Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 15e Jaargang. Woensdar 14 Ju!! {397. No 4304 DAGBLAD ^.330X<OTSHvTE3SrTS3PK,ICrS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1/20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden'l.Oo Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37t/2 JXXDV/EXoTETSTTISlNr: - 50 Cr.w: iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaaisrn: Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. ion..' ment', a on Advertemiën worden aangenomen door onze Agenten !i door a!lc Boekhandelaren en Coujrantièrs. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Ruvnux: Kleinfe Üoiitstraar 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PüEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUdtè Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JUNES, Sua.. Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Hijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van l-yö regels f 0,75, elke regel meer 0,1 Reclames per regel 70,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendnalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpuürtHeemstede, J. LEUVEN, bij «ie tolSpaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortX ZWEMMER; Veisen en Beverwijk, P. ROND, bij de VelserbrngIJmuidenTJA DEN. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. OffËcieele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op" .den 8n Juli jl. executoir verklaard voljaarsch kohier Afd. IY.2:ged.« op de Pers. belasting dezer Gemeente, dienst 1897, op heden aan den ontvan ger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de "belastingschuldigen verplicht, zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 12 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd: BOREEL. Poiitieüc Overzicht* Het Fransche ministerie heeft Woensdag eene kleine nederlaag ge leden, echter van te geringe beteeke- ni| om eenigen invloed op_ de positie vim het kabinet uit te oefenen. Bij de beraadslaging over het wets ontwerp strekkend om het omslaan van de directe belastingen door de raden uit te stellen, vroeg de minister van financiën de urgentie voor dit ontwerp. Dit werd bestreden door Millerand. De minister-president voerde aan, dat de beraadslaging over de fiscale her vorming verscheiden dagen zou eischen en in elk geval de Senaat den tijd niet zou hebben haar af te doen voor de Augustus-zitting der algemeene radon. De urgentie werd daarop toe gestaan. De eerste paragraaf van het eenige artikel waaruit het ontwerp bestaat, behelst, dat de algemeene raden den omslag der directe belastingen voor 1898 zullen vaststellen in eene buiten gewone zitting. De minister van finan ciën dong op aanneming .aan, maai de Kamer verwierp het artikel met 270 tegen 245 stemmen, waarop de minister verklaarde dat de regeering heden het voorstel betreffende de vier belastingen zou indienen. In de italiaansche kamer heeft de minister van buitenlandsclie zaken Maandag verklaard, dat de regeering van plan is aan de bezetting van Kas- sala een einde te maken en enkel de militaire bezetting van Massowah te handhaven. Tevens echter zal zij de bezetting als teeken der sonvereini- teit handhaven langs de kust van de Roode Zee. Wij zullen, zeide de mi nister verder, getrouw blijven aan onze bondgenootschappen. Ik wensch het land geluk met het verbeteren dei- betrekkingen met Frankrijk. De re geering is steeds gezind eene goede verstandhouding op handelsgebied te verzekeren, maar de onderhandelingen daarvoor kunnen eerst hervat worden wanneer de mogelijkheid gegeven is dat zy zullen slagen. De Volksraad te Pretoria heeft bij acclamatie de verdragen aangenomen die strekken om den staatkundigen band met Oranje Vrijstaat nauwer aan te halen. Hij beraadslaagt thans over de protocollen die bij de verdra gen behooren. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 13 Juli 1897. Stukken van den ïtaad. Door 13 bewoners en gebruikers van perceelen, gelegen in de Jans straat. nabij de Groote Markt is een adres gericht aan den gemeenteraad, waarin bezwaren worden geuit tegen het leggen van een tramlijn door dit gedeelte van genoemde straat, op grond van de mindere breedte en buitengewone drukte van rij-en voer tuigen. Requestranten verzoeken den ge meenteraad, hunne bezwaren hij de behandeling der zaak van de tram plannen in overweging te willen nemen. De eerste ondergeteekende (F. H. Rochussen) heeft in liet perceel No. 85 een verkooplokaal en bergplaats van meubelen gevestigd, welke meu belen in den regel met verhuiswagens worden aangevoerd, bij aankomst dier wagens worden de paarden dik werf gestald, en het is niet doenlijk wanneer een tram moet passeeren, terwijl men met het lossen der meu belen bezig is, den wagen te ver plaatsen. Ook de tweede ondergeteekende (C. Hartog) heeft, stalhouder zijnde, behoefte aan gelegenheid tot het los sen van hooi en stroo, voor zijne paarden, en vermoedt bovendien dat hij bij meerdere drukte, zooals bij trouwpartijen en begrafenissen, in de uitoefening zijner zaak zal kunnen belemmerd worden. De derde ondergeteekende, CR. Mul der) hoofd der Groen van Prinsterer school, die gevestigd is in het. lokaal no. 83, gelegen naast het perceel van den eersten ondergeteekende, vreest, dat zijne leerlingen bij het uit- of' aangaan der school, indien zich in de nabyheid, tramwagens bevinden, ongelukken kunnen oeloopen, De lieer J. G. van Schalk heeft een adres ingediend aan den Raad. waarbij vergunning wordt gevraagd om zijn perceel Paarlaarsteeg no. 10 te verbouwen, zoodat. de gevel eene grootcre hoogte zal bekomen dan de bepalingen der Alg. Politieverorde ning toelaten. B. en W. adviseeren gunstig, daar meerdere gebouwen in genoemde steeg reeds hooger zyn opgetrokken. De beer Th.. Figee heeft zich in een adres tot den Gemeenteraad ge wend naar aanleiding van het voor stel van B. en W. óm do concessie aan den heer A. A. öprenger voor de zwemschool in het Noorder Spaarne met tien jaar te verlengen. Adressant heeft tegen dit voorstel een bezwaar. Belangrijke sommen zijn reeds uit gegeven voor de verbetering van het Spaarne en voor de sluis te Spaarn dam. Deze laatste nadert hare vol tooiing; al deze uitgaven zyn gedaan in de hoop en verwachting dat zich aan de oevers van het Spaarne, meer dere industrieën zullen vestigen en een toename van scheepvaart, vooral van grootere afmeting, hiervan het gevolg zal zijn. De nu bestaande zwemschool ligt in een bocht van het Spaarne juist op het wijdste gedeelte, dat een aan gewezen plaats wordt voor ligplaats van schepen, en vooral van die, van langer afmeting om te kunnen zwaaien waarvoor het" uitstekende gedeelte van de Zwemschool eene groote be lemmering zal zijn. Adressant geeft in verband hiermee den Raad in overweging het Spaarne open en ruim te houden en hare oevers door niets te belemmeren. Voor het examen Gymnastiek M. O. zijn Maandag alhier 'geëxamineerd 4 mannelijke eandidaten. Geslaagd zijn de hecreu J. A. van der Linden en J. Zunderdorp, beiden te Amsterdam. School van Kunstnijverheid. Gedurende eenige dagen is het werk van de leerlingen van "de School voor Kunstnijverheid te bezichtigen. Heden namen wij er een kijkje. Wat wij er zagen geeft bljjk, zoowel van de goede leiding'der leeraren als van de v or deringen en bekwaamheden der leer lingen. Het werk van al de leerlingen te bespreken gaat niet. De bizondcre aandacht trekt echter ten lessenaar, samengesteld en geteekend, ook het órnamentwerk, door de leerlingen J. de Jongh en A. Sluizer, waarvan het meubelwerk is gemaakt door de firma A. Nederkoorn." Van de afdeeling boetseer- en hout snijwerk noemen wij als zeer goed uitgevoerd een Gothisch rozet, XVIe eeuw. In de afdeeling decoratieschil deren maken een aantal planten en in de schilder klasse een aantal stillevens een zeer goed figuur. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de School in 1900 aan de Parijsehe tentoonstelling z.al deelnemen. Hoewel het in dezen tijd nu er zoo veel concerten worden gegeven, onmo gelijk is van alle een bericht te geven, achten wij ons verplicht eene uitzon dering te maken ten opzichte van de uitvoering die Haarlemsch Muziek korps Maandagavond in den tuin der Sociëteit Vereeniging heeft gegeven. Het programma was met grooten zorg samengesteld en do uitvoering in éen woord uitstekend. Zooals gewoonlijk betoonde het pu bliek zich zeer dankbaar bij de Faust- fantasie van Coenen, misschien meer nog dan gewoonlijk, omdat het de gelegenheid had, de uitvoering te ver gelijken met die van een infauterie- muziekkorps, dat onlangs, hetzelfde nummer in dezen tuin ten gehoore heeft gebracht Het moet gezegd wor den, dat velen der toehoorders van g'steravond daarbij aan Kriens'mu- zrokkorps den palm der overwinning toekenden. Trouwens over het algemeen kan worden getuigd, dat de sympathie voor uns eigen Muziekkorps gerezen is, naarmate het aantal concerten, dat bier door korpsen van elders gegeven Voi dt, geklommen is. Er is iets in Haarlemsch Muziek korps. dat velen met ons aantrekt en OUs zijne concerten doet verkiezen boven die van korpsen, welke sterker iiï aantal zijn. Dat iet? moet zijn naast d'j persoonlijke bekwaamheid van elk der executanten de leiding van don directeur en het daardoor verkregen ensemble. Tegen een energieke leiding en. om het zoo te zeggen nauwslui tend ensemble, weegt grootere getal sterkte van andere korpsen niet op. Zoo is dan Haarlemsch Muziekkorps met zijn dirigent een levend bewijs, dat dc spreuk: „een profeet is in zijn eigen land niet geëerd". Diet, altijd opgaat. Gisteravond hebben Kriens en" zijn korps kunnen bemerken, dat men hunne bekwaamheden wel dege lijk op hoogen prijs stelt en van die gunstige .meening van het publick Óver net korps en zijn dirigent ma ken v/ij ons met deze gaarne tot de öcho. Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt treden de heeren J. Hof land alhier en J. A. Bcrgmeyer van Dordrecht Woensdagavond als JprekCiS op voor dc Propagandaclub S. V. en wel in café Phoenix." BINNENLAND Hofbericht. H. M. de Koningin-Regentes is voornemens in de tweede helft dezer week een garden-pa rtyie geven op kl ijk domein Het Lt Loo. het koninklijk Uit de „Staats-Courant". Kon. hesluiten. Benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Schiedam, mr. D. Lodder, advocaat en procureur te Schiedam. Aan de na te noemen heeren is ver gunning verleend tot het aaunemen van de hun door Zijne Majesteit den koning van Siam geschonken onder scheidingsteekenen"'te weten aaujhr. H. de Koek, resident van Batavia, het. ordeteeken van commandeur der orde van den "Witten Olifant van Siam; aan W.H. Wegener,secretaris der residentie Cherïbon, het ordetee ken van ridder der orde van den Wit ten Olifant van Siamaan dr. J. Gro- neman, rustend geneesheer te Djok jakarta, de medaille van verdienste Voor kunsten en wetenschappen, ge naamd Toesti Mala en aan M. A. Loep, schout voor de politie te Soerakarta, de zilveren medaille voor bewezen diensten. Bovendien is aan Pangeran Adi- patie Ario Pakoe Alam, te Djokja karta, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur der orde van de Kroon van Siam, hem door Zijne Majesteit den Koning van Siam geschonken. Benoemingen. De Koningin-Regentes heeft be noemd in de" orde van den Nederl. Leeuw tot ridder grootkruis Nasser el Molk, buitengewoon ambassadeur van den Shai. van Perzië; in de orde van Oranje-N assan tot commandeur Beha ul Molk, gezantschapsraadtot officier Mirza Hassan Khan en Ar- dachiz Khan, ambassade-secretarissen en tot. ridder met dc zwaarden Mehe- met Khan, militair attaché. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteekening van Maandag: Door Atjehers werd tussehen Telok Sernawé en Diamantplint eene slach ting aangericht onder de bemanning van het Engelsche stoomschip Pegu. Kapitein Ross en 3 van de beman ning werden gedood, 15 van de be manning gewond. De Atjehers ver lieten liet schip. Een inlandsch stuur man stuurde het naar Telok Semawé. Het van Ponang varende Engelsche stoomschip Pegu (vroeger vice-presi dent. Prins), was het "eigendom van den gezagvoerder H. Ross. Het is groot 485 ton en werd in 1865 te Glasgow van ijzer gebouwd. Kapitein Ross. die nu omkwam, is dezelfde, die- in liet najaar van hei vorig jaar te Edi door een Atjeher verraderlijk werd aangevallen en een rentjongstoot in de zijde bekwam. Het telegram, bij de Regeering ont vangen over het afioopen van het stoomschip luidt als volgt: „Acht dezer op den Engclsehen stoomer Pegu door een tiental Atjch- schc passagiers kapitein Ross en zeven inlanders en Chineezen vermoord; voorts zestien personen verwond. Moor denaars met aanwezig gold by Sim pang Olim den wal opgcvlucht. Radja aangeschreven tot uitleveren. De stoo mer zal door een oorlogsschip naar Penang worden gebracht Mgr. W. J. Staal, f Uit Semarang is hier te lande tele- graphiscli bericht ontvangen van het overlyden van mgr. \V. J. Staal, apostolisch vicaris van Batavia, iitu- lair-bisschop van Mauricastro, pastoor van Batavia en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De overleden prelaat werd te Velp bij Arnhem ge boren den 29n October 1839 en be reikte dus den leeftijd van 5S jaren. Na zyn voorbereidende studiën te hebben volbracht- aan liet seminarie te Kuilenburg, en die der philosophic te Valse in Frankrijk, werd de lieer Staal benoemd tot leeraar aan het gymnasium der Jezuïeten te Sit,tank De cursus der godgeleerdheid in het klooster te Maastricht voltooid heb bende, trad hy op den 29n Sept. 1858 in de Sociëteit van Jezus en werd in Aug. 1872 tot priester gewijd, zoodat de overledene binnen weinige weken zijn zilveren priesterfeest zon hebben gevierd. Den 23n Mei 1893 benoemde hem Z. H. Paus Leo XIItot vic. apost van Batavia als opvolger van mgr. Claesscns z. g. Het schielijk af sterven van mgr. Staal kwam in aanmerking genomen zyn krachtige gezondheia geheel onverwacht. In mgr. Staal verliest, zegt De Tijd, onze Oost-Indische Missie eon man brandend van apostolischen ijver, met groote talenten inzonderheid een uitgebreide talenkennis zelfs vau het zoo moeilijke Chineesch, inefc een vastberaden en doortastend ka rakter, vriendelijk en minzaam in den omgang, innig godvruchtig en nauw gezet als religieus. Het Perzische gezantschap. Dc Zondag te 's-Graveuhage aan gekomen' gezant van Perzië draagt (Ion volgenden naam: Z.Ex. Aboul Hassem Khan Nasser el Molk en voorts den titel van buitengewoon ambassadeur van Zijn Keizerlijke Majesteit de Shah van Perzië, belast met, de kennisgeving aan Ik M. de ko ningin-Regentes en aan II. M. Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden van de komst op don troon van Zij- non Keizerlijken meester den Shah. In het hotel ligt een aanteokenings- book voor hen. die Z. Ex. hunne eerbiedige hulde wenscheu aan to bieden. De ambassadeur bekleedt in het Perzische leger don rang van maar schalk bij is ruim 40 jaren, oen krachtig gebouwd man. maar niet groot van gestalte. Aan hem zijn als leden der com missie toegevoegd Bcha-el-Molk. ge zantschapsraad, Mirza Hassan Khan, secretaris en Mehemet Khan, mili taire attaché, benevens voor deze ge legenheid de minister van Perzië, goneraal Nazarc Asra en dc attaché Nazare. Allen vertrokken Maandagmiddag uit Den Haag per salonwagen van de Staatsspoor naar net Loo, bege leid door den ritmeester jhr. Van Tets, adjud. en jhr. Van Suchtolcn van de Haerc, le luiti-ordonnance- officier van H.M. Dc minister van Buitenlandsche Zaken, die zich vooraf naar hot Loo begeven beeft, leidde de missie by H.H. M.M. in. De ambassadeur heeft de uitnoodi- gin°r voor liet feest in het Kurhaus te Öcheveningon op Woensdagavond aangenomen. Gedurende zijn verder verblijf hier te lande is hij voornemens eenige sluiswerken en voorname fabrieken te bezoeken. Gearresteerd. Omtrent de beide te Brussel gear resteerde Duitschers, die vernacht worden van den diefstal ten nadeele der weduwe Alberge aan dc Turf markt in Den Haag, meldt de Dordr. Courant Zooals men weet, hadden de beide verdachten Woensdagavond dc resi dentie verlaten. Of dc Ilaagsche FEUILLETON, De slag van Hohenfriedberg. (Naar het Duitseh). I) "Wanneer het. koren afgemaaid is en de wind door de stoppels blaast, dan wordt het weder levendig in de vel den en in de vlakten. Er wordt gehakt en geploegd, geëgd en gespit; de jager gaat met zyn hond voor zichtig over den akker;"de londerèü laten hunne vlie gers op en de meisjes gaan melken, waarbij zij elkan der geschiedenissen vertellen. De schaapherder gaat met zyne kudde uit en de hond overtreft in dienstijver den hesten wachtmeester in het geheele leger. Zoo'n her dershond slaapt eigenlijk niet, hij doet "op zijn hoogst z*n oogen toedoch zelfs wanneer by dat doet, ziet hij nog meer en hoort, hij nog meer, dan alle mopshonden op de geheele wereld. Waanneer het koren afgemaaid is en de wind door de stoppels blaast, dan maakt zich ook de soldaat voorden krijg gereed; de koning neemt enkele korpsen in oogen- schouw en tegen dengeneu, die niet goed op zyn plaats stond, voer hij erg uit. Dan trok hij met de mauschah- scbappen weg. Zoo de oude koning deed, deed ook zijn zoon. Wanneer anderen pas opstonden, dan was hij reeds over den berg en wanneer anderen tot den afmarsch lieten blazen, dan at hij reeds gretig zijn middagsoep. Zoo deed hij, zoo jong als hij was. Het was nog zeer vroeg en de nacht nog zoo donker, dat men nauwelijks onderscheiden kon, waar Pascwalk lag, wijl daartusschen een kerkhof was met groen ge boomte en een nieuwen muur er om heen. Het gebla derte was echter nog- zoo dun, dat men, wanneer men een tydje scherp keek, den zwaren hoogen toren kon zien, die boven de huizen uitstak. Er lag een zware dauw op het veld. Links van den grooten weg was de kudde schapen gelegerdde schaapherder met een nieuwen zak toegedekt ;"de her dersjongen met uitgestrekte beenen en de houd met de oogen dicht. Op eens bewoog de schaapherder zich een weinig. De hond, hoewel hij zijne oogen gesloten had, bemerkte het dadelijk: hij rekte zich uit en snuffelde. Daarna gaf hy met zyn kop den jongen een duw. Deze gaf een lusteloozen tel en sliep daarna weder in. Strom echter had zijn plicht gedaan. Hij moest den jongen in de waakzaamheid oefenenhij leerde ze van den herder; en de jongen weder van hem. De schaapherder legde zich nu plat op den buik met het rechteroor op aen grond. Plotseling stond hij op wreef zich de oogen uit; Strom blafte schril en pakte den jongen by zyn kraag- Deze dacht dat het nu toch wel spoedig ernst zou zyn, „Nu, wanneer hij dat niet is, dan weet ik het niet," sprak de schaapherder; toon nam t;y donjongen te pakken en schudde hem wakker ten minste half voor de andere helft moest een sterker middel aange wend worden. „Jongenwel, bengel hoor je De jongen beet zich een paar keer op de tong, ter wijl hij antwoordde: „Jawel, schaapherder, jawel, ik hoor het." „Weet je, waar de opperlniteuant Otto Martin von Sehwerin woont?" „Jawel, jawel, ik weet het niet." „Dan neem je den hond mede, die zal het je aauwij- zen en wanneer je hem gevonden hebt „Den hond?" „Stommerik! De opperste luitenant Von Schwerin- dan zeg je tot hem„De koning komt, golieel op de- zefde wijze als hij den vorigen keer is gekomen over den Nullwitzerberg, „en wanneer het de koning niet is, dan wil ik geen bitter meer drinken, verstaan, jongen „Jawel, schaapherder." „Nu dan, vooruit, anders krijgt onze Flits je nog te pakken. Ga mede Strom!" De jongen ging op weg, den kant naar Pasewalk toe en de hond liep blaffende mee. Nadat de jongen ver trokken was, legde de herder nogmaals zijn rechteroor op den grond en wat hij hoorde,"gaf hem meer en meer reden, om te veronderstellen, dat het de koning was. „Zoo kan alleen de koning ryden," mompelde hij. „Vier paarden en op elk dorp een ander span. Dag en nacht altijd voorwaarts. Waar zij aankomen, daar hon den zij stil. Zoo doet de koning altyd, wanneer hy op reis is, om zijne regimenten in oogenschouw te nemen. Voor dag en dauw komt hij aan, opdat niemand hem ziet of verraadtdan blaast hij onverwachts alarm en God zy hem genadig, die niet binnen twintig minuten op zyn post is. Den vorigen keer was 'them gelukt; toen kou hij eens naar hartelust opstuivendoch ook ditmaal zal zich onze opperluitenant Otto Martin Von Sehwerin niet erg verheugen! Ja,, ja, wanneer hier geen mensehen woonden, dan zou het weer gebeurendoch nu zijn wij onzen allergenadigsten koning Friedrich n even voor geweest." Hij richtte zich weder op en keek naar den kant van den Nullwitzerweg, waar het reeds helderder werd. „De nevel klaart op," sprak hij weder, „nu hoor ik ook reeds de wielen over (le steencn krassende wagen en het paard kan men nog wel niet zien, doch ik wil een boon zijn als liet niet de groote oude schimmel is, (lien de koning ook den vorigen keer had. Doch wat schittert daar in "de verte!" Het was de ordonnans, die des konings paard reed. Daarna kwam ook de oude reiswagen in het gezicht, die van de eene zijde naar de andere vloog. Doch den paarden hinderde uit niet. Zij dampten uit"hunne ncus- gatan als hadden zy heet water in Bet lijftcnvyl het zweet bij groote droppels op den grond viel. (Wordt vervolgd.) nond in de

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1