verklaard en wel ambtshalve. Ver-1 verbannen an gisten uit Barcelona, der betwist spreker de ontvankelijk- verklaring van den eischer in zijne vordering, omdat alleen hij, die lid is der Schutterij St. Martinus te Born door het afschieten van den vogel de bedoelde rechten zou kunnen krijgen en dit lidmaatschap door eischer niet bij dagvaarding is gesteld. En ein delijk nog, omdat bij deze sinds eeuwen bestaande wedstrijden steeds het be ding heeft bestaan, dat door de of ficieren werd uitgemaakt of de vogel was afgeschoten of niet. en hij die aan den wedstrijd deel neemt zich bij die uitspraak moet mederleggen, zoo dat ook in dit geval, waar door de officieren is uitgemaakt dat Meekels den vogel niet heeft- afgeschoten, hij zich daaraan heeft te ondenve-peu en derhalve een beroep op den rech ter hem te dier zake niet toekomt.. De verdere behandeling van dit zon derling geding is tot 4 September verdaagd, als wanneer .mr. Gadiot, advocaat te Sittard, voor den eischer, schutter Meekels, zal optreden. Onderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van lien, die het examen van geëxamineerd en be- ëedigd landmeter wenschen af te leg gen, data zij zich daartoe vóór 25 Augustus e. k. schriftelijk bij liet Departement van Binnenlandsche Za ken moeten aanmelden. Zy, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's, bedoeld in art. 4 van liet Kon. besluit van 28 Juli 1865 (Stbl. no 87), zooals het is gewjjzigd bij dat van 30 Juni 1882 (Stbl. no. 78), behooren die stukken by hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is benoemd, voor het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 December, tot assistent voor de natuurkunde aan de rijks universiteit te Leiden dr. E. van Everdingen jr. en eervol ontslag ver leend aan A. van Eldik, uit dezelfde betrekking. Nederlandsch Onderwij zers- genootscEap. Dit Genootschap vergaderde Maan dag en heden, Dinsdag, te Kampen, onder presidium van den heer G. Kappenburg Pzn. van Amsterdam. Voordat Maandag de vergadering aanving werden hoofdbestuur en ge- noodigden op het stadhuis door het Dagelij ksch bestuur der gemeente ontvangen, waar de wethouder van onderwijs, de heer Oudendijk, een welkomstgroet uitsprak, waarvoor de heer Kappenburg zijn dank uitte. Voorts werd de eerewijn aangeboden en het- merkwaardige oude gebouw bezichtigd. Op de algemeene vergadering, die te één uur Maandag aanving, sprak de heer W. Heetjans, president der afdeeling Kampen een kort woord van welkom. Daarna hield de presi dent van het hoofdbestuur de ope ningsrede. Daarin constateerde hij, dat de toestand van het genootschap gunstig is, dat de instellingen bloeien cn met trouwe zorg worden beheerd en dat de geldmiddelen, ondanks bui tengewone uitgaven, in voldoenden toestand verkeeren. Voorts deelde hij mede, dat er bij het hoofdbestuur ernstig aan eene reorganisatie van het ondersteuningsfonds wordt ge dacht en wenschte den heer Ketelaar geluk met zijne benoeming tot Ka merlid voor Amsterdam. De heer J. Lohr van Amsterdam leidde daarna de stelling in: „Bij de opleiding onzer onderwijzers treedt het nuttigheidselement te veel op den voorgrond". De inleiding van dezen spreker zou nog meer tot haar recht zijn geko men indien ze door alle aanwezigen beter was verstaan geworden en spre ker ter wille van den tijd niet ge noodzaakt was geweest baar erg te besnoeien. Dat ze in druk zal komen, zal zeker velen aansporen, deze rede met aandacht te lezen, wat ze alles zins verdient. Een geanimeerd debat waaraan o. a. mej. Goudsmit van Amsterdam deelnam, volgde op deze inleiding, waarbij allen het vrij wel eens waren, dat üe examens van on derwijzers veel te wenschen overlieten en noodzakelijke verbeteringen eiseh- ten en in 't algemeen in ons land examenwoede heerschte. De vergadering werd na een woord van dank door den Voorzitter ge schorst, tot 's avonds half acht; toen kwam de wetsherziening aan de orde. GEMENGD NIEUWS. Aan het Noorderstation te Brussel stapte Vrndag-avond een man uit den trein en "begon te- roepen, dat hij 100.000 francs geleend had_ aan den koning van België en die niet terug kon krijgen. 't Was een krankzinnig geworden handelsreiziger, die spoedig in een gesticht werd gebracht. In een Brusselsch hotel stonden Zaterdagmorgen de gasten, ongeveer 80, leelijk te kijken. De huisknecht- laarzenpoetser was er van door ge gaan met al het schoeisel. Daar dc meeste menschen maar één paar schoe nen by zich hadden, moesten in aller ijl de noodige voetbekleedsels worden ontboden. Plezierig bezoek. De engelsche politie is naar men zegt eenigszins ongerust over de ver wachte komst van acht en twintig die uit Frankrijk zyn gezet eu nu rechtstreeks over zee naar Liverpool stevenen. De vreemde anarchisten hier moeten een feestelijk onthaal en maat regelen tot onderstand voor de Span jaarden, die mecrendeels nooddruftig schijnen te zijn, voorbereiden. De moord op Anna Simon. De voortzetting van het proces heeft geen verandering gebracht in de houding der beklaagden. Boitscheif blijft hardnekkig ontkennen. De president deelt den beklaagden mede, dat tegen hen nog een civiele actie is ingesteld van 60.000 fr. scha- vergoeding namens het kind van de vermoorde. Het getuigenverhoor is lang en over het algemeen zeer bezwarend voor de beschuldigden. Een poging van hun advocaten om verscheidene getuigen, zoo o.a,.do vriendinnen der vermoorde vrouw, te wraken wegens de weinige betrouwbaarheid van café- ,chantahtzangere,ssen, gelukte niet. Daarentegen worden 35 getuigen a décharge, waaronder vele hovelingen, door den rechter niet toegelaten. "Verscheidene getuigen spreken van de ruwheid, waarmede B. zich in den laatsten tijd tegenover Anna ge droeg en drie gendarmen doen het verhaal van don nacht, die het meisje voor B's paleis doorbracht, tevergeefs wachtende hem te spreken over het gebrek, waaraan zij met haar kind blootstond. De collega's der ver moorde verklaren, dat zij dikwijls honger leed. De beklaagde Novelitch wil doen gelooven, dat Anna nog leefde, toen het rijtuig by de rivier aankwam en dat B. haar op die plaats met eigen handen gewurgd heoft. Het meest waarschijnlijk is evenwel, dat beiden haar vermoord hebben toen zij de eersie poging tot ontvluchting waagde. Toen de couranten over het geval schreven, had Novelitch aan B. opge dragen toch vooral zijn invloed aan het hof aan te wenden opdat er geen werk van gemaakt zou worden. B. gaf toen aan Novelitch den raad een politie-rapport te doen opstellen, waar uit blijken moest, dat Anna naar Weenen was afgereisd.Daartoe werden gefingeerde telegrammen gezonden enz. B. ontkent dat alles. Als hij het meisje had willen vermoorden zoo verklaart by zou hij Novelitch' hulp niet noodig gehad hebben. Alleen heeft- hij hem verzocht, Anna te doen arresteeren en gelooft, dat Novelitch haar vermoord heeft, toen zij wilde ontvluchten. Novelitch zon dit ge daan hebben in de meening hem (Boitscheff) daarmede van dienst te zyD. Edinburg wordt door watergebrek bedreigdde ingezetenen zijn aange maand zeer spaarzaam te zijn met het gebruik van drinkwater en het vooral niet voor andere doeleinden aan te wenden. Er zijn nieuwe wer ken in uitvoering om den wateraan- voer te vermeerderen maar er zullen nog twee jaren noodig zijn, eer men daarvan nut kan hebben. Nansen heeft het oude pakje, waar mee hij zyn Noordpoolreis deed en dat hij aanhield tot na de ontmoeting met Jackson, voor het Museum van Mad. Tussaud te Londen verkocht voor duizend pond sterling. De duivenquaestie. De duif, die te Stavanger is opge vangen en van wie vermoed werd, dat zij door Andrée was losgelaten, behoort aan de postduivenclub te Al- tona, welke al zijn duiven gemerkt had met het teeken „Noordpool" en een nummer. Vier dezer duiven zijn 13 Juli dooreen Engelsche stoomboot opgevangen. Uit Transvaal. Nieuw gei aar. De correspondent uit Bloemfontein doet aan De Volksstem mededeeliug van hetgeen hij onlangs gehoord heeft, uit den mond van een atdeeling Kaapkolonische vrijwilligers, die op weg waren naar Bcchuanaland, waar zooals men met klimmende ver wondering gadeslaat reeds sedert meer dan een half jaar ter wille van een handjevol katVcrs een reguliere legermacht wordt op de been gehou den van anti-ïransvaalsch-gezinde Kolonisten. „Het gebeurde dat ik te Nauw- poort. Junction een lieelen dag moest overblijven om voor den Kaapschen trein te wachten, om naar Port Eliza beth te gaan. Dienzelfdon dag was daar een klomp rooibaatjes of vrij willigers, zooals zij zich noemen; zij waren omtrent vijfhonderd tezamen. Om den tyd |kort te maken, ben ik met eenigen van hullie (wat nog niet zoo erg dronken was) in gesprek ge raakt. Een van hen was nogal een Afrikaner, die voor jaren in de Trans vaal woonachtig was (de Beer). „Ik heb de klomp zoo onder elkan der hooren zeggen„Juist den dag van te voren heeft een van hunne officiereu hen bij elkander geroepen en iets voorgelezen, dat zij van Kim- berley af de" Transvaal zullen ingaan, doch zy worden niet gedwongen om 'te gaan. Te Kimberley zal het hun aangezegd worden, die wil, kan gaan, en die niet wil, kan omdraaien. „Ik denk stellig dat daar weer een knoeierij is; want het is zooals de Afrikaners in de kolonie zeggen „zoolang daar een Rhodes is, zal Transvaal niet alleen gelaten worden." „De gedachte is dat nu het jubilee voorbij is, weer dingen zullen gebeu ren. Heel mogelijk is het soms een ijdele gedachte, maar wie weet. "Wat j en J. van der Wijde, die toen 208; ik zeg isTransvaal, wees niet te gerost. Vertrouw de Rooien niet." De ervaring heeft- helaas geleerd, zegt De VoVcsstem, dat de Boeren van hun vijanden alles kunnen ver wachten; de elementaire regels van het volkenrecht gelden niet voor de menschen die de hand hebben gehad in het Rhodes-complot. Het is dus van belang om notitie te nemen zelfs van hetgeen wordt uitgefla.pt door een troep „Volunteers," te meer omdat het ministerie van sir James Sive- wright zich bij dc Afrikaners ver dacht heeft gemaakt door de zorg vuldige wering van het Boercn-ele- ment uit de krijgsmacht, die thans in Bechuanaland verzameld is onder commando van lieden als majoor Tamplin. "We hopen dat overal waar ons blad gelézen wordt, de burgers op hun hoede zullen wezen. Na de Jameson- affaire kan men alles verwachten van onze vijanden. Schouwburgbrand. Een lievige theaterbrand heeft de stad Padueah, in Kentucky, getroffen. Vrijdagavond j.l. werd aldaar in een zomer-theater een stuk opgevoerd dat eindigde met ecnig vuurwerk op het tooneel. Nauwelijks was dit aan gevangen. toen het publiek bemerkte, dat er iets niet in den haak was weldra zag men een acteur met bran dende kleederen over het tooneel vluchten en zoo de decoraties en de kleeren zijner confraters aansteken. De paniek, die daarop ontstond, was ontzettend cn werd velen nood lottig, terwijl in een oogwenk alles in brand stond, doordat het dak van het zomer-theater uit geteerd papier bestond. Vyf acteurs verbrandden, hun ver koolde lijken werden onder de puin- hoopen vandaan gehaald, een ander acteur is zoo deerlijk gekwetst, dat hij niet te redden is. Voorts worden twee kinderen vermist, die vermoede lijk in de vlammen zijn omgekomen, doch wier lijken bij afzending van het bericht nog niet gevonden waren. Niet minder dan honderd en vijftig personen zijn min of meer ernstig ge kwetst. Den gehëelèn nacht arbeidden de doctoren. Aanvaring. De mailboot Marie Henriettevan da lijn Dover—Ostende, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de hoogte van Reuringen een vis- sehersvaartuig in den grond gevaren. Het mistte sterk en, hoewel de boot langzaam stoomde, zag de officier van de wacht het licht van hot scheepje pas een ondeelbaar oogenblik vóórdat hij den schok van de hotsing voelde. Onmiddellijk werden alle pogingen in 't werk gesteld om de bemanning van het scheepje, dat dadelijk was begonnen te zinken, te redden, maar die pogingen bleven geheel vruchte loos, zoodat de Marie Henriette ten slotte haar reis naar Dover vervolgde. Waarschijnlijk is het verongelukte scheepje een Fransch vaartuig, hetzij een kleine vissehersboot met zes of zeven, hetzij een grootere schuit uit Grevelingen met tien tot twaalf kop pen. De Marie Henriette leed geen noe menswaardige schade. Onder de pas sagiers is voor de nagelaten betrek kingen fr. 400 ingezameld. stemmen had verkregen. De herstemming bepaalde zich tot district II, waarin de stembureau x gevestigd waren Xassaulaau en Frie- sche Varkenmarkt. Naar gewoonte hebben wy tegen den tijd van' afdrukken geïnformeerd naar het aantal uitgebrachte stem men en vernomen, dat dit toen be droeg aan de Nassaulaan 222 aan de Fr. Varkenmarkt 189 Den 13den Juli waren er in 't geheel op hetzelfde uur 793 stemmen uitgebracht. Bij de heden gehouden 29e jaarlijk- sche verloting vanwege de Haarlera- sche Zomer-Paardenmarkt zijn de 26 voornaamste prijzen op de volgende nummers gevallen Loin. Prijsh. 2736 1 Landauer met 2 paarden, tuigen en zweep. 2 Brik met 1 paard, tuig en zweep. 3 Oliewagen met 1 paard, tuig en zweep. 4 Hittenwagcri met 1 bit, tuig eu zweep. 5 Boerenwagen met 1 paard, tuig en zweep. 6 Merrie (ztfarte) 7 zwarte' ruin. S Schimmel merrie. 9 bruine ruin. 10 donkerbruine ruin. 11 donkerbrzine merrie. 12 zwarte merris. 13 licht» vaalbruine ruin. 14 moorkop ruin. 15 donkerbruine merrie. 16 vos merrie. 17 geelbruine ruin. 18 donkerbruine merrie. 19 donkerbruine ruin. 20 bruine ruin. 21 bruine merrie. 22 zwarte merrie. 23 idem. 24 zwarte ruin. 25 licht bruine merrie. 26 poney. Volledige lijsten van de 250 prijzsn zijn a 5 cents aan ons Bureau, Kleine Houtstraat 14, verkrijgbaar. Heemstede. Het door de firma Ruijsenaars op „Bloemoord" aangekondigde Bal- Champêtre, was jl. Zaterdag druk bezocht. Er heerschte tot laat- in den nacht eene ongewone vroolijkheid aan den Binnenweg. Dauk zij de medewerking van den dans- en schermmeester v."d. Eynde, die aan oude en nieuwe leerlingen een soirée aanbood, had deze festivi teit een gezellig karakter. De zaal van Bloemoord was voor deze gelegenheid met smaak versierd, iets wat den heeren Ruysenaars wel toevertrouwd is. 18277 15527 3765 13802 7194 23714 21728 19612 16893 19409 17334 12018 3699 15983 2-1812 11099 12735 14502 358 '1210 22255 4747 11864 6299 23028 De Monchy, Amsterdam, idem. Vornwn, Dussulilorf, Dr Cr. v. Wagenburg, Amsterdam, iietn Vervolg Stadsnieuws ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Heden eischte het O. M. bij de haarlemsche rechtbank gevangenis straf van 9 maanden tegen Hendri- kus Dorthuis, van Helder en Hen drik Peters van Dedemsvaart, wegens diefstal van konijnen by den brigadier- titulair Sterk te Halfweg, die de die ven zelf aanhield. De rechtbank, onmiddellijk uit spraak doende, veroordeelde hen tot 6 maanden. Tegen Hendrik Hoogslag, die on langs bij den kleerbleeker Van Leu ven een horloge stal eischte het O. M. veroordeeling tot 1 jaar; tegen Joh. van Rooden, die van den op brengst heeft meegedeeld, 4 maanden. Met dezen eisch vereenigde zich de rechtbank. J. Smits, die te Haarlemmer meer een oude vrouw zou hebben ge slagen werd heden door de rechtbank tot 3 dagen gevangenisstraf veroor deeld. W. Koning, die zyn hondje niet voor de belasting had aangegeven, werd vrijgesproken. F. de Vries, die ziel) tegen den gemeente-veldwachter te Zandvoort had verzet, werd tot 7 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Van J. v. Leeuwen, C. v. Hamer en G. Wesseling, die eveneens wegens verzet hadden terechtgestaan, werd de eerste tot 3 maanden en de twee andereD elk tot 1 maand gevangenis straf veroordeeld. C. Medick van Edam eveneens wegens verzet tot 14 dagen. J. Wit, die C. Bleekmolen had geslagen tot 10 dagen. A. J. Mirck, wegens verzet tot 3 weken. C. J. Vrouwes, Haarlem, die den veldwachter te Velzen had beleedigd tot f10 boete of 5 dagen. Horstemming Gemeenteraad. Heden had de herstemming plaats voor een lid van den Gemeenteraad, ter vervanging van mr. H. Enschedé, die bedankt heeft Naar men weet kwamen daarvoor in herstemming de heeren Jhr. H. M. Speelman, die bij de eerste stemming op 13 Juli 343 Zandvoort. Door de feestcommissie alhier is besloten den a.s.^verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te herden ken door het geven van volksspelen enz. In de plaats van den heer J. v. d. Werff, die als secretaris bedankt had, werd als zoodanig gekozen de heer E. J. Luitink. Zondag werd Zandvoort door ont zaglijk veel vreemdelingen bezocht. Het bezoek was grooter dan op vo rige Zondagen in dit seizoen. O.a. kwam dc Amsterdamsche vereeniging „Vriendenkring" met muziek een be zoek per rijtuig alhier maken. De ongeveer 150 personen, waarvan velen gecostumeerd waren, gingen in op tocht naar het strand. Het gaf eene heele levendigheid. In weerwil der groote drukte liep alles zonder stoor nis af. Een dame kreeg op het strand by- na een groot ongeluk, maar kwam er gelukkig goed af met een ontvelden arm eu den schrik. Ze werd nl. door dat het paard, waarop ze zat schich tig werd, op den grond geworpen cn een eind medegesleurd. Gelukkig wist ze den schoen, die in de stijgbeugel was blyven steken, los te wringen en werd daardoor ver lost uit hare netelige positie. De concerten, Zondag en Zaterdag middag in het hotel Kurzaal gegeven door de Italiaansehe Bergjagers, wer den tamelijk bezocht. De muziek was uitstekend. Aangekomen vreemdelingen. A. Bertling, Haarlem, 8 pers., Hotel d' Orange. Mevr. de Wed. C. P. Tuijmelaar, Haar lem, idem. A. Nihruann. Weiden, idem. 11. Straatman, Amsterdam, 4 pers., Hal- testr. B 238ii. K. Bos Azn Dordrecht, 4 pers., Kerk3tr. D 2. Mej. S. M G. Romijn, Amsterdam, Ilooge- weg, Kinderhuis. 3. H. Stroink, Enschedé, Groote Badhuis. P. J. Bakema, Amsterdam, 2 pers.. Villa Maria. C. Mantz, Amsterdam, idem. C. Bruijn. k J. Salm, Amsterdam, 2 pers., Hotel Belvédère. Mevr. G. Wegerif, Apeldoorn, 5 pers idem. J. Kalft', Zwolle, 3 pers., idem J M. Bronkhuijze, Utrecht, 2 pers., idem. D. G. van Sorgen. Hotel d'örange. Mevr. Paine Strieker, Baarn, 4 pers., idem. Mej. J. de Laat dö Kanter, Rotterdam, idem. J. .1. H, Cornelissen, Amsterdam, 4 pers., Buys, Rotterdam. 6 pers., Ville Paula. Jonkvr. Schorer, Hage, Hoeufft, Haarlem, Westerouen van Meeleren, Haarlem, 3 pers., Groote Badhuis. Velsen. Gemeenteraad. In de heden Dinsdagmorgen alhier gehouden Raadsvergadering werd na ue opening medegedeeld, dat was in gekomen een adres van de gemeente veldwachters om verhooging van tractemcnt en pensioneering. Besloten werd dit adres aan te houden tot de behandeling der gemeentebegrooting. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden, de heerenGoedhart, KuyperRoggeband en baron Van Tuyll van Serooskerkenwerden on derzocht door een commissie bestaande uit de hoeren Versluis, v. d. Berg en Schuit. Besloten werd de heeren toe te laten. Aan mej. A. 3. W. H. Schee,ff ei', onderwijzeres aan de gemeenteschool te IJmuiden werd op haar verzoek met ingang van i Nov. eervol ont slag als zoodanig verleend. Aangeboden werd de gemeentere- keuing over 1896, sluitende met een nadeelig saldo van f 329.00naai de voorzitter mededeelde, veroorzaakt door dc nieuwe regeling der uitkee- ringvande personeeie belasting door het rijk. Dc heeren Clarion, Kuiper cn v. d. Berg werden tot het nazien dezer rekening benoemd. Eveneens werd aangeboden de re kening van het schaal-armbestuur over 1896, sluitende met een voordee- lig saldo van f 802.47 en die van het R.K. armbestuur, welke sloot met een nadeelig saldo van f 501.84. De _hee ren: v. d. Does, Schuit en Klau wers zullen deze rekeningen nazien Aan dc orde kwam daarna een adres van de bouwmaatschappij IJmuiden, strekkende om goedkeuring van eene uitbreiding van het bouw plan, met aanbieding zelve voor dc rioleering en bestrating te zullen zorgen; om de bestrating enz. van i het" oude gedeelte nu in eens af te maken en om de Neptunusstraat te bestraten, waarvoor de Maats, in de helft van de kosten zal bijdragen. B. advisceren gunstig op dit voorstel. De heer van Tuyll kon zich niet vereenigen met het bestraten door de Maats, zelve, daar de Maats, dit niet in eens, maar successievelijk zal doen en daardoor mogelijk moeielijkheden met de Maats, kunnen ontstaan. in gelijken geest sprak de heer Clarion. De Voorzitter zeide van meening te zijn, dat de Maats, in eens allo.- zou bestraten en daarom bet voorstel te hebben gedaau. De heer Versluis zeide dat de Voorzitter hem in deze niet goed had begrepen. Na langdurige bespreking wordt, volgens een voorstel van den heer van Tuyl besloten, het nieuwe plan goed te keuren; dat de gemeente zelf voor de bestrating zal zorgen tegen een vergoeding van f 2.— hoogstens per M-dat" de bestrating van het oude gedeelte voor rekening dei- Maats. in eens zal worden afgemaakt dat de gemeente in de kosten dei- bestrating van de Neptunusstraat de helft zal bijdragen eu dat B. en W. in cleze eencontract met de Maats, zullen maken. De burgemeester dezer gemeente zal met ingang van den 30en dezer met 14 dagen verlof de gemeente ver laten. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Atjeh. Bij liet departement van koloniën is ontvangen het volgend van 26 dezer gedagteekend telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch- Indië betreffende de gebeurtenissen in Atjeh: „Een patrouille van Kroeng Raja streed met een bende in het oostelijk gebergte. Gesneuveld een inlandsch fuselier; gewond negen millitairen beneden den rang van officier." Bij kon. besluit is aan den directeur van het postkantoor te Middelburg, I*. Polvlict, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van liet ridderkruis 3de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder van de "Vereenigde Staten van Venezuela, hem door den president dier Staten geschonken. Het Ministerie. De nieuwbenoemde ministers, voor zoover zij in de residentie aanwezig waren, hebben zich heden (Dinsdag) naar het Loo begeven, om in handen van H. M. de Koningin-Regentes de eed af te leggen. Zij worden heden avond te 's-Gravenhage terug ver wacht. Groot-Ambtenaars-Examen. By het groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst (eerste ge deelte), van 9 tot 26 Julill. te's-Gra- venhage gehouden, zijn naar de orde der eindrangslyst de volgende heeren toegelatenC. H. Douwes Dekker; W. Verbeek; L. H. E. Schoonheyt; C. J. van Dongen: "W". D. Bosch, W. de Keizer; P. C. Swart; J. Kreemer; H. Radersma; Th. van Vaortlmysen; H. .1. J. van Sluys; F. J. Couwen- berg; B. W. Makkink; H. J. Bernelot Moéns; D. F. Stall; G. A. van Nou- huys; W. de Lange; J. F. Ondkerk Pool; A. dc Bruyn; C. R. Veenstra; J. B. Onderwater; P. E. v. Renesse; J. A. Braskamp; J. H.E. Kaulbach; J. F. W. van der Meulen; J. C. Boers; F. Moet en C. A. Wolterbeek Mul ler. Van de 66 candidaten zyn dus 29 geslaagd; 7 trokken zich voor of tijdens het examen terug en 30 wer den afgewezen. V erkiezings-mom erïj In een der tooneolzalen van Maison Stroucken te Amsterdam is Maandag avond eene droevige verkiezingseo- medie afgespoeld. Men kon zich anderhalf uur lang vermaken met de hansworstery van een Kamereandi- daat van veertig grappenmakers, die niet beseft hebben, dat hunne grap penmakerij eene smet wierp op bet nieuwe verkiezingsstelsel, en men kon medelijden hebben met het slacht offer, den caudidaat Den Boer, en zich ergeren over het feit, dat op den avond voor de herstemming in het 9e district, ter afvaardiging* van een ver tegenwoordiger in dc Tweede Kamer, zoo een caricatuur oener verkiezings vergadering geleverd kon worden, met succes. Men wist, dat Den Boer* tweede keurmeester aan het. abattoir, zich had laten vangen door .'„vrien den". die zich niet..schaamden ook na afloop-der vergadering van hedon avond den rnan de hand te drukken, dien zy er nu eens „tusschen" had den. Men wist dat Den Boer als politicus niet wel bij hot. hoofd was, of wol, wat erger zou zijn, oen pro totype van Kamer-eaudidaten der toekomst. Daarom mogon zij, die hedenavond de vergadering te Strou cken bezochten en op do hoogte van het geval waren, zich hunne tegen woordigheid ten schande'rekenen. Dc keurmeester Den Boer is niet toe rekenbaar. Zij, die hem candideerden hem hedenavond ten eigenver- make. voert" het voetlicht brachten, waren dit wel. Niet ten vermake, maar om Walging te wekken, zy hier even gezegddat men den eandidaat Den Boer dc gelegenheid liet, ander half uur lang zyn onzin uit t.e kra men. lly sprak in "è'cnen adem over den tiendaagschen veldtocht en over de pensioneering van weduwen en weezen van staatsambtenarenover technisch onderwijs ter scliolc; dat hy in dezen zin opvatte, dat de kin deren in miniatuur leerden vervaar digen al wat de maatschappij betreft, opdat voortaan de Nederlandsche schepen mochten worden gebouwd door „jongens van Jan de Wit." Hij zeide, dat de Nederlandsche werk man evenals hyzolf, naar ..maximum loon en minimum arbeid dorstte, als het hijgend hert in de woestijn. Hij sprak over den hoofdbargemeestcr van het abattoir, den lieer v. d. Sluys en achtte het ech zeer gunstig teeken van vooruitgang, dat deze hcèr be giftigd was gewórden met een Fran sch c ridderorde. Hy beweerde, onder meer, dat de wetenschap er niet voor den mensch was maar dat d'e mensch er voor de wetenschap was. Als keurmeester aan liet abattoir verkon digde. hy van de publieke tribune dc: waarheid, dat er in dorpen minder slachters wonen dan in groote steden en hij lokte eene on- gemecue hilariteit uit, mot de stel lige verzekering, dat de „grootste professor in de geneeskunde" de ge volgen van het fabriceèren van slechte worst nog niet heeft kunnen bereke nen. In verband met deze stelling droeg hij de wcnschclijklicid voor eenct' rijkskeuring dér levensmidde len, opdat voortaan, wanneer een kind des Zondags of Maandags onpas selijk werd. moeder niet meer zou kunnen vragen of het ook aan de melk of aan de snüboonen had gele gen. ÏIij verklaarde zich voor per soonlijken dienstplicht, omdat men aan een soldaat kan zien, wat men aan hem heeft, wat men niet kan zien aan den ..aangekleeden heer", die te 's Grayenhage eene kaïnèrverhu- rende weduwe oplichtte. Wil men meer? Hei publiek ver maakte zich kostelijk, en juichte eiken komischen zet van den eandidaat luide toe. De leider der vergadering legde ontijdig den presidentskamer neder cn verliet het tooneel, waarna diensplaats door een der heeren uit de zaal, die het goed meende, werd ingenomen. Er werd by wylcn met een electriscbe bel gewerkt ter ver hooging |van de feestelijke stemming en men zong„Lang zal hij levene Toen de gelegenheid werd gege ven om den eandidaat vragen te stel len, wenschte een der aanwezige grappeumakers van hem te weten, wat de verschijnselen waren van liet mond- cn klauwzeer? De tweede voorzitter, die, liet goede bedoelende, zich zei ven als zoodanig had opge worpen, vroeg den heer Den Boer naar diens politieke kleur, waarop uit de zaal geroepen werd„oiul- 1 mtherseh Kn de ongcluks-eandidaatzelfver klaarde ten slotte met de hand op het hart dat hy „wel een van de degelykstc mannen was, die er rond liepen cn niet zoo kinderachtig als men soms wel denken kon." En hij ging ten slotte hoen, met zijne pape rassen onder den arm. het gejoel, gelach en rumoer van dezen avond in dezen zin opvattende, dat men het hem vrij warm had gemaakt, maar dat de avond niet zonder politieke overwinningen voor hem was geweest. Roekelooze zwemmers. Zondagavond zyn wederom twee jongens, een van 15 en een van 16 jaren, het slachtoffer geworden van hunne roekeloosheid om tusschen de hoofden van het ververschingskanaal te Scheveningen te gaan zwemmen. Beide knapen waren vrij goede zwem mers, doch werden door de sterke strooming naar zee gedreven en kon den den kant niet meer bereiken. Vier kameraden, die met hen te water waren, trachtten vruchteloos hulp te bicden. Na ruim tien minuten slaagde men er in de jongens op te halen. Zij bleken toen echter reeds overleden. Per as werden de lijken naar dc ou derlijke woning in een hofje in de Trompstraat te 's-Gravenhage over gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3