T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. 45e Jaargang. donderdag S Juli 1897, 4299 ALBOISTlSrET^TIIILTTSIEPIR/X .X S Voor Haarlem per 3 maanden. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom d gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk., per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden n de omstreken en franco per post f 1.20 Directeur-Uitgever 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cent i>er regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en COurantaere. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. TeJefoorouimmer 1221. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: 'oiursjgnie Générale de Puhlicité Etrangere G. IJ. DAUBE Co. JOHN F. JONES, SliceParijs Slbis Faubourg Monimartrs: Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloeniendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sand poortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de- tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Vehm en Beverwijk, P. ROND, bij de Velserbrug; IJmuidenTJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Zandvoort,J. ZWEMMER Poihiek Overzicht. Dinsdag lieel't de fransche Kamer "beraadslaagd over de krediet-aanvrage voor de reis van den president naar Rusland. Dat er oppositie zou komen van de uiterste linkerzyde was wel te verwachten zy is dan ook niet uitgebleven. De afgevaardigde De- jeant.o verklaarde, dat de fransche republiek zich niet tot taak moest stellen aan de tyrannie hulde te bren gen en sprak van geldverspilling. De voorzitter der Kamer gaf hierop ten ■antwoord dat van verspilling geen sprake was waar het hier een be leefdheids- en vrieiidschapsbezoek gold. Andere socialisten uitten hun pro test in heftiger bewoordingen. Renonx bepleitte een afschaffing van het pre sidentschap. Faberot sprak van geld verspilling voor een bezoek aan den „moordenaar van Rusland'1, wat een bijna algemeen protest uitlokte. Ten slotte werd met. 447 tegen 29 stemmen bet krediet van 500.000 frs. toegestaan. Över de vredesonderhandelingen in bet oosten van ons werelddeel hebben wij de laatste dagen niets gehoord. Het status quo wordt in Thessalië blijkbaar wel gehandhaafd, maar vol gens berichten over Athene moeten •de Grieken toch redenen tot ontevre denheid hebben over de houding van het Turksche leger. Het zou dan ook hoogst wenschelijk zijn, dat de vrede spoedig tot stand kwam. De Engelsche premier heeft in het Hoogerbuis Dinsdag eenige mededee- lingen gedaan over den stand van zaken. Salisbury bracht in herinnering, dat toen in 1878 het Russische leger dicht bij Konstantinopcl stond tijdens de onderhandelingen te Berlijn, het denkbeeld dat het mislukken van het congres het oprukken van dat leger tengevolge kon hebben, de beraad slagingen van de Porte verhaast heeft. Thans is de vertraging in de onder handelingen aan de Porte te wijten. De mogendheden zijn het eens; hij (Salisbury) wil niet zeggen dat zy het volkomen eens zijn ten aanzien van alle bijzonderheden; maar toch, voor zoover het aan de mogendheden ligt. zal een oplossing zeer spoedig .gevonden worden. In het uitstellenvan die oplossing ligt gevaar, maar hij hoopt dat het gevaar niet ernstig is; hij gelooft dat men ten opzichte van geen der hoofdpunten: de grensregeling, de schadeloosstelling, de eapitulatiën, het definitieve besluit van de Porte kent maar wy kennen de meeningen van de mogendheden, die in overeenstem ming zijn met elkander. Maar of de oplossing nabij is, dat behoort tot het terrein van de profetie. Salisbury gelooft dat naarmate de toestand van 1897 in overeenstemming gebracht kan worden met den toestand zooals bij in 1878 was, de hoop op een spoe dige beslissing zal toenemen. Uit Konstantinopcl werd Dinsdag nog gemeld, dat de turkséhé Porte liet voorstel, vervat in de nota der europeesche ambassadeurs, heeft af gewezen. Dit kan eene verbreking van ie onderhandelingen ten gevolge heb ben. Het punt van geschil moet de regeling der grenslijn nog steeds vor men. Dinsdag is de Zuid-Afrikaansche commissie te Londen in geheime zit ting vergaderd geweest, bm het ont- werp-rapport van den voorzitter Jack son te overwegen. Het rapport heeft alleen betrekking op den inval van Jameson. Men verzekert dat La- boucherc een rapport van de minder heid heeft ingediend. De beraadslagingen zijn niet afge- loopen, maar de commissie is tot Vrij dag uiteengegaan. De Times verneemt uit New-York De houding van Japan in de quaestie met Hawaï lokt betoogen uit, dat de vloot der Unie in de Stille Zuidzee versterkt moet worden, hetgeen ook om andere redenen noodig wordt ge noemd. De New-York Herald verzet zich in een hoofdartikel tegen den toon, dien Japan tegen de Unie voert. Die toon, zegt het blad, zou de tegenstanders van de inlyving van Hawaï in Noord-Amerika belieeren. De Unie laat zich door Japan niets voorschrijven. Het blad raadt Japan aan, zijn toon te matigen STADSNIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 7 Juli 1897. Verkiezing Prov. Staten. De voorloopige candidaten van de Kiesvereeniging Vooruitgang" voor de Provinciale Staten zijn de lieeren Mr. Joh. Enschedé, P. Goedkoop Dzn., Mr. W. A. 't Hooft, Mr. H. Pb. de Kanter, Mr. A. Kist en Mr. A. C. Waller. Vrijdagavond wordt een definitieve candidaat gesteld. De wakkere brigadier-majoor der rijksveldwacht Kloet, alhier, is Zondag met 21 veldwachters naar Edam ge trokken, waar dien dag van socia listische zijde eene meetiug tegen den burgemeester was op touw gezet. Er had niets bijzonders plaats. Nederland en Oranje. Naar wij vernemen is in de Dins dag alhier gehouden vergadering der anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", de heer J. de Jong, hoofd onderwijzer der Groen van Prinste- rerscliool tot voorzitter gekozen. School voor Kunstnijverheid te Haarlem. Het in gebruik nemen der nieuwe schoollokalen zal gepaard gaan met de opening der Tentoonstelling van het werk der leerlingen en zal plaats hebben op 10 Juli Zaterdag a. s. te drie uur. Genoodigden en belangstel lenden met hunne, dames alsook het onderwijzend personeel en de leerlin gen zullen bij deze eenvoudige plech tigheid tegenwoordig zijn. De huisjes bij de Vleeschhal. Wanneer men een wit zijden japon neemt en daar een inktpot aan den eenen kant over leeggiet; wanneer I men op een zaclit-blauwen sjerp een dikke kluit verschen modder smijt wanneer men op het titelblad van een prachtwerk een grooten, vetten kever dooddrukt, dan krijgt men precies denzelfden indruk, als wanneer men! de Vleeschhal bekijkt met deleelijke la<re huisjes er naast. Dicht bij de Spekstraat. is een win keltje, waarin tegenwoordig de han del in groenten wordt uitgeoefend: „Gebroeders de Vries, in spaanscbe en hollandsclie fruiten", staat er op te lezen. Daar is, naar 't schijnt, vrij drukke nering. Althans, bijna geregeld staat er een kar voor de deur en als er geen kar staat, dan zit er iemand op een omgekeerden fruitmanddaarnaast vertoont zich wijlen een bierkelder: we zeggen wijlenwant al staat cr met kloeke letters op de deur„Ingang tot het drinken der bieren," de ingang is op slot en er is binnen geen droppeltje bier meer te vinden. De eigenaar is naar een andere straat vertrokken. Het derde perceel op den boek dient tot herberging van J. I. Luderhoff, „speciale inrichting tot slijpen en po lijsten, slijpt en rapareerd alle soor ten van scharenscheer, zak- en tafel messen, benevens alle chirurciale (hier is blijkbaar de hand van den zetter uitgegleden) iustrumenten. Öf de heer Luderhoff er de lucht van heeft gekregen, dat Burgemees ter en Wethouders van plan waren aan den Raad voor te stellen, deze huisjes te koopen en tegen den grond te gooien, weten we niet, maarzeker is het, dat hij primo Augustus naar de Zijlstraat verhuist. Het bier is al weggestroomd de messen snijden dan ook uit en de groenten van de gebr. de Vries moeten liet alleen zien te kroppen in het straatje. Of nu de bierkelder en de messen- winkel wel heel licht nieuwe huur ders zullen krijgen in een tijd als deze, nu een spiegelruit even nood zakelijk wordt geacht als een toon bank of een dak boven liet hoofd, laten we maar in 't midden. Misschien is de som van f5250 die de Ned. Hcrv. Gemeente voor deze nu laten we maar krotjes zeggen, vraagt, wat hoog. Maar aan den anderen kant gaat het tocli niet aan, de din gen daar maar te laten staan, nu de Vleeschhal zóo mooi gerestaureerd is. Wie van ons zou er niet wat voor over hebben, om een inktvlek weer uit de witte zijden japon te krijgen; de lichtblauwe sjerp te ontdoen van de modder en van het titelblad van 't prachtwerk de overblijfsels van den dooien kever weg te maken? Misschien zal deze en gene met Thorbecke zeggen, dat kunst geen regoeringszaak is. 't Kan er naar we zen. Wanneer de een of andere ver- eeniging een feest geeft en aan de gemeente daarvoor een medaille vraagt, dan is dat onzes inziens geenRegee- ringszaak. Maar wanneer een pracht stuk van bouwkunst, eigendom van de gemeente, half bedorven wordt door een leelyk aanhangsel, dan zou den we zeggen, is het plicht dat bouwwerk van zoo'n gezwel te ope- reeren, al zijn dc kosten van de ope ratic dan ook wat hoog. En dan kan het goede voorbeeld ook nog wat tot stand brengen! Om de Groote Kerk zelve staan ook nog van die kleine huisjes wie weet, of de Ned. Herv. Gemeente daar ook niet eens den moker aan legt Door de politie alhier is wederom een valscke gulden in beslag geno men, thans voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1S48. Schoorsteenbrandje. Dinsdagavond om 8'/2 uur brak er een schoorsteenbrandje uit in dc water- en vuurnering van H. Rol vers, Camphuijsstraat 16. Spuit 10 en de slangenwagen dér politie waren spoedig aanwezig doch hebben geen water gegeven, daar het brandje door de buren en den schoorsteenveger Ravelli met een paar emmers water gèblusclit werd. Nieuw Rijwielmasazijn, Door de firma Kuypers Couvee zal in de Anthoniestraat 15 een rij wielmagazijn worden opgericht. Later komen wij hierop terug. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch Overzicht van dc vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen", boekjaar 1 November 1896— 31 October 1897. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffing: November f Dec, f Jan. f Febr. f Maart fApril fMei f Juni f-. Voor brood en levensmiddelen: November f 488,23'ƒ2, Dec. f550,47, Januari f 526,04. Febr. 633.01, Maart f 427.85'/!, April f 311,89, Mei f353,17, Juni f311,331/.., totaal f3602,60'/5. Voor brandstoften: Nov. f25,94, Dec. f202,95, Jan. f 112,48. Febr. f206.50, Maart f 16,76, April f5,28, Mei f 1,38, Juni f 0,92, totaal f572,21. Voor ligging en klcedingstukken November f37,16, Dcc. f55,91, Jan. f 94,58'/2, Febr. f 53.34, Maart f 17,35, April f20,95, Meif—Juni f2,90, totaal f282,19'/,. In geld: (rentclooze voorschotten). November f 1053,75, - Dec. f 801,90, Januari f852,84, Februari f 1103,27 '/2, Maart f 584,05, April f 628,45, Mei f733,65, Juni f 767,05, totf 6523,96 Verplegingskosten en diversen Nov. f—Dcc. f50. Jan. f25, Febr. f50, Maart f 0,80, April fMei fJuni f—totaal f 125,80. AdministratiekostenNov. f 85, Dec. f70, Jan. f 130,35, Feb. f 116,10, Mrt f 116,65, April f 70-. Mei f 93,87'/2, j Juni f68,20, totaal f 750.17'/2. TotaalNovember f 1690,08V. Dec. f 1731,23. Januari 1741,89'/.,, Februari f2161,22'/.. Maart f1163,461/,. April f 1036,57. Mei f1132.07'.. Juni f 1150,40 V2 totaal f 11856,95. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen le vensmiddelen, kleedingstukken, brand stoften enz. uitgereikt. Ontvangsten: Contributiën en gif ten November f 4936,50'/.. December f 1475, Januari f 2171, Febr. f 3509,S3, Maart f 1117,93'/., April f1225, Mei f88.95, Juni f 47.25. to taal f 14571,47. Diversen en terugbetalingenNov. f38, Dec. f2,50, Jan. 28,44 Febr. f 8, Maart f 8, April f 5» Mei f 40.42, Juni f33,17, totaal f 163,53. TotaalNovember f 4974,50',',. Dec. f 1477,50, Januari f2199.44, Februari f3517,83, Maart f1125,98'Va, April f1230. Mei f 129,37. juni f80,42, totaal f 14753, Zoodat voor dc overige 4 maanden eschikba ar is f 2878.05. Brongebouw. Dinsdagavond had in het Bronge bouw een concert plaats, gegeven door de Kon. Mil. Kapel van het Regi ment Grenadiers en Jagers te 's-Gra- venhage, onder directie van den heer N. A. Bouwman. Aan de opkomst van het publiek was bet duidelijk te zien op boe hoogen prijs een concert van deze militaire kapel wordt ge steld. Op de verandah, in den tuin en in de Lauben was bijna geen plaatsje onbezet. Wat wy van het concert hoorden gaf ons de overtui ging, dat de Iv. M. K. onder haar nieuwen leider reeds bezig is het liooge standpunt weer in te nemen, dat zij een oogenblik gedreigd heeft te ver liezen. BINNENLAND. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan James Herbert Moorhead ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nedeiiandsclie zeesche pen, {met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land stiptelyk nakome. Aan J. Hellemans Jr. te Lckker- kerk, op zijn verzoek eervol ontslag verleend alsplaatsvervangend districts veearts. Voor den tijd van drie jaren, met ingang van 7 Juli 1897, benoemd tot plaatsvervanger van den districtsvee arts wien 's Gravenhage als stand plaats is aangewezen, de veeartsen J. Kleiburg, te Nieuw-Lekkcrland, A. Kuiper je Oudshoorn en J. Burg graaf te Bodegrave. De veearts J. J. Hendrikse, te Groot-Ammers, die als plaatsvervan ger is toegevoegd aan den districts veearts wien Dordrecht als stand plaats is aangewezen, ook als zooda nig toegevoegd aan den districtsvee arts wiem 's Gravenhage- als- Rand plaats is aangewezen. Aan den luit. ter zeer 1ste kL W. D. H. baron van Asbeefc vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder 2e kl.. der orde van den Heiligen Stanislas van Rus land, hem, geschonken do#r den Kei zer aller Russen. Aan den gepeosionneerdenduitenant- generaal C. H. F. graaf l>u Moneeau, adjudant-generaal, chef van- bet Mil. Huis van Ilare Majesteit de Konin gin, vergunning verleend tot bet aan nemen en dragen van het ordeteekca van grootkruis der orde van- de Wur- tembergsche Kroon, hem door den koning van Wuriemberg geschonken. Vorstelijk bezoek te Amsterdam. De komst van den kroonprins van Italië en zijn echtgcnoote met gevolg te Amsterdam opent op waardige wij ze het seizoen van het drukke vrscm- delingenbezoek. Het gevolg bestaat uit een twintigtal personen en ook de gezant by ons Hof, graaf De Zannini uit Den Haag, heeft zyn intrek genomen in Brack's Doelen hotel. De vorstelyko personen blijven tot Vrijdagmiddag en keeren dan naar Italië terug. Het verblijf in Amster dam wordt ten nutte gemaakt om enkele bezienswaardigheden te be zoeken. Zoo werd heden een l>ezoek ge bracht aan een diamantslijperij en aan de Portugeesehe Synagoge. Ook een tochtje naar Marken staat op het program. Dinsdagmorgen deed de kroonprins eenige inkoopende kroonprinses was vermoeid van de reis en rustte uit. Dinsdagmiddag omstreeks half drie reed de kroonprins, vergezeld alleen van een adjudant, uit om een bezoek te brengen aan het Rijksmuseum. Uit Brack's Doelen hötel waait de Italiaansche vlag. Dinsdag was liet er bizonder druk, door de- aankomst van een 25-tal Amerikaansche jonge dames, die hun jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brachten. Eene toevallige ontmoeting. In het vorige jaar werd zekere Andreas, Armeniër van afkomst, te Amsterdam tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens valsche aangifte van diefstal. Ily had be weerd, dat uit zijne brandkast door middel van braak een aanzienlijk be drag aan geld en diamanten was ge stolen. Later bleek, dat Andreas tegen diefstal on braak verzekerd en het verhaal van den diefstal verzon nen was. Toen de tyd tot bet ondergaander opgelegde straf aanbrak, wist An dreas zich schuil to houden. Maandag echter ontmoette de heer Batelt, hoofdinspecteur der recherche te Amsterdam, Andreas te Rotterdam toevallig op straat en nam hem, on danks zijn protest mede. De arrestant had zich reeds voorzien van een bui- tcnlandsclie pas en was gereed zich in te schepen. vn. 17) „'t Is te hopen, dat daarmee niet ook de spreuk is ver loren gegaan noem zc ons toch, laat ons niet langer smachten 1" verzocht men weer. „Ik zie ook in 't geheel niet in, waarom ik het niet doen zou," lachte Lorch, „ik bega toch waarlijk gccne indiscretie, zoo ik een gezegde openbaar, dat onze vriend Güntber vroeger zoo vrijgevig uitstrooide, dat liet tot ecu spreekwoord geworden is; „Liever slecht dan arm," zegt Güntber. De jonge lieer maakte eene beweging, als wilde hij zich op den baron werpen en hem den uiond dichthou den, maar hij bedacht zich. Nu stond hij daar met voor dc borst gevouwen armen cn met samengetrokken lip pen, een spottend lachen op 't bleeke gelaat en hoorde schijnbaar onverschillig de opmerking aan, welke de me- dedeeling van den baron ten gevolge had. „Dat is openhartig!" „Een heel fameusé levensregel!" ..Een Rochefoucauld waardig „Neen, een Macliiavelli l" riep men door elkander. Men lachte luider waren er in den kring ook eenigen, die elkaar verbaasd aankeken en afkeurend 't hoofd schud den. De heer Yon Sanden kon zich echter niet onthou den, zeer bedenkelijk te zeggen: „Ik feliciteer u, zoo gij die spreuk vergeten zijt, zy is gevaarlijk." „Ei, speel nu toch niet de rol van vitter mijnheer von Sanden," was het overmoedig antwoord. „Uw vriend Götlie zegt immers reeds: „Grau ist alle Theorie." „Maar hy voegt er by„Grim ist des Lebens gold- ner Baum," antwoordde de heer Von Sanden bedenke lijk. „De heer Güntlicr droeg zijn spreuk zelfs als ta lisman bij zich „Hij hoeft hem immers verloren," viel hem de baron in de rede. „Waarom zoo haastig? Wilt gij hem zoeken De laatste woorden werden tot Giinther gericht, om dat deze weer zijn hoed genomen had, en aanstalten maakte, zich uit dc voeten te maken. Hij kom echter dc grot niet verlaten. Een vreemdeling trad hem in den weg. Kort nadat de baron Lorch met Güntber binnen ge treden was en hem aan zijne bekenden voorgesteld had, was een oude lieer ract wit haar in eenvoudige, eenigs- zius ouderwetsche kleeding binnen gekomenhij bege leidde eene diep gesluierde dame in eenvoudig rouw gewaad. Hy had eene verfrisscbing besteld en met de dame toevallig plaats genomen op de stoelen naast de heeren. Op deze wijze waren zc getuigen geworden van het zeer levendige onderhoudzonder dat een uit den kring op het stilzwijgende, onaanzienlijk paar gelet had. Evenmin had iemand bemerkt, dat de dame, toen de baron Güuther's devies luid uitsprak, oprees, eenen zachten kreet slaakte en de heer haar zacht drong weer te gaan zitten. Des te grooter was echter de verwonde ring, toen do oude hoer plotseling aan den ingang der grot verscheen, beleefd groette en op zachten bedeesden toon sprak „Ik vraag de heeren duizendmaal om verschooning; by toeval cn zonder opzet heb ik uw gesprek aange hoord „Ei, deswege behoeft gy u niet te verontschuldigen, mijn goede man, wy eisclien ook geen eed, opdat gij het niet zult verraden," lachte baron Lorch, wien de angst van de bekrompen kleinsteedscbe lui amuseerde. Giinther echter, die zich tot vertrekken verhinderd zag, voer tegen den ouden heer uit: „Wat beteekent die bekrompenheid!" cn wilde hem ter zijde duwen. Met den eenvoudigen burger was echter niet zoo goed klaar te komen. Hij posteerde zieli op zulke energieke wijze bij den uitgang der grot, dat Güntber hem niet voorbij kon, cn hervatte nog beleefder en ootmoediger: „Verschooning, geachte heeren. ik heb vernomen, dat een der heeren iets verloren beeft cn schat mij geluk kig tot de terugbezorging daarvan behulpzaam te kun nen zijn." „Hebt gij misschien den talisman gevonden?" riepen eenige heeren. „Komt de beroemde schedel weder te voorschijn vroeg de baron Lorch. „Gauw, laat hem ons zien, mijnheer „Ellendige goochelaar en grappenmaker 1" riep Giin ther, laat mij doorik ben niet gestemd, nwe domme schertsen mee aan te hooren." Aller blikken waren vol verwondering op den jongen man gevestigd, op wiens gelaat binnen eenige seconden eene zeer merkbare verandering gekomen was. Het bloed scheen er uit geweken, en bleek waren de trekken geworden. De blauwe oogen staarden uit hunne holten; kramp achtig trilden de lippen en vol vertwijfeling poogde hij zich van den vreemdeling los te maken, die hem met eene kracht, die men by diens ouderdom niet zou ver moed hebben, met de eene hand vasthield terwyl hij met dc andere oaron Lorch don kleinen schedel overhandigde. „Bij God, uw verloren breloque, Güntber; hoe won derlijk riep Lorch, terwijl hij den ivoren schedel in de hand nam en hem den nieuwsgierigen dichterbij dringenden heeren voorhield „Gemeen bedrog! Onbeschaamde opdringcr!" raasde Giinther vol angst cn ten zeerste verlegen wordende. „Die oude bodelaar wil mij een drinkgeld aftroggelen ik beu nooit in 't bezit geweest van zulk een breloque, en kan dus nooit zoo een verloren hebben." „Maar ik heb immers den schedel meer dan eenmaal aan uw horlogeketting gezien," riep de baron. „Waarom

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1