T weede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. »5g Jaargang. Vrijdar 9 Juli 1897, Ho 4300 HAARLEMS DAGBLAD uASO!>T2<T3±a.£E]lSra?S3?ELICrS: 'Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor dc dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is'(Kom der gemeente),, per 8 maanden„1.3© Franco door het gehcele Rijk. per maanden2.65 Aftonderlgke nummersO.Oo Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 3 3 de omstreken en franco per post C.37i/2 5 50 Cts.; iédere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bi.; Abonnement, aanzienlijk rabat. Reclames 20 Gerit per regel. Abonnementen en Advertenticn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauxKleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagwe Générale, de Pxiblicité Etrangere G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, SuecParijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau ,A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van. 1-5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel f 0,30- Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemerulual, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaamdamC. HARTENDORP: Zandvoort, J. ZWEMMER Yelscn en Beveririjk, P. ROND, bij de VelserbrugIJmuiden, TJA DEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Zooals wij weten is namens de min derheid van de Zuid Afrikaansche Commissie te Londen, door den heer Labouchère bij den voorzitter dier commissie ook een rapport-ontwerp ingediend als resultaat van de talrij ke zittingen en het onderzoek door de commissie gehouden. Alhoewel dit rapport door do commissie is verwor pen, is het niet van belang ontbloot er een en ander uit mede te deelen. wijl het rapport niet is opgesteld door mannen, die uit verschillende overwe gingen Rhodes en zijn kliek de hand steeds boven het hoofd zijn blijven houden. Labonchere's rapport-ontwerp spreekt Chamberlain en Lord Rosmead vrij,maar betreurt dat de beschuldiging als zou het ministerie van koloniën aan den inval van Jameson mede plichtig zijn, niet tot op den bodem onderzocht is. Voor Jackson's rapport, dat. der meerderheid, zullen voor kleine wijzigingen nog twee of drie zittin gen noodig wezen. Dit rapport ver oordeelt streng wat Rhodes te Johan nesburg heeft gedaan alsook wegens den inval, hoewel het erkent, dat Ja meson zonder Rhodes machtiging in gevallen is. Het rapport gaat dan ver der en beschuldigt Rhodes van schen ding van het volkenrecht en misleiding van Lord Rosmead, de Kaapsche re geering, hot bestuur der Chartered Company alsmede van zyn eigen on dergeschikten. Het rapport spreekt echter Chamberlain en zyn onder minister, Lord Selborne, alsook Lord Rosmead van schuld vrij. Sir Graham Bower en Newton worden vermoede lijk berispt Zoowel Jackson's als Labouehere's rapport erkent, dat de uitlanders in Transvaal grieven hebben, maar La- bouchere vindt ze met de bekende bedoelingen erg overdreven. Ook is Labouchere van oordeel, dat, behalve Rhodes, Beit een strenge straf verdient. Hij is echter van mee ning, dat Sir John Willoughby en de andere officieren van Jameson hun brevet terug behooreu te krijgen, om dat zij aan den inval deelnamen in de eerlyke overtuiging, dat de Brit- sche regeering dien goedkeurde. Ook de fransehe Senaat heeft het krediet voor Faure's róis naar St. Petersburg goedgekeurd. Een der Senatoren vond 500.000 francszelfs te weinig en wilde 1 millioen toe staan. De russiscbe regeering beeft tot de mogendheden een rondschrijven ge richt, om hun een stap voor te stel len tot bespoediging van den vrede tösschen Turkye en Griekenland. Het is nu maar te hopen, dat liet 'iètè helpt Uit Washington wordt gemeldt, dat de senaat der Vereenigde Staten de tariefwet met 39 tegen 28 stemmen heeft aangenomen. De Times verneemt uit New-York, dat de stukken over de Hawaïaan- sche qnaestie zijn gepubliceerd en toonen aan, dat de Japansche gezant van zyne regeering last had gekregen, de nota van protest tegen de inlijving van Hawaï in te dienen. In die nota, die overigens gematigd van toon is, ontkent Japan, dat het dc Unie lastig wil vallen, en spreekt het zijn ver trouwen uit in den rechtszin en de eerlijkheid der Amerikanen. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 8 Juli 1897. Koninginnedag. Vroeger werd door ons reeds een en ander bericht over de plannen, die werden voorbereid om ook dit jaar den verjaardag van H. M. de Koningin weer op feestelijke wijze in Haarlem te gedenken. Nu de inteekenlijsten cireuleercn en de ingezetenen daardoor in de ge legenheid worden gesteld voor dit doel eene bydrage te geven, heeft liet misschien zijn goede zijde met een enkel woord te gewagen van hetgeen door de Commissie reeds voorloopig is bepaald Natuurlijk is het programma in zyn geheel nog niet vastgesteld en kunnen wij slechts de plannen der verschil lende sub-comité's mededcelcn, echter kunnen wij met genoegen cónstafee- ren, dat naar alle waarschijnlijkheid het feest ook dit jaar wederom zeer goed Tal slagen, dank zij de mede werking die door vele corporation en personen voor dien dag reeds is toe- Deelden wy onlangs een en ander' mede over de Kinderfeesten, thans kunnen wij mededeeling doen van het programma door de Commissie v/d volksvermaken vastgesteld, aan welk programma wij het volgende ontlee- nen. Des middags zal ieder, die er be lang in stelt, een oplating van post duiven kunnen bijwonen op zoo groote schaal, als het den vereenigingen, die hieitoe hunne medewerking toegezegd hebben, mogelijk zal blijken te zijn. Eveneens bestaat bet plan vermoede- lyk op een terrein in liet midden der stad, athletische wedstrijden te orga- niseeren, waar allen die zich daartoe aanmelden, zich in kracht en vlug heid met elkaar zullen kunnen meten. Des avonds zullen op allerlei gebied uitvoeringen plaats hebben in de zalen van de sociëteiten „Vereeniging" en „de Kroon", den Siads Doelen, de Vauxhall, den Schouwburg en Felix Favore; vele vereenigingen hebben zich bereid verklaard hunne beste krach ten aan die taak te wijden. Na afloop dezer uitvoeringen die van zes tot acht uur moeten plaats hebben, zal eene bier ter stede bestaande photo- grafen-verecniging eenige toepasselijke beelden op het doek brengen, die, bij gunstig weder, op een daartoe ge schikte ruimte vertoond, zeker vele toeschouwers zullen trekken. Of deze plannen uitvoerbaar zullen zijn, hangt in de eerste plaats afvai. de hulpmiddelen, waarover de conri missie zal kunnen beschikken. Laten wij hopen, dat dezen toereikend mogen zijn en de verjaardag van onze ge- eerbiedigde koningin met recht aan spraak zal kunnen maken op den naam van een algemeenen feestdag. De heer Kriens te Deventer. De heer Kriens gaf Zondag met het Haarl. Muziekkorps te Deventer eene concert. Daarover schrijft de beer Joh. W. Wensink in het Deventer Dagblad o. m. het navolgende „Het Haarlemsch Muziekkorps heeft bewezen slagvaardig te zyn wie zou ook anders van Kriens verwach ten. die destijds in Bilser's kapel een eerste plaats innam als solo-klarinet tist en ons vroeger heeft doen genie ten van de selioone uitvoeringen der onder zyne directie staande schutte- rij-muziek uit 's Hertogenbosch. Wat my bet meest boeide bij de uitvoering van Zondag, was de solistische be gaafdheid bij dc meesten der spelers: ieder trekje voor fluit, clarinet, oboe, bariton enz., werd hoogst artistiek weergegeven. Men ziet alweder de spreuk bewaarheid„Uebung macht den Meister". Wat in dit orkest zoo opvallend schoon is, is dat de hout blazers tegenover het koper duidelijk uitkomen liet omgekeerde is een ge brek, dat. vele harmonie-korpsen aan kleeft. Met welk.een.accuratos.se werd niet no. 2 Ouverture. Der Geist der Woïwoden van Grossmann, evenals de Faust-Fantasie van Gounod—Joh. M. Coenen gespeeld. „Lettend op den sobcren, fijnge- schakeerden klank van bet koper en ■toch hier en daar boeiend waar het noodig was, durf ik ueze kapel als een der eersten onder haar zusterver- eenigingen rangschikken." Opening. Het door ons in ons vorig nummer aangekondigd nieuw rijwielmagaziju in de Anthoniestraat 15, van de fipna Kuypers Couvée wordt, reeds beden Donderdagavond geopend. Bij ons bezoek in het groote en roime maga zijn zagen we tal vanAmerikaansehe en Engelsche 1ste klas dames- en heerenrijwielen tentoongesteld, en wel de merken „Swift" en Pierce". Deze machines zullen alle gratis voorzien worden van een cyclometer, wijzende tot 10.000 K.M., 'en om de aantrek kelijkheid nog te verhoogen worden door den contractant, voor Nederland en koloniën, de Gruyters Stores, Am sterdam, voor de grootste afstanden, v<5or 1 November '97 op een dier merken afgelegd 6 prijzen beschik baar gesteld en wel voor Swift- rijders éen dames- en éen heeren- Swift model 1898 en een kunstvoor werp ter waarde van f 100.en voor Pieree-rijders éen dames- en een heeren-Pierce model 1898 en een kunstvoorwerp ter waarde van 100 gulden. De cyclometers moeten, om voor een prijs in aanmerking te ko men, voor 1 Nov. 1897 aan de Gruy ters Stores te .Amsterdam gezonden worden. Voor nadere bijzonderheden zie men liet boekje „Een woord aan rijders van Swift en Pieree-rijwielen en aan hen die het, willen worden," alsook de nette prijscouranten van bovengenoemde merken, welke bij de firma Kuypers en Couvée verkrijg baar zyn". Aar. bet magazijn is verbonden een herstelplaats, verhu ring en stalling van rijwielenook wordt door genoemde firma gratis rijwielonderricht gegeven. Voor an dere bijzonderheden verwijzen we naar achterstaande advertentie. Cornelis Hoogeveen te Alkemade, thans gedetineerd alhier, die ter zake van 8 verschillende diefstallen door de Arr. Rechtbank alhier is veroor deeld tot twee jaren gev.stmf, is van dat vonnis gekomen in hoóger beroep. Te dezer stede is gisterenavond in eene bijeenkomst, gepresideerd door den heer J. J. Rooyers, besloten tot oprichting van eene „Haarlemsche Vleesehhouwcrsvereemging" waartoe voorloopig 1G leden zijn toegetreden. Een Bestuur zal nader worden ge kozen. Op de eergisteren te Arnhem ge houden 10e algemeene vergadering van den Bond .^Maatschappelijk Be lang" is besloten de volgende alge- jncëne vergadering hi.er ter stede te houden. BINNENLAND Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester der ge meente Dell'zyl, H. Hebbes, met toe kenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Zuidbroek. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw J. van Lokhorst, Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs enz. te 's Gra- venbage. Aan C. A. Kuipers, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leer- aar aan de Rijks- hoogere burger school te Leeuwarden. Aan de na te noemen personen ver lof verleend tot het aannemen der on- derscheidingstcekenen, achter linnne namen vermeld G. van Rijn, te Rotterdam, de ver sierselen van officier d'Académie, waartoe bij door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunst en der Fransehe Republiek is be noemd; dr. J. H. Gallée, te Utrecht, de versierselen der orde van den Rooden Adelaar, vierde klasse, hem door den koning van Pruisen geschon ken; B. Ei Stang, te Amsterdam, de versierselen der orde van het Borst beeld van den Bevrijder, derde klasse, hem door den President van Venezuela geschonken. In hunnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers de eerste luitenants C. A. den Beer Poortugael Barcndregt, van het 4de rcg. infanterie, G. C. van Meurs, van het algemeen depot van discipline F. C. K. Haalebos, adjudant bij het 7de, A. S. Doorman en E. G. Staal, heiden van het 4de reg. inf., laatst- fenoemde werkzaam als leeraar bij e militaire school, W. A. Versteegh j en K. G. Ubbens, heiden van deni staf der infanterie en leeraar. resp. j bij den Hoofdcursusen bij de Cadetten-1 schoolen zulks met bepaling dat de overplaatsing voor de drie laatst ge noemde officieren zal ingaan met 1 Sopt: a.s. Vorstelijk bezoek te Am sterdam. HH. KK. HH. de kroonprins en kroonprinses van Italië bezochten Woensdag onder streng incognito de stoomdiamantslijperij Coster in de Zwanenburgerstraat 12. De hooge bezoekers werden daar rondgeleid door den directeur, den heer "Felix Mahus, terwijl de héerM. de Vries zich met het gevolg onder hield. Met de grootste belangstel ling wer den de verschillende rijke etalages bezichtigd, waaronder uitblonken een paar prachtige oorknoppen, die bij zonder de opmerkzaamheid der kroon prinses trokken, en een collectie! phantasicsfceentjes. Ook aan dc ver- j schiüende werkzaamheden als 't Mo- vc!i, smjden' en slijpen der diamanten werd veel aandacht geschonken. Hoogst voldaan verlieten HH. KK. HH. de fabriek, buiten opgewacht I door een aantal nieuwsgierigen, om j zich te begeven naar de Portugeesche Synagoge op het Jonas Daniël Mey-j erplein. De hooge gasten werden] daar ontvangen door den Voorzitten van bet dagelijksch bestuur der Sy-; nagoge, den lieer Teixeira de Mattos en" den adjunct-secretaris, denbeer! Mendes da Costa. Bezichtigd werd o.m. een wetsrol van Mozes, eens door de voorvaderen uit. Spanje meege bracht. Op verzoek van Z. K. H. den kroonprins werd oen gedeelte tekst daaruit voorgelezen en vertaald.1 Evenals een zestal jaren geieden, toen de Italiaansche koningszoon een be zoek bracht aan Amsterdam, werden hem en zijne gemalin weder de kost bare, oude tapyten getoond, bestemd tot bekleeding van liet altaar, van waar de voorlezer in de Synagoge bidt. Deze kleeden hebben destijds zeer de belangstelling van den hoogen gast getrokken, die er de kunstwaarde zeer gued van schijnt te beseffen. Ten slotte werden nog de schotels en kannen van edel metaal, die ge bruikt worden by den eeredienst, be zichtigd, waarna de vorstelijke per sonen naar het „Doelen-Hotel" terug keerden. Dr. Leyds. Dr. Leyds, staatssecretaris der Zuid- Afrikaanscho Republiek en zijn secre taris, jhr. v. d. Hoeven, zijn Woens dagochtend te half elf uit Parys in de residentie* teruggekeerd. De beslissing van mr. Tak Van mr. Tak van Poortvliet is to Amsterdam het bericht ontvangen, dat hij de benoeming voor Beverwijk aanneemt en dus voor district 9 te Amsterdam bedankt. Veenbrand. Te Weerdingermond is weer een veenbrand uitgebroken Tengevolge van de hitte der laatste dagen was het veen aldaar en de zich daarop bevindende baggel kurk droog. Hoogstwaarschijnlijk, aldus wordt aau de N. G, CL geschreven, is Dinsdag een wandelaar, a' rookeude, een der talrijke veenwegen gevolgd door den sterken wind zijn misschien een paar vonken uit zijn pyp gewaaid, tenminste in een oogwenk was het veen smeulende, hetgeen door den storm in minder dan eene minuut over een groote oppervlakte verspreid werd. Het ging van kwaad tot erger, zoo dat spoedig dein buiten slaande droge nieuwe baggel in brand geraakte. Reeds ettelijke stobben baggel waren door het vuur verteerd, toen het on heil eerst werd opgemerkt en er po gingen in het werk konden worden gesteld, om zooveel mogelijk het voortwoekeren der vlammen te be letten. Ondanks alle krachtsinspanning werd nog zelfs Woensdag het vuur niet overwonnen. Er zyn hier verve- ners, van wie 8 a 10 stobben ziju vernield, die ongelukkig gonoeg niet verzekerd waren. Als de wind niet spoedig in kracht vermindert, is het gevaar ook voor andere veenbazen groot. Een I2jarige knaap te Werkendam die, om voor zijne moeder, eene arme weduwe, iets tc verdienen, Woensdag met een boer naar bet land was go- gaan, wilde eon paard grijpen, dat voor een hooiwagen was gespannen en kceren moest. De jongen groep mis, struikelde en viol. Toen de boer van den wagen sprong en den jongen op lichtte, hield by éen lyk in de armen. Waarschijnlijk heeft het paard den jongen op eene bijzonder gevoelige plaats een trap gegeven. Dc lijkschou wing zal dat moeten uitmaken. Koloniën, Een naclit in een blokhuis op Atjeh. Voor wie wil weten hoe ons leger in Indië zijn plicht doet, is zeker welkom de schets die iu Hei Vad. voorkomt. Van dc hoofdpersonen, de sergeanten Zon en Havinga is do eerste eervol vermeld en is don tweede voor eenige dagen op plechtige wy zo te Groningen dc Militaire Willemsorde ui toereikt. Op den 28en Maart 1896 werd de le brigade marechaussee, sterk 20 karabijnen, brigade-commandant de Europeesche sergeant A. Havinga, aangewezen als bezetting van het VIL 38) „Hoe was zyn naam vroeg de inspecteur. nDat weet ik niet meer," antwoordde de gevangene vrijmoedig„wat kan my dat schelen." „Denk eens na!" smeekte de jonge vrouw; „er is ons zeer veel aan gelegen, den naam te weten. Wy willen het n gaarne vergoeden." De gevangene liet een kort grimmig lachen hooren. „Wat zoudt gy mij geven? Kunt gy my de vryheid verschaffen Kunt gii verkrijgen, dat ik weer werken kan naar welgevallen?" „Gy moet den naam geweten hebbenwant de be ginletters staan erop," waarschuwde de inspecteur; maar de gevangene boorde hem niet aan, zyne oogen waren star op den schedel gevestigd. „Wie nog eens, slechts een enkel maal zoo iets ma ken mochtsprak hy halfluid. Hy scheen heelemaal vergeten te hebben waar bij zich bevond, en dat hij niet alleen was. „Gy znlt het," riep de directeur. „Ik beloof u ivoor en gereedschap voor uwe vrije uren, zoo gij ons den naam noemt" De gevangene rees op, zyne leden beefden, zyn ge laat scheen meer leven te krijgen. „Gij belooft t mij, heer directeur?" „Ik geef u myn woord, maar bezin n nu." „Den naam! den naam!" sprak de gevangene en voer met zyn hand over bet voorhoofd. „Ik heb hem gewe ten ik weet hem nog, hij ligt my óp de tong, maar ik kan hem niet meer vinden Hij wrong zich alsof 't vergeefsche zoeken naar den naam hem pijn veroorzaakte; groote zweetdruppels tra den hem op het voorhoofd. „Ik vind hem niet!" jam merde hy. De drie heeren en mevrouw von Rehfeld zagen den strijd, dien de arme man met zijn onwillig geheugen had, met gespannen verwachting aan en de laatste werd daardoor zelfs gemarteld. „Zoo dicht bij het doel en toch verloren!" fluisterde zy. „Kon men nem maar helpen." Toen nam Wecker, die lang met zich zelf streed, een besluit. ?Heette hy Günther vroeg hij den gevangene, ter wijl hij een schrede dichter naar hem toe traa. „Gefyk eene veer naar omhoog stygt, sprong de man op. „GüntherGüntherdat is dc naam I riep hij, ter wijl hy oen zucht slaakte, alsof hij van eenen grooten last ontheven werd. „Theodor Günther!" „Wecker,gij wist den naam?" Waarom hebt gy zoo lang gezwegen?" vreeg Erna verwijtend. „Ik had een vermoeden," antwoordde de advocaat „niaar ik waagde niet het te uiten; ik wilde niet op een tweede valsehe.spoor treden en nog eens eenenon- schuldige in verdenking brengen. Later zal ik dat op helderen, laat ons nu eens hooren wat die man nader weet." „Hy heet Theodor Günther," herhaalde de gevangene, „nn valt mij alles duidelijk in; hij was een fijne hoer met blond haar en een rooden baard." „Hij is het!" riep Erna; Becker het zich echter niet van zijn stuk brengengelijk een uurwerk, dat opge wonden, zijn stukje afspeelt, vervolgde hy „Hy kwam met nog een anderen heer, wiens naam ik echter niet gehoord heb, ik geloof dat bet eene wed denschap goldzij bestelden mij den kleinen schedel met het inschrift; de andere heer betaalde vooraf on zei, dat Theodor Günther het kunstwerk zou afhalen. „De laatste schreef ook nog de woorden op, die ik er op moest zetten, en las ze, toen het ding klaar was? door den loup. Het deed |me echter genoegen, dat hy iets, wat nog meer daarop stond, niet vond. Het G. B. en Berlijn had hy niet ontdekt" Verder wist Becker niets meer te melden en zy had den verder ook niets meer noodig te weten. Erna stelde den directeur der gevangenis een som gelds ter hand, die deze voor den gevangene besteden zou en beloofde, wanneer hy uit de gevangenis ontslagen zou zijn voor hem te zorgendaarna keerde zy, met een gewichti- gen wenk rijker, met hare begeleiders naar Berlijn terug. Onderweg vertelde Wecker, dat hy voor eenige jaren herhaaldelijk in Berlynsche restaurants en winkels eenen jongen heer, zich noemende Theodor Günther aange troffen had, die als de eenige zoon van welgestelde ouders eeue goede opvoeding genoten, maar na wier dood en hij bovendien nog net gelnk of ongeluk had, van eenen rijken oom te erven, geen bepaald'beroep ge kozen, maar als een lord geleefd, en zich nu hier dan daar, maar hoofdzakelijk te Weenen opgehouden had, ofschoon hij van geboorte een Noordduitseher was. Deze Günther had steeds de zegswijze gebruikt: „Liever slecht dan arm", wat toen uit den mond van den ryken man koddig geklonken had en waarover veel gelachen werd. Het vervaardigen van don kleinen sche del scheen ook een gevolg der scherts, die men daar over gemaakt had. Later had hij den jongen zwerver uit 't oog verloren, hij wist niet ol hy weer te Berlijn geweest was en wat hij anders bedreven had. Eerst de ontdekking van het schrift op den ivoren schedel had hem weer don persoon voor den geest geroepen, die genoemde zegswijze steeds bezigdede beschrijving, die Erna en Treuenfeld van den verdachten reiziger haddén gegeven,had ook op hem gepast; niettegenstaande had hy zijn vermoeden niet durven be kend maken. Hy had zich tegen de gedachte verzet, dat een mensch van zulken stand "zoo diep zinken kon. „Men gelooft het toch van Benno Treuenfeld," zei Erna op verwijtenden toon. „Maar men houdt hem niet voor een roofmoordenaar", antwoordde Wecker„dat kan ik niet gelooven." „Van oen mensch, wiens devies luidt: „Lieverslecht

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1