kantoren gevraagd wordt, en dat ver hooging van het salaris der telegraaf ambtenaren een eisch is, die niet lang neer uitgesteld zal mogen worden. Toetreden tot de overeenkomst, door Kaapstad voorgesteld, zou deze winst zeker in verlies veranderen. „Maar bovendien" zoo vraagt de Volksstem: „zouden wij den klagen- den Kaapschen postmeester-generaal met zijn aandoenlijke zorgen voor het Zuid-Afrikaansch internationaal ver keer, wenschen te vragen, waarom zijn departement nog altijd een tegen alle internationale wetten indruischend barbaarseh transitorecht heft van lostpakketten naar dit ons land, on danks alle onderhandelingen en be loften „Dat is een vraag, die ons minstens evenzeer interesseert als hem het nieuwe telegramtarief." Proces om een gebroken been. Er wordt te Berljjn tegenwoordig veel gesproken over een merkwaar dig proces in de tooneelwereld, een geding waarin de 'schouwburgdirec teur Prascli beklaagde is, ofschoon hg den tegen hem ingestelden eisch als rechtmatig erkent. Mevrouw Teresina Gessner, wel is waar niet een van de voornaamste, maar toch een van de populairste tooneelspeelsters van Berlijn, vervulde op een avond de rol van koningin. Zij zat op een stoel op het tooneel, en haar aanbidder liet zich, zooals het in den loop van het stuk te pas kwam, in een omhelzing over haar hoenvallen; toen een schrikkelijk ge kraak de stoel breekt in stukken, het vorstelijke paar komt onzacht op de planken terecht, en mevrouw Teresina "breekt haar sierlijk linker been. Kosten van geneeskundige hulp, verlies van honorarium op de avon den dat dit ongeluk haar belet, op te treden; ze worden te zamen door de schoone Teresina op 4000 mark geschat, en van den directeur wordt geëischt dat hij deze som betaalt als schadeloosstelling; immers, het was op zijn verantwoordelijkheid dat zulk een zwakke stoel op het tooneel ge plaatst werd, die het gewicht van een minnend paar zelfs niet vermocht te torsen. Prascb, de directeur van het Ber liner Theater, bekent schuld en is be reid tot het geven vau schadever goeding, maar hij heeft zichzelf en zgn personeel tegen ongelukken ver zekerd bij ecu maatschappij, en deze betaalt slechts wanneer de directeur door de rechtbank tot sckadever- :oe.ding veroordeeld wordt. Zoo moet le lieve kunstenares een klacht tegen hem indienen, en zoo beleven wij een theaterproces dat in de annalen der tooneelwereld vermoedelijk zelden voorkomt: de eischeresse en de be klaagde gaan zoo vriendschappelijk mogelijk samen naar de rechtszaal Mevrouw Teresina Gessner, of beter gezegdmevrouw Sommerstorf- Gessner - zij is gehuwd met den bekenden tooneelspeler Sommerstorf is een van de ïieftalligste ver schijningen op de Berlijnsche planken geen groote kunstenares, maar een teêre schoonheid, en die haar naam volkomen onbesproken heeft -weten te houden. Het burgerlijke schouw burgpubliek mag haar buitengemeen gaarne; in sentimenteele rollen kan zij met haar zachte, volle stem en haar smachtende houdingen vooral de jonge mannon onder die soort van be zoekers in verrukking brengen, en de jonge vrouwen in tranen laten weg smelten. De ouderen echter gaan over het geheel liever naar mevrouw Sorma in het Deutsche Theater zien, die in kunstenaarsgaven haar lieve mede dingster ongetwijfeld ver overtreft, en tot de eerste liguren van de Duit- sche tooneelwereld gerekend mag worden. N. R. Ct. De squaw op het rijwiel. De uitgevers van een sportblad te Chicago verkeerden onlangs in groote verlegenheid, omdat zij behoefte had den aan een klein interessant artikel. De redactie hield ..krijgsraad", maar niemand wist een onderwerp of eene historie, die zich met behulp van eenige illustraties tot een amusant artikeltje liet bewerken. Nadat ide heeren zich een uur lang vruchteloos het hoofd hadden gebroken met aller lei ovei-wegingcn en voorstellen, riep eensklaps de redacteur van de at- deeling Wielernieuws"„Eureka !-- ik weet wat!" Wat'dan? Wat dan?" riepen de anderen. „Luis tert eens, heerenWij zenden on middellijk een bediende naar Buffalo Bill, en vragen hem ons voor dezen namiddag een zijner squaws (Indiaan- sche vrouwen) af te staan. Dan hu ren wij een damesrijwiel en begeven ons met de squaw en eenige fotogra fen naar het Central-park. De squaw wordt op het rijwiel gezet en moet rgden. Natuurlijk zaf zij tel kens op den grond tuimelen en deze tuimelingen, van welke de fotografen steeds momentopnamen zullen maken zullen stof genoeg opleveren voor een interessant-aitikel. In den tijd van een uur zijn wij in het bezit van een do zijn alleraardigste teekeningen." Het vooistel werd met stormach- tigen bijval begroet en men begon onmiddellijk met de uitvoering van het plan. Binnen eenige uren was alles gereed. Eene groote menschenmenigte ver zamelde zich aan den ingang van het Central-park, toen de redacteurs met de reporters, de fotografen en de squaw met het rijwiel verschenen. De fotografen stelden zich aan weerszij den van de baan op, twee reporters hielden hun notitieboekje gereed, ter- w\jl twee anderen op een wenk van den redacteur de squaw optilden en haar stevig op bet. zadel zetten. De Indiaansche vrouw had blijkbaar heel weinig „opvoeding" gehad z\j kende de Engelscbe taal niet, en stiet slechts nu en dan met een eigenaardigen gryns een onverstaanbaar gebromuit waarvan men niet begreep 01 het angst dan wel blijdschap moest uitdruk ken. „Los!" klonk het eindolijk, en aller oogen, vooral die van de fotografen richtten zich in gespannen verwach ting op de bruine wielrijdstcr. Toen de reporters zich terugtrokken, wan kelde zij eerst, naar het scheen ©enigs zins onzeker heen en weertoen even wel liet zij weer luide baar onver staanbaar gebrom hooren en was het volgend oogenblik sneller dan de ge dachte uit het gezicht der omstanders verdwenen. De fotografen en de om standers zagen de wegsnellende met open mond na en het gezicht van den mtvinder van dit idee stond ook niet bepaald geestig. Later ontdekte men dat de squaw het wielrijden uitste kend verstond en zoo de heeren de poets had kunnen bakken! Vervolg Stadsnieuws Het gebeurde op Meerenberg. Vervolg.) Gelijk reeds in de 2e editie van ons vorig nummer kortelijk is gemeld, wordt na den br. Lodewijks prof. Hec tor Treub als get. a décharge gehoord. Op de vraag van den verdediger ant woordt hij, dat bij de gegevens in het vonnis gegeven hg verbranding niet en evenmin waarschijnlijk acht gecon stateerd. Op een andere van den ver dediger, inhoudende of het gebruiken van een kop koffie en twee broodjes door de patiënte na het ongeval met de verbranding is te rijmen, antwoordt getuige eveneens ontkennend. Dat beklaagde toen zij de patiënte met de bloote armen er uit haalde, zelfs niet een verbranding in den len graad bekwam, acht get. evenmin met de verbranding te rijmen. Dr. Van Deventer, die over deze verklaring van prof. Treub wordt ondervraagd, bestrijdt haar en zegt o.a. dat het zeer best mogelgk is, dat wanneer men beide handen door het water slaat, gelijk bekl. deed om de patiënte er uit te halen, geen ver branding ontstaat. Dat de patient er uit gehaald kan worden, door maar even met de han den door het water te slaan, acht prof. Treub niet mogelgk gelijk hij in antwoord aan Dr. Van Deventer opmerkt. Dr. S. Mendes da Costa is de tweede getuige a décharge die nu wordt ge hoord. Uit het geconstateerde acht getuige onwaarschijnlijk dat er ver branding in den tweeden graad is ontstaan. Op de audere vragen, ge lijkluidend aan die, die aan prof. Treub waren gedaan, antwoordt ge tuige in gelglcen geest als prof. Treub. Beide getuigen a décharge houden, door een der rechters desgevraagd, deze hunne meening vol tegenover die vau andere gehoorde geneesheer en. Dr. Cohen, de derde getuige a dé charge had met dr. Vau Deventer een proef genomen omtrent de tem peratuur die het water in de badkuip kan bereiken. Er was daarbij niet waargenomen, dat er damp opsteeg. Volgens getuige was de temperatuur hoogstens iets meer dan 45 gr. Hierna wordt mej. Veenstra, de hoofdverpleegster gehoord. Zg zegt, dat de patiente na het ongeval als naar gewoonte voedsel had gebruikt. Voorts, dat zij altijd de verpleegsters en ook bekl. had gewaarschuwd met de baden zeer voorzichtig te zgn. De volgende getuige is de ver pleegster moj. Kraak, die verklaart, dat haar niet bekend was, dat er eene verandering was aaugebracht in den toevoer van het water naar de vrouwenafdeeling, waardoor de tem peratuur eensklaps hooger werd. De machinist F. Hartgers, die voorts wordt gehoord, zegt, dat de verandering in de vrouwenafdeeling indertijd op last vau den architect Foggenbeek is aangebracht, naar aan leiding van eene Macht, dat er niet; voldoende toevoer van warm water in de vrouwenafdeeling was. De ver andering was niet aan den directeur medegedeeld, omdat de architect al leen de patroon van beklaagde was, en hij met niemand anders had te maken. De bedoeling der verandering was alleen geweest, meer toevoer van water en niet. om warmer water te krijgen. De andere machinist J. J. Ruben verklaart eveneens, dat de verandering op last van den architect Foggenbeek 'i geschied. Voorts wordt de heer Foggenbeek choord, sedert 9 jaar architect van Meerenberg. Volgens hem was alleen eene verandering in de hoeveelheid water en niet in de temperatuur ge bracht Dit was in strijd met anderer verklaring. Nadat nog zijn gehoord eeu paar verpleegsters en een verpleger, is bet getuigenverhoor afgeloopen. De zit ting wordt nu geschorst om Woens dagmorgen te 9'/a uur te worden her vat. I Heden, Woensdagmorgen te I0l/a uur kwam de procureur-generaal aan het woord. In de 1ste plaats behan delt spr. dc vraag: of hier aan brand wonden te denken is, dan wel alleen aan een aandoening der huid. Dit is de hoofdvraag in dit geding. De hier fisteren gehoorde getuigen zeiden, at zij niet teekenen van verbran ding, maar van huidaandoening had den gevonden. Er was dus geen sprake van verbranding. Dit werd geconstateerd, omdat de patient na net ongeval nog iets bad gebruikten dat bekl. die ook in het water was geweest, geene brandwonden had be komen. Dit punt acht spr. van be lang, maar al die gronden moeten wg- ken' z. i. voor het feit, dat hier tegen overstaan de getuigenissen van de andere geneesheeren van Meerenberg die de lijkschouwing hebben verricht. De gegevens, die dezen haddon, acht spr. van meer belang; zij hebben ver branding geconstateerd. Ook had be klaagde" later bemerktdat dit water zeer'heet was. Dit punt zal spr. nu niet verder behandelen. De tweede vraag is of de verbran ding de oorzaak van den dood is. De rechtbank te Haarlem heeft in deze gehandeld volgens het oordeel van het meerendeel der deskundigen. Zij han delde daarin recht. Er is echter niet bewezen dat de dood het gevolg van de verbranding is. Een derde vraag is of de verbran ding als een zwaar lichamelijk letsel moet worden aangemerkt. Die vraag moet bevestigend worden beantwoord, al behoort die verwonding niet tot die gevallen van lichamelijk letsel, die in art. 82 der wet worden ge noemd. Kennelijk is het de bedoeling van de wet dat de rechter vrij is ai die zaken als lichamelijk letsel aan te merken, die hij meent, dat ze zijn. Hier is sprake van een letsel, dat een zwaar lichamelijk letsel is. Bij de vraag of hier lichamelijk letsel was beeft de rechtbank zich gerefe reerd aan het oordeel der genees kundigen. Nu komt spr. tot de beschuldiging. De vraag of de beklaagde uit een strafrechtelijk oogpunt aan de ver branding schuldig is. Dit is haar ten laste gelegd. Op den voorgrond stelt spreker hierbij de bekentenis van be klaagde, dat zg de patient in bet bad beeft gelaten, voordat zij zich van de temperatuur had overtuigd. Dit was een verzuim en een fout. Vooral daarom omdat zij nu gevaar liep een ander bad te geven, dan dat voorgeschreven is. In de 2e plaats een fout, dat zij wistdat het tweede water wel wat warmer kan zijn, dan het eerste, dat reeds in de buizen heeft gestaan. In de derde plaats een fout, omdat haar bepaald was voorgeschreven, nadat een bad was klaar gemaakt zich met de thermometer van den warmtegraad te vergewissen. Dit ge bruik van den thermometer was echter in onbruik geraakt. Al vermindert dit de schuld van beklaagde, het L toch wenschelijk, dat aan dit gebruik van den thermometer de hand worde gehouden. Dit heeft deze zaak be wezen. Op dit punt is bet vonnis der rechtbank juist. De vraag is echter, volgt hieruit de strafrechtelijke schuld van be klaagde aau de verbranding Op dit punt komt het vonnis niet genoeg tot zijn recht. Beklaagde meende dat zij geen schuld heeft. Heeft de beklaagde schuld of niet? Voor die schuld wordt niet opzet vereisebt, niet de kwade wil om kwaad te doen, maar dc wil om het kwade te voorkomen. Men moet kunneu voorzien wat het gevolg van eeu daad is! Den directeur had het bevreemd, boe zulk een hooge temperatuur vau het water kon worden verkregen; na het ongeval liet hij een onderzoek instel len en bleek hem de verandering der vrouwenafdeeling. Dit is hier nader bevestigd. Door de speciale inrichting in de vrouwenafdeeling is het gevaar geko men. In het algemeen was het niet, getuige de verklaring van den ver pleger Fonteindie 17 jaren in het gesticht is en gisteren heeft verklaard, dat hij nimmer warm water, dat een verbranding kan doen ontstaan, heeft ontdekt. Door de bgzondcre inrich ting is het gevaar voor verbranding ontstaan. Met die verandering waren noch de directeur, noch de genees heeren, noch de verpleegsters bekend. Was die bijzondere inrichting er niet geweest, dan had het ongeval niet plaats gehad dit heeft gisteren nog Di'. Van Deventer verklaard. Ware de inrichting hem bekend ge weest, hij hadde de verpleegsters, ge waarschuwd. Nu het hem door het ongeval is bekend geworden, beeft hij die gevaarlijke inrichting laten veran deren. Beklaagde heeft' dus uiet het gevaar kunnen voorzien, daar zij er niet mede bekend was. Daartegenover staat, dat bekl. op een cursus door dr. Van Walsum er op was gewezen, dat zij met de baden moest voorzichtig zijn. Maar spr. betwijfelt, dat die lessen dusdanig waren, dat bekl. er va nbe- wust was, dat de baden, die zij gaf ge vaarlijk waren. Hij heeft alleen maar algemeene wenken op den cursus ge geven en beklaagde niet op het gevaar van haar afdeeling gewezen, dat door toevallige omstandigheden was ont staan. Spr. vindt geen vrijheid om de vraag, of beklaagde strafrechtelijk aan de verbranding schuldig is, be vestigend te beantwoorden.' Dit ge ding zal tot resultaat hebben, dat de inrichting der badeu in hot gesticht beter zal worden. Spr. heeft de eer te requireeren, dat het vonnis der Haarlemsehe recht bank zal worden vernietigd en bekl. zal worden vrijgesproken. Mr. J. .4. Levy, de verdediger, brengt hulde aau den procureur-ge neraal, dat hij het O. M. heeft gelast de zaak in hooger beroep te bren-i gen, roemt de humaniteit van den procureur-generaal in zgn requisitoir, waardoor hg van een eigenlijk pleidooi wordt ontheven en sluit zich bg dat requisitoir geheel aan. Dinsdag a.s. te 101/l uur zal het Hof uitspraak doen. 459 140 448 143 464 143 437 143 48 30 37 28 23 28 22 34 11 4 (A 440 B 385) UITSLAG VERKIEZING GEMEENTERAAD. Dinsdagavond meldden wg den uitslag der verkiezing voor den Ge meenteraad zoowel voor onze vensters, als door gedrukte bulletins, waar van een met de cijfers. Bij vergelijking met de oflicieele getallen bleken al de stemmencijfers op de candidaten uitgebracht, op ons bulletin volkomen correct te zijn. District I. Aantal uitgebrachte stemmen 740. (A 515 B 189) Candidatende Heeren Dr. H. D. Kruseman (aftr.), W. Stolp (aftr.), J. J. Sueltjes (aftr.), A. van der Steur Jr. (aftr.), W. I,. Schram, J. Mo- doo, M. Schoolmeester, S. Reinalda, District'A. Diststrict B. (Stadhuis) (Beeksteeg) Gekozen: Dr. H. D. Kruseman (aftr.) 599. W. Stolp (aftr.) 591 J. J. Sneltjes (aftr.) 607 A. van der Steur Jr. (aftr.) 580. Verder verkregen de heeren W. L. Schram 78 J. Modoo 65 M. Schoolmeester 51 S. Reinalda 5G Van onwaarde District II. Aantal uitgebrachte stemmen 825. (A 440 CandidatenDe heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz (aftr.), Jhr. H. M. Speelman, J. van der Wgde, J. Klein (aftr.), G. Hulsebosch, B. Wes- tcrouen van Meeleren, J, B. Lasschuit en W. F. Bremer Sr. District A. District B. (Nassaulaan). (Varkenmarkt.) Gekozen: Mr. Th. de Haan Hugenholtz (aftr.) 571 J. Klein (aftr.) 422 Herstemming tusschen Jhr. H. M. Speelman 343 J. van der Wijde 298 Verder verkregen dc heeren: G. Hulsebosch 216 B. Westerouen van Meetoren 162 J. B. Lasschuit 113 W. F. Bremer Sr. 174 Van onwaarde 17. District III. Aantal uitgebrachte stemmen 861 (A. 464 B. 397.) CandidatenDe heeren Jhr. Mr. van Styrum (aftr.), Dr. J. Nieuwen- huizen Kruseman (aftr.), C. G. Loomeyer (aftr.), F. M. baron van Lvnden. W. L. Schram. J. Modoo en M. Schoolmeester. District A. (Molenpad.' Gekozen: C- G. Loomeyer (aftr.) 582 Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman (aft.) 641 Jhr. Mr. F. W. van Styrum. (aft.) 610 Verder verkregen de heeren F. M. Baron van Lynden 148 J. Modoo 111 M. Schoolmeester 71 W. L. Schram 172 Van onwaarde 12. Incidenten zjju bij deze Raadsverkiezing niet voorgekomen. Hei eerste gereed was het bureau Beeksteeg, het laatste dat aan het Wijde Gelde- loozen pad. Eigenaardig is, dat het jongste aftredende lid, Dr. Nieuwen- huijson Kruseman, het grootste aantal stemmen verwief en voorts, dat de twee candidaten die in herstemming komen, de heeren Jhr. H. M. Speel man en J. van der Wijde, beiden candidaten zijn van „Vooruitgang." Vermoedelijk zal het Bestuur dezer kiesvereeniging wel aan de leden in overweging geven, de keus geheel aan de kiezers over te laten en geen dezer beide candidaten speciaal aau te bevelen. Ten slotte over deze verkiezing nog „le mot pom- rire". Aan het stem bureau Klein Heiligland verscheen een kiezer, die zich erover beklaagde, dat hg maar tusschen zoo weinig candidaten keus had. Hij wilde zijn stem uitbrengen over al de aftredeirie'n. „Daar kunnen wij niets aan doen", zei de voorzitter. ..daarvoor zal u zich moeten wenden tot den minister." „Dat is me te ver," zei de kiezer. Spreekt u er dan eens over met den burgemeester," raadde de voor zitter gemoedelijk. De kiezer scheen hiermee wel ingenomen en vertrok. Na een halfuur kwam hij terug en zei triomfantelijk tot het stembureau„Ik heb er den burgemeester over gesproken, en dezen keer kan hg er niets meer aan doen, maar den volgenden keer zal de burgemeester er voor zorgen Natuurlijk kan "de burgemeester dat nooit gezegd hebben. Dit is klaar blijkelijk een kiezer met. fantasie. 306 265 218 204 187 156 171 127 107 109 86 76 57 56 98 76 8 9 302 331 323 74 69 49 113 District B. (Heiligland). 280 310 287 74 42 Voor de viering van den Koningin nedag in dit jaar beeft de heer W. Robert een Haarlemsch Troonlied gecomponeerd, op woorden van den heer F. Smit Kleine en bestemd om Gemeenteraad. Zitting van heden. Woensdag 14 Juli des namiddags te één ure Voorzitter de burgemeester. te worden uitgevoerd doormannen- tS koor en jongenskoor, met begeleidingYnn ,le„ Bergi SaWis van vail kopennstl umenten. der Mersch, Koopmans, van Styrum, Waller; Deze compositie zal (\iCl stemmig later komen ter vergadering de heeren met pianobegeleiding), eerstdaags ill. Van Weel, Van der Mersch. Koopmans. druk worden uitgegeven en bij den j De Voor*, wenschte de herkozen leden haarlemscheil boekhandel verkrijgbaar j geluk met hun herbenoeming, die zij des gesteld. meer op prijs zullen stellen daar het -j kiezerskorps uitgebreid is. Punt 1. Mededeelingen en ingekomen tukken. Jubileum Dr. Mulder. Heden herdacht Dl'. R. Mulder I MeJ- 6- M- Eggink, onderwijzeres aan ouder vele blijken van belangstelling-j80,1 lJ vraagfc eervol ontslag met ingang zijn jubileum," dat wij reeds aankon-va" September e. k. digden. O. m. ontving hij vele brie-, Z°^TXZLn B. »»w.„,„»d- ven vau vroegere gemeenteleden vanYi&. Burum en Sauwert. j voorstel van de commissie van toe- Op de eigenlijke viering het J zjcjjt op het middelbaar onderwijs alhier jubileum, waartoe zich eene feest- j tot uitbreiding tan het personeel aan de commissie heeft gevormd, komen wijBurgeravondschool met een assistent voor in een onzer volgende nummers nader het vak ohandteekenetu; lenig-, een voorstel van dezelfde commissie, be- treffende de toelating van leerlingen tot de r-, -it u o i n. v.„i. lessen in het teekenen aan die inrichtine; De Holl. Spoor heeft aai. het Ge-; K, ï(HJrstól ïan commissaris» ,a» dè meentebestUU1 bericht, dat de bouw van Leening om de jaarwedden van vau een voetbrug over den Kruisweg Lje beambten van die instelling opnieuw te Yoor f 5546 is opgedragen aan T.regelen. Hilarius. Punt 2. Voortzetting van de behande- ling van het voorstel van B en W. in Blijkens het door den heet N. van "ke Je, "^«'ding loialiwit va» der sleen aan de Verceniging tot be- ,hie'w vordering dor Volksgezondheid alhier lieIe MI1 „X ÏOOrsW1 ingediend> dlt in uitgebracht ïapport, de gemtd- 0ltg \;0 .3n den dezer isougenome» dolde samenstelling der melk, gele- fiet strekt om afwijzend te beschikken op verd door de Haarlemsehe Meikin- een adres van den heer A. C. Laane tot richting gedurende de maand Juni aankoop van een gedeelte van den tuin van hei oude postkantoor in de Smedestraat en 1.0314 verder 1198 beginsel te bepalen, dat ter 3?'l6 vervanging van het tegenwoordige bureau van een nieuw en W. hebben ii 1897 als volgt: soortelijk gewicht gehalte aan vaste stoffen vet an politie sun de Zijlstraat, zal worden gesticht een geheel nieuw politiebureau ter Donderdag 22 dezer zullen onge- p!aau-e van het voormalig postkantoor aan veer 400 kinderen van kostelooze en de Smedestraat, waarvan het bovengedeelte tussclienschoien hier ter stede met voor eene .-om van f 500 sjaars zal twee booten van de tirnia Bus een 'worden verhuurd aan de Nederlandse!^ boottocht maken naar Alfen, voor Ksii-Teiepboon-mautschappij rekening van de Schuurman Schim- 1,01 «wwoordig. bureau va» mei-van Onteren Stichting. ["J" Je, nchu.» te» dienste van oe gemeen te-secretarie III Burgemeester en Wethouders uit te Ons wordt gevraagd, of er ook een niXMli?eri ruider uitgewerkte plannen na afdoend middel bestaat tot verdelging ove,le? ,ne,tJ de commissie van fabricage van zoogenaamde „oorwormen'', waar- 6n ko,"n mee meS in den zomer vooral aan zee ^.ed° S ™S 0,>" zeer geplaagd w ordt |jrt voor.lel wordt goedgekeurd, Kan misschien een onzer lezers ons uitgezonderd punt n, waarop de heerWil- daaromtrent inlichten link een amendement had voorgesteld om de woorden uvoor een som van f500. te vervangen door>Onder nader overeen te komen voorwaarden Hierover staakten de stemmen, zoodat dit punt in de volgende vergadering zal worden beslist. Punt 3. Voorstel van B. en W. met rapport van de Comm. van linanc. tot vaststelling vande4esuppletoire begrootingen een staat tot hot doen vau af- en over schrijvingen op den dienst 1896. Wordt aldus vastgesteld. Punt 4. Voorstel van B en W. tot aankoop van een paar huisjes aan tie oost zijde van de voormalige vleeschlial. De Comm. van linanc. vereenigt zich hiermede, doch adviseert voor den aankoop eeuesom van f 3000 beschikbaar te stellen en niet eene van f 5250, welke vergoeding de kerk voogden der Ned. Hcrv 6em wenschen. Conform het voorstel van B. en W wordt na ampele discussie met 15 tegen 10 stem men besloten. Punt 5. Voorste! van B. en W. tot aan koop van een perceel aan het Spaarnevan J. Ronde voor f 1500 en een idem idem van W' 11. Uitenbosch voor f 2100 ten einde eene verbinding te krijgen tusschen den weg aan het Korte Spaarne en dien langs den korten dijk. De Comm. van financ. vereenigt zich hiermede. Conform het voorstel van B. en \V. wordt besloten. Punt 6. Voorstel van I>. en W. naar aanleiding van een adres van A. A. Sprenger om dezen opnieuw concessie to verleenen tot 1909 voor dc zweminrichting in het Noorder Buiten Spaarne en hem jaarlijks eene subsidie van f 550 te verleenen, nrwts de inrichting op zekere tijden voor het publiek gratis geopend is. Do Comm. van financ. adviseert gunstig, doch wi! in de voorwaarde, wat de gratis-openstelling be treft eenige veranderingen brengen. Bij dit voorstel wordt ook behandeld hetadres van de firma Droste en Co., om. ten einde de boorden van liet Spaarne zooveel mogelijk voor de uitbreiding der industrie to be stemmen, de concessie niet toe te staan ten minste niet op de tegen woo t digo plaats; benevens een adres van den heer fh. Kjgee in gelijken geest. Na uitvoerige bespreking wordt met 15 tegen 10 stemmen besloten conform het voorstel van B. en W. gewijzigd naar een amendement van den heer Willink, om <le consessie te doen eindigen 31 Dec. 1906. Het adres van de firma Droste en Co. en dat van den heer Figee wordt dus van dc hand gewezen- Punt 7. Voorstel van B. en W. obi aan J. Gerritsz Jr. vergunning te verleenen tot het oprichten van berghokken op oen per ceel aan de Rozenstraat- Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten, met bijvoeging van de bepaling, dat de hokken moeten worden geplaatst op M. afstands van bet hek. Punt 8. Adres van den heer J.ii.v.Schaick, waarbij vergunning wordt gevraagd oin zijn perceel Paarlaarsteeg no. 10 te ver bouwen, zoodat de gevel eene grootere hoogte zal bekomen dan de bepalingen der Alg. Politieverordening toolaten Wordt goedgekeurd Punt 9. Adres van liet bestuur der kook school om eene jaarlijksche subsidie. li. eu W. herinneren in hun advies er aan, dat eenige jaren geleden een voorstel van B. en W.. om subsidie te verleenen is ver worpen en dat mitsdien bij hen bezwaar' bestaat thans opnieuw een voorstel te doen. Uit de discussie bleek, datdc Raad thans zeer gunstig over subsidie denkt Op voor stel van den heer Maearé verklaart' het Dagel. Bestuur ziel) bereid, in do volgende vergadering een voorstel te doen. Punt 10. Rapport van de Comm. van financ. om aan den eervol ontslagen hoofd commies J. Schouten te verleono» öon pen sioen van f1000 'sjaars met ingang van 1 Juli en bovendien eeno jöarbjksche toe lage van f800. Hiertoe wordt besloten. Punt II. Rapport va» de Comm. voorde tramplanren. Dit rapport in ons No. van 23 Juni medegedeeld, strekt om te ontwer pen een ceintuurbaan, die aldus /al loopen: aanvang oostelijke zijde van Stationsplein, den Jansweg, Jansstraat, Riviervischmarkt, Klokhuispleïn, Damstraat, Spaarne, Turf markt, Kampervest, Kleine Houtweg, Pa- viljoenslaan.Hazepaterslaan, Koninginneweg, Molenpad, Wilhelminastraat, Zijlvest, Kin- dorhuisvest, westelijke zijde van bot Kenau- park ea Rozenstraat, naar het westelijk gedeelte van het Stationsplein. Bij dit voorstel behoort oen adres van de heeren D. E. L. v. d. Arend en J. A. G. v. d. Steur om concessie voor de/.e eeintunr- tmmbaan met bovengrondsche geleiding. Nadat de Raad reeds besloten had do tramplannen heden wegens bet gevorderde uur niet te behandelen, zijn op verzoek van den heer Stolp de debatten daarover her opend e)) is besloten lo. Aan de heeren D. E. E. van den Arend en J. A. G. van der Steur in be ginsel concessie te verleenen voor de ontworpen eiectrische ceintuurbaan en dc tram naar Bloemendaal en 42o. af te wijzen de vijf andere aanvragen voor tramlijnen in de stad en naar Zand- voort, die bovendien nog aanhangig waren. Punt 12. Voordracht van B. en W. voor onderwijzeres tweede klas o aan de kos telooze school lett. B Mej. A. J- 11. W. Scheller, to IJ mui den. Mej M. G. A. Wever, te Lissorbrooki 1 Mej, J. Kwakemaak, te Haarlemmermeer, Benoemd wordt Mej Scheller, Punt 13. Foordracht van B. en W. voor onderwijzer aan de tweede Burgerschool: C. van der Werff, te Haarlem. P van der Meij, te Dokkum. H. E. liennink. te Deventer. Benoemd wordt de heer van der Werff. Punt 14. Verslag van den opzichter van de gasverlichting over de maand Mei j 1. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de Raad hierna, na de gebruikelijke rondvraag, 5 uur uiteen. Voor liet akte-examen gymnastiek: M. O. zijn Dinsdag: alhier geëxami neerd 4 caud. Afgewezen 2. Geslaagd de heeren Ij. v. d. Wetering, van Kampen en J. Rang, van 's-Graven- hage. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Verkiezing Tweede Kamer. De heer Pyttcrsen is met 52 van de 62 stemmen door de Liberale Kiesverceniring te Leeuwarden can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer. pro' de i hebben heden goedgekeurd do veror dening op de prostitutie, twee weken geleden door den gemeenteraad to Amsterdam aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3