met den wissel is met door haar ont vangen, doch de wissel is door een onbekenden man. middelmatig lang, ongeveer 41 jaren, zwart krullend haar, den I6en Juni geïnd. Het door hem aan de keerzijde geplaatste endos sement en de handteekening zyn met onbekwame of opzettelijk verdraaide hand geschreven. Bloemencorso te Scheve- ningen. Donderdagmiddag te lialfvyf, toen bet middagconcert in de Kurzaal was af geldopen, ving te Scheveningen het „Corso1/ aan. De muziekkapel der d.d. schutterij vroolykte het bloemenfeest op. In de jarv-loge zaten de gravin Okolicsanyi a'Ocolijfsna, gemalin van den Oostènrykschcn gezant, gravin Van Limburg Stirum en jonkvr. A. P. van Wk-kevoort Crommelin. Vijf tien keurig bespannen rytuigjes na men aan dit défilé deel. In 't bijzonder viel de aandacht op een dogcart, waarin 2 dames zaten, boven wier hoofd een reusachtige vlinder zyn vleugelen uitspreidde. Een andere dogcart vond bijzondere aantrekke lijkheid omdat ze geleid werd door een snoezig kindje. Twee rijtuigen waren "geheel in den vorm van witte zwanen" gemonteerd. Twee oud-Hollandsclic sjeezen, elk met een oeelderig boerenpaartje, maakten niet. weinig opgang. De le prijs werd toegewezen aan mevrouw Yerbrugge2e pr. aan mevr. Hoboken3e prijs aan mej. v. Prehn, en de vier bestuursprijzen aan de heeren v. Ondheusden, Mossclmans, Kuijs en mej. van Riemsdijk. Later werd het corso op den strand- boulevard voortgezet, terwijl de gas ten van de Maatschappij „Zeebad" zich op 't terras vereenigd r. ad den en waar de muziek haar taak tot op luistering van 't feest voortzette. Handels vereeniging „Rot terdam." Men schrijft ons: Te Rotterdam heeft zich, op initiatief van een zeventiental heeren, eene Handelsvereeniging geconstitueerd in navolging van andere steden, als Haarlem, Delft, Den Haag en Arn hem. waar dergelijke vereenigingen met het beste succes werkzaam zijn. De bevordering van handel en nij verheid in het algemeen en die van handeldryvcrulen en neringdoenden in het bijzonder, is het doel der Ver- ceniging, en dat tracht zij te bereiken door het houden van vergaderingen, het uitgeven van geschriiten en het verstrekken van information. In eene stad als Rotterdam bestaat er aan een dergelijke handelsvereeni ging de grootste, de dringendste be hoefte. öf leert de «geschiedenis van de Vereeniging te Haarlem, die voor enkele jaren met 60 leden opgericht, en nu een ledental van 700 personen telt, ons niet. welke kracht voor den winkel- en handelsstand van haal kan uitgaan? Vooral het aan de Ver eeniging aldaar verbonden Informatie- en Schuldinvorderingbureau, heeft alleen menig handelaar voor financieele schade gevfywaard, doch ook, wat het incassneren van dubieuse posten be treft. groot succes gehad. Er werden in het afgeloopen jaar toch niet. minder dan 843 informaties gevraagd en 1037 vorderingen tot een bedrag van ruim 28000 gulden be handeld; terwijl aan dit Bureau door twee rechtsgeleerden 198 adviezen werden verstrekt. Voorts geeft het Bureau maande lijks lijsten uit, waardoor de leden gerégeld op de hoogte blijven van de min of meerdere soliditeit der debi teuren. Ook te Arnhem heeft de Handels vereeniging met 800 leden, bewezen, wat zij in het belang van den h an- delsstajid heeft kunnen tot stand brengen. Op dezelfde leest zal de vereeniging te Rotterdam worden geschoeid, ter wijl men vertrouwt, dat door het ge ven var. grootc publiciteit aan deze nuttkre zaak. weldra een groot leden tal zal worden bereikt De geringe contributie van f2.50 's jaars, voor welk bedrag men als lid gratis rccht- kundig advies kan nemen, zijne du bieuse incasso's aan het bureau kan afgeven, zal zeker hiertoe meewerken. Een voorloopig bestuur, de opdracht hebbende, ton spoedigste doormiddel van circulaires, enz., voor de Ver eeniging propaganda te maken, werd gekozen in de" Woensdagavond ge houden vergadering en bestaat uit de heeren A. Schürmann, voorzitter F. B. van Ditmar, secretaris, F. J. M. van Weezel. penningmeester, en de heeren F. Th. Pcuciien, W. J. vau Suylekom en J. C. Paanakker, com missarissen. Zijn 100ste reis. Woensdagnacht kwam te Rotter dam binnen het stoomschip Simarn- (iam en volbracht kapitein II. C. van der Zee daarmede zijn honderdste rondreis op Amerika "als gezagvoer der op een der stoomschepen van de Holland-Amerika Lyu. Naar aanleiding hiervau werd liet stoomschip te Boulogne sur Mer op gewacht door een der directeuren, die des middags aan tafel, in tegen- woo"digheid der passagiers, denjubi- Jaris in hartelijke bewoordingen ge- lukwenschte met het voor hem en de Maatschappij merkwaardige feit en hem tevens de heugelijke tijding mededeelde, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De woorden van den directeur werden begroet met een daverend applaus der passagiers en een drie werf hoerah voor kapitein Van dei- Zee. In warme bewoordingen werd daarop namens de passagiers, door een hun ner, den heer Peck, hulde gebracht aan den jubilaris en aan de Stoom vaartlijn, 'die het voorrecht bezit zulke voortreffelijke officieren in ha ren, meer en moer gewaardeerden dienst „across the Atlantic" te be zitten. Kapitein Van der Zee bedankte aangedaan voor de hartelijke woorden hem toegesproken en de verrassing hem bereid. Kapitein Van der Zee is sedert 1882 in dienst der Holland-Amerika Lijn, van welke hij sedert 1885 een der stoomschepen commandeert. Twee jaar geleden werd hij benoemd tot buitengewoon luitenant ter zee le klasse bij de Koninklijke Nederland- sclie Marine-Reserve. Zooals bekend is dit de tweede gezagvoerder der Holland-Amerika Lijn, die zijn honderste rondreis viertvier jaar geleden viel dit voor recht ten deel aan kapitein F. H. Bonjer. N. R. Ct. De bereden politie te Rotterdam. Wij lezen in de N. R. Ct. van Woensdagavond Woensdag werd dé bereden politie officieel in dienst gesteld. De brigade is 11 man sterk en be staat uit "een commandant, (den hoofd agent C. Bouwer), een onder-comman dant (den majoor T. de Geus) 4 bri gadiers, 4 agenten 3e klasse en een brigadier-stalknecht. De diensten dezer bereden brigade zullen hoofdzakelijk, als bij de mare chaussee te plattelande, bestaan uit patrouillediensten in de buitenwijken, terwijl zij voorts zal optreden bij de surveillance in het Park, bij de Wil lemsbrug tot regeling van het drukke verkeer per as en te voet, bij optoch ten en waar het verder noodig en nuttig zal blijken. De paarden, tot nog toe in de ma nege op den Binnenweg gesteld, zul len morgen den stal in de Delftsche- straat betrekken, waar ook het per soneel der brigade haar vaste verblijf heeft. Bij den optocht, Zaterdag vanwege de vereeniging van oud-onderofficie ren te houden, zal de bereden brigade aanwezig zyn. Een eigenaardig gebruik. Maandag werd het jaarlijksche spiegelgevecht geleverd der Huissen- sche schutterij. Met muziek trok men eerst naar de kerk. daarna te 12 uur ten strijde. Een afdeeling bleef te H., deze verbeeldde de Gelderschende rest stelde zich op bij het Looveer, waar men zich der traditie getrouw eenigen tijd met visschen bezig hield. Dit waren de troepen van den Her tog van Cleve. Te 1 uur kwam een geblinddoekte estafette aanryden om den Duitschen te vragen wat ze voor hadden. Er werd nu een Duitsche brief meegegeven, waarin de stad Huissen wera opgeëischt. Na eenigen tijdkwain de estafette met een Hol- landsch antwoord terug, dat lang- niet malsch was. Maar een tweede Duit- 'sche brief volgde, dat besloten was de stad te bestormen. Nogmaals bracht de estafette het. woord, «lat men de stad niet wilde overgeven. Daarop trok de troep met volle muziek en met fakkels en branders op de stad los. Op den vcerweg had de ontmoe ting plaats. Hevig was de botsing, maar de overwinning was aan de Cleefschen, ondanks de groote vuren op de wallen en onder een zegemarsch trok men juichend Huissen binnen. Dit spiegelgevecht wordt alle jaren den eersten Maandag na 8t. Jan ge leverd. Het moet eene herinnering zijn aan een slag, die aan dezen weg in de 14e eeuw werkelijk geleverd is. De Huissensclie schutterij moet daar van nog eigenaardig recht hebben lo. visschen ïuet kruisnet 'in den Brouwketel (een water tusscben H. en Angeren2o. het optrekken en muziekmakcu voor deze gelegenheid zonder vergunning van deu burge meester; 3o. mag aan den Brouwke tel aan «le schutters sterke drank verstrekt worden (ofschoon daar geen vergunning is). Elk jaar wordt een koning benoemd en deze hecht een zilveren plaat van zijn koningschap aan een met derge lijke platen zwaar beladen zilveren ketting. De oudste dier nog aanwe zige platen zijn uit de 15e eeuw. Vroeger maakte de élite van H. deel uit van de schutterij; thans-oiét meer. Arnh. Ct. Geen salaris uitbetaald. Men schrijft uit Westervoort aan de Nieuwe Arnh. Ct.: Nog altijd is aau de gemeente ambtenaren geen salaris uitbetaald, hoewel de nieuwe ontvanger reeds 14 dagen benoemd is en dagelyks zich op de secretarie bevindt. Er gebeuren hier zoo nu en dan intéressante din gen. De burgemeester is n.l. eenige dagen geleden met een paar vreemde heeren, men zegt Groningsche, naai de gem. Duiven gereden en is daar.... huurwaarde gaan schatten en belas tingbiljetten ter inzage vragen. Vrage: wat heeft de burgemeester buiten zijn gameente te doen en wat heeft hij met de personeele belasting te ma ken? Verscheidene personen, die dit vereerend bezoek ontvingen, hebben zich by den rijksontvanger beklaagd, die van 'tgeheele geval niets afwist. De moord te Uithuizen. Aangaande deu moord te Uithuizen verneemt men nader, dat twee jon gens, vogelnesten zoekende, twist kregen om de eieren en dat de oud ste den jongste daarby doodde. Eerst werd de schuld op een ander gewor- Sen, doch de dader moet reeds aan e bevoegde macht volledige beken tenis hebben afgelegd. De dader is een wees, die voor rekening der gemeente opgeleid wordt in het slagersvak. Hij is gevankelijk naar Groningen gevoerd. In eer hersteld. In Augustus van het vorige jaar werd de jeugdige klerk R. B. ten kantore van den ontvanger der regi stratie te Assen ontslagen, daar hij verdacht werd zich gelden te hebben toegeëigend. Nu echter de rijksklerk v. N. onder de bekende omstandig heden veroordeeld is, is de zaak ten gunste van B. gewyzigd en hebben de ontvanger en de inspecteur open lijk bekend gemaakt, dat zy B. thans daaraan onschuldig houden en hem in eer en goeden naam herstellen. Lage jaarwedden. De afdeeling Limburg van den Nederl. Bond van gemeente-ambtena ren heeft besloten zich tot Ged. Sta ten van Limburg te wenden met het verzoek, de jaarwedden van al de burgemeesters en secretarissen in die provincie, welke naar hun oordeel te laag zyn, zoodanig te verhoogen, als zonder bezwaar kan geschieden. Zy grondt haar verzoek op de overwe ging, dat de gemeenten, krachtens de nieuwe wet tot regeling der financi eele verhouding tusschen het Ryk en de gemeenten, voortaan eene uitkee- ring zullen ontvangen, bedragend der jaarwedden van die ambtenaren tot een maximum van f 600. Een valsch bankbiljet. Door de politie te Lobit is Don derdag is beslag genomen een valsch bankbiljet van f 25, gemerkt „Q. D. 7417, Arasterdam, 13 Aug. 1896, dat door een van Duitseliiand komend schipper bij een expediteur in beta ling was gegeven. Het is niét voor zien van watermerk en de kleur is te donker. Op een trein geschoten. Dinsdagmiddag is tusschen Veon- wouden en Buitenpost een schot ge lost oj) den trein van Leeuwarden naar Groningen) Een ruit werd ver brijzeld, doch gelukkig word niemand getroffen. Ernstige twist. Woensdaguacht zijn te Groningen een paar personen verwond, waarvan één levensgevaarlijk. Tc Vft uur n.l. kwamen Jan Vorenhout, scharensly- per, wonende op de Nieuwstad, en Klaas Niekamp, milicien hier in gar nizoen, in de Heerestraat twee Duit- scliers tegen, waarmee ze ruzie kre gen. Het gevolg was, dat beiden door bedoelde Duïtsehers werden gewond. Vorenbout werd naar hét Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hy gisterenochtend reeds overleed de an dere is in de infirmerie opgenomen. Nader verhaalt men ons nog om trent deze treurige geschiedenis, dat de hoofddader, Rein \V'ober heet, 31 jaar oud, en van Remsdorf afkomstig is. Hij is thans in voorloopigc hech tenis. De man moet overigens zeer gunstig bekend staan, en is o.a. ruim 14 jaar als monteur werkzaam in de fabriek van den lieer T. Tillraann te Remsdorf. Hij wao hier met zijn col lega, Carel Wende!sedert eenige dagen bezig met de nieuwe ijzeren barak aan het Academisch Zieken huis. Ze waren dieunacht samen uit geweest, en zijn toen in aanraking gekomen met bovengenoemde perso nen, slecht ter naam bekend, en veelal in verbinding met zekere vrouwen, handelend, om de vogels, die in hunne handen vallen, geheel te plukken. (P. G. C.) Vervalsching van Tafelzout. Wie zou gedacht hebben, dat ook het tafelzout, een der eerste en on- ontbeerlijkste en tevens goedkoopste levensbehoeften, vcrvalscht werd En toch is liet zoo, getuige het onder staande. dat de redactie van liet Maandblad tegen vervatechingcn schrijft „Wij hadden dezer dagen gelegen heid te constateeren, dat zich in den handel tafelzout bevindt, hetwelk vervalscht is met een niet onaanzien lijke hoeveelheid zwavelzure soda. Behalve dat de smaaK door deze toevoeging er niet beter op wordt, is zij als schadelijk voor de gezondheid tc beschouwen, daar, zooals bekend is, de zwavelzure soda (het zoogen. Glauberzout) sterk purgeerende eigen schappen bezit, welke natuurlijk lang niet ieder gestel op den duur verdra gen kan, gegeven daarbij het feit dat vele personen betrekkelijk groote hoe veelheid zout verbruiken. Buitendien wordt de kooper weder door toevoeging van een produet van veel geringer waarde bedrogen, en achten wij het derhalve wenschelijk hierop opmerkzaam te maken. Het is inderdaad teekenend, dat zelfs voor een zoo goedkoope levensbehoefte als zout, de knoeiers nog een goedkooper surrogaat weten uit te denken zij het dan ook ten koste van de gezond heid der verbruikers. Moge deze bekendmaking een nieuwe prikkel zijn voor onze wet gevende macht, om ons de beste „be scherming" te geven, nl. deze: dat onze gezondheid en beurs door strenge wetten en straffen tegen de verval schers beschermd worden Leger en Vloot. Uitreiking Millitaire Willemsorde. Maandag e. k. op de parade, ter eere van de prinses von Wied, zal voor het front der troepen op het Malieveld te 's-Gravenhage de uit reiking der Militaire Willemsorde plaats hebben aan de ie luits. der inf. Ned.-Ind. leger G. K. Dijkstra, W. A. Engelbrecht, de off. van gez. 2e kl. E. Ruzoux Kühr en de gega- geerde fuselier A. F. Haymakers. De in de residentie aanwezige rid ders der orde worden uitgenoodigd bij bedoelde plechtigheid tegenwoor dig te zijn. Sgsort en Wedstrijden. Wielerwedstrijden. Zondag en Maandag zijn te Berlijn wielerwedstrijden gehouden. In het nummer 1000 Meter voor amateurs nam met 15 anderen de heer Willem van den Berg uit Amsterdam deel. In de beslissing was 1. Van den Berg (rijdende op een Hollandsch rijwiel), 2. Letzing uit Kassei, 3. Dansen, uit Kopenhagen. De Henley-Regatta. Ook de Pall Mall Gazette van Woensdag spreekt over de Holland- sclie roeiers te Henlcy. „Holland", schrijft het blad, „heeft een geducht contingent overgezonden, J. J.BIuggé (Blussó) van de Hopp R. C., die in dé Diamond zal roeien, is een offi cier van het Ilollandsche "leger, wèegt 13 stone,* rookt niet cn is een geheel onthouder, en -heeft in liet scullen al heel wat prijzen behaald." Dan denkt het blad aan Ooms, die voor de P. M. G., wel te verstaan -- niet op zoo'n record kon hogen, maar, de kansen van Buggé" in „het voor naamste iuternationale nummer in den roei wedstrijd" overwegende, gelooft het niet, dat het zegeteeken dit jaar naar Holland zal gaan. „De Abrecht University Boating Clup heeft een acht overgezonden, die in de Stewards' en in de'Grand Challenge Cub zul len uitkomen, maar hun Engelsehe tehenstanders zijn heel sterk, vooral in de Grand.'* Verder noemt de P. M. G. de Grand- ploeg van Trinity Hall, Cambridge, bijzonder sterk. Voor de Thames Challenge Cup geeft de P. M. G. de volgende stu- dentenploegen op Emmanuel -(Cam bridge), houder van den beker (deze acht komt dus niet in de Grand uit), Christ Church en Railliol i beide Ox ford) voor de Steward's Third Tri nity (C*), Trinity, University, New en Magdalen (alle O.). Voor de Diamonds lcorat ook nog uit. Phillips (Oxford). Behalve de Hon. Rupert Guinness, winner vau de Dia monds in 1895 cn 1896, zullen mis schien ook de Gebroeders Nickalls niet meeroeien. De Leander-ploegen zullen daaronder wel lijden. Voor de Diamonds wordt nog genoemd de Hon. Ernest Guinness. RECHTSZAKEN. Snel Recht. Den JOen Juni werden te Alkmaar door middel van braak drie gouden horloges ontvreemd. In den tyd van 12 dagen werd de dader opgespoord en te Amsterdam aangehouden, de horloges in beslag genomen en tegen den dief voor de rechtbank een ge vangenisstraf van 18 maanden ge- ëischt, terwijl hij den 25en Juni, dus 15 dagen later, door de rechtbank tot een jaar werd veroordeeld. GEMENGO NIEUWS De Engelsehe Oorlogsvloot. Gedurende de zestig jaren van ko ningin Victoria's regeering heeft de Britsche vloot zich natuurlijk enorm uitgebreid. Zij telt thans meer dan 500 vaartuigen, waarvan zeker 200 boven 14,900 ton. Veertig daarvan kruisen in de Middellandsche Zee, twaalf in het kanaal, veertien in de zeeën van Noord-Amerika, vier bij Zuid-Alïika, zeven in den stillen Oceaan, zestien om de kusten van Afrika, elf voor Oost-Indië, vicr-en- twintig in de Chineesche wateren, dertien in Australië, zestien doen dienst- voor bizondere doeleinden, acht voor toezicht, vier voor exercitie. Voorts zijn er een aantal schepen in gebruik in de havens en voor kustdienst en op weg naar bestemming of naar huis. De bevolking van al deze schepen omvat drie admiraals, vijf vice-admi- raals, twaalf schouten-by-nacht, vier commandores en 180 kapiteins. De verdere bemanning beloopt te zamen ruim 100,000 koppen (tégen 33,700 in 1837.) De kosten van deze ontzaglijke oorlogsvloot bedragen 22 millioen pond op een bevolking van 40 millioen zie len ('tegen 5 millioen pond op 27\2 millioen zielen in 1837.) Door een toeval ontdekt. In October 1894 werd bij de boerin Maignol in Saint-Jean-les-Deux-Ju- meaiix (Seine-et-Marne) een diefsta7 gepleegd van 50.000 fr: Een zekere Vallet werd gevangen genomen, om dat men hem verdacht een der die ven te zyn. Van hem hoorde men, dat de beide hoofddaders van de in braak Ondai t, genaamd „de zeomau". en Van den Bril, bekend onder deu bijnaam „de doctor", waren. De wo ning van Ondart werd te Brussel ontdekt, doch de inbreker ontkwam door zelfmoord aan de aardsche ge rechtigheid. Van den Bril echter, die niet te vinden was. werd „in contumaciam" tot 20 jaren dwangarbeid" veroordeeld. Niettegenstaande alle moeite van de politie, om zijn spoor te ontdekken, was én bleef hij sedert dien tijd ver borgen. Thans is hij echter onder merkwaardige omstandigheden in han den der justitie gevallen.'Twee agenten hielpen in (le Faubourg Saint Denis een huurkoetsier op de""been, die on der de wielen van zijn wagen geraakt was cn een wond aan zyn been had gekregen. Men bracht hem naar het naastbijzynde politiebureau, waai* zich toevallig twee geheime agenten be vonden, die in den gewonden koet sier den Ianggezocliten Van den Bril herkenden en gevangen nainen. Een penningkabinet geplunderd. In den nacht van Maandag op Dins dag is het rijke stedelijke penning kabinet to Nimes leeggeplunderd door onbekenden, die zich met een touw ladder en door het doorbreken van de zoldering toegang hebben verschaft. Der politie is liet echter gelukt den schat van 8000 penningen, ter waarde van 200.000 frs., in twee zakken ach ter een rots verstopt terug te vinden. Enorme patenten. Weet men hoeveel patent de groote magazijnen te Parijs jaarlijks betalen? Dc Bon Marché frs. 924,668; het Louvre frs. S55,410; de Printemps frs. 148,306. Georges Berry, afgevaardigde van Parijs, 'heeft thans voorgesfeld die bedragen te verhoogen. De Bon Marché zou dan frs. 1,230,348 aan patent te betalen hebben: Louvre 1,149,810; Printemps 181,006 en de andere naar evenredigheid. De Staat zou bierbij frs. 725,080 winnen. Made in Germany. De Duitsche industrie blijkt uit de jubïleefeesten te Londen een aardig staatje te hebben geslagen. Made- in Germany waren o.m. de hondduiz en den illüminatielampeu. die op den jubilee-avond haar helderen licht schijn over de feestelijk versierde straten uitgoten, waren ook de moeste Engelsehe vlaggen, dié gedurende de feestelijkheden van alle openbare ge bouwen en particuliere woningen wapperden; waren ook de millioenen herinneringslinten in de nationale kleuren, voorzien van de beeltenis der geliefde koningin, door ieder recht geaard Engelschman gedragen. Als er dus gezegd wordt dat deDuitsche industrie vele millioenen marken ver diend heeft met de feesten, blijkt het in vele opzichten geloofwaardig. Spoorwegongeluk bij Kolomea. Een reiziger deelt in een der Wee- ner bladen iets over zijn indrukken mede, die hy na liet verschrikkelijke ongeval, op het station te Kolomea kreeg. „Het was een waarlijk aangrijpend tooneel. Hier waren alle geredden heengebracht, die zich in den veron gelukten trein hadden bevonden, maar hoewel zij in veiligheid waren, tee- kende zich op aller gezichten nog de ontzetting af die hen overviel bij het medeleven van het ongelukZij ston den, zaten, lagen of hurkten neder in de verschillende lokalen van het station, nog rillende van schrik en angst Het meest viel in het oog een jonge vrouw, die in den hoek van een wachtkamer ineengedoken, kramp achtig snikte en haar kind tegen zich aandrukte. Men kon geen woord uit haar krijgen en de omstanders ver telden mij dat zij reeds uren zoo zat, zwijgend en weenend. Het was inderdaad verschrikkelijk wat men hier van het ongeluk te hooren kreeg. Het onweder, gedurende den rit was verbazend heftig geweest telkens weder schoot de bliksem ne- r/er en rolden de donderslagen. Daar- zich tegen zijn moordenaar verweerdtusschen zijne verstijfde vingers vonden wij het breloqueliebt gij 't no? niet vermist By hield nu Benno den kleinen ivoren schedel voor. „Ik kan niets vermissen, wat ik nooit bezeten heb," antwoordt deze. „ik ken dit voorwerp niet." „Of, gij wilt bet niet kennen," sprak de rechter; „maar het komt er ook niet zoozeer op aan." „Op dit breloque komt alles aangaf Benno ten antwoord. „Mijnheer, |ij houdt daarmee 't spoor van den moordenaar in handen." „Ik zal het volgen," antwoordde dc rechter. Nog eens beproefde hy uit al zijne macht, om den beschuldigde tot bekentenis te brengen: Benno bleef bij zijn verklaringen volharden. ',Mct de pistool in de hand wilde ik Von Rehield te .woord staan, tot een duel wilde ik hem dwingen," her haalde hij, „cn ik zou hem niet gemist hebben; maar een sluipmoordenaar ben ik niet. Ware ik echter in den roes van den hartstocht, zooals gij denkt, daartoe «rekomeu. vervolgde hij stout, „zoo zon ik den moed Sebben, dc -laad tc bekennen cn hare gevolgen op my te nemen!" De rechter haalde de schouders op, misschien zoudt gy den moed bezitten, zoo hij u niet met oog op me vrouw Von Rehfeld zou begeven." Houdt men misschien deze dame voor mijne mede plichtige vroeg Benno met een verachtelijk lachen voegde er echter terstond vol diepe beangstiging bij „Het is niet mogelijk, gy kunt haar niet beschuldigd, niet. gevangen genomen hebben „Nog niet, ik kan u echter niet verzwygen, dat zij zich. door hare in het oog loopende bemoeiingen, u te redden en door uwe verstandhouding met haar zeer verdacht maakt;rij hadt haar eenen betoren dienst be wezen, indien gü bekentenis deedt." „Erna weet, dat ik onschuldig "benzij getuigt voor myzij gelooft mijriep Benno en 't was als vielen zonnestralen op zyn bleek gezicht. „Gy meent, ik zou om harentwil eene bekentenis doen maar ik zeg u Om Eraa's wil moet ik mij verdedigen tot op 't uiter ste, en de waarheid moet eii zal aan den dag komen. Myne eer is de hare, haar trots de mijne. Wederom moet gestreden worden voor den goeden naam van Treu- enfeld en Göldner. God zal mij daarby beschermen, gelijk Hij my reeds eenmaal bijgestaan heeft." Met hoog opgeheven hoofd verliet hy do verhoorzaal en liet zich naar zijne gevangenis terugbrengende rechter keek hem beaenkelyk nahy voorzag dat deze stijfkop hem nog iets te doen gaf. 'tHuwclyk van den rijken heer Von Rehfeld met.de jeugdige verwante Erna, die langen tyd als een dochter in zijn huis beschouwd werd, had in den ganschen om trek veel opzien gebaard en aanleiding tot velerlei ver moedens cn gevolgtrekkingen gegeven. Maar wat beteo- kendc dit afles in vcrgelyk tot de onuitputtelijke stof, die het bericht verwekte, dat de ougelukkige heer Von Rehfeld op zijne huwelijksreis door een gruwelijk noodlot getroffen, niet meer levend naar huis zou terug- keeren. Voor dat de jonge weduwe met het lijk van haar echtgenoot te Rehfeld was aangekomen, om het in den familiegrafkelder te doen bijzetten, was haar de Fama reeds vooruitgereisd en had de waarlijk reeds treurige zaak met een heel net van sagen omhuld. Men vertelde, Rehfeld en mevrouw Göldner hadden Erna tot het huwelyk gedwongendeze zou Benno Treuenfeld tot hare bescherming geroepen hebben, maar te laat geko men zijn, om het huwelijk te kunnen verhinderen, en zou nu in gemeenschap met haar, den moord aan den haar opgedrongen echtgenoot gepleegd hebben. Volgcns anderen zou Erna met den boezemvriend harer jeugd de trouw verbrokendeze zou daarom aan haar en Reh feld wraak genomen, maar zou bij het plegen der gru welijke daad betrapt zyn, zoodat de jonge vrouw als door een wonder den dood ontgaan was. Weer anderen verzekerden f Treuenfeld had Erna verlaten en deze zou in toorn daarover Rehfeld's vrouw geworden zijn wat nu deu waanzinnigen ijverzuchtigen Beutio tot zijn misdaad zou aangespoord hebben Ten eerst een vierde zegswijze kwam de ^waarheid meer na- by volgens welke Erna, als een offer vau bedrog en als onschuldige getuige van Rehfeld's verdiende straf zou tegenwoordig geweest zijn. Nieuwsgierigheid en deelname waren het. die de be grafenis waarlyk zoo grootsch maakten als men nooit eene in de provincie gezien had. Wie slechts eenige reden had om er aan deel te nemen, die woonde haar by. De kamers en zalen, ja zelfs de wijde slothof van Rehfelde bleken te klein tc klein te zijn, om liet aantal deelnemers te bevattenslechts een klein gedeelte der volksmassa vond in de kapel plaats, waar de lijkdienst gehouden werd, en onoverzienbaar was de lijkstoet, welke de zwartbehangen met kransen en palmtwijgen rijkversierde lijkkist naar liet graf geleidde. De jonge weduwe hield in rustige, waardige houding, de treurige onderzoekende en twijfelende blikken vol, die men op haar gevestigd hieldzij liet den stroom der deelnemingsbetuigingén geduldig voorbij gaan, maar zoodra deze zich "onder den schijn van deel name in nieuwsgierige vragen veranderden, wist zij zich op gevoegelijke wijze te onttrekken. In den beginne had zij wel getracht, de beweringen, dat Benno de moordenaar van haar echtgenoot was, te weerleggen, zy had daarbij echter zooveel ongeloof gevonden en zoo veel zinspelingen moeten hooren, wier zin voor haar zoo diep beleedigénd was dat zij voortaan bleef zwygen. Benno's onschuld jegens iedereen te willen verdedigen, scheen haar als een strijd tegen een windmolen; maar des te vaster had zij zich voorgenomen zich met al haar krachten er op toe te leggen om de onschuld van Benno onweerlegbaar te bewijzen, doordat zy den waren misdadiger zou opsporen. 1 Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2