in Europa doorbrengen, alvorens naar hun vaderland terug te keeren. Vreemde bemanning aan boord. Stellig behooren wij, schrijft Nep- iunus, niet tot degenen die zouden wensehen, dat het verplichtend werd gesteld, dat de bemanning vau Neder landsche schepen uitsluitend uit Ne derlanders moest bestaan, of dat zulk een klein gedeelte voor vreemdelin gen wordt opengelaten, dat zulks een ernstige belemmering zou opleveren voor onze reeder ij en. Toch kan men ook in de andere 'richting te ver gaan en een schip onder Nederlandsche vlag laten varen met enkel nagenoeg vreemdelingen aan boord. Het komt ons wenschelijk voor, dat door de be langhebbenden zeiven een verstandige middelweg wordt gekozen, die voor komt, dat de wetgever, aan gegronde grieven gehoor gevende, gaat ingre pen met. knellende voorschriften. Als staal hoe af en toe onze sche pen bemand worden, zijn wij in staat opgave te doen hoedanig demonster rol is samengesteld van een zeilschip en een stoomboot beide te Amster dam thuisbehoorende. Hst zeilschip is een bark. Daarvan zijn de gezagvoerder, 2 stuurlieden, één matroos, een lichtmatroos allen Rostockers; kok en hofmeester, zeil maker en timmerman allen van Wol- gast; èen matroos van Darst, éen matroos van Neufahrwasser, 2 licht matrozen uit Warnemünde, een jon gen van Neugattcrs en een jongen van Bornmühle. Te zamen 14 koppen. Aan boord van het stoomschip dat onder onze driekleur vaart zijn Gezagvoerder, 2 stuurlieden, 2 ma chinisten, timmerman, hofmeester, kok, één matroos, 3 lichtmatrozen, 4 sto kers, 1 tremmer, allen Noreneen matroos uit Finland, eerste-maehinist is Engelschman, een lichtmatroos uit Finland. Hierbq komt dan nog éen Nederlan der te zamen 20 koppen. Ook op Engelsche schepen vindt men steeds meer vreemdelingen, waar over niet zuinig geklaagd wordt. Toch heeft het daar nog voor, dat de meeste Scandinaviërs enz, een mondvol Engelseh verstaan en dus de bevelen kunnen begrijpen. Hoe dit echter bij ons zal zijn, is na te gaan, want Finnen, Engelschen, Noo- ren enz. zullen niet veel Hollandsch machtig zijn. Maar behalve dat het direct gevaar oplevert, wanneer aan boord zulk een Babeltoestand heersekt, is hot toch wel een beetje heel erg, dat onder dergelijke omstandigheden als bij dit stoomschip het geval is, onze drie kleur op zee ronddwaalt. Zoo'n natie- vlag is toch waarlijk niet een wille keurig toevallig rood, wit en blauw gekleurd stuk doek, dat daar maar zonder ernstige beteekenis van top waait. Dat schip is toch een deel van den Nederlandsehen bodem en nu is het vrij eigenaardig, als op dat stuk van Nederland niet alleen de bevelhebber, de vertegenwoordiger van het wettelyk gezag, de ambte naar van den burgerlijken stand, de gastheer of onder welke functie de kapitein ook op moet treden, niet alleen geen Hollander is, maar die taal zelfs niet eens verstaat. En als er dan heelemaal niemand aan boord is die onze taal verstaat, dan wordt de zaak minstens geno men belachelijk. Een groot bezwaar zou zijn uit den weg geruimd als ten minste de ge zagvoerder en een gedeelte der offi cieren Nederlanders waren. Maar al reeds bijna onmogelijk is om gedaan te krijgen, dat een ver plicht diploma wordt vereischt, dan zal de quaestie van nationaliteit wel geheel onbereikbaar zijn. Billijkerwijze moeten wij echter op éen zaak nog wijzen. En dit is, dat ons uiet is medegedeeld, of het zeilschip en de boot zijn gemonsterd in Nederland. Het zou tóch kunnen zijn, dat van de thuisreis in een vreemde haven door ziekte of deser tie er geen andere schepelingen ver krijgbaar waren. In dat geval zou alles voldoende zijn opgehelderd. Hoe wel niet zeker hiervan, gelooven wij toch, dat de monstering wel degelijk hier te lande heeft plaats gehad. Een voorteeken. By de werkzaamheden op de „Lu- tine" zag men Vrij dag vier rotganzen beschouwen als een teeken van sterke tramkoetsier werd door het geval zoo noordenwinden ver om de Noord, want gewoonlijk verschijnen die dieren hier eerst tegen 't einde van September of half October. Doofstommen Vereen. „Dóór Liefde Saamgebracht." Voor het eigen gebouw der doof stommen vereeniging „door Liefde Saamgebracht" werd door den heer P. W. J. te Amsterdam flOOO en door mej. A. V. te Utrecht eveneens f 1000 toegezonden. Moge dit edele voorbeeld navolging vindenzeker zal dan het doel "ter leniging van den betreurenswaardigentoestand der arme Nederlandsche doofstommen spoedig bereikt zyn. Voor giften is het adres Mevr. M. J. Blase—Hellingman, Nassaukade 112, Amsterdam. Diefstal. Een winkelier in meubelen, bedden enz. in de Spuistraat te 's Gravenhage is het slachtoffer geworden van een onbeschaamden diefstal. Sedert ver scheidene jaren had hij een magazijn bediende in dienst die zijn vertrouwen genoot. Die man is Vrijdag door de Solitie in hechtenis genomen en Zater- ag overgebracht naar het Huis van bewaring aldaar, verdacht van zich in den loop van een drietal jaren tal van magazijngoederen toegeëigend en ten eigen bate beleend en verkocht te hebben. Vele goederen, waaronder groote linnenkasten, ledikanten, bed- degoed, enz. enz., zijn bij opkoopers of in pandjeshuizen daar ter stede door de politie in beslag genomen. Hoe al die goederen onopgemerkt of liever zonder argwaan op te wekken, het magazijn konden verlaten, is be grijpelijk, wanneer men weet dat het perceel een achteruitgang heeft in de Haagpoort. Het gcstolene moet een waarde van f 3500 a f 4000 vertegenwoordigen. Diefstal. Bij een winkelierster in goud en zilver op de Havenstraat te Rotter dam vervoegden zich Zaterdag twee als heeren gekleede personen, die kwamen om ringen te koopen voor hunne meisjes. Toen verschillende ringen uitgestald en bezichtigd waren, vertrokken zij, zeggende geen keus te kunnen maken; de meisjes zouden later zeiven wel eens komen uit zoeken. Eenigen tijd na hun vertrek miste de winkelierster echter twee gouden ringen met diamanten steenen, ter waarde van f40 elk. De politie tracht thans de beide onbekenden op te sporen. Gederailleerd. Zondagmorgen is te Lage Zwaluw een goederentrein gederailleerd, ten gevolge waarvan de machine en drie iagagewagens uit de rails werden geworpen. Ee wagens werden geheel verbrijzeld. De trein moest over ver keerd spoor binnenkomen, daar de lijn versperd was. Een gevaarlijk werk. Door do politie te Barneveld is proces-verbaal opgemaakt tegen den löjarigen boerenknecht G. S., aldaar, die Zondagavond nabij de halte Ter- schuur, even voor het passeeren van een paar passagierstreinen, op de rails van den spoorweg een steen en een stuk hout had gelegd. Nadat deze voorwerpen door de locomotieven ver wijderd of stukgereden waren, trok S. een 50 cM. dikken eikenpaal uit den grond en legde ook dien op de rails even voor het passeeren van een goederentrein. Ook deze paal werd gelukkig stukgereden, zoodat geen ontsporing volgde. As reden gaf S. aan de politie op eens te hebben wil len zien, hoe zoo'n ontsporing toch eigenlyk ging. Een droevig schouwspel. Aan het Heereplein te Groningen heeft Vry dagnamiddag een treurig ongeval plaats gehad. Een voor een tramwagen gespannen paard gleed uit en viel, zóó dat de treeplank van den wagen, die niet spoedig genoeg tot staan kon worden gebracht, het arme beest in den buik drong. Het fraaie dier lag daar met uitpuilende inge wanden, stuiptrekkende en blijkbaar hevige pijnen, waaraan do rijks veearts spoedig een eind deed maken ontdaan, dat hy in zwjjm viel en per brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. tinfp "1VU I 1 IJ J-W .VUgUIUUVU '1/VU1W WU. V11JU «WU 1UUU.VU de Zuid vliegen, wat de zeelieden1 door het dier te laten dooden. De Koloniën. BATAVIA, 17 Juni. Gemengde berichten. In een schrijven uit Kota-Radja aan de Locomotief wordt er op ge wezen, op welke hoogst slordige wijze om geen ander woord te gebruiken, men tegenwoordig met de ongelukkigen omspringt die door het vijandelijk lood getroffen zijn. Per grobak wor den zij vervoerd en als bijzondere gunst mogen zy op een stroozak met alang- alang liggen. Deze stroozakken zijn niet eens in het veld-hospitaal aan wezig en moeten dus nog geleend worden, terwijl te Kota Radja wel degelijk behoorlijke brancards en andere hulpmiddelen aanwezig zijn. De proef met twee ziekenkarren, die al jarenlang bewaard werden, is ge heel mislukt, aangezien men er zonder voorbereiding twee afgekeurde muil ezels voor heeft gezet, die ze in min der dan geen tijd stuk sloegen? Op Lambaroe worden zij voorts per extra- trein naar den kraton vervoerd, doch in open goederenwagens, omdat er geen andere genoeg waren en in de koude nachtlucht. Gelukkig is de zorg in het hospitaal heel wat beter en maken de gewonden daar het alle maal uitstekend. Ja, wij moeten het tegenwoordig maar hebben van de maatregelen van den staf, zegt de schrijver. Het Pad. Hand. ontving uit Atjeh het volgende bericht „In den avond van 5 dezer werd de luit. der infanterie YVeber per extratrein van Lamdjamoe naar Kota Radja overgebracht. Deze officier heelt nl. den dag te voren van den vijand een schot in de linkerborst, boven het hart, gekregen, hetgeen een longaandoening moet tengevolge hebben. Zijn toestand is dus zorgwek kend." Uit Pasoeroean schrijft men aan het Soer. Hand.: „Niet alleen in het Tjandjoersche komen verschijnselen van fanatiek dryven voor, maar in den Oosthoek loopen heiligen rond, die ook in 't oog mogen worden gehouden. Zoo bijv. woont in het Sengorosche een brave, oude man, die als een profeet geëerd en door de gansche bevolking in den omtrek als zoodanig beschouwd wordt. „Dat deze vrome hadjie een zede lijke levenswijze volgt, en de zijnen tot betrachting van de mohamme- daansche leer aanmoedigt, is voorze ker heel prijzenswaardig, doch daar om is het nog niet noodig, dat hij de bevolking opstookt tegen de Euro peanen. „Het is inderdaad opmerkelijk, zoo als tegenwoordig, in den Oosthoek, geklaagd wordt over de ongepaste houding der bevolking tegenover den Europeaan. Vooral iri de dessa Toem- pak-Lawang schijnt de inlander in gemanierdheid achteruit te gaan. Dat de heeren van het civiel bestuur daar geen last van hebben, is duidelijk, want voor gouden en zilveren banden wykt de Javaan eerbiedig op zijde, maar dit wil nog niets zeggen, want het prestige dient zich verder uit te strekken. Men vergete niet, dat tal van Europeesche gezinnen geïsoleerd wonen te midden van een inlandscliè bevolking en deze behoort in den Europeaan steeds haar meerdere te zien." Oogst en weer in Deli. Het oogst- en weerbericht der Deli- öt. over de maand Mei luidt als volgt Zooals uit onze „regenwaarnemin gen" kan blijken, zijn er ondernemin- en, die nagenoeg geen regen gehad lebben gedurende de geheele maand Mei en waai- natuurlijk zeer geklaagd wordt over de geleden droogte, welke op sommige ondernemingen den oogst geducht zal doen inkrimpen. Op sommige ondernemingen is daar om met den aanplant niet doorgegaan, maar heeft men gewacht op de regens, die dan ook in den aanvang der maand Juni zijn begonnen te vallen. Op het meerendeel der onderne mingen is echter alles afgeplant. De minder gelukkige ondernemin- ;en staan in verhouding tot de meer [oor het klimaat begunstigden als 20 tot 100 dus ongeveer slechts ge-; deelte. 1 Op die andere, meerendeels boven- ondernemingen, moet de tabak zeer bevredigend staan en is men daar al vrij ver gevorderd met het oogsten zooals op sommige estates, waar reeds 2/3 gedeelte van den oogst binnen is en ook al plukblad is ingewogen. Van de tabak, die in de fermen- teerschuur gebracht is, wordt zeer gunstig gesproken. De verscheping is geheel afgeloo- pen, met uitzondering van een 3000tal pakken uit Langkat. De gezondheidstoestand was over het algemeen zeer goed, zoo ook die van het trek- en ander veegaande weg is het vervoer per ossenkar we der overal ingetreden, nu de veepest op de weinige plaatsen waar zy zich vertoonde, zoo goed als geheel gewe ken is. Van de 1896er oogst zijn verscheept: door de Kon. Pakketv. Maatschappij. 78,965 pn. Ocean Steam ship Comp.: van Belawan. Tandjong Poera Norddeutscher Llovd30,930 nog te verzenden pl. 3,000 Totaal 188,914 pn. 03,140 12,879 Sport en Wedstrijden. Wielernïeuws. Amsterdamsche Wielerbaan. De uitslag van de Zondag gehou den races is als volgt: No. 1. Wedstryd van meet voor amateurs in seriën van 1000 M. In de le serie startten J. C. Greve, J. W. K. ter Punt, M. Coraelissen en Fransen, allen van Amsterdam. Eerste was Ter Punt in 1 min. 38% sec., 2de Fransen in 1 min. 39sec. In de 2e serie kwamen uit C. A. Kist, v. d: Rivière, "VV. v. d. Berg en J. Dekkerv. d. Berg was eerste in 1 min. 421/5 sec. tweede Dekker in 1 min. 422/5 sec. In de beslissing 2000 M. reden Ter Punt, Van den Berg en Fransenv. d. Berg was eerste in 3 min. 32 2/5 sec., tweede Ter Punt in 3 mm 38% sec. No. 2. Match tusschen tandem Boele —Blauw en Kingma over 2000 meter Kingma was winnaar in de eerste manche, in 3 min. 24 sec. Te 2de manche (3000 M.) werd door de tandem gewonnen in 5 min. 29 sec. Bij de beslissing (1000 M.) wonde tandem in 1 min. 413/5 sec. No. 3. Match tusschen C. Witte- veen, Amsterdam, en Adrian, Den Haag, over 80 Kilometer. Adrian krijgt 3 Kilometer voor. Bij de ne gentiende ronde wordt Adrian voor de eerste maal gelapt. De 10 Kilo meter was voor "Witteveen in 13 min. 313/5 sec. Bij de 37ste ronde loopt Kees weer uit en lapt Adrian bij de 43ste ronde voor de tweede maalbij de 61ste ronde voor de 3de maal, by de 77ste ronde voor de 4de maal, by de 87ste ronde voor de 5de maal. Bij de 108ste ronde moet Witteveen een andere machine nemen, daar zijn zadel loszit. Hierdoor loopt Adrian uit, die Kees eenmaal voorbij loopt. By de 120ste ronde lapt Witteveen Adrian weer voor de 5de maal by de 128ste ronde voor de 6de maal, bij de 136ste ronde voor de 7de maal. Adriaau raakt zijn gangmaking kwijt door het springen van den voorband van een quadruplet. De gangmaking van Witteveen brengt hem weer by. Witteveen lapt hem voor de 8ste maal bij de 170ste ronde, voor de 9de maal bij de 185ste ronde, zoodat hij nu de voorgift heeft ingehaald. Adrian wordt nog vele keeren gelapt, bij het einde voor de 15de maal. Witteveen legde de 80 KM. af in 1 uur 56 min. 432/s; de 20 KM. in 27 min. 10 sec.; de 30 KM. in 4-1 min. 62/5 sec.; de 40 in 57 min. 59% sec.; de 50 jn 1 uur 10 min. 17% sec.; de 60 in 1 uur 25 min. 23% sec.; en de 70 KM. in 1 uur 40 min. 49sec. Tijdens de wedstryden werd bekend ;emaakt, dat 31 Juli en 1 Aug. ai der een Grand Prix verreden zal worden, waarin zullen starten Jaap Eden, Nossam, Gougoltz, Guerry, Piette, Fischer, Houben, Leclerq, Karei Smits, Impens. Verder komen hierbij de winners van den Grand Prix te Tervueren, die gisteren ver reden is. Voorts is tevens geëngageerd St. Hubert voor 50 KM. De prijzen van den Grand Prix zijn f500, f250 en f 125. Verder rijdt Cordang einde Augus tus 100 KM*, tegen Bouhours of tegen Huret. Races te Clingendaal. Het hippische sportfeest dat Zater dag te Clingendaal gehouden werd, bracht weer vele liefhebbers en ook liefhebsters van de paardensport op de terreinen van de bekende baan bijeen. Was er ook geen vroolyk zon netje om den levendigen aanblik van het terrein te vervroolijken, het weer was zeer gunstig te noemen. Een tiental bookmakers zorgden voor een druk in omloop brengen van het aard- sche slijk. Het verloop der races was als volgt: I. Aanmoedigings-Harddraverij (Sweepstakers) voor Nederlandsche paarden toebehoorende aan Neder landers, voor paarden geboren in 1891, 1892, 1893. Afstand 2100 meter. IngeschrevenIdeaal, eig. S. Snoeck, BergenGardenia, eig. H. v. Wicke- voort Crommelin, HeemstedePhyllis, eig'. dezelfde; Vetlok, eig. J. Bakker, Wassenaar; Ritsjek, eig. J. Koster, Heemstede; Ceres, eig. J.A. de Lijs ter, Pernis. Alle ingeschreven paarden kwamen uit. Het zestal maakte prachtige start, op een lyn vertrokken de harddravers van het uitgangspunt. Uitslag le Gar denia, in 3 min. 37 sec.; 2e Ritsjek 3.37%; 3e Phyllis 3.44%; 4e 4.3. Deze laatste verdiende zijn zeer gemakkelijk, schier in stap, daar Vetlok en Ceres den strijd hadden opgegeven. II. D e r b y I. Wedren op de vl akke baan voor 3-jarige inlandsche paar den, uitsluitend en bonna fide toebe hoorende aan Nederlanders. Afstand 2400 meter. 1 Rex, eig. mr. Johnstone, Scheveningen. 2. Soïda, eig, A. van Hoboken van Hoedekenskerke, Sche veningen. Rex won met 6 lengten. HL Noordzee-Prijs. Verkoopswed ren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Neder landers, en die te koop gesteld zijn voor f 2000. De winner zal bij opbod verkocht worden. Astand 160Ó meter. Ingeschreven: Lark, eig. A. baron van Brienen van de Groote Lindt, Clingendaal, Hazlewand, eig.W.graaf van Rechteren Limpurg, Schevenin gen, Faust, eig. A. baron van Brienen van de Groote Lindt, Macmerry, eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke, Scheveningen, Liane, eig. jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, Anhem, Liner, eig. mr. Johnstone, Scheve ningen. Epervicr, eig. mr. Johnstone, Honest, eig. mr. Robert, 's-Graven- hage. Young Lady, eig. W. graaf van Rechteren Limpurg, Scheveningen. Victorina, eig. jhr. R.J.Rutgers van Rozenburg. Merzoug, eig. ritm. Me- telerkamp van Bronkhorst, Gorssel. Pasgeld, eig. mr. Robert, 's-Graven hage. le Hazlewand, 2e Liner, 3e Mac merry. IV. Zomer-prijs. Record-harddra verij. Paarden met een record van 1.51 of slechter 3200 meter; voor iedere betere record-seconde 25 meter meer. Paarden zonder record worden door den handicapper geplaatst. Ingeschreven: Neuville (1,39), eig. W. A. Ockhorst, Rotterdam, 3500 M. Newbold, (1.41), eig. J. W. Schuyl, Rotterdam, 3450 M. Moquette, (1.42), eig. Stal Unitas, Charlois, 3425 M. Allouez, (1.43), eig. H. v. Wickevoort Crommelin, Heemstede. 3400 M. Red Girl, (1.44), eig. W. A. Ockhorst, 3375 M. Lucille, (1.44). eig. J. W. Sehuyl, Utrecht3375M.Trèfle, eig. Joh. de Mol den Haag, 3375 M. Gar denia (1.45), eig. H. v. Wickevoort Crommelin, Heemstede, 3350 M. Mary Sheridan, (1.46), eig. W. A. Ockhorst, 3325 M. Redpath, (1.47), eig. A. A. van den Berg, Haarlem, 3300 M. Sympathie, eig. jhr. Bosch v. Drake- stein, Lage Vuursche, 327o M. Ed dallah, eig. Stal Trio, Soest, 3225 M. Jersey, (1.50), eig. A. A. van den Berg, 3225 M. Porodny, (1.51), eis-. Joh. dé Mol, 3200 M. Hiervan kwamen niet uit Neuville, Allouez, Red Girl en Sympathie. le Redpath 5.34%, 2e Eddallah 5.35Vs, 3e Moquette 5.374e New- bold 5.42%. De bestuurder van Eddallah, pro testeerde, bewerende dat Koster be stuurder van Redpath hem zou gehin derd hebben. Hot protest werd echter niet aangenomen. V. Oosterbeck-prys. Hordenren, voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders, Handicap, zwaar gewicht. Afstand 3600 meter. Ingeschreven: Kohanasan, eig. J. J. Korthals, 's-Gravenhage, 83 Kg. Mungo Park, eig. luit. baron v. Heem stra, Amersfoort, 78 Kg. Polly Mor gan, eig. W. graaf van Rechteren Limpurg, Scheveningen, 76 Kg. Hawk Wings, eig. H. F. Bultman Hzn., Haarlemmermeer, 74 Kg. Mr. Romeo, eig. dezelfde, 73 Kg. Miette, eig. jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, 72 Kg. Deca, eig. A. van Hoboken van Hoe dekenskerke, 71 Kg. Pastry, eig. mr. Robert, 68 Kg. Iffinger, eig. mr. Johnstone, 67 Kg. Omar, eig. ritm. A. Me telerkamp v. Bronkhorst, 65 Kg. Hawk Wings en M. Romeo kwa men niet uit. De hindernissen werden door de- meeste paarden prachtig genomen. De uitslag was: le Polly Morgan met éen lengte op 2e Deca3e was Iffin ger. Eindelijk werd gereden VI. Tribune-prijs. Verkoops-Hoat- harddraverij. (Handicap), voor paar den te koop gesteld voor f S00. De winner zal by opbod verkocht wor den. Minimum-afstand 1600 Meter; Maximum-afstand 1800 Meter. Ingeschreven: Ed. Clarkson, eig. W. A. Ockhorst, 1750 M.Sokol, eig. Th. T. Dop, Hilversum, 1725 M.; Ristjek, eig. J. Koster, 1700 M.; Wim, eig. Joh. de Mol, 1700 M.; N. N., eig. H. v. Wickevoort Crommelin, 1675 M.; Porodny, eig. Joh. de Mol, 1675 M. en Vetlok, eig. J. Bakker, Wassenaar, 1600. In die eerste heat was eerst aan komende N. N. in 2.51Tweede aankomende was Wim in 2.52%; derde was Ristjek in 8.1%. In de nu volgende afdeeling won N. N. weer in 2.55 V5; 2e was Sckol in 2.57%; 3e was Wim in 3s/5. N. N. bleef dus winner van den prys. Hiermede waren de races geëindigd. Scliermfeest. Het groote wapenfeest dat Zater dag en Zondag heeft plaats gehad in het Gebouw der Maatschappij voor den Werkenden te Amsterdam is uit muntend geslaagd. Ruim 80 deelne mers hebben er aan deelgenomen. De geheele uitslag was als volgt: Personeel degen. Aantal deeln. 45. le prijs aangeboden door de Scherm- ver. „Elevator", AmsterdamA. J. Meyerink, Haarlem2e prijs, aan geboden door den Nederl. Schcrm- bond. S. de Goede, „Minerva", Am sterdam; -3e prijs, aangeboden door den Oud. Amst. SchermcursusH. A. Sindram, „Willem van Oranje",Hoorn. Personeel sabel. Aantal deeln. 40. le prijs, aangeboden door den heer F. G. GeerlingsC. Meyerink, „Ex celsior" Haarlem2e prys, aangebo den door de h.li. Hesse en Van Hum beek W. v. d. Einde, „Koning en Vaderland", idem. Korps degen. Ingeschr. 7 korpsen, le prijs aangeboden door luit. baron v. Heemstra: „Voor Vaderland en Koning", Haarlem. Korpssehermers waren de heerenK. van Donselaar, W. v. d. Eijnde en L. Zwartser. 2e prijs, bronzén medaille, aangeboden door 't gemeentebestuur van Amster dam; „Uitspanning door Inspanning" „Willem van Oranje", Hoorn. Colonne degen. Prijs zilveren me daille, aangeboden door 't Gemeente bestuur van Amsterdam: Schermver „Minerva" Amsterdam, de eenig inge schrevene. Korps sabel. Ingeschr. 7 korpsen, le prijs, aangeboden door den heer Dudok de Wit te Breukelen ^„Excel sior", Haarlem; deelnemersA. J. Meijerink, C. Meijerink, P. H. F. Stal; korpsschermers waren de hee ren: A. J. Meyerik, C. Meyerink en Ph. Th. Stol2e prys, aangeboden door de hh. Hesseen Van Humbeek: „Onderlinge Amst. Schcrmcursus", deelnemersJ. Staal, M. Vigeveno, L. Cohen. Schoonheidswedstrijd, le prijs, aan geboden door den H.H. Groenewegcn, luit. baron van Heemstra; 2e prijs, aangeboden door den heer H. F. Bult man by loting aan F. Vigeveno, „O. A. S. C." met Wijnschenk. Prix dhonneur, aangeboden door de Amsterdamsche Sportclubde heer Hesse; id., aangeboden door het dag blad „De Echo" Van Humbeek. de Pruisen." „Het zal zoo erg niet geweest zijn." „Jawel, heel erg madame," antwoordde het meisje op yverigen toon. „Bij de duizend dooden en gewonden moeten er gevallen zijn." „Wij zullen er wel spoedig wat naders van hooren. Ga nu maar aan je werk." „Goed, madame, maar ik kan niet gelooven, dat de Pruisen overwonnen hebben. Myn broeder en mijn neef staan bij de kurassiers, die zullen den Pruisen wel leeren, waar Abraham den mosterd haalt. Niet waar, Madame „Zeker, zeker, Anna." Het meisje verwijderde zich met een vergenoegd lachje. Ook' bij de achterblijvende dames was door do onbezorgdheid en de naïveteit van liet meisje de goede luim teruggekeerd. „Onze soldaten zullen heel trotsch wezen op het goed vertrouwen van dit meisje," zeide Jeanne Par- mentier glimlachend. „Het is de stem van liet volk," hernam mevrouw Hoffer. „Men houdt het voor onmogelyk, dat onze troepen geslagen worden. Ook de kleine neerlagen bij Saarbrücken en Weissenburg kunnen het vertrouwen van het volk op ons leger niet aan het wankelen bren gen." „Als het leger dat vertrouwen maar verdient, mama," zeide Josephine nadenkend. „Laat vader dezen twyfel niet hooren, Josephine. Maar we willen ons nu niet meer verdiepen in den oorlog. Je wildet vandaag immers een wandeling ma ken met Jeanne naar de kapel in het bosch by Bonne Fontaine? Ik raad u aan, om nu dadelijk te gaan, dan ben je terug tegen het middagmaal." „Ja, mama, als Jeanne er zin in heeft „Zeker, myn beste Josephine! Kom maar. We willen dadelijk gaan." De slanke brunette, Jeanne de Parmentier, legde teeder den arm om de schouders liarer nicht en trok haar mee. Met een vriendelijken glimlach keek me vrouw Hoffer de meisjes na, wier verschillend uiterlijk juist een tegenstelling vormde. Was Jeanne slank en buigzaam, teeder van gestalte, zonder daarbij zwak te schynen, de veel kleinere Josephine toonde een aan gename ronding in al haar vormen, die haar goed stond by het jeugdig, blozend gelaat. Jeanne's kas tanje-bruine lokken en donkere oogen getuigden van haar Fransche afkomst, terwijl Josephine's blond haar en blauwe oogen het Duitsche bloed in haar aderon verrieden. Inderdaad was kapitein Hoffer, evenals zijn echtge- noote, van goede Duitsche afkomst, want de ouders van beiden, die eens in Straatsburg een eerzaam hand werk hadden gedreven, noemden Baden hun oorspron kelijk vaderland. Maar monsieur Henri Hoffer had zyn Duitsche afkomst geheel vergeten, sedert hij voor ongeveer vijf en dertig jaren als knaap bijna in het Fransche leger was getreden, en allengs door militaire bekwaamheden en plichtsbetrachting in vrede, en onge- meene dapperheid in den oorlog, van gemeen soldaat tot kapitein was opgeklommen. In liet keizerlyke leger dacht hij er niet meer aan. dat zijn groot vader eens achter de schoenmakerswerktafel nad geze ten in Rastatt en zyn vader kleermaker was geweest in Straatsburg. Hij was Fransehmac met lijf en ziel hij kende maar één leger, maar één land Frankrijk' en het keizerlijke leger, dat thans eindelijk de neerla gen van Leipzig en Waterloo en Sadowa zou wreken. Hy leefde nog in de roemrijke herinneringen van het Fransche leger, van het Fransche keizerrijk, van het geslacht der Napoleons. Al het andere bestond voor hem niet. In deze liefde voor Frankryk, het le ger en het Keizerryk had hij ook zijn zoon Victor op gevoed, die luitenant bij de kurassiers was. Uur op uur en de geheele dag ging voorbij, zonder dat er eenig nader bericht bij den commandant kwam. Eerst tegen den volgenden namiddag verspreidde zich een onduidelijk bericht van de neerlaag van het. Fran sche leger. Niemand wist, van waar net gerucht was gekomen, wie het had verspreidmaar het' werd steeds bepaalder; eerst fluisterde men het elkaar zacht toe, toon sprak men het aarzelend uit, en ten laatste werd het luide gezegd: het leger van Mac Mahon was geslagen Men keek elkaar met bezorgde oogen in de ontdane gezichten. De officieren snelden naar de kazernen, de inwoners van Pfalzburg hepen met angstige gezichten langs de in de schemering van den avond gehulde stra ten op en neer. Een dof gevoel van onzekerheid, een drukkend besef van een naderend onheil lag als een sombere wolk zwoel en zwaai- op het stadje. Voorliet bureau van den commandant drong de menigte bij- cenvooral oude gepensioneerde officieren en invaliede soldaten, maar ook officieren die in dienst waren, sol daten, mannen, vrouwen en kinderen uit do stad. Ook kapitein Hoffer was onder de monigte. Bijna toornig beproefde hy den lieden duidelijk te maken, dat het gerucht van een nederlaag der Fransche wapenen on zinnig was. Men luisterde niet meer naar hem; men staarde naar de verlichte vensters van het comman dantsgebouw; men zag daar majoor Tailland met zijn adjudant en den officier der artillerie en dien van de genie aan 't werk. Men werd ongeduldig en riep steeds luider den naam van den majoor. Men drong naar de deur, zoodat de dubbele post, die hier was opgesteld, de bajonetten kruiste, en dreigend de menigte waar schuwde. De voorsten weken nu terug, do achteraan staanden drongen naar voren, een wild gewoel ont stond, dat dreigde te eindigen met een vechtpartij. Daar werd de deur van het bureau van majoor Tail land geopend en deze, vergezeld van zyn adjudant, trad naar buiten. Op liet trotsche, militaire gelaat van den majoor lag een uitdrukking van diepen ernst. Hy hief de hand op en een diepe stilte heerschte onmid dellijk onder de menigte. „fk moet u meedcelen, mijn medeburgers," sprak de majoor met oen stem, die men overal kon verstaan, „dat maarschalk Mac Mahon, hertog van Magenta, den veldslag heeft verloren. Over de uitgebreidheid van de neerlaag heb ik zelf nog geen bericht. Ik ver zoek u kalm te blijven. Mogen ochtend zult u alles vernemen." Wordt vervolgd.)-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2