factor, die als een groot nadeel van den overmatigen arbeid is aan te mer ken, vooral indien die arbeid met stuk werk gepaard gaat. Dat is het naar mijne stellige overtuiging niet te loo chenen verband tussehen drankmis bruik en overmatigen arbeid. Dit verband ligt niet geheel open. daar op het drankmisbruik ook andere zaken van grooten invloed kunnen zijn. als erfelijkheid,huiselijke omstan digheden. schadelijke invloeden van! den arbeid als stoi, enz. Hoe langer hoe meer kom ik echter tot de overtuiging, dat een bewijs in cijfers niet te leveren zal zijn èn om de boven reeds aangehaalde reden en ook omdat zij, die misbruik maken van sterken drank, of niet lang in dezelfde werkplaats blijven, of blijven zij er, niet altijd als drankzuchtigen bij den werkgever bekend staan. Dit neemt niet weg, dat het bezoek van vele Averkplaatsen, de besprekin gen met de werkgevers hieromtrent, tot de overtuiging dwingt, die ik hiervoren uitsprak en waarom ik dan ook steeds zoo sterk aandring op eene dagtaak bij stukwerk van hoogstens 10 uur in iiet etmaal, alsook op be hoorlijke zondagsrust, want ook: de laatste heeft eene beslist gunstige werking in deze. Herstemming Provinciale Staten. De uitslag van de herstemming voor de Provinciale Staten in de districten II. IV en V te Rotterdam is geweest: District II. Aantal kiezers 3385. "Uitgebracht 2230 stemmen, van on waarde 17. Gekozen de heer J. Hudig (lib.) met 1383 steramen. De heer J. M. Voorhoeve (antir.) had 8-30 stem men. District IV. Aantal kiezers 3830. Uitgebracht 2463 stemmen, van on waarde 9. Gekozen inr. B. C. J. Lo- der. (lib.) met 1496 stemmen. De heer W.'Vaandrager Gzn. (antir.) had 958 stemmen. District V. Aantal kiezers 3337. Uitgebracht 1478 stemmen, van on waarde 15. Gekozen de heer P. R. Mees (lib.) met 879 stemmen. De heer H. H. Thooft (lib.) had 584 stemmen. Eene arrestatie. De komst der justitie te Vlissingen op Donderdag gold een onderzoek naar vonniste brieven met geldswaar den uit Engeland. In verband daar mede is aangehouden en naar het liuis van bewaring te Middelburg overgebracht H. T., commies der pos terijen te Vlissingen, die reeds een volledige bekentenis moet afgelegd hebben'. De man is gehuwd en heeft j 10 kinderen. Hij was reeds 24 jaren in dienst. Een zonderlinge candidaat. De heer Aug. Kamps, candidaat voor deu Sittardschen gemeenteraad, van wiens circulaire aan de kiezers wij dezer dagen melding hebben ge maakt, bracht Woensdag een bezoek aan de tot de stad behoorende ge huchten, om zich aan daar wonende kiezers te vertoonen. Hij was daarbij vergezeld van drie personen, waarvan een op de trom sloeg en een andere een bord droeg, waarop tc lezen stond Nuuije 1897 (Nuuije nieuwe) A. KAMPS, wit puntje ZAvart maken niet schrijven. Der alte August. Zyn derde begeleider was de per soon, die zyn circulaires bij de kie zers had bezorgd. Dat een en ander veel menschen op de been bracht is te begrijpen. Het geheimzinnig steenen- gooien. De man. die eenïge dagen geleden aan De Red. mededeelde dat te zynent op geheimzinnige wijze met steenen werd gegooid, schrijft nu aan hetzelfde blad „Gisteravond vervoegde zich bij mijne hospita een redacteur van het Spiritistisch Weekblad. De man kwam in gezelschap van een vriend om na dere inlichtingen verzoeken, doch of hij tevreden naar huis gedaan is, ge loof ik niet, want niemand onzer kon liem eenige verklaring van het zon derlinge verschijnsel geven. Hij had de zaak op het Van Alkemadeplein ooit onderzocht en beweert nu dat zijue geloofsgenooten (spiritisten) te weten zijn gekomen dat het steenen- werpen daar geschied was door den goest van een 8 jaren geleden gestorven neef van den bewoner van het huis! „Er Averd heen en weer veel ge praat over het geheimzinnige maar tot resultaat wie nu bij ons eigenlyk die verschrikkelijke «•eest was, is men nog niet gekomen. Wij willen maar hopen, dat"bet nog uitkomt, dan. be hoeven wij ten minste niet in zulke benauwde onzekerheid te leven. Mis schien is onze geest ook weer ver zoend en niet meer boos op ons, want sinds die twee avonden is er geen kruimel meer gevallen". Over liet stemmen. In ons land stemt men anders dan voorheen bovenal is een groote verandering in ons kiesstelsel, dat de stemming geheim blijft, voor iedereen, zelfs voor 'het. stembureau. W ij staar, in dat opzicht niet alleen ook ra andere landen, in België, in Frankrijk, in Griekenland heelt men geheime stemming. Ook in vroeger tyd, zelfs in de oudheid waren er staten, die bovenal in staatsaangelegen- lieden, vrije, geheime stemming ver langden. Vaak en dikwijls heeft men daarom reeds gezocht naar een zoo genaamde stem-machine, een werk tuig, dat gedeeltelijk den arbeid van het tegenwoordig stembureau verricht, en dat geen oogen heeft om te zien, geen ooren om tc hooren. Maar het schijnt zeer moeilijk een goede stem- machine uit te vinden en alle landen, uitgezonderd Griekenland, doen het er dan ook zonder. In Griekenland, waar de stemming plaats heeft in kerken en scholen, komen de kiezers bij een lange tafel, waaraan het stembureau zitop de tafel staat een langAverpige doos of bos van metaalaan die doos zijn evenveel pijpen bevestigd als er can- didaten zijn. Elke pijp of arm draagt den naam en hot portret van den can didaat, en elke pijp eindigt in <lc groote doos in twee af deelingen, één zwarte afdoeliug voor ontkennende en een Avitte voor toestemmende brief jes. Als de kiezer zyn identiteit heeft kunnen vaststellen, krijgt hij een looden kogeltje; hij steekt daarop zijn arm tot aan den elleboog in de pijp en werpt zijn kogeltje links oj' rechts al naar hij tegen of vóór den candi daat is. Griekenland heeft dit stelsel aangenomen, Avijl het volkomen het geheim der stemming schijnt te waar borgen. Toch weet. een eenigszins geoefend oog, zegt men, zeer goed te onder scheiden. aan de schouderbeweging, of dc kiezer zijn kogeltje rechts of links heeft geworpen. Het geheimhouden der stemming is eigenlijk het belangrijkste punt in quaestie. Het geheim moet gewaar borgd zyn. opdat de kiezer door zijne keuze geen stoffelijke schade lijdej van een ongelukkigcn candidaat of zijn vertoornde aanhangers. De oude Athencrs hadden daarvoor een heel eenvoudig middel. Zij gebruikten als stembiljetten schijfjes. Avas daarin in het midden een opening, dan beteeken- de dat „tegen", waren ze geheel ge sloten, dan'wilde dat zeggen: „voor' den candidaat. De kiezers hielden nu tussehen duim en wijsvinger het stemsclnjfje vast. zoodat niemand kon zien, of dit open of gesloten was, en lieten het zoo in een urn glijden. In Rome daarentegen wilde men in de oudheid van geheime stemming niet weten. Men vormde daar een stoet van de kiezersdeze liepen ach ter elkaar voorbij de magistraten, die de stemmen opnamen, en riepen hard op den naam van hun candidaatzij inderdaad „stem"den. Dat duurde in Rome echter maar tot onder de Kei zers. Toen waren de Romeinen niet meer het volk van vroeger, vrij, on danks hunne wetten, en onbedorven. Want eerst na politiek bederf ineen volk komt men tot geheime stemming. Die geheime stemming kan Avel het bederf niet geheel tegengaan, maar is er soms een maatregel tegen. Want inderdaad, die laag genoeg is om zijn stem, dus zijn geweten te verkoopen, zal bijna altijd zeker deiigene be driegen, die hem gekocht Heeft, als hij dat kan doen zonder schade. Hij zal geld aannemen van alle partijen en ten slotte naar eigen welbehagen stemmen. Zoo komen bij geheime stemming de omkoopers er meestal bedrogen af. Daarom heeft men thans ook inde meeste beschaafde landen geheime stemmingin België, Engeland, Frank rijk, Italië, ons land. In Beieren werpt de kiezer zijn biljet gesloten in de bus. en legt hij bovendien op hetzelfde oogenblik een plechtigen eed af. In Ruraenie is geheime stemming zelfs bij de wet aldus geregeld: wie ver raadt, op Avie hij gestemd heeft, diens stem wordt ongeldig verklaard. Hier mag de kiezer ook zijn stembiljet niet aan het kiesbureau invullen, hij moet het meebrengen in een gesloten enveloppe en zoo in de bus werpen. De verkiezing met luider stemme was vroeger zeer in eerc; men zag er een middel in tegen omkooperij; een man die met luider stemme in het openbaar zijn meening verkondigde,! moest Avel meenen wat hij zeide en zeggen, wat hij meende. In Pruissen moet nog de kiezer den naam van zijn candidaat luid oproepen en deze wordt daarna in ccn boek geschreven en bekrachtigd door de handteekening van den kiezer. Ook in den miniatuur-staat Andorra stemt men met luider stemme. De verkiezingen in Hongarije zijn Avel zeer eigenaardig. De steden zyn daar in wijken verdeeld, en in iedere wijk stemmen de kiezers al naar den candidaat, waarop ze hun keus heb ben gevestigd. Zyn er bijv. drie can didaten, A.\ B. en O., dan wordt er om geloot, voor wie het eerst zal worden gestemd. Is dat voor A., dan trekken alle kiezers, die voor A. zijn, gezamenlijk op naar het stemlokaal. Deze methode heeft dit eigenaardige, dat de candidaten hun best doen stem men te winnen.; zij spreken de men schen aan op straat, halen hen uit de huizen, beloven hun allerlei goeds en moois en trekken ten slotte met een heelen hoop naar het stemlokaal. Schilderachtig is dat zeker wel, maar billijk gaat dit niet altijd toe. In Denemarken volgt men al een heel eenvoudigen weg. Op den dag der verkiezing verzamelen alle kie zers zich in eén lokaal of op een plein, de magistraat spreekt tot het volk en noemt de candidaten en hun pleit bezorgers. Deze laatsten voeren het woord voor hun candidaten, en een welsprekend pleitbezorger, ol „peter" te hebben, is heel wat waard. Daarna worden Aveer de candidaten opgeroe pen, één Aroor één, en de menigte stemt met het opsteken der handen. Indien er onduidelijkheid is, wordt met een luid „ja" of ..neen" gestemd. In Spanje schrijft de kiezer ziin eigen naam en dien van zyn candi daat op het biljet, dat hu daarna ter hand stelt aan den president van het kiesbureau, die de beide namen luide afleest. In de Vereenigde Staten stemt men ever 't geheel met gesloten briefje*, evenals in Frankrijk en België. Bij ons is het geopend of gesloten inwer pen der briefjes een nog niet uitge maakte quaestie. Tocli is dc door ons aangenomen, of liever overgenomen methode van stemmen, een der beste. Pers Overzicht. Principieel verschil. Yan de zijde der fractie Lobman was er op gewezen, dat in de huidige politieke omstandigheden, waarin geen onoplosbaar vraagstuk van actueele politiek er toe dwingt, de anti-rev. wanneer zy met de Roomsclie kamer leden samen een meerderheid vorm den, niet verplicht waren als Rcgee- ringsparty op te treden. Deze mee ning weerlegt de Standaard uitvoe rig iu een hoofdartikel „principieel .verschil." Op den voorgrond stelt het blad, dat het een eisch van liet eon- stitmioneele staatsleven is, dat eene partij, die in de Kamer de meerder heid heeft, ook a's Regeeringspartij optreedt. Plichtsbesef en liefde voor volk en vaderland moesten er toe dwin gen en nopen. Meent men dat een regeeringsbeleid naar zijne beginse len voor land en volk gewensent is, dan is het ook plicht dat te verwezen lijken. Na dit te hebben uiteengezet komt de Standaard op de cigenlyke j quaestie, waarom het gaat, en betoogt dat ook al hadden de "anti-rev. samen met de Roomschen eene meerderheid gevormd, zij toch verplicht waren ge weest als regeeringspartij op te treden. De vraag in deze isof men anti- rev. is. Eu dan beteekent volgens het blad anti-revolut. niet, dat men tot deze of gene kiesvereeniging behoort, maar dat men land en volk als Gods: eigendom beschouwt, deswege onder zijn souverein gezag staande, en alzoo aan zijne geopenbaarde ordonnantiën onderworpen In dien zin nu zyn, naar de meening der Standaard, alle prin- cipieele christenen, geheel afgezien van de vraag van welke kerk ze lid zijn, anti-revolutionair. Op die allen rust dan de zedelijke vi-i plichtingom ook op staatkundig b Trein A-oor de souvereiniteit en de majesteit Gods op te komen. Is er dan nu zulk eene meerderheid van principieele anti-rev. met of zonder dien naam optredend, dan moeten zij als Regeeringspartij optreden. Een ding echter kan, volgens de Stand, nog maken, dat de protostant- sche en de Roomsclie anti. rev. niet saam actieve en actueele politiek drijven, nil wanneer er ccn verschil van belangen op den voorgrond trad. Dan was men van alle verplichting, om saam op te treden, ontslagen. Maai1 dan ook eerst en dan alleen. Ditmaal lag, betoogt de Stand., dit struikel blok niet "op den Aveg, daar in het program der anti-rev. en dat der kath. beide in demoeratischen geest waren. Alzoo bleef de verplichting omsaani op te treden bestaan. Leiteren en Kunst. Lamonreux. De concert-directeur Lamourcux zal zyn orkest ontbinden en gaat dan zijn verder leven als ambteloos burger doorbrengen. Sport en wedstrijden. Protest tegen de Ariilieinsclie ontwerp rij wielveror- dening. Het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders- boud heeft aan den gemeenteraad van Arnhem eeu adres gericht, betreffen de een by den Raad dier gemeente ingediend ontwerp-verordening, aan gaande het verkeer per rijwiel, waar in gelyk adressant zegt, alleen is gedacht hoe het niet rydeud publiek tegen Avielrijders te beschermen. Het wenscht daarom ook de belangen van het wielrydend publick behartigd te zien. Beleefd verzoeken adressanten het onderstaande I. een bepaling in dc Verordening te willen opnemen, waarbij aan be stuurders van rjjtuigen en aan voet gangers, die zich op den ryweg be vinden, de verplichting wordt opgelegd de noodige ruimte aan den Wielrijder te laten, opdat hy kunne passeeren H. te willen bepalen, dat Burge meester en Wethouders slechts met voorkennis van Uwen Raad openbare wegen aan het rijwielverkeer mogen onttrekken III. in art. 6 een bepaling te wilion opnemen, die den wielrijder beschermt tegen eventueel willekeurige handel- wijze der politie IY. de redactie van art. 6 sub 2b zoodanig te willen wijzigen, dat de wielrijder slechts behoeft af te stijgen, wanneer aan andere voertuigen ook het verkeer is ontzegd Y. de bepaling, waarbij een wiel rijder niet sneller mag rijden dan een paard in korten draf, te doen vervan gen door een bepaling, waarbij den wielrijder verboden wordt sneller te rijden dan met een kalmcu toeristen- gang per rywiel YI. de verbeurdverklaring uit de verordening te doen vervallen. Jfln de toelichting wijzen adressan ten er o.a. op; „dat vele geneeslieeren en ambte naren het rijwiel in de uitoefening van hun beroep gebruiken en dat het rywiel is ingevoerd bjj de Telegraphic, de Posterijen, het Leger en de Rijks- veldwacht, en dat tal van personen het beryden, om hunne dagelijksche broodwinning te vergemakkelijken „dat het een algemeen verspreid volksidee is. dat noch de bestuurder van ccn rijtuig noch een voetganger a: is de geheèle weg ook verder ver sperd voor een wiel rijder behoeft uit te wijkén, en dat, w anneer er ver ordeningen in het leven worden ge roepen. die slechts de voetgangers en niet de wielrijders beschermen; het den schijn heeft, alsoi' die volksinee- ning door de be\*oegde macht gesanc tioneerd wordt; „dat de Staten der Provincie Lim burg. dit ingezien hebbende, in de jongste Yerordening op het Wielrij- den dan ook hebben bepaald, datccn bestuurder van een rijtuig verplicht is voor een wielryder uit te wij ken. Heialey Regatta, l it de Sportsman vernemen Avij. i dat de ongesteldheid van den Iieér Dudley Ward niet zoo ernstig is als: zich Liet aanzien '11 dat hij in een of twee dagen zijn plaats in dc Lc- andcr en Third Trinity ploegen weer zal komen innemen, terwijl men ge looft dat die paar dagen rust zijn krachten ten goedé zullen komen. Veel bijzonders is er over de dooi de verschillende ploegen gemaakte tijden niet mede te deeien en al die diverse baantjesopnamen zyn zoo vaag, daar men toch niet weet of er „full speed" geroeid wordt, dat wij de mededccling over 't algemeen ge voegelijk achterwege kunnen laten. Van Laga wórden"de berichten ook gunstiger, hun slag is langer en cr komt meer gelijkheid in de-boot. Een paard op Rol. Den bekenden Parijschen schilder Dantan is een ijselijk ongeluk over komen, dat hem het leven heeft gekost. Bij een rit van Trouville naar Viller- A'iile, waar de heer Dantan de zomer maanden doorbracht, braken de leid sels Aan het paard. Het dier sloeg on hol en doorliep met liet slingerende rif- tuig achter zich een afstand van drie ki lometer in ongeloofelijk korten tijd. Te Villerville werd het rijtuig tegen de kerk geAvorpen. De schilder werd er uit geslingerd en viel dood. Zijn vrouw en een andere dame die met hem was, braken de Y ;cii. Nog tAvee personen die in het rijtuig zaten ble ven ongedeerd. Een schipbreuk. Op denzelfden dag dat de Aden strandde en niet ver van de plaats waar deze ramp gebeurde, is in den Indischen Oceaan de stoomboot Sul tan vergaan. De Sultan bracht pel grims van Egypte naar Calcutta over. Op 12° 00' Noorderbreedte en 52° 40' Oosterlengte kwam het schip iu een machtigen storm die het wel dra onklaar maakte. Vr werd een lek geslagen en het vaartuig begon lang zaam te zinken. Op het dek vielen onbeschrijflijke tooneelen voor. De hitte was 115° in de schaduwvele pelgrims lagen ziek van de warmte op het dek. Toén bekend wérd, dat het schip zin kende wa-s, Averden zij door vrees be vangen en het werd er niet beter op toen zij over de verschansing ziende, tal van haaien bemerkten die belust op prooi, om het schip zwommen. Er werd krachtig aan de pompen ge- Averkt, maar alle inspanning kon niet beletten dat het schip langzaam wa ter maakte. Sein op sein werd gegeven om de aandacht te trekken maar het duurde deu langen, bangeu uaebt over, voor dat hulp kwam opdagen. Eerst den volgenden morgen kwam een stoom boot in zicht, de Australische Va letta, die de teekeuen opmerkte en te hulp kwam. Yan de Sultan werd een boot nedergelaten, die onmiddel lijk door de woedende golven Averd verbrijzeld. Twee andere" booten wa ren gelukkigerzij slaagden er in langs de Valetta te komen, Avier be manning de opvarenden redden. Zij waren allen gekwetst, de meesten hadden gebroken armen of beenen. De geredden vertelden nog dat nog zeventig menschen aan boord van liet zinkende schip waren. De Valetta zette een reddingsboot uit; drie of li- eieren, vyf matrozen en vier hof meesters bonden met mannenmoed den strijd tegen de AA'oedende elemen- 'ten aan en mochten het. geluk smaken alle opvarenden van de Sultan te redden. Strepen van waarde. In Bfetagne heerscht een zonder linge gewoonte, waardoor trouwlustige jonge lieden met elkaar in kennis ko men. Op bepaalde feestdagen ver schijnen de trouwlustige meisjes in roode rokken mét witte of gele stre pen. Het aantal dezer strepen geeft den bruidschat aan, dien de vader ziju dochter wil geven. Elke witte streep duidt 100 trancs en elke gele 1000 francs jaarlijksche rente aan. Het is aan te nemen, dat vele trouw lustige jongens bij de keuze dikwijls met zich zeiven in tweestrijd zullen zijn tussehen een groot aantal stropen en de persoon. Het diepste boorgat op aarde. Hei „record" der diepie, tot op welke men doorboringen in de oppcrA'lakte van onze planeet is doorgedrongen, is, volgens eene mededeeling van den ingenieur ;Zundel aan de vereenigingj van industrieelen te Mülhauseu, ge maakt te Peruschowifcz, in Silezië, waar men tot eene diepte van 2 kilometer of, in juiste cijfers, 2003.34 meter is doorgedrongen. Tot dusver was het diepste boorgat dat van Schladebach, bij Leipzig, waar men tot 1748 meter was gekomen. De boring te Peruschowitz had ten doel een onderzoek naar de gesteld heid der aardlagen en der kansen, die deze voor eene mijn-exploitatie zouden opleveren. Het boorgat was van boven 33 e.M., van onderen nog slechts 27 c.M. breedde gronden, door welke men moest boren, wareii nu en dan zoo hard. dat de beitels der boorstaaf met diamanten moesten worden voorziea. Toen men op 2000 M. diepte wasj gekomen, bedroeg het gezamenlijk ge wicht der boorstaven 13.700 Kilogram. Het laat zich begrijpen, dat. de staven nog al eens brakenhet eischte dan niet geringe moeite, liet gebroken ge deelte uit dc groote diepte op te halen. By deze boring is gebleken, dat de temperatuur, die 12.1° Celsius aan de oppervlakte bedroeg, op den bodem 69.3° bereikte. Dit, wijst op eene toe neming van 10 Celsius voor eene diepte van 35.45 M., terwijl men indertijd, bij de boring van don artesischcn put ie Grctiellc. voor het laatste cijfer 31.83 M. had gevonden. Het verschil is waarschijnlijk te verklaren uit plaatselijke omstandigheden. Een reuzenbouw. Te Berlijn wordt aan de oostzijde van het ruime plein (Lustgarten), dat ten noorden door de graote musea en ten zuiden door het keizerlijk paleis begrensd wordt, een reusachtige Dom gebouAvd. Dc steiger, die bij liet voort bouwen allengs hooger is geworden, heeft thans een hoogte van 120 meter bereikt. I)e planken voor dien steiger gebruikt, hebben te zamen een lengte van 250 kilometer, en zij worden sa mengehouden door 150.000 ijzeren bou ten. "Dit gevaarte alleen heeft, een waarde van een half miilioen mark. liet zit dan ook zóó stevig in elkaar, dat men steenblokken van 22500 kilo gram kan ophijsehen, wat met clec- trische kracht geschiedt. De hijsch- machine, die zelf 15000 kilo Aveegt, kan over sporen worden voortbewo gen. Voor de ladders en trappen die de verschillende deelen van een stei ger met elkander verbinden, is groote zorg gedragen Avat de veiligheid be treft. Ook tegen brand zijn voorzorg maatregelen genomen, o. a. door het aanbrengen van 16 bliksemafleiders. Omtrent het springen van twee kanonnen by dc schietoefeningen in het kamp tc Krasnoë-Szelo nabij Pe tersburg, wordt nog steeds een diep stilzwijgen bewaard. Men twyfelt echter niet, of er zijn bij dat ongeluk talrijke offers gevallen. Er is sprake van 2l gewonnen en 11 dooden. Twee vingers te veel. Uit Budapest wordt verhaald, dat daar onlangs een beeldschoon meisje uit Ru menie met hare moeder kAvara, en aan tafel in het hotel steeds de handschoenen aanhield. Men vernam weldra dat zij aan elke hand zes vingers heeft en weigerde te trouwen zoolang dc overtollige vingers niet waren weggenomen, ofschoon haar bruidegom, een officier, volkomen be reid is aan haar hand, ook met 6 vin gers, den trouwring te steken. De fa culteit te Buda heeft de operatie ontraden, omdat die de hand nog veel leelyker zal maken dan die thans is. Nu zyn de dames naar Parijs gereisd, waar een heelkundige langs electri- schen weg zulke operaties verricht. De schoone wil niet trouwen met twee vingers meer dan een ander. Een merkwaardig gebouw. Onder de vele prachtige gebouwen, die in den laatsten tijd in New-York verrezen zijn, is een heitel, door een zekeren D. O. Mills gebouwd, eender voornaamste, vooral om het. doel waar- mede liet opgericht is. Het is een hotel, waar men voor f 0,50 per dag al de Aveelde van een hotel eerste klasse kan genieten; het is prachtig ingericht, met marmeren gangen en trappen en weelderig gemeubeld. De werkman kan daar goed leven voor dollar 3.50 per week. wat met het. oog op de steeds lager wordende loo- nen een groote zegen zal blijken te zyn. Het" huis bevat 1540 kamers die alle een venster hebben, dat. of op straat, öf op een lichte binnen plaats uitzicht geeft, iets merkwaar digs voor een huis van acht verdie pingen, waarvan elk hoekje in ge bruik is. Een salon, leeszaal, mooie badkamers en een naar de eischen des tyds ingerichte keuken maken het verblijf in liet huis tot een ware Aveelde. De heer Mills heeft pl. m. eeri mii lioen dollars aan het bouwen van het huis besteed, doch hoopt, dat het na eenigen tijd 3 a 4 pc. zal opbrengen. Voornamelijk heeft hij dat echter met eenphilanthropisch oogmerk gebouwd; hij Avenschte den werkman een aan genaam verblijf tc verschaffen, niet tegenstaande ile lage loonen, én het publiek te bewijzen, dat het bestaan van zulk een hotel mogelijk en op den duur zelfs winstgevend is. Schade door onweer. Langzamerhand leert men den om vang kennen van de schade die de zware onweders de vorige week hebben aangericht. In het zuiden van Frankrijk, te l Isle-cn-Dodon zijn 362 huizen inge stort en 101 zwaar beschadigd. Vijf tienhonderd menschen, ongeveer de helft van de bevolking, staan op straat, arm en zonder onderkomen. Zy moeten voor het grootste deel van overheidswege worden ondersteund. De fransche Kamer heeft een cre- diet van zeven miilioen francs bewil ligd voor de slachtoffers der jongste rampen in Klankrijk, in Algerië en op Guadeloupe. Ook uit Elzas-Lotharingen komen allertreurigste berichten. Naast de liagelschaae aan huizen, schuren en stallingen en de waterschade aan stra ten en Avegen is een bijna onoverko melijk nadeel toegebracht aan de vel den. In de districten Weissenburg, Hagenau en Zabern is de graanoogst volslagen vernield. Wat overgebleven is, kan niet eens als slecht, stroo te gelde worden ge maakt. Van de aardappelen kan misschien de helft van den oogst wor den gered, van rapen iets meer. Maar dc hopvelden en de boomgaarden heb ben weder onnoemelyk veel geleden. Er zullen jaren noodig zyn" om de verwoesting van deze dagen te boven te komen. En van de geti often grond eigenaars was bijna niemand verze kerd. Er zyn hulpcomitó's gevormd. Eene beruchte dame. De naam van lady Munro is in En geland zeer berucht. Deze dame heeft óe eigenschap dat zij eene besliste tegenstandster is van de ma- tigheidsboAvcging. De adellyke dame was op deu Var- sity"-dag te Sydney tc zien, langs de straten zwaaiende, omhangen met lange gele en blauAvc linten." De po litie maakte spoedig een einde aan de deerniswaardige vertooning door de dame in verzekerde bewaring te, brengen. Den volgenden dag verscheen zij voor den politierechter. Tot dezen zeide zy, dat onder de winners een jeugdige bloedverwant was, ter eerc- van Avicn zij „gevlagd" had. De rech ter gevoélde voor dit argument al weinig en vermeerderde het getal der veroordeclinren met één. Het aantal moet nu al vrij hard naar de honderd loopen. Koloniën. Atjeh. Aan van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoo- righeden ontvangen telegrammen, wordt door de Java Ct. het volgende ontleend By het stellingnamen bij Longlemoli van eene flankdekkiug voor het trans port naar l :i apoeri op 27 Mei, weid de Europccsche infanterist Ie klasse Keur (afg. stamb. no, 21831) niet le vensgevaarlijk gewond. Na de vestiging eener colonne in Lepong keerde de bevolking in groo ten getale in hare kampongs terug, en was zij de troepen behulpzaam in het bijeenbrengen van materialen. Den 6en dezer werd eene A'erken- ning gemaakt in het dal der Sarah mamehalleen op don terugmarsch werd door eene zeer verspreide kleine bende op grooten afstand gevuurd- Den 8en werd in het dal Laintih opgerukt tot beooston den Gocnoeng Senengaan weerszijden van bet dal bevonden zich op de hoogten kleine benden, welke verdreven werden, bij Avelke gelegenheid de Amboineesche fuselier Rawoeng (alg. stamb. no. 49359) ZAvaar, de Europeesche fuselier Zwaan (ale-, stamb. no. 43612) niet levensgevaarlijk, en de Amboineesche fuselier Hlaumanu licht geAvond wer den. VARIA. Eenmaal schellen! Een vermakelijke vereeniging van nameneen advertentie in eén der bladen meldt het huwelijk van mej. Kinmahl met den heer Schellen. Het feest van koningin Victoria geeft natuurlijk aanleiding tot het- oprakelcn van tal van anecdoten uit haar leven. De volgende is er eeu van Op zekeren dag nog voor haar huAvelyk met prins Albert, ontmoette zij in het park van Windsor het dochtertje van haai- koetsier, dat ech ter natiAvelijks opkeek en niet eens groette. „Weet je niet Avie ik ben, kind?" vroeg de jonge koningin, eenigszins geërgerd. „Wie u bent?" antwoordde de. kleine naïef. „Wel u bent de dame, die altijd in het rijtuig van mün vader rijdt." Op het examen. Professor (tot candidaat dokter); „Wanneer u bij een zieke geroepen Avordt, waarnaar zult Jgij dan het eerst vragen Candidaat': „Waar hjj woont." Vrouw: „Zou er nu wel éenmau zijn, die op zijn geweten af tot zyn vrouw kou zeggen: gij zjjt de eenige vrouw, die ik ooit bemind heb?" Man„Zeker, ik weet er ëen." Vrouw„Wie?" Man„Adaml" Verstrooid. Woww. W«t gebruik je weinig kip. Had ik «lat geweien dan had ik het beest niet geslacht. Professor. Je hadt het tenminste niet beelemaal behoeven te slachten. Stoom va artberich ten Het stoomschip (Jengaran van Java naar Rotterdam vertrok 9 Juli van Padang. Het stoomschip Koningin Regentes van A rast. naar Batavia, vertrok 8 Juli van Genua. Het stoomschip Spaarndamvan de Holland Amerika Xijn, van Rotter dam naar Newyork, passeerde 9 Joh des voorm. 9 u. Hcilly.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7