PREDIKBEURTEN Min jak-gaas. bij viel zooveel regen, dat bet was alsof er een rivier van de bergen af stroomde en weldra reed de trein als door een meer, waardoor de snelheid aanmerkelijk vertraagd werd. Toen,| plotseling, gebeurde een onge luk, een hevige schok wierp in de wagens de ontstelde passagiers door elkaar en werd weldra gevolgd door een ontzettend gcuraak. De brug die over een klein beekje, de Kolomeika ligt, was door de aanzwellende water- stroomen ingestort en de locomotief, de goederenwagen, en de personen wagens lste en 2de klasse vielen in de diepte. De volgende waggon 3de klasse werd ook medegesleurd. maar daar de beek reeds gedempt was door de andere wagens, kwam deze loodrecht op de andere neer en bleef zoo staan. De koppeling waarmede de twee laatste wagens vast zaten, brak gelukkig, zoodat de passagiers hiervan behouden bleven. Kan men zich gruwelijker toestand voorstellen Van Let personeel lagen allen op éen na in de diepte, en de passagiers van de nog staande wagens durfden niet uit te stappen, daar de waterstroomen iedereen zouden hebben weggespoeld. Eindelijk kwam er hulp uit Kolo men en werden de geredde passagiers uit hunne gevaarlijke positie verlost." Naar een ander blad meedeelt, is de waggon 3e klasse nog niet uit het water opgehaald. Men weet nog niet hoeveel lijken in dezen waggon liggen. Een. origineele bazaar. Een eigenaardige gedachte hebben eenige jonge dames in New-Yersey verwezenlijkt. Zij hebben een welda- digheidsbazar in 't leven geroepen die veel bezoek trekt en misschien niet zonder navolging.zal bly ven. Het en treegeld is laag en dient alleen om de kosten ie dekken. Maar de jong gezellen en weduwnaars worden zeer beleefd verzocht Imn gescheurde handschoenen, sokken en kousen mee te brengen, die terwijl de heeren er op wachten, door jonge meisjes of vrouwen netjes versteld worden tegen een zeer kleine vergoeding. En toch moet dc opbrengst van dezen bazaar grooter zijn dan van anderen, waar nietswaardige dingen voor hooge prij zen worden aangeboden. Bovendien, en dat schijnt den dames de hoofd zaak te wezen (le celibatairs lee- ren eens zien hoe handig een vrouw is en hoe lief een handige vrouw is. Een Perzische missie. De buitengewone missie, afgevaar digd door den Shah van Perzie om zijne troonbestijging aan de Europee- sche boven aan te kondigen, en die 10 Juli in Den Haag aankomt ter vervulling van die opdracht aan ons hof, bestaat, uit: Zijne Excellentie Nassr ed Mulk, buitengewoon ambas sadeur. Beba-el-Molb,"gezantschaps- raad, Mirza Hassan Khan, gezant schapssecretaris, Ardachir Khan, at taché en Mohamed Khan, militair attaché. Tot het. verder gevolg behooren de particuliere secretarissen Djirad Khan en Sehrab-Bey. Uit Britsch-Indië. Te Poena wordt, beweerd dat de koetsiers van de rijtuigen waarmede de leden der pestcommissie, Rand, Lewis en Barry, van de receptie van den gouvernienr van Bombay terug keerden, met. de samenzweerders in betrekking stonden, daar zij het zoo hadden ingericht dat die ry tuigen elkaar zonden opvolgen. Maar toe vallig werd die volgorde gewijzigd; vandaar dat luitenant Agerstbij ver gissing doodgeschoten is. Er schijnen ook verschillende voorteekenen ge weest te zyn. dat er op den nacht van den aanslag iets bijzonders zou ge beuren. Woensdagochtend zyn ernstige onge regeldheden voorgevallen te Sjitpoer. waar men beweerde dat een moskee ontheiligd was. De politie kon de saam- geschoolde menigte niet uiteendrijven en moest de hulp der troepen inroepen. De ongeregeldheden herhaalden zich in den loop van den dag. Eenige Euro peanen werden gewond. Tegen den avond heeft de cavalerie gepatrouil leerd door de stad. Strijdlustige Indianen. Het is de gewoonte zoo schrijft dc New-York Tribune dat telkens wanneer er in het Westen strijd is ontstaan met de Indianen, een bij zondere oorzaak daarvoor wordt ge zocht en gevonden. Zoo wordt nu in bet geval deriCheyennen, die ruzie maken aan de Tongue-rivier in Mon tana, verhaald dat de oorzaak te vinden is in den moord van een schaap herder, van wien de Indianen vrees den dat hij hun diefstal van vee ver klappen zou. Gewoonlijk kan zulk een incident wel aangewezen worden maar de feitelijke oorzaak der on lusten ligt dieper. Op zekere tijden zegt de roodhuid van zich zelf: „In jun's hart is ziek." Dit komt dik wijls voor in dc lente, als de paard- jes smullen van het jonge gras, en hun meesters den winterslaap uit. de oogen hebben gewreven. Dan open baart zich die ziekte bij dc Indianen in een sterk verlangen om er van door te gaan en dood te slaan. Jagen op de butfeljacht, vroeger, doch nu zijn ze er niet meer. Wat gemak kelijker dan. als de strijdlust is op gewekt bij de jonge mannen, twist te zoeken met de blanken! De gecs- tendansen en oorlogsdansen heoben in de lente meer uitwerking dan in eenigen anderen ty'd van het jaar. Doen vooral na de dansen, waarbij zooveel woeste kracht wordt vertoond, wanneer de krygers gezéten zyn in een kring, de pijp dér vriendschap! in stilte, is rondgereikt, vooral dan werkt het verlangen om in den kamp te gaan het zekerst en het sterkst Een der strijders komt midden in de groep staan en begint voor te dragen een verhaal van zijne dappere daden het illustreerend met de heftigste be wegingen, zoodat de oogen der broe ders, die hem in gespannen aandacht volgen, beginnen te gloeien en te schitteren, en hun gelaatstrekken al den wilden hartstocht om te dooden uitdrukken gaan. Als al de beroemde krijgers uit den kring hun bloedige daden hebben bezongen, is de opwin ding machtig geworden. Dan zijn de Indianen, dagen lang, te vreezen: ze zoeken de geringste aanleiding om blanken te dooden. Volgens veler meening ontstaan na genoeg al dc moeilijkheden met In dianen uit dien onbedwingbaren vecht lust van de jonge leden der stammen. Zij hebben hun vaderen zoo dikwijls van beroemde bloedpartijcn tegen de blanken hooren vertellen, twintig ja ren geleden, dat zy meenen ook zóó iets tc moeten doen en zich een naam dienen te verwerven van dapperheid. Vervolg Stadsnieuws Verslag van den toestand der Gemeente Haarlem over 1896. Vervolg.) Aan liet verslag van de Yereeniging tot bevordering der Volksgezondheid ontleenen wij, dat zij in den loop van het jaar met den bouw van het volks- douchebad hoopt te kunnen aanvan gen, ten einde als de haarlemsehe duinwaterleiding in het volgende jaar gereed zal zijn, onmiddellijk met dc exploitatie te kunnen aanvangen. In 1895 zijn voor het gebruik door den gemeentelijken keurmeester ge keurd: 3555 runderen, 361 vette kalveren, 1030 nuchtere kalveren, 241 schapen, 9622 varkens, 533 paarden. Afgekeurd werden 1 rund, Spaar den, 1030 K.G. rundvleesch, en in gewanden van 18 runderen, 1 varken, 2 kalveren, en 60 K.G. kalfsvleeseh. Er hadden in 1896 38 branden plaats de klokken hebben tweemaal ge luid, eens voor den brand Ged. Oude Gracht 31 op 15 Juli en 5 dagen later voor dien in de lange Molen straat 2. Van de schietvereenigingen verkee- ren de Vereen. „Voor Vaderland en Koning" en „Generaal van Merlen" in bloeienden. „Vicit vim Virtus" en „Willem IU" in minder gunstigen toestand. Aan Katholieke instellingen werd in 1896 een som van f 3900, aan Ned. Herv. stichtingen werden legaten ter waarde van f 4400 vermaakt. De derde tusschenschool zal ver moedelijk op 1 Aug. a.s. kunnen worden opgeleverder bestaan te Haarlem 16 bijzondere scholen, 13 Zondagsscholen 6 breischolen en 13 bewaarscholen. De Muziekschool van Toonkunst had op 31 Dec. 241 leer lingen, de Volkszangschool evenveel. De Nutsbibliotheek gaf aan 1612 per sonen 16124 boekeu ter lezing Hit; die van He Conferentie van den H. Vincentius a Paulo 5582 boeken. Het getal bedeelden is sinds het jaar 1895 een weinig vermeerderd. De cijfers over 1S96 blyken uit het navolgende staatje Door en voor rekening van het Burgerl. Armbestuur Door en voor rekening van verschillende Kerkelijke Armbe sturen, verdeeld als volgt Ned. Herv. Armbcst. R.-K. Paroch. Waalsch-Herv. Remonstrantsch Evang.-Luth. Doopsgezind Gereformeerd (Afd.Gèd.O.Gr.) Gereformeerd (Afd.Kl.Heiligl.) Gereformeerd Afd. Ridderstr.) Christ. Geref. Ned. Israël. Armbest. der Bi'ssch. Clerezv p- o sr 2. 1003 97 1100 605 598 1203 23 502 525 7 15 22 12 6 18 254 136 390 66 65 131 48 10 58 22 34 56 63 79 142 14 5 19 74 11 85 12 6 18 2203 1564 3767 In 1896 zijn in het Diakonessen- huis verpleegd geworden 234 patiën ten (50 mannen, 142 vrouwen en 42 kinderen), met een totaal aantal ver- pleegdagen van 13026. Gratis werden verpleegd 16 zieken. Op 31 December 1896 bestond het personeel uit 1 besturende zuster, 53 pleegzusters (steeds gedeeltelijk bui tenshuis werkzaam). 7 vrouwelijke dienstboden en den concierge met diens echtgenoote. Wordt vervolgd.) Men meldt ons Naar wij vernemen is by liet samen gaan met de katholieke kiesvereeni- ging, dc anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" voonoopig niet meer voornemens de afschaffing der kermis op den voor grond te plaatsen, daar toch vooreerst voor dit punt van het program weini< heil is te verwachten. Maatschappij tot expl. van onroerende goederen. Naar wy vernemen is in eene deze week gehouden vergadering van aan deelhouders der lner ter stede ge vestigde Maatschappij tot expl. van onroerende goederen besloten om hot aandeelenkapitaal te verdubbelen. On middellijk werd liet bedrag daartoe volteekend. Deze maatschappij heeft zooals bekend is, o. a. in exploitatie het land goed Duincndal. Eenige terreinen daar van zijn reeds voor bouwgrond ver kocht en verscheidene aanvragen voor het aankoopen van grond, wachten ter afdoeniug slechts op het gereed zijn van den weg, die door Duincndal wordt aangelegd. Aanbesteding Werf Conrad. Voor de hedenmorgen gehouden j aanbesteding van een "administratie gebouw, draaierij en stelplaatsen voor de ..Werf Conrad" waren ingekomen 15 biljetten als volgt: ,1J. Giebels J. v. Servellcn f 87700 J. A.- Jonker S9686 A. Rinkeraa 89770 J. P. A. Nelisseu 89900 M. v. Ommeren 89963 .J. v. d. Boogaard 92000 G: P. J. Beccari 92752 P. Reynierse 93700 H. J. Geijll 93970 Th. Hilarius 954.46 J. Verkoren. Leiden 97473 B. Zuithoff Zn. 99945 J. J. v. Seheijndel 102475 H. Londen 104000 Allen te Haarlem. W. Lammers, den Helder 112517 Er wordt gemompeld, dat onze Burgemeester zou worden benoemd tot Burgemeester van 's Gravenhage. Natuurlijk maken wij daarvan al leen onder liet striktste voorbehoud melding. Een lastige taak. Den rechercheurs Verkerk en Van Halst, die Donderdagavond bij zeke ren Snijders in de Twïjnderslaan een onderzoek moesten instellen, viel daar een minder aangename ontvangst ten deel. Snijders verkoos niet te ant woorden, doch ging in plaats daarvan op de rechercheurs schelden. Zijne kameraden, de twee gebroeders O. die meenden hun kameraad wat te moeten helpen, gingen verder en maakten het den politiebeambten door hun verzet zeer lastig. De rechercheurs zagen zich genood zaakt den gummistok te trekken eu een geduchte worsteling ontstond: terwijl geen hulp kwam opdagen. Een der omstanders maakte zich hier bij verdienstelijk, door de polite aan de Houtbrug te waarschuwen. Van daar trokken spoedig een paar agen ten naar de Twynderslaan. Wanneer een paar agenten hard loopen trekt dit altijd dadelijk de aandacht. Zoo ook nu. Het publiek dat om bet hek van het Brongebouw naar de muziek stond te luisteren, liep mede en volgde, dc agenten. On der dat publiek waren ook personen die de zyde van Snijders kozen. De politie kreeg liet er dus niet gemak kelijker op. Eindelijk werd desabel getrokken en werden flinke klappen uitgedeeld. Hoe fliuk de politie ook optrad, had zij toch wellicht voor de over macht moeten zwichten, ware de in specteur Nolthenius geholpen door eenige militairen, niet ter assistentie komen opdagen. Nu slaagde men er in Snijders te arresteeren. Onder een grooten toe loop van publick werd hij naar liet Eolitiebureau in de Zijlstraat gebracht. >aar werd Snijders voorloopig logies verleend en tegen zijne kameraden proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen zal de zaak van raej. E. J. van Steen, vroeger ver pleegster op Meerenberg, den 13den Juli in hooger beroep voor het Ge rechtshof te Amsterdam worden be handeld. De gedagvaarde getuigen zijn de medici, de heeren Loclewyks, van hier, dr. van Walsem, dr. van Deventer en dr. Benders, van Meerenberg, de hoofdverpleegsters mej. Veenstra en mej. Kraak, de verpleegster mej. de Vries, de machinisten van Meeren berg F. Hartgers en J. J. Ruben en de architect F. W. M. Roggen- beek. De met een sterretje aangetee- keuden zijn nieuwe getuigeu. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van Donderdag 1 Juli 1807. Van |C. Bruins cu E. Bruins werd de eerste wegens mishandeling tot 3 weken en de 2e tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De wever Oomen te Krommeuie, die een oude vrouw op het hoofd had geslagen tot 6 weken. J. v. d. Aar, die den gemeente veldwachter te Heemstede na 1 belee- digd tot 2 maanden. Okker, die geraniumplanten uit uit het Florapark had gestolen, kreeg deswege f 5 ooete of 5 dagen. D. C. de Vos, die om van zijn vader af te komen een diefstal had gepleegd, 6 weken gevangenisstraf. Vellema en De Graaf, die dief stal van bloemen hadden gepleegd, werden veroerdeeld tot 3 maanden ieder. Voor den Prix National, te verrij den bij de wedstrijden van 7 Juli der vereeniging „het Oude Slot" zijn in geschreven de navolgende paarden: Rejected, Sokol, Redgirl, Mary Sheridan, Jersey, Redpath, Ristschek, Trifee, Lucille, Tarax. Heemstede. In ilo Donderdagavond gehouden vergadering der R. K. Kiesvereni ging „Door Vriendschap Bloeiende."- is met 2 stemmen meerderheid rot c-andidaat gesteld voor de Prov. Sta-; ten dc lieer J. Iiynier.se te Sloten. Mede stond op de voordracht de heer mr. D. E. van Lennep, burge meester dezer gemeente. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. W. C. A. v. Duuten Buissant desAinorie, Amsterdam, 2 jwrs., Hoogewe? C. Amtinami, Bordeaux, Gr. Badhuis. Fam. Brinkhuis '2 per. Oosterwolde. Ho tel Driehuizen J. Linos, Alkmaar, idem. II II. Belle Arens, 2 pers. Amsterdam, idem B II Jansen. 2 per, Amsterdam, idem. Fam. II. F. Maks, 5 per., Haarlem. Villa -Hendrik* S. Klatte, 2 peis. Amsterdam Hotel 'l'Océan.« H. Rutgers 5 persAmsterdam, kerk straat D 6 Fam. Dikkers van Wulffton Palthe, 3 pers Almelo. Hotel Driehuizen a Fam. J. G. \an Eek, 8 pers., Amsterdam. Villa »Vredenhof a Fam Th Smale Schmeiok, 0 pers Am sterdam lloogeweg E 28. L. de Breuk en fam 5 pers. Haarlem. Villa Schoonzicht J :1e Solla, 9 pers Amsterdam. llooge- weg D 114. Velsen. 'lenige katholieke kiezers die waar schijnlijk alle vier aftredende leden candidaat voor den Raad wilden stel len, hebben in plaats van den naam P. Roggeband, aftredend lid, A. M. Roggeband ingevuld, zoodat de zoon in plaats van den vader candidaat geworden is. De heer A. M. Rogge band is door niemand aaugezocht een candidatuur te aanvaarden en wil ook in geen geval raadslid worden. IJnraiden. 14 Juli e.k. zullen van het fort IJmuiden weder schietoefeningen gehouden worden. Over een strook van 400 M. breed en 600 M. diep zal de zee onveilig zijn. De gevaarlijke plaats zal aangeduid worden door vaartuigen met. een roode vlag in top. VERVGLG NIEUWSTIJDINGEN. De prostitutiekwestie to Amsterdam. Donderdag is door den gemeenteraad van Amsterdam na breedvoerige dis cussion het volgende besloten in zake het voorstel dér heeren Heemskerk c. s. om liet houden van openlijke huizen van ontucht te verbieden. Het beginsel van dit voorstel werd aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Tevens hadden de voorstellers ge- wenscht te bepalen, dat „ter handhaving der bepalingen de commissarissen, hoofdinspecteurs en inspecteurs van politie bevoegd zijn, met inachtneming der voorschriften der wet van 31 Aug. 1833 ten allen tijde de woningen der ingezetenen huns ondanks binnen te treden." Dit artikel werd verworpen met 17 tegen 12 stemmen. Tevens werd aangenomen dc defi nitie van dergelijke huizen, overeen komstig dc bepaling van (leze in de haarlemsehe politieverordening. Te Broek Öittard, waar drie leden van den gemeenteraad periodiek af treden, doet zich het zonderlinge ge val voor, dat geen candidaat op de candidatenlijst is gebracht. Revue te Aldershot. Donderdag heeft terjeere van de jubileum-feesten van Koningin Vic toria 'een troepenrevue te Aldershot plaats gehad. De troepen welke aan de revue deelnamen, Jwcrden opgesteld in twee linicn, waarvan de eerste gevormd werd door de infanterie, de artillerie, de genie en den trein, terwijl de tweede linie samengesteld was uit de cavalerie. De koloniale troepen, welke bij bet rijtuig van de Koningin opgesteld waren, begonnen het défilé, en keer den daarna tot hunne vorige stelling terug, om zelve het défilé van het legercorps voor de Koningin te zien, hetwelk op zeer schitterende wijze ten uitvoer werd gebracht. Pers Overzicht. De openbare school een kweelcploats voor verdraagzaamheid. Het Ned. Dagblad schrijft: „Dat is het grootste argument, dat door alle liberalen ten voordeele der openbare school wordt aangevoerd, alsof verdraagzaamheid niet "meer is eene zaak van zeden dan van wetten. De wetgever moet zeker, zooveel mo gelijk, goede zeden bevorderen, maar dat nij die zoogenaamde verdraag zame school opdrong aan hen, die er niet van gediend waren, kan moeilijk anders dau cene daad van onver draagzaamheid worden genoemd. Het groote doel bovendien is nooit bereikt en kan nooit bereikt worden. Wie de Roomschen kende, wist vooruit, dat zy hunne kinderen niet naar de open bare school zouden zenden, tenzij in die streken, waar de bevolking toch overheerscheod of uitsluitend Roomsch is. Voor gemengde scholen heeft de Roomsch e Kerk altijd vrees gekoes terd en daar het nu in de eerste plaats te doen was om verdraagzaamheid te kweeken, niet tusschen de verschil lende Protestantsehc secten, maar tus schen Protestanten en Roomschen, was liet plan reeds dadelijk mislukt, toeu de Roomschen weigerden aan dat kweeken van verdraagzaamheid mee te doen. Slechts door' invoering van dwang om die scholen to bezoeken, zou er eenige kans op slagen hebben bestaan, maar zulk een dwang zou I weer de grootst denkbare onvérdraag-1 za unheid zyn geweest. Ook zeer veie Protestanten hebben van de openbare school geen gebruik willen maken, en hoe heeft men zich toclp ooit kun nen vleien, dat men d or een wetsar tikel een toestand zou kunnen schep pen die reeds dadelijk een gemoeds toestand veronderstelde, welke juist nog eerst door de school moet wordcu aangekweekt. „Waren de mensehen reeds, by dc invoering der openbare school, even verdraagzaam geweest, als men hoopte, dat zij door die school langzamerhand zouden worden, dan eerst zou die school de gemengde bevolking hebben kunnen krijgen, die voor de berei king van liet beoogde doel onmis baar was. „Was het. bovendien ook wel meer dan een droombeeld, dat hem na jaagde? Yoorstanuers van verdraag zaamheid zyn ook wy. maar dwang is onverdraagzaamheid, en hoe kan nu ooit onverdraagzaamheid verdraag zaamheid voortbrengen. Verdraag zaamheid is eene schoone deugd, maar zy mag niet gekweekt worden door verwatering van beginselen of ver zwakking van karakters. „Een school, die geschikt moet zyu voor iedereendeugt ten slotte voof niemand. Wanneer uitersten alleen tot elkander kunnen naderen door opoffering van beginselen, is die toe nadering veel te duur gekocht. Een dergelijke toenadering kweekt onver schilligheid. geen godsdienstzin en de ware verdraagzaamheid is alleen denk baar bij hem, die zelf nog eene warme godsdienstige overtuiging beeft. Laat ieder dus maar op zijn eigen terrein en in zije geheel bly ven. Laten wij niet zoeken naar eene zekere normaal kleeding, die alle mensehen past en daarom juist niemand goed staat. Juist het uiteengaan bevordert de ontwikkeling der" persoonlijkheid en zoo men bevreesd is, dat* dc vrjje school secteschool zal worden, laten wij dan bedenken dat de ware school der verdraagzaamheid moet gevonden worden in het leger als het naar het beginsel van den algemeenen en per soonlijken dienstplicht zal zijn ge vormd." op ZONDAG 4 Juli 1897. TE HAARLEM. Eglise Walloime. Voorm. 10 ure, Muller. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voórm. 10 ure, Rulman. 's Avonds 5\'i ure, Rulman van Ermeloo. Ridderstraat. Voorm. 10 ure. Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 51/» ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Fooiman. Revesting en Anton Detrich Wempc, Intrede. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Doopsgezinde Kerk. "Voorm. 10 ure, de Vries. Avondmaal. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, Hoedemaker pred. te Amsterdam. Remonstrantsehe Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Avondmaal. Nam. 2 Vï ure, Kuijlman. Dankzegging en Doopsbed. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Heer inga. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure. Hulsmam. Nam. o ure. Hulsman. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojengu. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesséldijk. Nam. 6 lire, W'esséldijk. Godsdienstoefening* vanwege den Ned. Protestantenbond voorm. 10ij-> uur in hotel Nummer Een, ds. Buiten dijk, pred. te Hoorn. Aposl. Zendt ngsgem een te. Yoorm. 10 ure. TELEGRAMMEN, LONDEN, 2 Juli. (R.O.) De Time.s ontving gisteren uit Kaapstad bericht, dat president Krnger aan dr. Leyds geseind heeft, onmiddellijk terug te keeren, wegens het heerschen van ziekte onder de leden van den Uit voerenden Raad en wegens redenen van groot staatsbelang. PRETORIA, 1 Juli. (Havas). De vermeerdering van het aantal Engel- sche troepen in Zuid-Afrika, die voor bet meerendeel gecantonnerd zijn in steden op de grens van Transvaal, wekt bij voortduring ongerustheid op onder de Afrikaanders, zooals terecht werd opgemerkt door president Öteyn, in de boodschap, waarmede de zitting van den Volksraad in den Vrijstaat gesloten werd. De Hollandsche bladen hebben reeds herhaaldelijk den wensch uitgespro ken, dat de overbodige troepen ver plaatst zullen worden, terwijl het A frikaar derblad Ons Land, in Kaap stad. scherpe kritiek oefent op de meening van den eerste-minisfcr, die gezegd heeft dat de Hollanders in do Kaapkolonie niet in staat zijn den stryd vol te houden tegen een zwak ken Kafferstam, waar deze met goed goed gevolg maandenlang weerstand hebben geboden aan de koloniale troepenmacht in Bechuanaland. Men acht algemeen, dat het onderhoud van een vrijwilligerskorps in Bechuanaland een gevaar is voor Transvaal en voor den Oranje Vrijstaat. Familieberichten. Getrouwd1 Juli. F. Gnind eu f,. van Aelst, Oudewater. J. O. Gladder en E. A. L. Jansen, Amst. J. H. v. d. Lichte, wedr. van H. Hoekens,en A. van Muydcn. wed. van P. Burh- mann. Amst Y\\ B. Donker Curtios en M. J. Scholte, Amst. J. Eggers en E. >A. Arondóus, Amst. J. li. 11. Veenendaal en ,1. A. v. Gent, Amst. C. I. P. Knip en J. H. W enting, Amst. Bevallen: 30 Juni. B. II. A. Vogel -Yerweij z. Amst. Overleden: 28 Juni. M. Pels Jzn. 69 j. Amst, Wed. A. C. Huisman Lvoering 73 j. Groningen. 29. J. G. Kist, den Haag. Wed. A. E. Wil- lems—Den Hartoog 79 j. Utrecht. M. J. Vulsma—Marré 53 j. Amst 30. A. M. C. Leysen -Bondix 69 j. Am sterdam. H. van Ernst jd. 15 j. Wijhe. 1 Juli. J. Boering 51 j. Baant Sociëteit „Trou moet Blycken.' CONCERT te geven door het Haar- lcmseh Muziekkorps, onder directie van den luit,-Kapelmeester C. P. YY. KRIENS, op Zaterdag 3 Juli 1897r 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. -Le Luron," marche frangaise Mullot. 2. Ouvcrt. „Anacréön" Cherubini. 3. „Geschicbten aus dem Wiener Wald," Wal- zerStrauss. 4. Grande Fantaisie de l'opéra „LTn Ballo in Maschéra" Verdi. 5. Ouv. Tantalu- .ua'.en. Suppé. 6. Einleitung und Braut- ehor aus dor Oper „Lohengrin"Wagner-Liszt* 7. a. Ëntre-actc aus dem Drama „Rosamunde" Schubert. b. Toréadorc et An- dalouse. Rubinstein. 8. Potpourri de l'opérettè „Madame Angot" Lecocq. Stoomvaartberichten Het stoomschip Drenthevan Rot terdam naar Java, arriv. I Juli te Padang. Het stoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Java, vertrok I Juli van Marseille. Het stoomschip Smeroe, van Java naar Rotterdam, vertr. l Juli van Port tSaid. Het stoomschip Spaarndam. van de Holland Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, arriv. I Juli te Rotterdam. Het stoomschip Veen darn, van de Holland Amerika Lijn, van Rotter dam naar Newyork, pass. 1 Juli, des voorm. 10 uur Wight VARIA. Verschil in waardeering. Overpeinzing van een Afrikaroizi- ger, door kanibalen gevangengenomen. Merkwaardig, in Europa ben ik de veel geprezen, beroemde professoren hier slechts een portie! INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 Cent per regel. Beter dan Paardehaar of eenige andere voeringgaas is Het is vederlicht en behoudt on der alle omstandigheden zijne elasti citeit. Uitsluitend bij H. J. VISSER, Groote Houtstraat ,94. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 2 Juli. A. G. H. y. Hoogenhuijze en H. C. Bervoets. Bevallen: 29 Juni. J.v.Egmond— Otfc z. 1 Juli. E, Stoffers—Rijbroek d. M. II. Droste—Groot d. C. Ooms Hoff d. A. Gerbehy—Hoek z. M. Vreuegoor— Reedyk z. 2. F. Poulen— Knijper z. Overleden: 1. Juli. C. Oord 48 j. Hagestraat. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 24 tot en met 30 Juni, '97. Een roodkoralen armband, drie kwitantiën, een deksel van een melk bus, een pet, twee muziekboeken met blauw cahier, een broodboekje, een portemonnaie, een boekje Hefdebeurs, een zilveren broche, een ring met 3 sleutels, een beursje, een vrouwen zak, een blauwkoralen armbandje, schoolboeken, een R. C. kerkboekje, een parapluie, een bindlijn, een bloed koralen kettinkje, een beitel, een roze- krans, eenige sleutels.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3