ook nog cllewaren te koop. Is een werkgever tevens bakker, of heeft hij een bakker onder zijne verwanten of begunstigers, dan is er ook rog gebrood en mik te krijgen. Een con tract bestaat dan doorgaans tusschen patroon en bakker, welke laatste het brood tegen lageren prijs levert, dan waarvoor de patroon het den werk man aanrekentdoorgaans het rogge brood 2 en de mik 2'/1 cent minder. Door die winst geven de patroons voor, schadeloos te moeten worden gesteld voor risico, die zij bij de afrekening met hunne knechts zouden beloopen, Het gebeurt ook, dat de werkgevers zich met het doen wasschcn en strijken der vrouwenmatsen heiasten en dat de kleeren in een door den patroon aangewezen kleedingmagazijn aange meten en vervaardigd worden, zoodat mannen reeds van hoogen leeftijd zich nog met een bon van den baas naar een kleermaker, soms in eene verwij derde stadj hebben te begeven. Gewicht, prijs en kwaliteit der winkelwaren. Dikwijls werd mij volmondig bekend, dat over liet gewicht niet te klagen vielj; toch zou ik meenen dat, al ware dit niet voldoende, zulks door vele eenvoudige lieden toch niet gemerkt zou worden en de angst hen zou weerhouden zich te beklagen. Want dit moet ik er reeds dadelijk bijvoe gen, dat de gedwongen winkelnering gaandeweg een waar schrikbewind is geworden. Toen ik eens door een belangstellend persoon o.a. ook op de onvoldoende kwaliteit van het aan werklieden geleverd roggebrood werd gewezen, antwoordde ik natuurlijk, dat hij my zulk een brood moest trachten te bezorgen, om het zelf ie kunnen onderzoekenen toen deze persoon, die meer dan een ander het vertrouwen der werklieden geniet, daaraan wilde voldoen, bleek, dat niemand hem een brood durfde ter hand stellen. Ik zelf heb toen ook herhaaldelijk getracht er een te krij gen, en daartoe heel wat uren in vertrouwelijk gesprek met werklie den doorgebracht, maar niemand durfde aan mijn wensch voldoen een werkman, die door zyn patroon schriftelijk ontslagen was, omdat hij niet genoeg winkelwaren en brood nam, en over de kwaliteit van liet laatste geklaagd had, zou het mij ein- d el ijk bezorgen, maar de broodkar ging zijn deur vóoroy en men weigerde aan hèm te verkoopen. Langs rech- terlyken weg werd ik er eindelijk eeu machtig, maar uit den winkel. Het kostte 15 cent per 4 pond, woog ruim J. ons te weinig doch was den vorigen dag gehaald: bij onderzoek bleek mij dat het watergèhalte 40 pet. dus nor maal en het aschgehalte 1.85 pet. dus iets te hoog was. Een ervaren bakker van elders, die hoegeuaamd niets met de winkelnering ter plaatse had uit te staan, gaf mij als zijn oordeel te kennen „dat het brood bepaald goed was, van zuivere hoeveelheid buiten- landsche rogge, en ad 4 pond bere kend niet te duur." (Wordt vervólgd.) Praatjes over de Tentoonstelling te Dordrecht. I Aan een beschouwing over een ten toonstelling, zelfs al is die niet voor nemens diep te gaan, maar zich tot een vluchtig overzicht te bepalen, dient nu eenmaal vooraf te gaan een betoog over de vraag, of een tentoon stelling in onze dagen al dan nier beteekenis heeft. Aan dezen plicht zal ik mij niet onttrekken, maar even min den lezer met een langdradig geredeneer vervelen. 'tKomt mij zoo vooiq dat er: primo door enkele fabrikanten voor tentoonstellingen eens wordt getracht, iets byzonder goeds te leveren; secundo een" gemeente, waar der gelijke tentoonstelling gehouden wordt, weer eens op den voorgrond komt; tertio door zeer veel menschen vrij- wat geld in omloop wordt gebracht, dat aan menigeen ten goede komt. Van deze drie voordeelen eener tentoonstelling zijn I en III zeker wel de voornaamsten. Immers, al lei den de pogingen der fabrikanten om iets zeer moois te leveren, niet tot den gehoopten uitslag, dan toch is daartoe een poging gedaan en dat is op zich zelf al een loffelijk en nuttig ding in een klein land als het onze, waar handel en industrie meer dan in groote rijken gevaar loopen, zich op de stil staande wateren van de sleur onbe-1 weeglyk te laten dr y ven. Het voordeel! van veel kleiner uitgestrektheid. Zoo sub tertio spreekt voor zichzelf. Of .bevat bijvoorbeeld groep III artilce- een tentoonstelling tegenwoordig nog I len voor huishoudelijk gebruik niet wel wat men noemt „voedsel oplevert meer dan zes inzendingen, waarvan voor geest en hart" en nog wel bij draagt „tot verruiming van den blik''; of, meer in 't byzonder deze dordtsche tentoonstelling zich in die richting verdienstelijk maakt, zal ik maar niet trachten te beslissen. Wanneer de reiziger naar de ten toonstelling te Dordrecht uit het sta tion komt, dan aanschouwt, hij vlak voor ziju neus een keurigen tramwa gen, bespannen met een capabel paard en waar binnenin (dat is te zeggen in den wagen) een groot papier hangt, met het woord „tentoonstelling" er op in sprekende letters. Neemt hij even wel in den wagen plaats, meenonde dat deze hem naar 't tentoonstellings terrein zal voeren, dan zal hij zich teleurgesteld vinden. De conducteur komt welwillend naar hem toe en be duidt hem, dat deze tram niet naar de tentoonstelling gaat. „Die is daar, meneer," verklaart hij hoffelijk en wijst in eene ganscli andere richting, ,,'tis geen drie minuten gaans." Nauwelyks hebt ge den tijd gehad om u te verwonderen over een tram, die een adres draagt, waarheen ze niet verzonden wordt, of ge staat al voor den bevlagden ingang, die een korte allee vormt, aan 't einde waar van twee tourniquets zijn opgesteld een voor geahonneerden en een ander voor tickets, zooals het engelsche woord toegangskaarten tegenwoordig in 't hollandscli schynt te heeten. Voor den haarlemschen bezoeker, die daarenboven wielrijder is. mag het een genoeglijke verrassing heeten, dat liet eerste wat hij ziet is een fietsenmagazijn van den agent dei- firma Augustinus en Witteveen, al hier, waar de Osmonds en Roulettes zyn geëxposeerd. Dat hij daarna even wel dadel yk naar het hoofdgebouw zoekt, is niet te verwonderenden het tentoonstellingsbestuur heeft het hem in dat opzicht door een handwijzer gemakkelijk gemaakt. Dit hoofdgebouw is, zooals daarop met. duidelijke karakters staat aan gegeven, het werk van do heeren Van der Kaa, Reus en van der Stok Jr., terwijl de tiün-aanleg van den heer Kwast is. Nu is het, dit op den voorgrond, niet goed mogelijk om van een groote vormlooze schuur, zooals een tentoonstellings-tioofdgebouw dient te wezen, een fraai gebouw te ma ken. 't Is al veel, wanneer het geen kopie is van een ander hoofdgebouw op een andere tentoonstelling. Dit verwijt kan de heeren Van der Kaa, Reus' en van der [Stok niet treffen. De beschildering althans van hun ge bouw is eigenaardig en niet zonder verdienste. Wat den park-aanleg betreft die had ryker kunnen zijn. Hij kan zich meer op grint, dan op groen en bloe men verhoovaardigen, evenals twee jaar geleden zyn grooten broer op de expositie te Amsterdam. Deze ana logie zon haast mogen lijden tot het denkbeeld, dat tentoonstellingsbestu- ren in 't algemeen de koorden van de beurs wat al te nauw toehalen bij de deliberatie over het aan hunnen tuinarchitect te verleenen crediet. Mijns inziens is dat minder juist ge zien .W aar voor vele bezoekers een ten toonstelling slechts een uitspannings- plaats is, daar getuigt het van den praktischen zin der Bestnnrderen, zoo dezen, hukkende voor de onmo gelijkheid om in enkele maanden for- sche eiken of lommerrijke kastanjes uit den grond te doen schieten, in kloeke bloemperken een aangename afwisseling tot stand brengen op de eentonige kiezelpaden. Tusschen het hoofdgebouw, en als het ware daar ingevlochten, ligt liet hoofd-restaurant. De twee gedeelten van het hoofdgebouw worden als 't ware verbonden door een soort van winkelgalerij, waar bloemen, sigaren cn andere, minder tot exposeeren dan tot directen verkoop geschikte, zaken verkrijgbaar zijn. Vangen we dus onze korte tentoonstellingswandeling aan met een kijkje in het hoofdge bouw. Bij het doorzien van den lijvigen catalogus, die behalve de adverten- tiën 285 bladzyden bestaat, trekt het al dadelijk de aandacht, dat het leeuwendeel van de tentoonstelling aan het verleden is te beurt gevallen. Weliswaar is het heden, verdeeld in vijftien en het verleden in slechts vier afdeelingen, maar de eersten zijn uit Dordrecht en neemt groep X algemeene nijverheid slechts zes tien inzenders onder hare hoede, 't Is waar, dat onder deze zestien behoort de automatische zetmachine Mono- line", waarvan tegenwoordig een fabriek bestaat te Rotterdam^ Zelfs op groote tentoonstellingen waaraan uitgebreide machinegalerijen ver honden zyn, neemt de zetmachine het grootste gedeelte der publieke aan dacht in beslag. Voorwaar niet ten onrechte. Wanneer men ziet, hoe in een ommezien, door het drukken op, als het alphabet van een schrijfma chine gestelde, toetsen, een regel wordt gezet," daarvan een afgietsel gemaakt, en de matrijzen (lettervormen), op allervernuftigste wijze weder op hnnne rechtmatige plaats worden terugge bracht) dan kan men zich de sprake- looze verbazing van den leek en de bewondering van den vakman ver klaren. De operateur had de beleefd heid, den naam van schrijver dezes op zijn machine te vervaardigen, welke cliché de lezers onder het artikel vinden afgedrukt. Bouwkunst, meubileering, verlich ting en verwarming, bewerkte meta len en edelgesteenten, voeding- en verbruiksartikelen, kleeding- en mode artikelen vervoer en sport, gra- phische kunsten, hygiëne, veiligheids middelen, werktuigen cn gereedschap pen, muziek-instrumenten, land en tuinbouw en leermiddelen, zijn de overige groepen waarin het moderne deel der expositie is verdeeld. Ik zou meenen, te kort te doen aan de bedoelingen van dit blad, zoo ik niet even in herinnering bracht, welke firma's uit Haarlemsen omstreken er tentoonstellen. We treffen er aan de firma II. F. van Thiel ZoonHaar lem met vernis en standolie. Jan Fins, Wormerveer met lijn- en raap koeken, lyn- en raapolie; T. C. G. Fenenga, Zaandam, twee schilderijen. Dat is niet veel, maar 't is ook de kleinste afdeeling. Bij de antiqui teiten is Haarlem verder uit den hoek gekomen. Voordat ik daaraan even wel een korte beschouwing wijd, zal ik in een volgend nummer een en ander mededeelen over drie andere afdeelingen der Tentoonstelling, de collectieve Inzending van den Ne-' derl. Boekhandel, de afdeeling Scheep vaart en de afdeeling Visscherijvan welke de twee laatste voor den niet- Dordtenaar veel attractie hebben j omdat ze op Dordrecht en de aan grenzende landstreek meer in 't hij zonder betrekking hebben. J. 0. Peereboom. Een ongewilde gast. Door de politie te Scheveningen is uit het Oranjehötel aldaar dezer dagen verwijderd een net gekleed vreemde ling, die zijne afwezigheid aldaar niet kon rechtvaardigen. Hij is ter be schikking van den hoofdcommissaris van politie gesteld. V erkiezingsgeknoei. Vanwege de justitie te Utrecht werd te Hoevelaken een onderzoek ingesteld naar aanleiding van han delwijzen, aldaar bij de laatste ge- meenteraadsverkiezinggepleegdjWaar- omtrent een bezwaarschrift in handen van Gedep. Staten van Gelderland is gesteld. Zondagmorgen is de remmer Noo- teboom, die dienst deed op een goe derentrein van Utrecht naar Gouda, overreden. Zwaar gekneusd word hij op den weg gevonden. Eenigen tijd daarna overleed hij. Hij was onge huwd cn te Rozendaal woonachtig. Brand te Heerlen. Zaterdagmiddag even na drieën werd brand ontdekt in de stoommeel- fabriek van den heer M. Roosen te Heerlen. Het vuur op de bovenste verdieping, onder het dak, het eerst gezien, nam zoo spoedig in hevigheid en uitbreiding toe, dat reeds om vier uur het geheele gebouw van boven tot onder vierkant in brand stond: éen groote vuurmassa begrensd door de vier hooge muren, en daarboven uit een hooge vuurzuil. Aan hlusschen viel niet tc denken, gered heeft men slechts een deel der ter maling in den molen aanwezige granen van anderen. Van de eigenlijke fabriek sloeg de brand over op een daarachter gele gen, daarbij behoorend gebouw, ge- deel telyk als pakhuis dienstdoend, gedeeltelijk tot woning ingericht. De niet-verzekerde inboedel der daarin gevestigde gezinnen werd goheel gered. Al het werken der brandweer was er op gericht het uaast den molen gelegen "huis van den heer Lafare te behouden. Dit mocht gelukken, dank zij haar krachtig, maar vooral haar beleidvol optreden. Door het wegbre ken van het dak van het ketelhuis, dat een verbinding vormde tusschen het brandende acritergedeelte en de met granen, stroo, enz. gevulde schuur van den lieer Lafare, slaagde men er in het vuur in het ketelhuis in zijn voortgang te stuiten. De fabriek met inhoud en aanhoorigheden was voor een bedrag van f 80,000 verzekerd bij de A. G. Te Nijmegen vervoegde zich onlangs een als heer gekleed man ten huize van mejuffrouw P., die van de Hol- landsche Credietbank te Amsterdam op termijnbetaling Witte Kruis en andere loten bezat. Onder voorspie geling van kassier dier bank te zijn, kwam bij haar de blijde boodschap brengen, dat op haar loten f400 was gevallen en dat door hem over eenigc dagen de prys zou worden uitbetaald. Daarvoor kwam hij de bewijzen van aandeel afhalen cn moest mej. B. voor de kosten f 15 in voorschot geven. Daar de „kassier" precies de nos. dei- in haar bezit zijnde stukken wist op te geven, sloeg mej. P. geloof aan zijn beweringen en stelde bera de ver langde stukken ter hand. Daar ze echter op dat oogenblik slechts f 5 aan contanten bezat, werd daarmede door den „kassier" genoegen geno men onder voorwaarde evenwel, dat de overige f 10 by de uitbetaling van don prijs verrekend zouden worden. Na vele plichtplegingen verliet de „kassier" het huis van mej. P. Tot dusverre is de uitbetaling echter ach terwege gebleven. Een ingesteld on derzoek heeft aan het licht gebracht, dat mej. P. opgelicht is. De dief schijnt vroeger aan de bank werkzaam te zyn geweest. Een brandende locomotief. Maandagmorgen had de sneltrein van Ylissmgen naar Amsterdam 20 minuten vertraging,doordat even voor bij Utrecht een gedeelte der machine in brand stond. Door spoedige hulp van het trein personeel werd dit nog intijds gebluscht. Op verzoek van den officier van justitie te Breda, is door de Belgische aan de Nederlandsclie politie uitge leverd, A. B., boterfabrikant te Ro zendaal. B., die diep in schulden stak, was met al de machinerieën uit de fabriek en don 'inboedel zijner woning, des nachts heimelijk naar België gevlucht. Twee dagen later liet hij zich failliet verklaren, doch thans bevindt hij zich in arrest te Breda en zal wegens frauduleus bankroet terechtstaam Bij het onweder dat Zondagmiddag hoven Winterswijk woedde, werd het huis Hones, bewoond door Wiggers (West-Dorpbuurt) door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd. Het vee en verreweg het grootste deel van den inboedel konden nog gered worden, hoewel het vuur snel om zich heen greep. De brandspuit, hoewel vrij spoedig ter plaatse, be hoefde geen dienst te doen. Eén dei- vier varkens in het hok werd dooi den bliksem gedood. Alles was ver zekerd. Te Leermens bij Appingcdam zijn Zondag twee kinderen, in liuis aan tafel zittende, door den bliksem ge troffen. Het eene kind was oogen- blikkelijk dood; men heeft hoop, dat het andere herstellen zal. De ouders waren tijdens het onheil afwezig. Letteren en Kunst. Te Amsterdam heeft zich een voor- loopig Comité van zangers gevormd met het oog op de viering van de huldiging van Koningin Wilhelmina. Dit comité bestaat uit de heeren G. G. Kramer, bestuurder van „Kunst door Oefening"G. v. d. Lucht, id. van „Mannenkoor Caecilia" J. F. Driessen, id. van „Nationale Zang school. en Zangvereeniging"M. Roe, id. van „Onderlinge Oefening"S. Hekster, id. van „Zanglust" Is. D(in ner, id. van „Scliierei Koudesj", en vertegenwoorder van„Harpe Da vids", ;,Santo Servicio," „Scliierei Koudesj" en „Zions Zang". Zij wenschen rond zich te scharen een keur van mannen, die gezamenlijk zullen vormen een commissie van hij stand, die het Comité met raad en daad zal steunen, opdat het zich sterk moge gevoelen om krachtig te kunnen arbeiden aan do bereiking van het doel. Een daarop betrekking hebbende circulaire is verzonden. De Opera Yan der Linden zal Vrijdag 3 September het speelseizoen openen met een opvoering van dc Afrikaausche. De lieer Van cler Lin den heeft nog geëngageerdmejuf frouwen Mane van Gelder, eerste dramatische zangeresMarie de Boer, coloratuurzangeres, en Irma Lozin, eersee dramatische mezzo-sopraan. Sport en Wedstrijden. Het programma der wedstrijden van Zaterdag en Zondag op de 'Amster- damsche haan, waarbij oen z.g. Grand prix zal worden verreden, is als volgt samengesteld 31 Juli (Zaterdag.) I. Wedstrijd met voorgift voor pro fessionals in series van 1000 M. Prijzenf 50, f 25 en f 15. II. Wedstrijd voor Amateurs, 5000 Meter. Prijzengouden, zilveren en bron zen medaille. UI. Acht series van den grand prix, •2000 M. in series, demi finales en finale. IY. Consolatie-wedstrijd voor rij ders niet geplaatst in de serie van den grand prix. De winner van dezen wedstrijd dingt mede in de demi-finale (VII). Y. Course de prime over 10 K.M. Prijzenf 5 voor den eersten in iederen K.M. Yoor den laatsten K.M. f 45, f 30 en f 15. 1 Augustus (Zondag.) YI. Wedstrijd met voorgift voor amateurs. Afstand 1000 M. in series. Prijzenkunstvoorwerpen. VII. Demi-finale en finale van den grand prix. 2000 meter. Pryzenf 500, f 250 en f 125. YIII. Wedstrijd voor machines met meervoudige zitplaatsen. Afstand 3000 M. Prijzenf 45, f 30 en f 15. IX. Wedstrijd voor professionals over 50 K.M. met gangmaking. Prijzenf 200, f 100 en f 50. Zooals wij reeds meedeelden, behoo- ren onder de inschrijvers de volgende welbekende buitenlanders .-Jaap Eden, Nossam, Fischer, Piette, Gougoltz, Guerry, Houhen, Leclercq, 'Ka,rel Smits en Impens. De Grand Prix op het Yélodróme d'Autenil te Parijs (hoofdprijs 10,000 fr.) is Zondag gewonnen door Morin, met enkele centimeters van Nossam, die met weder enkele centimeters door Bourillon gevolgd werd. Bij den internationalen zwemwed strijd te Brussel is het nummer rug- zwemmen gewonnen door den heer •J. D. Bloemen van Amstedam in 65 sec. Schutterij-Kaderbond. Zondagochtend te 12 uur had te Bergen op Zoom van het station de feestelijke ontvangst der afdeelingen plaats. Met de tamboers, de hoornblazers en de stafmuziek van het 3ereg. inf. voorop ging het daarop onder leiding van het hoofdbestuur en liet bestuur van de afdeeling Bergen-op-Zoom te optocht door de stad en vervolgens naar het stadhuis, waar het bestuur van den Kaderhond door het dage- lijkseh bestuur dezer stad ontvangen en daaraan de eerewijn aangeboden werd. Des namiddags had de 12de alge meene vergadering van den bond plaats in het feestgebouw „Tlialia" en werd door den heer J. W. van Alphen uit Haarlem een lezing gehouden en wer den de vacatures in liet hoofdbestuur aangevuld. Des avonds gaf de stafmuziek een concert en na atioop daarvan was er een spectacle concert varié in de groote zaal van „Tlialia". Heden, Maandag vingen de wed strijden aan. Kerkberiehten. Door de Algemeene Synode is in hare vierde zitting met 11 tegen 8 stommen aangenomen de volgende motie, voorgesteld door dr. Bronsveld „De Algemeene Synode der Ned, Herv. kerk ofschoon waardeerende, dat predikanten de eer waardig ge keurd worden, te worden gexozen tot volksvertegenwoordiger en het evenzoo waardeerende, dat predikan ten ook in de Tweede Kamer zullen opkomen voor dc hoogste belangen van ons volk, spreekt als haar ge voelen uit. dat zij, ofschoon in deze de uitspraak van elks geweten eer biedigende en zich aansluitende aan haar gevoelen van 1S91 en 1892 (zie Handelingen 1891 blz. 214 vgg. en Handelingen 1892 blz. 131 en vgg.) de gelyktijdige waarneming van het herders- en leeraarsambt met die van het lidmaatschap der Tweede Kamer in ieder geval bezwaarlijken in menig geval onuitvoerbaar 'acht, en gaat over tot de orde van den dag. RECHTSZAKEN. Vogelschieten. Bij liet kantongerecht te Sittard kwam Zaterdag in behandeling de zaak Schutterij St. Martinus te Born contra J. R. Meekels aldaar, die op den keizerstitel en daaraan verbon den voordeelen bij genoemde schut terij aanspraak maakt, zyne vorde ring steunende op het feit dat, na in de jaren 1894 en 95 den vogel bij den door vermelde schutterij gehou den schietwedstrijd te hebben afge schoten, hij dit ook bij den jongsten schietwedstrijd heeft gedaan. Het bestuur- echter weigert 'hem den prijs toe te kennen. Yoor de gedaagde partij trad op mr. E. Dumoulin, ad- vokaat te Maastricht, die tot niet- ontvankelijk-verklaring van eischers vordering concludeerde, aangezien een dergelijke schietwedstrijd, welke be teekenis het volksgebruik er ook aan hechten moge, juridisch niet anders is te qualificeeren dan als spel of weddingschap en de vordering van spel of weddenschap volgens art. 1825 B. W. mét-ontvankelijk moet worden lementair naar den commandant der vesting gezonden om hem nogmaals over te halen tot een capitulatie. Deze nacht, "en waarschijnlijk ook de dag, zullen rustig voorbij gaan." „Jk dank u voor uw medèdeeling mijnheer", ant woordde dc kapitein. Victor zag den Pruisischen officier voor den eersten keer cn keek met een begrijpelijke belangstelling naar hem. Luitenant Von Simmern scheen hem intusscheu niet te bemerken- Terwijl hy sprak vloog zijn blik elk oogenblik naar de slanke gestalte van Jeanne, die zich bij zijn binnentreden snel had omgekeerd. Victor zag de schittering in het oog van den Pruis, cn bemerkte tevens hoe cr oen roode gloed kwam op de wangen van Jeanne, terwijl haar blikken met die van den vreem den officier een korten stillen, groet schenen te wisselen. Een wilde ijverzucht maakte zich meester van liet hart van Victor. Hy balde de vuisten en beet zich op de lippen om een onvoorzichtig woord met kracht te onderdrukken. Zijn moeder kwam naast hem zitten en zag hem vermanend en smeekend aan. Hij dook fluks terug in zijn donkeren hoek, waaruit hij zich bij het binnentreden van den Pruisischen officier verrast had opgericht Deze groette nog eenmaal zeer beleefd en verwijder de zich snel. Ook de bewoners trokken zich terug in huil slaapkamers. Voor Victor echter heenging, trad hy op Pierre Mi chel toe, en legde hem de hand op den schouder. „Tot morgen nacht, Pierre Michel", zeide hij op eenigszins heeschen toon. „Ik ben de uwe 1" Pierre Michel knipte met de listige oogen cn drukte de hand van den jongen man. „Tot morgennacht," fluisterde hij en snelde weg weinige minuten later nam het donkere bosch van La bonne Fontaine hem in zijn schaduw op. ZEVENDE HOOFDSTUK. Op Chatean Pernette beschouwde men de vreeselijke beschieting en de branden in de stad met diepe droef heid. Mevrouw Hoffer wensehte zich zelf geluk, dat men niet, zooals eerst liet plan was geweest, naar de stad was gegaan hier, in het kasteel, was men veel veiliger dan in de ommuurde stad, die onder de Prui sische granaten verpletterd dreigde te worden. Van luitenant Von Simmern had men in de laatste dagen weinig gehoord, zeker had de dienst hem zeer in beslag genomen. Maar wel werd er veel over hem gesproken. De kapitein scheen hartelijk veel te houden van den jongen vijandelijken officier en Josephine plaagde haar nicht dikwijls, dat zij een diepen indruk had gemaakt op den mooien Pruisischen luitenant. Jeanne wees deze plagerijen steeds af, op een bedaarde wyzcalleen wanneer Josephine al te onbesuisd het gevoel van Jeanne kwetste, toonde zy een zenuwachtige geraakt heid, die op het verstandig gelaat van mevrouw Hoffer een uitdrukking van ongerustheid te voorschijn riep. Op den dag van het bombardement stonden Josephine en Jeanne aan liet venster van de huiskamer cn keken naar de dichte rookwolken, die zich over het ongeluk kige stadje legerden. Plotseling riep Josephine„Zie eens Jeanne, onze jagers gaan in het gevechtDe luitenant marcheert met een afdeeling door de Allée!" Jeanne boog zich even en zag duidelijk, hoe luite nant Von Simmern met getrokken sabel aan het hoofd van zijn manschappen dwars door de laan snel de op een nabijzynd bosenje toe, waaruit den Duitschers eenige schoten tegenknalden. De Franschen moesten op deze plaats een uitval hebben gedaan, misschien om de aandacht der belegeraars af te wenden en het vuur der kanonnen eenigszins tot zwijgen te brengen. Een heftig voorpostengevecht ontstond nu op de ge heele linie van Büehelberf tot Quatre Vents. Uit de vensters van liet slot kon men liet verloop van den strijd zien, hoe de Franschen voorwaarts drongen, op de keten van de Duitsche schildwachten stieten, dezen met een hevig snelvuur overstelpten en zich daarop in de greppels en achter de boschjes wierpen. De Prui sen beperkten er zich eerst toe om hun stellingen te beschermen. Toen zij echter versterking hadden gekre gen, gingen zij over tot den aanval en wierpen de Franschen met de .bajonet terug tot onder de wallen van het stadje. Om liet gevecht beter te kunnen zien, waren de ka pitein, zijn" vrouw en Josephine op dori toren van het kasteel geklommenJeanne was blijven staan aan het venster m de huiskamer; zij weigerde om mee naar boven te gaan. Zij leunde met liet voorhoofd tegen de koude ven sterruiten en zag met sombere blikken in het land schap, dat van kruitdamp, krijgsrumoer, en geschrei vervuld was. O, hoe haatte zij nu dit krijgsrumoer, dezen helden moed op het slagveld, die haar anders met zulk een trotsch gevoel had vervuld. Hoe had zij totnogtoe haar broeder benijd, die ten strijde kon optrekken tegen den „erfvijand", den Duitscher. Hoezeer had zy het be treurd, dat zy maar een zwakke vrouw was, die niets mocht doen dan toekijken in den strijd, werkeloos toe kijken En nu Nu had zij eeu afschuw van den oorlog! Van den strijd! Van den heldenmoed der soldaten! Zij wist zelf niet, vanwaar die verandering in haar denken was ge komen. Of wilde zij zich misschien de reden niet be kennen, wijl zij zich daarover schaaamde Zij meende den oorlog te haten2 wy'l zij de verschrikkingen ervan van nabij had gezien, omdat hij zoo heel anders was dan haar dapper hart zich dien had voorgesteld, wijl zy niet kon inzien, welk redelijk doel al de wonden, al dat bloed, al de jammer, al het lydcn had in de we reld. Voorheen vond zij. dat het recht aan de zijde van Frankrijk was, nu wankelde zij in deze overtuiging, want de Fransche soldaten, het door éen neerlaag ont moedigde Fransche leger, konden niet voor een hoog zedelijk doel strijden, zij waren dan niet. zoo spoedig verpletterd geworden, zij zouden zich niet zoo klein, zoo min getoond hebben in liun nederlaag. Wordt vervólgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2