PREDIKBEURTEN Min jak-gaas. Eene Röntgen-Maatscbappij wordt in Engeland opgericht met prof. Thomson als president. De bedoeling is dat de maatschappij een verdeeling maakt tusschen hen, uie zich wijden aan de medicijnen, aan natuurkundige onderzoekingen of aan photograpbie. Eenige leden zullen de bronhen van de Röntgen-stralen bestudeeren, ande ren de toepassing. Sommigen nemen de inductie-toestellen, weder anderen de Crooke's buizen en de verschillende vormen en toepassingen van het toe stel dat gebruikt wordt om de stralen voort te brengen. Ee photographie heeft reeds diens ten bewezen in zoovele takken van wetenschappelijk onderzoek, dat de maatschappij veel deelnemers vraagt om de zaak te steunen. Op deze wijze tracht men de mid delen aan te geven, om de afdoende toepassing der stralen te vermeerde ren, en dit kan eene groote hulp verlee- nen aan chirurgen en anderen, die zich op deze nieuwe zaak gaan toeleggen, zonder voorafgaande oefening in pby- sica. Edison als onweer verwekker.. Thomas Edison, de uitvinder, beeft een huis in het stadje Èdison in New-Jersey, waar hij steeds heengaat als hij nieuwe proeven op het gebied van electriciteit wil doen. Wat hij binnenshuis doet, interesseert zijn medeburgers evenwel niet zoozeer als hetgeen hij er buiten doet, en het be lang dat zij er in stellen is eigeube- lang. Edison is bezig proeven te nemen met bet doel, erts uit de aarde te verkrijgen door middel van elec triciteit en op dezelfde manier nauw keurig te bepalen, hoeveel erts er in een bepaalde localiteit te vinden is. Tot dat doeleinde leidde hij een electrisch toestel, dat in de oogen dei- bewoners veel óp een telegraaf ge leek, om een berg, dicht bij het stadje Ogden Mountain geheeten, en sinds dien tijd is de streek zoo door on weer cn regen geplaagd, dat de boe ren, wier huizen, schuren en boomeu om een haverklap door den bliksem getroffen worden, den toovenaar, zoo als zij hem noemen, mijlen ver weg wenschen. Een boer, wiens schuur afbrandde, dreigde den uitvinder met een proces om schadevergoeding, omdat hij met zijn toestel den bliksem opgewekt had, die do schuur getroffen had. Bij nader inzien gaf hij zijn plan even wel op, wijselijk denkend, dat geen rechter hem zou gelooven, als liij met zyn aanklacht voor den dag kwam. Maar de donderbuien en wolkbreuken gaan voort, en niemand twijfelt er aan, of Edison roept ze te voor schijn. Rookten de Romeinen? Ja, zij rookten! De Journal d'hy- giène deelt het mede, daarbij steunende op een artikel in Gentleman!s Maqa- zine. Maar zy rookten latuw. Volgens de wetenschappelijke schrijvers ken den de Grieken en Romeiuen in alle opzichten de narcotische eigenschap pen der latuw en zij rookten de blaadjes ervanvooraf daartoe ge droogd, in een soort van riet of in Eijpenzij vonden hierin, om met fioseorides en Plinins te spreken, een groot genoegen. Gallienus laat zich er ook in dien geest over uiten hij beveelt het gebruik van latuw aan als middei om gedurende den nacht onafgebroken en rustig te slapen. Eene oude schilderij, waarschijnlijk in Pompei' gevonden, stelt Romein- sche soldaten voor, die des avonds, na een verwoed gevecht in Bretagne, elkander vertroosten over de ver wijdering van hun geboorteland, ter wijl langs hunne hoofden uit bran dende rietjes de rook naar boven stygt. Speelhol. Een ernstig politie-schandaal is te Hongkong aan liet licht gekomen. De super-intendent van politie heeft by een inval in een speelhol een boek in beslag genomen, waarin waren geno teerd namen van ambtenaren met de sommen ivaarvoor zij zich hadden laten omkoopen. In verband daar mede is de inspecteur van politie Wit- cliell voor den rechter gedaagd, de inspecteurs Stanton, Quincey, Baker en de sergeant Holt zijn geschorst. Twintig Chineesehe detectives zijn verbannen. Er wordt een streng on derzoek ingesteld. Er in geloopen. Een vermakelijk staaltje van Ame- rikaansehe reportage deelt de Figaro mede. In het magazyn van een Parijseh schilderijenhandelaar, waar aan de beste en de ergste „durfjes" van de jongeren gaarne gastvrijheid wordt verleend, bezichtigden drie heerende tentoongestelde doeken. Zy lieten zich er vrij gunstig over uit en vooral een hunner, een eerbiedwaardige grijsaard, was vol lof. Een bezoeker, blijkbaar een vreem deling, vroeg den wandelaar wie toch die grysaard was? En deze ant woordde uit gekheid maar met een hoogst ernstig gezicht: „Dat is mijnheer Bouguereau." Een maand later ontving de han delaar een groot uitknipsel uit een Amerikaansche krant, waarin de heer Bouguereau, die zonder het te weten was geïnterviewd, den wildste van zijn tegenstanders met, lof overdekte 1 De schilderijen koopman heeft er zyn habitué's een aangenaam oogen- blik mee bezorgd. De veepest in Zuid-Afrika. Het rapport van de geneesheeren van bet Instituut Pasteur is ver schenen. De methode der serum the rapie is met veel succes toegepast in yevallen van runderpest; zij be staat in het inenten van zieke dieren met bloed van andere. Een congres over liet, onderwerp zal spoedig in de Transvaal gehouden worden en gevolgd worden door een algemeen Zuidafrikaansch congres te Pretoria, waaraan afgevaardigden van den Oranje-Yryistaat, van do Kaapkolonie, Natal en de Portugcesche en Duitsche kolonies zullen deelnemen om de veepest te bespreken van een inter nationaal standpuut beschouwd. Een arm millionnair. Hoè gelukkig ieder mensch in het bezit van zijn gezondheid kan zijn, ook al heeft, hij niet den minsten aan leg om millionnair te worden bewijst weer een geval in New-York, (lat kolossaal veel opzien verwekt. Char les Rousz, de eigenaar vau vele rnil- lioenen, zou ze met vreugde wegge ven. als hij zyn gezichtsvermogen dat hij voor korten tijd verloren heeft, daarmede terug kon krijgen. In :t begin heeft luj een millióen dollars uitgeloofd voor den geneesheer, wien het gelukken zou zyn blindheid te verhelpen. Een jong dokter uit Georgia, die het laatste den blinde heeft onder zocht, meent wel tamelyk zeker in het. bezit van de belooning. die de wanhopige Rousz reeds tot tien mil lióen dollars verhoogd heeft, te zul len, geraken. De ongelukkige million nair^ belooft zelfs iéder, die hem, zij 't ook maar voor enkele minuten het gezichtsvermogen teruggeeft, een deel van zyn hem nu waardelooze mil- lioenen. RECHTSZAKEN. Meineed. G. L., klompenmaker te Usquert, D. V., koopman te den Andel, J. S., koopman en H. Bkoppman, beide te Warffum, zaten Donderdag voor de rechtbank te Grouingen Óp het bankje der beklaagden ter zake van meineed, door hen als getuigen in een burgerlijke zaak, die voor de recht bank te Groningen diende, gepleegd. Door H. V. vrouw van J. BUtc WaHTum was een procedure tot schei ding van tafel en bed tegen haar man aanhangig gemaakt. Haar man had haar, die van hem weggegaan was naar Westornioland, getracht van daar te halen met geweld. Daartoe was hij er per rijtuig heen gereden, en had haar in liét meegebrachte rijtuig wil len plaatsen, wat zij niet wilde. Hierbij werd geworsteld, de vrouw mishan deld, eerst op straat, latei- iu haar kamer, die zij hij een weduwe te Westernieland had. Half Westernie- land was daarby op de beentot in de woning van de vrouw, in de gang drongen denieuwsgierigen. De man, J. Ik, die met nog een^hclper geko men was om zijne vrouw terug te halen, moest onvcrrichterzake terug- keeren. Tengevolge dier toen plaats gehad hebbende mishandeling ont stond de procedure tot scheiding van tafel en bed. De eischeres werd tot bewys door getuigen toegelaten, en die enquête had plaats f5 Januari. Daarop kreeg J. B., haar man, verlof tot het doen hooren vau getuigen op 26 Maart. Maar, getuigen die konden verklaren dat hij zijn vrouw niet mis handeld had, waren er natuurlijk niet, 'Wat doet hij nu? Hij haalt de hiervorengenoemde beklaagden, die geen van allen bij de mishandeling geweest waren, over om zich als ge tuigen op te geven. Zij worden ge hoord en verklaren onder ecde dat zij bij het tooneel dat te Westernie land afgespeeld was. tegenwoordig geweest waren, en dat J. B. zijn vrouw niet mishandeld had, en dat zij even min gebloed had. Op klacht der eiscliercs werd de zaak geïnstrnctieerd, de verdachten werden gevangen genomen, zoomede J. B. de man van eischeres en spoedig viel eerst een, daarop de rest dooi de mand en legden volledige beken tenis af. Heden ter zitting verklaarden zij dat J. B. door hun f 25 per persoon te beloven, waarvan een gedeelte voor uit betaald werd, hen tot het afleg gen der valsche verklaring had over gehaald. Een paar van hen hadden bet, terrein verkend, waar de mishan deling plaats greepwat gezegd moest worden had hij hen op laten schrijven. Vrees dat, bewezen kon worden dat zij er niet by geweest waren, behoef den zij niet te hebben, aldus had hij verzekerd, omdat dien dag te Wes ternieland een boeldag geweest was en er dus vele vreemde gezichten in 'tdorp waren geweest. De ter zitting gehoorde getuigen, die allen by het voorval aanwezig geweest waren, verklaarden ieder dat de beklaagden niet door hen te Wes ternieland gezien waren. Het O. M. eischte gevangenisstraf van 18 maanden voor ieder, met af trek van den tijd preventief doorge bracht, Mr. J. G. Holthuis beval zyn cli ënten in de clementie der rechtbank LD. Daarop stond de man, J. B. we gens het uitlokken van het misdryf, terecht, in welke zaak buiten de in de eerste zaak gehoorde getuigen, nog gehoord werden de vier beklaagden. In deze zaak eischte de officier I jaar. Mr. Holthuis stond eveneens dezen beklaagde als raadsman bij. Diefstal van effecten en geld. Voor de rechtbank te Amsterdam (vacantiekamer) had zich Donderdag te verantwoorden G. J. C. Eickhorn, i kantoorbediende, ter zake dat hy den 30sten December van het vorig jaar uit, een gesloten lade van een gesloten cylindcrbureau ten huize van zijn patroon, den effectenhandelaar Isecle (verkoop van loten enz.), in de Regu-1 liersdwarsstraat, een aantal effecten j ter waarde van f 700 en een bedrag van f 60 aan zilvergeld heeft out- vreemd. De diefstal geschiedde terwyl de] patroon met de Kerstdagen naar Eon- den was. Bekl. bekende, zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. Oor spronkelijk was het, echter zijn plan niet. Terwijl hij op den grond iets wilde oprapen, stiet, hij met den rug tegen het onderblad van den lessenaar, waardoor de lessenaar opensprong. Hij wilde toen eens zien hoe de in formaties luidden, die zijn patroon indertijd omtrent, hem verkregen had. (1 Sept. van het vorig jaar was bekl. in dienst gekomen.) Deze papieren waren geborgen met eenig zilvergeld in een gesloten mandje van gevlochten ijzerdraad. Hiermede liep beklaagde naar een smid in de Damstraat, aan wien hij vertelde dat hij het sleuteltje verloren had en verzocht het mandje open te maken. Deze deed hot en bekl. eigende zich bet zilvergeld toe. Later deed hij evenzoo met de effecten in een portefeuille geborgen. Eenige verkocht hij hier ter stede, andere óp zijn reis naai- Antwerpen. Brussel, Parijs, Barcelona, Lyon en Marseille. Bekl. gaf zicli den Ssten Juni in handen der politie. Wat het doel zijner handelingen was, wist hij niet. Ook verklaarde bekl. (lat de zaak in den laatsten tijd niet heel goed ging. Zijn patroon had hem er over gesproken, met Mei de zaak op te heffen. Gehoord werden allereerst de inspec teur van politie Meyboom en de re chercheur Visser. Uit hunne verkla ringen bleek dat er aan het bureau geen sporeu van braak tc zien waren geweest. Voorts werd geboord de huisjuf frouw van bekl., benevens zijn vrouw en schoonvader. De beide laatsten verklaarden dat bekl. uit Parijs effec ten had gestuurd aan zijn echtgenoote. De schoonvader had die te gelde ge maakt. Deze zeide dat bekl. van zijn verdiensten wel kon leven, maar dat hij aan grootheidswaanzin leed. De effectenhandelaars, bij wie bekl. bier ter stede eenige effecten bad verkocht, herkenden hem geen van allen, de smid wel. Het O. M., waargenomen door mr. Baart de la Fadle, meende'dat, hoe wel de pa,iroon niet als getuige kon gehoord worden, art. 310 van het wetboek van strafrecht op dit misdrijf van toepassing was. Mocht de recht bank niet met zijn meeuing medegaan, dan was toch in ieder geval bewezen dat hier diefstal gepleegd was van effecten en zilvergeld. Echter rekening houdende met de volledige bekentenis en de kommervolle omstandigheden waarin bekl. na het misdrijf geleefd had, eischte het O. M. tegen bekl. slechts een gevange nisstraf van 1 jaar. De verdediger van bekl., mr. Land, voerde eenige lichtpunten aan, o.a. dat bekl. niet alles had weggenomen, wat onder zijn bereik was en dat bekl. zicli vrijwillig op aansporing van zijn vrouw, in handen der justitie had gesteld. Had hij dit laatste niet ge daan. dan was het onmogelijk geweest om zijn schuld te bewijzen. PI. ge loofde ook dat zijn cliënt werkelijk aan een soort van waanzin lijdende was, redenen waarom hij wenschte bekl. een lichtere straf op te leggen. Uitspraak Vrijdag over S dagen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 Cent per regel. Beter dan Paardehaar of eenige andere voeringgaas is Het is vederlicht en behoudt on der alle omstandigheden zijne elasti citeit. Uitsluitend bij H. J. VISSER, Groote Houtstraat 24. Vervolg Stadsnieuws Stukken van den Raad. Door B. en W. is de navol gende voordracht gedaan voor onder wijzeres 2e klasse aan de Kostelooze School letter E: Mej. A. P. van der Pauwert, Haar lemmermeer Mej. M. G. A. Wever, Lisserbroek Mej. J. J. Blom, Haarlem. Door W. A. J. van de Kamp en 61 anderen is aan den Raad het verzoek gericht, om aan den Jansweg en de Jansstraat een tramverbinding niet te onthouden. In de Lange Poellaan No. 3, bij Van Huizen, is in den afgeloopen nacht een binnenbrand ontstaan, die door de buren het eerst werd opge merkt. Met behulp van den bewoner wis ten dezen het vuur nog te blussehen, zoodat de politie met haar slangen wagen niet behoefde te worden gere- quireerd. Ter eere van den verjaardag van mevrouw Gerdessen hebben, naar wij reeds aangekondigd hebben, gisteren, Donderdag ruim 400 kinderen uit de hoogste klasse der kostelooze entus- schenscholen, een boottocht gemaakt. Te acht, uur traden zy aan op het Molenpad, marcheerden met muziek voorop, onder geleide van de hoofden der scholen en de onderwijzers, naar het Houtplein en brachteu daar een ovatie aan mevrouw Gerdessen, waar na zij langs de Baan naar de Bakker- straal gingen, in-welker nabijheid de booten hun wachten in het Spaarne. Langs de Ringvaart, het Kager- ineer en de Zijl Voer men naar Lei derdorp vandaar langs den Ryn naar Oudshoorn. Hier werd met de mu ziek voorop, een wandeling gemaakt naar Aarlanderveen en Alfen en iaarna per boot de terugtocht aan vaard, langs de Heimanswetering cn over het Braassemermeer. Omstreeks half zes stapten de kinderen, dien het natuurlijk onderweg niet aan mond kost en verfrissehcude dranken had ontbroken, tegenover de Kaasmarkt aan wal. Ongetwijfeld zal de jeugd met er kentelijkheid mevrouw en den heer Gerdessen gedenken, door wier mild heid haar zulk een aangenamen dag is tobeurt gevallen. Bij bet heden, Vrijdag hier gehou den examen gymnastiek M. O. wer den geëxamineerd en afgewezen 4 mannelijke candïdaten. Statenverkiezing. Heden, Vrijdag had alhier de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten plaats. Het aantal kiezers voor de Staten bedraagt 4779. Het is districtsgewijze aldus: in district 1. 555; in district II 623: in district III 760: in district IV 680; in district V 849; in district VI 643 en in district VII 669. Op liet oogen blik vau af drukken van ons blad, is de stembus nog niet gesloten. Wij laten dus hier volgen liet aantal stemmen, dat op de verschillende bureaux te 3' 2 uur is uitgebracht: Distriet I 203 stemmen. H 312 Hl 227 IV 251 V 32S VI 212 VH 239 Zandvoort. Ook alhier is eene plaatselijke com missie gevormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan H.M. de ko ningin Regentes. Aangekomen vreemdelingen. J. Beuker, Renkuin, 4 pers.. Hotel d' Orange. Mevr. von Hemert, Amsterdam, 5 pers., idem M. Baron von Suckow, Sachsen. 4 pers., idem. G. Rei ders, Groningen, 5 pers., Villa Cottage Pretoria. Mevr. van GriekenSchier, Groningen, 4 persVilla Maria. Mej. ,1. Bakker, Amsterdam, idem. .1. Ketjen, '2 pers., Amsterdam, Villa Ondine. L. von Sas, Oostenrijk, Villa Maris. D N. Groh, Arnhem, 7 pers. Villa Mar- tima. J. Citroen, Amsterdam, Ti pers, Kerkstr. D 11. Mevr. A, Frinkel, Amsterdam, 2 pers, idem Ruijs, Rotterdam, 5 pers., Villa Paula. A. P. Scheltemaf Amsterdam, 4 pers.. Schoolst B 238m. Velsen. Gemeenteraad. Openbare ve-gadering van den Raad der gemeente v eisen op Dinsdag 27 Juli 1897, voorm. 103/4 uur. Agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden. 3. Verzoek eervol ontslag mej. A. J. W. H. Scheeffer, onderwijzeres te IJmuiden. 4. Aanbieding gemeenterekening. 5. Id. rekeningen armbestuur. 6. Aanbesteding onderhoudswerken en straatverlichting, contract straatreiniging IJmuiden. 7. Verhuur van gemeente-eigendom men (huizen). 8. Verpachting vischwater. 9. Uitbreiding bouwplan-IJmuiden. IJmuiden. Zekere vrouw H. alhier, heeft van de Koningin een gratificatie gekregen ten bedrage van f 40.— VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. De commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. G. van Tienhoven, kwam Donderdagmorgen per spoor te Hoorn en bezocht per rijtuig eenige dorpen in den omtrek. Z. E. stapte !s middags te Enkhui zen in het Drechteriandsche huis af en verleent heden ten Raadhuize audiëntie. Wij vernemen, dat de heer dr. J. Th. de Visser thans zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer iu kies-- distriet Rotterdam I heeft aangeno men, en dat hy zyn ambt als predi- kaut met toestemming van den ker- keraad zal behouden. N. R. Ct. Het duel Mendès-Poë. Naar het schijnt was het voor den eersten keer, dat Poë duelleerde. Toen Mendès uitviel week Poë al pareerend en bereikte hy aldus de grens, te voren aangegeven door Emile André, een der getuigen van Mendès, die met de regeling van het gevecht was belast. "„Halt!" riep André, er bijvoegend, dat die grens niet mocht worden overscheden. De getuigen van Poë protesteerden, zeg gend, dat dit niet in het proces-ver baal was opgenomen en dat het veld vry moest zijn. Intusschen was het gevecht hervat Weer viel Mendès nit cn week Poë. dc grens naderend. Men riep „Haïti", een der getuigen van Poë. Briand. meende, dat Mendès L'cwond was, hetgeen i.iei govai bleek te zijn. De getuigen discussiéèi - den de quacstië van de grens en Mendès riep ongeduldig, dat het vel vry moest zijn. Voor den derder. keer werd het gevecht begonnen er. met hetzelfde resultaat. Mendès hield eensklaps op en riep„Ik wil my niet blootstellen op den WQg dood blijven, een lafaard achterna loopend' Poë bleef bij deze bèteediging kalm. André riep dat Mendès gelijk had. en Mendès, die hoe lauger hóe opge wondener werd, wendde zich tot dc getuigen van Poë: Komaan,wiewi! zijn plaats innemen?" „Ik", riep Bri and. maar de anderen kwamen tus schen beiden. Inmiddels merkte men, dat Mendès een hebt; woud aan de hand 'had. Mendès echter riep. dat hij vechten zou, met wie maar wilde; d'Hureourt antwoordde: dat niemand dat zou willen, aangezien men slechts met „gons corrects" vocht. Na twee uren discussie redigeerden de getui gen van partijen elk een proces verbaal, daar zy het niet met elkaar eens konden worden. Vooralsnog komt het nns voer (zegt. het Vaderland) dat Poë. al moge hij zich niet als ervaren duellist hebben gedragen, een beter figuur heeft ge maakt dan Mendès. Wij zyn dat niet met het Vader land eens, in zooverre, dat o. i. ieder een die duelleert een treurig figuur maakt. Uit Udine wordt beribht, dat school jongens, met een hunner kameraadjes twist krijgend, hem met steenen wier pen. Een steen raakte het voorhoofd en de knaap viel bewusteloos neer. Mcenend dat hij (lood was, begroeven de anderen hem, om bun misdrijf te verbergen. De zaak lekte uit en een paar uren later werd het slachtoffer opgegraven, llij haalde nog zwakjes adem. maar stierf toen hij naar het hospitaal was overgebracht. Afrikareizen. Volgens een particulier telegram door de Germania ontvangen, is de Duitsche ontdekkingsreiziger Otto Ehlers, die indertijd op een expeditie in Nieuw-Guinea omkwam, niet ver dronken, zooals toen beweerd werd, maar door inlanders, tot zijn eigen expeditie behoorend, doodgeschoten. Arbeidersbeweging in Engeland. Het verbond van machinefabrikan ten maakt bekend, dat er een groote uitbreiding in het lock-out gekomen is, doordat vele fabriekeu In Lan cashire daartoe besloten hebben. Hot verbond raamt het cijfer der werk- loozen op 20,000 in liet machinevak, 18,000 in aanverwante vakken en 2000 non-unionisten. In het Velodröme te Dyon is een ramp voorkomen, doordat het gevaar tijdig werd outdekt. De plaats werd in gereedheid gebracht voor een stie rengevecht, toen in een ingang voor den derden rang een fleseh ïnet petro leum werd gevonden, die aan den hals was aangestoken. Een verdacht persoon is in hechtenis genomen. Pers Overzicht. Alweer een Duitscher! Dc Hmgsche Cour., die reeds vroe ger haar protest deed hooren tegen het benoemen van buitenlandsche hooglecraren aan onze universiteiten, zegt ook thans dienaangaande weder een en ander. Aanleiding er toe is dit schrijven van prof. Hector Treub aan het Handelsblad „Vergun mij dat ik de gastvrijheid van uw blad inroep om het volgende ter algemeene kennis te orengen. „Zijn myne inlichtingen juist, en ik heb reden dit aan te nemen, dan is reeds eene vergadering der medi sche faculteit te Groningen gehou den, om te voorzien in de vacature- Docdcrlein. Prof. Doederlein zelf ver teld, dat op de aanbeveling der fa culteit drie Duitschers staan, en dat hij dat alles reeds op het na Pinkste ren gehouden congres van do „Deut sche Gesellschaft fiir Gynaekologie" j had afgesproken. „Volgens hem zou de aanbeveling] met algemeene stemmen geschied zyn. Ben ik goed ingelicht, dan was de meerderheid, waarvan destijds bij de aanbeveling van prof. Doederlein sprake was, 4 tegen 3." Daarvan zegt de Haagsche Cour.: „Dus alweer een Duitscher, niet tegenstaande al wat daarover is voor gevallen en ten spijt van de onder vinding, nu weer opgedaan, dat die heeron onze universiteiten slechts ge bruiken als tusschenstation naar eene bevordering in hun eigen land. „En nu op aanbeveling van een anderen Duitscher, neen krachtens een afspraak onder Duitsche genees heeren „Dat wordt toch wel wat al te be schamend Zelfs als men de verzach tende omstandigheid in aanmerking neemt, dat de Groninger faculteit thans geen Hollander kon voordra gen, zonder daarmede te erkennen dat zy een half jaar geleden had gedwaald: - iets dat wel menscheliik is, maar dat „hooggeleerden" toch niet licht van zichzeïven erkennen. „Inmiddelstoen had men te doen met den kosmopoliet mr. S. van Houten, maar nu is diens plaats als beslissend minister ingenomen door mr. Röcll, die prof. Drncker tot amb- genoot heeft „Misschien dus dat ditmaal de Re geering aan zoo ergerlyk misdryf perken stelt door een flink „veto" (d. i. ik wil hef niet)." Burgerlijke Stand. Bevallen:21 Juli: X. Bruin—Zwiep z. A. Heemskerk—v. Upzceland z. 22. C. M. Rootlieb—Sabee d. G. Mcenhorst- Pieper d. 23. S. E. Over toom— Snaas d. Stuomvaartbenchten. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, vertr. 20 Juli v. "Suez. Het stoomschip God!, van Java naar Rotterdam, passeerde'21 JuliSagres. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lijn, van Rotter dam naar New-Vork, vertr. 22 Juli des voorm. 0 u. 45 m. Boulogne. Het stoomschip Anerk/j,gechar- teerd door de Holland A uierika, ver trok 21 Juli van Ncwyork naar Am sterdam. Familieberichten. Getrouwd22 Juli. J. een Sythoff en C. ter Maten, Amst J. J. van I-Tell Wz. en H. Mann. Amst. G.H. Blanken, wedr. van M. Vermeulen, en J. C. Koliï. Amst. J. A. L. N. Gokkel en M. E. Keller, Amst. H. J. Scholten en C. M. Joor, Amst. Jiir. J. C. Goldman en J. Feldmann, Pretoria fZ.-A.) \Y. Jans en J. C. Kruijff, Amst. Bevallen: 21 Juli. .T. Gramberg Schartcu z. Harlingen. E. de Haas Meijer d. den Haag. 22. IJ. S. Reiu- hold—Brandigt z. Bussum. M. J. Schoo—Van Benthem I uiting z. Am sterdam. Overleden20 J uli. J. T. S. G. Grülich Hubert- d'Harvant Bigot de Villandiw. den Maag. E. H. Öikkes 87 j. "W inschoten. .1. de Ruyter— Ohmstede 32 j. Joure. 21. A. A. H. J. V'. Tuning— Liwijn 39 j. Noord- wijk. W'ed. J. E. F. Jongsma—Egter den Haag. S. M. Monnikendam 72 j. Amst. op ZONDAG 25 Juli 1897. TE HAARLEM. Eglise Wallonne. Voorm. 10 ure, Muller. Gereformeerd© Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Wiclenga, van Katwijk. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, Breukelaar. 's Avonds 5'/a ure, Brcukclaar. van Bodegraven. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda, 's Avonds 6 ure, lüngnalda. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure en dos nam. 51/* ure, Schotel. Lnthersche Kerk. Voonn. 10 uur, Wempe, Nam. 12 ure. Zondagsschool. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, Scharien. lulh. prea. Ie Tiel. Doopsgezinde Kerk. Voonn. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Reijnders, rem. pred. te Alkmaar. Donderdagmiddag IV., ure, Tideman. Huwelijkswyding. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr.. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Heer inga. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. IJmuiden. Voorm. 10 ure., Wesseldijk. Nam. G ure, Wesseldijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorin. 10 ure, Hidsman. Nam. 2'/a ure, Hulsman. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bélcomen. Gevouden voorwerpen. Van 15 tot en met 21 Juli '97. Een rozekrans. Een winkelboekje. Een bakje met kwik. Twee school boekjes. Een rijwielporap. Men knip mes. Een gouden overheindsknoopje. Een voille en een pr. handschoenen. Drie kwitantiën. Een dienstbodenlyf. Een duimstok. Een bont boezelaar. Een portemonnaie. Een stuk van een gouden oorbel. Een handwagen. Een koperen beugel van een kinderwagen. Een hond. Een schoentje. Een ge wicht Twee notitieboekjes. Een boekje Eigen Hulp. Een gouden ring Eenige sleutels. MARKTNIEUWS. Aangev. Verk. Pry's. Aard. 475 HL. 364 HL. f2,—3.— Appelen 3 HL. 3 HL. f 12, Peren 26 HL. 18 HL. flO.— Snyb. 24 Md. 17 Md. f 2,50. Heerenb.140 Md. 140 Md. f 1,25 1,40

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3