Tweede Editie. tenfcgraAinonw. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. des Vrijdagavonds te 10 uur. J. C. Peereboom, FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. C4e Jaargang. Zaterdaa 26 Juni 1897. Wn. 4289 HAARLEM'S BA6BLAB .AJBOZSTT^IEI^^TEISTTSIFIRI J"S Vóór Haarlem per 8 maanden. 1.2© Yoor dc dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is )kom der gemeente), per 8 maanden1 -1.86 Pkmco d(X>r het geheele Rijk. per 3 maanden1.65 Afeooderlijke nummers GeUuefcreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 ie omstreken en franco per post©.871/2 ATDVTHTK,T35IlxrTIIEII<r vgels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groot© letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. n nemen ten en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks., behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau:.: Kleine- Hout-straat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor kei. Buitenland: Compagnie Générale de PuhUcité Etrangere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Slice., Parijs 3 Uns Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclamee betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën ran 15 regels f 0,75, elke regel meer j 0,15Reclamee per regel f0,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam. C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Heide VelsenJ. OOSTERHOF; IJmuiden, TJADENBeverwijk, H. JüNGERIE, Koningnraat. Genoemde Agenten nemen Abonncmeub-n en A.iv.-rk-ntic-n aan. Herstemmingen voor de Tweede Kamer. De uitslag van dc Herstemmingen voor de Tweede Kamer zal heden, Vrijdagavond, naar gelang de tele grammen aankomen, duidelijk zichtbaar, worden aangeplakt voor de vensters van ons Bureau Kleine Houtstraat 14. Bovendien zullen van tijd tot tijd BULLETINS worden uitgegeven, die voor zoover de voorraad slreld voor de Geabon- neerden gratis verkrijgbaar zullen zijn aan het Bureau en bij de Agen ten C. ZWART, Clercqstraat 136. E. VOS, RozenprieeMraat 33zwart. C. VINE, Heerensingel 35rood, hoek Teylerstraat. 3. C. PEEREBOOM. Directeur- Uitgever. Het bijvoegsel van dit blad dat De Bedelaar. Haarlemmer Hal letjes LXVI. Rubriek voor Da mes. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Adverten tiën, ene. Tengevolge van den toevloed van advertentiën voor de Cou rant, die Zaterdagsavonds ver schijnt, is ondergeteekende ge noodzaakt mede te deelen, dat de plaatsing van advertentiën van eenigen omvang, namelijk gr ooter dan 20 regels,niet meer kan worden gewaarborgd, wanneer deze des Zaterdags morgens worden ingeleverd. De uiterste termijn van inzen ding is derhalve thans De maatregel zal ook bevor derlijk zijn aan een goede plaat sing der annonces. Directeur- Uitgever. IJHT Aan ben die daarop zijn ge abonneerd, wordt liierbij verzonden No. 26 van liet Weekblad voor de Jeugd. (Élk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Politiek Qtrerzichi. In liet begin dezer weck heeft de turksche minister van buitenlandsche zaken Tewfik-pacha eene conferentie gehad met de ambassadeurs der mo gendheden te Konstantinopel over de vaststelling van de nieuwe grens tusschen Turkije en Griekenland. De turksche minister stelde eene grenswijziging voor, welker basis de Peaeios zou zijn, terwijl tevens de streek van Gritzo werd verlangd. De ambassadeurs vonden deze voor stellen onaannemelijk. Zij stelden voor aan Turkije toe te staan de ben kammen en passen. Yolgens hetzelfde bericht schijnt echter dit geschil over de grensrege ling geen aanleiding te zullen worden tet groote vertraging van het sluiten van den vrede. Men staat op het punt, zoo heet het, ten opzichte van de grensregeling tot een vergelijk te komen. Nu de ministerieele crisis in Pruisen maar niet verder komt. gelooft de National Zeiluna, dat Hohenlohe in elk geval zal aftreden na 's keizers reis naar Petersburg (waarbij de tegenwoordige kanselier den keizer vergezellen zal), zoo de aangekondigde wijzigingen in dc regeering eerst na die reis tot stand komen. Maar de Nat. Zig. zegt dit terecht in voor zichtige bewoordingen. Daar overi gens de gezant v. Bülow te Rome al sedert lang werd aangeduid als Ho- henlohe's vermoedelijke opvolger, wordt thans natuurlijk het vermoeden weer geuit, dat de keizer hem ontboden heeft om met hem te spreken over het vervullen van den kanselierspost, hetzij spoedig, hetzij later. Dit ver moeden schijnt steun te vinden in het gerucht, datMiquel slechts vice-presi dent van het Pruisische ministerie zal worden, en dat de onderhandelin gen over het aannemen van hetvice- kanselierschap door Mi quel geheel mislukt zijn. De Rijksdag te Berlijn heeft Don derdag bij hoofdelijke stemming liet wetsontwerp betreffende het hand- werksbedrijf in zijn geheel aangeno men met 183 tegen 113 stemmen. Rijksarchief. De restauratie der Vleeschhal is thans gereed. Sinds eenigen tijd is men reeds bezig met bet Rijks archief er in over te brengen. Naar wij vernemen zullen nog eenige maan den verloopen, eer alles goed geregeld en gerangschikt is. Gemeenteraadsverkiezing: Naar wij vernemen werd in de Woensdagavond gehouden vergade ring der afd. Haarlem van den Chr. Hist, kiezersbond besloten, toteandi- daten van den Gemeenteraad testel len, alle aftredende leden, met uit zondering van de heeren De Haan Hugenholtz (lib.) en Loomeijer (kath.) Omtrent den lieer Klein zal nailer eene beslissing worden genomen. Eigen eandidaten der Chr. Histo rische kiesvereeniging, in de plaats der lieerenDe Haan Hugenholtz Loomeijer en Enschedé zijn de heeren: B. Westerouen van Meeleren, J. B. Lasschuit en F. M. baron i Lynden. BINNENLAND Donderdagavond vergaderde de an ti-re v. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" ter bespreking van de ver kiezing voor den gemeenteraad en voor de Provinciale Staten. Besloten werd by stemming aan beide verkie zingen niet deel te nemen. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 25 Juni 1897. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn tot klerken ter gemeente-secretarie benoemd de hee ren J. P. Cramer, werkzaam bij den heer ontvanger der accijnsen alhier en J. Weber, klerk ter secretarie te ZandvoorL In „Felix Favore" vergaderde Dom derdagavond de Katholieke Kiesver eeniging. Wat de verkiezing voor den gemeenteraad betreft, werd besloten alle aftredende leden te steunen, van wie de heeren Loomeijer en Klein als candidaat zijn gesteld. In de plaats van den heer Enschedé werd de heer G. Hulsebosch gesteld met 69 stemmen. Deze, voorzitter van den Nederl. Roomscli Kath. Volksbond af deeling Haarlem, was aanbevolen, als iemand met de arbeidersbelangen op de hoogte en daarom in den Raad uitnemend op zijn plaats. De heer TF. Küppers, die door eenige kiezers als candidaat was opgegeven, maar schriftelijk had te kennen gegeven voor deze verkiezing niet op den voorgrond te willen wor den geplaatst, bekwam 47 stemmen. W at de verkiezing van een lid der Prov. Staten betreft, werd bepaald, dat zoo „Nederland en Oranje" een geschikte candidaat had, deze zou worden gesteund. Daar nu -Nederland en Oranje" niemand heeft gesteld, moet zeer waarschijnlijk voor deze verkiezing andermaal worden verga derd. Gerrit van Lent, die Donderdag te Overveen zoo ongelukkig van oen steiger is gevallen, is, naar wij ver nemen, Donderdagmiddag te 5Va uur reeds overleden. Hij had" twee kinde ren, die beiden reeds gehuwd zijn. Met hem moet nog iemand zijn ge- fevallen, die zich echter alleen aan e hand kwetste. Uit de .Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in N.-Tndic J. O. C. Boogaard. Benoemd: tot heemraad van den polder Asperen, prov. Gelderland en Zuid-Holland, G. Looi jen; tot heem raad van den polder Üud-Smalland, I. Kleyne; tot dykgraaf van den pol der Langebakkersoord, J.A. de Lijs ter; tot dykgraaf van den Zegenpol der P. T. Dekker: tot leden van bet bestuur (heemraden) van den Nu- manspolder, H. Visser, en M. An de- weg; tot heemraden van den polder de Oost- en West-Zomerlanden van Heimenoord. W. R. A. C. graaf van Rech teren Limpurg en J. Leeuwen- burgh Az.tot heemraad van den polder de Kiesheid, W. van den Hoek Verduyn; tot id. van den polder Al- brandswaard, J. Groenenboom: tot Ïezworen van den polder Roxenisse, i. van Beek; tot id. van den Ga- briëllinapolder, L. van Beektot dijk graaf voor den polder Kleine Stelle, V. N. Voerman; tot id. voor den Boonepolder, J. Woutersen; in het bestuur van den polder Nieuw-Was tenrijk, tot dijkgraaf V. Cortvriendt en tot. plaatsverv. dykgraaf C. -V. M. M. van Ilaelst: tot plaatsverv. dijkgraaf voor den polder Rapenburg G. Born; tot id. voor den polder Strodorpe, A. de Kok Jacobszoon; tot lid van het bestuur Eemspolder, prov. Groningen, B. T. Wiersum. Pensioen verleend aan A. Broek- baus, laatstelijk kommies lste klasse bij 's-Rijks belastingen f 388aan A. G. Schuurman, wed. dr. P. Har- ting, leeraar aan de burger-avond school te Kampen, f 120; .T. van der Linden, wed. H. Rouffaer, hulphaven meester van de vaart in de Nieuwe Maas en Koningshaven te Rotterdam f 13. Op zee gehavend. Kapitein L. Gilbert van het. s.s. Glasgow, Donderdag van Grange mouth aangekomen, rapporteert dat hij Zaterdagochtend 19 dezer, uit gaande 's ochtends ten 5 uur, het vol water en in ontredderden toestand verkeerende 3 mast sehoenerschip Carl praaide op ongeveer 45 mijlen buiten den Waterweg. De equipage vroeg om redding waarop de 2e stuurman William Marshall met de matrozen Willem Altema, H. T. Bouwman, J. Rolf, J. Lindström, zich vrijwillig bereid ver klaarden de redding te ondernemen. Gedurende een harden N. N. W. storm met zeer hooge zee werd de reddingsboot te water gelaten en ge lukte het den dapperen mannen de ge heele bemanning, bestaande nit ge zagvoerder en zeven man, behouden aan boord van bet. stoomschip Glasgow te brengen. De schipbreukelingen werden te Grangemouth geland en aan den Deenschen consul overge geven. De Carl, tehuis behoorende te Ronne Bornholm, was op reis van Abi) (Fin land) naar Rochester (Engeland). (De Carl werd 21 dezer door de sleepboot Simson te IJmuiden binnen gesleept). Uitvaart Waldeck. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Waldeck te 's-Gravenhage ondervond Donderdag zeer groote deelneming. De lykbaar was bedekt en gevolgd door bloemen. Aan de groeve was opgesteld liet eerste bataljon rustende schutterij in Zuidholland. De talrijke colleges en vercenigin- gen, waarvan de overledene deel uit maakte, ware alle vertegenwoor digd. Ook waren aanwezig de burge meester. wethouders en raadsleden van Loosdninen. Aan do groeve werd Wal deck's nagedachtenis gehuldigd onder meer door den burgemeester Van de Velde en door den heer Bauduin, president der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welks hoofdbestuur vol ledig aanwezig was. Brand te Leiden. Donderdagnamiddag te ongeveer 6 uren, zeer kort nadat de arbeiders de verschillende werkplaatsen hadden verlaten, ontstond brand in de berg plaats vier verfstoffen van de Leid- sche Katoenmaatschappij, voorheen firma de Heyder Co.. directeuren do heeren Dnessen Zonen aan de Heerengracht. De brand breidde zich zoo snel uit., dat in minder dan geen tijd liet ge heele uitgestrekte gebouw dor fabriek in lichtelaaie stond. Niettegenstaande het spoedig er krachtig optreden der brandweer wa ren te 9 uren de ververij, dc katoen- drukkerij, de magazynen, kantoren met macnineriên en inventaris geheel uitgebrand, zonder dat het mocht, ge lukken iets van aanbelang te redden; alleen de boeken konden in veiligheid worden gebracht. Te ruim 9 uren waren do huizen niet aangetast, of schoon dit onvermijdelijk werd ver wacht. Persoonlijke ongevallen kwamen zooverre bekend, gelukkig niet voor. Ruim 600 personen zijn door deze ramp voor vele maanden broodeloos. De door de Singelgracht geschei den weverij bleef gespaard. Met de uiterste inspanning mocht het gelukken de Oosterkerk aan de achterzijde met een barer gevels slechts plm. 6 M. van de fabriek verwijderd, te behoeden om mede in brand te geraken. De hitte op meer dan 20 M. af- stauds van don brand was onuitstaan baar. Juist 36 jaren geleden trof de Ka toenmaatschappij een gelijke ramp. welke eene commissie uit hun midde* Woensdag bij den burgemeester van Den Haag heeft gehad, waarbij de heer H. A. van de Rovaart niet werd toegelaten. Er werd door de verga dering eene motie aangenomen, waar bij zy haar leedwezen betuigt over de uitsluiting van dien lieer en teven» hare afkeuring uitspreekt over ,het onmenschkundig optreden op het Raadhuis van de Haagsehc politie tegenover de reeders, die voor de al- gemcene belangen van Scheveningen opkomen." De vergadering heeft tevens hare dank betuigd aati do Barones H. K. eene Engelsehe, die ter gelegenheid van het diamanten kroningsfeest van Koningin Victoria van hare belang stelling in de haveuzaak deed blijken door eene gift van f 1000 en aan de redactie van het Dagblad, die aan dit feit een woord van warme sympathie wijdde. Zuider-Zendingsfeest. Onder begunstiging van prachtig zomerweder werd Woensdag te 's Heer A rendskerke het 23stcZuiderzcndings- feest gevierd. Op eenige minuten af- stands van het dorp in een weide met hoogopgaande olmenboomen, wa ren omstreeks 2600 incnschen samen gestroomd om de zending te helpen bevorderen en steunen. Eenige extra-treinen en ander spe ciale reisgelegenheden hadden dezen dag bewoners van alle streken van Zeeland doen samenkomen. Al die verschillende kleederdrachten Zee land telt er minstens een achttal maakten een aardig effect. De openingsrede werd uitgesproken door ds. A. Voorhoeve te Amsterdam, terwijl verder als sprekers optraden de zendeling 9. van Eendenburg, van Java, ds. M. A. Adriani. zendenngs- director te Utrecht, ds. W. Hoek, te Brussel, de heer F. W. A. Korff, zendeling onder Israël, ds. G. Meloen te Kloetfnge, ds. P. Groote, te Utrecht, ds. M. Mooy, te Dordrecht. Ds. J. P. van Melle. tè Sluis, sprak de afscheids rede en ds. J. van 't Hooft, te Vlaar- dingen, de slotrede uit. Gedurende do pauze sprak mej. Stoller, dochter van wijlen den heer Steller, zendeling. De zang werd be geleid door de muziekkorpsen der Christelijke jongelingsvereenigingon te Goes en Middelburg. De regelings- comraissie kan met voldoening op haar werk terug zien, want het zendings- feest is in de beste orde afgeloopon en naai* wensch geslaagd. Dinsdagavond werd er bidstond gehouden, geleid door ds. W. A. Koers en ds. Donncr. De vissclierij te Sclieveningeii. Woensdagavond heeft te Scheve ningen eene vergadering plaats ge- - had van 53 reeders, waarin verslagwedstryd kan uitkomen. Dit evene- werd uitgebracht van de conferentie ment °P wielergebicd zal te Saratoga Sport en Wedstrijden, Zimmerman. Er is nu geen twyfel meer aan Zimmermans wederverschijning op de wielerbaan. Na eenige proefritten op tijd schijnt hij zijn form van dien aard te vinden, dat hy weer in open 7) IV. Toen zy zoover hersteld was, dat de geneesheer li aar veroorloofde eene kleine wandeling te mogen doen sloeg bij voor, dat zy met hare moeder voor eenigen tijd naar Rehfeld zouden komen al waai' zy zeker volkomen gene zing zou vinden. Door al die diensten en liefdeblijken meende Erna verplicht te zyn steeds zooveel mogelijk vroolyk en op geruimd te scbynen, 't geen haar echter weinig moeite kostte. Met volle vertrouwen en met kinderlijke liefde hing zy nu weer aan hare moeder en nam eiken dienst van haren neef met dank aan en beaamde de loftuitingen, die Dorothea, de oude kamenier, over baren heer «prak. De heer Von Rehfeld liet Dorothea de dames ter be tere bediening vergezellen, toen deze weer by 't koude seizoen naar dc residentie terugkeerden. Dc oude kamenier dreef hare opmerkzaamheidjegens Erna zoover, dat zij haar steeds ter zijde stond en haar alleen dan verliet, wanneer haar heer in de nabijheid was, hetgeen zeer dikwijls gebeurde. De heer Von Rehfeld leefde meer in de residentie dan op zijn eigen kasteelhij reed met Erna en hare moe der uit, bezocht met hen 't theater en concerten, toonde hun alle merkwaardigheden der stad en overlaadde hen met geschenken. Ook scheen het Erna somtijds,alsof de woorden van haren neef steeds een wanneren toon aannamen, ja alsof zijne blikken op haar rustten met eene uitdrukking, waarin meer dan slechts eene vriendschappelijke neiging lag; maar zij zocht zulke gedachten te verbannen en be schuldigde zich zelf van" ij delheid en hoovaardy. Het trof haar echter ten zeerste, toen do moeder haar verklaar de, dat de heer Von Rehfeld haar beminde en haar tot zijne gelukkige vrouw wenschte. Mevrouw Göldner deed dat met veel overlegmet hartroerende woorden smeekte zy Erna dezen man toch de hand te reiken, die zich haar lot te allen tydenhad aangetrokken, wiens edelmoedig karakter zij kende en die zich gelukkig rekende zoowel voor moeder als doch ter te kunnen zorg- dragen. Langen tijd weigerde Erna; eindelijk vermocht ech ter de moeder hare dochter te overreden. Ware Rehfeld een jonge man en haar tot nu toe vreemd geweest, zoo zou zij" nooit toegegeven hebben. Hij was echter meer dan twintig jaar onder dan zy, en ook haar vertrouwde geweest; hij wist ook dat Benno haar verlaten, ja be drogen had, zy beminde en achtte hem als een vader, waarom zon zy hem dan niet volgen in 't leven, dat voor haar toch weinig waarde en vrougde meer had. In de gespreken, die zij met den heer von Rehfeld had, verzekerde hij hoog, dat hy heel goed wist, wat zy hem te geven had, en dat hij op niets aanspraak maakte dan enkel op liefde. Erna gaf dus haar woord aan den heer Von Rehfeld en nu werden voorbereidingen voor de bruiloft getrof fen en dit met haast en wel niet in het geheim, dan toch in stilte. Bijna zes jaren waren voorbij, sinds ErnateRcbfelde van Benno afscheid genomen had, toen in hetzelfde Reh- felde op een zonnigen dag tegen 't einde van Maart een priester het jonge paai' in den echt verbondde gedachte aan den eed, dien zij voor zes jaren hier ge zworen had, stemde haar eenigszins droevig, toen zij voor het altaar in de kapel de ringen met haren ver loofde wisselde; 't was haar als zag zij Benno voor zich staan met een verwijtenden blik, als hoorde zij hem Rehfeld van ontrouw en verraad beschuldigen. Maar dan ook troostte zy zich weer met de gedachte, dat niet zij maar Benno zelf, de belofte verbroken had; zij had immers een officieel schryven ontvangentoch kon zij op Benno niet hoos zijn, neen zij mocht hem niet beschuldigen, noch vergeten. 't Huwelijk had 's morgens plaats gehad, en de ge tuigen hadden zich met het jonge paartje aan een dé jeuner vereenigd, waarna zich de gasten naar huis be gaven. De heer von Rehfeld was met zijne jonge vrouw, be geleid van Dorothea naar 't naaste station gereden, om van daaruit eene huwelijksreis van eenige weken te doen. Mevrouw Göldner, die in Rehfelde was gebleven, zat to gen den avond voor 't raam van een vertrek, dat voor haar bestemd en zeer smaakvol en huiselijk was ingericht. Zy liet hare blikken over het park weiden, dat zich nu 'met het groen der lente begon te tooien. Zy was zeer verheugd, eindelijk had zy dan toch haar doel bereikt. Hare dochter was nu de vrouw van een der rijkste grondeigenaars der provincie, zij mocht nu weer stout haar hoofd verheffen en zich in de deftigste kringen bewegen. Een lievige woordentwist deed haar uit hare mijme ringen opschrikken. Wat mag dat zyn? Het geluid werd steeds duidelijker. Wie kon nog |zoo laat komen en zich zoo onbetamelijk gedragen? Zij stond op en wilde aan de bel trekken, maar eer zy zoover kwam, vloog dc deur open. Een groote door de zon gebruin de man, met donker haar o'n baard, drong mot geweld binnen, torwyl hy twee dienaren, die hem het binnen treden wilden beletten, met gewéld van zich afweerde. „Laat mij, ik zeg u, ik moet baar sprekenriep hy tot de bedienden. By het hooren dezer stem slaakte mevrouw Göldner eenen kreet en trad eene schrede terug. „Bennofluis terde zy. Met éen sprong was hij aan hare zijde, vatte haar bij den arm en riep: „Uit uwen mond wil ik vernemen, hoe men my mijne Erna gestolen hoeft Mevrouw Göldner kwam spoedig tot kalmte. Stil, hoonond herhaalde zy„Uwe Erna? Wie heeft ze u gegeyen?" „Onze liefde, onze belofte, de zegen van haren ster-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1