Eerste Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. I11 het Krijgsgewoel. 45e Jaargang. Donderdag 22 Juli 1397, No 4311 HAARLEM'S DAHBLAD CTS Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371/2 -A-ID VIEjï^TEI^TIIEIISr Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer lOJkts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J, C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. t- DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van jAdvertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van l*fö regels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Sandp&rtHeemstedeJ. LEUVEN, bij Je tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Het staat er nu weer slecht voor met den voortgang der vredesonder handelingen tussenen Turkije en de mogendheden, optredende voor Grie kenland. De onderhandelingen tus- schen de gezanten en Tew& pasja, die de Porte vertegenwoordigt, zijn afgebroken, daar Turkije de strate gische grenslijn die de militaire atta chés hebben ontworpen, en op het aannemen waarvan de mogendheden staaD, Diet heeft aanvaard. Op eene afbreking schijnt de Porte echter niet bizonder gesteld te zijn', want voortdurend zendt de turksehe minis ter van buitenlandsche zaken bood schappen naar de ambassadeurs om hun te verzekeren, dat de zaak tot aller voldoening zal worden geschikt. Dinsdagmorgen hebben de gezanten na eene lange gedachtenwisseling be sloten, hun regeeringen te raadplegen en deze aan te bevelen de maatregelen te treffen, welke door de omstandig heden worden geëischt. De zaak is nu bij de verschillende kabinetten in ernstig onderzoek. En intusschen blijft door dezen rampzaligen, langzamen gang van zaken de status quo in Griekenland bewaart, wat ten gevolge heeft, dat dit land meer en meer zyn finan- cieelen ondergang te gemoet gaat. De Belgische Kamer heeft Dinsdag besloten een wetsvoorstel in beraad te nemen, dat strekt om de plaats vervanging af te schaffen. In den Senaat der Ver. Staten heeft Allison het verslag nopens de tariefwet, uitgebracht door de com missie uit de beide Huizen van het Congres, ingediend. De inkomende rechten op diamanten en andere edel- steenen blijven gelijk zij door het Huis van vertegenwoordigers zyn vastgesteld. STADSKIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem. |21 Juli 1897. Provinciale Staten. Hoewel op d oproepingskaart voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten op Vrijdag 23 dezer, drie namen voorkomen, hebben de kiezers feitelijk slechts keus tusschen twee personen. Immers, de heer Bij- leveld, wiens candidatuui' reeds ge steld was, heeft daarna te kennen gegeven, deze niet te verlangen. In alphabetische volgorde houden wy dus over de heeren H. van Blad deren en mr. W. A. 't Hooft. Eerst genoemde is candidaat gesteld door de anti-rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" en wordt ook door de R. K. kiesvereeniging den kiezers aanbevolen. De heer Van Blaaderen is vervener van beroep en reeder ter visschery te Katwyk aan Zee. Zyn leeftyd is 56 jaar. De heer Van Blaaderen bekleedde in zijn vorige woonplaats, tevens ge boorteplaats, Nieuwer Amstel, ver schillende kerkelyke betrekkingen, was er lid van den Raad en kwam daar ook eens in herstemming bij eene vacature voor Prov. Staten. Hier Is hij bij de Ned. Herv. Gem. notabele en gemachtigde, voorts hoofdingeland plaatsvervanger van Rijnland, lid van het bestaar van den Middelpolder en secretaris-penningmeester van den Rietwykerpolder en Schenkelpolder. Ten slotte vermelden wij zijn lidmaat schap van liet hoofdbestuur van de Nederl. Protectionistische Landbouw- vereeniging. De heer Mr. W. A. 't Hooft, can didaat der kiesver. Vooruitgang, is sinds jaren rechter in de Arrondis- sements-Rechtbank en occupeert, wegens ongesteldheid van Mr. baron Sloet, geruimen tijd als president voor strafzaken. Bekend is, hoe Mr. 't Hooft, na jarenlang het lidmaat schap van den Raad te hebben be kleed, daarvoor korten tijd geleden heeft bedankt. Het nieuwe ministerie. Gelyk Dinsdagavond door ons reeds per bulletin is bericht, is aan den heer Pierson opgedragen een nieuw ministerie te formeeren en heeft hij de volgende voordracht ingediend Van Goltstein, Buitenlandsche Za ken. Roëll, Binnenlandsche Zaken. Lely, Waterstaai. Pierson, Kabinetformeerder, Finan ciën. Drucker, Justitie. Cremer, Koloniën. Mac Leod, Marine. Van Dam Van Isselt, Oorlog. Vrijdag a. s. zullen de porteleuilles overgedragen worden. Een Wielerbaan te Haarlem. Naar het schynt zyn in ons land de wielerbanen geen al te beste on derneming. Arnhem, Utrecht, Baarn, floreeren niet alleen die te Amster dam schynt succes te hebben. De vraag rijst, waarom een wielerbaan te Haarlem geen goede affaire zou kun nen wezen. Het is een oude waarheid dat wie iets opricht, vooraf dient te overwe gen, of dat op de plaats waar hij het wil vestigen, succes zal hebben. Toch is, naai' liet schynt. die waarheid niet zóo oud, dat iedereen den tijd heeft gehad daarvan doordrongen te wezen. 1 verschillende plaatsen zijn met groote kosten wielerbanen opgericht, zonder dat men van te voren met ernst en zorg heeft nagegaan, of zy iederen Zondag kunnen rekenen op een bezoek, groot genoeg om te kun nen bestaan. Hier en daar zyn ba nen gebouwd, in de hoop, dat liet publiek vooral van buiten, zou komen toestroomen. En wanneer zulk een baan de eenige in Nederland ware geweest, dan zou dat allicht ook ge schied zyn, maar nu hier en daar wielerbanen waren gevestigd, en men de keus had, kwam bet groote pu bliek niet naar de banen in de afge legen plaatsen en bleek het weldra, dat dezen financieel een slechte spe culatie waren. Wil men dus hier of daar een wie lerbaan oprichten, dan dient allereerst vast te staan dat des Zondags in zulk een gemeente het vreemdelingenver keer zeer groot is. De wielerbaan moet het drukke verkeer vinden, niet het lokkeD. Het laatste mislukt altijd. Maar wanneer de baan gevestigd is in een stad, die des Zondags door duizenden bezoekers wordt over stroomd, dan heeft zy groote kans, dat een gedeelte van de tijdelyke gasten een kykje komen nemen op de wielerbaan, die dan evengoed het doel van een uitstapje zal zyn ge worden als bijvoorbeeld Zandvoort. of het Bloemendaalsche bosch 01 Kraantjelek. En wanneer dan boven dien zulk een gemeente bekend staat als een stad voor sport by uitnemend heid, dan is hare kans op welslagen met een wielerbaan vrywel hoven twijfel verheven. Zulk een stad nu is Haarlem. Het aantal wielryders dat men hier vindt, wordt alleen door dat der wielryd- sters overtroffen. Er is, in een woord, voor de wielersport groote belang stelling onder alle maatschappelijke kringen. De Haarlemsche Wielerbaan zou dus al dadelyk kunnen rekenen op groote sympathie van de zjjde dei- bevolking zelve. Maar bovendien telt men bij honderden de wielryders, die van alle kanten des Zondags de stad komen binnenrijden en van wie velen om zich niet al te zeer te vermoeien een gedeelte van den middag door brengen met het luisteren naar de muziek in den Hout of in het Bron gebouw. Op een gedeelte van dezen kan men rekenen tot liet bevolken der tribune in het Haarlemsch velo drome. En voegen we daar nog by de tallooze bezoekers van Haarlem uit de omstreken en verder uit de pro vincie; de steeds talryker wordende badgasten uit Zandvoort, die, hoe groot hunne genegenheid voor de zee ook wezen mag-, toch wel gaarne des Zondags eens verandering zullen wen- schen van tooneel en van décor, dan mogen we vrij tot de slotsom komen dat een wielerbaan te Haarlem niet alleen geen noodlijdende onderneming behoeft te zijn, maar integendeel een punt van aantrekking te meer kan worden in onze goede stad en een behoorlyke rentebrief voor hen, die daarin hun kapitaal zouden willen steken. Maar in de allereerste plaats dient de plek, waar zulk een wielerbaan zon verryzen, met zorg te worden Ze moet niet liggen op een half uur afstands van de beweging in de stad, niet ver weg aan dc Leidsche- vaart of in de Meer. Ze moet verry zen in of nabij den Hout, hetzy vóór hot buiteu van den heer Victor, aan den zoom van het bosch, of aan den Bpaarnekant, achter de huizen van dó heeren Lomans en Grippeling eén plek, waar alle "wielrijders uit Den Haag en Leiden langs komen eh die men van de stad uit, na de tram verlaten te hebben in enkele minuten gaans kan bereiken. Men moet niet op reis gaan naar de wie lerbaan, men moet er langs komen. En bij de steeds toenemende uitbrei ding van Haarlem is er geen gevaar, dat zoodanig terrein ooit aan waarde zou achteruitgaan. De risico is dus gering. Wij zullen niet uitvoerig wijzen op de aanstaande verbinding met Am sterdam, die juist in de nabijheid van den Hout zal uitkomen en die de Amsterdammers mettertijd in staat zal stellen, bijkans even spoedig Haarlem als nu het Willemspark te hereiken. Dit zal wel iedereen met ons eens zijn, dat deze plannen, in ver band met die om Zandvoort tot een badplaats van den eersten rang te maken, het vreemdelingenverkeer in Haarlem niet weinig zullen bevorde ren. De wielerbanen nu zyn in den eest van den tijd, zij lokken den naar ontspanning verlangenden mensch. Welnu, wanneer Haarlem een wieler baan krijgt, hetzij in den Hout, het zy op een andere geschikte plaats, dan zal het verkeer er toenemen, het verblijf daardoor worden veraange naamd en voor vele neringdoenden en anderen een nieuwe bron van inkom sten worden geopend, die de alge- meene welvaart ten goede komen moet De heer Reints, Passage, te Zand voort, heeft voor een maand een Ti- rolergezelschap geëngageerd, om in de Passage uitvoeringen te geven. Het avondfeest op Zaterdag 24 dezer, waarvoor mej. Jeanne Landré en de heeren Zalsman, Schmier en Van Breemen hunne medewerking hebben toegezegd, is uitgesteld tot den 31sten van deze maand. Jubileum Ds. Schotel. Naar wy vernemen herdenkt heden de Chr. Geref. predikant Ds. J. Scho tel, den dag, dat hy vóór 25 jaren als predikant werd bevestigd. Hy heeft thans den ouderdom van 72 jaren be reikt. Zijne eerste gemeente was Berg-Ambacht. Vandaar trok hy eerst naar Dinteloordvervolgens naar Alfen a/d. Rijn'; daarna naar Scheve- ningen en eindelijk naar Haarlem. Toen de Chr. Gem. op het Klein H. Land met de andere Geref. ker ken hier vereenigd werd en den naam van Geref. kerk B kreeg, diende Ds. Schotel nog wel eenigen tijd die ge meente, maar nam later het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente te Utrecht aan. Na eenigen tijd, toen alhier in de Zuiderstraat een nieuw kerkgebouw voor de weder ontstane Chr. Geref. Gem. werd opgericht, kwam Ds. Schotel weder naar Haarlem en deed in September1895 zyne intrede in de Chr. Geref. Gem. alhier. Behalve predikant is Ds. Schotel ook president van Curatoren der te 'sGravenhage gevestigde Theologische school der Chr. Geref. Gem. Heden, Woensdag, op den dag van zijn jubi leum vertoeft ds. Schotel op de Svnode der Chr. Geref. te Utrecht. Op de viering van het jubileum komen wij daarom, nog terug. Zondag a.s. houdt de predikant zyne gedachtenisrede. Wedvlucht. De postduivenvereeniging „De Zwa luw" alhier hield Zondag jl. een onderlinge wedvlucht van Deventer op een afstand van 110 K.M. De duiven werden 's morgens om 8 uur 10 min. G. W. losgelaten en bereik ten hunne hokken als volgt: A. v. d. Linden 10 u. 25 m. 38 sec. L. Verpoorten 10 35 17 J. de Klerk 10 36 4 BINNENLAND Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemdtot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Zaandam c. a., K. W. van Sandick, ontvanger derzelfde middelen te Middelburg; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Nieuwkoop c. a., B. J. J. M. Tim merman, ontvanger derzelfde midde len te Buiksloot c. a.; tot id. te Mep pol, M. H. Saner, ontvanger derzelfde middelen te Onderdendam c. a.; tot id. te Hoogozand, P. R. Leopold, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Groen- loo c. a. Benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Almeloo, mr. Z. W. Straatman, te Almeloo. De gepensionneerde luitenant ter zee 1ste kl. .J. H. van Hoogstraten op zyn verzoek, eervol ontheven van de hem tijdelijk opgedragen diensten by de at deeling Hydrographie van het departement van marine. Aan G. van Kilsdonk, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Zeeland. Aan A. H. M. Michielsen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris in N.-Indië. Goedgekeurd, dat aan H. Stam burgemeester der gemeenten Ouden dijk en Beets, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeenten. De O.-Indische ambtenaar met ver lof W. de Hoog, laatstelijk adspi- rant-ingenieur by den Waterstaat en 's lands burgerlijke, openbare werken in Ned.-Indiö, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit s lands dienst ontslagen. De prins Von Hohenzollern Sig maringen wordt over enkele weken te Schevoningen verwacht. Verkiezing Tweede Kamer. In de Maandagavond gehouden ver gadering der liberale Kiesvereeniging te Winschoten werd met op een na algemeene stemmen de heer C. V. Gerritsen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Als caudidateu van district IX te Amsterdam voor het lidmaatschap der Tweede Kamer werden Dinsdag by den burgemeestor opgegeven de nee- ren W. J. den Boer, mr. A. Ker- diik, mr. W. H. dc Beaufort en mr. Tn. Heemskerk. Dinsdag zyn in het hoofd-kiesdis- trict Winschoten officieel als candi- daten opgegeven de heerenP. Dyk- huis (a. r. protect.), C. V. Gerritsen (rad.), H. van Kol (soc. dem.), B. L. Tijdens (rad.). Verkiezing Prov. Staten. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het district Schagen is Maandag bij herstemming gekozen de heer L. van den Vijzel, Burgemeester van St. Pancras, can didaat der liberalen, met 2039 stem men. De heer J. Koomen, burge meester van Winkel (protectionist) verkreeg 1318 stemmen. Een historisch© herinnering. In een raededeeling in hot jongste Zondagsblad van het N. v. d. D. komt 0. a. het volgende voor: By eon bezoek, dat Lord Charles Beresford onlangs bracht aan een der grootste Engelsche ijzergieterijen, werd hij nitgonoodigd zyn nieuwen hoed te plaatsen onder een zeer mas sieven stoomhamer cn dan te zien wat er zon gebeuren. Het verzoek scheen wel wat vreemd en het gevolg gegeven daaraan wel eenigszins gevaarlijk voor deu nieuwen hoed; maar Lord Charles is er de man niet naar om zich daaraan to laten kennen. Hy nam derhalve den hoed af en legde hem onder den hamer. Het groote gewicht daalde stond biimen een streep van den top van den hoed stil en Lord Charles her nam zyn hoofddeksel. Naar aanleiding daarvan wordt ons bericht dat jaren geleden Z. M. Koning Willem III uitgenoodigd werd zijn horloge onder den stoomhamer te leggen bij een bezoek aan de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere werktuigen, toen nog onder directie van Van Vlissingen. De hamer viel en stond als een rots op een haar afstand van het horloge. Dc koning, verrast door zooveel precisie, schonk het kostbare uurwerk aan den voor man, die den hamer had bestuurd. Brand te Arnhem. Uit Arnhem seinde men Dinsdag avond tegen negen uur het volgende: Op Sonsbeek staat het gebouw, waarin de apostelcnklok, bronzen en marmeren voorwerpen zyn ten toon gesteld, inbrand. De brand ontstond m liet gebouw „Dante's hel". De zeldzame uurwerken zijn gered, doch het gebouw is totaal vernield. De an dere tentoonstellings-gcbouwen liepen geen gevaar. door G. ELSTEït. 3) 1)<> paarden bricschten moedig en als een stortbui vielen wij op de tegenstanders. Het donderen van vijftig kanonnen ontving ons. De geweren overstelpten ons met hun snelvuur, en al reden wij ook als een storm wind heen door de liniën der vijanden, de achter heg gen en in de wijngaarden verborgen tegenstanders on der den voet te rijden was ons onmogelyk. Terug kou den wy ook niet meer voort moesten wy voort door het helsche vuur der kanonnen en der naaldge weren, en toen wij aan den anderen kant van Fröch- weilcr kwamen, bestond de trotsche divisie-Bonnemains uit enkele gewone ruiters op doodmoede paarden die naar alle kanten heensnelden om de gevangenschap te ontgaan." De jonge officier steunende van diep zielelced onder deze herinneringen, bedekte 't gelaat met de handen. Een doffe stilte heersehte in het vertrek. De vrouwen weenden zacht. De oude kapitein was op een stoel naast de tafel neergezonken, leunde met het voorhoofd op dc gebalde vuist en staarde somber voor zich. Na eeu poos vervolgde Victor, diep zuchtende en zich de bloedige haren van het voorhoofd stry kende „Wat nu volgde, kan ik u niet beschrijven. Aanvan kelijk scheen de terugtocht nog in goede orde te zul len plaats hebben, maar spoedig ontaardde hy in een wilde vlucht, die alle orde verbrak, infanterie, cavale rie, artillerie, alles rende wild dooreen, de wegen op naar de Vogezen, als wilde men in de dalen en klo ven van dit gebergte bescherming vinden voor de ver derfelijke Pruisische granaten. Wapens en ransels wer den weggeworpen en vond men op alle wegen en pa den. Artilleristen spanden hun paarden uit en reden weg, het geschut en de munitiewagens aan den ver volgenden vijand overlatende. Een paniek had zich meester gemaakt van het geheele leger, dat des mor gens met zulk een trotsche noop in den strijd was ge trokken." „Die ellendige lafaard," mompelde de oude kapitein boos, terwijl hij op de tanden knarste. „Ik kon den aanblik van deze vlucht niet langer verdragen," vertelde Victor verder. „Met nog eenige makkers ülde ik het gebergte inwy bereikten des avonds Zabern en dachten ons naar Pfalzburg te be geven om daar het reserveleger te ontmoeten. Myu kameraden zijn naai' Pfalzburg getrokken ik kwam hierheen een arme vluchteling een overwonnene een gewonde „Myn jongen, mijn beste jongen!" klaagde meviouw Hoffer, haar kind omarmend, alsof zij hem nooit weer wilde loslaten. „En zal men hier by Pfalzburg eeu nieuwen slag le veren „Ik weet het Diet, vader. De maarschalk zal daartoe nauwelijks in staat zijn, nadat hij zulke groote verliezen heeft geleden." „Men kan hulp laten komen van de Saar." „Tot die hulptroepen gekomen zyn, kan de maar schalk zich niet staande houden." „Victor „U zult het leger van den maarschalk zien. vader, en oordeelen. Morgen, hoogstens overmorgen, zal liet ge slagen leger hier aankomen dan zal het u duidelijk worden, dat men met zulke troepen niet voor den twee den keer kan vechten." In een somber zwijgen, dat nochthans zyn hevige opgewondenheid niet verborg, liep de oude kapitein heen en weer in het vertrek. „Ik ben doodmoe, moeder," fluisterde Victor, „wjjs my een bed aan, dat ik eenige oogenblikken kan uit rusten." „Je moet goed uitrusten by ons, myn jongeu „Ik zal daartoe nauwelijks tyd hebben," antwoordde Victor met een trenrigen glimlach. „Morgen ochtend moet ik weer naar het leger." „Maar je bent gewond „Die kleine wonde zal me niet verhinderen myn Keizer en mijn vaderland verder mijn arm te wjjden. Kom, moeder, breng me naar myn kamer. Het is ze ker nog dezelfde, die ik altijd betrok als ik by u was „Ja, Victor, we hadden haar reeds voor je in orde gemaakt, daar je immers dezen zomer met verlof zoudt komen. Toen brak de ontzettende oorlog uit. Maar in al deze opgewondenheid heb ik vergeten je bekend te maken aan onze lieve Jeanne de Parmentier." De oogen van den jongen officier bleven met bewon dering rusten op het mooie gelaat van Jeanne, op wier wangen een blos kwam. Toon trad zy op haar neef toe en reikte hem de hand. „Wy zien elkaar in een droevig, smartelijk uur voor den eersten keer, neef," zeide zü met een zachte, maar diepe stem, alsóf zy opkomende tranen onderdrukte. „Maar eeuwig onvergetelijk zal mij dit uur zijn, waar op u bloedend uit den stryd voor net vaderland terug keert in het ouderlijk huis." „Ik dank u, nicht, voor uw vriendelijke woorden; zooals ik nooit lezen dag, dit uur kan vergeten, zal ik het ook nooit uw woorden doen." „Kom nu, mijn jongen, je hebt rust noodig," smeekte mevrouw Hoffer en trok haar zoon naar dc «leur. Voordat Victor het vertrek verliet, keerde hij zich nog eenmaal om. Zijn oogen boorden diep, met een schitterenden blik, in de donkere oogen van Jeanne een glimlach zweefde als droomend over zijn bleeke trekken, toen boog hy het hoofd en volgde zijn moe der en Josephine, die met het brandende licht vooruit ging. Jeanne stond een poos nadenkend en keek naar den vloer. Plotseling keerde zy zich om cn zag haar oorn met het voorhoofd op de tafel liggen en hef tig schreien. Niemand had acht gegeven op den ouden man, die op zijn stoel ineengezakt was, met de armen op de tafel en met de handen krampachtig de kaart van het oor-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1