om aan de ko ningin, die in liet zwart was en er gezond en opgeruimd uitzag, bet 240 jaar oude City-zwaard, een ge schenk van koningin Elizabeth aan den toenmaligen poorterineester.onder- daniglijk als een huldebewys aan te bieden. De koningin nam het zwaard glimlachend aan, maar gaf het dadelijk weer over, terwijl de mokerdrager zijn moker omlaag neigde. Duizend hoera's begroetten dc koningin, en driewerf herhaalden zij zich toen de plechtigheid geschiedde. De geheele optocht was schitterend. En hij schreed voort in volmaakte orde. Overal heersehte uitbundige geestdrift, vooral raakte bet volk in geestdrift bij het zien van de matrozen. Ook moet ge zegd worden, dat de menschen ten Noorden van de Theems den optocht opperbest konden zien. Het gedrang was er maar matig. De plechtigheid voor St. Paul's kathedraal heeft iets korter geduurd dan beschikt was, aangezien de ko ninklijke stoet een weinig over zijn tijd kwam, maar zij was er niet min der plechtig om. Het kerkplein was natuurlijk propvol, maar minder dan Maandagavond bij de repetitie. Men zag nu alleen de dames schitterend I is afstand te doen ten gunste van den prins van Wales.De Koningiu zo» dikwijls den wensch hebben" uitge sproken den kroonprins nog bij haar leven gekroond te zien. Mot liet oog op de belangen van den Staat en uit liefde voor haar zoon en zijn gemalin zou zy thans haar waardignefd over dragen. jctoilcttcerd. Ingroote stilte werd het Te deem van dr. Martin, door het koor gezongen, aangehoord, en stil was het, toen de bisschop van Londen het gebed deed en de aartsbisschop van Canterbury den zegen uitsprak. Toen koningin Victoria liet kerkplein opreed, werd zij door hartstochtelijke ovaties be groet, en zoo >vas het, toen zij het weer verliet. De koloniale troepen hielden geheel Ludgate Hill bezet, terwijl liet geheele "perron van het kerkplein door politie en militairen afgezet was. zoodat het publiek hier uitgenomen de menschen, die op tri bunes en in winkels een plaats had den, weinig hooren of zien kon. Na de plechtigheid bij St. Paul's trok de stoet door Cheapside naar liet Mansion House, waar de Lady Mayoress de koningin een praclitigen ruiker aanbood. Daarna vervolgde de stoet zijn gang over London Bridge door de Borough en toen weer terug naar Buckingham Palace. waar de koningin te half twee aankwam. De koningiu zag er volstrekt niet vermoeid uit. I)e prinsessen, tegenover haar in het rijtuig gezeten, waren in het lieht zij. Ik zag H.M. vriendelijk met hooggeplaatste" officieren praten. Alle prinsesen droegen bekoorlijke zomertoilctten, terwyl de Engelsche en vreemde prinsen en hoofdofficieren in bonte, schitterende uniformen waren. De Londensehe correspondent van de N. JR. CL schrijft nog do. 22 dezer: Vanavond verschijnen geen bladen uitgezonderd de Pall Mall Gazette, maar volgens gelijkluidende door mij ontvangen politic-rapporten is de groo te dag zeer ordelijk verloopen eifzon- der ernstige ongevallen, Wel zag ik velen van dc hitte bezwymen, maar dc ambulancedienst was uitstekend ingericht en bood overal geroeden bij stand. De maatregel, door dewijkbe- sturen en watermaatschappijen om op de hoofdpunten kosteloos versch drink water beschikbaar te stellen, werkte uitnemend. Nergens zag ik wanorde lijkheid, maar de politie deelt mij mede, dal; de volksmenigte, die van Strand en Charing Cross naar Whitehall te rugstroomde. haar eenigen last gege ven heeft. Terstond nadat de stoet voorbij was, verliep de menigte echter ordelijk, en de straten werden weer begaanbaar. Tegen het vallen van de duisternis nam de volte op straat weer enorm toe. om naar de verlich ting te zien. Het gedrang was het grootst in den omtrek van deEngel- sclie bank en van Charing Cross en over liet geheel inliet West-end. De me nigte blijft echter ordelijk en goed geluimd. Onderscheidingen. Koningin Victoria heeft ter gele genheid van haar feest o.a. de vol- ende onderscheidingen verleend. De prins Van Wales werd benoemd tot jrootmeester en opperst ridder van het grootkruis van de Bath-orde. Zes personen zijn tot peers verheven en alle eerste-ministers der koloniën, uit gezonderd sir Donald Smith, eerste minister van Canada, benoemd tot leden van den geheimen raad der Koningin. Verder worden aangekon digd de bevordering van prins Eduard va"n Saksen-Weimar tot veldmaar schalk en van prins Frederik van Sleeswijk-Holstein tot persoonlijk adjudant der Koningin. De Engelsche gezanten te Weenen en Petersburg werden begiftigd met het grootkruis der Bath-orde,"de ge zant te Athene met het ridderkruis der zelfde orde. Brand te Semarang. Uit Batavia is geseind: Te Semarang heeft een groote brand gewoed. Zeven pakhuizen in het centrum van de stad zijn verbrand. Dc schade bedraagt 2 ton. Een eigen dood-aangifte. Te Aken beeft een persoon onder een valsclien naarn op bet stadhuis aangifte gedaan van zijn eigen over lijden. De rechtbank aldaar veroor deelde den grappenmaker, wegens het laten opmaken van eene valseheakte tot 3 weken gevangenisstraf. Een gerucht. De Frarilcf. Ztq. ontvangt een te legram uit Londen, volgons hetwelk in de omgeving van de Koningin het gerucht zou gaan, dat zij voornemens Felix Faure in Rusland. President Faure komt deu I8eu Juli te Moskou, om er anderhalve» dag te vertoeven. Er worden nu al toebereidselen gemaakt om hem waar dig te ontvangen. De Koera, ten gevolge van een stortregen buiten haar oevers getre den, heeft bij Titlis negentien rus- sische dragonders meegesleurd. Allen kwamen in de golven om. Een tunnel ingestort. Op het eiland Wight is de St.-Lau- renee-tunnel. een nog nieuw werk, Maandagochtend ingestort. Men vreest dat er menschen hij zijn omgekomen. Middel tegen Kinkhoest. Aan de therapeutische faculteit te Parijs schijnt een ontdekking gedaan te zijn, die als zy in alle deelen be vestigd wordt van groot belang is. Men zou namelijk binnen veertien dagen genezingen gekregen hebben van kinkhoest door middel van in ademing van ozon. Het aantal gene zingen op deze wijze is reeds zoo groot, dat men conclusies mag trek ken omtrent de deugdelijkheid van het middel. Voor moeders een blyde tijding- Ongeregeldheden te Dublin. Te Dublin zyn Maandagavond vrij ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Miss Maud Gonne zou een voordracht houden in de open lucht, en er was veel volk op de been. Een zwarte vlag werd rondgedragen waarop met zilveren letters vermeld stond, dat gedurende de „reeord-regeering" in Ierland anderhalf millioen menschen verhongerd, 3 millioen verbannen, en meer dan 4 millioen genoodzaakt wa ren geweest om het land tc verlaten. Toen er over negenen een «root aan tal studenten van Trinity-College langs kwamen, ontstonden er bloedige bot singen de studenten zongen liet volkslied en de menigte trachtte een kleine nationale vlag. door een der studenten gedragen, "te verscheuren. Belgische spoorwegen. De belgische Kamer heeft Dinsdag met 79 tegen 56 stemmen en 3 in blanco aangenomen het wetsontwerp tot naasting door den Staat van den Grand Central Beige spoorweg met de zijlijnen. Uit China. In de chineesche provincie Kiangsi beeft debevolking zich weder scrnil- dig gemaakt aan vijandelijkheden, testen de Europeanen. De Engelsclie missie te Wu-Tsclien werd door een hoop gepeupel aange vallen en verwoest. "Vijf Engelsche dames ontkwamen met groote moeite den dood. Ook een Fransch zendings gebouw werd aangevallen, doch hierbij werden de oproerlingen door hoepen uiteengedreven. Drankverkoop in de Z.-A. Republiek. Volgens een besluit van den Uit voerenden Raad te Pretoria, dat bij den Raad instemming vindt, worden bijzondere commissies" belast met het verleenen van de noodige vergunnin gen voor den aankoop in het groot van wijnen en likeuren, die in het land worden ingevoerd. Göldner had zijn vermogen en dat van zijn pleegzoon niet door den handel, maar op de beurs verloren. Reeds sinds jaren had hij (laar zyn geluk gezocht, eerst met goed gevolg, maar later tot zijn grootste nadeel. Hoe meer de tijd naderde, dat Benno zóu terugkeeren, des te meer begon Göldner tc wagenbij wilde Benno een groot vermógen nalaten, maar helaas, al zijn onderne mingen mislukten, zijn speculaties waren verkeerd; het lot was hem ongunstig, liet geluk keerde hem den rug en zoo gingen eer, vertrouwen, en de goede naam van 'thuis Treuenfeld verloren. Dat was te veel voor dcu jongen man. Hoe stellig en vast hij zich ook voorgenomen had, zoo kalm en bedaard mogelijk te blyven bij alles wat hij zou ver nemen. nu kon hn zyn drift niet meer bedwingen. Toornig» stoof nij op en begon op Göldner hevig te schelden en maakte hem de grootste verwyten. Van zyn schuld bewust liet Göldner zich aanvanke lijk alles zeggen, en scheen de woede van Benno te koelen, maar toen Göldner trachtte zich te verontschul digen met te zeggen, alles uit zorg voor zyn pleegzoon gedaan tc hebben, geraakte deze in de hoogste mate vertoornd. Hy verweet hem, voor zich zelf en zijne vrouw ge werkt te hebbbcn, en daarbij alle gevoel van recht en billijkheid uit het oog verloren te hebben en dreigde hem zelfs ter verantwoording voor de rechtbank te dagen. Dat was te veel, dat kon de ydelc, hoovaardige Göld ner. niet verdragen van zulk een jongen man, "dien hy ze» had opgevoed. „Maak niet zooveel drukte voor een paar duizend gulden, die het erfdeel van uwen vader uitmaakten ik zeide u reeds, dat zy voor u nog niet verloren zijngij waart minderjarig en de hoofdschuldeiselier." „Ook dat nog!" spotte Benno. „Nadat gij mij het vertrouwen ontnomen hebt, mijne en uwe ouders in 't graf beschimpt hebt, waagt gij het ook nog om mij in 't slijk te trekken." „Onzinnige," schreeuwde Göldner. „Schande over mij, indien ik mij zoo iets niet zou aantrekken, ik zou willen leven van 't geld, dat anderen behoort; neen, ik zal niet rusten voordat do laatste cent der schuld betaald is, die gij op zoo lichtzinnige wyze gemaakt hebt." „Lummel! gemeene Lnmmol! Naar buiten! weg!" bulderde Göldner. Wie van ons de gemeenste is, dat zullen dc menschen beslissenwie hier liet recht heeft, den anderen de deur te wijzen, dat is nog eene vraag!" Hij deed eenen stap dichter naar Göldner toe en hief de hand op; deze in de meening, dat Benno hem slaan wilde, voorkwam hem en greep hem bij den kraag. Woedend scheurde Benno zich los, en 't zou zeker tot een bloedig worstelen gekomen zijn, zoo niet op dit oogenblik de deur geopend ware. Verschrokken en beschaamd vlogen de vechtenden van elkaar. By dc deur stond de lieflijke gestalte van een jong meisje in een eenvoudig hniskleed. en zag ver wonderd naar de beide mannen. „Erna!" riepen beiden als uit een mond. „Vader! Benno! Wat is hier te doen?" fluisterde zij. Erna was door den ouden huisknecht verwittigd, dat Benno teruggekeerd was en haar vader had ongezocht. Met een kreet van vreugde, had het jonge meisje deze tijding vernomen. Benno was gekomen, nu zou weer alles goed zijn, nu zouden de droevige bange dagen, die voor haar gekomen en den vader tot grijsaard en de moeder zoo diep ongelukkig gemaakt hadden, spoe dig weer voorbij zijn. Hij was er, en nu gevoelde zij zich gelukkig. Met kloppend hart verwachtte zij 't oogenblik, dat hij met haar vader de kamer zou binnen treden; toen echter het eene kwartier na het andere voorbij ging, zonder dat hij zich zien liet, kon zij haar ongeduld niet meer bedwingen. Met een lichten tred liep zij naar het bureau, opende zachtjes de deur en schrok bij het zien der beide mannen. Erna's blik, en Erna's stem oefenden op Benno nog dezelfde werking als vroeger uit. De toorn verdween plot seling, zijn oogen namen een zachte uitdrukking aan en verloren den dreigenden blik 't scheen alsof de jonge man in eens alle twist vergeten had, met uitge strekte armen cn met den roep„Erna, mijne Erna" vloog hij naar zijne beminde toe. Zij ook vloog naai- hem toe, maar zij bereikte hem niet. Met een harden ruk greep Göldner, zijn dochter bij den arm, trok haar met geweld ter zijde en ging voor haar staan. „Verwijder u!" riep hij tot Benno. „Zij is de doch ter van den eerlooze, dien gij ter verantwoording roept, en dien gy de deur gewezen hebt; tusschen haar en li is geene gemeenschap meer." „Vader!" bad Erna. „Dat kunt gy niet willen; Ben no was de speelmakker mijner jeugd, hem heb ik lief!" „Houdt gy meer van hem dan vau uw vader, zoo volg Pers Overzicht. Een opgehangen minister. De anti-rev. Nederl. schrijft: „De minister V'an Houten heeft zich i te Groningen candidaat laten stellen, omdat hij „een voet" noodig had om op te staan. De koninklijke benoeming was hem blijkbaar geen voldoend steunpunt. Minister van de kroon beduidt trouwens niets, als de kroon slechts een ornament is. hem," antwoordde Göldner. „Kies tusschen hom en mij; maar ik kan gerust zijn," zei hij spottend. „Gij hebt geen keuze, de jonge heer is in Amerika zeer wijs en practisch geworden, liii zal zich tweemaal bedenken, alvorens zich eene bedelares tot vrouw te nemen." Deze beleediging was zoo groot, dat zelfs de tegen woordigheid van Erna de toorn bij Benno niet mocht in dwang te houden. „Wie geeft u het recht, mij te beschimpen riep hij woedend. "Wat geeft u aanleiding mij van zulke laag heid te beschuldigen?" „Uw gedrag?", antwoordde dc ander gelaten, in te genstelling van den vertoornden Benno. ^Ik heb u mijne schuld bekend, ik heb u om medclydcn. om toegevend heid gevraagd en gij hebt mij met verwcnschingen, met bedreigingen en beschuldigingen geantwoord. Tegen den 'man, die u heeft opgevoed, durfdet gij de vuist verhef fen Wie zoo iets doet, is tot alles in staat: wie niets kent, dan brutaal zijn, in dien kan ik geen zacht, ed<iJ gevoel vermoeden. Ik had misdaden, ik neb ze u bekend; ik heb u om vergiffenis gesmeekt, dit uur heeft een streep door onze rekening gemaakt. Tusschen ons be staat cr geen vriendschap, gceno gemeenschap meer, Benno Treuenfeld." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2