NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Eene Huwelijksreis. 15e Jaargang. Maandag 12 Juli 1897, Ro 4302 DAGBLAD AJBOISriTEriVnEnsrTSFHL.IJ'S: Tooi" Haarlem per 8 maanden.7' 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden„3.80 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Aifeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 B de omstreken en franco per post0.3772 A-nv h!R',rr-Fi-KrrTiTTëisr- 1- 5 regels 50 Cts.: i-idere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Puhlicité Etrang'ere G. L. LAV BE Co. JOHN F. JONES, Sure.Parijs '31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing var Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau .A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advcrtentien van 15 regels f"0.75. Lke regel meer 0,15 Reclames per regel fO.oQ. Agenten voor dit, blad in den omtrek zijn: Bloemt- adaal, Sandpoort en Scholen, P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, 0. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER: Velsen en Beverwijk, P. ROND, hij de YelserbrugJJmuiden, TJADËN. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. EERSTE BLAD. Qfiicieeie Berechten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne be schikking vau 1 Juli j.l. aan de firma W. H. Jacobs vergunning is ver leend tot uitbreiding van de machine fabriek, door stoom gedreven, aan het Noord er Spaarne in "den Veerpolder, door bijplaatsing van een stoomketel. jfaarlem8 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. De correspondent van liet Berl. Tageblail in het oosten- van ons werelddeel deelt een en ander mede over den toestand aldaar, in verband met de vertragihg in het sluiten van den vrede. Wanneer hij zijne mede- deolingen niet te pessimistisch ge kleurd heeft, dan is de toestand, dien lij) duister iuziet, verre van rooskleu rig. Hjj seinde nml. aan zijn blad: „Van alle zyden komen ongunstige berichten in. Men schrijft den Ar meniërs het voornemen toe om de be weging van verleden jaar te herhalen, niettemin of misschien juist daarom wil de regeering de ontslagen ambte naren weder in genade aannemen. „Van de Perzische grenzen worden invallen op Tnrksch gebied gemeld. Ruslands houding verwekt ongerust heid. Men acht de regeering van den Czaar zeer wel in staat om den vrede te verstoren. De Polit. Corr. te Weenen meldt dat do Sultan by de dezer dagen tot den Turkschen gezant te Weenen gerichte communicatie betreffende het vfaagstuk van de rectificatie der gren zen, "een telegram heeft gevoegd voor den Keizer van Oostenrijk, het ver zoek behelzend dat laatstgenoemde het vertoog van den Sultan gunstig mocht opnemen. Hierop heeft de Kei zer per telegraaf aan den Sultan ge antwoord: De vriendschap waarop door Uwe Majesteit terecht een be roep wordt gedaan, legt mij den plicht op in het belang van Uwe Majesteit en van Turkije u aan te raden, den vrede met Griekenland te sluiten op de grondslagen, door de ambassadeurs voorgesteld. Zijn de vredesonderhandelingen een maal tot een goed resultaat gekomen dan bljjft er no» eene groote moeielijk- heid over. nml. het ontruimen van Thessalië door het Turksehe leger. Dit zal groote moeielijkheden ople veren. De opstand in het portugeesche ge bied in Zuid-Afrika schijnt grooter afmetingen te hebben aangenomen. De Times heeft uit Johannesburg het bericht ontvangen, dat er groote bezorgdheid heerscht over den afloop van de Portugeesche expeditie in Ga- zaland. De gouverneur te Loren§o Marques heeft zijn ontslag genomen wegens verschil vau meening met den koninklijken commissarisAlbucuerquo. Men meldt uit Lorenzo Marques dat 300 man. onder bevel van den ko ninklijken commissaris, naar het ge bied vertrokken zijn waar de inboor lingen in opstand zijn gekomen. Er zijn tevens troepen uitgezonden langs de kust, om de punt van Chibot te bereiken, aan den rechteroever van de Limpopo. Men bereidt zich voor op eene ont moeting in Rhodesia met het hoofd Mashangymbi. Twaalfhonderd,: man zullen aan deze operatie deelnemen. STADSNIEUWS. eerste en tweede Pagina. Haarlem, 10 Juli 1897. Vooruitgang. Vrijdagavond vergaderde in een bovenzaal der Sociëteit Vereeniging de kicsveroeniging „Vooruitgang" tot het stellen van oen candidaat voor Provinciale Staten, ter vervulling van den nieuwen zetel, die volgens de wet aan Haarlem is toebedeeld. Vooraf werden notulen van vorige vergade ringen gelezen en als nieuwe leden toegelaten de heeren Jhr. Mr. A. J. Retbaan Macaré en C. B. Ühlenbroek. De Voorz., de heer Fr. Lieftinck, de nieuwe leden toesprekende, ver heugde zich er in, dat de afgevaar digde voor Haarlem van de Kamer, met wien de kies vereeniging pas zulk een groot succes heelt behaald, zich nu bij haar kwam aansluiten. „Het is ons," zeide spr., „een eer. hem af te vaardigen, wij kennen de klachten waarover hij beschikt, wij kennen zijn goeden wil." Ook den heer Ühlenbroek heette spr. welkom. (Applaus). De heer Macaré zeide dank voor deze welwillende woorden en voegde daaraan toe een woord van dank aan de kiesvereeniging, aan wie spreker voor een groot" deel te danken heeft, dat hjj zijn mandaat, weder uit han den der kiezers heeft ontvangen. „Ik ben mij," zeide spreker, „ervan be wust, dat dit mandaat een groote eer is, maar ook mij een zwaren plicht op de schouders legt.. Zoovee) ik kan zal ik in vooruitstrevenden zin mede werken tot den bloei van ons goed vaderland en zooveel mogelijk beant woorden aan liet in mij door de kie- zera gestelde vertrouwen. (Applaus). Hierna bracht, de voorz. een woord van hartelyken dank aan den heer C. F. M. de Grijs, die door de nieuwe organisatie der 'vereeniging als Be stuurslid is uitgevallen, voor zijne jarenlange toewijding in de afdeelin- gen en in het Bestuur en heette den vroegeren voorzitter, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, als nieuw Bestuurslid welkom. Voorloopige candidal en voor de vacature in Prov. Staten, zijn de heeren Mr. Joh. Enschedé, P. Goed koop Dzn., Mr. W. A. 't Hooft, Mr. H. Ph. de Kanter, Mr. A. Kist eu >Fr A. C. Waller die in de afdeelingen1 respectievelijk 4, 2, 7, 11, 8 en 1 stem bekwameD. Van de heeren Enschedé en Goedkoop was bericht ontvangen, dat zij geene definitieve candidatour wenschten, de vier andere heeren verklaarden die eventueel te zullen aanvaarden. Besproken werd Mr. W. A. 't Hooft. Het is, zeide de heer Coen- raad van Cuyk, moeilijk uit deze heeren een keuze te doen. ze zouden allen uitstekend op hunne plaats zijn. Meneer t Hooft evenwel kennen we allen zeer goed; als lid van den Raad waren zijn" krachten uitstekend, als lid van de Staten zal hy niet minder op zijn plaats zijn. Verdere lof is overbodig. Laat ons trachten, den heei i Hooft ii: de Staten te brengen. De heer A. H. can Tuber gen is overtuigd, dat de heer't Hooft Haar lems belangen evengoed zal beharti gen in het gewest als hij dat in den Raad heeft, gedaan en wil daarom de woorden van den heer van Cuyk ap- puveeren. Omtrent, den heer de Kanter brengt de heer G. C. C. Reeser Jr. in 't midden, dat. wat de heer van Cuyk gezegd heeft over de geschiktheid van Mr. 'tHooft, voorzeker ook toepas selijk is op den heer de Kantor. Ze ven jaar is de heer de Kanter bo vendien lid geweest van Provinciale Staten van Zuid-Holland cn derhalve met polderzaken vertrouwd. De heer H. F. van Thiel bespreekt den heer Kist. „Eenmaal", zoo zegt spr. „is hij geweest in den voorhof der vergaderzaal, maar heeft, toen door een kleine vergissing zijne geloofs brieven niet werden erkend, bij nïeuwo stemming voor een ander moeten plaats maken. Toen had hij dus onze sym pathie al. Juist omdat zich toen dat ongelukkig geval voordeed, heb ik hem nu weer genoemd en ben er zeker van. dat we met hem succes zouden hebben." Over de candidatuur van Mr. A. C. Waller vraagt niemand het woord. De Voorz. wi! geen advies geven, maar acht zich verplicht, te wijzen op den zeer bijzonderen toestand, waarin Haarlem in de Prov. Staten verkeert. Haarlem moet zorgen. Haarlem te blyven niet alleen, maar meer en meer Haarlem te worden. Hoe weinig spr. de con currentie tusschen steden als een vijandelijke wil schetsen, zoo moet men toch tegen de hoofdstad zetten een kracht en een macht. Voortgaande wijdde spr. een woord van lof aan Haarlem, waarop een korte gedachtenwisseling volgde, waaruit, bleek, dat er eerstdaags weer zal worden gespuid. Tot stemming overgaande verwief rar. de Kantef 21, mr. 't Hooft 15, mr. Kist 9 en mr. Waller 2 stemmen by tweede vrije stemming mr. de Kan ter 23, mr. 't Hooft 17, mr. Kist 6 en in blanco 1 stembij herstemming tusschen mr. de Kanter en 't Hooft, verwierf eerstgenoemde 23 en laatst genoemde 24 stemmen (een was in blanco) zoodat mr. W. A. -t Hooft tot candidaat van Prov. Staten is verkezen. Na een woord van opwekking des voorzitters om ijverig deel te nemen aan de Gemeenteraadsverkiezing werd de vergadering gesloten. Onder de vele nieuwigheden die zich dagelijks voordoen, zagen wij er heden eene die bijna door alle dames als een ware haute nouveauté zal worden erkend. De firma N. G. de Vleeschouwer A Co. Warmoesstraat 14 exposeert in bare etalage iets nieuws op 'r. ge bied v;:;: kiiidergoedeVcii; <iè garnoe- ring hiervan is allerliefst en ongemeen terwijl dit. alles op eigen atelier ver vaardigd en vooralsnog alleen bij bovengenoemde firma hier ter stede verkrijgbaar is. Dat deze etalage verlicht door een zestal gloeiliehten een aardig effect zal maken, behoeft geen betoog. Naar men ons mededeelde heeft de heer Dijkhorst zijne benoeming tot bestuurslid van „Nederland en Oranje" niet. aanvaard. Tot adjunct-commies 2de klasse aan de provinciale griffie hier ter stede is benoemd de heer G. Eggink, tweede klerk bij den Raad van"State. V olkskiesver eeniging. Vrijdagavond vergaderde alhier in „Felix Favore" de Volkskiesvereeni- ging. Als sprekers traden op de vier candidaten voor den Gemeenteraad, die door de Vereeniging zijn gesteld, de heeren Schram, SchoolmeesterRei nalda- en Modoo. De heer T. Vallentaoed, die presi deerde, sprak een inleidend woord, waarin hij opmerkte, dat de Vereeni ging geen sociaal-democratische is eri tevens hare oprichting uiteenzette. Haar doel was iu democratische rich ting te werken. Met deze vergade ring wordt bedoeld propaganda voor de beginselen der Vereeniging te ma ken. Nadat de heer Valientgoed dit in leidend woord bad uitgesproken, ver kreeg de heer Reinalda het woord. Als arbeider riep hij de welwillend heid der vergadering in. Hij zou spre ken over dingen, die de werkende klasse betreffen, die in den Raad weinig ter sprake komen. Als zoo danig noemde hij kinder-speeltuinen, die hij zeer gew-enscht. achtte. Deze zaak zou spr. in den Raad eventueel ter sprake brengen. Verder eene badinrichting, die ont breekt hier voor den werkman. Deze dingen zijn achter gebleven, omdat zij de arbeidende klasse betreffen, en daar is nooit veel geld voor over. In onderdeden zou spr. die badinrichting niet bespreken, maar ze moest naar alle eischen des tijds zyn ingericht. Gemeente assurantie achtte spreker verplicht in dien zin, dat alle ingeze tenen zouden verplicht zijn zich bij de J gemeente te assureeren. Daar spr. j kort zou zijn, eindigde hij hiermede. De heer Modoo betrad daarna den katheder. Hij zeide dat de kiezers het recht hadden, dat de candidaten in liet. opimbaar hunne meening zeiden. Een van dc zaken, waarbij Haarlem het meeste belang heeft, noemde hy de gasquaestie. Het heeft hem verwonderd, dat eeu z. i. zoo eenvoudige zaak in den Raad zoo moeielijk schijnt te zijn op te lossen. Men vergadert maar in commissies enz. Sprekers meening is, dat men in deze alleen naar een geschikten grond zoekt om de concessie maar aan de Imperial te geven, hoewel ge meente-exploitatie zeer voordeelig voor de gemeente is. Men heeft het in Arasterdam ge zien, dat die klasse van menschen, waarin de aandeelhouders voor maat schappijen worden gevonden, juist tegen gemeente-exploitatie waren. Van gemeente-exploitatie is spr. voorstander, ook daarom, omdat dan de werklieden beter zullen worden behandeld, daar het dan maar niet te doen is om wat Hollandscbe rijks daalders naar Engeland te zenden. Den werklieden kan dan een hooger loon worden gegeven. Voor meer zaken acht spr. gemeen te-exploitatie gewenscht, voor de tele foon, voor aanleggen van tramlijnen enz. Do gemeente kan hier voordcel uit halen. Het toezicht op de levensmiddelen is een ander punt van gemeentezorg. Er wordt met de levensmiddelen ge knoeid. Daarop moet van gemeente wege worden gelet an wel door be noeming van inspecteurs, die toezicht op de levensmiddelen in de winkels hebben. Verder bepleitte spr. het idee dat gemeentegrond niet zal worden ver kocht, maar alleen in erfpacht gege ven. Daarnit zou de gem. voordcel trekken en dus de belasting verminde ren. Eindelijk achtte spr. nog gewenscht, dat de gemeente zich de zaak der werkloozeu zou aantrekken. De heer Schram was de derde spre- wer. Hij achtte zuinig beheer in den Raad voor alles gewenscht. Maar met dat zuinig beheer behoorlijke be zoldiging van alle gemeente-ambtena ren, voornamelijk van de mindere. De leuze moet zijn minimum loon en maximum arbeid. Daarbij moet bij elke uitgave worden gewikt en gewogen, oT zy in het belang' der gemeente is! Men doet dat niet altijd, denk maar aan het MausoleumDe subsidie aan het gemeentelyk Muziek korps was z. i. te hoog. Er is hier muziek genoeg! Spr. hoopt dat weldra een propor- tioneele schoolgeld!)effing hier zou ko men, gelyk in Indië, zoodat de kin deren van ouders, die het niet kunnen betalen, kosteloos worden toegelaten, maar daarentegen zij, die het wel kunnen, goed moeten betaleu. Voorts vestigde spr. de aandacht op den slechten toestand der woningen. Ook deze zaak moet de Raad behar tigen. Aan de gemeente-ambtenaren moeten goede woningen worden ver schaft, op gemeentegrond gebouwd. Deze kunnen dan tegen matigen prijs worden verhuurd. Ook op dit gebied is gemeente-exploitatie gewenscht. Dan nog bepleitte spr. dc opheffing der bordeelen met een enkel woord, in den geest van de bestrijders der prostitutie. Het was z. i. een eiseh van rechtvaardigheid en mensche- lijkheid. De heer Schoolmeester was de laatste spreker. Met een cn ander over ge meente-belasting tc zeggen, ving spr. aan. Uit een democratisch oogpunt beschouwd was z. i. eene inkomsten belasting, mits zy progressief is, toe te juichen. Toch zijn aan onze gemeente belasting enkele gebreken. Zoo is cr geen aftrek voor kinderen en gaat voor liooge belasting dc prugessie niet voldoende door. Daarna besprak spr. de kindervoe ding, Voeding van gemeentewege is z. i. slechts dan gewenscht, wanneer het particulier initiatief te kort schiet. Er was daarna gelcgenlioid tot debat. Alvorens hiertoe over te gaan, vroeg dc president of niet ecu der andere candidaten voor den Raad het woord verlangde. Daarvan maakte de heer Bremer gebruik, om dank te zeggen voor liet steunen van zyn can didatuur en voorts, dat hij in den Raad de belangen der werklieden zou behartigen (applaus). De heer Jacob de Jong zeide ver-' heugd te zijn, dat dc Volks-Kiesver eeniging is opgericht. Zij heeft hier reden van bestaan. Wat liet gespro kene betreft, was spr. wel wat hui verig voor een kinderspeeltuin veel geld uit te geven, daar de praotijk heeft geleerd, dat de kinderen liever vrij spelen. Aangaande de verval- sching van levensmiddelen is z.L eene rykswet noodig. Met het denkbeeld van den heer Schram aangaande de schoolgeldheffing en de muziek gaat spr medekindervoeding kan niet sprekers instemming vinden, daar dit het werk der ouders uit de handen nemen is. Geef dan liever de ouders het geld, opdat zy thuis de kinderen goed kunnen voeden. Noodig is eon betere armenwetaangaande het op heffen der werkeloosheid wenschte spr. een paar inlichtingen. De heer Terstraajten zag in ge meente-exploitatie geene verbetering voor den arbeider. In vereenigen zag spr. meer heil voor den arbeider. De heer Reinalda antwoordt den heer De Jongdat hy in zake den speeltuin alleen zyn persoonlijke meeniug heeft gezegd en dat hier ter stede de speeltuin wel druk zou worden bezocht. Dc heer Val/ejitgoed voegt hieraan I nog toe, dat hier een speeltuin is ge- I weest, die niet uit gebrek aan kinde- 1 ren maar wel aan geld is opgeheven. De heer Modoo acht met den beer De Jong eene rykswet gewenscht, doch in afwachting daarvan eene ge meente-verordening op de levensmid delen. Hoe de werkloosheid op te heffen, moet z. i. het gemeentebestuur bepalen. Hij heeft slechts willen zog gen. dat de Raad dc zaak ter hand moet nemen. De heer Schram meent, dat de weg van vereonigen eene veel te lange is om vooruit te komen dit in antwoord aan den heer Terstraaten. Bij organisatie moet ook de parle- vm. 20) Op 't oogenblik, dat de trein zich in beweging zette sprong nog een heer in de coupé, die iets verstoords in zijn wezen had, en wiens kleeren er versleten en on aanzienlijk uitzagen. Güntlier, die den voor hem lasti- gen medereizigerscherp in het oog hield, zag, dat deze steeds lette op de reizigers van de naaste conpé en hen met veel aandacht beschouwde, hetwelk duidelijk bewees, dat zij hem niet vreemd zyn Hy trachtte met hem, nadat de andere heeren uitge stapt waren, een gesprek aan te knoopen, maar kreeg op zyne vragen slechts korte antwoordenlip vernam ech ter, dat de bruine, ontevreden kykende reiziger uit Italië kwam. Uit het roepen van den heer uit de eerste klasse aan 't loket dat by nog It liaanseh geld bezat, had Günther begrepen dat ook het echtpaar in Italië geweest was en hy vermoedde daarom een samenhang. Günther droeg geene wapens bij zich en had het bij zijn plan minder op een moord dan op een roof voor zien daar hij echter op zyne hoede zijn wilde, mon sterde bii het handkoffertje van zyn reisgezel om te zien of hij niets by zich droeg, wat hem dienen kon. Een pistolenkast scheen liet niet te zyn, daarentegen meende hij, toen de heer zijn overjas uittrok en naast zich neerlegde, in een zak de handvat van een dolk te bemerken. In de meer en meer invallende duisternis wist hy den dolk heimelijk uit den zak te halen en in zyn zak te stekennu moest hij nog zyn medereiziger, die weinig lust tot slapen gevoelde, kunstmatig doen insluimeren, opdat hij eenen mogelyken noodkreet uit de naaste coupé niet kon hooren. Ook hiervoor wist Günther Als valsche speler moest hij steeds op alle eventuali teiten bereid zyn. Hy had daarom een slaapwekkend middel weten te verkrijgen, dat hy steeds bij zich droeg, en waarmede hij op 't oogenblik, dat hij vreesde betrapt te worden, de medespelers vlug bedwelmen kon. Reeds eenmaal had hij gelegenheid gehad, zich van dc goede uitwerking van zyn chloroform te kunnen overtuigen nu zou het hem weer dienst doen. Toen hy op 't station, waarvoor C\j zyn kaartje ge nomen had afstapte, strnikelde bij schynbaar, viel over zijn medereiziger en wierp dezen een met chloroform bevochtigden zakdoek over het gezicht, wat dan ook zyne werking deed en Benno Treuenfeld docd inslapen. Günther had zijn kaartje afgegeven en verliet schyn baar den trein; hij was echter op 't oogenblik, dat de conducteur anderzyds bezig was, in de andere coupé tweede klasse geslopen,welks deuropon stond, daar dc pas sagier uitgestapt was. Na weinige minuten kwam de oude weer en de conducteur sloot de deur; beiden bemerkten ech ter Günther nietwant deze had zich in 't kleine kabinet van de coupé verborgen. Daar luisterde by en vernam spoedig het snorken der oude Dorothea, die vast ingeslapen was. Zachtjes na derde hij liaar nu en hield naar zyn bevochtigden zak doek op mond en neus en opende nu de deur tot de naaste coupé tweede klasse, die hy weer zachtjes sloot. Het echtpaar sliep. Hy boog zich het eerst tot de dame en hield haar den doek voor den neus; op 't zelfde oogen blik verroerde zich in den anderen hoek de heer. Nu gold het, zyn volle ontwaken te verhinderen. Met een sprong was hy aan diens zijde en wilde zyn ver- doovingsmiddel aanwenden. Eer hy dit echter vermocht te doen, opende de reiziger de oo»en, sprong op, be merkte den vreemde en wilde zich verdedigen. Eene korte worsteling ontstond. Günther was, zoo niet sterker, dan toch veel vlugger dan de loome, nog slaapdronken heer VonRehfcld. Toch ontstond een hevige worsteling, totdat liet deu roover gelukte, zijn offer te doen vallen, den dolk te grypen en den doodelijken stoot te geven. Hy was een geoefende vechter en had goed, maar al te goed getroffen. Rehfeld slaakte een enkelen lo-eet en zonk neer. Door dezen kreet ontwaakte de jonge vrouw, wier verdooving niet volkomen geweest was. Zy gevoelde zich echter lam, zij vermocht zich noch te verroeren noch te roepen, en dit oogenblik maakte zich de moor denaar ten nutte, om de brieventasch te nemen, het raam ie openen en op de treeplank te springen. Met de vlugheid eener kat liep hij langs den trein, die tenge volge van het noodsein spoedig stoute. Terwijl 't geheele dienstpersoneel zich naar de coupé spoedde, waaruit liet noodsein gegeven was, vond de moordenaar gelegenheid ongemerkt af te springen en in de duisternis te ontkomen. Hij verborg zich in een nabijzijnd struikgewas, totdat de trein verder reed en weer alles stil geworden was, gin» toen terug naar het station waar hy den nachttrein verlaten had, nam daar zyn handkoffer in ontvangst, verwisselde vlug van kleeding en keerde mot den eerst- volgenden trein naar Weenen terug, maar hield zich daar slechts korten ty'd op. Hy meende wel, zijn maat regelen zoo slim mogelyk genomen te hebben, dat op hem geen verdenking kon vallen maar hield't toch voor geraden, niet, zooals hij voor had naar Berlyn tc reizen, maar voor eenigen tijd naar Parys te gaan. Daar bezorgde hy zich in een café Duitsche couran ten en vond gauw, wat hij zocht; een bericht over den in de coope van den vVeener sneltrein gepleegden moord, maar tegelyk de mededeeling dat de moordenaar, een zekere heer Benno Treuenfeld, op heeterdaad aange houden was. Als motief stond blinde yverzucht vermeld, die den misdadiger zoodanig verblind had, dat bij niet alleen zelf in ae coupé gebleven, maar zyn eigen dolk, waarmee de moord gepleegd was, aan de voeten van het slachtoffer gevonden was. Slot volgt.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1