Het 2e Magazijn en 111 Groote Houtstraat 111. Wordt gevestigd DOORNEKAMP zinnige uit Londen via Queenboro naar ons land terugkeereude dicht aan onze kust over Boord is gespron gen, zonder te zijn opgemerkt. Vervolg Stadsnieuws Aanbesteding Duinwater leiding. Hedennamiddag werd alhier door B. en W. aanbesteéfl Bestek no. G. Het leggen van Buisleidingen en zinkers het stellen van afsluiters en brandkranen en eenige verdere werken. G. D. van Doorn, Haarlem f 110600 V. d. Honert en Punt, Amsterdam119630 F. Klein, Dordrecht 94800 A. Visser, Haarlem 97200 J. v. Noordenne en v. Ven- deloo, Velsen1065S0 G. Zwitsel, Den Haag 103925 C. de Ruijter, Leiden 97300 H. L. van ZijlZand- voort108500 De gunning heeft a.s. Dinsdag des namiddags te 2 uur plaats. Orgelconcert. Bij het orgelconcert van heden namiddag verleende hare medewer king Mej. A. M. de Jong van Den Haag;. Zij bracht ten gehoore de aria „Vergiss mein nicht" van Bacii en de aria „Panis Angel icus" van C. Franck, Naar men ons mededeelde, veldeed de zangeres zeer. Middel tegen oorwormen. Op ons verzoek om een middel tegen oorwurmen heeft een onzer lezeressen (tc oordeelen naar de hand zal het geen lezer zijn), ons medege deeld, dat zij daartoe slaapbollen ge bruikt, daarin gaten maakt, er suiker in strooit en ze ophangt aan de zol dering. De oorwurmen kruipen er dan in, kunnen don terugleg niet vinden (de stomme dierenen worden door onze lezeres in warm water, twee of driemaal 's weeks uit de slaapbollen geschud. Hoe de oorwermen allemaal aan de zoldering komen, hooren we er niet bijwe vermoeden, dat onze lezeres daarvoor een laddertje klaarzet en de beestjes die niet goed klimmen kunnen, met eigen zachte hand er bovenop helpt, opdat ze hunne wan deling naar de noodlottige slaapbol len behoorlyk ten einde kunnen brengen. Intusscben, zoo'n beetje Münch- hausen is wel aardig, maar helpt de menschen niet, die last van oor wormen liebben. Liever vermelden we dus de mededeeling van een andere geabonneerde, die den raad geeft, het eens met sprenkelen van verdunden, ruwen carbol te beproe ven of anders eens na te gaan, of insectenpoeder op bloemen (waar veel van deze dieren op zitten) iets baten zou. Men kan bet ook probeeren met tabakswater of bloem van zwavel. Een derde lezer zendt ons de na volgende beschouwing. Het onder dezen naam bekend in sect houdt het meest van zoete vruch ten, maar ook kan het lastig worden door 't vernielen van sierbloemen. In Juni en Juli zijn ze lang niet zeldzaam, want in April zijn de eieren gelegd. Om ze te vangen, moet men ge bruik maken van hunne gewoonte om des daags na de nachtelijke roof tochten zich in nauwe openingen enz. te verbergen. Men legge op de plaatsen, waar ze voorkomen holle voorwerpen, als: rietstengels, stukken vlierhout, stuk ken stengels van zonnebloemen, des noods papierrolletjes. Tegen den mor gen kruipen ze hier in en men kan ze over dag gemakkelijk dooden, het gemakkelijkst, door kokend water. Zooveel schijnt wel zeker, dat er geen middel is, om de ongenietbare beesten eens by hoopen tegelijk op te ruimen. Men moet een van boven genoemde middeltjes maar eens pro beeren en de dieren, die dan nog in leven blijven, maar met den zomer op den koop toe nemen. Een feestavond. De vergadering, die gisterenavond de afdeeling Haarlem "van de Ned. Ver. van Oud-stryders der land- en zeemacht „Het Vaderland getrouw" hield, was een ware feestavond. Het gold liet brengen van hulde Mevr. Kempers, die in Indië veel voor de militairen heeft gedaan, inzonderheid bij de Lomboksche onlusten en daar door de soldaten als het ware op de handen gedragen werd. Zij heet de „moeder"" der soldaten. Als vrouw van een kapitein deed zij alles voor de minderen. Nu zij eenige weken geleden in ons land is gekomen, be sloot de afd. Haarlem van „het Va derland getrouw" haar te huldigen. Die huldebetooging was grootsch, om de geestdrift," die bij al de aan wezigen voor Mevr. Kempers heerseh- te. Zij is een engel, hoorden wij deze en gene zeggen. Door be- stuurderen eii hoofdbestuur van Den Haag werden kapitein Kempers en zijne eclitgenoote afgehaald, en bij bet binnentreden der zaal door den pen ningmeester P. A. Bleumink welkom gelieeten. Het achtjarig dochtertje van dezen bood Mevr. Kemper een fraaie bouquet aan. Nadat daarna de president, de heer G. van den Bergde lieer en me vrouw Kempers voor hunne tegen woordigheid had bedankt, kreeg de lieer Beelcinlc, president van het hoofd bestuur, het woord. Het was hem eeu groot genoegen, zeide spr., den heer en mevr. Kempers in deze vergadering welkom te hee- ten. Voorts'bracht hij in herinnering de vele diensten en weldaden die mevrouw Kempers aan de soldaten van het Ned. Ind. leger had bewezen, zoodat men baar met recht de „moe der" der soldaten van dat leger noemde. Hij wenschte, dat zij eu bare hoog geachte familie, onder Godes zegen de welverdiende rust hier met ge zondheid mocht genieten en dat zij. wat zij in Indië voor de soldaten was geweest, hier in het moederland voor de vcreeniging „Het Vaderland getrouw" mocht wezen, inzonderheid voor het weduwen- cn weezenfonds. Mevr. Kempersdie nu zelve li et- woord kréég, dankte voor de haar bewezen eer'en deelde een en ander uit baar leven mede, ook wat zij voor de militairen in Indië had gedaan'en voor de nagelaten betrekkingen van hen. die op het veld van eer waren ge sneuveld. Als haar symbool van het geloof gaf zij op: lo Bemint God boven alles; 2e Eerbied voor de ko ninginnen; 3e Eerbied voor uw min deren; 4e Volbrengt uw plicht en liefde voor de Nederlandsche vlag. Zij verzocht ten slotte als lid der Vcreeniging' te worden opgenomen. Met applaus werd deze" toespraak bekroond. De heer Beelcinlc sprak tot Mevr. Kempers een woord van dank voor bet gesprokene en benoemde haar en haar eclitgenoote tot eereleden der Vereenig ing. Hiermede was de ver gadering geëindigd. De afdeeling Haarlem van „het Va derland getrouw" heeft nu reeds meer dan 50 'leden en meer dan 30 dona teurs. Zij ondervindt dus wel belang stelling. Op de Nationale tentoonstelling van Postduiven (broed 1897) tc Rotterdam, behaalde de heer P. J. van Daalen, alhier een 3den prijs in de categorie Vale doffers en de lieer D. Kuiper een 3den prijs in de Categorie Blauw Kras duiven. Aanbesteding. Van wege bet Ministerie van Wa terstaat Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het verbreeden van het Noordzee kanaal in de bocht bij Buitenhuizen. Raming f 45000. Van de 4 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was het laagst dat van A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor de som van f36800. Te 's Gravenhage zyn Dinsdag twee jongens, van 13 en 14 jaar, aange houden, die uit de ouderlijke woning alhier waren weggeloopen. Voor het Akte-examen gymnastiek M. O. zijn Woensdag alhier geëxa mineerd 4 cand. Afgewezen 3. Geslaagd de heer A. A. Meilink, van Rotterdam. Morgen Vrijdag zal de Perzische gezant mot gevolg in Haarlem ver toeven cn o. a. écu bezoek brengen aan de typografische inrichting van <le heoren Joh. Enschedé Zonen. Officiers-examen. Heden werd de uitslag bekend van de examens, afgenomen aan de cadets van bet oudste studiejaar der Kon. Militaire Academie, gedetacheerd aan de Militaire School alhier. Infanterie hier ie lande: Geslaagd R. E. Heyting, (is echter wegens lichaamsgebreken voor den dienst afgekeurd), M. C. R. van Gameren. H. P. van der Ham van Hcyst, H. van Wely. P. E. Hajenius. Caval. hier te lande: Geslaagd 3f D. Nienaber. J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstad. Infanterie Ned. IndiëGeslaagd H. P. de Bruyn, L. J. Rynbende, T. van der Zee. F. P. A. van Gheel G ildemeester, F. J. C. A. Boele,jhr. H. C. Goltman. Van 16 Juli tot 5 Augustus zul len echter de cadets hier ter stede blijven voor practische oefeningen. Bloemendaal. Vergadering van den Gemeenteraad van Bloemendaal, op Donderdag- den 15en Juli 1S97, des namiddags ten 71 >2 ure. Zandvoort. Tot lid van den Gemeenteraad is herkozen do beer O. Draijer Jr. en gekozen de heer D. Driehuijzen. Aangekomen vreemdelingen Mej G. Bakker. Amsterdam, villa Maria Fam Scheltema. Amsterdam, 10 pers.' villa Eveline. Mevr. de wed Kehrer, Amsterdam, villa Eveline. F. Huïdekoper. Amsterdam, villa Eveline. Mevr. W. M. WarmelinkAnkersmit, 3 pers., Nijmegen, lloogevveg E -0. Fam Ter KuileWillink, Enschedé, 6 persHoogeweg E 13. Mevr. E. Brog en fam., Amsterdam, 5 persidem. i Fam. W. P. Ingenegeren. Utrecht, 13 pers., villa Henri. Fam. J. Roodenburch, Amsterdam. 9 persvilla Bertha. Fam. Dr W. A. Boekelman, Utrecht, 5 persvilla Loui-e. H. Figee. Haarlem. 11 pers. villa Licht toren. 11 Meltzer, Amsterdam, 10 pers., villa Austria. V. Plate. Amsterdam, 9 persvilla Erin H. M. de Knijper, Rotterdam, 6 pers., Hotel d'Orange. L. Gompertz. Amsterd. A. Kessier, Keulen, v Pers Overzicht. De zaak van Meerenberg. Dat de procureur-generaal bij het Hof te Amsterdam vernietiging heeft gevraagd van het vonnis der Haar- lemsche rechtbank en vrijspraak der Meerenbergscbe verpleegster, mej. E. J. Steen, van schuld aan den dood der door haar in 't bad gebrachte pa tiënte, geeft het Hbld. aanleiding tot de volgende opmerking Dit requisitoir zal na 't geen uit liet getuigenverhoor van Dinsdag aan 't licht is gekomen, zeker algeraeene voldoening wekken. Tevens echter zal men blijven vra gen Wie draagt nu wél de schuld van het gebeurde? Zoowel de procureur-generaal als de verdediger verklaren dat de schuld niet ligt by den verpleegster en ook niet bij den directeur, daar geen van beiden iets afwisten van de veran dering in den watertoevoer waardoor het ongeluk is veroorzaakt. Hieruit blijkt dus dat wij destijds gelijk hadden toen wij het oordeel van jonkvrouw De Bosch Kemper voorbarig achtten, die beweerde dat nu gebleken was, hoe verkeerd het is om jeugdige verpleegsters aan te stellen. Het gebeurde had, gelijk nu ten duidelijkste aan het licht is ge komen, evengoed een andere verpleeg ster kunnen overkomen. Maar tevens is in de behandeling voor het Hof het antwoord te vinden op de vraag die zoowel het O.M. als de verdediger niet hebben aangeroerd: Aan wie de schuld In Meerenbei'g immers is het uit voerend gezag verdeeld tusschen di recteur, administrateur eu architect. Geen van allen, dus ook niet de ar chitect, kan definitieve wijzigingen aanbrengen zonder goedkeuring van de Commissie van toezicht. De archi tect heeft dus slechts met medeweten der C. v. T. de wijziging in de con structie der waterbuizen kunnen aan brengen. Had nu niet do C. v. T. van de wijziging mededeeling behoo- ren te doen aan den directeur Of wist ook zij niets van de veran dering? Dan hapert er toch wel wat aan liet toezicht. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Het nieuw ministerie. Men seint ons uit den Haag, dat volgons geruchten een kabinetRoëll gereed is zonder de heeren van Hou ten en van der Kaay en met behoud der heeren Sprenger van Eijk en Bergsma. Kamerverkiezing. In eene vergadering der Radicale Vereeniging in district IX te Amster dam is tot caudidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer ge steld de heer mr. A. Kerdyk. Het spoorwegongeluk in Denemarken. Het vreeselykste spoorwegon geluk waardoor Denemarken ooit getroffen is, had Zondagnacht plaats, tegen half twaalf, bij het station 1 jentofte. Dit station ligt dicht bij Kopenhagen, slechts op 8 kilometer afstand ongeveer, aan den noorderspoorweg, waar \s zomers bijna altijd, en op Zondagen vooral, groote drukte is van personen die uitstapjes maken in den omtrek. Het was, na verscheiden koude en regenachtige dagen, heerlijk, mooi weer, en de stroom der pleizierreizigers was er te grooter om. Op zulk een zomersclien zondagmiddag loopen er veel extra- treinen in beide richtingen tusschen Kopenhagen en Helsingör, en als de tijdstippen van vertrek en aankomst daarbij niet stipt in acht genomen worden, kan er licht een ongeluk ge beuren. Gelukkig doet het Dcensche trein personeel over het algemeen voor beeldig goed zyn werk, cn maar zeer zelden komt het voor, dat niet alles volgens het programma uitstekend marcheert. Maar Zondagnacht is, hoe weet men nog niet, een extratrein, die uit Hclsingür naar Kopenhagen liep en te Gjentofte niet moest. stop pen, op een personentrein geloopen die aan het station stilstond. Men zegt dat de machinist, die niet wist dat de voorafgaande personentrein te laat was, de seinen van het station eerst gezien hcefttoen remmen niet meer hielp. De schok was zoo hevig, dat de locomotief den laatsten wagen van den stilstaanden trein geheel ver brijzelde en in den voorlaatsten wagen bleef steken. Deze wagen was er een met imperiale. De overige wagens werden op elkaar geschoven, een paar vielen om, en in dezen verschrikkelij- ken chaos, tusschen de overblijfselen van de vernielde wagens in, lagen meer dan honderd dooden en zwaar gewonden. De inspecteur van hot materieel, Stoekfleth, die vlak bij het station Gjentofte woont, was dadelijk na het ongeluk op de plaats van de ramp en nam de leiding van het reddings werk op zich. Hij liet seinen naai de inspectie-bureaux te Kopenhagen, en naar het centraalstation aldaar om hulptreineu, verbandstukken en ge neeskundigen. Te Kopenhagen werd dadelijk naar de doctoren getelefo neerd, en om half éen ging een extra- trein met vier geneesheeren op weg naar Gjentofte. Ook werd aan dë hospitalen te Kopenhagen telefonisch bericht gezonden dat zy dien nacht 100 bedden gereed moesten houden. Te half twee vertrok de eerste trein met dooden en gewonden uit Gjentofte naar de hoofdstad. Het was een treurige rit, die wagens, vol dood en smarten, heel langzaam over de rails glijdend. Een uur duurde het voor het kleine traject afgelegd was. Aan het station hadden zich by de aankomst van den trein een dozijn geneeskundigen ver Tomül/l ilir. nnmirlrlolHilr rlr> lf>min<9< openden en de ongelukkigen begonnen te onderzoeken. In elke coupe was een huzaar uit dc kazerne te Gjentofte meegereisd om de wacht tc houden. Verscheiden zwaar gewonden zijn gedurende die korte rit, in weerwil va alle voorzorgsmaatregelen, over leden. In de wagens was het een gruwelijk schouwspel. Alle beschik bare ambulancewagens waren op bet stationsplein bijeengebracht en zoo konden de gekwetsten dadelijk na j bet eerste onderzoek over de drie hospitalen verdeeld worden; een aan- tal personen die minder ernstige won- 1 den bekomen hadden werden naar huis gezonden. Met een lateren trein, die om half vier te Kopenhagen aankwam, wer den 30 dooden cn 12 gekwetsten ge transporteerd. Het personeel der am bulance-treinen verhaalde dat men tot op het tydstip waarop de eerste trein Gjentofte verliet, 40 lijken onder j de wagens uitgehaald had, maar dat, Ivoor zoover men zien kon. er nog minstens evenveel hier en daar ver spreid lagen. Dat was overdrevenvolgens dc ambtelijke opgaven bedraagt het aan tal dooden 33, het aantal" zwaarge wonden 84. Een groot aantal spoor wegwerklieden en militairen «ringda- delijk aan het werk om de lijn vrij te maken eu de vaak onherkenbare menschelyke overblijfselen bijeen te brengen. Wie de personen waren die by deze vreeselyke ramp om bet leven gekomen of zwaar gekwetst waren, wist men geruim en tijd nog slechts by benaderingalleen was spoedig bekend dat de jonge, talentvolle schrijver Soph us Michaëlis, die juist Maandag op reis zou gaan naar Hol land en België met zijne vrouw tot de zwaargekwetsten behoorde. Bevallen: 10 Juli. Groothof!— Hutnmc, d. Den Haag. 11. Yreede— Doeksen, levcnl. z. Dalfsen. 12. A.S. IJsvoogel— I uikey, z., Amsterdam. E. Winkler— LangcvcUl. z., Texel. M. T. J. Catninan—Van der Leeden, d. Driel. Engelberts—Dyserinck, z. Arnhem. Berman—Willink, z. Scha- geu. 13 H. Du veen—Adel aar, z. Am sterdam. C. J. Pieters—Callenfels, z. Haren. Echtgen. van J. J. Wurster, z. Amsterdam. 14. H. C. L. Dijk Perk. z. Heelsum. Overleden: 29 Juni. H. L. A. Albers—Op den Oort, 59j.Zutphen. 10 Juli, H. Bungenaar, 73 j. Amster dam. Jongste kind van A. van Kat wijk, 7'/a md. Amsterdam. 11. A. C. Pol. jd., 81 j. Amsterdam. 13. U. V. Polman, 71 lloorn. POSTERIJEN. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende dc 2e helft der maand Juni 1897. V. Warenburg, H. Ross, Ross, Hofsteede, M. Ruiter cn G. 11. Broek- huijs. allen te Amsterdam. J. Kroel' eu P. v. d. Meer, beiden te 's Gra venhage. Rood, YV v. d. Pluim, Pee reboom, Mok en J. Pater allen te Haarlem. M. L. L. Schell. Roermond. H. van "Walen, Rotterdam. J. Bec ker, Yan Spaarndam. Gunning, 's Gravenhage. Brief leaarten. P. Buschgcns, Alkmaar. M. Hof man, Mr. A. J. Hcshuijsen, N. d. Hont, G. Mirandolle cn E. Reuter, allen té Amsterdam. Breijer, Rotterdam. Buitenland. Erlanger cn Zonen, Keulen, J. I Metten en A. Kok, beiden te Londen. MARKTNIEUWS. Haarlem14 Juli 1897. Op de kaasmarkt alhier zyn aan gevoerd en verkocht 60 stapels, uit makende 8436 kazen, wegende 15720 Kilogrammen. Hoogste prijs per 50 K. G. f23.50 Op de veemarkt alhier zijn aange voerd 4 Koeien f 160a f 1.10 32 X. Kalveren f 13,;i 7.34 Schapen f 15.— all.— 11 Lamme ren f 5.— if—. Amsterdam, 12 .Juli. Ter Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt339 runderen, vette le qualiteit ('0,64 a f 0,—2e qual. f 0,56, 3e qual. f0,50, 4e qual. 0,— per Kg.. 160 melk- cn kalf koeien f 90 a f 180 per stuk, vette kal veren le qual. f 0,—, 2e qual. f 0,—, 3e qual. 10.— per Kg.. 1 graskal veren f 0,— a 10,—. 59 nuchterea kalveren f7 afl(i, 15 schapen f a f 3S lammeren f 0 a f 0, 583 vette varkens 84 a 37 ct. beiden per Kg., 0 biggen fO,— a f0,—Opaar den f 0,—, "veulen f 0,—. Petroleum-bericht van P. G. C. Cal koen, makelaars, Amsterdam, 10 Juli. De Amerikaansche Pctroleum-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 6. 6.—, 6.—. 6—.6. 6.— ct. por gallon. Philadelphia 5.95, 5.95, 5.95. 5.95, 5.95, 5.95 Ct. p. gall. Ruwe Olie 80—, 8082—, S2— 80—, 80— c. p. vat. De totale uitvoer uit alle havens van Noord-Amerika bedroeg van 1 Januari tot 26 Juni: 1897 1896 10,401,900 vaien. 9,836,800 vaten. Amerikaansche Disponibel'8,10 Cons. Levering Sept. Dec. 7,25 Entr. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Borneovan Java naar Rotterdam, vertrok 14 Juli vau Port-Said. Het stoomschip Smeroe, van Java, passeerde 15 Juli Eastbourne en werd 's nachts te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Burgemeester den Texvan Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juli van Genua. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, ver trok 14 Juli van Suez. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 14 Juli Ouessant. Het stoomschip Primes Sophie, vertrok 14 Juli van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Soenda, arriveerde 14 .Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Amsterdamvan de Holland Amerika Lijn, vertrok 14 Juli van Rotterdam naar Newyork. Familieberichten. TELEGRAMMEN, LONDEN. 15 Juli. (Reuter). Aan de Times wordt uit Athene gemold, dat liet bericht van de verwonding van Engelschc soldaten in de botsing met de Baski-bazouks te Kandia ongegrond is. PRETORIA, 15 Juli. (Havas) De Uitvoerende Raad nam lieden alle voorstellen aan van Danys van het Instituut-Pasteur betreffende de vee pest. Een gehcele veterinaire dienst zal ingericht worden voordat Danys naar Frankrijk terugkeert. Getrouwd12 JulLC.A.A.J. Greebe en J. van Binsbergen. Leeuwarden. 13. G. J. Colder en R. G. Marmel- stein. Den Helder. S. R. J. Onnen en A. C. J. H. van Doorn. Hoorn. .J. A. van den Broecke en E. W. Milo. Den Haag. 14. C. W". Hoffmann zameld, die onmiddellijk deljcoupé's en C. M. Gcrdes, Groningen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 15 Juli. A. Govers eu G. J. Hessels. Th. A. J. Sebus cn A. C. A. Guthschmidt, A. E. YV. H. Kammer en M. J. E. Nobels. J. J. C. Sarlet en J. Pander. W. A. de Klijn en A. M. E. Deppe. A. Win kler en A. v. Blaaderen. D. Drost en J. C. de Graaff. H. J. van Gelderen en G. E. Prosée. Getrouwd: 15 Juli. H. G. Andrea eu A, C. Yorhagen. H. Hulshof en M. C. de Vries. G H. Goode enH. C. A. Traksel. A. G. H. v. Hoogen- lmyze en H. C. Bervoets. J. P. v. d. Berg en A. C. Boon. Bevallen: 14 Juli. M. Breems— Philippo z. J. E. Stoelman—Lem z. en d. D. Sweerts—Franken d. Overleden13 Juli. J. G. M. Par don 4 m. d. Kerkhofstraat. 14. C. Lampe 15 m. z. Scheepm.dyk. "W. Nieuwen'iuis 2 m. d. K. Spaarne.R. Stringer 2 m. z. K. Hofstraat. J. Tol 42 j. Haarl .liedestraat.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3