Haagsch burgemeester zou benoe menWie? Mr. S. van Houten Neen maar, zegt n na zelfl? H. A. G ANUS Jr. H. M. de Koningin-Regentes ont ving Zaterdag op het Loo mr. J. G. Gleiehman, president van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot officier van gezond heid 2e kl. by de zeemacht P. W. Wissel, artsbij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot officier van gezondheid der le klasse, de officier van gezond heid der 2e klasse J. W. Deknatel, H. Cleveringa, onderwijzer te Assen, met ingang van 1 Augustus a. s.. tijdelijk aangesteld als hoofdonder wijzer, belast mot het geven van her- halingsonderwiis aan de leerlingen bij 's Rijkswerf te Amsterdam. De met verlof in Europa aanwe zige officier van gezondheid der 2e klasse van het leger in N.-lndië H. Braat, ter zake van lichaamsgebre ken, met ingang op 1 September 1897, eervol uit den militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Verkiezing Tweede Kamer. Voor den zetel, welke vermoedelijk te Winschoten nog moet Vervuld wor den, wordt thans van liberale zijde nog genoemd dr. J. Mcnno HMzinga, vroeger arts te Harlingen en thans inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland. Door de „S. D. A. P" in het dis trict Leeuwarden zal ds. Bax, van Zaandam, eandidaat gesteld worden voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer. Uitvaart mr. Kist. De stoet ter begrafenis van mr. Kist te 'sGravenhage werd Zaterdag voorafgegaan door een koninklijk hof- rijtuig, waarin mr. Pabst van Hin deren als vertegenwoordiger der Re gentes. In den stoet op de begraaf plaats bevonden zich de ministers an der Kaay, Bergsma, de oud-minister De Waal, de vice-president, leden, advocaat-generaal en griffier van den Hoogen Raad, tal van leden van an dere rechtscolleges j de leden van den raad van toezicht en de balie, Six van Oterleck, lid van den raad van voogdij. Er werd geen lijkrede gehou den. Êcn der zoons betuigde speciaal dank aan den vertegenwoordiger dei- Regentes. - De vice-president van den Hoogen Raad, mr. Coninck Liefsting, heeft voor de begrafenis in de zitting van dit hoogste rechtscollege een rede gehouden, huldigende de nagedachte nis van den ontslapene, die ruim 28 jaren deel uitmaakte in den Hoogen Raad, stelselmatig zijn overtuiging verdedigde en de rechtsgeleerde let terkunde' met vele geschriften ver rijkte, vooral over wissel- en handels recht. Polytechnische school. Aan de Polytechnische school te Delft zijn geslaagd voor het diploma Giviel Ingenieur art. 61 de heeren: A. G. Allart, jhr, W. M. deBrauw, G. H. Broekman. A. J. Hirschig, C. G. J. W. Koopman. A. K. M. Martis, A. A. Meijers, P. H. G. Mon- tenberg, B. J. Haitsma Muiier, jhr. R. L. R. dc Mui-alt, F. graaf van Bandwijck. H. C, O. van Rijsbergcn, F. C. van Sillevoldt, F. Ch. J. v. d. Htecn v. Ommeren, Ph. J. Stok, B. J. W. «waters, A. M. Valkenburg, F. A. Varkevisser, W. van Veen, R. J. Verwijs, W. J. 'Wisselink, A. F. Zaudstra, A. K. Zweede. Yoor het diploma Bouwkundig- Ingenieur art. 62, de heer A. W. C. Dwars. Voor het. diploma Technoloog art. 60, de .heer J. Gallay. Voor het 2e gedeelte, technoloog art. 60de heeren W. J. A. E. 'Ber kemeier, A. G. Böeseken, J. W. Böe- séken. W. Locker de Bruijne, .1. F. B. van Hasselt, P. D. C'. Kleyb J. M. C. Lebret, J. van .Lonkhuijzen, G. J. Morre jr., J. B. Nachenius, E. van Eibergen San tb agens, G. M. de J'.ongh Schitter, H. C. Volkers. Een drenkeling opgehaald. Een jongen, die Zaterdagmorgen aan den Ringdyk zat te visschen, voelde iets zwaai s aan zijn hengel' By het ophalen bleek het een dren keling te zyn van ongeveer 30 a 35- jarigen leeftijd, middelmatige lengte en met gryzen baard. Hy was gekleed met bruinen over jas, zwart kamgaren jas en vest, grijs wollen pantalon, staanden boord, zwarte das, wollen sokken en bruine rijgschoenen. De burgemeester van Watergraafsmeer verzoekt hun die inlichtingen kunnen geven zich aan te melden aan het gemeentehuis te Watergraafsm eer. Een defect oorlogsschip. Het Siameesche oorlogsschip Maha Chakri dat Vrijdag met defecte ma chine van Portsmouth teNieuwediep binnenkwam, is naar St. Petersburg bestemd. Het zal echter, alvorens de reis voort te zetten, hier aan 's rijks werf repareeren, waartoe door den minister van marine reeds toestemming is gegeven. Aan boord bevindt zich een der Siameesche prinsen, die, zoo lang het schip in reparatie is, zijn intrek zal nemen in het Hotel den Burg, waar reeds de noodige apparte menten voor hem zijn besproken. De commandant, van het schip, kapitein ter zee Cumming, is een Engelseh officier, tydelijk in Siamee- schen dienst. Knoeierijen. Het gerecht te Breda heeft Zater dag te Bergen-op-Zoom een onder zoek ingesteld naar de knoeieryen in de bank van leening aldaar gepleegd. Die knoeieryen moeten zyn ge pleegd met de panden, niet in de boeken, en reeds jaren geleden zijn begonnen. De directeur heeft volledig be kend. De borgtocht van den directeur be draagt f 4000, door familieleden ge dekt. Het onderzoek is nog niet geëin digd. Muggebeten. Het eenvoudigste, gemakkelijkste raiddel tegen muggebeten is, volgens het Maandblad tegen Verv. de ont stoken plek in te wrijven met een doorgesneden citroen, 't Eerste oogen- blik doet het pijn maar dan houdt het branden aanstonds op. Azijn en salmiak worden ook wel gebruikt, maar helpen minder goed dan citroen. Letteren en Kunst. Dr. A. Brediüs, die van zijn reis door Rusland is teruggekeerd, heeft twee Rembrandt's meegebracht, een studie en een groot doek. Naar Brussel. Van de firma C. Kooyker te Lei den ontvingen wy de „Gids voor de tentoonstelling van Brussel van 1897," onder den titel „In vier dagen uit en thuis." Het is een zeer geriefelyk werkje, dat allerlei wenken voor den reiziger bevatals de hotels in Brus sel, "die goed en vertrouwbaar zyn, de wijze waarop men met den koet sier moet omgaan enz. Dit wat de inleiding betreft. Verder zijn eön aan tal kijkjes en mooie stadsgezichten van Brussel opgenomen, een platte grond van Brusseleene van de ten toonstelling en uitvoerige bizonderhe- den omtrent de tentoonstelling. Het laat zich dus aanzien, dat deze gids, waarvan de prijs slechts f 0,50 is, wel zijn weg zal vinden. Sport en Wedstrijden. Henley Regatta. De Pall Mall Gazette schryft in een artikel over de Henley: „Er is veel belangstelling in de oefeningen van den Hollander .(Mr. J. J. Blussé). Werd de wedstrijd in zwaarder boo ten geroeid, dan zou'er geen twijfel zijn over hun kansen, omdat liij zoo geweldig sterk is. In een fikschcn wind en in ruw water zou Blussé den anderen te doen geven. Hy heeft geen stijl, volgens Engelschc begrippen van rocistijl d. i. hy roeit niet als een volmaakt (polished) sculler. In den regel maakte, hij gisteren (Donderdag) dertig slag-en in de minuut. Zijn eigen schappen zijn kenmerkend ook voor de overige roeiers; die Holland gezon den heeft. Er is geen zwaai in hun' roeienzij buigen nooit hun ruggen gelyk Engelschen doen. Zij glyden rechtop, zoodat er verschrikkelijk veel beenenwerk gedaan wordt. Bij het oefenen leggen zy het ook anders aan dan Engelschen. Deze zijn ei' altijd op uit hun werk af te doen. Maar de Hollanders houden van rustpoozen, waarin zij lachen en praton en dis cussieoren. In Holland denkt een oefe nende ploeg er niet aan een halven dag achtereen uit te gaan." Uit Amsterdam. De kampioenschappen. Een zeer talryk publiek, waaronder vele leden van den A. N. W. B„ die 50 reductie op den entréeprys geno ten, vulde gisteren de tribunes van de Amsterdamsehe wielerbaan, waar door bovengenoemd lichaam wedstrij den om het kampioenschap van Ne derland waren uitgeschreven over l Eng. mijl, 5000 meter en 10000 meter. Het baanbestuur had een wed stryd uitgeschreven over 50 K.M. met gangmakmg om het kampioenschap v. d. Amsterdamsehe Wielerbaan. Tengevolge van de eenigszins ge spannen verhouding tussehen het Bonds- en het Baanbestuur, waarvan de oorzaak, in verhouding tot de ge volgen nog al beuzelachtig is, en die het om die reden beter is te verzwij gen waren voor dezen middag twee jury's benoemd, nl. éene voor de boudsnummers en eene voor het nummer v. d. Amsterdamsehe wieier baan. Echter scheen de rondenaanwyzer in de bondsjury weinig waarde aan zijn taak te hechten, daar in de eerste heat van wedstrijd no. 2, de rijders een ronde te veel reden, een onhan digheid, die men van een bonds-ronde- aanwjjzer, vooral in de gegeven om standigheden, niet mag verwachten. In wedstryd no. 1 (kampioenschap van Nederland) over 1 Eng. Myl (1609 M.) was in de lste Serie le v. d. Berg (Montfoort) in 3 min. 32% sec. Tweede Zellekens ('s Hage) zelfden tyd. Tweede Serie. Eerste Meijers (Maastricht) in 3 min. 20% see. Tweede Beisenherz (Amsterdam) in 3 min. 20% sec. Derde Serie. Eerste Engbersen (Breda) in 2 min. 34sec. Tweede v. d. Bruggen Cs Bosch) in denzelfden tijd. Vierde Serie. Eerste Siep (Amsterdam) in 2 min. 33sec. Tweede Kingma (Amster dam) in denzelfden tijd. Aan de beslissing werd ook door Kingma (als snelste tweede) deelge nomen. Hierin was eerste Meyers in 2 min, 323/s sec. Tweede Eringma in 2 min. 33% sec. Wedstryd no. 2 5000 meter werd gereden in 4 heats over 2000 meter en eene finale over 5000 meter. Eerste af deeling (over eene ronde meer dan noodig was). Eerste Brou wers in 4 min. 11 sec. Tweede Maas in 4 min. 11%. sec. Tweede af deeling. Eerste Siep, in 3 min. 34% sec. Tweede Mulder, in 3 min. 34 sec. Derde af deeling. Eerste Meijers, in 3 min. 19sec. Tweede v. d. Bruggen, in 3 min. 20 sec. Vierde afdeding. Eerste Kingma, in 3 min. 8% sec. Tweede Heimei, in 3 min. 8% sec. In de finale komen aan de start Brouwers, Siep, Meijers, Kingma, v. d. Bruggen en Heimei. Heimei neemt en behoudt de lei ding en verwerft daarmede de ver guld-zilveren leidingsmedaille. Siep, weer angstwekkend langs de baan „maaiende", rijdt Brouwers in de bocht even aanthans is geen her senschudding van den berijder, doch gelukkig slechts een paar gebroken spaken van de machine, het gevolg van zyn nog al gevaarlijk ryden. Eerste is Meijers, in 8 min. 16% !C. Tweede is v. d. Bruggen, in 8 min. 17 sec. Derde Brouwers, zelfden tijd. Wedstryd No. 3 van meet over 10 K.M. De eerste heat wordt zóó langzaam gereden, dat men eer aan eene begra fenis' dan aan eenen wedstrijd dacht.; daar buiten tijd (1 min. 50 sec; per K.M.) werd geraden, wérd opnieuw estart. Eerste was thans Engbertsen in 4 min. 54 sec. Tweede Maas- in 4 min. 54% sec. Tweede heat. Eerste Beisenherz in min. 9 sec. Tweede van Doornik in 5 min. 9% s. Derde heat. Eerste Brouwers in 4 min. 45% s. Tweede Siep in 4 min. 45% s. Meyers, aan den voet gewond door een val te 'sHage op 3 dezer, laat zich in deze af deeling lappen en moet dus volgens het reglement afstijgen. In de beslissing starten nuEng bertsen, Maas, Beisenherz, v. Door nik, Brouwers en Siep. Eerste is Beisenherz in 16 min. 31 sec. Tweede v. Doornik (Baarn) in 16 min. 313/e sec. Derde Siep in 16 min. 31% sec. Engbertsen verwierf de leidings medaille. Thans volgt ouder de tweede jury, wedstryd no. 4 (kampioenschap dor Amsterdamsehe wielerbaan) 50000 me ter met gangmaking. Prijs gouden kampioensmedaille met inscriptie. Deelnemers Vrouwes en Witteveen. Vrouwes neemt het eerst de leiding, doch na een paar ronden is Witte veen bij en spoedig een kwart-baan voor gedurende een aantal ronden, doch na de 10 kilometer, die in 13 min. 13% gereden worden is Vrou wes weer bij en beiden blijven vlak achter elkaar. In de 55ste ronde loopt Vrouwes voorbij, doch spoedig wordt hy weer dooi' Witteveen voorbij geloopen, die den afstand in den 26en kilometer tot een halve baan ver groot; tijd 20 min. 24%. In de 74e ronde wordt Vrouwes door Witteveen gelapt en zyn de 25 K.M. gereden in 33 min. 48'% see. Vrouwes loopt daarna weer wat in en Witteveen voorbij, doch kan zijn gangmakers dikwijls niet volgen en wordt in den 30en K.M. voor de tweede maal door Witteveen gelapt tijd 40 min. 45 sec.een paar ronden later, iu de 97e ronde, voor den 3en keer en zijn 40 K.M. gere den in 54 min. 43% sec. In het uur is gereden 43 K.M. 546 M. en na een paar ronden wordt Vrouwes voor de vierde maal, in de 145e ronde voor den vijfden keer en in de voorlaatste ronde voor den zesden keer gelapt en komt Kees Witteveen onder luid applaus in 1 uur 8 min. 58%, sec. het eerst over do Gn-lstreep. Vrouwes tweede in 1 uur 12 min. 38% sec. en hiermee zijn te 6 uur ongeveer de wedstrijden afgeloopen. De wielrenners van Appel en Wie- mann, die de vorige week gewond werden, waren Zondagmiddag weder op de baan, zij het ook als gewone toeschouwers. K. M. Schermen. De personeele wedstryd op degen, Fransehe methode, waarmee het in ternationaal schormconcours van „Ne derland en Oranje" te Dordrecht Zaterdag werd geopend had don vol genden uitslag: le prijs, verguld zilveren medaille, Jac. Hamilton of Silverton Hil, van de „Schutterij" te Haarlem. 2e prijs, zilveren medaille, F. W. A. Simonis, korpraai der grenadiers, van „Uitspanning na Inspanning", te 's-Gravenhage. 3e prijs, zilveren medaille, Witzen- liuis, van „Mincrva". te Amsterdam. Na dezen wedstryd was die op degen, volgens de Hollandse-I methode, aan de beurt. Het aantal deelnemers, hiervoor ingeschreven, beliep 217. De uitslag was le prys, verguld zilveren medaille, P. Kruy't, van „Rotterdam" te Rot terdam. 2e prijs, zilveren medaille, J. H. Vrolijk, van „Kenau Hasselaar" te Rotterdam. 3e prijs, zilveren medaille, A. J. Vermeulen, van „St. Martinus" te Eisden (LimbJ, een vroeger lid van „Nederland en Oranje" alhier. Daarna nam de wedstrijd op sabel een aanvang met 211 ingeschrevenen. Schietwedstrijd. Ter gelegenheid van de vergadering- van den Bond voor Ned. Oucl-Onder- Officieren had Zondag' te Rotterdam eau schietwedstrijd plaats op de schiet baan van. het korps kon. scherpschut ters. De uitslag was als volgt: A. Korps wedstrijd op 150 M. met ryksgewecr. (Beaumont) voor alle af deelingen van den Rond. le pr. Zilv. med. van H. M. de Koningin. Afd. Rotterdam met 234 p. 2e pr. Zilv. med. Afd. Nijmegen met 225 p. Se pr. Zilr. Med. afd. Delft met 203 p. 4de pr. Z. Med. aid. Utrecht met 191 p. De zilveren draagmedaille voor den hoogsten korpsschutter werd behaald door E. Blaauw te Rotterdam. B. Korpswedstrijd als boven voor de erkende schietvereenigingen. le pr. zilv. med. van den burge meester van Rotterdam, beschermheer „Nederland en Oranje" Rotterdam, met 224 p. 2e pr. verg. zilv. med. „Wilhelmina", van Amersfoort, met 219 p. 3e pi; zilv. med. „Wilhelmina", van Zutfen, met 217 p. 4e pr. zilv. med. sehietvereeniging „Generaal van Merlen", van Haarlem, met 209 p. C. Korps wedstrijd voor 5 onderof ficieren van ieder militair corps of 5 afgevaardigden van iedere vereeniging te Rotterdam. le pr. verg. zjlv. med. Schutterij- kaderbondj Rotterdam 226 p. 2e pr. zilv. med. Korps Mariniers. Rotterdam 20S p. D. Korpswedstryd, 12 meter, flo bertbuks, voor alle afdeelingen van den bond. le pr., Z. M. van H. M. de Konin gin-Regentes, afd. Nijmegen, 101 p. 2c pr., verg. Z.M. afd. Haarlem, 84 p. 3e pr., Z. M., afd. Rotterdam. (24 treffers) 97 p. 4e pr. Z.M., afd. Utrecht, (24 tref fers) 91 p. Een dito wedstryd voor de erkende schietvereenigingen. le pr. verg. Z. M. sehietvereeniging „Generaal v. Merlen" 114 p. 2e pr. Z M. sehietvereeniging „Wil helmina" Amersfoort 108 p. 3e pr. verg. Z. M. sehietvereeni ging „Wilhelmina" Zutfen 107 p. 4e pr. bronzen M. sehietvereeniging „Nijmegen" 106 p. F. Dito wedstrijd voor alle afdee lingen van den Kon. Belgisehen bond. Niet doorgegaan wegens wegblijven der Belgische afdeelingen. doel, dat bij de oprichting beoogd 1 werd. Nadat cenige verslagen van coin- missarisscn waren uitgebracht, werd op voorstel van het hoofdbestuur be sloten 30 pCt. van de ontvangsten te bestemmen voor uitkeeriug hij over lijden en het verstrekken van rente- looze voorschotten. De voorzitter der afd. Rotterdam, de heer Gerritsen, stelde het hoofd bestuur en de afgevaardigden aan het eere-comité voor, waarna de bur gemeester als voorzitter van dat co mité het woord nam om zijn sympa thie te betuigen voor deze vereeniging welke gegrond is op plicht en orde en waarvan hij overtuigd is dat zij, wanneer land en haardsteden dooi den vijand mocht bedreigd worden, pal zal staan om have en goed te verdedigen. Hy eindigde met een dronk te wijden aan hot vaderland en de koningin, dat met een driewerf hoer ah werd begroot. De algemeene voorzitter bedankte den burgemeester voor zijne hartelijke woorden, gaf de verzekering uat hij, wanneer de nood aan den man kwam, zou ondervinden zich niet bedrogen te zien in zyn gevoelens ton opzichte van deze vereeniging. Voorts wees hy zijne kameraden op (ie groote energie door het gemeentebestuur aan den dag gelegd, waardoor Rotterdam zoo groot is geworden en spoorde hen aan dat voorbeeld na te volgen, op dat ook deze zoo nuttige vereeniging steeds meer aan haar doel zou be antwoorden. Do beide muziekcorpsen brachten afwisselende volksliedereu ten <?e- hoore. Leger en Mlooi. Kol. Werfdepot. Gedurende de maand Juni zijn bij het Koloniaal Werfdepot te (Harder wijk aangenomen 102 personen t. w.: 73 Nederlanders, 13 Duitschers, 15 Belgen en 1 Zwitser, terwijl 74 onder officieren en minderen van de ver schillende korpsen vanhet leger hier te lande werden overgenomen. Het totaal der werving bedroeg aldus 176 man aan wien f 35.155 aan handgel den is uitbetaald. In die maand ver trokken 2 detachementen naar Oost- tndië, sterk 4 officieren, 6 onderoffi cieren en 110 minderen. NederL Bond van Oud- Onderoflicieren. Zaterdag werd te Rotterdam de jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden van bovengënoemden Bond. De algemeene voorzitter, de heer A. N. F. Schreuder, en daarna de voorzitter der afd, Rotterdam, de heer J. H. Gerritsen, heetten allen welkom. Uit het'jaarverslag; blijkt, dat het aantal afdeelingen niet vermeerderd is, integendeel bleek het wenschelijk de afd. Eindhoven op te heffen en werden de overgebleven leden als verspreide leden aangemerkt. Het aantal afdeelingen word dus 37 met 1154 leden, 76 bcselicrmers, 8 beschermvrouwen, 1297 militaire donateurs, 995 burger-donateurs, 33 donatrices. Het hoofdcorrespondentschap werd waargenomen door den heer Lion met medewerking van den heer J. P. van dei' Vorst en later door dezen laatste alleen, die zich echter thans ook vervangen wenseht te zien. Het „dubbeltjesfonds" bewees groo te diensten, sommigen wilden het op heffen doch het bestuur zou dat be treuren. Hoc postzegelfonds, dat eerst, geli quideerd was, is weder opgericht. Het orgaan is zoover gevorderd, dat het op eigen bennen kan staan. De financiëele toestand van den Bond is bevredigend. Vele leden werden geholpen aan rentelooze voorschotten, waarvan de terugbetaling over het algemeen ge regeld plaats had. Met vertrouwen wordt de toekomst tegemoet gegaan, dat de bond door vereende samenwerking steeds meer zal beantwoorden aan het sehoone GEMENGD NIEUWS. Werkstaking in de Borinage. De werkstaking ouder de steen ko lenmijnwerkers in dc Borinage, het mijngebied in de nabuurschap van Bergen, is thans algemeen geworden. Naar schatting hebben 24000 man het werk 'neergelegd. De oorzaak is een verschil met de patroons over de nieuwe reglementen. Een groot aantal werklieden die willen werken zijn genoodzaakt aan de beweging' doel te nemen, omdat ook liet machine- en vervoerpersoneel in de mijnen zich heeft solidair ver klaard met de stakers. Overstrooming in Frankrijk. Aan de rivier de Save 2ijn door haar overstrooming 40 huizen verwoest op Isle-en-Dodonmen telde 13 doó- den. Op Saint-Lauront zijn 30 huizen verwoest, terwijl 3 personen zijn ge dood. Verwoesting door storm. Een der vruchtbaarste streken van Wui'temberg, het Weiflsbergor dal, is door den storm tot een woestenij gemaakt. VVanneer men mot den trein van Heilbronn door Eschenau is ge stoomd, gaan de rijke velden en zwaar beladen boomgaarden plotseling over in scherp begrensde dorre landen. De veldgewassen zijn radicaal verdwenen, men ziet geen halm, geen spruitje meer. Nog slechts stoppels duiden de plaatsen aau, waar voor enkele dagen bloeiende gewassen een rijken oogst voorspelden, de hoornen slaan bladerloos, de twijgjes zijn afgerukt, alleen de dikke takken steken grijn zend omhoog. Het stadje Oehringcn met zyn schoenen slottuin heeft bijzonder zwaar geleden. De artillerie kan door een beschieting niet meer schade aan richten (lan de storm hoeft veroor zaakt. Geen dak is heel gebleven. De meeste huizen zijn voorloopig met planken gedekt omdat er geen dak pannen meer zijn. De vensterruiten zijn verbrijzeld, jalouzieën vermeld. In de straten liggen hoopen glas en pannengruis. In den slottuin zijn de boomen ontworteld of van de kruin ontdaan. De hooioogst, die droog was, binnengekomen, is in do schuren be dorven door den regen. De schade is niet te becijferen. Een stoomketel gesprongen. Vi-ydagavond sprong te Orsoy .de stoomketel van de sleepboot Ketjen van den heer Kukelmann te Hom berg. Bij dit ongeluk is de geheelc bemanning. 4 personen, gedood. meesteres, zoodat. Wcckur daardoor van zyn stuk raakte, en onzeker hervatte: ..Zou het niet tot eene worsteling tussehen de heeren Von Rehfeld en Treucnfeld geko men zyn en de laatste in zijnen toorn het wapen ge grepen en den ongelukkigen stoot gedaan hébben?" „En gij gelooft, dat Benno dan die daad loochenen zou? Gij vermoedt, dat ik mij er toe leenen zou, om ze te verzwijgendat ik in gemeenschap met den moor denaar van myn echtgenoot een fabel verzonnen heb, om een heel onschuldig mensch in verdenking te brengen!" liep zij buiten zich zélven. „Onder deze omstandighe den moet de aangeklaagde van uwe verdediging afzien." wendde zich ar, om hare tranen te verbergen, Zij smart haar tegen haar wil uit de oogen die toorn drukten. Wecker stond daar ontstelddo jonge dame was oi wel eene zeer groote komediante of hij had haar een groot onrecht toegevoegd. „Vergeef mij, mevrouw," smeekte hij na eene korte poos; ,.de dokter, de biechtvader en de verdediger moeten nu eenmaal een vol vertrouwen eisehen.1' „Dat hebben wij u niet. onthouden," antwoordde zij iets bedaarder; „wij hebben u der waarheid getrouw het verloop van het treurige voorval verhaald, zoo goed als wy wisten. Wat zouden wij nog te verzwygen heb ben Onze heiligste gevoelens heeft men ons zonder verschooning gedwongen te openbaren, het zoete geheim onzer harten wordtnn liet. voorwerp eener publieke terechtzitting, die honderden nieuwsgierigen zullen bij wonen, en dat dc dagbladen door hot. heele laud zullen bekend maken, "tls, als werden wij in den arena ge bracht om ons onder bijvalsbetuigingen- der menigte voor hongerige' dieren te werpen.1' „Moed, mevrouw, moed," troostte hij. „Nog is het niet zoover en zou het zoovel- komen, dan zal Treuen- feld niet alleen daar staan." „Wie zal hem dan ter zijde staan?" „Ik, zyn verdediger." „Gy gelooft hem immers nietschat gy u niet te hoog zulk eene zoo goed als bewezen zaak te behan delen?" vroeg zy scherp. „Ik geloof hem, omdat ik aan 11 geloof mevrouw, antwoordddc Wecker plechtig. „Geef mij de hand, als toeken van verzoening, ik zwéér u, dat ik alles, alles doen zal om u te redden." „Gy gelooft onsriep zij hei-ademend, „o mijn God. mijn God, ik dank u; ten minste êcn mensch onder zoo- velen! Laat ons óverleggen, bezinnen'', sprak zij, „wat kan men nog doen? Waarheen zou ik gaan? Beschik over mij, spaar niets; ik ben immers rijk?" „Er is maar een middel, om Treuenfclds onschuld te bewijzen?" zei de advocaat treurig, „den waren mis dadiger te vinden." „Men moet hem vinden en men zou hem reeds ge vonden hebben zoo men goed gezocht hadriep zij vurig. „Er zijn nasporingen gedaan," stelde W ecker haar tevreden. „Schynbaar, maar niet nauwkeurig en met ernst. Men zoekt naar den man met den rooden baard als naar een schaduwbeeld, aan wiens bestaan men niet gelooft." „E helaas, lijkt hij een schaduwbeeld. Gy en Treucn feld weet hem niet anders te beschrijven, dan dat hij een groenen jas en eeu groenen hoed droeg, blond haai en eenen rooden baard heeft gehad. Dé conducteur geeft hetzelfde signalement van den reiziger. Trekt hij zyn jas uit, en zet hij in plaats van eeu groenen hoed eou zwarten op. wat blijft dan als blond haar en eenen rooden baard over? Dat zyn dingen, die men in Duitschland niet zelden vindt." „Ik heb den man slechts een oogenblikgêzïen en zou hem toch onder duizenden herkennenLaat mij naar hem zoeken riep Erna opspringend, alsof zij zich reeds aanstonds op reis wilde begeven. „Waar, genadige vrouw, waar? En wanneer gij hem zelfs vindt, hoe zult gij bewijzen, dat niet een vluch tige gelykenis u bedriegt? Waardoor zult gij hem overtuigen, dat hij de misdaad gepleegd heeft „Hebben wij niet een bewijs tegen hem in handen?" „Gij meent den ivoren schedeler moest eerst bewezen worden, dat hij in zyn bezit geweest is." „Hy draagt de initialen van den moordenaar T. G. riep zij. „T. G." herhaalde hij treurig: „weet gij hoe men deze letters verklaart?" Zij keek hem vol verwachting aan. „Treuenfeld en Góldner," zei hij zachtmen gelooft, dat Benno Treuenfeld dezen schedel gedragen heeft als memento aan den val van dit huis." „O, dat is vreeselyk, dat is verschrikkelijk 1" riep zij, de handen voor het aangezicht slaande, „wordt dan alles tot wapen gesmeed tegen den weerlooz» Zij ging zitten, steunde haai: hoofd in do. hand,.en verzonk in diep nadenken. Wecker hield zich stil en waagde het niet, haar te -storen. „Zoo gij als verdediger verlangdot, dat men n den breloque voor korten tijd leendet, zou men u dat wei geren vroeg zij plotseling. „Ik geloof het met, vooral daar men aau dit bewijs stuk niet zooveel waarde hechtmaar wat wilt gy daarmee' „Ik wil het in mijne handen houden; ik wil liet met eigen oogen onderzoekenwas 't antwoord. „Noemt o'ij het dwaas, noemt gij liet onzin, ik noem het eene hoogere ingeving die mij zegt, dat in den schedel iets verbolgen is, wat ons den moordenaar in handen levert: maar ik alleen wil het ontdekken." Wecker schudde twijfelend 'thoofd: zij bad echter zoo dringend, dat hij haar beloofde, eene poging te doen, cn nu liet zij hem niet 'met rust, hij moest onmiddellijk de noodige stappen doen. „Wij mogen geene minuut verliezen!" smeekte zy, „bedenk, dat Benno in dc gevangenis smacht, en dc dag der terechtzitting steeds nadert" Wordt vervolgd*

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2