i Ml NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tweeds Editie. E:^ FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. ï4e Jaargang. 5rr,s«5« .fjj. Ka |p;f,j ^1 fi IVoensda- 30 Juni !337, No 4292 JLB03ST2^SIM^E33SrTS3PH,I O'S Agent gevestigd is (kom der Voor Haarlem per 3 maanden. Voor de dorpen in den omtrek waar gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Kijk. per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. de omstreken en franco per post f - i .20 1.30 1.65 0.05 0.30 0.371/, J^JD'V7"E'H,-lZrE3I<3"TX2]3Sr: Van 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en AdvertentiOü worden aangenomen door onze Agenten on door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenkind: Compagnie Générale de Publicité. Etrangere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg ilontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Arasterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 1-5 regels ("0,75. elke regel meer 0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bluemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zand voort, J. ZWEMMER; Heide VelsenJ. OOSTERHOF; IJmuiden, TJADENBeverwijkH. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. STIOSMIEÜ WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 29 Juni 1897. Gemeenteraadsverkiezing. In de Maandagavond gehouden vergadering der Voikskiesvereenigin^ alhier werden tot candidaten voor den Gemeenteraad gesteld de hoeren: W.L. Schram. M. Schoolmeester, L. Modoo. en R. ReinaldaDe vereeniging zal allefcnmet deze candidaten optre den en voor de anderen niemand on dersteunen. Nijverheid. In de Maandagavond in liet. Bron gebouw gehouden vergadering van het departement Haarlem van de Ned. Maats, ter bev. van Nijverheid gaf de beschrijvingsbrief van de op 13 en 14 J uli te Breda te houden algemeene vergadering aanleiding tot liet houden van uitvoerige besprekingen. Het Tijdschrift der Maatsch. was het eerste punt dat eenige discussie uitlokte, waarvan liet resultaat was, dat de afgevaardigden namens het departement op de algemeene verga dering op het wcnschelijke zullen wij zen, dat, het Tijdschrift het volgende jaar wederom een weekblad worde en dat het meer z.g. officieele berichten bevatte. Wat betreft een voorstel van de directeuren om te overwegen, of eenige samenwerking met, de Kamers van Koophandel en Fabrieken, wensche- lijk zal zijn, werd besloten dat de afgevaardigden naar eigen inzicht hierover kunnen stemmen. Aangaande een voorstel van direc teuren om, op verzoek van het departe ment Almelo, in het voorjaar van 1898 te Utrecht een congres te doen houden ter bespreking van liet, vraag stuk „Bescherming of vrijhandel,' en daarvoor f 500 beschikbaar te stel len, werd eene langdurige discussie gehouden. In deze discussie deed de heer Kre- laqedie eerst had verklaard thans geen practiscb nut in dit congres meer te zien, maar later toen de heer V. d. Poll liem er op had gewezen, dat zal worden besproken op welke industrie de protectie nuttig en op welke zij verderfelijk zal werken, daarvan terugkwam, een voorstel om het congres niet in 1898 te houden, daar dan de tijd van voorbereiding te kort is. Hierover werd weder ge discussieerd. Eindelijk werd besloten, dat de afgevaardigden op de alge meene vergadering het hier "verhan delde zullen mededeelen, doch bij eene eventueele stemming vrij zijn. Nog bepaalde dé vergadering, dat de afgevaardigden vóór zullen stem men voor een voorstel van directeuren om zich tot de Regcering te wenden, met verzoek eene commissie te be noemen, die gegevens zal verzamelen ter beslissing van de vraag of invoe ring van een hooger testpunt, dan dat van (le thans hier gebruikt wordende petroleum, kan geschieden zonder den invoer of doorvoerhandel er in tebe- nadeelen. Nadat daarop de heeren Mr. Joh. Enschedéen W. Brender d Brandis tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering zijn benoemd en de heeren J. G.Michiélse en J. Merens tot plaats vervangers, werd de vergadering ge sloten. Als leden van de Commissie ter beoordeeling der onlangs door de „Vereeniging tot verfraaiing" alhier uitgeschreven balkonversiering zijn uitgenoodigd de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Mr. W. van Hulst, J. C. Peereboom, E. A. von Salier en J. A. G. van der Steur. Valsch geld. Maandag is wederom door de politie in beslag genomen een valsehe gulden voerende de beeltenis van Koningin Wilhelmiua met onleesbaar jaartal. SBNNENLA 330 Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot leerling-consul de heer G. S. D. Hamel. Benoemd tot ambtenaar van het openhaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement [Rot terdam, voor de kantons Schiedam. Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam, mr. A. J. Blok, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch. Aan den lieer A. van der Hoeven, predikant bij de vereenigde Prote- stantsche gemeente op Curagao is ver gunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der 3de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Marine. De off. van gezondheid 2e kl. A. Spanjaard, wordt met 1 Juli tijdelijk geplaatst in de rol van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Eene benoeming. Bij kon. besluit is benoemd tot rid der in do orde van den Ned. Leeuw, J. P. de Vries inspecteur der directe belastingen aan het departement van financiën. Ontslag-aanbieding van bet ministerie. Naar de „N. R. Ct." verneemt heeft het ministerie, dat bereids vóór 15 Juni jl. aan Hare Majesteit de Koningin-W cduwe-Regentes eerbie dig zijn voornemen had kenbaar ge- maaktj om na afloop der verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan Hoogstdezelve zijn ontslag aan te bieden, aan dat voornemen gevolg gegeven. De ministerraad is Zaterdag in buitengewone vergadering bijeen ge weest. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. Röell, is Maandag bij H. M. de Koningin-weduwe Regentes op het Loo ter audiëntie geweest Als een bijzondere onderscheiding en bewijs van t evredenheid meldt men ons uit Vlissingen, dat de Vlissingsche binnenloods G. Stroosnijder, die steeds bij voorkeur het Kon. Eng. stoom jacht Victoria and Albert bedient, de- eer genoot door den commandant. Admiraal Fullerton, schriftelijk uitge- noodtod te worden aan boord van dien bodem de revue te Spithead bij te wonen. De loods Stroosnijder had die uitnoodiging aangenomen, en. in uniform gekleed, mocht hij staand op de commandobrug naast den admiraal het maritiem schouwspel gadeslaan. (M. C.) Geneeskundige raad. Maandagmiddag vergaderde de Ge neeskundige Raad voor Noord-Hol land. onder voorzitterschap van dr. J. T. Dozy, ten Stadhuize te Am sterdam. Aan de „mededeelingen" van den inspecteur omtrent het geneeskundig staatstoezicht is het volgende ont leend Sterfte-Statistiek. In Noord-Hol land overleden in 1896 aan roodvonk 57, mazelen 320, typhus en f.typhoï- dca 95; diphteritis 214, croup 46, kinkhoest 310. apoplexie 637, hersen ziekte 91S, longtering 1804, acute ziekten der ademshalingwerktuigen 2473, chron. idem 614, acute ziekten d. spijsvert. werkt, en diarrhe 1329, chron. idem 321, cholera nostras 8, ziekten der orgaua urogenitalia 779, ziekte van het kraambed 79 waarvan aan f. puerp 38, overleden zonder ge neeskundige behandeling 730 (471 in 1895), levenloos aangegeven 1358 (1327 in 1S95). Bij eene bevolking van Noord-Hol land' op 1 Januari 1S96 van 919,511 zielen bedroeg de sterfte in 1896 met de levenloos aangegevenen 17.312 of 18.83 pe. (evenals in 1895) en zonder levenloos aangegevenen15.951 of 17.3 pc. Levend geboren werden 29.078. Te Amsterdam met eene be volking van 475.428 zielen zijn over leden, met levenloos aangegevenen 9.316 of. 19.60 pc. (tegen 18.89 pe. in 1895.) Het gewone toezicht op verontrei nigde sloten, begraafplaatsen, fabrie ken, woningen, 'scholen, broedsel enz. werd gehouden en de inspecteur vond nu en dan aanleiding om advies te geven. Het parochiaal kerkbestuur van den Heiligen N. colaas en Barbara te Amsterdam is tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij het besluit van den inspecteur van 14 September tot, afkeuring van twee schoollokalen als schadelijk voor de gezondheid ge handhaafd werd, in hooger beroep gekomen: Dit beroep is afgewezen voorname lijk op grond van de volgende over wegingen. (lat dc hygiënisten op grond van etenschappelyk onderzoek stellen dat Mals minimum ruimte per kind moet worden geëischt terwijl in het eene lokaal slechts 1.76 M3 en in het andere even 2 M3 ruimte per kind aanwezig was; dat deze grond van af keuring juist geoordeeld werd om deze reden dat, hoewel noch by eenige wet, noch by cenig wettelijk voorschrift is voorbe schreven de inhoudsroimte welke lo kalen als !de hier bedoelde per kind moeten hebben, in dezen toch geen genoegen kan worden genomen met aanmerkelijk geringere afmetingen dan voor de openbare lagere scholen zijn voorgeschreven". Hoewel in die beide lokalen slechts 60 en G5 kinderen mogen worden toe-: gelaten, vond de iuspecteur er bij zijn onlangs gebracht bezoek 80 en 95. Hij aced van deze bevinding proces verbaal aan den officier van justitie toekomen. De inspecteur bracht een bezoek aan de school van den heer S. J. Norden in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam. In twee vertrekken met eene ruimte van 1,35 M3 trof hy 46 kindereu aan; hij vond voorts een vertrek dat 1.60 M. beneden de straat, gelegen en laag van verdieping is, dat was voor godsdienstonderwijs be stemd. Hy deelde den burgemeester mede dat, volgens zijne meening, dat lokaal geheel ongeschikt is voor on- derwys. Procesverbaal werd door hem opgemaakt, omdat slechts 6 vac- :»inebowijzen aanwezig waren. Het tijdelyke telegraafkantoor te Amsterdam werd bezocht naar aan leiding van klachten over de slechte inrichting der ventilatie en over het verspreiden van stof als des morgens de lokalen worden schoongemaakt, terwijl het personeel aan het werk is. De inspecteur meende dat voor de bovenlokalen eenige ventilatiekokers wenschelyk waren en verzocht den directeur om liet aanvegen te doen vervangen door dweilen. De voorz. herdacht bij dc ope ning met enkele woorden de leden dr. M. W. Pijnappel en dr. A. K. W. Arntzenius, die vertrokken wa ren en den heer J. Swens, apotheker te Haarlem, die door den dood aan den kring ontvallen was. Naar aanleiding van de schorsing der vroedvrouw te Wielingen, kwam ter sprake de vraag of er geen hoo ger beroep was voor een geschorste vroedvrouw of gemeente-geneeskun dige. Het kwam toch voor, dat een geneeskundige ten platte lande alleen werd ontslagen ten gevolge van on aangenaamheden met den burgemees ter of raadsleden. De inspecteur meende, dat hii in dezen niets kan doen en ook de rechts kundige advisour, prof. Yan Hamel, meende, dat van schorsing door oen gemeentebestuur geen hooger beroep mogclyk was. Ongeluk in de Oranjesluizen. Een droevig ongeluk gebeurde Za terdag in de Oranjesluizen. De monitor Cerberus was binnengekomen en aan een matroos le klasse met eenige miliciens van deze lichting werd ge last oen tros uit te brengen en vast te maken op het sluishoold. Zij daal den daartoe in een vlet, en hadden den tros bijna op den wal gebracht, toen een touw om een der riemen sloeg, waardoor deze onklaar werd. Het gevolg hiervan was dat de vlet 'niet spoedig genoeg kon wegkomen, toen de monitor door het water op gezet, tegen den wal dreef. De kop van het brooze schuitje raakte be kneld tusschen den sluismuur en den monitor en kantelde, met het treurig gevolg dat drie der opvarenden won den bekwamen, waarvan één doodc- lijk. Hem werd de buik opengereten, zoodat de dood volgens verklaringen van den scheepsdokter onmiddellijk intrad. De tweede werd licht aan dc beenen verwond, terwijl de derde uit wendig niet geblesseerd is, maar klaagt over pijn in de borst. Het geheele ongeluk was in enkele oogenbfikken geschied. ,Een opstootje. Uit Doctinchem meldt men De uitslag der herstemming werd in onze stad met zeer veel geestdrift ontvangen. Den ganschen avond lie pen troepen zingende door de straten en hielden voor verschillende wonin gen stil, om hunne vreugde daar te keunen te geven. De koffiehuizen wa ren alle gevuld en menig glas werd op onzen afgevaardigde gedronken. Te betreuren is het, dat de foest- vrcugde op het laatst gestoord werd. By hot sluiten der café's kwamen namelijk de vertrekkenden in botsing met een paar aanhangers der tegen- party, en ontstond er een woorden wisseling. De wachtmeester der marechaus sees alhier trok onmiddellijk zijn sabel, met het gevolg dat zekere S. een sabelhouw op het hoofd kreeg, zoodat hij door een geneeskundige verbonden moest worden. Verdere ongeregeldheden vielen niet voor, hetgeen te danken is aan liet optreden van den heer E. van Ernst, voorzitter der Liberale kies- vereeniging, die de menigte aanmaande rustig naar huis te gaan. Eene motie. In eene te Leeuwarden gehouden meeting van sociaal-democraten met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie: De meeting enz.: Overwegende, dat in de zaak van dc gebroeders Hoogerhuis door latere mededeelingen aan de justitie hun onschuld ten duidelijkste aan het licht is gekomen Overwegende, dat geen herziening van het proces mogelijk is volgens de wet; Dringt aan op de dadelijke invrij heidstelling van de gebr. Hoogerhuis. als, zooveel mogelijk, rechtsherstel. Koloniën. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en onderhoorighe- den, loopende van 9 tot en met 22 Mei, wordt door de Java Ct. het vol gende ontleend G r o o t-A t j e h, Met het innen dor aan Lhong opgelegde boete word voortgegaan, tot een bedrag van 20,000 dollar was bereikt, waarop de civiel- f en militair gouverneur, die den lOden Mei over Kroeng Raba en de Ritiëng-baai zich naar Lhong begaf, bepaalde dat 5000 dollar zou den worden kwijtgescholden, en de nog overige 5000 dollar vóór Februari 1898 moeten zijn betaald. Patrouilles werden intusschon nog herhaaldelijk gemaakt op bericht van de aanwezigheid van kloinc bendon, hetwelk veelmaals bleok onjuist te zijn, maar enkele malen toch ook onze troepen mot den vijand in aan raking bracht. Zoo werd op dpn 7den Mei oone kleine bende bij 'ne Poeng Kareung aangetroffen, die spoedig aftrok mot een verlies van één doode. By conc verkenning naar de Glé Grootei, ge raakten ouze troepen in hevig vuur gevecht met den vijand, waardoor dc le luitenant der infanterie J. van Koon levensgevaarlijk, en drie Kuro- pcesche fuseliers niet levensgevaar lijk gewond werden. Den 12en en 13en Mei keerden do troepen naar Kotaradja terug. Het bezoek aan de passer te Kroeng Raba, door lieden van Lepongneotnt gaandeweg toe. In do IV Moekims keerden weder mannen, 7 vrouwen en 7 kinderen uit Lhong terug. In de VII Moekims Baid vertoon den zich af en toe lieden, be'ioorendo tot de benden, die in het daaraan grenzend gebergte huizen en volge lingen zijn van de vijandig gezinde Imams van Lam Ara en Lam Leuh. Hunne nederzettingen aan den boven loop der Kroeng Öamahani werden den lOen en llen Mei opgezocht en verbrand, waarby een Atjehcr werd neergelegd. Een achtcrlaadgeweer, vier voorlaadgeweren en munitie wer den buitgemaakt Den 19en Mei werd bericht ont vangen dat T. Mad, zoon van den Imam van Lam Ara, zich weder in die streek zou ophouden, waarop eene patrouille derwaarts werd gezonden, die evenwel geen vyand aantrof. In Anak Glé is de bevolking terug gekeerd, eu druk bezig met het her bouwen der indertijd verbrande wo- ningeu. Den 14den Mei werd uitgerukt naar den rechteroever der Kemiroe, in het gebergte der Moekim Lam- lonot, om do aldaar door volk vanT. Mocda Latil bezette bentengs te ver rassen. In eene daarvan werden drie Atjchers neergelegd, evenwel niet dan nadat in een handgemeen ge vecht een europeesch sergeant, een europeeseh korporaal en twee curo- peesclio fuseliers waren verwond. By 1 het terugtrekken kwam de vyaud V. 10) „Is het dan goed, slechts aan den moordenaar te den- den en daardoor den rouw over den vermoorden echt genoot te vergeten?" verweet haar de moeder. „Ik vergeet hem niet, ik beklaag Rehfeld met een oprecht hart, ik betreur het zeermaar ik zal zooveel mogelyk helpen, om den moordenaar op te sporen maar Benno is 't niet. Hij trad eerst in de coupé, toen de moord geschied was." De moeder schudde ongeloovig met het hoofd. „Wie zal dat gelooven?" „Men zal het gelooven, men moet het gelooven, want het is de zuivere waarheid „Wees toch verstandig, kind," bad de moeder; „Ben no is reeds in hechtenis genomen, wilt gij zijn lot deelen ,In hechtenisriep Erna. „Alles pleit voor zijne schuld." „Ook gij, moeder?" „Ik kan niet anders, en wilde ik het niet doen, het vreesclijk voorval te Rehfelde heeft getuigen genoeg ge had zij zullen niet zwijgen." „Dan wil ik spreken. Wat sta ik hier nog langer, spoedig naar den rechter." Zy keek rond en nam den mantel, die op een stoel lag. „De rechter wacht u," zei mevrouw Göldner, haar terughoudend; het onderzoek is reeds sedert een uur be gonnen, terwij'l men zoo welwillend was u te laten slapen." „Ik sliep en Benno werd gemarteld, gekweld, en onder valsehe beschuldigingen in de gevangenis gewor pen!" riep Erna; „belet mij niet langer, om voor zijne onschuld te gaan spreken." Slechts met groote moeite vermocht mevrouw Göldner haar te bewegen, dat zij iets voor ontbijt gebruikte, vervolgens hielp zij haar by liet, recht schikken harer kleeren en begeleidde haar naar den rechter. Het gerecht der stad G. en een geneesheer hadden zich na ontvangen bericht van den moord, gepleegd in een nachttrein komendo van Weenen, naar 't station begeven om een onderzoek ter plaatse in te stellen. De hoofdconducteur werd het eerst in verhoor ge nomen. Hij verhaalde, dat door 't noodsein opmerkzaam ge maakt, hij den trein had doen stilhouden, dat hij zich met eenige zijner ondergeschikten naar den waggon spoedde en daar een schijnbaar levenloozen, ouderen heer en een jongeren heer gevonden had, die eene bewuste- looze jonge vrouw in zijne armen hield. Verder schet ste hij, hoe men getracht had, den vermoorde zoowel als de jonge vrouw tot bewustzyn te brengen en maakte toen melding van de zware beschuldigingen, welke de kamenier der jonge vrouw tegen den rnede- reizenden jongeren heer had uitgebracht „Hoe deed zich deze reiziger voor vroeg de rechter van instructie. „Ik zou niet gaarne iemand op den eersten blik wil len beoordcolcn," antwoordde de hoofdconducteur tal mend, „maar hij heeft een verdacht uiterlykook be hoorde hij niet, zooals mij een ondergeschikte zei, in deze coupé, maar had eerst gezeten in een coupé twee de klassede man zal u dat bevestigen." „Later," sprak de rechter, „eerst willen wy een on derzoek ter plaatse instellen. Bevindt de waggon zich nog ia-den zelfden toestand, waarin gij hem hebt gevonden?" „Zeker." „Breng er ons dan heen; doch eerst nog eene vraag: gy hebt den naam van den vermoorde ge hoord „Ja. Hy heet Von Rehfeld, de jonge dame is zijne vrouwzy keerden van hunne huwelijksreis terug, en de jonge man, die zich in de coupé bevond heet Benno Treuenfeld; zoo noemde hem de oude kamenier." „Zij kende hem dus?" „Ja." „Goed, breng ons nu naar den vermoorde." Vergezeld van den stationschef en van den hoofd conducteur, begaven de heeren zich naar den waggon, die onder toezicht der politie stond. Het portier van de coupé eerste klasse werd geopend, en dc doek die over het lyk lag uitgespreid, weggenomen. De geneesheer onderzocht de wonde, en deelde do meeuing van zyn collega, die in den nacht 'teerst by 'tlyk geroepen was. „Hij is juist in het hart getroffen; dc dood moet oogenolikkelyk geweest zijn," verklaarde hy bijna met dezelfde woorden als zyn collega, „het moet een drie kantig scherp geslepen dolk geweest zyn, doch ;zie, daar ls hy reeds." Bij deze laatste woorden had hij zich gebukt, om iets van den grond op te nemen, waartegen zijn voet go- stootcn had en reikte den rechter van instructie een dolk over. Deze nam hem aan en riep verwonderd: „Wat is dat? Naar liet wapen te oordeelen bobben wij hier niet met een gewonen sluipmoordenaar te doen; de dolk is van Italiaansch maaksel." De dolk was van 't fijnste staal en kunstig geslepen 't handvatsel vormde een geciseleerd gouden vrouwen- arm, waar zich een slang van koralen omheen slinger de de kleine gouden hand strekte den wijsvinger zoo over de kling uit als wilde zy de richting aanduiden, die zij nemen moest. „De dolk ziet er uit, als ware hij alleen gemaakt om eenen medeminnaar uit den weg te ruimen," merkte do jonge assessor op. „Wie weet, of hy ook niet in dit geval met oen dcr- gelyk doel gebruikt is," sprak zacht een der spoorweg ambtenaren. „Wat bedoelt gy daarmee?" vroeg de rechter, dio deze woorden gehoord had.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1