*daats i.cLbep den 3en Ju!: cn het puikje van Amerika s wielrenners zal daar den strijd met hem aanbin den.. 'tZyn Bald, Cooper, Longhead on Na eieren wedstrijd steekt de „flying Yankee" naai' Europa over. Er bestaat plan bij eenige liefheb bers onzer sport te trachten mede te jielpcn, Rolland op de Wereldkam pioenschappen te Glasgow goed te doen vertegenwoordigen. Men zou het. daarheen willen leiden, dat Cordang, Eden en Meijers voor de professional- nummers startten, benevens de 2 beste amateurs, door de resultaten der Kam pioenschappen aan te wyzen. Het plan is dan, den A. N. W. B. te ver zoeken als steeds de kosten van reis en verblyf der rijders te vergoeden, terwijl de genoemde liefhebbers zullen zorgen voor de vergoeding, welke de professionals vragen. Kamp. RECHTSZAKEN. Vervalsching van postwissels. Tegen J. N. Boogaarts, beschuldigd van het vervaardigen en aanbieden van een tweetal postwissels werd Donderdag voor de rechtbank te Am sterdam, door het O. M., waargeno men door mr. Hugenpoth tot Aerdt, een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden geëischt. Mr. Huyser van Reenen, de ver dediger, riep de clementie der recht bank voor zijn cliënt in, Uitspraak Donderdag 3 Juli a, s, Aaltje Vonk, weduwe Van de Pol, die vóór 14 dagen voor de Haagsehe rechtbank terecht stond wegens oplich ting ten nadeele vau de gezusters o. aan het Noordeinde in Den Haag, is Donderdag deswege veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Valschheid in geschrifte. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft liet vonnis der rechtbank te Heerenveen bevestigd waarbij F. J. P., 35 jaren, journalist aldaar, thans in hechtenis, is schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk en is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, omdat hij den 2-Sen April 1.1. te Heerenveen, in het boelgoed van wijlen den heer Hes- sels eene snelpers en andere boek drukkersmaterialen tot een bedrag van f 515.94 gekocht hebbende, op de vraag van den notaris F ar ends, hoe het met de betaling stond, dezen eene borgstelling ad f 500 van mr:-Spiering kantonrechter te Terneuzen, vroeger subst. off. van justitie te Heerenveen overhandigde, Avelke borgstelling later bleek valsch en door hem zelf ge schreven en met den naam van mi'. Spieling geteekond te zijn. der voor West-Lombok, terwijl vuCr de KoStscneêpvaari ei zeer goeue havens vindt. Bij een bezoek" aan die streek trof ik er verscheidene Balineesche kampongs aan, die tij dens de expeditie door de Marine zijn verwoest. In het gebergte, hoewel de plantengroei daar sterk ontwik keld is, vond ik niet oen enkele kam pong, wel een bewijs dat de bergke ten die Noord- van West-Lombok scheidt, niet uitlokt om er te gaan wonen en voor de communicatie hoogst moeilijk is; trouwens, toen wij het bewuste gebergte overtrokken langs het eenig bestaande bergpad, moesten wij onze paarden drie uur achtereen bij de hand aan de lyn leiden, nu eens op handen en voeten Yrtnd of klimmend dan weder van het eene rotsblok op het andere springend inderdaad, .de weg over het Poesoek gebergte moge aangenaam zijn voor geoefende bergbeklimmers, maar voor dienstreizen is hij ongeschikt. De twee eenige vreemde Oosterlin gen die te Mataram verblijf houden, zijn aangezegd geworden zich metter woon te Ampenan te vestigen, want het wonen in het binnenland is dien lieden ten strengste verboden. Dat de Cliineezen en Arabieren, wier aantal met den dag toeneemt met die bepaling niet ingenomenzijn, behoeft zeker geen betoogmeer dan elders komt hier, waar de bevolking nog onmondig is, hun parasietenna- tuur aan den dag en het is dus goed dat het bestuur daarover een oog laat gaan om voor de belangen der bevolking te Avaken. Er-Ti0, yevgjssir.f?. Bij de beantwoording van deinter- pellatie-Dclbeke in de Belgische Ka mer, Woensdag, begon de minister De Smet de Nayer aldus: „Ik vraag my af, of wij wel den 24cn Juni hebben?" „Neen" iverd er van alle kanten geroepen „den 23cn Algemeene hilariteit. De min. bedoelde, er aan te lieiïn- neren, dat een dergelijke interpellatie reeds den 24en Nov. plaats had. Koloniën. Lombok. Den 12en Mei schreef men aan de Loc. van Ampenan „Maandagmorgen j.l. is de heer Liefrinek. in gezelschap van den lieer Van der Hout, met de Spencer naar het Noorderkwartier van Lombok ge stoomd. Welke dienstzaken die hoe ren daar hadden te verrichten, is niet bekend gewórden, doch het zou mij verwonderen wanneer eerstdaags het voorstel niet werd gedaan, om daar een controleur te plaatsen, aangezien van Mataram uit niet naar behooren een afdoende controle op dat deel van Lombok kan Avorde.n uitgeoefend, niet alleen omdat Noord- met West-Lom bok te zamen te groot is, maar nog meer omdat eerstgenoemd kwartier door zijn geïsoleerde ligging, aan het noodwendig toezicht onwillekeurig ontsnapt. Het Poesoek gebergte, de natuurlijke grens tusschen Noord- en West-Lombok, maakt de gemeenschap zeer bezwaarlijk, terwijl van de zee zijde alleen met de stooingelegenheid de betrekking tusschen beide declen te onderhouden is. Door de uitbrei ding van het ambtenaurspersoneel op 1 iOmbok zou de schatkist onwillekeu rig lijden, maar naar mijn bescheiden meening zou dit verlies ruimschoots worden vergoed door de baten ver kregen by een betere regeling. In dichtheid van bevolking en vrucht baarheid doet Noord- Lombok niet on Opium. Uit Pekalongaii wordt aan De Loc. gemeldVroeger bracht de pacht bier nooit meer dan f 17000 a f 17500 op, totdat de kapitein-Chinees, niet zon der pressie natuurlijk, f21000 bood. Dit cijfer bleek te hoog, hij kon het verschuldigde niet meer betalen zelfs door geld op te nemen, Avat zijn on roerende goederen sterk bezwaarde. Thans is op zijn roerende goederen beslag gelegd, terwijl hemzelf gijzeling voor dc deur staat. De nieuwe pach ter, gewezen luitenant-Chinees van Cheribon, heeft 't zaakje thans voor f IS,500 in handen gekregen, maar stelde den eiseh dat de opiumambte naar verplaatst zon worden. Hij heeft zijn eigen candidaat, een zekeren La- croix, klerk op het bureau van den assistent-resident van Batang. Van Serang schrijft men aan het B. N. In den nacht van j.l. Woensdag had de actieve politie van Anjer het geluk een grobak aan te houden, Avaarin zich 12 petrolcumblikken be vonden, alle gevuld met clandestiene opium en Avegende, volgens de com missie van keuring, 220 tliail. De grobakvoerdér die te Tjilktor door den assistent-resident Averd on- deiwraagd, zeide Ramin te heeten en van zekeren Oei Kim Liat de op dracht te hebben gekregen om die blikken, welker inhoud hem onbekend Avas, samen met zekeren Oei Kim An te vervoeren. Deze, zeide Ramin ver der, was echter op de nadering der, politie geA'lucht, ten bewijze Avaarvan j een hoed diende, die in de grobak was achtergelaten. Ramin is in arrest gesteld en naai de beide genoemde cliineezen Avordt een onderzoek ingesteld. Men ver moedt dat die opium niet vreemd is aan de groote hoeveelheden, die on langs ten' uAvent zijn aangehaald. Bantam staat trouwens bekend voor een sraokkelnest en voor de hardnek kigheid der smokkelaars. Zekere Lim Siok Lie o. a., die pas uit de gevan genis was ontslagen Avegens een opium- delict, is nu daarin weer opgenomen, omdat de politie hem heeft betrapt op het vervoer van 28 boengkoes clandestien heulsap. GELENGD NI£UWS Op weg naar Kiel. Dc koning der Belgen is Donder dag te NieuAvediep met het stoom jacht Clementine van Ostende aan gekomen. Z. M. begaf zich met eenige heeren van zijn gevolg aan Aval en keerde later naar het jacht terug, dat daarna Aveder zee koos met bestem ming- naar Kiel. Wijl Z. M. iucognito reist, bleven officieele plichtplegingen ■eheel aclitenvege. De feesten te Londen. Ofschoon de Woensdag &-„ou va- cantiedag Avas, Avaren natuurlijk dc straten van Engelands hoofdstad niet minder vol menschen dan deivvorigen dag. Dc versieringen werden nog eens in oogenschouw genomen, de punten die het fraaist geïllumineerd waren geweest nog eens bewonderd, kortom men verheugde zich nog in de herin nering van den 'grooten feestdag. Maar de koningin was nog in de stad en het programma beAratte nog eenige plechtigheden vóór Hare Ma jesteit terug zou keeren naar Windsor. In den namiddag toog de president van het Lagerhuis in de eeuAvenoude statiekoets, getrokken door twee sterke bierbrouAverspaarden geAvone rij tuig-paarden kunnen het zware voer tuig niet voortkrijgen naar Buc kingham Palace om der koningin het adres*van gelukwensch vandevolks- vertegenAvoordiging aan te bieden. Een proof aantal afgevaardigden a'olgden in rijtuigen en te voet, In dc" balzaal \7an het paleis Aver- den de hoeren door koningin Victoria ontATangen. De geheele plechtigheid van de overreiking van het adres duurde slechts tien minuten, Avaarua men terugkeerde naar het parlements- gebouAv, Avaar liet antivoord van Hare Majesteit werd voorgelezen. Dit ant woord luidde als volgt ,Ik dank u voor uw loyaal en eer biedig adres. Ik hen diep getroffen door tallooze betuigingen van trouAV en toewijding aan mijn troon bij ge legenheid van de voltooiing van myn zestigste regeeringsjaar, en ik ben ten zeerste getroffen door de Avarmte, waar- mede gij hiermede instemdet". Waarna het Lagerhuis zyn zitting ophief. De groote gebeurtenis van den dag was de gala-voorstelling in Covent- G ar den Theatre. De schouwburg Avas versierd met rozen en orchideeën op een wijze die deed denken aan dc toovcrpaleizen uit wonderverhalen. Niet minder dan 100,000 afgesneden rozen en zeker 10,000 afgesneden orchi deeën war,en denzelfden ochtend uit. Essen en andere districten aange voerd. Zelfs was een extra-trein noodig om de ontzaglijke hoeveelheid bloemen over te bremren. En het schouwspel werd er niet minder op. toen de groote zaal. die 3000 mensch kan bevatten, zich vulde met de gasten, dames in de meest schitterende toiletten, heeren in prach tige uniformen en statiekleeren. Vooral Avitte zijden japonnën Averden dooi de dames veel gedragen, de jongere leden van het koninklijk huis Avaren bijna allen in het Avit met flonkerende diamanten en zachtglanzende parels. Het programma, dat aan de koninkl. familie werd aangeboden, Avas geb. in wit satijn met gouden hoeken en met oud gedrukt. Op den band kAvaraen voor de beeltenissen Van koningin Victoria zooals zy was in 1837 "en zooals zy er thans uitziet, den prins en de prinses van Wales, den iiertog en de hertogin van York, en prins Eduard van York vier geslachten der koninklijke familie. De voorstelling gold dien avond minder dan het schouwspel dat de zaal opleverde, doch met groote in genomenheid Avordt ook melding ge maakt van de Arertooning, waaraan de eerste krachten a'an den schouwburg. en mevrouw Melba als gast medewerk- ten. Het programma 'begon met liet volkslied, en bevatte daarna fragmen ten uit Tannhauser, Borneo el Jul- liette en Les Hug mots. De laatste daad van de koningin te Londen wos het bezoek aan het kinderfeest op Constitution-Hill. 10,000 kinderen, voor liet meerendeel behoo- rende tot de arbeidersklasse, Avaren daar bijeen. De koningin had gezorgd voor melk eirkrentenbroodjes en ieder kind kreeg ook een herimierings-me- daille. Het behoeft geen betoog, dat degoedc grootmoeder allerhartelijkst Averd ontvangen. De kleinen zoiigen ran gelukwensch en hulde aan. Toen met den extra-trein van Pad- dington naar Windsor terug. Een ontzaglijke menigte deed de vorstin uitgeleide cn juichte haar bij liet ver trek toe. Tegen half zeven bereikte Hare Majesteit in gezo.óchap van keizerin Frederik, prinses Henry aran Battenberg en den hertog vau Con- naught. Windsor. Hier weer adressen en weer huldebetuigingen. Dekonmgin verscheen ook liïer nog eenige oogen- blikken op het kinderfeest en trok zich daarna in haar vertrekken terug enn een Avelvordiende rust te genieten na zoo vermoeiende dagen. De lords der admiraliteit kwamen Donderdagochtend te Windsor aan. om een bezoek te brengen aan de Koningin. Zij werden in dichte hof- rijtuigen het stormde, onweerde en regende heAng naar liet kasteel gebracht. Tegelijkertijd kwamen uit Portsmouth de admiraals der buiteu- landsche oorlogsschepen die a-oor Spit- head liggen. Ook zij, van den regen doornat, gingen naar het kasteel, om er het tweede ontbijt te gebruiken. De marine-soldaten van Portsmouth, met hunne muziek, vormden de eere- Avacht. Na het ontbijt Averden de admiraals aan de Koningin voorge steld. Alleuv waren in groot tenue en droegen hunne decoratiën. In ongerustheid. Men is in Engeland zeer ongerust over het lot van het opleidingsschip SecdarJc, van Devonport vertrokken naar de vlootparade te Portsmouth. Het is een oude kast, de vroegere Vitte dë Cttendie in 1821 op de Franscheu Averd veroverd. Natuur lijk heeft liet schip geen stoomver- mogen en er bestaat alle kans, dat het. zich in den storm van verieden week niet heeft kunnen redden. Daar bij komt, dat de bemanning voor het grootste deel bestaat uit onervaren kweekelingen, 130 in getal. Verleden Donderdag reeds werd hot vaartuig te Portsmouth verwacht. Men heeft schepen uitgezonden om het to zoe ken. Zelfmoorden in Frankrijk. De zelfmoorden zijn in Frank; ijk aan de orde van den dag, mèerendeels \'an lieden, die geen müliarden beza ten. Zij heerschen gemeenlijk in de maanden Mei, Juni en Juli: iu Juui schijnt de. ziekte aanstekelijk te wor den. Van zeer verschillenden aard blijken de oorzaken. Een echtgenoot kan het verlies zijner gade. zijne ge zellin gedurende veertig- jaren, niet te boven komeneen meisje wordt door den dood van haren aanstaande of door een laaghartige trouwbreuk tot w&nhoop gedreveneen klein deerntje durft, na een luttel vergrijp, haar moeder niet meer onder de dogen komen een huismoeder heeft de moei lijk vergaarde spaarpenningen van het gezin op de wedrennen verspeeld cn vergeeft zich hare zwakheid niet. Het spel", ziedaar vaak de schuldige. Ook boiten en behalve de medewerking van het spel nemen de zelfmoorden verontrustend toe: die van kinderen, vijf en tAvintig jaren geleden bijna onbekend, komen in zwang (in 1895 maakten zich 48 jongens en 25 meis jes van minder dan zestien jaren van kant;het, totaal verdubbelde bijna in vijftig jaren. Men heeft wel eens gezegd, dat Frankrijk op de lijst bo venaan stond. De nationale trots Avijst. die eer van de hand en staat de eerste plaatsen af, dc allereerste aan Duitsch- land. A'oor 1895 vindt men de volgende statistiek aangegeven. Aantal zelf moorden op 10,000 inwoners Duitseli- laud 2.71, Denemarken 2.58, ZAvitser- land 2,30, Frankrijk 1,87, Oostenrijk 1,63. Noorwegen 0,76, Nederland 0,52, Italië 0,46, Spanje 0,35. Instituut-Pasteur. In bet afgeloopen jaar zijn in het instituut-Pasteur te Parijs 1308 per sonen tegen hondsdolheid behandeld, waarvan 4 zijn gestorven. Sedert de vestiging van liet insti tuut in 1886 zijn 18642 personen in geënt. waarvan 140 personen stierven. Van deze 18642 patiënten waren 15546 Franschen en 3096 buitenlanders. Van de buitenlanders wérd- het grootste contingent geleverd door Engeland, n.l. 870dan volgt België met 429, Spanje met 353, Portugal 333, Rus land 184, Griekenland J.74, Italië 159, Brissch-lndië 95. Oostenrijk 94, Ne- her vo'.kslïed toe. en de reoofen«Ierland 87. Zwitserland SE Roemenië Yereenigde Staten 33, Turkije 31, Brazilië" 13, Marokko 2, Monaco 2. Servië en Bulgarije elk i. Een flinke erfenis. Twee jaar geleden stierf te Mout- pellier een ongehuwd gierigaard, Fon- tenez geheeten. die 15 millioen frc. naliet. Eene geheele reeks personen deden luin aanspraak gelden op de erfenis, naar aanleiding van verschil lende testamenten, die elkaar tegen spraken. Nadat de fiscus omstreeks 100.000 frc. aan proceskosten verslon den liad, heeft dc rechtbank tenslotte slechts een testament voor geldig ver klaard. Dit goedgekeurde stuk" kent htft geheele vermogen aan een jong student, Lauronce geheeten, toe. Misbruik met briefkaarten. In de Allgemeine Zeitung wordt de aandacht gevestigd op het misbruik, dat in Duitscliland gemaakt werd van de briefkaarten met betaald antwoord. Een Duitsche firma, dc naam wordt niet genoemd, liet in Oostenrijk één millioen briefkaarten met vooruitbe taald antwoord aankoopen. Die kostte daar vier kreuzer per stukde aan- koóp kostte dus 40,000 florijnen. Van die briefkaarten werden de voorzijden afgenomen, deze bleven in Oostenrijk en dienden daar als gewone brief kaarten, daarvoor kreeg de kooper dus 20.000 florijnen terug. A'oor de resteerende 20.000 florijnen had nu de Duitsche firma één milli oen briefkaarten, die ze gebruikte voor hare correspondentie met Oos tenrijk. Had zij een gelijk aantal Duitschê briefkaarten gekocht, dan zouden die haar 50.000 mark hebben gekost, daar men van Duitschland naar Oostenrijk volstaat met eene briefkaart a'an 5 penningen. Nu gaf zij slechts 20.000 florijnen is gelijk 34.000 mark uit en bespaarde dus 16.000 mark. Dat misbruik is jarenlang doorge gaan tot schade. a-an Duitschland, tot dat het éindelijk de aandacht heeft getrokken cn de Duitsche Regeering de Oostenrijksche verzocht er een einde aan te maken, door brief kaarten met betaald antwoord van een poststempel te voorzien, welk post stempel aan die antwoordskaart hare geldigheid niet ontneemt, doch alleen dient om aan te toonen, dat zij wer kelijk als antwoord gebruikt zal wor den. De Oostenrijksche, briefkaarten „met betaald antwoord" die van zulk cenen stempel niet zijn voorzien,-wor den dus nu door de Duitsche postadmi nistratie met strafport belast. Pooltochten. Andrée is den 17en dezer naar Spitsbergen vertrokken. Hij hoopt nu beter te slagen dan het vorige jaar, daar hij nu drie weken vroeger is vertrokken en 14 dagen' arbeid op Spitsbergen uitspaart, daar de ballon gereed is en slechts gevuld behoeft te worden. Voor zijn vertrek licei't hij verklaard, dat hij besloten was of te slagen, of niet terug te keeren. Hij neemt een dertigtal postduiven in zijn ballon mede. van de zijde der Russische Regeering zal hij alle mo gelijke medewerking ondervinden. Aan de Vossisclie Zeitung wordt uit Ivristiania gemeld De nieuwe Noorselie poolexpeditie, die onder leiding van Otto Sverdrup het noorden van Groenland zal trach ten te bereiken, wordt uitgerust door Axel Heiberg en Amunt! en Ellef Ringeus. De kosten Avorden geraamd op 70 tot 80,000 kr. De genoemde heeren zullen die som bijeenbrengen, onder voorwaarde dat de regeering de Fram beschikbaar stelten flat liet Storting 20,000 kr. toestaat om op Nansen's schip eenige Arijzigiugen aan te brengen. Die twee voorwaarden zullen hoogstwaarschijnlijk vervuld Avorden. Boycott. Kapitein Boycott, van Aviens naam het thans algemeen geldende Avoord boycott afkomstig is. stierf dezer da gen te Flexton in het Engelsche graafschap Suffolk. Boycott was ze ker wel niet de eerste die „geboy- cott" werd, maar hetgeen hem over kwam baarde ongewoon opzien. Als administrateur van dc goederen van lord Ernes liepen wegens een verschil alle knee*-ten Van hom avet* Geen' vakke; v..neai nu.,-, nrood vcr- koopen, zelfs zijn linnengoed kon hij niet gewassclien krijgen. Niemand wilde voor hem meer eenig werk ver richten. Die toestand duurde maar kort, want de rentmeester liet spoe dig volk uit Ierland komen. Maar zyn naam bleef verbonden aan de min aangename positie, waarin latei- nog menig werkgever gel v -.I.t is. Kreta. Naar aanleiding van diefstallen, welke in Haleppa zonden gepleegd zijn en de ontdekking van wapens bij ongeregelde troepen, zfin er iu de huizen der Muzelmannen fo Haleppa talrijke onderzoekingen gedaan. Ver scheidene arrestatiën hebben plaats gehad. De Muzelmannen, welke zeer opgewonden zijn, verzetten zich. Do troepen sluiten het kwartier in. De aardbeving in. Assam. De oppercommissaris in Assam heeft naar Calcutta geseind, dat bij nader onderzoek de slachtoffers van de jongste aardbeving veel geringer blij ken te zijn dan men eorst dacht,, waarschijnlijk niet meer dart 950. Muiterij iu China. Acht mijlen ongeveer van Woosoeug- waren in vier afdeel ingen, ieder Aan vijfhonderd man. inlandsche troepen gekampeerd. Nadat in liet begin van de maand Mei de inspectie door den onderkoning der provincie was ge schied, werd besloten do helft dei' manschappen naar huis te zenden en de anderen, de jongeren, tegelijk met vijfhonderd man van de forten, onder leiding vau de vreemde officieren on der de wapenen te houden. De vrij gelaten manschappen zouden een extra-soldy van drie maanden krijgen, maar dat namen ze niet aan: ze moesten een soldij van zeven maanden hebben. Van dit verzet werd 16 Mei kennis gegeven. En den volgenden dag liep de ontevreden troep de ofneierskwartieren af, omverhalend en stuk slaand alle voor-werpen die- ze in handen konden krijgen. Onmiddellijk werd naar YVoosoeng getelefoneerd, dat de muiters aan bet vuren waren en den commandant generaal P'an dreigden met den dood; hulp was dringend noodig. Majoor Yon Reitzenstein zond dadelijk twee honderd man A'ooruit cn een uur la ter stonden al de door Duitsche offi cieren geoefende troepen .gereed om uit te rukken. Eenige compagnieën infanterie marcheerden naar de piaats der muiterijeen compagnie moest het buskruitmagazijn half Aveg het kamp bewaken. Met dc infanterie werden meegezonden een eskadron cavalerie onder graaf Nayhauss cn een batterij artillerie onder luit. Maaschke. De artilleristen moesten zelf hun kanonnen drie uur lang oa'ci* den slechten Aveg voorttrekken. Het noordelijkste kamp, Avaar bij de aan komst der troepen de muiters zich vereerdgd hadden, werd omsingeld de kanonnen Averden met loskruit geladen en in positie gebracht; daarop dreigden de Duitsche officieren, als de muiters zich niet overgaA'cn, met schieten. De Avapenen werden hun toen met geweld ontrukt en onscha delijk gemaakt. De belhamels nam men gevangen, en korten tijd daarna was de rust in het kamp Terugge keerd. De hoofdaanlegger van "het plan om generaal P'an te vermoorden is den eigen avond voor den krijgs raad gebracht én onthoofd. Geen enkele Chinecsche autoriteit Avas bij deze strafoefening tegemvoor- dig. Zij Avaren allen op de vlucht gegaan, behalve generaal P'an zelf. die zóo geschrikt" was, dat hij niet van zijn plaats weg kon. De Snelverver. Lightning Fainter.) Sedert de tentoonstelling van Chi cago zijn voornamelijk uit de nieuwe wereld nu en dan berichten tot ons gekomen', vermeldende dat de Ameri kanen de oude langwyligè'manier van strijken en soppen met den kwast, en daarna nog eens overstrijfcen en af- a'erven, hadden prijsgegeven en een- voudig Avaren overgegaan tot liet. be spuiten of besproeien der te verven oppendakten met de verf. Men heeft die berichten voor hum bug gehouden; doch de bekende fa brikanten A. E. \Arells Co. te Lon den hebben thans in hun zoogenaam- venden vader!' riep hij. „O men heeft mij smadelijk beroofd." „Gij antAvoordde mevrouAv Göldner, terwijl zij haren arm van hem losmaakte. „Gij durft dat zeggen, die mijn arm kind bedrogen, hebt net tot ongehoorzaamheid te gen hare ouders aanspoorde, en het toen door het ver breken uwer beloften ten zeerste gekrenkt hebt, waar door het tot den dood ziek Averd." Benno stond bij deze beschuldiging een oogenblik ZAvïjgend van verbazing. „Ik zou Erna bedrogen hebben Ik onzen trouw ver- Breken „AAry,t auders. daar gij hare brieven, die zij achter mijnen rug schreef, niet beantwoorddet, eir gij met de dochter a-an een rijken Kroesus in de Kaapstad trouwdeti" „Ik?" riep Benno ontsteld, ik zou getrouwd zyn? Dat is een schandelijke leugen. ..Dus is misschien van een huAvclyk niets gekomen," en nu denkt gij uav spel met Erna verder te drij ven. Gelukkig is zij u ontkomen; zij is de èchtge- noote „Van een schurk" viel Benno haar driftig in de rede, „van een schurk, die het vertrouwen, dat ik in hem .stelde, schandelijk misbruikte, en mijn Erna gestolen heeft." „Spreek zoo niet van een man van eer. Gij waart de diensten niet waard, die hij u bewees." „Wat ik waard ben, zal ik zelf wel beoordeelen," antwoordde Benno verachtelijk; „ik vermoed, ik raad, wat die man van eer met uive hulp mij voor een helschen drank gebrouwen heeft, om Erna's hart te vergiftigen." „Met mijne hulp!" verweerde zich mevrouw Göldner, die door de blikken a'an Benno bang werd, en eenige schreden naar de deur deed. „Ik wist immers niets, ik vernam pas, dat. de goede Rehfeld zich als bemiddelaar van uwe brieven geleend had, toen het te laat was, toen Erna reeds op liet ziekbed lag-." „Waarop gij haar hebt geworpen" zei Benno Avoedend, terwijl hij haar den uitgang belette. „Niet van de plaats, ik moet Aveten wat gebeurd is." „Ik weet niets! Ik weet niets!" jammerde dedoods- bleeke vrouw? „Om godswil Benno. dood mij niet Hy liet haren arm los en trad eene schrede terug. Zijne brecdc borst verhief zich krachtig, en het koude zweet brak hem op liet. voorhoofd uit. ..Zij is eene vrouw", zuchtte hij, „zij is Erna's moe der, ik mag mij aan haar niet vergrypen, ofschoon ik haar niet vertrouw. Maai- om 't even, niet zy, hij zal mij te Avoord staan. „Waarheen zijn zij vertrokken vroeg hij kort en scherp. „Wie?" „Welke vraag? Wie anders clan de pas getrouwden!" Hij lachte hoonend; cn scherp. „Wat wilt gij doen?" „Ik Avil den roover vervolgen, en hem het gestolen goéd afnemen." „Bedaar toch, Benno!" smeekte mevrouw Göldner; „Erna is Rehfeld's wettige vrouw." „Afgedwongen eeden zijn niet geldig. MetdoreArolver in de hand zal ik den bedrieger het woord vragenbe kennen zal hij het verraad, dat hij pleegde, en Erna moeten vrygevcn of ik schiet hem neer." Hij zag "er vreeselijk uit iu zijn hevigen toomhet gebruinde gezicht was groenachtig bleek geworden, de oogen fonkelden, en de handen waren krampachtig ge bald. Diep haalde hij adem. MevrouAv Göldner beefde aan alle leden. Den weg naar de deur had hij haar- versperd en aan "do bel durfde zij ook niet trekken. „Waarheen zijn zij herhaalde hy. Zij kwam tot bedaren en antAvoordde met energie „En indien gij mij hier op de plaats dood slaat, zoo zult gij hei niet A'an mij vernemen." Gelijktijdig was zij tot' bij liet raam gegaan, dat zij nu opende en om hulp riep. van buiten werd de deur met geweld geopend en knechts en meiden drongen iu de kaïner. „Bevrijd ran van dezen man!" beval zy. „Hij bedreigt mij en uwen lieer." 'De lui wilden Benno aangrijpen, maar weken even spoedig terug. Bliksemsnel had hij uit den "zak van zijn overjas eene revolver te voorschijn gehaald, en legde den vinger op den trekker. „Wie mij durft aanroeren, schiet ik ncor!" bulderde liy, „er zijn genoeg schoten om met u allen klaar te komen." „Laat hemlaat hem smeekte mevrouw Göldner. doch dit bevel was onnoodig, de lui Avareu achteruit geweken. Benno schreed naar de deur doch keerde zicli nog eens om en riep„ik weet zooveel, dat zij naar Italië reizen, en ik zal ze vinden!" en weg was hij. Na weinige minuten zei het rollen Aran een fAvagen, dat hij het slot verlaten had. Mevrouw Göldner bleef iu den grootsten angst en op- geuondenheid staan; zij vreesde hét ergste. Zoodra zij echter eenigennate van den schrik bekomen Avas, schreef zij den heer Yon Relifcld, om hem van het voorgeval lene ia kennis te stellen en Avaarschuwde hem om toch voorzichtig te zijn. 't Beste zou zijn, zoo schreef zij, indien liij met Erna maar- aanstonds naar huis terug keerde te Rehfelde zonden zij immers 't veiligst zijn. Een tweeden brief zond zij aan Dorothea, om haar tot waakzaamheid aan te sporen. Bennö Treuenfcld nam ook reeds den eersten snel trein om naar Italië te reizen. CWeral waar hij kwam trachtte hij inlichtingen te winnen, omtrent hctverblyf en reizen van Rehfeld. maar kon niets zekers verne men bij zijn onrust en drift, nam hij op liet, geluk af de reis over Mönchen en Tyrol. Benno's vermoeden was maar al te zeer «regrond de tot nu toe eerlijke en rechtvaardige heer Yon Reh feld, die nog nooit iemand eenig onrecht toegevoegd had, was een ven-ader, een trouAvclooze geworden, daar een hartstocht voor Erna hem dreef cn zulke macht over hem verkregen had, dat deze hem zijne vroegere ongeschonden eer ontnam. De. achting en vriendelijkheid, die hij steeds hot jonge meisje betoond had, was na den dood zijner- vrouw tot eene vurige liefde geAvorden7 die hem tot, een slaat gemaakt had. Wórdt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2