T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. laandag 26 Juli 1897, No 4314 HAARLEM'S DABBLAD A i=!Oisr-r^r-FrrTV|--Frr^'-p^-R-FP,T,T^- Toor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Toer de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 A-ID VnRyTEnSTTlZË33Sr [1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk, rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagem. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voort het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bluemendaal, Sandpoort en Schoten, F. v. d. RAADT, SandpoortHee/n^Lede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Vthtu, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; IJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën car. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. eerste en tweede Pagina. Haarlem, 24 Juli 1897. Verkiezing Provinciale Staten. De volledige uitslag der verkiezing voor een nieuw lid der Provinciale Staten in Haarlem is als volgt Aantal kiezers 4779. Uitgebracht in District 1 Beeksteeg, 219. Van onwaarde 4 Mr. 't Hooft 71 H. van Blaaderen 140 E. P. H. M. Bijleveld 4 District II Ged. Oude Gracht 250. Van onwaarde 4 Mr. 't Hooft 147 Van Blaaderen 97 Byleveld 2 District III Klein Heiligland 319. Van onwaarde 0 Mr. 't Hooft 173 Van Blaaderen - 137 Bijleveld 9 District IV Doelen 289. Van onwaarde 5 Mr. 't Hooft. 189 Van Blaaderen 84 Bijleveld 11 District V Stadhuis349. Van onwaarde 4 Mr. 't Hooft 203 Van Blaaderen 131 Bijleveld 11 District VI Fr. Varkenmarkt, 232. Van onwaarde 4 Mr. 't Hooft 133 Van Blaaderen 89 Byleveld 6 District VII Wijde Geldeloozempad, Van onwaarde 3 Mr. 't Hooft 160 Van Blaaderen 100 Byleveld 10 Zoodat waren uitgebrac't 1931 stem men. Van onwaarde 24. Volstrekte meerderheid derhalve 954. Mr. 't Hooft behaalde 1076. H. van Blaaderen 778. Bijleveld 53, zoodat gekozen is Mr. W. A. 't Hooft. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat er niet druk gestemd is. Slechts 40 percent van de kiezers zijn opgeko men. lil district I bleven van de 555 kiezers 336 thuisin district H ont breken er van de 623 niet minder dan 347in Hl van de 760. 441in IV van de 680, 391; in V van de 849, 500; in VI van de 643, 411 en in VII van de 669, 396. Van de 4779 kiezers bleven dus in 't geheel weg 2848. De uitslag was dan ook reeds zeer spoedig, even zes uur, bekend. Naar wij vernemen heeft onze stad genoot, de heer C. L. V. Sarlet, op de te Amersfoort gehouden tentoon stelling van het Utr. Gen. van Land en Kruidkunde, een bestuursmedaille met eere-diploma behaald voor een ingezonden herbarium. By de kweekschool voor machinis ten te Amsterdam is tot de le af- deeling technici toegelaten onze stad genoot H. J. Geyl. Onze stadgenoot Mej. A. A. F. E. Riemann, behaalde te Amsterdam de hoofdacte. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid wordt a.s. Zondag1 in het trap portaal eene tentoonstelling van ge kleurde Japansche houtsneden ge houden, terwyl in de rotonde eene zeer schoone collectie photographiën uit Sicilië; de tuinen vau Taormina van Palermo alsook gezichten uit den Botanisclien tuin dezer stad te bezichtigen zijn. Tevens zal gedu rende eenige dagen tentoongesteld blyven een schryftafel met metalen hang- en sluitwerk. Ontwerp en tee- këning van ilat wërksfük WëfdëÜVéf-' vaardigd door den heer J. A.G. «ar der Steur, bouwkundig ingenieur, al hier, terwijl de uitvoering werd toe vertrouwd aan Johannes Nederkoorn, firma de Wed. Nederkoorn alhier, en het hang en sluitwerk vervaardigd is iu de werkplaats van de heeren Braat te Delft. Des Zondags is de toegang vrij. Tuberculose en Mond en klauwzeer. Naar aanleiding van de veelvuldige gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee en van de veelvuldig voorkomende tuberculose heeft de Vereeniging tot bevordering der Yolks- gezondheid het publiek by aanplak biljetten nog eens in overweging ge geven, geen rauwe melk te gebruiken, maar die te koken. Voorzeker deed genoemde Vereeniging met deze publi catie een goed werk. Niet genoeg kan op de gevaren, die het drinken van rauwe melk veroorzaken kan, gewezen worden. Voor hen, die op den voor sommigen onaangenamen smaak van gekookte melk, iets tegen hebben, is het ons aangenaam, op verzoek nog eens te kunnen wijzen op achterstaande adver tentie van de firma M, Prins en Co., Frans Halsstraat hoek Kennemerstr. i alhier. Deze firma brengt ziektekiem- vrije melk in den handel, die inder daad aan de gestelde eisehen voldoet. Althans worden ons de maandelijk- sclie rapporten vertoond, door het bureau Van der Sleen over deze melk uitgebracht, en deze zijn zonder uit- I zondering zeer gunstig. School voor Kunstnijverheid. De teekeningen en werkstukken zullen Zondag 25 Juli voor het laatst tentoongesteld zijn. Een ieder die dus belang stelt in het onderwijs m de kunst-ambachten wordt nog in de gelegenheid gesteld de produk- ten der Haarlemscne school in oogen- sehouw te nemen. De toegang is vrij. BINNENLAND. Met den mailtrein van 10 uur kwam Vrydag H. K. H. de Hertogin van Albany te Apeldoorn aan. Op het oogenblik dat de trein het station binnenreed kwamen H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes op het perron. Zij begroetten en om helsden haar hooge gast hartelijk, waarna in twee open rijtuigen naar het paleis Het Loo teruggereden werd. Uit de „Staats-Courant". Kon. hesluiten. Aan James Rashid Wortabed ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsehe Zee schepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen, omtrent d uitoefening der geneeskunst in Neder land, stiptelyk nakome. Als blijk van goedkeuring en te vredenheid, de bronzen eerepcuning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan D. van Dorp, schipper, J. Groene- veld, stuurman, D. Verkouten en Y. Plukker, matrozen van de vischsloep V. L. no. 174 Vooraan, wegens de met levensgevaar volbrachte redding der bemanning van het Nederlandsehe kofschip Wendelina Wicherdina, dat op 30 Maart jl. in de Noordzee, ten gevolge van aanhoudenden storm, is verongeluktG. Rademaker, matroos le klasse der Kon. Ned. marine, we gens de met gevaar voor eigen leven volbrachte redding van een drenkeling uit de IJgraeht te Amsterdam, op 15 April 1897C. D. Ornée, timmer man te Eikerzee, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een schipper, die op 28 Mei 1897 van zyn vaartuig, ongeveer 150 meters uit den wal voor Scharendijkje ge legen, over boord gevallen was. Bevorderd tot luit.-ter-zce der le kb, de luit.-ter-zee der 2e kl. F. J. Goedkoop, en tot luit.-der-zee 2e kl. de adelborst der le kl. C. Aronstein. Het Ministerie. De oud-Minister mr. Picrson is Vrij dagavond te 8V2 uur in de residentie teruggekeerd. Hij kwam van het Loo, alwaar de kabiuetsformeerder Vlijdag de lijst van Ministers voor het door hem saamgestelde kabinet aan H.M. de Regentes heeft aangeboden. NederlandscRe Organisten- Vereeniging. De achtste jaarlijksche algemeene vergadering der Nederlandsehe Or- ganisteü-Verocniging zai gehoideu worden "Woensdag 2^ Juli a.s._, des 'voormiddags half elf, in de sociëteit „do Harmonie" te Dordrecht. De uitslag der Vrydag gehouden herstemmingen te Amsterdam is als volgt Provinciale Staten. District VIII. Uitgebracht 1262 geldige stemmen. Gekozen de heer Mr. D. P. D. Fabius (antir.) met 647 stemmen. De heer C. V. Gerritsen (rad.) verkreeg 615 stemmen, i District IX. Uitgebracht 2194 gel dige stemmen. Gekozen de heer Ch. R. Kouveld (rad.) met 1127 stemmen. )e heer J. Hudig Dzn. (lib.) verkreeg 1067 stemmen. Gemeenteraad. District I. Uitgebracht 2318 gel dige stemmen. Gekozen de lieeren O. Kamerlingh Onnes (lib.) met 1350 en mr. J. P. A. N. Carol! (lib.) met 1331 stemmen. De heer J. B. van Dyk (kath.) verkreeg 865 stemmen, de heer mr. W. Heineken (rad.) 758 stemmen. District II. Uitgebracht 728 gel dige stemmen. Gekozen de heer w P. Harten (lib.) met 394 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius (antir.) verkreeg 334 stemmen. District 111. Uitgebracht 1909 geldige stemmen. Gekozen de lieer Jacobus Polak (lib.) met 1009 stem men. De heer H. Polak verkreeg 900 stemmen. District V. (Aftreden 1901.) Uilge- braent 2159 geldige stemmen. Geko zen de heer~G. P. Wijnmalen (lib.) met 1215 stemmen. De heer P. A. Monshouwer (rad.) verkreeg 944 stemmen. District VI. Uitgebracht 1938 gel dige stemmen. Gekozen de heer J. D. Hooglandt Azn. (lib.) met 1151 stemmen. Do heer J. N. Hendrix (kath.) verkreeg 787 stemmeu. District VIL (Aftreden 1899) Uit gebracht 1645 geldige stemmen. Ge kozen de heer J. Brongers (lib.) mot 858 stemmen. De heer J. A. A. Gry- pink (kath.) verkreeg 787 stemmen. District VII. (Aftreden 1903). Uit gebracht 1645 geldige stemmen. Ge kozen de heer J. A. Wormser (antir.) met 846 stemmen. De heer C. Dyse- rinek (lib.) verkreeg 789 stemmen. District VIII. (Aftreden 1903). Uitgebracht 1090 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. W. F. van Leeuwen (lib.) met 550 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius (antir.) verkreeg 540 stemmen. Dis'riet XI. Uitgebracht 2241 gel dige siemmen. Gekozen de heeren dr. A. Voüte Jr. (lib.) met 1599 en J. P. Miinssen (lib.) met 1100 stem- men. De heer mr. Th. Heemskerk (antir.) verkreeg 723 stemmen, de heer mr. W. Heineken (rad.) 576 stemmen. (Hhld.) Bij het notarieel staatsexamen, op 19 tot 23 Juli zijn geslaagd voorliet eerste gedeelte de heeren P. van de Steeg te Deventer, A. M. H. van Oppen te Arasterdam. W. H. van de Poll, te Vaassen en R. Ziilstra te Makkinga; en voor bel hwede ge deelte de lieeren N. la Grappe Do- minicus te Woerden, H. N. Sluis te Dokkum, J. de Lijster te IJsselmonde J. Visscher te Zwolle. In het N. v. d. D. kwam dezer dagen de volgende advertentie voor: „Ter over.iauie aangeboden: 1 Gala- Uniform (Minister), 1 dito (Lid der Staten-Generaal), 1 dito (Burgemees ter), alles in goeden staat. Te be vragen", enz. Den spoorwegwerker der Holl. Spoor vond Donderdagmiddag langs de lyn tasscheu het Holl. spoorsta tion den Haag en Rijswijk een lede reu portefeuille, inhoudende een cre- dietbrief, tot een bedrag van 700 pd. sterling. Aan de eene zijde staat „,T. H. Snitsier", aan de andere zijde: „First National Bank, Chicago." De man gaf het gevondene aan den stationschef, den heer Arnoldy, die er de politie mede in kennis stelde. Men scliryft uit Utrecht aan do „N. R. Ct." Omtrent de ontvreemding van tal van kostbare platen en teekeningen uit het archief van de fundatie van Renswoude zyn nog de volgende by zonderheden bekend geworden. Het had reeds eenigen tijd de aandacht getrokken van den directeur, dat ff levenswijze van de beide in het gc sticht wonende shidèntön wei me over eenstemde met de middelen, die hun daartoe ten dienste stonden. Hunne gedragingen werden nagegaan en toen daarop spoedig ontdekt werd, dat zij telkens het gesticht verlieten met een of ander voorwerp by zich, werd hen iemand nagezonden, waardoor men tot de ervaring kwam, dat de beide jongelieden platen verkochten in den winkel vau een in een vry stille straat wonende handelaar in alles. Dit gaf aanleiding tot onderzoek en tot hun arrestatie. Alle platen uit het archief, in de portefeuilles, waarin zy met de ontvreemde waren opge borgen, zijn in beslag genomen en bevinden zich ten getale van 240 op het Paleis van Justitie. Onder de ontvreemde en verkochte stukken moeten zich zeer kostbare prenten. 0. a. nog een van de hand van Rem brandt bevinden. Vele dier stukken hebben, zooals de opkoopcr beweert, reeds hun weg naar Engeland ge vonden, zoodat die waarschijnlijk onherroepolijk voor Renswoude's archief verloren zijn. Naar het schijnt is bij den opkoopcr, ofschoon sommige der te koop aange boden teekeningen het stempel dei- stichting droegen, het vermoeden niet opgekomen dat de hem niet bekende hier studeereude jongelui zich aan diefstal schuldig gemaakt zouden hebben. Een minder gunstige indruk moet evenwel teweeggebracht zyn jdoor de omstandigheid, dat toen. na j liet bekend worden van den diefstal, de directeur zich bij hem vervoegde om een paar platen, op wier bezit de stichting grooten pry's stelde, terug te koopen, de opkooper, die daarvoor slechts zestig gulden betaald had, er voor niet minder dan duizend gulden weer afstand van wilde doen. De zaak wordt dooi- den rechter van instructie ernstig onderzocht en het is te verwachten dat zy nog in Augustus a.s. ter openbare terecht zitting zal behandeld worden. Ecuc bewoonster der Tolhuisstraat te Tiel bemerkte Donderdag dat de vloer der kamer, waarin zij was, plot seling begon te verzakken. Alle moeite word gedaan 0111 het huisraad tc red den, doch de vloer zakte steeds die per weg en eenige meubels, waaron der een kast met linnengoed, moesten later opgevischt worden uit een beer put. waarvan het bestaan onder de woning niet bekend was. Nu, dat de bouwerij van dezen tyd te wenschen overlaat, wisten we te Haarlem ook wel. Op een bovenhuis bracht een schipper eens een kist met boeken en zette die midden op den vloer neer, maar de vloer boog zoo door, dat men de kist gauw naar een hoek der kamer moest overbrengen. En dat was geen boyenhuisje in een achterbuurt, maar in een zeer bekende straat! Uit de goot gevallen. Te s-Hcrtogenbosch had Vrijdag namiddag een droevig ongeluk plaats. Do timmerman Jan van Vlyssen was bezig aan een pand op de Groote Markt in de goot eenig werk te ver richten, toon hy door een toeval mis stapte en uit "die goot op de straat viel, met het treurig gevolg, (lat. hij een schedelbreuk bekwam en nog voor dat hij in het ziekenhuis aankwam reeds was overleden. Tc Drachten wierp men eene kat, die jongen heeft, een jong ratje voor. In plaats van het diertje te verslin den, bracht zij het heel voorzichtig in het nest bij de jonge poesjes en ging het dadelijk zoogen. Nog altijd duurt die vriendschappelijk verhou ding voort. Per» Overzicht. Het 1 kahin Aan het door den heer Pierson gevormde Kabinet vinden wy lieden reeds in eenige bladen eene beschou wing gewijd. De N. Roti. Ct- merkt op, dat de samenstelling van dit Kabinet, waar aan H. M". de Koningin-Regentes hare goedkeuring heeft gëliccht. plaats gehad heeft volgens de aanwijzingen, die de- uitslag der verkiezingen heeft gegeven een vrijzinnig hervormings kabinet, niet oenzydig samengesteld. Met de personen der ministers is het blad ten zeerste ingenomen. Pierson noemt de N. Roti. CV. den man, die behalve dat hij vay mcening is, dat de liberale party ook voor de toekomst een hervormingspartij be hoort te zyn, bovendien ook den aan voerder kan genoemd worden in den door G. ELSTER. „En ik zou niet meer deelnemen aan den strijd tegen de Pruisen „Als jy je heimelijk kunt verwijderen en het leger weer kunt bereiken, zal ik je daarin niet verhinderen, integendeel, ik zal je in je voornemen steunen. Zoolang je echter niets knnt uitvoeren, dien je voorzichtig te wezen." Victor begreep, dat zijn vader gelijk had en voegde zich, schoon met de woede in het hart, Daar zijn schik kingen. Toen men tegen den avond in de eetzaal bijeen was; nieldde het dienstmeisje, in de grootste opgewondenheid, dat zoooven de Pruisische officier was gekomen. De kapitein ging hem tegemoet en leidde hem de kamer binnen, waar hy hem aan de dames voorstelde. Mevrouw Holler en Josephine moesten geen vrouwen. geweest zyn, ontvankelijk voor een gunstig uiterlijk en een beleefd, nobel gedrag, als zij op het gezicht van den Pruisischen officier niet zeer aangenaam getroffen waren. Von Simmern had de uniform," die hy te velde droeg, verruild voor een, die beter in een salon paste en die zijn slanke krachtige gestalte, zijn militaire houding, zijn open gelaat het voordeeligst deed uit komen. Op de hoffelijkste wyze kuste hij de dames de hand, een gebruik, dat de Fransche dames niet kenden, maar dat zy zeer ridderlijk en mooi vonden. Toen men aan tafel ging, bood luitenant Von Simmern mevrouw Hof- fer den arm en geleidde haar op de eerbiedigste wijze naar haar plaats aan het boveneind der tafel. Op een voudige wijze sprak hij daarna met het oude echtpaar over koetjes en kalfjes. De oorlogsgebeurtenissen roerde hij nauwelijks aanhij vertelde, hoe hy voor eenige jaren op de Wereldtentoonstelling was geweest en wist niet genoeg loffelijks te vertellen van de Fransche hoofd stad. Met lijnen tact vermeed hij alles, wat zyn gast heer onaangenaam had kunnen wezen. Hy scheen geen vreemde officier to wezen, die zich in des vyands land bevond. Zoo meende ten minste de oude kapitein, die in zyn krijgsmansleven in dit opzicht heel andere er varingen had opgedaan. Luitenant Von Simmern richtte zijn woorden hoofd zakelijk tot mevrouw Hoffer, die, haar aanvankelijke beschroomdheid spoedig ovcrwir nende, met zichtbaar welgevallen luisterde naar het gebabbel van den vreem den luitenant. Haar verstandige oogen bemerkten echter heel 'spoedig, dat,, hoe opmerkzaam de luitenant ook scheen te hooren naar wat zij of haar man zeide, zijn blikken toch onderzoekend en belangstellend dikwyls bleven rusten op de beide meisjes tegenover hom, en die daar zwijgend zaten. Vooral 'de brunette, Jeanne de Parmentier, scheen «le opmerkzaamheid van den officier opgewekt te hebben. Mevrouw Hoffer meende te bemerken, dat ook Joanne's oogen somwijlen welis waar vluchtig maar toch met een eigenaardige uitdruk king bleven "hangen aan het gelaat van den gast, dat deze moeite deed den blik van Jeanne op te vangen, en zoo hem dit gelukt was. poogde dien vast te houden. Een lichte blos overtoog dan het aangezicht van het jonge meisje en fluks liet zy de lange wimper over de oogen vallen. Bij het dessert liet de kapitein Champagne aanruk ken. Toen de glazen gevuld waren, nam hij het glas op en even buigende "voor luitenant Von Simmern, zeide hij„Al zyt u ook gekomen als vijand van myn vaderland, meneer Von Simmern, zoo voel ik mij toch verplicht, op uw welzyn te drinken. Ik ben u'dank baar voor de goedheid en welwillendheid, waarmee u gehandeld hebt tegenover mijn huisgenooten en myn landslieden. Wij hadden ons dat alles erger voorgesteld meneer Von Simmern, sta my toe, dit glas op uw welzijn te ledigenMoogt u behoüden en wel uit dezen oorlog tot de uwen terug kecren." De jonge officier was by de woorden van den kapi tein eerbiedig gaan staan en hoorde den toost aan. Toen de kapitein zyn glas in éen teug had geledigd en het weer op de tafel plaatste, greep de heer Von Simmern het zyne op en antwoordde: „Kapitein, uw woorden zijn voor mij het meest eervolle getuigenis, dat. men my kon geven. Ik dank u hartelyk, u "en uw familie voor de vriendelyke ontvangst. Wy voeren geen oorlog tegen de vreedzame inwoners van het land, dat wy achten als een oud Duitschland en dat wii daarom liefhebben. De namen Straatsburg, Elzas-Lotharingen, Metz zijn by ons in Duitschland nog niet vergeten. Wij voeren oorlog tegen de regeering van keizer Na poleon, die ons heeft "uitgedaagd, die het durfde wagen de eer van onzen koning aan te tasten. Kapitein, niet wij dragen de schuld van dezen oorlog, dien wij niet wenscliten, dien wy echter met kracht zullen weten door te zetten. Met kracht tegen het Fransche leger, met zachtheid en rechtvaardigheid en verschooning te gen het Fransche volk. Wij koesteren geen haat tegen de Franschen. Wy wcnsclicn, dat een spoedig einde van den oorlog dit volk en ons de zegeningon van den vrode zal teruggeven. Met dezen wensch in het hart, kapitein, hoop ik, dat u my zult veroorloven oen glas te drinken op het welzyn van u cn de uwen en nailea toe te roepentot weerziens in den zonneschijn van den vrede! Wordt volgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1