Tweede Editie. Imnftpan Annonces. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. des Vrijdagavonds te 10 uur. J. C. Peereboom, FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. vm. 45e Jaargang. Zaterdag 10 Juli 1897. Ko. 4301 HAARLEM S DAKBLAD AJBOnsnSTETMIElsrTS^K.XuS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den oiritrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.37*/2 AD V JUJr^TEiTSrTIËXT: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrcmg&re G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SlUs Faubourg Hontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames bet)effende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam BUITEN het Arrondissement* Haarlem is de prijs der Advertent)ön van jL5 regels t'0,75. elke regel meer 0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit' blad in den omtrek zijn: BlucmendoalSand poort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Velscn en Beverwijk, 1'. ROND, bij de VelserbrugIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Het bijvoegsel van dit blad dat Zaterdagavond verschijnt zal bevatten: Haarlemmer Halletjes LX VIII. llubriek voor Dames. - Bin nen- en Suilenlandsche berichten. Varia. Advertentiënenz. StT~ Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 28 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Tengevolge van den toevloed van advertentien voor de Cou rant, die Zaterdagsavonds ver schijnt, is ondergeteekende ge noodzaakt mede te deelen, dat de plaatsing van advertentiën van eenigen omvang, namelijk grooter dan 20 regels,niet meer J kan worden gewaarborgd, wanneer deze des Zaterdags morgens worden ingeleverd. De uiterste termijn van inzen ding is derhalve thans De maatregel zal ook bevor derlijk zijn aan eengoede plaat sing der annonces. Directeur- Uitgever. Ofiicicele Berichten. Burgemeester en "Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 22 Juli e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelcgd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van P. J. Klcinhout om vergunning tot oprich ting van eene smederij in liet perceel aan de Lange Ylamiugstr. 24, en dat op den veertienden dag na heden, en wel des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gele genheid zal worden gegeven, om ten overstaan van liet gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem8 Juli 1897% Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Mogen wij een bericht van de New i'ork Herald gelooven. dau moet de verhandeling tusschën Hongaren en Bulgaren zeer gespannen wezen. Tevens zou dit bericht eene duidelijke illustratie zijn van de juistheid van het bekende gezegde, dat kleine oor zaken groote gevolgen kunnen heb ben. De Hongaren zijn zoo verbitterd op Bulgarije, heet het, dat de regee ring van dit laatste land in alleryl aan eene Oostenrijksche firma 100.000 geweren heeft besteld. En dat alles moet het gevolg zijn van den moord door een aide-de-camp van prins Fer dinand gepleegd op eene hongaarsche vrouw te Sofia, die hij zeer goed kende. De Russische gezant té Konstan- tinopel, de lieer De Nelidofi', wordt overgeplaatst naar Rome. Er werd beweerd dat deze overplaatsing ge schiedde omdat de gezant de Russi sche' regeering niet voldoende had ingelicht over den waren stand van zaken in Turkije. Thans wordt echter bericht, dat de heer De Nelidoff op zijn eigen verzoek van zijn ambt te Konstantinopel wordt ontheven. In de italiaansche Kamer is Don derdag ter sprake gebracht bij de be handeling van de justitie-begrooting de verhouding van Italië met het Yaticaan. De minister van justitie zeide, dat de regeering verzoening zoowel als strijd onnoodig achthaar zorg is, langzamerhand een toestand te scheppen die zal gedoogen de quaestie te behandelen met volkomen toepassing van de rechten van Italië, met hulp van de wet en de recht vaardigheid. Wij moeten met. gematigd heid handelen zonder ons zwak te toonen, verklaarde de minister. Het parlement kan thans niet een wet op de geestelijke goederen in behande ling nemen. Men zal moeten erkennen, dat. de tegenwoordige regeering veel gedaan heeft om den dampkring te zui-^ STADS Hl EU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 9 Juli 1897. Naar wij vernemen zijn dour den waarn. commandant der d.d. schutterij alhier 4 officieren voorgedragen bij Burg. en Wethouders om eerstdaags by koninklijk besluit als 2e luit te worden benoemd. Het incompleet bij liet. corps bedraagt op dit oogenblik 3 2e luits. De scbietvereeniging „Claudius Ci- vilis" hield in Mei en Juni een onder- lingen schietwedstrijd met de buks in 20 kaarten (facile schijf) waarvoor 5 medailles werden beschikbaar ge steld. De uitslag was als volgt le prijs verguld zilv. medaille 1767 punten, C. Nederkoorn2e prys zil veren medaille 1720 punten, JS. de Groot; 3e prys zilveren medaille 1714 punten, J. L. Brakel; Rozenprijs zil veren medaille 23 rozen, S. de Groot; Yrijc baan bronzen medaille, 190 pun ten in 2 kaarten. J. L. Brakel. W eldadigheid naar V ermogen. A fdeeling Werkverschaffing. Yan 1 Nov, tot 9 Juli hebben: zich de volgende personen aangemeld 48 voor werkvrouw. 3 voor strijk ster. 6 voor waschvrouw. 1 voor stoc- lenmatter. 4 voor kookster. 6 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 16 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stueadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Yan 1 Nov. tot 9 Juli zijn de vol gende personen geplaatst: 36 voor werkvrouw. 2 voor naaister 1 voor noodhulp. 3 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedennaker. 5 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en 'van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND Uit de Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot Burgemeestervan Boekei, F. G. Bouwensvan Onder- Amstel, rar. J. G. Kruimel; van Woudrichem, J. L. Kingmans, en van Alrakerk, A. van de Koppel. Benoemd by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2de kl., de burgergenecskundige (arts), P. P. E. Prijntot polderschout in het be stuur van den polder Spijk, provin ciën Gelderland en Zuid-Holland, G. A. van Beest. Aan mr. G. W. Eekhout, advocaat en procureur te Dordrecht, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder 3e klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den President van Venezuela geschonken. Dezer dagen ontvingen wy een slaafje van „The Star Graphite Cycle Lubricant", fabrikaat van „tlie Star Crucible Company" te Springfield (III.), voor welk artikel de firma D. Kruijsmulder Cz. te Amsterdam voor Europa contracteerde. Graphite, een belangrijk artikel voor wielrijders, moot in de allereer ste plaats een groote smeerkraebt be zitten, hetgeen' met dit artikel het geval is. Dat hard Graphite boven het zachte verre te verkiezen is, zal zeker ook bekend zijn, omdat de zachte zoowel als do ie harde soorten in het geFruik afbrokkelen en er daardoor te veel verloren gaat; deze kwaliteit is her- halve hierdoor beduidei.d goedkooper. Ned. Schutterij kaderb oud. De Nederlandscbe Schutterij kader- bond houdt zijne 12e algemeene ver gadering met daaraan verbonden wed strijden te Bergen-op-Zoom op 25,26 en 27 dezer. In de algemeene vergadering zal door den heer J. W. van Alphen, le luitenant-adjudant der infanterie en ëerelid van den Bond, te Haarlem, een lezing gehouden worden, die tot onderwerp heeft: „Iets over schutte rijkader in het algemeen." Tot de punten van behandeling behoort o. a. een voorstel van het, hoofdbestuur, om in de maand Sep tember a.s. weder een record-wedstrijd met het klein-kalibergeweer en in den aanstaanden winter een met liet ge weer tot kamerschietoefeningen uit de schrijven. Bij de wedstrijden van dit jaar zal, nu door aanvrage van den Bond van de regeering voor de schutterijen een speciale recrutenschool is verkregen, deze voor de eerste maal in het open baar beoefend worden, waarby alle kaderleden gewoonlijk hunne be kwaamheid in de instructie aan den dag zullen, moeten Teggén en voorts in de nieuwe voorgeschreven vuren moeten optreden. Vorstelijk bezoek te Amsterdam. De kroonprins en kroonprinses van Italië hebben Donderdag den dag doorgebracht met wandelingen door de stad. Hedenochtend ten 6.20 ver trok het echtpaar via Lncern naar Rome. Spoorwegzegels. Een inzender oppert in Het Vad. een plan n.l. het vervelende- en bij drukke treinen vooral ook tijdroovende werk vau kaartjes nemen te vervan gen door een ander stelsel. Zou het, vraagt hij, daartoe niet mogelijk zijn hetzelfde systeem in te voeren, dan thans bestaat voor het vervoer van brieven? Waarom kun nen ook voor personenvervoer, geen postzegels in den handel gebracht, worden. Men stelle .treinpostzegels voor 1, 2, 5, 10 KM. enz. ter be schikking van het publiek verkrijg baar aan postkantoren en andere de pots. Men is dan ook niet meer aan da tums gebonden, want is het niet on redelijk om een termijn testellen voor het gebruiken der treinkaartjes enkele reis? Indien iemand hedon reeds wenschte te betalen voor een reis Am sterdam—Den Haag, welk nadeeL be rokkent bij dan der spoorweg-maat schappij indien liy niet heden, maar eerst na 2, 3 dagen op reis gaat? De treinpostzegels dus kan men.in zekere hoeveelheden te gelyk opdoen evenals de postzegels voor brieven- port. Vóór op reis te gaan consul teert men het spoorboekje, dat in kilometers den afstand tusschën de. stations aangeeft, steekt voor 8, 10, 12 K.M. reiszegéls in den zak, de conducteur knipt deze en op de plaats van bestemming worden de geknipte zegels afgegeveD. Ook moeten de conducteurs ten allen tijde treinpostzegels bij zich heb ben, die zij in den trein verkoopen kunnen, wanneer dit verlangd wordt. Hiermede zou dan tevens door de spoorweg-mij. een economie verkregen worden, daar de employés; belast, met den verkoop van kaartjes, overbodig worden. Eene plechtige overbrenging. Donderdag morgen twaalf uur werd het stoffelijk overschot van mevrouw Kleine—Gartman en echtgenoot plech tig van de onde naar de nieuwe Oos- terbegraafplaats te Amsterdam over gebracht in tegenwoordigheid van het bestuur van liet Tooneelverbond en der Tooneelschool. Drie kransen sier den de lijkkoets, een van liet Too neelverbond, een van de Kon. Ver- eeniging het Nedcrl. Tooneel en eene van den heer O. Beliulze en mevr. A. Róssing—Sablairolles. met liet, op schrift „Aan hun onvergetelijke leermeeste res. Haar oudste leerlingen." Behalve de besturen waren weinig altisten bij dè plechtigheid tegen woordig. Aan de geopende grocvo werd het woord gevoerd door den heer Da Cos ta, lid van het bestuur van het Too neelverbond. Spr. bracht o. a. hulde aan de Kon. Yereenigiag het Ned. Tooneel, die door eene voorstelling het bestuur in staat stelde niet alleen de kosten te bestrijden maar ook om met de an dere giften voortaan liet graf in goede orde te blijven houden in een staat, mevrouw Kleine waardig. Namens de Kou Vereen. het Ned. Tooneel sprak de heer A. I.sing Jr. Het Hoofdbestuur van het Tooneel verbond dankte allen voor de betoonde deelneming. Een gedenkteeken. Het comité tot oprichting van een gedenkteeken op het graf van prof. Van der Mey te Amsterdam, deelt mede, dat het der firma Rinse, steen houwers, aan den Ouden Hchans, de vervaardiging van liet monnmeut heeft, opgedragen. Dit wordt gemaakt van: gepolijst Noorsch graniet. Do voor- zyae vertoofit een medaillon met de buste van den hoogleeraar en profiel. Begin October zal het monument officieel aan de familie worden over gedragen. Vau alle zijden, ook uit Oost- ou West-Indië, zijn bijdragen ingekomen. Brutale oplichters. Bij .een weduwe, wonende aan do Turfmarkt te 's-Grav.enliagc, die se dert jaren gemeubelde vertrekken verhuurt, meldden zich Dinsdag twee net gekleede hoerenaan ombovon- appartementen te huren. De cön be weerde, te behooren tot het, kuuste- naarsgezclschap van het circus Carré, cu de ander zeide reizend koopman in manufacturen on.grós te zijn. De kamers werden verhuurd en al spoe dig bleken de nieuwe bewoner* .joviale luidjes te zyn, die zich zeer minzaam betoonden jegens huane hospita, die zy zelfs nog dênzolfden avond wensch- ten te onthalen op koekjes ou gebak. Den volgenden dag verzócht een der hoeren verlof om, wegens de vol gens hem heerscliende warmte op zyne kamer, des. middag de koffie te mogen gebruiken op de kamer der hospita, hetgeen, bereidwillig werd toegestaan. Dit gebeurde omstreeks 2 uur, toen het dienstmeisje van de weduwe, dat steeds na twee uur huis waarts keert, vertrokken was.' Kr ontspon zich een gesprek over koetjes en kalfjes, waarby do nieuwe huurder de fraaie meubels vau de juffrouw zeer roemde en in den loop van welk gesprek de juffrouw er zich over uitliet, dat zy vaak aan zenuw lijden onderhevig was. Voor zenuwlijden had dc huurder een probaat raiddel bij zich. zeide by, want ook hij had last van zenuwen. Hij overreedde dc juffrouw om een lepeltje van dit middel in te nemen en gaf zelf het voorbeeld om alle wantrouwen te voorkomen,,aangezien de juffrouw nog gekscberond vroeg of mijuheer haar toch niet vergiftir gen zou. i Nauwelijks had zij het middel ge bruikt of een loomheid overviel haar. Zij liet zich in een-gemakstoel neer en viel in een diepen slaap, waaruit zy eerst Woensdagavond ontwaakte. By haar ontwaken bespeurde iy verdachte dingen. Doozon en papieren lagen over den grond verspreid en toon zij, met een angstig vermoeden, haar linnenkast oens nauwkeurig on derzocht, bleek haar dat al- haar con tanten, ongeveer f 600, benevens hare juwcelen, effecten, gouden,en,zilveren sieraden, enz., verdwenen waren.. De beide huurders hadden natuurlijk het huis verlaten, zoodat de juffrouw niets anders overbleef dan .van dozen brutalen diefstal kennis te, geven aan de politie, die op dit. oogenolik haar onderzoek heeft aangevangen.- Roekeloosheid. Uit 's-.Graveiidèol wordt gemeld: Donderdagochtend had J. B. P., vader van een talrijk gezin, de verre gaande roekeloosheid ora met iemand een weddenschap aan te gaan, dat hy le Dordscho Kil op de hoogte van het rijksveer. aldaar gekleed zou over zwemmen. Na .zich van zijn jas en schoenen ontdaan te hebben, sprong de man te water, met het ongelukkig gevolg, dat hij halfweg in <le diepte verdween. Zijn lijk is tot heden nog niet opgevisclit 19) En het. scheen haast als ware eenig beletsel ingetre den, want liet uur van de opening der zitting was al lang verioopen. De getuigen en de jury waren op hunne plaats; maar de gerechtsheeren verschenen nog niet en ook do beroemde verdediger uit de residentie, wiens pleidooi iedereen met groote spanning verwachtte, was nog niet ter plaatse. Yan minuut tot minuut nam het ongeduld toe; do ruime gerechtszaal was gevuld en men vernam een brommen en mompelen, als wilden de golven der zee zich erover heenstorten; men fluisterde en lispelde in de gangen en corridors, zelfs tot in de afgelegen bureau- vertrekken drong de mare, dat iets ongewoons moest zyn voorgevallen." Degene, die het naderende uur met de grootste kalmte verwachtte, was dc hoofdpersoon, Benno Treuenfeld zelf. Zijn verdediger had hem bezocht en hem alles mede gedeeld, wat Erna voor hem gedaan had en nog deed en dat men den moordenaar op 't spoor was. Hij was er innig dankbaar voorErna's onwankelbare liefde en opoffering schenen hem als een ster in den nacht van zijn ongeluk; maar hy geloofde niet, dat hare bemoei ingen een gelukkig gevolg zouden hebben. De gevan genis liad hem zijn moed en zijne verwachtingen beno men hij kon niet meer wenschen, niet meer hopen eene koude onverschilligheid had zich van hemmeester gemaakt. „Laat mij maar aan mijn lot over," gaf hij Wecker ten antwoord, „'t helpt immers niets. Men wil mij schuldig vinden en men zal mij veroordeelen." „Maar zoo wij dan den moordenaar ter plaatse bren gen „Ik vrees, ook dat zou niet helpen, men zal mij dan voor zyn medeplichtige verklaren," antwoordde Benno met boon. „Maar zij zullen hem niet vinden." „Ik hoop dat zij liern vinden en zelfs zoo dit niet is, hebben wy dan niet bewijzen voor het bestaan van den moordenaar." „Bewijzen van een gevangene," sprak Benno Treuen feld schouderophalend, „men zal zc niet geldig oor- deelen." „Lk zal ze wel weten geldig te maken," antwoordde Wecker. „Het zal u niet helpen; ik heb maar ééne hoop „Welke?" „Dat men mij ter dood veroordeele, en 't vonnis maar spoedig uitspreke." „Zoo scherp schieten de Pruisen toch niet," schertste Wecker, „houd moed, manWie al met zooveel tegen spoed te kampen heeft gehad en steeds overwonnen heeft, moet niet, verzaken,verloren is hy alleen, die zich zelf verloren geeft." Benno antwoordde alleen door een diep zuchten en verzonk opnieuw in een diep gepeins, waaruit liij moeie- lyk en slechts voor korten tijd ontwaakte. Ook den morgen, waarop de publieke terechtzitting zou plaats hebben, was hij met gewone onverschillig heid van zyn bed opgestaan, had zich gekleed, toen mechanisch het ontbijt gebruikt en het oogenblik ver wacht, waarop men hem naar de gerechtszaal zou bren gen. Maar dit oogenblik liet zicli lang wachtende uren verliepen zonder dat iemand kwam. Benno wachtte eerst onverschillig] geduldig, maar hoe meer tyd er verliep, des te onrustiger, des te zenuw achtiger werd hy. Hij luisterde naar elk gedruis, elk geritsel in de gangen en meende veel heen- en wccrloo- pen, veel spreken en roepen Ite hooren; hy hoorde voet stappen bij de deurhij sprong op maar zonk teleur gesteld weer neer, zij gingen voorbij. Van den kerktoren in de buurt hoorde hy elk kwartier slaanals een leeuw in zijn kooi zoo waudelde hij in zijn cel op en neer. „YVaarom komt men niet?" sprak hij, „waarom dit vrcesclyk, dit ontzettend uitstel I „Ik had myne zenuwen gestaald; ik wilde de gapen de, do nieuwsgierige menigte verachting toonen maar ik voel het, de laatste kracht,1 de kracht der verachting, van trots verlaat mij ik word moedeloos, de krachten begeven mij,-ik word bowustoloos 1" Als voelde Benno Treuenfeld deze onmacht reeds naderen, zoo zonk hij steunend op een stoel en sloeg dc handen voor het gezicht. „Eindelijkeindelijkriep hij opspringend. Wederom had hy schreden en stemmen vernomen en ditmaal zag hy zich niet bedrogen. Zij hielden voor zijne col stil, de sleutel knarste in het slot, de deur draaide in de hengsels, Benno trad den binnentredende- eene schr.edo tegemoet, maar week met een kroet terug. Bij de dour stond Erna. „Bennoriep zij, op hem toespringendemaar hy weerde haar af. „Is het reeds zoover met my gekomen, hallucinatiessteunde hij. „Ik wist immers, dat ik waanzinnig zou worden." De jonge vrouw wierp door schrik bevangen eenen blik op haren begeleider, die haar in de cel gevolgd was; dan wendde zij zich met eene uitdrukking vol liefde en medelijden tot den ongelukkigen vriend en sprak met eene stem, wier klank de booze geesten be zweren moest „Bezin u, Benno, 'tis geen droomik, Erna ben 't, die voor u staat. En ik kom niet alleen," vervolgde zy, daar bij haar nog altijd ongoloofclyk bleef aanstaren, „daar is ook onze vriend Wecker." „Ik begryp," zei Benno, terwijl hij de hand van 't voorhoofd nam, met doffe stem. „Gy komt beiden om my naar de gerechtszaal te halengij wilt my dien moeielyken gang niet alleen doen laten. Ik dank u, ik wacht al lang'" Hy reikte Erna de eene hand en Wecker do andere en wilde naar de deur gaanmaar de advocaat hield hem terug.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1