Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De slag van Hohenfriedberg fcae Jaargang. laandag 19 Juli 1897, No. 4398 HAARLEMS DAttBLAD AS01Sr2sTEnVCEIiSrTSFHvIJ"S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummersj0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 „de omstreken en franco per post 0.37A/2 Directeur-Uitgever ADVEBTBlsTTIBir: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon-,en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Püblicité Elrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem, is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75. elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaaL Sandpourt en Schoten, I'. v. d. RAADT, Sandpourt; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Velsen, ~W. J. RUIJTER; IJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Politiek Overzicht. Uit Athene wordt gemeld, dat de Kuropecschc mogendheden de door Griekenland aan Turkije te betalen oorlogsschatting hebben bepaald op 4 milloen turksche ponden (50 mil- lioen francs). Tevens hebben de mogendheden be sloten dat Griekenland en Turkije on middellijk de quaestie der capitulatie moeten regelen, nu volgens dit zelfde bericht—die der grenzen reeds is beslist. Wanneer dit laatste werkelijk juist is, dan is zeer zeker reeds een groote stap naar den vrede gedaan.. Nu het rapport der Zuid-Afrikaim- sche commissie is verschenen, kan alleen van den tekst nog worden ver meld, dat de commissie" Rhodes nog krachtiger brandmerkt dan reeds ge meld was dat zij deed. Immers con stateert de commissie, de overtuiging te hebben, dat de door Rhodes ach tergehouden dcpeches niets compro- mitteerends voor Chamberlain of het ministerie van koloniën hadden, en liet achterhouden alleen geschied is om den bestaanden indruk van het tegendeel te bestendigen. Rhodes, zegt de commissie, zóu de depeches onge twijfeld hebben overgelegd, indien de inhoud had kunnen strekken om zijne schuld en zijne verantwoordelijkheid te verminderen. De Daily News en ook andere bla den doen opmerken, dat deze beschul diging hierop neerkomt, dat Rhodes ook chantage zou gepleegd hebben. De Daily News erkent dat Rhodes, Harris en Flora Shaw behooren te recht te staan, en indien de nieuwe beschuldiging der commissie kan wor den bewezen, dan moet Rhodes wor den gestraft met verlies van zijn lid maatschap van den privy council. Minister Balfour heeft in het engel- sche Lagerhuis Vrijdag meegedeeld dat de regeering alle aandacht schenkt aan de zaak van het toekomstig be stuur der landen die onder beheer der Chartered Company staan, en met het oog hierop zoowel de directie der Company als de autoriteiten van de Kaap zal raadplegen. Een telegram uit Pretoria bericht dat de Volksraad met 15 tegen 9 stemmen de wijziging heeft aangeno men in het wetsontwerp op de uit zetting van ongewenschte vreemde lingen, door welke wijziging vreem delingen eerst verbannen kunnen worden, wanneer zij in verhoor ge nomen en schuldig bevonden zijn. Haar korte dankbetuigingstelegram aan het Engelsche volk tijdens hare jubileumfeesten heeft koningin Vic toria nu doen volgen door een treffend schrijven aan al de volkeren van haar rijk, waarin zij uit de diepte des harten dank betuigt voor de aanhan kelijkheid haar by haar jubileum be toond. Zy dankt God in staat te zijn een deel van hare plichten over te doen waar het leven nog voortduurt. Zou deze laatste zin bedoelen een ant woord te zijn op het gerucht, hetwelk over haar troonsafstand heeft ge- loopen. De franschè Kamer heeft Vrijdag beraadslaagd over bet ontwerp voor de heffing van '98 van de vier directe belastingen. Cavaignac heeft de voor- deelen van zijm tegenvoorstel tot het heffen van een inkomstenbelasting uiteengezet, welk tegenvoorstel door minister Coehery is bestreden. Méline is hierby ook in het vuur gekomen, en heeft uiteengezet hoe het plan van Cavaignac het doen van verklaringen omtrent het vermogen zou meebren gen, wat tegen den zin der belas tingschuldigen is. De regeering verwerpt dit voorstel, omdat liet in stryd is met hare staat kunde. Nam de Kamer het aan, de regeering zou haar op dien weg niet meer kunnen volgen. De eerste paragraaf van Cavaig- nac's tegenvoorstel is hierop met 282 tegen 219 stemmen verworpen. Volgens telegrammen uit Londen te Washington, duren de onderhan delingen over de Beringzee-quaestie voort. Men venvacht daar dat er in het najaar een conferentie van En gelsche en Amerikaansche experts te Londen zal byceen komen, om over eenige punten van geschil nader te onderhandelen. Amerikaansche bladen blijken het stuk van Sherman en den toon waar op hij over Engeland spreekt nog scherper te laken dan de Engelsche pers heeft gedaan. Volgens de Herald echter heeft Sherman in latere, aan de Engelsche regeering gerichte nota's een nog krassere» toon aangeslagen dan in het gepubliceerde stuk. In tusschcn meldt de Times, dat de ka pitein van een robbenvisehvaartuig uit Canada in de Japansche wateren robben heeft gevangen, door de Ame rikanen in oorspronkelijke broedplaat sen gemerkt. Dit vernietigt den Ame- rikaanschen eiseh, dat zoodanige rob ben uitsluitend Amerikaansche eigen dom zouden zijn. De Times verneemt uit Buenos Ayres dat de opstandelingen van Uruguay voordeden behaald hebben. De ziektetoestanden te Rio Janeiro moeten verergeren. De Braziliaansche regeefing stuit op toenemend verzet STADS N B E U W S. eerste en tweede Pagina. Haarlem. 17 Juli 1897. School voor Kunstnijverheid. De tentoonstelling op de School voor Kunstnijverheid alhier zal Zondag a. s. nog geopend en voor belangstel lenden kosteloos te bezichtigen zijn. De zeer uitgebreide collectie teeke- ningen en werkstukken, die thans tentoongesteld is, geeft een ruim over zicht van hetgeen over liet alge meen op de school word geleerdvan de eenvoudige teckeningen der lagere klasse af tot de meer samengestelde werkstukkenschilderstudies en or- nementale samenstellingen kan men alles geleidelijk vervolgen en zich overtuigen van het ernstig streven, dat bij eiken tak van het onderwijs in het oog word gehouden. Bij een bezoek aan deze tentoon stelling kan men tevens de ruim en goed verlichte schoollokalen in oogen- schouw nemen, die onlangs in ge bruik werden genomen, en zeer goed aan de belofte voldoen. Museum vau Kunstnijverheid- Voor het laatst zullen in het Museum van Kunstnijverheid de prachtige drukwerken, die door wijlen William Morris, don Engelsclien drukker, wor den vervaardigd, tentoongesteld zijn; tevens zal de schoone verzameling Miniatuurenkleine geschilderde portretten uit verschillende tijdper ken, nog te zien zyn. Deze beide ver zamelingen, die vele belangstellenden niet alleen uit Haarlem maar ook uit andere plaatsen tot een bezoek uit lokten, zullen weldra uit de Spaarne- stad verdwijnen, waardoor men in 't vervolg de gelegenheid zal missen, dergelijke kunstproducten alhier in oogensbhouw te nemen. Volksbond. De afd. Haarlem van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, ver gaderde Vrijdagavond in de bovenzaal der Korenbeurs, ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering, die 8 Sept. zal worden gehouden te Amsterdam. Onder do verschillende punten komt voor een voorstel van Alkmaar, dat het Hoofdbestuur wederom een plaat zal uitgeven, waarop op aanschouwe lijke wijze de ellende is voorgesteld, ontstaan door het drankmisbruik. Blijkens de toelichting is het Hoofd bestuur biertoe wel genegen. De afdeeling Haarlem eveneens. Toch werd er op gewezen, dat bij de keuze van de voorstelling met groote om zichtigheid moet worden te werk ge gaan, "daar de tweede plaats door den Volksbond uitgegeven ..Het kind van den tapper'', ten onrechte de verant woordelijkheid voor het kwaad legt op iemand, (namelijk het kind) dat daaraan part noch deel heeft. Door den voorzitter, den lieer A. van der Voort Azn., werden een twee tal ontwerpen geschetst, terwijl de heer J. J. Francken de aandacht vestigde op de bekende schilderij van Israels, waarin drie mannen (zeelui of vissclicrs) zitten te drinken en te spelen, terwijl de huisvrouw in een hoek aardappelen schilt on stil voor zich heen schreit. Een voorstel van Utrecht, om de bijdrage aan het Hoofdbestuur te verminderen, opdat de afdeelingen zeiven over wat meer middelen kun nen beschikken, lokte nogal debat uit- De penningmeester der afdeeling. de heer A. C. de Koek, stemde met dat denkbeeld in en betoogde dat de uit gaven van het Hoofdbestuur zeerwel terug te brengen zonden zijn tot een geringer bedrag, wanneer men zich wat beperkte o.a. in het doen ver vaardigen en rondzenden van allerlei drukwerken. Verschillende sprekers waren van een andere meening. TeD slotte werd besloten den afgevaardig den ter algemeene vergadering een imperatief mandaat te geven tothet doen van een voorstel, om eene Com missie te benoemen, die over dit voor stel van Utrecht rapport zal hebben uit te brengen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden daarop benoemd de heeren Mr. H. Pb. 't Hooft, W. D. Nolting, G. .1. Hcenk, J. .1. Fran cken en J. C. Peereboom. Spectacle-Concert. Het spectacle-coDcert, dat gedu rende de kermis in de Sociëteit Ver eeniging wordt gegeven, wordt dit jaar bezorgd door den heer Frits van Haarlem. Woensdag en Zondag worden er matinées gegeven; soirécs voor de leden op Maandag, Dinsdag, Woens dag, Zaterdag en Zondag eu avond voorstellingen voor het publiek (tegen 50 cents per persoon) op Donderdag, Vrijdag en den laatsten Maandag van de kermis. Vrijdag zijn ten nadeele van twee schil dersknechts werkzaam in de Sla gerspoort aan de Kruisstraat uitko mende aan de Lange Margaretha- straat hunne beide jassen ontvreemd, die zij aldaar hadden opgehangen. In een der jassen bevond zich cenig schildergereedschap. Naar wij vernemen komt de Koning van Siam in het begin van de maand September hier en zal dan o. a. een bezoek brengen aan de haven te IJmui den en de "nieuwe, door clectrieiteifc bewogen, sluizen bezichtigen. De „waarnemend directeur-gene raal der zwarte recherche", IJ. J. Eilersheeft Vrijdag niet voldaan aan de dagvaarding van den rechter van instructie, om voor hem te ver schijnen. Hij zou nu vandaag met. den sterken arm \voor den rechter van instructie worden gebracht. De heer E. P. H. M. Byleveld, door de christelijk historischen can- didaat gesteld voor de Staten in het district Haarlem, heeft verklaard in geen geval in aanmerking te willen komen. Nader vernemen wij nog, dat het Porzisch gezantschap op het Koloniaal Museum o. a. bezichtigde de Indische nijverheid, waaronder sarongs gamalangs. Verder een blad van een tafel uit een stuk van circa 2 M. middellijn. Vooral over het laatste betuigde liet gezantschap zijn ver wouden ng. Bij het heengaan van het Museum sprak de gezant tot den heer Vau Eedcn: „Je suis enchanté de vous revoir. Je suis bien reconnais sant de votre bienvaillance." Te 43[i uur verliet de ambassadeur de woning van den Commissaris der Koningin in deze provincie, en werd by zyn vertrek uitgeleide gedaan door den burgemeester. In een vorig nummer hebben wij reeds melding gemaakt van een avond feest, dat de heer Reints den 24sten dezer, bij voldoende deelneming, zal geven in de daartoe afgesloten ver sierde Passage. Dit avondfeest zal aanvangen met een concert door bekende solisten en worden besloten met een bal onder leiding van den heer Martin. Te 12.20 vertrekt een extra-trein naar Haarlem. Uitnoodigiugslystén voor deelneming zijn in circulatie gebracht. BB NN EN LA ND- Uit de „Staats-Courant". Kon. Besluiten, Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht lot officier van gezondheid der 2e klasse, de burger- geneeskundige (arts) G. M. van der Wal. S. C. Tnymelaar benoemd tot bur gemeestor der gemeente Waddinxveen met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Aduard. In het college van curatoren der Ryks-universiteit te Leiden benoemd: tot voorzitter, het lid mr. C. Fock tot lid, mr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's-Graven- hage. Aan den officier van gezondheid der le klasse by de zeemacht W. H. C. G. Keyzer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Bevorderd tot officier van gezond heid der le kl.. de officier van gezond heid der 2de kl. P. L. van der Harst. De officier van gezondheid der 2e klasse J. J. F. M. Nooren, van het personeel van den geneeskundigen dienst dor landmacht, voor den tijd van twee jaren (de heen en terugreis daaronder begrepen) gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. H. M. la Chapelle, secretaris van den Raad van Ned.-Indië, benoemd tot lid der Algemeene Rekenkamer aldaar. Aan den op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen kolonel der infanterie van het leger in Ned.-lndië J. Bartelds, vergunning verleend tot het aannemen der deco ratie van officier der orde van den Witten Olifant, hom door den koning van Siam geschonken. Min. beschikkingen. Aan N. H. M. van Altena, te Utrecht, op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als tijdelijk adsistent aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht; aan A. T. Visser, tc Utrecht, op zyn ver zoek eervol ontslag verleend als lijde lijk amanuensis aan 's Rijks Veeart senijschool aldaar. Behalve dc vroeger benoemde leden van de plaatselijke commissie van toe zicht op de Rykslandbouwwintersehool te Groningen alsnog als zoodanig be noemd: R" Dojes, tc McedcnJ. Oost Elema, te MiddelstumJ. E. Siccama, te de Waarden; G. H. Pcsman, te Thesinge; H. D. Ebbens, te Nieuw- Beem. Werkstakende kellners. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur werd in het lokaal „Eens gezindheid" tc Amsterdam eene ver gadering gehouden van kellners, bij eengeroepen door den Ainsterdamschen. Kellnersbond en de vereeniging voor kellners „Ouzo Belangen." Aanleiding tot deze vergadering was de werkstaking onder de kell ners van het „Hotel du Commerce", waarover wy in een vorig nummer reeds eenige bijzonderheden mede deelden. Dc vergadering, geleid door den voorzitter van de vereeniging O. B., don heer J. Coblontz, was zeer druk bezocht. Allereerst voerde (le oudste kellner uit de „Commerce" het woord om de bekend geworden grieven eens nader toe te lichten. Ook word nog mede gedeeld, dat door de bestuurderen van de twee betrokken verccnigingen alles was gedaan om de quaestie in der minne te schikken, maar dat de heer Vernimmen, directeur van dc „Com merce", in geen schikking wilde tre den. Daarna voerde liet woord de ge wraakte vijfde kellner door uien de werkstaking was ontstaan. Hij ver klaarde zich zeer tevreden, iets wat eenig rumoer veroorzaakte. Na hem kwam aan het woord de kellner dien de heer Vernimmen wei gert weer in dienst, te nemen. Alles wat de vorige spreker ten voordeel» van den heer Vernimmen had gezegd, verklaarde hij onwaar, en er ontstond een zeer moeilijk tc volgen discussie. Van verschillende zijden werd hy die den lieer Vernimmen had verde digd, tegengesproken. Naar aanleiding van het reeds ge- gevene verslag in „De Echo", dat als zeer juist werd aangenomen, verklaar den verschillende sprekers dat uit alles duidelijk bleek, dat de heer Ver nimmen zeer onrechtvaardig tc werk ging. De verklaringen van den vijfden kelFner, die slechts een paar dagen in dc „Commerce" werkt, werden voor onwaar verklaard. Het resultaat van dc vergadering was dat besloten werd om de solidari teit onder de kellners te bevorderen en te trachten in geval van staking (le stakers te steunen. In elk geval zullen de vier stakers van de „Com merce" worden gesteund. Die „lieve" straatjeugd. Een inzender in liet Leidsche Dgbl. schryit Er werd Donderdagavond hier ter (Naar het Duitsch). 3) „Dat is te sterke tabak", zeide een grappenmaker, laat ons gaan eer er een tweede zending van komt." Zy gingen verder. Doen nog een tweede salvo werd gegeven, dat nog heeter was. „Wat te dol is, is te dol," sprak een grenadier, ter wijl hij zich bet zweet afwischte. Het eenige wat er op zat, was de vlucht, dacht hij. De koning nam drie versche bataljons en voerde ze met ware doodsverach ting tegen de vijandelijke kanonnen aan. Hy reed weder op den ouden schimmel van Pasawalk, rechtop, met het hoofd opgeheven en den stok naar de Oostem-ykers ge richt. Nu zagen hem ook de mannen van het Anspach- Bayreuth-regiment weder en hun hart sloeg feller. Dat was nog eens een man. Steeds trok de schimmel te midden "van den kruitdamp voorwaarts; als een held zat de jonge monarch op zijn rugmet gevelde bajo netten volgden de grenadiers. Geheele rijen werden door hoi vijandelijk vuur neergeveld. Zij bleven liggenwant :!e anderen moesten verder; de tijd om te betalen komt later wel. Teen zy bovenaan kwamen, waren (le drie bataljons tot een derde versmolten; de koning liet lien in ver snelden pas naar de batterijen gaan. Nog een salvo werd gegeven en de eene helft der troepen vielterwijl de andere helft vluchtte. „Ik zal by God dien duivel doodslaan." vloekte Otto Martin von Schwerin. Toen wendde hij zich tot zijnen adjudant. „Hier moeten wij toch ook een woordje meespreken." „Ja dat moeten wij," gaf de andere ten antwoord. Nu kwam een streng militair bevel: „Rijdt naar uw afdeelinsrschefhet regiment zal colonne formeeren twee afdeelingen in het front, vyf achterwaarts, vlug F Papatzy, de adjudant, draafde nu als een wilde jager. Binnen een paar minuten was hij weer terug. „Klaar," sprak hij kort af. De opperste luitenant Otto Martin von Schwerin plaatste zich aan de spits der troepen eu zag rond. „Blaas het signaal," zeide hij tot den hoornblazer. Hy blies en van alle afdeelingen werd het herhaald. Helder klonken de signalen en krachtig gaf de com mandant bevel: „Regiment, valt aan." Met moed werd de aanval begonnen. Het was een leven, gelyk aan dat van een onweder; de grond dreunde van het bulderen der kanonnen. Doch de Oostenrijkers hielden stand, met geveld bajonet. Dapper reden'de dragonders erop in en eindelijk moesten de Oostenrijkers" wijken. Het regiment drong zoover voorwaarts, totdat er niets meer viel om te rijden. Toen liet de commandant halt blazen. „Nu" zeide Otto Martin von Schwerin tot zyn adju dant „de koning had wel gelykmet de zweep gaat het ook wel. Hoeveel zonden wij er wel in de pan ge hakt hebben „Twaalf bataljons" was het antwoord. „Nou, nou, dat is wel wat veel". „Maar ik weet het van den generaal zeiven, die ze commandeerde", zeide de adjudant. „Nu, die zal het wel weten. Maar waar is de generaal „Er zyn er twee, ik heb ze by de andere gevangenen gelaten." Weer hoorde men schieten. „Dat is de koning", zeide de adjudant, „die met de infanterie voorwaarts rukt." Ook de infanterie trad flink op, zoodat de slag des ochtends te zes uur was geëindigd en glansrijk gewon nen. Toen zond de koning een zijner adjudanten naar Von Schwerin met verzoek met zijn regiment naar den koning te komen. „Ah", sprak deze „nu zal het komen." Dadeïyk formeerde hij zijn heldenschaar in afdeelin gen, ging zelf voorop en nam ook de gevangenen, waar onder de heide generaals, mede. By den koning gekomen, salueerde Otto Martin Von Schwerin met den zweep, zooals men het anders met den degen doet. „Uwe Majesteit," sprak hij „daar zijn nu mijne dronkaards." De koning antwoordde met den hoed in de hand „Ik had de heeren byna niet meer herkend; doch ik eer en acht n zoo, (lat ik myn hoofd ontbloot." De huzaren wuifden met de vaandels cu de lucht weergalmde van de kreten„Hoerrahleve onze koning Zoo eindigde de slag by Hohenfriedberg.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1