T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. tüe Jaargang. maandag S Juii 1897, Ho. 4296 HAARLEMS DABBLAD J%..BO^T3STE3VCE]l-sr,X,SFI?.IJ'S: Toor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.66 Afzonderlijke nummers0.06 Gefllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 A T~)"^7"-FTT? ,rT'-Fr!T<rrT'T"PTT<r- Yan 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONESSucc.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames boireffen'le Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiön van 15 regels f 0,75. elke regel meer ƒ0,16; Reclames per regel f0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol: Spaamdam, C. HARTENDORP; - n, T JADENBeverwijk, H. JUNG ERIE. Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën a ZandvoortJ. ZWEMMER Heide Vel-en), J. OOSTERHOF IJmuiden aan. Dit nummer bestaatnit twee bladen. EERSTE1 BLAD. STABS ft KEU W3. eerste en tweede Pagina. Haarlem, 3 Juli 1897. Het bestuur van de Vereeninging tot Verfraaiing v. Haarlem en om liggende gemeenten en tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer, bestaat thans uit de heereu: J. Krol Kz. Voorzitter, A. J. Kluppel Onder- Voorzitter, Andiies J. Winkler 1ste Secretaris, H. D. Tjeenk Willink jr. 2e idem, Jhr. J. J. Sandberg penning meester. J. J.Korbert, J. Oaandijk. D. E. L. van der Arend en Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman. Onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de Gemeente Haarlem. Aantal deelhebbers 1 April 1897 246 sedert vermeerderd met21 totaal 1 Juli 1897 267 Verzekerd kapitaal 1 Apiil 1897 f 1701670 sedert vermeerderd met128525 totaal 1 Juli 1897 f 1833195. Museum van Hunstnij verlieid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zijn aanstaanden Zondag- drie verschillende tentoonstellingen geopend. De eerste bevindt zich in de Raad zaal en omvat de verzameling Minia turen van Jhr. Mr. Victor de Stuers. De tweede bestaat uit de meest com- pleete verzamelde werken van de Kelmseott Press, en de derde is sa mengesteld uit eene rijke collectie Japansche houtsneden, die 't trappor taal zijn ondergebracht. Brief van een oud Man. Wij ontvangen liet navolgende schrijven „Meneer de redacteur, ik ben een oud man uehc, uclic, uche neem me niet kwalijk, dat ïk zoo hoest, maar dat komt dat ik mijn belastingbiljet voor 't personeel heb gekregen en dat is me in de keel ge schoten. Dat belastingbiljet, moet u weten, blijft wel in afmeting onver anderd, maar wordt van jaar tot jaar lastiger to voldoen. Dezen keer heeft het cüfer een sprong genomen van wat ben je me en wanneer, u je nu de belasting voorstelt als een hek, waarvan elk tiental spijlen door een groote paal wordt gevolgd, dan mag ik zeggen, dat de fiscus Voor mij over vier vau die groote palen is heen- gesprongen. Als je dat in den circus zag, dan zou je plezier hebben in die vlugheid, maar als de fiscus aan 't springen gaat, dan moot, de onge lukkige toeschouwer betalen. Nu be- •i'Üpt iedereen, dat liet belastingbiljet van 't personeel me in de verkeerde keel is geschoten, en ine daarna dwars iu de maag is gaan zitten. Ik ben anders geen vrind van 't pruttelen over belasting, want. duiten moeten er wezen, maar de fiscus van dezen tijd zet zoo'n heel wijden mond open, net een walvisch die Jonah wil opslikken. Overigens, zooals ilc zei, geld moet er wezen en er wordt toeh heel wat nuttigs mee tot stand ge bracht. We krijgen er oorlogssche pen voor, die in tijd van oorlog wel niet veel zullen uitvoeren, omdat de meesten naar 't schijnt dadelijk weer verouderd zijn, maar die we dan toch noodig hebben, voor ons zeefatsoen en verder hebben we er een heel leger voor: cavalerie en artillerie en infanterie. Daar bedenk ik, dat ik over die infanterie wat zeggen wou. Zooals ik u schreef beu ik een oud man eu met het slapen wil het niet recht meer vlotten, 's Avonds kan ik maar niet indommelen en hoor ieder kwartier het carillon en dan nog het slaan bij half en heel, om van de „klik" fiog niet te spreken vandaag of mor gen dien ik nog eens een klacht tégen de St. Bavo in wegens nachtelijk bu rengerucht 't wordt twaalf uur, één uur, twee uur, soms drie uur, en dan soezel ik langzaam weg, totdat ik opeens wakker schrik, 't Is half zeven. Buiten hoor ik ramplan, ram plan, ramplanplan 't is de infanterie die uittrekt, om veldoefeuiugen te hou den. Daar marcheert, denk ikdan bij mij zeiven de vergoeding van een gedeelte van mijn personeelc belasting voorbij. Met bewonderenswaardige gelijkma tigheid kletteren de voetstappen van dc soldaten op de keien dat zijn de centen, die voorbijgaanin ge dachten zie ik den korporaal, het twee en een halve cents-stukden sergeant liet blinkende stuivertjedeu luitenant met de getrokken sabel, liet dubbeltje; deu kapitein, het kwartje de ma joor, liet guldensstuk, is er meestal niet bij, om van de kolonels, de kop stukken en de generaals, de gouden tientjes, niet te spreken. Met alle: respect gezegd, houd ik liet er voor, dat die op dat uur ook nog in hun bed liggen. Nu heb ik er. meneer de redacteur, niemendal op tegen, dat de vergoeding voor mijn dure muntstukken, die ik aan den fiscus brengen moet, op zoo kranige manier voorbij myu ramen trekt, maar ik zou willen vragen, of dat défilé niet een beetje kalmer zon der tromgeroffel zou kunnen gebeu ren. 't Is natuurlijk nobel en prijzens waardig, dat ze s morgens vroeg al eens gaan kijken of de Engelschman 's nachts misschien stiekem geland is, maar te half zeven is het voor mij en voor veel anderen nog nacht, en dan willen we wel liever slapen. Als 'tnu niet te veel gevergd is, dan zou ik ook nog wel een woordje willen zeggen over de schutterij. De schutterij vind ik in dezen zomer een beetje te stil. Misschien zal u zeggen „dat is nu net iets voor een oud man, die maakt aanmerking op alles: de infanterie is hem te druk en de schutterij is hem te stil" maar als ik klaar ben zal u mijn denkbeeld wel gelijk geven. Kijk, vroeger toen Kriens hier nog niet was, hadden we hier het Muller- schc Schuttery Stafmuziekkorps. Daar is indertijd veel kwaad van ge zegd, maar nooit heeft er iemand be weerd, dat er niet met ijver werd gewerkt. Wanneer je de schutterij zag uittrekken, voorafgegaan door bovengenoemde stafmuzièk, terwijl Muller voorop liep. naarstig blazende op een klarinet, die hij nu en dan uit zijn mond nam om er de maat mee te slaan, dan stopte je misschien je ooren wel dicht, maar je hart ging voor zooveel y ver open. En dan dacht je bij jezelf„Haarlem is toch niet zoo stil, als ze in Buiksloot wel zeggen." Maar kom daar nu eens om. We hebben hu veertig mau met Kriens aan :t hoofd on Kriens heeft een overeenkomst geteekend, waarbij hij zich verbond, ora tien of twaalf maal 'sjaars uit te rukken met de schutte rij. Vroeger gebeurde dat Dinsdags ook, als liet bataljon in zijn geheel naar de eavaleriekazerne ging om daar op het grasveld te exereeeren. Maar nu gaat de oefening bij hoog stens twee compagniën te gelijk en de waarnemend commandant, wars van elk vertoon wat in hem te prij zen valt, doet dat zoo kalmpjes mo gelijk én laat de muziek thuis. Voor de muziek betalen we per jaar tienduizend gulden laten we er dan ook van profiteered Wanneer de muziek veredelend werkt op den menseh (en er zijn geloofwaardige monsehen, die dat beweren) dan moet ze even goeden invloed hebben op den schutter. En als ik vandaag of morgen den waarnemend comman dant eens zie, dan zal ik hem zeggen: „Kapitein, u beeft menig werk tot „stand gebracht, dat een lust was „voor het oog onthoud ons nu niet „langer de vreugde van ons oor en „requireer de muziek weer wanneer „liet bataljon in zijn geheel of ge deeltelijk uittrekt!" Het antwoord zal ik u dan voor drie centen over de post doen weten, meneer dc redacteur. Inmiddels noem ik mij UG-uO; uche, uchemet verschuldigde hoogachting. Een Oud Man Haarlem, 3 Juli 1897. Den Zaterdag voor de verkiezing vau een lid der Tweede kamer alhier, is in de stad een strooibiljet verspreid tegen de candidatuur vau jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en dat, blijkens deu inhoud, afkomstig was van zeke ren H. J. Eilers, zich noemende waar nemend directeur-generaal van de Zwarte Recherche, wonende te Heem stede. Ons lust het niet, den inhoud van dat geschrift mede te deelen het zy voldoende te zeggen, dat, die voor don heer Macaré zeer belecdigend was. De ambtenaar van het O. M. voor strafzaken bij de Rechtbank alhier. Mr, ('alkoen, heeft nu tegen dezen Eilers rechtsingang gevraagd en deze is door de Rechtbank lieden verleend, met last tot instructie. Eilers die in het, laatste jaar op allerlei wijze heeft te keer gegaan tegen leden van de Rechtbank "ca van de balie zal zich derhavc thans hebben te verant woorden. liet Haarlemsch Muziekkorps geeft Zondag eeue matinee in dc buiten- socfcteit tc Abeldoorn, des avonds een. concert te Enschedé en Maandag een( concert te Zutfen. De Zondagsmatinée in den Hout wordt gegeven door de Leidsche iu- fanteriemuziek, onder directie vau den heer Van Erp. IJken. De heer Gr. H. Geertsema, ijker, chef van den dienst, verzoekt ons, aan daarbij belanghebbenden onder onze lezers, te willen mcdedeelen dat, voor 1 September 1897, alle maten en gewicliten, bij ijkpliehtigcn in ge bruik, moeten zijn voorzien van dc letter g in den gewonen schrijfvorm. Evenzoo moeten eigenaren van miili- gra rage wichten in t bezitzyn vaneen ambtelijke verklaring, waaruit blijkt dal'I'nim?. gewichtjes in. 18.96 of wel voor l September 1897 zijn onder zocht' en goedgekeurd. T Ti slotte belichten wij onzen lezers, dat het ykkantoor te Leiden in de eerstvolgende weken voor liet publiek is geopend eiken Vrijdag en Zater dag van 9 tot 1 uur, terwijl tusscheu 26 Juli 1897 en 15 Augustus 1S97 het ykkantoor vermoedelijk zal zijn gesloten. BiBS&SEifêLAWÖ. Wetsontwerp op de krijgstucht. Door de Regeering is ingediend een vroeger onafgedaan wetsontwerp op de krijgstucht met behoud van de thans in hoofdzaak geldende begin selen dier wetgeving. Daarbij worden alleen nieuwe bepalingen voorgesteld om gebreken te herstellen, gebleken leemten aan tc vullen en wenschelijke wijzigingen aan te brengen. Het krijgstlichtelijk recht van zee- en landmacht wordt in liet. ontwerp geregeld om eenheid van tucht te bevorderen. De regeering heeft voorgesteld om art. 9 (pensioenen) te doen vervallen met het doel om tijdelijke diensten voor pensionncering in aanmerking te brengen onder voorwaarde van een extra bijdrage, waarvoor een proeftijd van twee jaren buiten rekening blijft. Het voorstel betreft ook de tegen woordige ambtenaren, die vroeger ty- delijk waren aangesteld. Verkiezing Tweede Kamer. Door de af deeling Leeuwarden van het Ned. Werklieden Verbond is tot candidaat voor de Tweede Kamer met 28 van de 31 stemmen gekozen de heer Z. Middelkoop, ontvanger van de registratie tc Leeuwarden (radi caal.) Iu de gisterenavond gehouden ver gadering van de liberale kiesvereeni- ging Leenwardcradeel werden tot voorloopige candidate» voor de Tweede Kamer gekozen de heereu Rauwcrda Middelkoop, Kerdijk en PyUersen. Door de vrijzinnig democratische kiesvereeniging te Bcllingwolde zijn voor !t kiesdistrict Winschoten tot voorloopige candidaten gesteld de hecren C. V. Gerritsen, Amsterdam; en liir. Z. van den Bergh, Den Haag. Naar. het Haagsche Dagblad van meer dan eene zyile vernam, is aan den heer Röell, minister van buitcn- landsche zaken, door de Koningin- Regentes de opdracht verstrekt zich met de samenstelling van een nieuw Kabinet te belasten. Daarentegen schrijft men van ando re zijde uit den Haag, dat de berich ten als zoude door H. M. reeds een opdracht zijn verstrekt tot vorming van een ministerie, tot nogtoe als voorbarig of onjuist kunnen worden beschouwd. Naar constitutioneel ge bruik wordt zoodanige opdracht eerst gegeven nadat het hoofd van den Staat dc presidenten der beide Kamers en den vieepresidout van den Raad van State heeft geraadpleegd. Tot dusver zijn, zooals gemeld, tot dat eiude door H. M. ontvangen do heereu Yan Naameu en Sehorer, laatstge noemde hooge Staatsambtenaar eerst gistermiddag. Verzet tegen de politie. De Doelenstraat te Amsterdam was Donderdagnacht eeuige oogenblikken in rep en roer. Een twaalftal man nen en vrouwen liepen de straat door, zingende bij de muziek van een har monica. En of een agent hun al ge lastte, het zingen en spelen na te laten, 't mocht niet baten. Toen de agent in de verte hulp zag opdagen, deed hy eeu poging om den speel man te arrestceren, doch deze was te vroolijk dan dat hij zijn aange naam gezelschap voor het cachot in 't politiebureau wilde verruilen. Hy verzette zich en werd al spoedig door een lid van het gezelschap ge holpen, die den agent iu 't gezicht stompte en hem den helm van 't hoofd sloeg. Gelukkig voor den agent daagde op zijn gefluit hulp op. Twee inspec teurs en vier agenten, bijgestaan door twee burgers, van wie een in den linkerduim gebeten werd, arresteer den den belhamel en den muzikant. Deze laatste werd op eens zoo boos op een der inspecteurs, dat hij zyn speeltuig op diens schouder kort en klein sloeg. Gemeenteraad te Leiden. In de gisterennamiddag gehouden vergadering van deu Gemeenteraad werden herbenoemd tot bestuurders der stedslijke werkinrichting de lieo- ren dr. D. de Loos, dr. J. G. van der Sluys en F. de Stoppelaar en tot commissaris der bank van leening mr. II. L. Drucker. Benoemd werd tot leerares in do Ncdcrl. taal- en letterkunde aan do H. burgerschool voor meisjes mej. A. Nassau Noordewier en tot wethouder dezer gemeente dr. A. W. Kroon met 16 van van de 22 stemmen. De rekeningen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, vau de Bank van Leening en die, van de Stedelijke Gasfabriek werden goed gekeurd. Het batig saldo der exploi tatie van laatstgeraeldc instelling bedraagt volgens de winst- on ver liesrekening f 82394,03 Voorgesteld werd en in geheime zitting behandeld een praeadvics van P>. en W. om te heften als plaatse lijke directe belasting over 1897 3 pCt. van het belastbaar inkomen ge raamd op f6.777,972, met inbegrip van 5 pCt. voor kwade posten tot eeu maximum van f 201,000. Uit de kippenwereld. Kr doen zich dit jaar merkwaardig veel misgeboorten in de kippenwereld voor. Nu weer meldt men - - en thans niet uit Loosdrecht, dat onder ver denking van „eenden-brooiery" staat, maar uit Phiérshil en Mynslieeren- land dat in die dorpen twee kuikens met vier pooten geboron zyn (c 1 k vier, wel te verstaan), en dat heide diertjes leven, loopen en gezond zijn. Naar aanleiding van het verhaal van 't zelf broeiende wonderei uit Loos drecht, deelde ons een bekend lief hebber van vogclteelt dc hoer M. F. N. Rotteveel alhier het vol gende onfeilbare middel mede om, tegen !t einde van een broed, tc on derzoeken of dc inhoud dor eieren leeft of niet: Men brengt een kom water op de temperatuur van bloed warmte (warm dus, maar zoo, dat men er zonder bezwaar dc hand in kan houden) en legt het te onderzoeken ei er in. Zinkt dit, dan kan men het wegwerpen, want dan is liet jvuildrijft liet, dan is er een kuiken inmaar ligt het stil, dan is er een kuiken dood; is dit levend, dan maakt het ei zeker al na een halve rninuu* een ccnigszins sprin gende beweging op het water. Haagsche Ct. Een ontrouw ambtenaar. Donderdagavond werd to Bcrgen- op-Zoom gevankelijk binnengebracht de houder van de Stads bank van leening, die een paar dagen te voren do stad had verlaten zonder orde te stellen op zyn zaken. Daar zyn borg tocht nog al groot is, zullen de gë- meentèlinantiën waarschijnlijk bij dit geval niet veel schade lijden. Een woesteling. Woensdagmorgen omstreeks 9 uur was te Nicuw-Buinen voor de glas fabrieken van den heer Bakker (voor heen Thöne) een volksoploop. Een paar dagarbeiders, Harm Springer en Bellinger, vernielden in beschonken toestand de glasruiten van hot kan toor der fabrieken, en ook die der VL 14) Daags na dé begrafenis verraste zy hare moeder met de mededeeling, dat zy Rehfeld ging verlaten en zich te G. vestigen wilde, alwaar het onderzoek tegen Benno zou plaats hebben. Mevrou"- Göldner verzette zich tegen dit voornemen met alle geweld; maar hare dochter bleef tegen al hare tegenwerpingen onverbiddelijk. „Ik heb de plichten vervuld, die ik den overledene schuldig ben," verklaarde zy, „nu behoef ik niets meer te ontzienik ken voortaan slec:.ts een doel voor my Beóno's onschuld aan het licht te brengen." „Erna," waarschuwde de moeder, „bedenk, wat gy doet 1 Past het voor de weduwe van den vermoorde zyn moordenaar te beschermen „Wil ik dat dan doen hervatte de jonge vrouw „ik wil Rehfeld's moordenaar opsporen en hem in handen van 't gerecht leveren." „Hij is reeds in handen der justitie." „Neen!" riep Erna, „Benno is de moordenaar niet. Terwijl men hem gevangen houdt, verzuimt men 't spoor van den waren schuldige te zoeken. Hoe dikwijls moet ik n herhalen, dat ik dien man met den rooden baard uit het raam springen zag." „Kind, kind," smeekte mevrouw Göldner, „laat toch deze waanzinnige voorstellingen, die ik als een gevolg van schrik en vrees houd. Anderen denken er niet zoo over," voegde zij er bedaard aan toe. Toen de dochter slechts mot een verachtelijk schou derophalen daarop antwoordde, vervolgde zij be daard „Men gelooft, dat gij 't verhaal van den man met den baard slechts verzonnen hebt, om de verdenking van Benno af te leiden." „Is hij er dan niet by geweest?" „Hy had den trein verlaten, voor dat de moord ge pleegd werd." „Dat beweert men, en ik beweer daarentegen, dat hij gebleven is, en zich ergens verborgen gehouden liceft." „Nergens is een spoor van hem te vinden." „Wel, de ivoren schedel dan." „Dien kan Benno even goed aan het horloge gedra gen hebben." &„Ik weet het beter moeder," antwoordde Erna met de kalmte van dc grootste overtuiging„ik zal zoeken en ik moet den moordenaar vinden." „Zoo zoek van uit Rehfeldmaar ga niet naar G.... Het past u niet in den eersten rouw aan de wereld te toonen." „Of het past of niet is hier de vraag niet, maar wat zijn moet," antwoordde de jonge vrouw. „Alles is tegen Benno, ik alleen ben voor hem, en ik wil voor hem doen, wat mogelijk is om hem te redden." „Hebt gy vergeten, dat u het testament van uw echtgenoot tot meesteres van Rehfeld maakt en het volbrengen van zijn uiterste wil in uwe handen ligt? Het voldoen aan dezen wil is een heilige plicht." „Hij moet wijken voor eenen nog heiliger. Blijf gy te R -hfeld moeder, ik reis naar G Erna bleef bij baren wil. Van een knecht en een meisje begeleid, dat in plaats van Dorothea den dienst van kamenier verrichtte, reisde zy naar G. en nam haar intrek in een hotel. Het eenigc gebruik, dat zij van don aan haar nage laten rijkdom maken wilde, was, om den moordenaar op te sporen en Benno te bevrijden. „Ontzie geen kosten, geene moeite, geene reizen," was het slot van het onderhond, dat Erna met den ad vocaat Wecker, Benno Treuenfeld's verdediger, had. Deze was dezelfde procureur, die op Benno's last de sehnldeischers der firma Treuenfeld en Göldner voldaan had en die hem het bericht van liet aanstaande huwe lijk van Rehfeld met Erna Göldner over den Oceaan gezonden had, zonder zich van dc gevolgen van dit bericht bewust te zyn. Treuenfeld had Woeker tot zijn verdediger gekozen en deze had met verwaarloozing zyner praktijk iu de residentie zich met deze taak belast, wijl hij zeer voor den jongen man was ingenomen en het voor eon psycholo gische onmogelijkheid hield, dat een man met zulk een streng eergevoel, die jaren lang hard gewerkt had om zyn naam te bevrijden van een smaad, waaraan hy on schuldig was, een verachtelijke sluipmoordenaar kon worden. Sinds waren een paar weken verloopen, dc instructie was geëindigd, Treuenfeld werd algemeen voorden schul dige gehouden en het enthousiasme, waarmee Wecker zyn ambt als verdediger had aanvaard, was vrij ver flauwd. Hij geloefde ook nu wel niet, dat zyn cliënt, zooals algemeen aangenomen werd zijn offer in den slaap overvallen en na een korte worsteling zou ge dood hebben, maar hij helde tot dc meening over, dat Treuenfeld na een hevigen strijd met Rehfeld den dolk genomen on hem, in verbitterde woede ontstoken, gedood had. Erna, die getuige van 't voorval was geweest, had by hare ontzetting om hulp geroepen en aan den noodrem getrokken, waarop zij in onmacht neergezonken was; en nu zou Treucnteld eerst tot bewustzijn gekomen en den toestand der zaak ingezien hebben. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1